ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu

Page 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu Empty Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu

Post by debotoijusto 3/4/2016, 10:55

GLAVNE prepreke razvoju Hrvatske u posljednjih pola stoljeća su nevidljive kulturne norme iz predindustrijskog razdoblja koje i danas bitno određuju naš način ponašanja, ključna je ocjena teorije egalitarnog sindroma (TES), jedne od najvažnijih teorija hrvatske sociologije, koja je potvrđena jedanaest i pol godina nakon smrti njezina autora.

U upravo objavljenom broju znanstvenog časopisa Politička misao, predstavljeno je istraživanje koje je provjerilo i potvrdilo tzv. teoriju egalitarnog sindroma, čiji je autor akademik Josip Županov (1923- 2004). Egalitarni sindrom karakterističan je za nerazvijena društva u kojima se, zbog ograničenih zajedničkih dobara, svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu, ističe se.

TES otkriva sklonost društva izbjegavanju rizika, što je nespojivo s duhom kapitalizma, ali se savršeno uklapa u društva kojima dominira država, kaže jedan od autora istraživanja sociolog Ivan Burić, profesor na Hrvatskim studijima u Zagrebu. Drugi autor je sociolog Aleksandar Štulhofer, profesor s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Egalitarni sindrom blokira individualnu inicijativu i rast ekonomskih nastojanja te tako negativno utječe i na gospodarski rast, dodaje Burić.


TES je potvrđen istraživanjem u kojem je sudjelovalo 714 studenata s osam hrvatskih fakulteta. Istraživanje je potvrdilo pet od sedam tvrdnji na kojima počiva teorija, a uočeni su i neki nedostaci teorije, ističe se u radu.

Teme koje je Županov otvarao od kraja šezdesetih godina i danas su vrlo aktualne. Društvena zbilja kojom se Županov bavio od šezdesetih do osamdesetih nije se puno promijenila od  onih u njegovim radovima iz devedesetih, kaže Burić.

Sociolog Dražen Lalić, profesor na Fakultetu političkih znanosti, kaže za Županova da je primjer „rasnog sociologa“, koji je zahvaljujući iznimnoj sociološkoj imaginaciji na osnovni malog broja empirijskih činjenica u stanju dati velike doprinose razumijevanju društva.

On se bavio ključnim problemima. On je hvatao bika za rogove, kaže Lalić.

TES je najznačajniji teorijski prilog domaćoj sociologiji i najrezonantnija teorija razvijena u okviru hrvatske sociologije zadnjih pedeset godina, tvrde autori rada i dodaju: Postala je opće mjesto hrvatske sociologije.

Kulturne norme koje je hrvatsko društvo naslijedilo iz svoje prošlosti, još od agrarnih društava, imaju iznimnog utjecaja i sada, iako je razmjerno modernizirano.

„Egalitarni sindrom“, kako Županov kaže, ujednačava ljude prema dolje i njima se mogu protumačiti različiti vidovi neuspjeha društvenog razvoja.

Njegova najvažnija obilježja su shvaćanje da je zajedničko dobro ograničeno i da ga ugrožava svako poboljšanje položaja pojedinca, da se bogatstvo mora raspodjeljivati kako bi društvene razlike bile što manje, te da raspodjela mora treba imati graničnu vrijednost iznad koje porast zarade nije dopustiv.



Zar i donošenje posljednjeg državnog proračuna nije zorno pokazalo da je egalitarni sindrom ključni način funkcioniranja hrvatskog društva, kaže Lalić.

Također, „egalitarni sindrom“ ima negativan stav prema privatnom poduzetništvu, prema intelektualizmu i prema profesionalnom znanju uopće.

Ta je teorija potaknula brojne rasprave o razvoju društva, ali tek sada je „provjerena“ jer hrvatska sociologija dugo nije imala „analitički kapacitet“. Također, sociolozi su se nerado njome bavili jer je u prošlom sustavu zvučala heretično.



jos na poveznici
http://www.index.hr/vijesti/clanak/sociolozi-hrvatska-zaostaje-jer-se-svako-poboljsanje-polozaja-pojedinca-smatra-opasnim-po-zajednicu/884828.aspx
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30606
2014-04-12


Back to top Go down

Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu Empty Re: Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu

Post by Kermit 3/4/2016, 11:01

Mislim da je prozaičniji razlog, naime naš narod je jako jako glup, a isto tako i korumptivan
Kermit
Kermit

Female
Posts : 26479
2014-04-17


Back to top Go down

Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu Empty Re: Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu

Post by L'âme 3/4/2016, 11:05

Definitivno nesto sto ja godinama spominjem kao vsznu kariku nesazrijevanja,prvenstveno,pa i jos veceg propadanja drustva,poremecenih vrijednosti i nskaradne stratifikacije garnirane neizbjeznim mitom,korupcijom i nepotizmom.

_________________
“You will not be good teachers if you focus only on what you do and not upon who you are.”
― Rudolf Steiner
L'âme
L'âme

Posts : 25744
2014-04-12


Back to top Go down

Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu Empty Re: Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu

Post by darth_vader 3/4/2016, 12:09

debotoijusto wrote: Drugi autor je sociolog Aleksandar Štulhofer, profesor s Filozofskih fakulteta...

Dalje nisam čitao... Ukinuti Filozofski u Zagrebu za početak, a tek onda možemo početi pričati o početku ozdravljenja nacije...
darth_vader
darth_vader

Male
Posts : 19665
2014-04-17

Age : 45

Back to top Go down

Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu Empty Re: Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu

Post by Guest 3/4/2016, 12:16

ovdje su sociolozi u pravu.-... iako ponavljaju stvari što cijela hrvatska zna samo negiramo - što svjesno što podsvjesno..

ćorava kokoš ubode zrno..
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu Empty Re: Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu

Post by aben 3/4/2016, 13:39

debotoijusto wrote:

Egalitarni sindrom blokira individualnu inicijativu i rast ekonomskih nastojanja te tako negativno utječe i na gospodarski rast, dodaje Burić.


Njegova najvažnija obilježja su shvaćanje da je zajedničko dobro ograničeno i da ga ugrožava svako poboljšanje položaja pojedinca, da se bogatstvo mora raspodjeljivati kako bi društvene razlike bile što manje, te da raspodjela mora treba imati graničnu vrijednost iznad koje porast zarade nije dopustiv.



Također, „egalitarni sindrom“ ima negativan stav prema privatnom poduzetništvu, prema intelektualizmu i prema profesionalnom znanju uopće.


TES otkriva sklonost društva izbjegavanju rizika, ali se savršeno uklapa u društva kojima dominira država



tes = socijalizam

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu Empty Re: Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu

Post by frakcija 3/4/2016, 13:53

Istina. Taki smo kaki smo. Daklem to ovdje ne prolazi, dobro jutro. Sad poznavajući duh naroda možemo krenut u nešto primjerenije. Amen. Tako ja imadem škole , a nepravedno mi je imat veću plaču od nekoga drugoga ko pridonosi društvu kako zna i umije.
frakcija
frakcija

Posts : 5635
2016-03-09


Back to top Go down

Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu Empty Re: Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu

Post by crvenkasti 3/4/2016, 14:21

Egalitarizam
Moć bi trebala biti u rukama svih ljudi.
Elitizam
Moć je skoncentrirana u rukama manjine.

Sukob koji traje.
Teško je reći što je pravilnije i efikasnije,
U jednu ruku svi bismo trebali biti jednaki.
U drugu ruku, zar ne bi oni koji najbolje obavljaju posao, pametni i iskusni, trebali biti oni koji vladaju zemljom?


Last edited by crvenkasti on 3/4/2016, 14:23; edited 1 time in total (Reason for editing : 6)
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 28762
2014-04-17


Back to top Go down

Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu Empty Re: Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu

Post by aben 3/4/2016, 14:34

frakcija wrote: Tako ja imadem škole , a nepravedno mi je imat veću plaču od nekoga drugoga ko pridonosi društvu kako zna i umije.

ti si uhljeb i mi ne znomo koliku ploću ti triboš imati, u socijalizmu se to ne more izračunati jer ne zarađuješ u dobrovoljnoj suradnji.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu Empty Re: Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu

Post by aben 3/4/2016, 14:35

crvenkasti wrote:Egalitarizam
Moć bi trebala biti u rukama svih ljudi.
Elitizam
Moć je skoncentrirana u rukama manjine.

Sukob koji traje.
Teško je reći što je pravilnije i efikasnije,
U jednu ruku svi bismo trebali biti jednaki.
U drugu ruku, zar ne bi oni koji najbolje obavljaju posao, pametni i iskusni, trebali biti oni koji vladaju zemljom?
to je vama srbima možda dvojba, slobodnim ljudima nije.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu Empty Re: Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu

Post by frakcija 3/4/2016, 14:56

aben wrote:
frakcija wrote: Tako ja imadem škole , a nepravedno mi je imat veću plaču od nekoga drugoga ko pridonosi društvu kako zna i umije.

ti si uhljeb i mi ne znomo koliku ploću ti triboš imati, u socijalizmu se to ne more izračunati jer ne zarađuješ u dobrovoljnoj suradnji.
Da mi nije uhljebljenja crkla bi od gladi,jer povasdan volontiram. A i to šta mi dadnu opet podilin dalje, hranim gladne. Moje je uhljebljenje privremeno. Posli ću bit ovisna o milosti dobročinitelja. Nadam se da sam dovoljno proširila trip darivanja u okolini, čime sam se valjda osigurala.
frakcija
frakcija

Posts : 5635
2016-03-09


Back to top Go down

Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu Empty Re: Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu

Post by Guest 3/4/2016, 14:57

preko_vode_do_slobode wrote:ovdje su sociolozi u pravu.-... iako ponavljaju stvari što cijela hrvatska zna samo negiramo - što svjesno što podsvjesno..

ćorava kokoš ubode zrno..
Kako su u pravu kad i sami u članku pišu da nemaju baš nekih empirijskih dokaza?

Nakon što je filozof Štulhofer objasnio biologiju čovjeka sad objašnjava i ekonomiju, jer filozofi imaju teoriju za sve, naravno bez empirijskih dokaza.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu Empty Re: Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu

Post by darth_vader 3/4/2016, 14:58

deda na aparatima wrote:
preko_vode_do_slobode wrote:ovdje su sociolozi u pravu.-... iako ponavljaju stvari što cijela hrvatska zna samo negiramo - što svjesno što podsvjesno..

ćorava kokoš ubode zrno..
Kako su u pravu kad i sami u članku pišu da nemaju baš nekih empirijskih dokaza?

Nakon što je filozof Štulhofer objasnio biologiju čovjeka sad objašnjava i ekonomiju, jer filozofi imaju teoriju za sve, naravno bez empirijskih dokaza.


Ejmen.
darth_vader
darth_vader

Male
Posts : 19665
2014-04-17

Age : 45

Back to top Go down

Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu Empty Re: Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu

Post by aben 3/4/2016, 15:00

frakcija wrote:
aben wrote:
frakcija wrote: Tako ja imadem škole , a nepravedno mi je imat veću plaču od nekoga drugoga ko pridonosi društvu kako zna i umije.

ti si uhljeb i mi ne znomo koliku ploću ti triboš imati, u socijalizmu se to ne more izračunati jer ne zarađuješ u dobrovoljnoj suradnji.
Da mi nije uhljebljenja crkla bi od gladi,jer povasdan volontiram. A i to šta mi dadnu opet podilin dalje, hranim gladne. Moje je uhljebljenje privremeno. Posli ću bit ovisna o milosti dobročinitelja. Nadam se da sam dovoljno proširila trip darivanja u okolini, čime sam se valjda osigurala.
irelevantno,
govorin ti da je tvoja ploća arbitrarno određena, a ne s obziron na korist koju nosiš bližnjima.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu Empty Re: Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu

Post by darth_vader 3/4/2016, 15:05

aben wrote:
frakcija wrote: Tako ja imadem škole , a nepravedno mi je imat veću plaču od nekoga drugoga ko pridonosi društvu kako zna i umije.

ti si uhljeb i mi ne znomo koliku ploću ti triboš imati, u socijalizmu se to ne more izračunati jer ne zarađuješ u dobrovoljnoj suradnji.


Ukinuti besplatno školstvo u cijelosti i dajem ruku u vatru da bi dotična barem duplo veću plaću po svojim referencama i sposobnostima imala...dakle nju sustav uhljebljivanja definitvno guši...lijepo bi predavala u nekom dječjem vrtiću za starije tipa VERN i ubirala lovu za ni po muke...
darth_vader
darth_vader

Male
Posts : 19665
2014-04-17

Age : 45

Back to top Go down

Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu Empty Re: Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu

Post by aben 3/4/2016, 15:16

jasambrend wrote:
aben wrote:
frakcija wrote: Tako ja imadem škole , a nepravedno mi je imat veću plaču od nekoga drugoga ko pridonosi društvu kako zna i umije.

ti si uhljeb i mi ne znomo koliku ploću ti triboš imati, u socijalizmu se to ne more izračunati jer ne zarađuješ u dobrovoljnoj suradnji.


Ukinuti besplatno školstvo u cijelosti i dajem ruku u vatru da bi dotična barem duplo veću plaću po svojim referencama i sposobnostima imala...dakle nju sustav uhljebljivanja definitvno guši...lijepo bi predavala u nekom dječjem vrtiću za starije tipa VERN i ubirala lovu za ni po muke...
vrlo vjerojatno.


(školstvo nije besplatno, nego državno. ako neko oće besplatno poučavati, svakako, neka.)

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu Empty Re: Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu

Post by Guest 3/4/2016, 15:22

aben wrote:
tes = socijalizam

a socijalizam je i u SADu i u Japanu, i u Europi, najbolje da se sakriješ pod kamen ispod kojeg si ispouzao
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu Empty Re: Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu

Post by aben 3/4/2016, 15:23

deda na aparatima wrote:
aben wrote:
tes = socijalizam

a socijalizam je i u SADu i u Japanu, i u Europi, najbolje da se sakriješ pod kamen ispod kojeg si ispouzao
naravski da je, ni ko kod nos, ali je- i sve to više.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu Empty Re: Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu

Post by Guest 3/4/2016, 15:29

jebeš brojke i matematiku, mi imamo imbecilne teorije i filozofiju koje nemaju temelja u ničemu


Distribution of Income or Consumption by Percentage Share: Croatia
Lowest 10% 4.0
Lowest 20% 9.3
Second 20% 13.8
Third 20% 17.8
Fourth 20% 22.9
Highest 20% 36.2
Highest 10% 21.6
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu Empty Re: Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu

Post by aben 3/4/2016, 15:30

daj link

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu Empty Re: Sociolozi: Hrvatska zaostaje jer se svako poboljšanje položaja pojedinca smatra opasnim po zajednicu

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum