ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kupovina božje milosti

Page 1 of 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Kupovina božje milosti Empty Kupovina božje milosti

Post by Guest 4/9/2014, 14:55

Za jedan katolički blagdan, bliska osoba koja je vjernica, zamolila me da odem s njom u jedno marijansko svetište i da joj pravim društvo dok ona ne obavi sve što treba. I okej, iako nisam vjernica, pristanem, nije problem, dapače - odlična prilika za promatranje jednog takvog događanja izbliza (profesionalna deformacija :shy ).

I sad, dok sam ispred crkve promatrala ljude (osoba s kojom sam išla je za to vrijeme ušla da se pomoli), vidjela sam da se ispred jednog improviziranog šaltera formirao red. Naime, tu su se vjernici mogli prijaviti da se za njih održe mise u različite svrhe, a ono što me posebno iznenadilo je da je tu bio izvješen i cjenik.  Još bih razumjela da je to bilo po principu "svatko da koliko može", ali konkretni cjenik za takve usluge je nešto sasvim drugo.

Zanima me kakav je stav vjernika o tom pitanju? Podsjeća li to na razdoblje prodaje indulgencije? Je li tako na neki način crkva praktički rekla da je božja milost rezervirana za bogate? scratch
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Kupovina božje milosti Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by Michael1 4/9/2014, 15:13

Obicna glupost! To ponasanje nema nikakve veze Sa bilo kakvom kupovinom bilo cega, a najmanje milosti Bozje. Radi se misnom slavlju, jednostavnog karaktera, ili svecane mise.

_________________
Fide, sed cui, vide!
Michael1
Michael1

Male
Posts : 1933
2014-04-23

Lokacija: : Burgenland

Back to top Go down

Kupovina božje milosti Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by aben 4/9/2014, 15:22

zašto je cjenik problem? i tako svako da koliko može, ako možeš manje, uzmeš jeftiniji aranžman.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35456
2014-04-16


Back to top Go down

Kupovina božje milosti Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by Guest 4/9/2014, 15:28

Michael1 wrote:Obicna glupost! To ponasanje nema nikakve veze Sa bilo kakvom kupovinom bilo cega, a najmanje milosti Bozje. Radi se misnom slavlju, jednostavnog karaktera, ili svecane mise.

Michael, svaki pojedinac je posebno plaćao misu čija je svrha bila ili njegovo zdravlje, ili za umrle ili što već. Dakle, ako si želio da se održi misa s nakanom za tvoje zdravlje, morao si izdvojiti, mislim, 60 kunića.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Kupovina božje milosti Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by Guest 4/9/2014, 15:29

aben wrote:zašto je cjenik problem? i tako svako da koliko može, ako možeš manje, uzmeš jeftiniji aranžman.

Meni nije problem jer i ne koristim te usluge. Ali me zanima stav vjernika kojih se to tiče.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Kupovina božje milosti Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by aben 4/9/2014, 15:31

ne koristin ni ja, al mi se čini boljim kad postoji cjenik, da ljudima da orjentaciu. evo, nakon prvog posta, jzamišlja san misu barem 600 kuna- pa sat mehaničara je 200 kuna a di je svećenik od toga..

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35456
2014-04-16


Back to top Go down

Kupovina božje milosti Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by Michael1 4/9/2014, 15:51



Aben ima pravo, jer svaki radnik ima svoju placu, pa tako i svecenik, buduci da se svaka misa mora pripremiti. Javna, pjevana i svecana misa imaju svoju cjenu, jer se moraju dobro pripremiti. Ja osobno ne vidim problema u tome. Veci problem prave tzv. Prosjacenja u crkvi, gdje se skuplja novac za neku pomoc, a od skupljenog ide za tu pomoc tek kojih 20 posto, sve ostalo zavrsi u drugim kanalima.



Last edited by Michael1 on 4/9/2014, 15:56; edited 1 time in total

_________________
Fide, sed cui, vide!
Michael1
Michael1

Male
Posts : 1933
2014-04-23

Lokacija: : Burgenland

Back to top Go down

Kupovina božje milosti Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by oldie 4/9/2014, 15:52

aben wrote:zamišlja san misu barem 600 kuna- pa sat mehaničara je 200 kuna a di je svećenik od toga..
je - trebala bi bit cijena sata kao kod transplatacijskog kirurga - tu su negdje

_________________
*****joj da mi je vjernički mozak barem na tjedan dana - da se odmorim i naspavam kao čovjek*****
oldie
oldie

Posts : 438
2014-04-28


Back to top Go down

Kupovina božje milosti Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by aben 4/9/2014, 15:58

oldie wrote:
aben wrote:zamišlja san misu barem 600 kuna- pa sat mehaničara je 200 kuna a di je svećenik od toga..
je - trebala bi bit cijena sata kao kod transplatacijskog kirurga - tu su negdje
i skuplje. bolesni organ se ne more mjerit s bolesnom dušom.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35456
2014-04-16


Back to top Go down

Kupovina božje milosti Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by Michael1 4/9/2014, 18:12

oldie wrote:
aben wrote:zamišlja san misu barem 600 kuna- pa sat mehaničara je 200 kuna a di je svećenik od toga..
je - trebala bi bit cijena sata kao kod transplatacijskog kirurga - tu su negdje
Da se naspavas kao covjek, stoji u tvojoj signaturi. Medjutim mene to jako cudi, buduci da su za tebe ljudi zivotinje, zasto onda ne pises, "da se naspavas kao zivotinja", ostaje mi zagonetkom.

_________________
Fide, sed cui, vide!
Michael1
Michael1

Male
Posts : 1933
2014-04-23

Lokacija: : Burgenland

Back to top Go down

Kupovina božje milosti Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by Michael1 4/9/2014, 18:12

aben wrote:
oldie wrote:
aben wrote:zamišlja san misu barem 600 kuna- pa sat mehaničara je 200 kuna a di je svećenik od toga..
je - trebala bi bit cijena sata kao kod transplatacijskog kirurga - tu su negdje
i skuplje. bolesni organ se ne more mjerit s bolesnom dušom.

Nikako! king

_________________
Fide, sed cui, vide!
Michael1
Michael1

Male
Posts : 1933
2014-04-23

Lokacija: : Burgenland

Back to top Go down

Kupovina božje milosti Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by Bran_Do 4/9/2014, 20:09

Michael1 wrote:

Aben ima pravo, jer svaki radnik ima svoju placu, pa tako i svecenik, buduci da se svaka misa mora pripremiti. Javna, pjevana i svecana misa imaju svoju cjenu, jer se moraju dobro pripremiti. Ja osobno ne vidim problema u tome. Veci problem prave tzv. Prosjacenja u crkvi, gdje se skuplja novac za neku pomoc, a od skupljenog ide za tu pomoc tek kojih 20 posto, sve ostalo zavrsi u drugim kanalima.


Međutim, za svoju su službu svećenici već mjesečno plaćeni, tako da se radi o običnom pohlepnom ciganjenju koje je za svaku osudu.

Na takvu praksu bi On reagirao kako je već opisano, a ovdje i slikom prikazano:
Kupovina božje milosti Isus_hram
Bran_Do
Bran_Do

Posts : 807
2014-04-17


Back to top Go down

Kupovina božje milosti Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by Patriot_1 4/9/2014, 20:16

Vegvísir wrote:Za jedan katolički blagdan, bliska osoba koja je vjernica, zamolila me da odem s njom u jedno marijansko svetište i da joj pravim društvo dok ona ne obavi sve što treba. I okej, iako nisam vjernica, pristanem, nije problem, dapače - odlična prilika za promatranje jednog takvog događanja izbliza (profesionalna deformacija :shy ).

I sad, dok sam ispred crkve promatrala ljude (osoba s kojom sam išla je za to vrijeme ušla da se pomoli), vidjela sam da se ispred jednog improviziranog šaltera formirao red. Naime, tu su se vjernici mogli prijaviti da se za njih održe mise u različite svrhe, a ono što me posebno iznenadilo je da je tu bio izvješen i cjenik.  Još bih razumjela da je to bilo po principu "svatko da koliko može", ali konkretni cjenik za takve usluge je nešto sasvim drugo.

Zanima me kakav je stav vjernika o tom pitanju? Podsjeća li to na razdoblje prodaje indulgencije? Je li tako na neki način crkva praktički rekla da je božja milost rezervirana za bogate? scratch
Srećom , kod protestanata toga nema!
Crkva je pozvana da čini dobro ljudima"Badava ste primili,badava i dajte" reče Isus svojim učenicima!
Za svaku osudu!
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Kupovina božje milosti Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by aben 4/9/2014, 20:30

Bran_Do wrote:
Michael1 wrote:

Aben ima pravo, jer svaki radnik ima svoju placu, pa tako i svecenik, buduci da se svaka misa mora pripremiti. Javna, pjevana i svecana misa imaju svoju cjenu, jer se moraju dobro pripremiti. Ja osobno ne vidim problema u tome. Veci problem prave tzv. Prosjacenja u crkvi, gdje se skuplja novac za neku pomoc, a od skupljenog ide za tu pomoc tek kojih 20 posto, sve ostalo zavrsi u drugim kanalima.


Međutim, za svoju su službu svećenici već mjesečno plaćeni, tako da se radi o običnom pohlepnom ciganjenju koje je za svaku osudu.

Na takvu praksu bi On reagirao kako je već opisano, a ovdje i slikom prikazano:
Kupovina božje milosti Isus_hram
pa to je ekstra. a prekovremeni se trebaju platiti.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35456
2014-04-16


Back to top Go down

Kupovina božje milosti Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by Michael1 4/9/2014, 20:36

Protestanti daleko vise prosjace od katolika. Svaki svecenik kao radnik u Bozjem vinogradu zasluzuje svoju placu. Tvoje neispravno tumacenje Biblije nikom ne koristi. Egzegeza ti je pogresna.

_________________
Fide, sed cui, vide!
Michael1
Michael1

Male
Posts : 1933
2014-04-23

Lokacija: : Burgenland

Back to top Go down

Kupovina božje milosti Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by Bran_Do 4/9/2014, 20:37

aben wrote:pa to je ekstra. a prekovremeni se trebaju platiti.

"Bolesne liječite, mrtve uskrisujte, gubave čistite, zloduhe izgonite! Besplatno primiste, besplatno dajte! Ne stječite zlata, ni srebra, ni mjedi sebi u pojase, ni putne torbe, ni dviju haljina, ni obuće ni štapa."
-Mt 10, 8-10
Bran_Do
Bran_Do

Posts : 807
2014-04-17


Back to top Go down

Kupovina božje milosti Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by Bran_Do 4/9/2014, 20:39

Michael1 wrote:Protestanti daleko vise prosjace od katolika. Svaki svecenik kao radnik u Bozjem vinogradu zasluzuje svoju placu. Tvoje neispravno tumacenje Biblije nikom ne koristi. Egzegeza ti je pogresna.

Dapače, prozirne izlike kojima želiš opravdati grijeh pohlepe institucije ne koriste nikome.
Naplata božje milosti, naročito prema "cjeniku", je za svaku osudu.
Bran_Do
Bran_Do

Posts : 807
2014-04-17


Back to top Go down

Kupovina božje milosti Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by Mad_Vlad 4/9/2014, 20:42

Nemoguće je ičim kupiti milost Božju.
Mad_Vlad
Mad_Vlad

Male
Posts : 1954
2014-05-02

Age : 59
Lokacija: : Calgary, Canada

Back to top Go down

Kupovina božje milosti Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by Michael1 4/9/2014, 20:43

Bran-Do prijatelju, svaki svecenik mora imati svoju placu. Tvoja analogija slikom iz Hrama nije adekvatna, jer se radilo o Hramu i trgovcima, a ne svecenicima. Ja se iskljucivo protivim prosjacenju i pronevjeri toga uprosenog novca.

_________________
Fide, sed cui, vide!
Michael1
Michael1

Male
Posts : 1933
2014-04-23

Lokacija: : Burgenland

Back to top Go down

Kupovina božje milosti Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by Michael1 4/9/2014, 20:50

Naplata Bozje milosti los je izraz, jer samo budale misle da ju mogu kupiti. Izmoliti ja, ali kupiti ne. Ima toliko drugih tekstova u NZ koji jasno pokaziju, da se svecenik za svoje djelovanje mora platiti. Pokusaj sa otresanjem prasine sa sandala. OK ?

_________________
Fide, sed cui, vide!
Michael1
Michael1

Male
Posts : 1933
2014-04-23

Lokacija: : Burgenland

Back to top Go down

Kupovina božje milosti Empty Re: Kupovina božje milosti

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum