ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske

Page 3 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske - Page 3 Empty Re: Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske

Post by frakcija 25/8/2016, 00:50

Regoč wrote:Dakle, koja je tvoja teza, Frakci?
ako se navodi i oslovljava kao država, valjda je bila država.. u stalnom ratu sa splitom oko zemaljado pada pod mletačku jurisdikciju..o čemu i trpimirova povelja svjedoči..u svojstvu da su poljičani proglasili falsifikatom i zbog koje je nadbiskup arnerije kamenovan u dubravi..kasnije je utvrđeno da zaista je riječ o falsifikatu..poljičani su sebesmatrali trpimirovim nasljednicima ..zato im je splitska nadbiskupija takav dokument pokušala njima podvalit ko šareno stakalce..

frakcija

Posts : 5635
2016-03-09


Back to top Go down

Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske - Page 3 Empty Re: Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske

Post by frakcija 25/8/2016, 00:53

debotoijusto wrote:
frakcija wrote:
debotoijusto wrote:
Regoč wrote:Deboto, tvoje je postojanje uvrjeda ljudskom rodu i pogrješka majke prirode.
nije bitno sto vec tko ti kaze , govorila je moja pokojna none
priprosta bogobojazna zena a puno pametna bila
i moja je bila taka, a govorila je daje najboe da umren.


moja nije razmisljala o konceptu smrti , sto je reka muz/fratar bilo zakon
danas bi ona i @regoc gustali ljudikat mrezno
moja totalno bila morbidna.. nikad nijepitala djecu vole li više mamu ili tatu, nego ko bi volija više da ti umre..mater il ćaća? uvijek su njene šale i vrckavosti imale prizvuk neizbježne smrtnosti.
frakcija
frakcija

Posts : 5635
2016-03-09


Back to top Go down

Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske - Page 3 Empty Re: Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske

Post by Regoč 25/8/2016, 00:57

Nije bila država, ne u današnjem smislu. Bila je autonomna zajednica selah, autonomna u smislu unutarnjega zakonodavstva, zajednica kakve su postojale i drugdje u Europi. Recimo, Plemenita općina Turopolje je primjer toga tipa zajednice, samo u ugarskom tipu feudalizma, dok su Poljica ili Vinodol primjeri iz sredozemnoga tipa feudalizma. Nikakva samostalna i suverena država, čak niti vazalna država s međunarodnim subjektivitetom, a čega je primjer Dubrovnik.

_________________
Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske - Page 3 Slobodan-praljak-e1512064297742-243x300
Regoč
Regoč

Male
Posts : 35954
2015-08-21

Age : 105
Lokacija: : Doma

Back to top Go down

Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske - Page 3 Empty Re: Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske

Post by debotoijusto 25/8/2016, 00:58

frakcija wrote:
debotoijusto wrote:
frakcija wrote:
debotoijusto wrote:
Regoč wrote:Deboto, tvoje je postojanje uvrjeda ljudskom rodu i pogrješka majke prirode.
nije bitno sto vec tko ti kaze , govorila je moja pokojna none
priprosta bogobojazna zena a puno pametna bila
i moja je bila taka, a govorila je daje najboe da umren.


moja nije razmisljala o konceptu smrti , sto je reka muz/fratar bilo zakon
danas bi ona i @regoc gustali ljudikat mrezno
moja totalno bila morbidna.. nikad nijepitala djecu  vole li više mamu ili tatu, nego ko bi volija više da ti umre..mater il ćaća? uvijek su njene šale i vrckavosti imale prizvuk  neizbježne smrtnosti.

ti si potegla na babu issami ;)
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30664
2014-04-12


Back to top Go down

Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske - Page 3 Empty Re: Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske

Post by L'âme 25/8/2016, 01:01

Kritika Poljica?! Na tankom si ledu,regoc ;P

_________________
“You will not be good teachers if you focus only on what you do and not upon who you are.”
― Rudolf Steiner
L'âme
L'âme

Posts : 25744
2014-04-12


Back to top Go down

Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske - Page 3 Empty Re: Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske

Post by L'âme 25/8/2016, 01:02

debotoijusto wrote:
frakcija wrote:
debotoijusto wrote:
frakcija wrote:
debotoijusto wrote:
nije bitno sto vec tko ti kaze , govorila je moja pokojna none
priprosta bogobojazna zena a puno pametna bila
i moja je bila taka, a govorila je daje najboe da umren.


moja nije razmisljala o konceptu smrti , sto je reka muz/fratar bilo zakon
danas bi ona i @regoc gustali ljudikat mrezno
moja totalno bila morbidna.. nikad nijepitala djecu  vole li više mamu ili tatu, nego ko bi volija više da ti umre..mater il ćaća? uvijek su njene šale i vrckavosti imale prizvuk  neizbježne smrtnosti.

ti si potegla na babu issami ;)
I meni kazu da sam na moju..:D

_________________
“You will not be good teachers if you focus only on what you do and not upon who you are.”
― Rudolf Steiner
L'âme
L'âme

Posts : 25744
2014-04-12


Back to top Go down

Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske - Page 3 Empty Re: Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske

Post by frakcija 25/8/2016, 01:03

Regoč wrote:Nije bila država, ne u današnjem smislu. Bila je autonomna zajednica selah, autonomna u smislu unutarnjega zakonodavstva, zajednica kakve su postojale i drugdje u Europi. Recimo, Plemenita općina Turopolje je primjer toga tipa zajednice, samo u ugarskom tipu feudalizma, dok su Poljica ili Vinodol primjeri iz sredozemnoga tipa feudalizma. Nikakva samostalna i suverena država, čak niti vazalna država s međunarodnim subjektivitetom, a čega je primjer Dubrovnik.
kakav je to sredozemni tip feudalizma?
Godine 1960. ruski je znanstvenik M. P. Aleksejev iznio tezu, da je Thomas More svoju Utopiju iz 1516. napisao nadahnut poljičkim autonomnim starodrevnim običajima, koji su mu bili uzorom pravednog i slobodnog društva.
frakcija
frakcija

Posts : 5635
2016-03-09


Back to top Go down

Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske - Page 3 Empty Re: Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske

Post by Regoč 25/8/2016, 01:08

Ne kritiziram Poljica, samo me zanima što Frakcija želi reći, a ona nikako da se izjasni, već samo navodi tko je što o njima rekao.
Sredozemni tip feudalizma je kolonatski feudalizam, sustav u kojem seljak nije kmet (pravno vezan za zemlju i u sudbenoj vlasti vlasnika zemlje), već stranka koja se ugovorom obvezuje obrađivati neku zemlju na određeno vrieme u zamjenu za plaću ili udjel u urodu. U nas je to ograničeno na otoke i uski obalni pojas.

_________________
Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske - Page 3 Slobodan-praljak-e1512064297742-243x300
Regoč
Regoč

Male
Posts : 35954
2015-08-21

Age : 105
Lokacija: : Doma

Back to top Go down

Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske - Page 3 Empty Re: Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske

Post by L'âme 25/8/2016, 01:11

koji je to feudalizam bez kmeta?

_________________
“You will not be good teachers if you focus only on what you do and not upon who you are.”
― Rudolf Steiner
L'âme
L'âme

Posts : 25744
2014-04-12


Back to top Go down

Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske - Page 3 Empty Re: Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske

Post by frakcija 25/8/2016, 01:14

Regoč wrote:Ne kritiziram Poljica, samo me zanima što Frakcija želi reći, a ona nikako da se izjasni, već samo navodi tko je što o njima rekao.
Sredozemni tip feudalizma je kolonatski feudalizam, sustav u kojem seljak nije kmet (pravno vezan za zemlju i u sudbenoj vlasti vlasnika zemlje), već stranka koja se ugovorom obvezuje obrađivati neku zemlju na određeno vrieme u zamjenu za plaću ili udjel u urodu. U nas je to ograničeno na otoke i uski obalni pojas.
u poljicima je bilo kmetića, svojevrsnih azilanata koji su primljeni u obiteljske zadruge..mogli su otić i mogli su ostat i stjecat vlastitu imovinu (grla stoke), ali ako su odlučili napustit zemlju njihov glavar-didić odlučuje hoće li im dopustiti da povedu stoku.. poslije se javlja i kasta vlašića-vlaha koji također dobivaju pravo glasa u demokratskim procesima..kmetići i vlašići su ovancali zbog turske prijetnje..didići-bosansko plemstvo-mali knezovi..ugričići-veliki knezovi-birani demokratskim putem uz blagoslov ugarske
frakcija
frakcija

Posts : 5635
2016-03-09


Back to top Go down

Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske - Page 3 Empty Re: Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske

Post by Regoč 25/8/2016, 01:23

maggie13 wrote:koji je to feudalizam bez kmeta?
Više se radi o najamnom radniku. Takav je bio na dielu primorja. Srednjovjekovlje nije bilo čisti feudalizam kako ga mi zamišljamo, srednjovjekovlje je iznimno slojevito. Recimo, ni danas ne postoji samo odnos kapitalist - proleter, a nije isključivo postojao ni u 19. stoljeću, čime se ukazuje na slojevitost današnjega društva. Položaj kolona zametak je procesa komutacije (nije mu uzročnik, da ne bude zabune) na kopnu koji je u nas prekinut zbog turske opasnosti.
Frakci, ništa od konkretne teze, i dalje oko vruće kaše?

_________________
Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske - Page 3 Slobodan-praljak-e1512064297742-243x300
Regoč
Regoč

Male
Posts : 35954
2015-08-21

Age : 105
Lokacija: : Doma

Back to top Go down

Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske - Page 3 Empty Re: Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske

Post by frakcija 25/8/2016, 01:26

Regoč wrote:
maggie13 wrote:koji je to feudalizam bez kmeta?
Više se radi o najamnom radniku. Takav je bio na dielu primorja. Srednjovjekovlje nije bilo čisti feudalizam kako ga mi zamišljamo, srednjovjekovlje je iznimno slojevito. Recimo, ni danas ne postoji samo odnos kapitalist - proleter, a nije isključivo postojao ni u 19. stoljeću, čime se ukazuje na slojevitost današnjega društva. Položaj kolona zametak je procesa komutacije (nije mu uzročnik, da ne bude zabune) na kopnu koji je u nas prekinut zbog turske opasnosti.
Frakci, ništa od konkretne teze, i dalje oko vruće kaše?
ja tebe ne razumin šta ti oćeš?
ja ti znan sve o poljicima, a ništa okolo poljica. kažeš da nije ni republika ni država..ja nađen di piše da je..onda rečeša nije to to..pa neke pojmove pucaš o kojima je veze nemam..kolon komutira bez uzročnika..mocaisina..
frakcija
frakcija

Posts : 5635
2016-03-09


Back to top Go down

Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske - Page 3 Empty Re: Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske

Post by L'âme 25/8/2016, 01:26

To su onda vec natruhe kapitalizma,ako ja 
dobro shvacam.

_________________
“You will not be good teachers if you focus only on what you do and not upon who you are.”
― Rudolf Steiner
L'âme
L'âme

Posts : 25744
2014-04-12


Back to top Go down

Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske - Page 3 Empty Re: Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske

Post by Regoč 25/8/2016, 01:33

Jesu, građansko društvo zameće se u okvirima feudalizma. Slobodni kraljevski gradovi postaju autonomije pred feudalcima, ovisno o okolnostima neki se preoblikuju u aristokratske republike, trgovci i obrtnici bogaćenjem dobivaju sve veći politički značaj dok se u 19. stoljeću ne nametnu kao vodeći sloj ("buržoazija").

_________________
Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske - Page 3 Slobodan-praljak-e1512064297742-243x300
Regoč
Regoč

Male
Posts : 35954
2015-08-21

Age : 105
Lokacija: : Doma

Back to top Go down

Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske - Page 3 Empty Re: Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske

Post by frakcija 25/8/2016, 01:34

maggie13 wrote:To su onda vec natruhe kapitalizma,ako ja 
dobro shvacam.
feudalizam se vezivao uz latinaše..petra crnog gumajeva..omraženog feudalca , izopćenika iz zajednice..
https://hr.wikipedia.org/wiki/Petar_Crni
frakcija
frakcija

Posts : 5635
2016-03-09


Back to top Go down

Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske - Page 3 Empty Re: Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske

Post by L'âme 25/8/2016, 01:36

Gradovi-sredista trgovine i "burzoazije"..k'o Gospari.

_________________
“You will not be good teachers if you focus only on what you do and not upon who you are.”
― Rudolf Steiner
L'âme
L'âme

Posts : 25744
2014-04-12


Back to top Go down

Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske - Page 3 Empty Re: Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske

Post by L'âme 25/8/2016, 01:38

frakcija wrote:
maggie13 wrote:To su onda vec natruhe kapitalizma,ako ja 
dobro shvacam.
feudalizam se vezivao uz latinaše..petra crnog gumajeva..omraženog feudalca , izopćenika iz zajednice..
https://hr.wikipedia.org/wiki/Petar_Crni
To je,pise,bilo u 11.stoljecu.

_________________
“You will not be good teachers if you focus only on what you do and not upon who you are.”
― Rudolf Steiner
L'âme
L'âme

Posts : 25744
2014-04-12


Back to top Go down

Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske - Page 3 Empty Re: Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske

Post by Regoč 25/8/2016, 01:39

Samo me zanima kakav ti status zamišljaš da su Poljica imala? Status Dubrovnika? Nisu. Izrazi koje ti rabiš, u srednjem vieku nisu imali isto značenje kao danas, a ni danas ih ne možemo jednoznačno rabiti. Recimo, Kneževina Lihtenštajn i Kneževina Vels, obje su kneževine, ali samo je Lihtenštajn suverena država i subjekt međunarodnoga prava. Tako je bilo i u srednjem vieku: Dubrovačka republika bila je subjekt međunarodnoga prava, Poljička republika nije. Ma kako da ju je netko zvao.

_________________
Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske - Page 3 Slobodan-praljak-e1512064297742-243x300
Regoč
Regoč

Male
Posts : 35954
2015-08-21

Age : 105
Lokacija: : Doma

Back to top Go down

Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske - Page 3 Empty Re: Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske

Post by Regoč 25/8/2016, 01:41

Cure, laku noć. Žao mi je što neću stići i na čet, a možda sutra uhvatim vremena, iako košnja, pekmez, hm, hm.

_________________
Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske - Page 3 Slobodan-praljak-e1512064297742-243x300
Regoč
Regoč

Male
Posts : 35954
2015-08-21

Age : 105
Lokacija: : Doma

Back to top Go down

Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske - Page 3 Empty Re: Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske

Post by frakcija 25/8/2016, 01:42

Regoč wrote:Samo me zanima kakav ti status zamišljaš da su Poljica imala? Status Dubrovnika? Nisu. Izrazi koje ti rabiš, u srednjem vieku nisu imali isto značenje kao danas, a ni danas ih ne možemo jednoznačno rabiti. Recimo, Kneževina Lihtenštajn i Kneževina Vels, obje su kneževine, ali samo je Lihtenštajn suverena država i subjekt međunarodnoga prava. Tako je bilo i u srednjem vieku: Dubrovačka republika bila je subjekt međunarodnoga prava, Poljička republika nije. Ma kako da ju je netko zvao.
imala je svoje zakone i statut..split je stalno tužakao poljica ugarskoj, koja nije ukinula to zasebno autonomno zakonodavstvo.
frakcija
frakcija

Posts : 5635
2016-03-09


Back to top Go down

Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske - Page 3 Empty Re: Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske

Post by L'âme 25/8/2016, 01:43

Taman se htjedoh i ja pozdravit..kapci otezali.lnoc :)

_________________
“You will not be good teachers if you focus only on what you do and not upon who you are.”
― Rudolf Steiner
L'âme
L'âme

Posts : 25744
2014-04-12


Back to top Go down

Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske - Page 3 Empty Re: Ovaj forumaš je predvidio budućnost Hrvatske

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 3 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum