ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kupovina božje milosti

Page 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Kupovina božje milosti - Page 2 Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by Michael1 4/9/2014, 20:50

Naplata Bozje milosti los je izraz, jer samo budale misle da ju mogu kupiti. Izmoliti ja, ali kupiti ne. Ima toliko drugih tekstova u NZ koji jasno pokaziju, da se svecenik za svoje djelovanje mora platiti. Pokusaj sa otresanjem prasine sa sandala. OK ?

Michael1

Posts : 1933
2014-04-23


Back to top Go down

Kupovina božje milosti - Page 2 Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by Trinity 4/9/2014, 21:16

aben wrote:
oldie wrote:
aben wrote:zamišlja san misu barem 600 kuna- pa sat mehaničara je 200 kuna a di je svećenik od toga..
je - trebala bi bit cijena sata kao kod transplatacijskog kirurga - tu su negdje
i skuplje. bolesni organ se ne more mjerit s bolesnom dušom.
Definitivno. Misu treba platiti za bolesnu dušu pa šta košta, košta. Ako treba organizirati humanitarne akcije kao za recimo operacije u inozemstvu.
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Kupovina božje milosti - Page 2 Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by aben 4/9/2014, 23:42


 
Bran_Do
aben wrote:pa to je ekstra. a prekovremeni se trebaju platiti.

"Bolesne liječite, mrtve uskrisujte, gubave čistite, zloduhe izgonite! Besplatno primiste, besplatno dajte! Ne stječite zlata, ni srebra, ni mjedi sebi u pojase, ni putne torbe, ni dviju haljina, ni obuće ni štapa."
-Mt 10, 8-10
Vrijedan je radnik svoje plaće.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Kupovina božje milosti - Page 2 Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by aben 4/9/2014, 23:43

Trinity wrote:
aben wrote:
oldie wrote:
aben wrote:zamišlja san misu barem 600 kuna- pa sat mehaničara je 200 kuna a di je svećenik od toga..
je - trebala bi bit cijena sata kao kod transplatacijskog kirurga - tu su negdje
i skuplje. bolesni organ se ne more mjerit s bolesnom dušom.
Definitivno. Misu treba platiti za bolesnu dušu pa šta košta, košta. Ako treba organizirati humanitarne akcije kao za recimo operacije u inozemstvu.
ne triba, al se može.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Kupovina božje milosti - Page 2 Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by e-one 5/9/2014, 04:09

Vegvísir wrote:Za jedan katolički blagdan, bliska osoba koja je vjernica, zamolila me da odem s njom u jedno marijansko svetište i da joj pravim društvo dok ona ne obavi sve što treba. I okej, iako nisam vjernica, pristanem, nije problem, dapače - odlična prilika za promatranje jednog takvog događanja izbliza (profesionalna deformacija :shy ).

I sad, dok sam ispred crkve promatrala ljude (osoba s kojom sam išla je za to vrijeme ušla da se pomoli), vidjela sam da se ispred jednog improviziranog šaltera formirao red. Naime, tu su se vjernici mogli prijaviti da se za njih održe mise u različite svrhe, a ono što me posebno iznenadilo je da je tu bio izvješen i cjenik.  Još bih razumjela da je to bilo po principu "svatko da koliko može", ali konkretni cjenik za takve usluge je nešto sasvim drugo.

Zanima me kakav je stav vjernika o tom pitanju? Podsjeća li to na razdoblje prodaje indulgencije? Je li tako na neki način crkva praktički rekla da je božja milost rezervirana za bogate? scratch

nemam ništa protiv da se za služenje mise da neki doprinos. ukrašavanje (npr. cvijeće) i održavanje (npr. čistoće) svake crkve i okoliša košta, a da li će netko doprinjeti direktno (npr. osobnim radom) ili indirektno (financijski) je manje bitno.

a što se tiče indulgencija: često osporavane i to od osoba koje o njima jako malo ili nimalo znaju. ono što znaju je iz vremena kada su često bile zlouporabljavane, a to je 300-tinjak godina nakon što su uvedene.
e-one
e-one

Posts : 277
2014-05-21


Back to top Go down

Kupovina božje milosti - Page 2 Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by Bran_Do 5/9/2014, 09:25

Michael1 wrote:Naplata Bozje milosti los je izraz, jer samo budale misle da ju mogu kupiti. Izmoliti ja, ali kupiti ne. Ima toliko drugih tekstova u NZ koji jasno pokaziju, da se svecenik za svoje djelovanje mora platiti. Pokusaj sa otresanjem prasine sa sandala. OK ?

Pa u tome i jest poanta, što oni za svoju službu već primaju plaću.
Ako već za svoju službu primaju mjesečnu plaću koju im isplaćuje Crkva, a koja se pak financira iz proračuna u koji svi mi u RH izdvajamo, već smo platili svećenikovu službu.

I dok god se taj novac kojim raspolažu (od proračuna, donacija, milodara) koristi za izgradnju ovakvih megalomanskih i basnoslovnih zdanja s fasadama od poludragog kamenja,
Kupovina božje milosti - Page 2 HBK_selekt_07

...a istodobno hrvatska stvarnost izgleda ovako,
Kupovina božje milosti - Page 2 Svedski%20stol-271109

...nema i ne može biti NIKAKVOG opravdanja što za svoju već plaćenu službu uzimaju kruha povrh pogače.
Bran_Do
Bran_Do

Posts : 807
2014-04-17


Back to top Go down

Kupovina božje milosti - Page 2 Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by Michael1 5/9/2014, 10:41

Bran_Do, nemoj kojim slucajem pomisliti da sam ja zagovarac bogate crkve. Nikako! Ja se protivim tom nacinu prakticiranja krscanstva, jer to ne odgovara doktrini NZ- koju je Isus Krist sirio svijetom.
Najprije bih te upozorio na placanje desetine u Bibliji, a ta vrsta place, koliko je meni poznato prakticirala se i u staroj Jugoslaviji, jer su sve obitelji vjernika katolika placale "redovinu", odnosno desetinu. Ista je fundirana u SZ- gdje Abraham placa desetinu Mekisedeku, a Sv. Pavao u poslanici Hebrejima 7, 1-3 kaze, da je Isus Krist po uzoru na Melkisedeka Svecenik kojem onda takodjer pripada ta placa iako Isus to nigdje striktno ne trazi, i Jakov Bogu preko svecenika.

A prava placa se stvarno zasluzuje kod Boga. Pa ako su svecenici radnici u Bozjem vinogradu, onda zasluzuju i placu.

Matej 20 -
1"Kraljevstvo je nebesko kao kad domaćin rano ujutro izađe najmiti radnike u svoj vinograd. 2Pogodi se s radnicima po denar na dan i pošalje ih u svoj vinograd. 3Izađe i o trećoj uri i vidje druge gdje stoje na trgu besposleni 4pa i njima reče: 'Idite i vi u moj vinograd pa što bude pravo, dat ću vam.' 5I oni odoše. Izađe opet o šestoj i devetoj uri te učini isto tako. 6A kad izađe o jedanaestoj uri, nađe druge gdje stoje i reče im: 'Zašto ovdje stojite vazdan besposleni?' 7Kažu mu: 'Jer nas nitko ne najmi.' Reče im: 'Idite i vi u vinograd.'" 8"Uvečer kaže gospodar vinograda svojemu upravitelju: 'Pozovi radnike i podaj im plaću počevši od posljednjih pa sve do prvih.'

Meni je potpuno nejasan nacin placanja svecenika u Hrvatskoj, pa se tu nemogu umjesati u diskusiju. Medjutim, meni je poznato placanje svecenika u Austriji i Njemackoj, i to se odvija preko crkvenog poreza, pa ipak mi i u Austriji i u Njemackoj imamo iste narudzbe misa za mrtve ili zive, i iste se moraju posebno placati, prema svecanosti samog rituala.

Ja sam za tu vrstu place opcenito, dakle prema usluzi, jer i svecenici moraju od necega zivjeti, ali sam protiv prevare kod humanitarnih akcija i prosidbe za sve i svasta, jer od toga novca se ne trosi niti 20% skupljenog novca u te svrhe, docim se o upotrebi ostatka nista i nikada ne sazna.

Naravno, RKC je aktivirana i aktivna u socijalnim projektima i da nije RKC- zacjelo bi siromasima islo jos losije nego im die. Pa ipak, transparentnost kod humanitarnih akcija bi morala biti svuda u RKC- prisutna.

Povjest je uciteljica zivota, poznata je stara floskula, koja stvarno zadrzava "semper et ubique" svoju vrijednost, jer RKC- nije naucila skoro nista iz svoje povjesti, buduci da je i red male brace, dakle Franjevaca, ciji je osnivac Sv. Franjo bio protiv svake place za svecenike, i zelio  je RKC- po uzoru na prvotnu crkvu reformirati preko siromastva, sto RKC- nije dozvolila, nego je sama preuzela odgovornost nad franjevackim samostanima i dobrima koje su stjecali kroz povijest. Zato danas i imamo odliv vjernika iz RKC-, jer nije nista naucila iz povjesti, a pohlepa za ovozemaljskim blagom je postala jos veca.

RKC- se kroz povjest ogrijesila o Boga i ljude, ali da je nije bilo, nebi danas ni nas bilo.

_________________
Fide, sed cui, vide!
Michael1
Michael1

Male
Posts : 1933
2014-04-23

Lokacija: : Burgenland

Back to top Go down

Kupovina božje milosti - Page 2 Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by Patriot_1 5/9/2014, 11:40

Michael1 wrote:Bran-Do prijatelju, svaki svecenik mora imati svoju placu. Tvoja analogija slikom iz Hrama nije  adekvatna, jer se radilo o Hramu i trgovcima,  a ne svecenicima. Ja se iskljucivo protivim prosjacenju i pronevjeri toga uprosenog novca.
Svaki svećenik ima plaću!Pavao je ponekad radio svojim rukama,nije ju imao stalno  a ipak je stalno bio u pokretu i širio Božju Riječ!
"Niti smo badava jeli kruh kod bilo koga, nego smo radili u trudu i muci, noću i danju, da ne budemo na teret nikome od vas” (2 Sol 3,8)
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Kupovina božje milosti - Page 2 Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by Patriot_1 5/9/2014, 11:43

Michael1 wrote:Protestanti daleko vise prosjace od katolika. Svaki svecenik kao radnik u Bozjem vinogradu zasluzuje svoju placu. Tvoje neispravno tumacenje Biblije nikom ne koristi. Egzegeza ti je pogresna.
Ovo nije tema o prosjačenju nego o naplaćivanju duhovnih "usluga"!
"Zaslužuje plaću" ali nemože naplaćivati misu ili molitvu ili blagoslov!Kako rekoh,plaću imaju!
"Niti smo badava jeli kruh kod bilo koga, nego smo radili u trudu i muci, noću i danju, da ne budemo na teret nikome od vas” (2 Sol 3,8)
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Kupovina božje milosti - Page 2 Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by Michael1 5/9/2014, 11:49

Patriot_1 wrote:
Michael1 wrote:Bran-Do prijatelju, svaki svecenik mora imati svoju placu. Tvoja analogija slikom iz Hrama nije  adekvatna, jer se radilo o Hramu i trgovcima,  a ne svecenicima. Ja se iskljucivo protivim prosjacenju i pronevjeri toga uprosenog novca.
Svaki svećenik ima plaću!Pavao je ponekad radio svojim rukama,nije ju imao stalno  a ipak je stalno bio u pokretu i širio Božju Riječ!
"Niti smo badava jeli kruh kod bilo koga, nego smo radili u trudu i muci, noću i danju, da ne budemo na teret nikome od vas” (2 Sol 3,8)

Potpuno ispravno!
Nigdje u NZ- Isus ne trazi striktnu placu za svecenike, a kad je u pitanju desetina koju su instalirali Abraham i Jakov, Isus ide na distanciju. Pa ipak te pitam: kako je Isus Krist prezivljavao sa svojim Apostolima, ako nije dobivao od drugih?
Dobivali su svoju placu od naroda, bogatih Zidova i njihovih zena. Danas je to malo bolje organizirano, ali se ja sjecam, da su katolici u staroj Jugoslaviji placali desetinu crkvi, a ta vrsta starozavjetnog poreza definitivno je preuzeta u 8 stoljecu.

Medjutim, ja nemam nista protiv placanja misa, jer iste traze organizaciju. Kada bi crkva placala sve mise i njihovu organizaciju, onda zacjelo nitko od svecenika nebi prezivio, a kulturno blago koje su kroz stoljeca napravili i skupili, nestalo bi vrlo brzo u rukama krupnog kapitala i bilo pretvoreno u profane stracare.

Tko to zeli? Ja ne! Ali ja ne zelim niti bogatu crkvu, jer to je krscanska propast.

_________________
Fide, sed cui, vide!
Michael1
Michael1

Male
Posts : 1933
2014-04-23

Lokacija: : Burgenland

Back to top Go down

Kupovina božje milosti - Page 2 Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by Michael1 5/9/2014, 11:55

Patriot_1 wrote:
Michael1 wrote:Protestanti daleko vise prosjace od katolika. Svaki svecenik kao radnik u Bozjem vinogradu zasluzuje svoju placu. Tvoje neispravno tumacenje Biblije nikom ne koristi. Egzegeza ti je pogresna.
Ovo nije tema o prosjačenju nego o naplaćivanju duhovnih "usluga"!
"Zaslužuje plaću" ali nemože naplaćivati misu ili molitvu ili blagoslov!Kako rekoh,plaću imaju!
"Niti smo badava jeli kruh kod bilo koga, nego smo radili u trudu i muci, noću i danju, da ne budemo na teret nikome od vas” (2 Sol 3,8)

Nebih rekao, jer se radi o narudzbama po zelji vjernika! Krstenje, krizma, sklapanje braka i pokop se odvijaju bez place, ali svi oni koji koriste te usluge ipak doniraju dragovoljno, a neki i velike novce. To je obicaj, a ne placa. Ovo o narudzbama je placa za uslugu, jer misu moras organizirati, a to stoji novca.

Prije se placala godisnja desetina crkvi, a kako je danas u Hrvatskoj, to meni nije potpuno transparentno, buduc da Hrvatska ne ubire crkveni porez, kao recimo Njemacka ili Austrija.

P. S. U protestantskim crkvama se konkretno placa i sklapanje braka, prema ceremonijalu i njegovoj opremi vrlo puno. Boris Becker je sklopio brak kod jednog protestantskog svecenika i tomu platio 7 tisuca Eura.

_________________
Fide, sed cui, vide!
Michael1
Michael1

Male
Posts : 1933
2014-04-23

Lokacija: : Burgenland

Back to top Go down

Kupovina božje milosti - Page 2 Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by aben 5/9/2014, 12:00

Sve crkve treba prodati redistribuirati siromašnima, da bi se zadovoljili kriteriji da i lijeni imaju za sengvić?
Isus je kapitalist a ne socijalist.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Kupovina božje milosti - Page 2 Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by Patriot_1 5/9/2014, 12:02

Michael1 wrote:
Patriot_1 wrote:
Michael1 wrote:Bran-Do prijatelju, svaki svecenik mora imati svoju placu. Tvoja analogija slikom iz Hrama nije  adekvatna, jer se radilo o Hramu i trgovcima,  a ne svecenicima. Ja se iskljucivo protivim prosjacenju i pronevjeri toga uprosenog novca.
Svaki svećenik ima plaću!Pavao je ponekad radio svojim rukama,nije ju imao stalno  a ipak je stalno bio u pokretu i širio Božju Riječ!
"Niti smo badava jeli kruh kod bilo koga, nego smo radili u trudu i muci, noću i danju, da ne budemo na teret nikome od vas” (2 Sol 3,8)

Potpuno ispravno!
Nigdje u NZ- Isus ne trazi striktnu placu za svecenike, a kad je u pitanju desetina koju su instalirali Abraham i Jakov, Isus ide na distanciju. Pa ipak te pitam: kako je Isus Krist prezivljavao sa svojim Apostolima, ako nije dobivao od drugih?
Dobivali su svoju placu od naroda, bogatih Zidova i njihovih zena. Danas je to malo bolje organizirano, ali se ja sjecam, da su katolici u staroj Jugoslaviji placali desetinu crkvi, a ta vrsta starozavjetnog poreza definitivno je preuzeta u 8 stoljecu.

Medjutim, ja nemam nista protiv placanja misa, jer iste traze organizaciju. Kada bi crkva placala sve mise i njihovu organizaciju, onda zacjelo nitko od svecenika nebi prezivio, a kulturno blago koje su kroz stoljeca napravili i skupili, nestalo bi vrlo brzo u rukama krupnog kapitala i bilo pretvoreno u profane stracare.

Tko to zeli? Ja ne! Ali ja ne zelim niti bogatu crkvu, jer to je krscanska propast.
U redu je pomagati,dragovoljno dati za uzdržavanje onih koji se trude za duhovno dobro ali nije u redu naplaćivati mise,molitve,blagoslove itd!
Isusu nitko nije plaćao za ozdravljenja,propovjedi,čuda koje je činio!
Da bi potkrijepio tvrdnju da su starješine koji marljivo govore i naučavaju riječ Božju dostojni dvostruke časti, Pavao je naveo dvije potvrde iz hebrejskih knjiga Biblije: “Jer u Pismu stoji: ‘Ne zavezuj usta biku koji vrši žito’ i ‘Radnik zaslužuje plaću svoju’” (1. Tim. 5:1-3, 9, 10, 19-21, 17, 18; 5. Mojs. 25:4; 3. Mojs. 19:13).
Dakle,treba ih uzdržavati ali ne da naplaćuju pojedine "usluge"!
Kod nekih protestanata se daje desetak,,ja nisam od tih,dam koliko mi se da dati,nekad više nekad manje!
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Kupovina božje milosti - Page 2 Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by zanstr 5/9/2014, 13:19

Vegvísir wrote:Za jedan katolički blagdan, bliska osoba koja je vjernica, zamolila me da odem s njom u jedno marijansko svetište i da joj pravim društvo dok ona ne obavi sve što treba. I okej, iako nisam vjernica, pristanem, nije problem, dapače - odlična prilika za promatranje jednog takvog događanja izbliza (profesionalna deformacija :shy ).

I sad, dok sam ispred crkve promatrala ljude (osoba s kojom sam išla je za to vrijeme ušla da se pomoli), vidjela sam da se ispred jednog improviziranog šaltera formirao red. Naime, tu su se vjernici mogli prijaviti da se za njih održe mise u različite svrhe, a ono što me posebno iznenadilo je da je tu bio izvješen i cjenik.  Još bih razumjela da je to bilo po principu "svatko da koliko može", ali konkretni cjenik za takve usluge je nešto sasvim drugo.

Zanima me kakav je stav vjernika o tom pitanju? Podsjeća li to na razdoblje prodaje indulgencije? Je li tako na neki način crkva praktički rekla da je božja milost rezervirana za bogate? scratch
Baš me zanima da li izdaju račune i da li plate kakav porez državi. Nešto mi govori da je odgovor negativan. No ništa čudno za našu katoličku crkvu. Samo gledaju gdje da ugrabe dok sa oltara pozivaju na skromnost i "odricanje u ovim teškim vremenima". Nisu drugačiji od onih prevaranata koji za masnu paru skidaju uroke preko televizije.

_________________
'Eternal suffering awaits anyone who questions god's infinite love.' - Bill Hicks
'God gave you free will so that you have the choice to either worship him or go to hell.' - Ricky Gervais
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
'Tako i kad molite, ne budite kao licemjeri. Vole moliti stojeći u sinagogama i na raskrižjima ulica da se pokažu ljudima. Zaista, kažem vam, primili su svoju plaću.
6Ti, naprotiv, kad moliš, uđi u svoju sobu, zatvori vrata i pomoli se svomu Ocu, koji je u skrovitosti. I Otac tvoj, koji vidi u skrovitosti, uzvratit će ti.' - Isus   :rofl  
zanstr
zanstr

Posts : 1603
2014-04-30


Back to top Go down

Kupovina božje milosti - Page 2 Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by zanstr 5/9/2014, 13:23

Interesantno je kako mnogi vjernici ne prepoznaju to licemjerje. Vjerojatno nisu čitali Bibliju jer da jesu lako bi prepoznali licemjere koji trube sa oltara.

_________________
'Eternal suffering awaits anyone who questions god's infinite love.' - Bill Hicks
'God gave you free will so that you have the choice to either worship him or go to hell.' - Ricky Gervais
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
'Tako i kad molite, ne budite kao licemjeri. Vole moliti stojeći u sinagogama i na raskrižjima ulica da se pokažu ljudima. Zaista, kažem vam, primili su svoju plaću.
6Ti, naprotiv, kad moliš, uđi u svoju sobu, zatvori vrata i pomoli se svomu Ocu, koji je u skrovitosti. I Otac tvoj, koji vidi u skrovitosti, uzvratit će ti.' - Isus   :rofl  
zanstr
zanstr

Posts : 1603
2014-04-30


Back to top Go down

Kupovina božje milosti - Page 2 Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by Patriot_1 5/9/2014, 13:39

zanstr wrote:Interesantno je kako mnogi vjernici ne prepoznaju to licemjerje. Vjerojatno nisu čitali Bibliju jer da jesu lako bi prepoznali licemjere koji trube sa oltara.
A ti si kao često bio iza oltara ,,i čuo što govore?
Jbt. nisi bio u crkvi otkad si se rodio!
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Kupovina božje milosti - Page 2 Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by zanstr 5/9/2014, 13:55

Patriot_1 wrote:
zanstr wrote:Interesantno je kako mnogi vjernici ne prepoznaju to licemjerje. Vjerojatno nisu čitali Bibliju jer da jesu lako bi prepoznali licemjere koji trube sa oltara.
A ti si kao često bio iza oltara ,,i čuo što govore?
Jbt. nisi bio u crkvi otkad si se rodio!
U doba interneta, televizije i ostalih "čuda" nije potrebno biti u crkvi da bi se čulo što se tamo propovjeda.

_________________
'Eternal suffering awaits anyone who questions god's infinite love.' - Bill Hicks
'God gave you free will so that you have the choice to either worship him or go to hell.' - Ricky Gervais
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
'Tako i kad molite, ne budite kao licemjeri. Vole moliti stojeći u sinagogama i na raskrižjima ulica da se pokažu ljudima. Zaista, kažem vam, primili su svoju plaću.
6Ti, naprotiv, kad moliš, uđi u svoju sobu, zatvori vrata i pomoli se svomu Ocu, koji je u skrovitosti. I Otac tvoj, koji vidi u skrovitosti, uzvratit će ti.' - Isus   :rofl  
zanstr
zanstr

Posts : 1603
2014-04-30


Back to top Go down

Kupovina božje milosti - Page 2 Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by Bran_Do 5/9/2014, 14:37

Michael1 wrote:Bran_Do, nemoj kojim slucajem pomisliti da sam ja zagovarac bogate crkve. Nikako! Ja se protivim tom nacinu prakticiranja krscanstva, jer to ne odgovara doktrini NZ- koju je Isus Krist sirio svijetom.
Najprije bih te upozorio na placanje desetine u Bibliji, a ta vrsta place, koliko je meni poznato prakticirala se i u staroj Jugoslaviji, jer su sve obitelji vjernika katolika placale "redovinu", odnosno desetinu. Ista je fundirana u SZ- gdje Abraham placa desetinu Mekisedeku, a Sv. Pavao u poslanici Hebrejima 7, 1-3 kaze, da je Isus Krist po uzoru na Melkisedeka Svecenik kojem onda takodjer pripada ta placa iako Isus to nigdje striktno ne trazi, i Jakov Bogu preko svecenika.

Na što se danas po tebi odnosi ta "desetina"? 
Tvrdiš li da ju treba na neki način plaćati kroz spomenute "usluge" neovisno o činjenici što svećenici već primaju plaću iz sredstava koja se RKC odobre iz godišnjeg proračuna (a radi se o ukupno 270 milijuna kuna javnog novca koji također dolazi iz džepova tih istih vjernika, ali i drugih koji to nisu) u koji svi ionako uplaćujemo?

Nije li ta plaća iz spomenutih 270 mil. kn godišnje dovoljna "desetina" koja obuhvaća sve djelatnosti svećeničke službe?
Bran_Do
Bran_Do

Posts : 807
2014-04-17


Back to top Go down

Kupovina božje milosti - Page 2 Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by aben 5/9/2014, 14:38

predlažen da oni koi predlažu da popi radu bez love radu bez love i sami.
jedino se tako more izbjeć licemjerje.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Kupovina božje milosti - Page 2 Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by Guest 5/9/2014, 14:56

Jebemu, aben, stvarno ga trolaš pošteno.  Plaću primaju i nitko im to nije niti predbacio.

Ovdje se govori o nečemu sasvim drugom.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Kupovina božje milosti - Page 2 Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by aben 5/9/2014, 14:59

Vegvísir wrote:Jebemu, aben, stvarno ga trolaš pošteno.  Plaću primaju i nitko im to nije niti predbacio.

Ovdje se govori o nečemu sasvim drugom.
ispričavan se, mislia san da je problem šta svećenici imaju cijenik za svoj rad, a ne nešto sasvim drugo. 


o čemu je tu, zapravo, rieč?

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Kupovina božje milosti - Page 2 Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum