ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju

Page 5 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju - Page 5 Empty Re: Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju

Post by vuksadinare Fri 23 Dec - 12:33

..inace najjaci otpor su pruzili sa jedne jna karaule u slovenskom prekomurju...branili su se pet dana..druge karaule su manje vise pale za dan,dva uvrh glave...mislim ima jednu amatersku snimku napada na tu karaulu...bormes su je janezi izrokali tako....ko svicarski sir je izgledala...nakon predaje jna je imala tri mrtva i sedam ranjenih...njihov zapovjednik je bio neki potporucnik srbin iz istocne bosne..kako sam vidio...lik ej ocito se dobro pripremio...dobro je izminirao sve oko karaule...osim asfaltiranog puta koji ej vodio do glavnog ulaza u karaulu...imali su ukopana tri beztrzajca..jedan minobacac 82 milimetra...dva lansera za maljutke...i iskopane transeje u karauli...dvadesetak vojnika je bilo unutra sa tim potporucnikom...janezi su imali u tih pet dana dva poginula i dosta ranjenih...mislim da su i sudili tom potporucniku...janezi su u napadu na karaulu...koristili oko 150 ljudi TO-a..imali su dva beztrzajca..cetri minobacaca..82 i 120 mm....u napadu je bio jedan vod zoljasa.....

vuksadinare

Posts : 99006
2015-09-08


Back to top Go down

Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju - Page 5 Empty Re: Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju

Post by jastreb Fri 23 Dec - 12:34

Sjećam se da su Slovenci u tom ratu koristili nekakav automatski malokalibarski pištolj kojeg su sami konstruirali.

Probati ću ga naći na internetu.
jastreb
jastreb

Posts : 34045
2014-04-22


Back to top Go down

Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju - Page 5 Empty Re: Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju

Post by jastreb Fri 23 Dec - 12:37

http://www.vojaskimuzej.si/razstava/razstava.aspx?item=2&page=3


Evo ga MGV 176 Gorenje.
jastreb
jastreb

Posts : 34045
2014-04-22


Back to top Go down

Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju - Page 5 Empty Re: Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju

Post by vuksadinare Fri 23 Dec - 12:38

jastreb wrote:Sjećam se da su Slovenci u tom ratu koristili nekakav automatski malokalibarski pištolj kojeg su sami konstruirali.

Probati ću ga naći na internetu.
ne uznam..ali su bili odlicno naoruzani..na snimkama gotovo svaki drugi pripadnik To-a ima zolju....imali su mnogo minobacaca...i bestrzajaca..sve je to od Top-a...pricao mi ejdan međimurac kasnije koji se javio kao dragovoljac u slovensku TO...da je imao komplet od sest okvira ta automatsku pusku..i da su pucali koliko su htjeli..a kad je nakon toga stupio kao dragovoljac u rezervni sastav mup-a..rh-a,,,duzio ej samo jedan okvir..
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99006
2015-09-08


Back to top Go down

Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju - Page 5 Empty Re: Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju

Post by vuksadinare Fri 23 Dec - 12:40

jastreb wrote:http://www.vojaskimuzej.si/razstava/razstava.aspx?item=2&page=3


Evo ga MGV 176 Gorenje.
prodali su nama dosta tih komada...koje je vecinom preuzela Narodna zastita tj duzila..moze se vidjeti toga na snimkama oko blokade varazdinskih i međimusrksih vojarni
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99006
2015-09-08


Back to top Go down

Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju - Page 5 Empty Re: Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju

Post by jastreb Fri 23 Dec - 12:42

vuksadinare wrote:
jastreb wrote:http://www.vojaskimuzej.si/razstava/razstava.aspx?item=2&page=3


Evo ga MGV 176 Gorenje.
prodali su nama dosta tih komada...koje je vecinom preuzela Narodna zastita tj duzila..moze se vidjeti toga na snimkama oko blokade varazdinskih i međimusrksih vojarni
Mi smo 1991. u Narodnoj zaštiti imali M-48. Imali smo i opravdanje da slijedeći dan ne idemo u školu. Pijani smo krstarili mjestom,a neki revnosni stari udbaši su nas obavještavali o kretanju i okupljanju sumnjivih Srba. Ujutro bismo pili jogurte pred trgovinama i uzimali novine pred kioscima.

Škola? Tko je onda mario za školu. Svi smo prošli,a i sati su nam bili skraćeni. Oko 3o minuta. Onda je došlo ljeto i odlazak u vojsku.
jastreb
jastreb

Posts : 34045
2014-04-22


Back to top Go down

Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju - Page 5 Empty Re: Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju

Post by vuksadinare Fri 23 Dec - 12:43

..jos jedan podatak..vrlo malo se vojarni predalo janezima..mislim svega nekoliko....janezima nije bilo tliko neophodno oruzje imali su ga u velikim kolicinama od To-a..koje nije predato u ruke jna...jedino sto su otvoreno napali karaule...jer su logicno bile manje i sa malo vojnika....i obicno u nenastanjenom podrucju...te vec receno kolone jna..koje su se kretale cestama...
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99006
2015-09-08


Back to top Go down

Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju - Page 5 Empty Re: Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju

Post by jastreb Fri 23 Dec - 12:44

Da su se u redovima JNA nalazili dobrovoljci i rezervisti,mislim da bi Slovenija pala.
jastreb
jastreb

Posts : 34045
2014-04-22


Back to top Go down

Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju - Page 5 Empty Re: Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju

Post by vuksadinare Fri 23 Dec - 12:47

jastreb wrote:Da su se u redovima JNA nalazili dobrovoljci i rezervisti,mislim da bi Slovenija pala.
to je mit..mislim da ne bi..mozda bi bilo jacih borbi i vise zrtava ali ne bi..slovenija je bila gotovo jednonacionalna...osim tamo na slovenskom zumberackom gorju gdje je bilo nekoliko sela koja nisu bila slovenska..janezi su dosita bili nabrijani znam da su nase bolnice u zg primale njihove teze ranjenike..odnosno od onih postrojbi TO-a koje su se borile blizu hrvatske granice pa im je zagreb bio blize a nasi im logicno izlazili u susret..pricala mi sestricna koja je tad bila medicinska sestra na rebru...da oni koji nisu bili bas teze ranjeni trazili su samo da im se obradi rana i odmah pusti da idu nazad u borbu...plus bili su odlicno naoruzani
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99006
2015-09-08


Back to top Go down

Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju - Page 5 Empty Re: Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju

Post by vuksadinare Fri 23 Dec - 12:52

...inace janezi su svoje postrojbe organizirali tako da to ne bude velika brojnost vec na principu dobre pokretljivosti...forsirali su mahom gerilku taktiku..kao sto sam pisao teziste sukoba su iz naseljenih mjesta prebacivali u sume..i u brdovito podrucje...u naseljenim mjestima...koje nisu imali postrojbe jna..mahom su ostavljali manju postrojbu..To-a uz angaziranje civilnih dragovoljaca pretezno onih koji su bili lovci ili imali svoje osobno naoruzanje..i oni su sluzili vise...za kontrolu prometa..za dojavljivanje pokreta postrojbi jna...te blokadu cesta
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99006
2015-09-08


Back to top Go down

Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju - Page 5 Empty Re: Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju

Post by jastreb Fri 23 Dec - 12:54

vuksadinare wrote:...inace janezi su svoje postrojbe organizirali tako da to ne bude velika brojnost vec na principu dobre pokretljivosti...forsirali su mahom gerilku taktiku..kao sto sam pisao teziste sukoba su iz naseljenih mjesta prebacivali u sume..i u brdovito podrucje...u naseljenim mjestima...koje nisu imali postrojbe jna..mahom su ostavljali manju postrojbu..To-a uz angaziranje civilnih dragovoljaca pretezno onih koji su bili lovci ili imali svoje osobno naoruzanje..i oni su sluzili vise...za kontrolu prometa..za dojavljivanje pokreta postrojbi jna...te blokadu cesta
Kad smo kod gerile,dal si čuo za jednu malu partizansko-gerilsku jedinicu HV-a koja je operirala po šumama oko okupiranog Cavtata?

Jednom je izašao neki članak kako je to bila jedina gerilska jedinica u DR-u.

Ali zaboravih sve drugo.
jastreb
jastreb

Posts : 34045
2014-04-22


Back to top Go down

Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju - Page 5 Empty Re: Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju

Post by jastreb Fri 23 Dec - 12:55

I drugo,kako tumačiš relativno blag odnos okupatora u Cavtatu prema stanovnicima?

Ja to obrazlažem činjenicom da se radilo o Crnogorcima,a ne o Srbendama iz Srbije,Krajine i Bosne.
jastreb
jastreb

Posts : 34045
2014-04-22


Back to top Go down

Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju - Page 5 Empty Re: Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju

Post by vuksadinare Fri 23 Dec - 12:56

u ovom ratu se vidi koliko su oficiri jna bili ograniceni...primjerice..sali su kolone jna i pojacanje drugim garnizpnima...a da pritom prije prolaska kroz podrucje potencijalno za azsjedu i sukob uopce nisu slali prethodnicu da provjere to podrucje ima li neprijateljskih snaga i da li ej prohodno..nego vajda puni sebe 'ko nam sta moze'..bez provjere upadali u zajede misleci da ce jedan,dva tenka ili transportera ove preplasiti..mozda one koji nisu imali oruzja ali janezi su imali i to puno protuoklopnog naoruzanaj
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99006
2015-09-08


Back to top Go down

Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju - Page 5 Empty Re: Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju

Post by vuksadinare Fri 23 Dec - 12:58

jastreb wrote:
vuksadinare wrote:...inace janezi su svoje postrojbe organizirali tako da to ne bude velika brojnost vec na principu dobre pokretljivosti...forsirali su mahom gerilku taktiku..kao sto sam pisao teziste sukoba su iz naseljenih mjesta prebacivali u sume..i u brdovito podrucje...u naseljenim mjestima...koje nisu imali postrojbe jna..mahom su ostavljali manju postrojbu..To-a uz angaziranje civilnih dragovoljaca pretezno onih koji su bili lovci ili imali svoje osobno naoruzanje..i oni su sluzili vise...za kontrolu prometa..za dojavljivanje pokreta postrojbi jna...te blokadu cesta
Kad smo kod gerile,dal si čuo za jednu malu partizansko-gerilsku jedinicu HV-a koja je operirala po šumama oko okupiranog Cavtata?

Jednom je izašao neki članak kako je to bila jedina gerilska jedinica u DR-u.

Ali zaboravih sve drugo.
jesam..mislim da ih ej bilo dvadesetak..i da su operirali negdje dva mjeseca u zaleđini neprijatelja...ali uslijed gubitaka..a vrlo male mogucnosti da se popune..povukli su se prvo u istocnu hercegovinu..gdje su se uspjeli prebaciti na podrucje stona..i prikljuciti se tamosnjim braniteljima
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99006
2015-09-08


Back to top Go down

Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju - Page 5 Empty Re: Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju

Post by vuksadinare Fri 23 Dec - 13:00

jastreb wrote:I drugo,kako tumačiš relativno blag odnos okupatora u Cavtatu prema stanovnicima?

Ja to obrazlažem činjenicom da se radilo o Crnogorcima,a ne o Srbendama iz Srbije,Krajine i Bosne.
to...tumacim tako da je njiam bio interes da sacuvaju gradsku infrastrukturu ponajvise misleci jednog dana na valstiti turizam..da je to bilo negdje u nedođiji..vec bi to bilo poplajeno i opljackano...kao stose desilo u selima konavala koje su bila u unutrasnjosti dalje od obale
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99006
2015-09-08


Back to top Go down

Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju - Page 5 Empty Re: Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju

Post by jastreb Fri 23 Dec - 13:00

vuksadinare wrote:
jastreb wrote:
vuksadinare wrote:...inace janezi su svoje postrojbe organizirali tako da to ne bude velika brojnost vec na principu dobre pokretljivosti...forsirali su mahom gerilku taktiku..kao sto sam pisao teziste sukoba su iz naseljenih mjesta prebacivali u sume..i u brdovito podrucje...u naseljenim mjestima...koje nisu imali postrojbe jna..mahom su ostavljali manju postrojbu..To-a uz angaziranje civilnih dragovoljaca pretezno onih koji su bili lovci ili imali svoje osobno naoruzanje..i oni su sluzili vise...za kontrolu prometa..za dojavljivanje pokreta postrojbi jna...te blokadu cesta
Kad smo kod gerile,dal si čuo za jednu malu partizansko-gerilsku jedinicu HV-a koja je operirala po šumama oko okupiranog Cavtata?

Jednom je izašao neki članak kako je to bila jedina gerilska jedinica u DR-u.

Ali zaboravih sve drugo.
jesam..mislim da ih ej bilo dvadesetak..i da su operirali negdje dva mjeseca u zaleđini neprijatelja...ali uslijed gubitaka..a vrlo male mogucnosti da se popune..povukli su se prvo u istocnu hercegovinu..gdje su se uspjeli prebaciti na podrucje stona..i prikljuciti se tamosnjim braniteljima
Evo ih.

http://www.vecernji.hr/hrvatska/konavoski-gerilci-jedinstven-slucaj-otpora-za-okupacije-287662
jastreb
jastreb

Posts : 34045
2014-04-22


Back to top Go down

Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju - Page 5 Empty Re: Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju

Post by jastreb Fri 23 Dec - 13:03

vuksadinare wrote:
jastreb wrote:I drugo,kako tumačiš relativno blag odnos okupatora u Cavtatu prema stanovnicima?

Ja to obrazlažem činjenicom da se radilo o Crnogorcima,a ne o Srbendama iz Srbije,Krajine i Bosne.
to...tumacim tako da je njiam bio interes da sacuvaju gradsku infrastrukturu ponajvise misleci jednog dana na valstiti turizam..da je to bilo negdje u nedođiji..vec bi to bilo poplajeno i opljackano...kao stose desilo u selima konavala koje su bila u unutrasnjosti dalje od obale
Ma bilo je paljenja i pljačke,ali opet ni blizu zla nije bilo kao recimo u Slavoniji,gdje bi se ubijalo sve živo,ili na Baniji,gdje su ubijali i starčad.

Ono,JNA je ondje,ali stanovništvo je ostalo u gradu. Meni je to bilo nepojmljivo.
jastreb
jastreb

Posts : 34045
2014-04-22


Back to top Go down

Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju - Page 5 Empty Re: Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju

Post by vuksadinare Fri 23 Dec - 13:06

jastreb wrote:
vuksadinare wrote:
jastreb wrote:I drugo,kako tumačiš relativno blag odnos okupatora u Cavtatu prema stanovnicima?

Ja to obrazlažem činjenicom da se radilo o Crnogorcima,a ne o Srbendama iz Srbije,Krajine i Bosne.
to...tumacim tako da je njiam bio interes da sacuvaju gradsku infrastrukturu ponajvise misleci jednog dana na valstiti turizam..da je to bilo negdje u nedođiji..vec bi to bilo poplajeno i opljackano...kao stose desilo u selima konavala koje su bila u unutrasnjosti dalje od obale
Ma bilo je paljenja i pljačke,ali opet ni blizu zla nije bilo kao recimo u Slavoniji,gdje bi se ubijalo sve živo,ili na Baniji,gdje su ubijali i starčad.

Ono,JNA je ondje,ali stanovništvo je ostalo u gradu. Meni je to bilo nepojmljivo.
pronasao sam podatak..da je jna zabranila masovan ulazak rezervista u naseljena mjesta uz obalu..i to je razlog..dok su rezervisti slobodno divljali,palili i ubijali u konavlima..
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99006
2015-09-08


Back to top Go down

Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju - Page 5 Empty Re: Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju

Post by jastreb Fri 23 Dec - 13:06

I također mislim da se hrvatsko stanovništvo izbjeglo ili prognano iz Krajine,trebalo organizirati poput partizana u 2.svj.ratu ,povući se u šume i operirati u pozadini neprijatelja.

Ono,Srbi su u Korenici,ili u Gračacu mirno spavali i živjeli praktički u mirnodopskim uvjetima.

Da su postojale takve gerilsko-partizanske jedinice neprijatelju se moglo nanijeti sto puta više gubitaka i posijati nemir. Mogli su rušiti pruge,dizati u vazduh postrojenja,paliti skladišta i izvoditi napade na manje kolone,a zatim se povući u šume.
jastreb
jastreb

Posts : 34045
2014-04-22


Back to top Go down

Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju - Page 5 Empty Re: Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju

Post by vuksadinare Fri 23 Dec - 13:10

jastreb wrote:I također mislim da se hrvatsko stanovništvo izbjeglo ili prognano iz Krajine,trebalo organizirati poput partizana u 2.svj.ratu ,povući se u šume i operirati u pozadini neprijatelja.

Ono,Srbi su u Korenici,ili u Gračacu mirno spavali i živjeli praktički u mirnodopskim uvjetima.

Da su postojale takve gerilsko-partizanske jedinice neprijatelju se moglo nanijeti sto puta više gubitaka i posijati nemir. Mogli su rušiti pruge,dizati u vazduh postrojenja,paliti skladišta i izvoditi napade na manje kolone,a zatim se povući u šume.
djelomicno tocno..bilo ej takvih operativnih grupa...ali pretezno tao gdje je bilo dosta hrvata...mislim sela...dok je to bilo gotovo nemoguce organizirati u mjestima gotovo sa 1005 srpskog stanovnistva..za takav rat..trebas imat organiziranu logistiku,prihvat...a to u tim krajevima jednostavno nije bilo moguce...ne mozes bez logistike..i sklonista opstati..
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99006
2015-09-08


Back to top Go down

Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju - Page 5 Empty Re: Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju

Post by vuksadinare Fri 23 Dec - 13:12

zasto recimo u zapadnoj hercegovini partizani nisu mogli opstat?..em gotovo sto su tamo zivjeli 100% hrvati..em jednostavno nepovoljni uvjeti..nemas se kod koga skloniti,opskrbiti hranom i slicno..
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99006
2015-09-08


Back to top Go down

Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju - Page 5 Empty Re: Inzko razbjesnio Srbiju:Sjetit će se Melania da je JNA napala Sloveniju

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 5 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum