ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mustafa Cerić: Nije Bajram, nego Hižaslav

Go down

 Mustafa Cerić: Nije Bajram, nego Hižaslav  Empty Mustafa Cerić: Nije Bajram, nego Hižaslav

Post by RayMabus 4/7/2016, 11:11

Kako prenosi Dnevni avaz, Cerić je objasnio da Bajram nije ni bosnaska ni turska, već persijska reč koja doslovno znači "svečanost", dok Arapi za Bajram kažu "id", što znači "povratak" ili "vraćanje" na proživljenu radost i sreću.
Tragom te dve reči na persijskom i arapskom odlučio sam da nađem moguću odgovarajući bosansku reč za Bajram i našao sam je - Hižaslav, napisao je Cerić.
On je objasnio i na koji način je doša do toga.
Na starobosanskom hiža znači kuća, dok je slav skraćenica od glagola slaviti, a najveća želja svakog Bošnjaka je da se vrati svojoj hiži, svom domu, svom korenu, svojoj radosti i sreći i svojim "oduzetim pravima na zemlju i državu", obrazložio je Cerić.
Neka ne zamere ni Turci, ni Arapi, ni Persijanci, ali bosanski jezik ako nije u nečem bolji, nije ni gori od turskog, arapskog i persijskog, ocenio je Cerić.
On je dodao da je na to davno ukazao i veliki bošnjački hroničar Mula Mustafa Bašeski, koji je zaključio da u bosanskom jeziku ima pojmova koji se mogu kazati sa više različitih glagola nego što je to moguće u arapskom, turskom i persijskom.
Nije greh da se manji po broju takmiči sa većim od sebe u dobru, zaključio je Cerić.

http://www.novosti.rs/vesti/planeta.300.html:613305-Mustafa-Ceric-Nije-Bajram-nego-Hizaslav

Pokušavam skužit odaklemu ovo s hiža.

Vjerojatno odavde:

Kako nisu gradili crkve, članovi "Crkve bosanske" vršili su svoje obrede u privatnim kućama članova zajednice. Lokalnu zajednicu nazivaju "hiža" (kuća), a na njenom čelu nalazi se starac. [1] U bogosluženju su koristili staroslavenski jezik, a u vjerskim knjigama ćirilično pismo, bosančicu. Djedovi Crkve bosanske imali su narodna, slavenska imena umjesto tada uobičajenih hrišćanskih imena grčkog, latinskog i židovskog porijekla, a za sva sveštenička zvanja su koristili slavenske nazive.

https://bs.wikipedia.org/wiki/Crkva_bosanska


Hiža u Milama je pesma bosanskohercegovačkog pjesnika Maka Dizdara.
Mile je bilo jedno vrijeme sjedište djeda Crkve bosanske. U njemu je vjerovatno Tvrtko I Kotromanić krunisan za bosanskog kralja. Djedova hiža vrijedila je kao sigurno utočište za sve one koji su progonjeni i u njoj zatražili zaštitu.[1]
U spisima Crkve bosanske hiža može značiti obična kuća ali i samostan. Hiže su vjerojatno bile skromna zdanja u kojima su prebivali i laici, pa se značenje možda donekle zamutilo. Na mnogim mjestima gdje su stajale hiže dade se iz očuvanih imena mjesta zaključiti da je uz njih obično stajala i crkva.

https://sh.wikipedia.org/wiki/Hi%C5%BEa_u_Milama
RayMabus
RayMabus

Posts : 175641
2014-04-11


Back to top Go down

 Mustafa Cerić: Nije Bajram, nego Hižaslav  Empty Re: Mustafa Cerić: Nije Bajram, nego Hižaslav

Post by RayMabus 4/7/2016, 11:56

Cerić ističe da je zadovoljan jučerašnjom raspravom o njegovom prijedlogu te da je s pažnjom čitao sve komentare, kako pozitivne tako i negativne.

"Negativni komentari nam pokazuju koliko još treba da radimo na nacionalnom i državnom odgoju i obrazovanju Bošnjaka", smatra Cerić.


On dodaje da je pozitivno što je njegov prijedlog izazvao brojne rasprave jer je time Bošnjake probudio iz učmalosti.

"No, ima jedno vrlo važno otkriće za mene u svemu ovome. Naime, otkrio sam da Bošnjaci iz hlada znaju da brane do iznemoglosti ono što im niko ne može nikad oteti (Bajram), ali ne znaju ili ne smiju da osvajaju ono što im se ispred nosa svaki dan otima, a to je jezik i hiža. Negativni Bošnjaci ne znaju ili neće da znaju da bez jezika i hiže, neće im puno ostati ni od vjera ni od Bajrama", dodaje Cerić.

Cerić je stava da Bošnjacima niko ne može oteti vjeru (Bajram) ali da im može oteti i već otima hižu (kuća) i njihov bosanski jezik.

"Drago mi je što mogu ovdje reći da je cilj postignut. Probudio sam Bošnjake da misle, da razmišljaju, da se ne ustručavaju da kažu o svojoj vjeri i naciji što im je na duši i srcu. Sve komentare, i pozitivne i negativne, pažljivo sam čitao i osjećao se lijepo kao nikad. Evo, konačno smo otvorili dušu jedni drugima da se upoznamo i da jedni od drugih učimo", dodaje Cerić.

Na kraju, smatra da će u BiH biti Bajrama, ali i hižaslava.

"Bit će Bajrama u Bosni, jer ima Bošnjaka na Drini, na Uni, na Savi i na Neretvi; bit će hiža u Bosni, jer ima Bosanaca koji su svjesni svog bosanskog jezika; bit će Bošnjaka koji će zauvijek zapamtiti da im je njihova hiža sveto pravo kao što im je i vjera sveti emanet u duši; ima Bošnjaka i bit će ih još više koji su razumiju šta znači bosanska riječ hižaslav. A oni koji ne razumiju, razumjet će jednoga dana", dodaje Cerić.

Cerić je nastupajući blagdan čestitao sa Bajram šerif mubarek olsun te je dodao "Neka vam je blagoslovljena hiža (kuća)".

http://www.klix.ba/vijesti/bih/ceric-ponovo-o-svom-prijedlogu-bit-ce-u-bosni-i-bajrama-i-hizaslava/160704044
RayMabus
RayMabus

Posts : 175641
2014-04-11


Back to top Go down

 Mustafa Cerić: Nije Bajram, nego Hižaslav  Empty Re: Mustafa Cerić: Nije Bajram, nego Hižaslav

Post by jastreb 4/7/2016, 15:14

Zanimljivo.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

 Mustafa Cerić: Nije Bajram, nego Hižaslav  Empty Re: Mustafa Cerić: Nije Bajram, nego Hižaslav

Post by jastreb 4/7/2016, 20:16

To znači da će nakon rekristijanizacije Balkana,svi Bajre i Bajrami postati Hižaslavi.

da se to dogodilo ranije u Partizanu bi igrao Hižaslav Župić.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

 Mustafa Cerić: Nije Bajram, nego Hižaslav  Empty Re: Mustafa Cerić: Nije Bajram, nego Hižaslav

Post by jastreb 4/7/2016, 20:17

 Mustafa Cerić: Nije Bajram, nego Hižaslav  S-l300
Hižaslav Župić.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

 Mustafa Cerić: Nije Bajram, nego Hižaslav  Empty Re: Mustafa Cerić: Nije Bajram, nego Hižaslav

Post by Yehudi 4/7/2016, 20:19

drunken
Yehudi
Yehudi

Posts : 14715
2014-04-20


Back to top Go down

 Mustafa Cerić: Nije Bajram, nego Hižaslav  Empty Re: Mustafa Cerić: Nije Bajram, nego Hižaslav

Post by Guest 4/7/2016, 20:44

I ovi će se više podavit u govnima svoje mitomanije....
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

 Mustafa Cerić: Nije Bajram, nego Hižaslav  Empty Re: Mustafa Cerić: Nije Bajram, nego Hižaslav

Post by jastreb 4/7/2016, 21:04

Starhemberg wrote:I ovi će se više podavit u govnima svoje mitomanije....
Kad sam pročito naslov pomislio sam da se radi o nekom islamiziranom Hrvatu.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

 Mustafa Cerić: Nije Bajram, nego Hižaslav  Empty Re: Mustafa Cerić: Nije Bajram, nego Hižaslav

Post by jastreb 4/7/2016, 21:04

jastreb wrote:
Starhemberg wrote:I ovi će se više podavit u govnima svoje mitomanije....
Kad sam pročito naslov pomislio sam da se radi o nekom islamiziranom Hrvatu.
Ili pokatoličenom Turčinu.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

 Mustafa Cerić: Nije Bajram, nego Hižaslav  Empty Re: Mustafa Cerić: Nije Bajram, nego Hižaslav

Post by Yehudi 4/7/2016, 21:09

Ili pokatoličenom .........pa poturčenom Srbinu 

 .........kara hasi

 Sve je moguće pod kapom balkanskom
Yehudi
Yehudi

Posts : 14715
2014-04-20


Back to top Go down

 Mustafa Cerić: Nije Bajram, nego Hižaslav  Empty Re: Mustafa Cerić: Nije Bajram, nego Hižaslav

Post by jastreb 4/7/2016, 21:15

Yehudi wrote:Ili pokatoličenom .........pa poturčenom Srbinu 

 .........kara hasi
Hasanbegovićevi su Srbi iz Užica.

Inače neki dan sam pročitao kako su u Šamcu i Orašju muslimani  ondje dovedeni nakon Karađorđeva ustanka iz Beograda, Užica, Čačka ,Sokola i Šapca.

Osnovali su ondje i dva naselja Gornja Azizija u Šamcu i Donja Azizija u Orašju.

Prema tome ne radi se ni o kakvim Hrvatima.

Sve je ovo lako dostupno i na internetu.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

 Mustafa Cerić: Nije Bajram, nego Hižaslav  Empty Re: Mustafa Cerić: Nije Bajram, nego Hižaslav

Post by Guest 4/7/2016, 22:00

bosanska posla
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

 Mustafa Cerić: Nije Bajram, nego Hižaslav  Empty Re: Mustafa Cerić: Nije Bajram, nego Hižaslav

Post by Clone Stormtrooper 5/7/2016, 20:48

bosanski odn.tzv bosnjacki jezik jos uvijek nije definiran u suvremenoj upotrebi ,jos se raspravlja u njihovim akademskim krugovima i jos uvijek nije ni blizu konacnog dogovora
Clone Stormtrooper
Clone Stormtrooper

Male
Posts : 738
2016-02-19


Back to top Go down

 Mustafa Cerić: Nije Bajram, nego Hižaslav  Empty Re: Mustafa Cerić: Nije Bajram, nego Hižaslav

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum