ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih Empty Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih

Post by Eroo 30/10/2016, 20:33

Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih
Piše: M. Repecki
Objavljeno prije 3 sata
Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih Watermark-ned-pricaNovaNsoft


Foto: Facebook, Index

MOSTARSKA kompanija Nsoft ove godine našla se na petom mjestu Deloitteove liste najbrže rastućih tehnoloških kompanija srednje Europe.
Nsoft je jedina kompanija iz Bosne i Hercegovine koja se našla među 50 najbrže rastućih, a peto mjesto osvojili su zahvaljujući rastu prihoda u posljednjih pet godina od čak 1760 posto. Kao i mnogi iz te branše Nsoft je krenuo iz "garaže" 2008. godine s dvije zaposlene osobe, a sada zapošljavaju više od 150 ljudi - od kojih su neki čak iz inozemstva.
Bave se izradom softvera za lutrije i kladionice te su postali jedan od najboljih svjetskih proizvođača specijaliziranih rješenja za industriju igara na sreću. Na samim počecima Nsoft se bavio proizvodnjom računalne opreme, no nakon nekog vremena odlučili su se okrenuti softveru. Prvo su radili softver za kafiće - jedino što se na tom tržištu u to vrijeme moglo prodati - da bi se kasnije proširili i na programska rješenja za vođenje kladionica.
Nakon što su osvojili tržište BiH okrenuli su se inozemstvu i krenuli u osvajanje svjetskog tržišta. Njihovom snažnom rastu doprinijelo je i partnerstvo sa Sportsradarom vodećim svjetskim pružateljem sportskih informacija, koji je postao i suvlasnik s 40 posto udjela u Nsoftu.

Poslovno okruženje: Ne postoji zanimanje developer, ali postoji nanositelj kita na drvo


Poslovno okruženje u BiH, slično kao i u Hrvatskoj, nije baš sjajno. Usprkos problemima, iz Nsofta kažu, da se ljudi tamo žele dokazati, pokazati svijetu da mogu uspjeti i da u BiH ima i boljih stvar od vječnih političkih priča.
"Možemo reći da je poslovati u Bosni i Hercegovini u najmanju ruku 'izazovno.' BiH je država s najvećim stopama doprinosa na plaće djelatnika, gomilu različitih parafiskalnih nameta i još štošta. Također, puno toga u državi je politički motivirano, te postoji mnogo situacija gdje je razmišljanje 'ono iz prošlosti.' Postoji mnoštvo nerazumijevanja za one drugačije i koji pokušavaju donijeti promjene. Kada nasuprot ovoga stanja stavimo našu firmu (gdje pokušavamo sve raditi obrnuto) - svaki dan je iskustvo za sebe.
Ono što je zanimljivo za spomenuti jeste i da zakonski okviri jednostavno nisu u skladu s vremenom i tehnologijom, posebno za firme iz IT sektora. Prema nekim neslužbenim podacima IT sektor u BiH generira oko 10% BDP-a, a nemamo nikakvu jasnu potporu države.
Jedna anegdota koju uvijek volimo spomenuti je nešto jako osnovno - u klasifikaciji radnih mjesta ne postoje radna mjesta projekt manager, backend developer, system developer, database engineer i slično, međutim postoje jako zanimljiva kao što su predskazivač sreće, nanositelj kita na drvo, berač šumskih plodova, te naš najdraži - probni padobranac.
Međutim, nije sve tako crno - ljudi u BiH su dosta srčani i jedna velika prednost je što se ljudi žele dokazati svijetu. Žele dokazati da su sposobni, žele dokazati da mogu, žele pokazati da je BiH nešto više od samo politike i priča koje su u javnosti", kažu iz Nsofta.




Zaposlenici iz svih krajeva svijeta: Britanac došao na party i ostao živjeti u BiH


Kao i većina softverskih kompanija, susreću se s nedostatkom IT stručnjaka. Obrazovni sustav u BiH, slično kao i u Hrvatskoj nije usklađen sa stvarnim potrebama tržišta, no uspjeli su privući čak i strance da dođu raditi u Mostar.
"S obzirom na to da su naša ciljana skupina, u vidu ljudskih potencijala prvenstveno developeri, imamo kao i sve ostale IT tvrtke, određenih poteškoća. Deficit ovog specifičnog kadra je sada već globalni problem i pokušavamo mu pristupiti jako ozbiljno. Obrazovni sustav jednostavno nije usklađen s potrebama tržišta i fakulteti nemaju sluha za radikalno mijenjanje plana i programa koji bi mlade ljude po završetku studiranja pripremio za poslovni svijet.
Imamo djelatnika sa svih krajeva svijeta - Britanca koji je došao u samim počecima firme na jedan party i ostao tu živjeti, imamo Libijca koji je naučio naš jezik, imamo Amerikanca koji bježi od zapadnog načina života i traži nešto novo upravo u BiH. Mnogima nije bilo jednostavno donijeti odluku, promijeniti životnu sredinu i doći u tamo neki Mostar gdje ne znaju sa sigurnošću kakva ih budućnost čeka. Svaki naš djelatnik ima jedinstvenu životnu priču zbog koje ga cijenimo i upravo zbog toga nam je jako važno da svatko dobije priliku da se ostvari bez obzira na poteškoće ili različitosti koje sa sobom nosi", kažu iz Nsofta.


S Bakićevim Croatian Makersima žele uvesti robotiku u osnovne škole u BiH


Sada kada su postali i međunarodno uspješna kompanija, pokušavaju pozitivno utjecati i na društvo, te planiraju pokrenuti uvođenje robotike i programiranja u osnovne škole u BiH, u suradnji s Croatian Makers - projektom kojeg je pokrenuo Nenad Bakić i koji je u Hrvatskim školama imao ogroman uspjeh.
"Svjesni smo da sada na sebi nosimo veliku odgovornost, pogotovo za budućnost svih djelatnika, njihovih obitelji pa i čitave društvene zajednice - imamo za cilj donijeti društvene promjene i napokon krenuti iz prošlosti u budućnost. Prvi sljedeći veliki korak koji radimo u ovom smjeru je zajednički projekt s Croatian Makers, gdje planiramo veliku izmjenu pristupu obrazovanju kroz osiguravanje robota i dodatne edukacije iz programiranja za osnovne škole u cijeloj BiH", najavljuju iz Nsofta.
Eroo
Eroo

Posts : 74798
2016-07-22


Back to top Go down

Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih Empty Re: Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih

Post by Guest 30/10/2016, 20:38

Matija Babić
2 hrs · 

Ispod naše "Lijepe priče nedjeljom" o sjajnim Hercegovcima ovog puta ljudima smeta što priča nije o Hrvatima iz Hrvatske, već Hrvatima iz Hercegovine - BTW jedinim Hrvatima koji gutaju govna više od nas ovdje. Mene mnogi Hercegovci iz njima znanih razloga mrze, ja im ne zamjeram, nastojim imati razumijevanja za sranje u kojem žive a za koja sam im valjda ja kriv jer ne ljubim Tuđmanovu sliku. No što su skrivili vama zatucana bagro? Opljačkali su vas? Ma hajde, Sanader i Linić kojima ste pljeskali su bili Hercegovci?
Jebo vas đavao zasluženo u zube zlobna zločesta prljava mala malograđanska ksenofobna nacionalistička nacijo. Dabogda ostali sirotinja sve dok pljujete ljude koji su svojim trudom i sposobnošću to prestali biti, ma gdje se rodili.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih Empty Re: Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih

Post by Guest 30/10/2016, 20:39

matija babić na strani hercegovaca , protiv RH nacionalista i ksenofoba i malograđana
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih Empty Re: Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih

Post by Eroo 30/10/2016, 20:45

dva brata wrote:matija babić na strani hercegovaca , protiv RH nacionalista i ksenofoba i malograđana
http://www.pogled.ba/clanak/nsoft-mostar-trazi-50-radnika/59192

Evo traže 50 radnika. Možda Matija konkurira, šta znaš.. :)
Eroo
Eroo

Posts : 74798
2016-07-22


Back to top Go down

Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih Empty Re: Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih

Post by Guest 30/10/2016, 20:49


Nsoft je jedina kompanija iz Bosne i Hercegovine koja se našla među 50 najbrže rastućih, a peto mjesto osvojili su zahvaljujući rastu prihoda u posljednjih pet godina od čak 1760 posto

Bave se izradom softvera za lutrije i kladionice...

:^0
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih Empty Re: Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih

Post by Eroo 30/10/2016, 20:52

deda sindikalac wrote:

Nsoft je jedina kompanija iz Bosne i Hercegovine koja se našla među 50 najbrže rastućih, a peto mjesto osvojili su zahvaljujući rastu prihoda u posljednjih pet godina od čak 1760 posto

Bave se izradom softvera za lutrije i kladionice...

:^0
Između ostalog i to. To je barem danas IN u  vas Hrvata.
Za vas ozbiljnije prave i virtualne igrice. Za sve vrste platformi.Nema da nema. :)

EKIPA: https://www.nsoft.com/hr/zaposlenici/
Eroo
Eroo

Posts : 74798
2016-07-22


Back to top Go down

Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih Empty Re: Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih

Post by Eroo 30/10/2016, 20:57

https://www.nsoft.com/hr/games/#virtual

Ljudi kupuju,to je najvažnije, jbga... :D

_________________
Fortitude is the marshal of thought, the armor of the will, and the fort of reason.
(Francis Bacon)
Eroo
Eroo

Posts : 74798
2016-07-22


Back to top Go down

Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih Empty Re: Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih

Post by Leviathan2 30/10/2016, 21:03

ajd ero , poceo i ti fine vjesti stavljat, mozda bude nesto od tebe cheers

_________________
Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih Images?q=tbn:ANd9GcQRqnLHscWsIZTkjqYrSt1h-A1RiF9_dMbyrQ&usqp=CAU
Leviathan2
Leviathan2

Male
Posts : 21431
2015-10-04

Lokacija: : Međurečje

http://www.uzaludnipokusaj.org

Back to top Go down

Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih Empty Re: Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih

Post by jokerman 30/10/2016, 21:04

znam ekipu, zajedno smo izlagali na jednom sajmu u riminiju,, pozdrav Veca majstore!

_________________
This world is mere change, and this life, opinion.
jokerman
jokerman

Posts : 628
2015-08-02


Back to top Go down

Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih Empty Re: Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih

Post by Guest 30/10/2016, 21:07

Nsoft ulica Blajburških žrtava b.b.  već vidim u kom smjeru će tema krenut :offt
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih Empty Re: Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih

Post by Eroo 30/10/2016, 21:09

Leviathan2 wrote:ajd ero , poceo i ti fine vjesti stavljat, mozda bude nesto od tebe cheers
Zamisli, vijest je objavio INDEX!
Nije mi jasno odkuda tolika promjena...Do nedavno se pisalo samo o "zatucanim kockoglavim ognjištarcima" i slično. :)
Eroo
Eroo

Posts : 74798
2016-07-22


Back to top Go down

Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih Empty Re: Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih

Post by Eroo 30/10/2016, 21:11

Gnječ wrote:Nsoft ulica Blajburških žrtava b.b.  već vidim u kom smjeru će tema krenut  :offt
Očigledno se radi o ulici na livoj strani Neretve. S desne strane bi napisali Bleiburgskih žrtava... :D
Eroo
Eroo

Posts : 74798
2016-07-22


Back to top Go down

Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih Empty Re: Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih

Post by Leviathan2 30/10/2016, 21:13

Eroo wrote:
Leviathan2 wrote:ajd ero , poceo i ti fine vjesti stavljat, mozda bude nesto od tebe cheers
Zamisli, vijest je objavio INDEX!
Nije mi jasno odkuda tolika promjena...Do nedavno se pisalo samo o "zatucanim kockoglavim ognjištarcima" i slično. :)
izgleda da im je ponestalo tema
medjutim mene veseli procitati takvu vijest od bilo gdje sa brdovitog balkana
inace prosle godine sam saznao jedan kuriozitet, bosna i herzegovina imaju najvise na svijetu prijavljenih patenata po broju stanovnika

_________________
Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih Images?q=tbn:ANd9GcQRqnLHscWsIZTkjqYrSt1h-A1RiF9_dMbyrQ&usqp=CAU
Leviathan2
Leviathan2

Male
Posts : 21431
2015-10-04

Lokacija: : Međurečje

http://www.uzaludnipokusaj.org

Back to top Go down

Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih Empty Re: Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih

Post by max123 30/10/2016, 21:34

dva brata wrote:Matija Babić
2 hrs · 

Ispod naše "Lijepe priče nedjeljom" o sjajnim Hercegovcima ovog puta ljudima smeta što priča nije o Hrvatima iz Hrvatske, već Hrvatima iz Hercegovine - BTW jedinim Hrvatima koji gutaju govna više od nas ovdje. Mene mnogi Hercegovci iz njima znanih razloga mrze, ja im ne zamjeram, nastojim imati razumijevanja za sranje u kojem žive a za koja sam im valjda ja kriv jer ne ljubim Tuđmanovu sliku. No što su skrivili vama zatucana bagro? Opljačkali su vas? Ma hajde, Sanader i Linić kojima ste pljeskali su bili Hercegovci?
Jebo vas đavao zasluženo u zube zlobna zločesta prljava mala malograđanska ksenofobna nacionalistička nacijo. Dabogda ostali sirotinja sve dok pljujete ljude koji su svojim trudom i sposobnošću to prestali biti, ma gdje se rodili.
bravo babicu.nema vecih govana od "Hrvata " iz perecije.naravno,ima i iznimki...
max123
max123

Posts : 2853
2015-10-28

Lokacija: : Zemun,Hrvatska

Back to top Go down

Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih Empty Re: Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih

Post by Eroo 30/10/2016, 21:36

Leviathan2 wrote:
Eroo wrote:
Leviathan2 wrote:ajd ero , poceo i ti fine vjesti stavljat, mozda bude nesto od tebe cheers
Zamisli, vijest je objavio INDEX!
Nije mi jasno odkuda tolika promjena...Do nedavno se pisalo samo o "zatucanim kockoglavim ognjištarcima" i slično. :)
izgleda da im je ponestalo tema
medjutim mene veseli procitati takvu vijest od bilo gdje sa brdovitog balkana
inace prosle godine sam saznao jedan kuriozitet, bosna i herzegovina imaju najvise na svijetu prijavljenih patenata po broju stanovnika
BiH je do nedavno bila intelektualni rezervoar za Hrvatsku.
Ljudi bi otišli  studirat u Hrvatsku i ne bi se vraćali.
Danas se to promijenilo, odlaze u Irsku...


Last edited by Eroo on 30/10/2016, 21:45; edited 1 time in total
Eroo
Eroo

Posts : 74798
2016-07-22


Back to top Go down

Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih Empty Re: Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih

Post by Eroo 30/10/2016, 21:40

Samo usput bih podsjetio moje kritičare na forumu: Nisam se ja promijenio(promijenio stranu) , promijenio se Babić...
Samo treba biti strpljiv. :clown
Eroo
Eroo

Posts : 74798
2016-07-22


Back to top Go down

Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih Empty Re: Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih

Post by Guest 30/10/2016, 22:36

Eroo wrote:Samo usput bih podsjetio moje kritičare na forumu: Nisam se ja promijenio(promijenio stranu) , promijenio se Babić...
Samo treba biti strpljiv. :clown
gdje se on to promjenio?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih Empty Re: Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih

Post by Eroo 30/10/2016, 23:08

dva brata wrote:
Eroo wrote:Samo usput bih podsjetio moje kritičare na forumu: Nisam se ja promijenio(promijenio stranu) , promijenio se Babić...
Samo treba biti strpljiv. :clown
gdje se on to promjenio?
Pisanjem, kako vidiš...pomalo, postupno...do današnjeg vlasnika kese. Prati pažljivo, nije on jedini. :D
Eroo
Eroo

Posts : 74798
2016-07-22


Back to top Go down

Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih Empty Re: Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih

Post by Guest 30/10/2016, 23:19

ne kužim? daj primjer, detalje, nešto
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih Empty Re: Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih

Post by Eroo 30/10/2016, 23:32

https://www.nsoft.com/hr/karijere-2/#jobs

Služba za kreativce, zanimljivo okruženje, zapravo carsko...dobra plata...

_________________
Fortitude is the marshal of thought, the armor of the will, and the fort of reason.
(Francis Bacon)
Eroo
Eroo

Posts : 74798
2016-07-22


Back to top Go down

Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih Empty Re: Lijepa priča nedjeljom: Softveraši iz Mostara - od garaže do 150 zaposlenih

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum