ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004

Page 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004 Empty Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004

Post by Guest 9/3/2016, 14:04

Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004


www.banka.hr/komentari-i-analize/hrvatska-odustala-od-istrazivanja-i-razvoja-danas-ulaze-manje-nego-2004

Zaostajanje Hrvatske u ulaganjima u znanost, istraživanje i razvoj je dramatično - u 2014. uložili smo pet posto manje nego 2005. i u samo jedno desetljeće od nekadašnje predvodnice među tranzicijskim zemljama pali smo na začelje
Matija Kroflin Objavljeno 09.17, 09.03.2016.
Autor je makroekonomist Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja

U famoznom reformskom dokumentu njemačkog Ifo instituta (An Economic Reform Agenda for Croatia) izrađenom po narudžbi HDZ-a, a koji je u domaćoj javnosti podigao dosta buke, potpuno nezabilježeno su prošli neki zaključci autora poput:

"Znanstvenici zaposleni u javnom sektoru u Hrvatskoj imaju relativno manje resursa nego znanstvenici u bilo kojoj drugoj usporedivoj zemlji." (str. 323.)

"...Hrvatska ima relativno manji udio znanstvenika i inženjera (u ukupnoj populaciji) u usporedbi s EU prosjekom, ali i usporedivim zemljama (izuzev Slovačke). Kretanje broja znanstvenika i inženjera ukazuje da Hrvatska već vjerojatno ima problema s inovativnim kapacitetima zbog ograničenja u adekvatnom ljudskom kapitalu." (str. 322.)

"...Hrvatska je smanjila izdvajanja za obrazovanje posljednjih nekoliko godina, međutim, niska razina izdvajanja datira još iz pretkriznog razdoblja." (str. 203.)

Činjenica da je istraživanju i razvoju te obrazovanju posvećeno puno pažnje u dokumentu, a da to nitko nije javno primijetio ni kritički prokomentirao, pokazuje koliko su ti sustavi visoko na ljestvici prioriteta domaće politike, ali i javnosti općenito. Neumoljivo to pokazuju i međunarodne usporedbe.

Udio hrvatskog izdvajanja za istraživanje i razvoj (R&D) u BDP-u 2014. je iznosio svega 0,79 posto. Od usporedivih EU tranzicijskih zemalja manje su izdvojile jedino Latvija i Rumunjska. Slika 1. pokazuje kako je Hrvatska od jedne od predvodnica u skupini tranzicijskih zemalja (s trećim najvećim udjelom izdvajanja u 2004.) pala na samo začelje (na 9. mjesto od 11 promatranih zemalja).

Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004 Kroflin1_09032016

Prema podacima Eurostata Hrvatska je u apsolutnom iznosu (iz svih izvora – privatni sektor, državni sektor i visoko obrazovanje) za istraživanje i razvoj u 2014. izdvojila 340 milijuna eura. Slovačka je iste godine izdvojila 670 milijuna, susjedna Slovenija 890 milijuna, a Mađarska 1,4 milijardi eura. Godine 2004. je situacija bila bitno drugačija. Hrvatska je izdvajala 345 milijuna, Slovačka tek 174, Slovenija 379, a Mađarska 721 milijun eura. Apsolutni iznos izdvajanja za R&D u Hrvatskoj je 2014. bio manji za 20 posto u odnosu na pretkriznu 2008., odnosno za 86 milijuna eura. Od promatranih zemalja apsolutni pad od 2008. zabilježen je jedino još u Rumunjskoj (28,9 posto).

Veliko zaostajanje

Hrvatska je počela stagnirati i prije krize pa je tako jedina zemlja EU u kojoj su apsolutna ulaganja u 2014. manja nego 2004. godine i to za 5 posto. Sukladno tome je i jedna od samo tri zemlje u cijeloj EU kojoj je u posljednjih 10 godina i udio izdvajanja iz BDP-a smanjen (druge dvije zemlje su Švedska čiji udio i nakon smanjenja u 2014. iznosi 3,16 posto BDP-a i Luksemburg čiji udio iznosi 1,24 posto). Čak je i u Grčkoj udio izdvajanja porastao sa 0,53 posto u 2004. na 0,83 posto BDP-a u 2014. godini.

Do sličnih zaključaka i dinamike dolazimo i ako u obzir uzimamo godišnja izdvajanja po glavi stanovnika (Slika 2). Dok su 2005. ona bila nešto veća od prosjeka EU10, 2014. je izdvajanje u Hrvatskoj bilo 50 posto prosjeka EU10. Usporedbe sa susjednom Slovenijom koja prednjači su uopće bespredmetne.

Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004 Kroflin2_08032016

Isti trend pokazuju i izdvajanja po zaposlenom na poslovima istraživanja i razvoja (Slika 3). Godine 2005. su ona bila 147 posto prosjeka EU10, a 2014. 90 posto prosjeka EU10. Tu treba spomenuti da u većini EU zemalja broj zaposlenih u R&D-u raste, a u Hrvatskoj je on 2014. bio 5,3 posto manji nego 2008.

U Hrvatskoj je 2014., po broju stanovnika (i samo po tome), najbliža Irska imala 25.029 zaposlenih u istraživanju i razvoj (u ekvivalentu pune zaposlenosti). Hrvatska ih je imala 10.027. Slovenija ih je s dvostruko manje stanovnika od Hrvatske imala 17.594, a Slovačka s oko milijun više stanovnika 14.866.

Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004 Kroflin3_08032016

Uz negativno stanje i trendove u izdvajanju za istraživanje i razvoj u Hrvatskoj je relativno loša i njihova struktura, odnosno privatni sektor izdvaja relativno malo, a dok je državni sektor na razini prosjeka EU10 i blizu prosjeka EU28 zemalja, izdvajanja visokog obrazovanja su posljednjih deset godina postala međunarodno nekonkurentna. Mjereno po glavi stanovnika (PPS u stalnim cijenama iz 2005.) poslovni sektor u Hrvatskoj je 2005. ulagao u R&D 89 posto prosjeka EU 10 zemalja, a 2014. skromnih 44 posto. Državni je sektor 2005. ulagao po glavi stanovnika 98 posto prosjeka EU10, a 2014. je pao na 74 posto.

Međutim, najveća razlika je vidljiva u ulaganjima unutar visokog obrazovanja koja su 2005. bila 137 posto prosjeka EU10, da bi 2014. pala na svega 48 posto prosjeka EU10. Ovo potonje je posljedica politike rezanja u sustavu visokog obrazovanja do koje je došlo u Hrvatskoj, ali očito ne i u drugim tranzicijskim zemljama. Dapače, kod njih su kretanja bila suprotnog smjera.

Dakle, situacija s financiranjem R&D je vrlo loša, a mnogo bolja nije ni ako uzimamo u obzir međunarodno usporedive podatke o izdvajanjima za visoko obrazovanje (Slika 4.) čiji se udio u BDP-u kroz vrijeme povećavao, međutim, bez obzira na to, manje od Hrvatske 2011. su izdvojile jedino Rumunjska i Bugarska.

Usporedivi podaci Eurostata o izdvajanju po pojedinim razinama obrazovanja su prilično šturi i posljednji se odnose na davnu 2011. godinu. Međutim, u dokumentu Europske komisije Pregled obrazovanja i osposobljavanja za 2015. – Hrvatska (str. 3.) stoji sljedeće: "Posljednjih pet godina ukupni iznos javnog financiranja visokog obrazovanja smanjio se za 5 do 10 posto". Sukladno tome, vjerojatno je trenutni položaj Hrvatske u odnosu na druge usporedive zemlje još i lošiji nego 2011.!

Hrvatska je 2011. bila na začelju tranzicijskih zemlja i ako se promatraju ukupna ulaganja u obrazovanje za sve razine obrazovanja. S ulaganjem od 4,21 posto BDP-a manje od Hrvatske izdvojile su jedino Slovačka, Bugarska i Rumunjska.

Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004 Kroflin4_09032016

E kad bi sve bilo onako kako političari zbore...


Predizborni programi (ako se tako mogu nazvati) Mosta i Domoljubne koalicije svodili su se na floskule i vrlo neodređena stajališta (vidi nešto ovdje i ovdje). Međutim, tijekom pregovora s Domoljubnom koalicijom i koalicijom Hrvatska raste, Most je nametnuo neke teme i kao posljedicu na kraju pregovaračkog razdoblja dobili smo dokument Odgovori Domoljubne koalicije na reformske prijedloge Mosta nezavisnih lista koji pruža nešto jasnija stajališta o određenim pitanjima. Tako u njemu primjerice stoji: "Naš je cilj da se izdvajanja za obrazovanje i znanost svake godine povećavaju za 0,4 % BDP-a.." te "Dosadašnja proračunska izdvajanja ni približno ne omogućavaju razvoj znanstvenog i visokoobrazovnog sustava. Stoga ćemo inzistirati na povećanju izdvajanja iz proračuna od 0,4 % BDP-a za znanost i istraživanje dok ne dostignemo europski prosjek od 2,01 %".

Potom je Hrvatski Sabor 22. siječnja 2016. iskazao povjerenje Vladi, a kao sadržajna podloga rada buduće Vlade, Saboru je upućen dokument Ključne smjernice reformske Vlade. Prva natuknica tih Smjernica koja se tiče MZOS-a glasi: "Postepeno podizati ulaganja u obrazovanje te istraživanje i razvoj prema europskom prosjeku." Istog dana kada smo dobili i Vladu, potpisan je Sporazum o suradnji u reformskoj Vladi između Domoljubne koalicije i Mosta. U njemu je naznačeno kako gore spomenuti Odgovori postaju okvir za djelovanje buduće Vlade.

U konačnici Hrvatska ima i Strategiju obrazovanja, znanosti i tehnologije koju je 17. listopada 2014. usvojio Hrvatski Sabor. Mjera 4.2.1 Strategije glasi: "Postupno povećavati proračunska izdvajanja za visoko obrazovanje do postizanja medijana EU-a ", a mjera 6.1. glasi: "Ostvariti porast ulaganja u istraživanje i razvoj od 1,4% BDP, od čega 0,7% putem državnog/javnog financiranja..."

I predsjednica Grabar-Kitarović je nedavno istaknula važnost povećanja ulaganja u znanost (vidi ovdje).

Dakle, mogli bismo reći da politika načelno prepoznaje stanje u kojem se nalazi financiranje znanosti i visokog obrazovanja te obećava povećanje izdvajanja, međutim, hrvatska politička zbilja je takva da djelovanje onih koji alociraju državni novac i upravljaju javnim sustavima često u velikoj mjeri nije istovjetno onome što prethodno govore.

Kolateralne žrtve "viših" ciljeva

Sam ministar Šustar, 25. siječnja 2016. za Slobodnu Dalmaciju je izjavio: "Treba najprije snimiti situaciju pa ćemo dobiti jasniju sliku. Imamo vrhunskog ministra financija. Hoće li i gdje biti prostora za povećanja, tek treba vidjeti." Ministar financija Marić je pak nedavno na otvoreno pitanje prof. Damira Borasa, rektora Sveučilišta u Zagrebu, o tome koliko će se povećati ulaganja za znanost, odgovario već u svom poznatom, diplomatski neodređenom diskursu sljedeće: "Proračun će, naravno, u okviru svojih mogućnosti sigurno morati voditi brigu za taj segment." Međutim, prije toga je iznio sljedeću tvrdnju: "Međunarodne usporedbe su relevantne, što se tiče ukupnog izdvajanja za školstvo mislim da smo usporedivi sa zemljama Europske unije." Nažalost, ministar nije dobro informiran jer mi već godinama nismo usporedivi sa zemljama EU što su i pokazali gore izneseni podaci, a kako je ministar Marić osoba o kojoj primarno ovisi razina izdvajanja, njegova neupućenost ne ulijeva optimizam.

Smjernice za izradu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2016. i projekcije za 2017. i 2018. daju naznaku kako bi novu Vladu bolje mogla definirati sintagma "Vlada kontinuiteta" nego sintagma "reformska Vlada" koju su sami nametnuli. Iako je teško reći u odnosu na što, činjenica je da se limit proračuna MZOS-a smanjuje za 2 posto. Dakle, u Smjernicama nema povećanja, upravo suprotno, dolazi do smanjenja.

Kako to može biti u korelaciji sa svim gore navedenim dokumentima u kojima se ističe potreba povećanja ulaganja u znanost i visoko obrazovanje? Vjerojatno nikako jer na temelju svega što Vlada posljednjih mjeseci komunicira dalo bi se zaključiti da su Smjernice u skladu s primarnim fokusom Vlade, a to je smanjenje deficita i zaustavljanje rasta javnog duga te da su svi ostali ciljevi i potrebe, pa tako i poboljšanje položaja znanosti i visokog obrazovanja ostavljeni po strani.

Što će se točno dogoditi trebali bi mnogo bolje znati 10. ožujka za kada se najavljuje predstavljanje proračuna za ovu i iduće dvije godine. Naznake ne ulijevaju optimizam da se stvari mogu bitno promijeniti, a s obzirom na podatke u domaćoj znanosti jedino bitna promjena u financiranju može donijeti neku promjenu. Kontinuitet ne donosi apsolutno nikakav pozitivan pomak. Naime, situacija u kojoj bi MZOS prošao neokrznut i dalje znači samo daljnje međunarodno zaostajanje po apsolutnim i relativnim iznosima.

Prostora za odgađanje djelovanja više nema

Prema mišljenju dijela znanstvenika proteklih je godina došlo do osiromašenja znanstvene zajednice te nedostatka sredstava za operativni rad većeg broja znanstvenika (preporučujem preslušati radijsku emisiju Na kraju tjedna (gošće prof. Jasminka Lažnjak te dr. sc. Jadranka Švarc)). Problem je i što je zbog novaca cijeli sustav zakočen. Oni kvalitetniji i uspješniji ne mogu brže napredovati, najveće sveučilište nije integrirano i ne upravlja svojim sastavnicama jer bi integracija dovela do prelijevanja određenih financijskih sredstava s bogatijih sastavnica, postoje neprestana prepucavanja oko vlastitih prihoda i djelovanja ustanova na tržištu, ne zna se koja je točno društvena uloga znanstvenih instituta ni na koji način upravljati mladim kadrovima i zadržati ih u zemlji. Već duže od godinu i pola nema kolektivnog ugovora za znanost i visoko obrazovanje.

Neke od nelogičnosti poput situacije da se na pretplatu časopisa u fizičkoj formi naplaćuje 5 posto PDV-a, a na elektronsku pretplatu 25 posto te činjenicu da su donacije humanitarnim udrugama ili u sport neoporezive, a u znanosti nisu, istaknuo je na nedavnom okruglom stolu Sindikata znanosti i Sveučilišta u Zagrebu i prorektor za znanost, međuinstitucijsku i međunarodnu suradnju, prof. Miloš Judaš. Prorektor je upozorio i na činjenicu da je posljednjih godina ustanovama u znanosti i visokom obrazovanju, kao i samim studentima dijelom uskraćeno njihovo temeljno pravo na informacije, odnosno čitanje jer su se sredstva za pristup domaćim i inozemnim bazama podataka bitno smanjila. Proračun MZOS-a pokazuje da su sredstva za ugovorno financiranje znanstvene djelatnosti u rebalansu državnog proračuna za 2015. iznosila tek 36,5 posto pretkrizne razine iz 2008. Sredstva za nabavu inozemnih časopisa iznosila su 68 posto, a sredstva za organiziranje i održavanje znanstvenih skupova ili izdavanje znanstvenih knjiga i udžbenika tek oko 29 posto pretkrizne razine.

Dakle, u znanosti i visokom obrazovanju postoji mnogo nelogičnosti, neuređenosti i organizacijskih deficita, a velik dio ih je uzrokovan niskom razinom financiranja. Ova dva sektora nemaju vremena čekati bolje dane jer, nažalost, već godinama gube i u odnosu na usporedive zemlje zaostaju po svom najvrednijem resursu, ljudima. Oni moraju postati prioriteti politike i u realitetu, ne samo u prigodnim situacijama, oni trebaju više novca i paralelno s povećanjem novca bolje upravljanje kako bi novac bio što pametnije iskorišten. Dugoročno gledano, znanost i obrazovanje, uz primjerenu razinu financiranja i pametno upravljanje imaju zasigurno najveći potencijal doprinijeti stvaranju boljeg društva i ekonomije.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004 Empty Re: Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004

Post by Guest 9/3/2016, 14:05

Zar se ni dovoljno razvila. Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004 1f600
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004 Empty Re: Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004

Post by Guest 9/3/2016, 14:06

Smanjuju se plaće za doktore i profesore, a povećavaju za policiju.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004 Empty Re: Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004

Post by Kermit 9/3/2016, 14:08

deda na aparatima wrote:Smanjuju se plaće za doktore i profesore, a povećavaju za policiju.
Policija mora čuvati kastinski sustav, a profesori su ionako potrebniju u Dublinu u Zurichu
Kermit
Kermit

Female
Posts : 26479
2014-04-17


Back to top Go down

Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004 Empty Re: Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004

Post by Kermit 9/3/2016, 14:09

Mogu ukinuti i vladu, svejedno sve važnije odluke donosi Buzin telefonom
Kermit
Kermit

Female
Posts : 26479
2014-04-17


Back to top Go down

Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004 Empty Re: Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004

Post by prckov 9/3/2016, 14:15

deda na aparatima wrote:

:yawn Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004




www.banka.hr/komentari-i-analize/hrvatska-odustala-od-istrazivanja-i-razvoja-danas-ulaze-manje-nego-2004

Zaostajanje Hrvatske u ulaganjima u znanost, istraživanje i razvoj je dramatično - u 2014. uložili smo pet posto manje nego 2005. i u samo jedno desetljeće od nekadašnje predvodnice među tranzicijskim zemljama  pali smo na začelje
Matija Kroflin Objavljeno 09.17, 09.03.2016.
Autor je makroekonomist Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja

U famoznom reformskom dokumentu njemačkog Ifo instituta (An Economic Reform Agenda for Croatia) izrađenom po narudžbi HDZ-a, a koji je u domaćoj javnosti podigao dosta buke, potpuno nezabilježeno su prošli neki zaključci autora poput:

"Znanstvenici zaposleni u javnom sektoru u Hrvatskoj imaju relativno manje resursa nego znanstvenici u bilo kojoj drugoj usporedivoj zemlji." (str. 323.)

"...Hrvatska ima relativno manji udio znanstvenika i inženjera (u ukupnoj populaciji) u usporedbi s EU prosjekom, ali i usporedivim zemljama (izuzev Slovačke). Kretanje broja znanstvenika i inženjera ukazuje da Hrvatska već vjerojatno ima problema s inovativnim kapacitetima zbog ograničenja u adekvatnom ljudskom kapitalu." (str. 322.)

"...Hrvatska je smanjila izdvajanja za obrazovanje posljednjih nekoliko godina, međutim, niska razina izdvajanja datira još iz pretkriznog razdoblja." (str. 203.)

Činjenica da je istraživanju i razvoju te obrazovanju posvećeno puno pažnje u dokumentu, a da to nitko nije javno primijetio ni kritički prokomentirao, pokazuje koliko su ti sustavi visoko na ljestvici prioriteta domaće politike, ali i javnosti općenito. Neumoljivo to pokazuju i međunarodne usporedbe.

Udio hrvatskog izdvajanja za istraživanje i razvoj (R&D) u BDP-u 2014. je iznosio svega 0,79 posto. Od usporedivih EU tranzicijskih zemalja manje su izdvojile jedino Latvija i Rumunjska. Slika 1. pokazuje kako je Hrvatska od jedne od predvodnica u skupini tranzicijskih zemalja (s trećim najvećim udjelom izdvajanja u 2004.) pala na samo začelje (na 9. mjesto od 11 promatranih zemalja).

Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004 Kroflin1_09032016

Prema podacima Eurostata Hrvatska je u apsolutnom iznosu (iz svih izvora – privatni sektor, državni sektor i visoko obrazovanje) za istraživanje i razvoj u 2014. izdvojila 340 milijuna eura. Slovačka je iste godine izdvojila 670 milijuna, susjedna Slovenija 890 milijuna, a Mađarska 1,4 milijardi eura. Godine 2004. je situacija bila bitno drugačija. Hrvatska je izdvajala 345 milijuna, Slovačka tek 174, Slovenija 379, a Mađarska 721 milijun eura. Apsolutni iznos izdvajanja za R&D u Hrvatskoj je 2014. bio manji za 20 posto u odnosu na pretkriznu 2008., odnosno za 86 milijuna eura. Od promatranih zemalja apsolutni pad od 2008. zabilježen je jedino još u Rumunjskoj (28,9 posto).

Veliko zaostajanje

Hrvatska je počela stagnirati i prije krize pa je tako jedina zemlja EU u kojoj su apsolutna ulaganja u 2014. manja nego 2004. godine i to za 5 posto. Sukladno tome je i jedna od samo tri zemlje u cijeloj EU kojoj  je u posljednjih 10 godina i udio izdvajanja iz BDP-a smanjen (druge dvije zemlje su Švedska čiji udio i nakon smanjenja u 2014. iznosi 3,16 posto BDP-a i Luksemburg čiji udio iznosi 1,24 posto). Čak je i u Grčkoj udio izdvajanja porastao sa 0,53 posto u 2004. na 0,83 posto BDP-a u 2014. godini.

Do sličnih zaključaka i dinamike dolazimo i ako u obzir uzimamo godišnja izdvajanja po glavi stanovnika (Slika 2). Dok su 2005. ona bila nešto veća od prosjeka EU10, 2014. je izdvajanje u Hrvatskoj bilo 50 posto prosjeka EU10. Usporedbe sa susjednom Slovenijom koja prednjači su uopće bespredmetne.

Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004 Kroflin2_08032016

Isti trend pokazuju i izdvajanja po zaposlenom na poslovima istraživanja i razvoja (Slika 3). Godine 2005. su ona bila 147 posto prosjeka EU10, a 2014. 90 posto prosjeka EU10. Tu treba spomenuti da u većini EU zemalja broj zaposlenih u R&D-u raste, a u Hrvatskoj je on 2014. bio 5,3 posto manji nego 2008.

U Hrvatskoj je 2014., po broju stanovnika (i samo po tome), najbliža Irska imala 25.029 zaposlenih u istraživanju i razvoj (u ekvivalentu pune zaposlenosti). Hrvatska ih je imala 10.027. Slovenija ih je s dvostruko manje stanovnika od Hrvatske imala 17.594, a Slovačka s oko milijun više stanovnika 14.866.

Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004 Kroflin3_08032016

Uz negativno stanje i trendove u izdvajanju za istraživanje i razvoj u Hrvatskoj je relativno loša i njihova struktura, odnosno privatni sektor izdvaja relativno malo, a dok je državni sektor na razini prosjeka  EU10 i blizu prosjeka EU28 zemalja, izdvajanja visokog obrazovanja su posljednjih deset godina postala međunarodno nekonkurentna. Mjereno po glavi stanovnika (PPS u stalnim cijenama iz 2005.) poslovni sektor u Hrvatskoj je 2005. ulagao u R&D 89 posto prosjeka EU 10 zemalja, a 2014. skromnih 44 posto. Državni je sektor 2005. ulagao po glavi stanovnika 98 posto prosjeka EU10, a 2014. je pao na 74 posto.

Međutim, najveća razlika je vidljiva u ulaganjima unutar visokog obrazovanja koja su 2005. bila 137 posto prosjeka EU10, da bi 2014. pala na svega 48 posto prosjeka EU10. Ovo potonje je posljedica politike rezanja u sustavu visokog obrazovanja do koje je došlo u Hrvatskoj, ali očito ne i u drugim tranzicijskim zemljama. Dapače, kod njih su kretanja bila suprotnog smjera.

Dakle, situacija s financiranjem R&D je vrlo loša, a mnogo bolja nije ni ako uzimamo u obzir međunarodno usporedive podatke o izdvajanjima za visoko obrazovanje (Slika 4.) čiji se udio u BDP-u kroz vrijeme povećavao, međutim, bez obzira na to, manje od Hrvatske 2011. su izdvojile jedino Rumunjska i Bugarska.

Usporedivi podaci Eurostata o izdvajanju po pojedinim razinama obrazovanja su prilično šturi i posljednji se odnose na davnu 2011. godinu. Međutim, u dokumentu Europske komisije Pregled obrazovanja i osposobljavanja za 2015. – Hrvatska (str. 3.) stoji sljedeće: "Posljednjih pet godina ukupni iznos javnog financiranja visokog obrazovanja smanjio se za 5 do 10 posto". Sukladno tome, vjerojatno je trenutni položaj Hrvatske u odnosu na druge usporedive zemlje još i lošiji nego 2011.!

Hrvatska je 2011. bila na začelju tranzicijskih zemlja i ako se promatraju ukupna ulaganja u obrazovanje za sve razine obrazovanja. S ulaganjem od 4,21 posto BDP-a manje od Hrvatske izdvojile su jedino Slovačka, Bugarska i Rumunjska.

Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004 Kroflin4_09032016

E kad bi sve bilo onako kako političari zbore...


Predizborni programi (ako se tako mogu nazvati) Mosta i Domoljubne koalicije svodili su se na floskule i vrlo neodređena stajališta (vidi nešto ovdje i ovdje). Međutim, tijekom pregovora s Domoljubnom koalicijom i koalicijom Hrvatska raste, Most je nametnuo neke teme i kao posljedicu na kraju pregovaračkog razdoblja dobili smo dokument Odgovori Domoljubne koalicije na reformske prijedloge Mosta nezavisnih lista koji pruža nešto jasnija stajališta o određenim pitanjima. Tako u njemu primjerice stoji: "Naš je cilj da se izdvajanja za obrazovanje i znanost svake godine povećavaju za 0,4 % BDP-a.." te "Dosadašnja proračunska izdvajanja ni približno ne omogućavaju razvoj znanstvenog i visokoobrazovnog sustava. Stoga ćemo inzistirati na povećanju izdvajanja iz proračuna od 0,4 % BDP-a za znanost i istraživanje dok ne dostignemo europski prosjek od 2,01 %".

Potom je Hrvatski Sabor 22. siječnja 2016. iskazao povjerenje Vladi, a kao sadržajna podloga rada buduće Vlade, Saboru je upućen dokument Ključne smjernice reformske Vlade. Prva natuknica tih Smjernica koja se tiče MZOS-a glasi: "Postepeno podizati ulaganja u obrazovanje te istraživanje i razvoj prema europskom prosjeku." Istog dana kada smo dobili i Vladu, potpisan je Sporazum o suradnji u reformskoj Vladi između Domoljubne koalicije i Mosta. U njemu je naznačeno kako gore spomenuti Odgovori postaju okvir za djelovanje buduće Vlade.

U konačnici Hrvatska ima i Strategiju obrazovanja, znanosti i tehnologije koju je 17. listopada 2014. usvojio Hrvatski Sabor. Mjera 4.2.1 Strategije glasi: "Postupno povećavati proračunska izdvajanja za visoko obrazovanje do postizanja medijana EU-a ", a mjera 6.1. glasi: "Ostvariti porast ulaganja u istraživanje i razvoj od 1,4% BDP, od čega 0,7% putem državnog/javnog financiranja..."

I predsjednica Grabar-Kitarović je nedavno istaknula važnost povećanja ulaganja u znanost (vidi ovdje).

Dakle, mogli bismo reći da politika načelno prepoznaje stanje u kojem se nalazi financiranje znanosti i visokog obrazovanja te obećava povećanje izdvajanja, međutim, hrvatska politička zbilja je takva da djelovanje onih koji alociraju državni novac i upravljaju javnim sustavima često u velikoj mjeri nije istovjetno onome što prethodno govore.

Kolateralne žrtve "viših" ciljeva

Sam ministar Šustar, 25. siječnja 2016. za Slobodnu Dalmaciju je izjavio: "Treba najprije snimiti situaciju pa ćemo dobiti jasniju sliku. Imamo vrhunskog ministra financija. Hoće li i gdje biti prostora za povećanja, tek treba vidjeti." Ministar financija Marić je pak nedavno na otvoreno pitanje prof. Damira Borasa, rektora Sveučilišta u Zagrebu, o tome koliko će se povećati ulaganja za znanost, odgovario već u svom poznatom, diplomatski neodređenom diskursu sljedeće: "Proračun će, naravno, u okviru svojih mogućnosti sigurno morati voditi brigu za taj segment." Međutim, prije toga je iznio sljedeću tvrdnju: "Međunarodne usporedbe su relevantne, što se tiče ukupnog izdvajanja za školstvo mislim da smo usporedivi sa zemljama Europske unije." Nažalost, ministar nije dobro informiran jer mi već godinama nismo usporedivi sa zemljama EU što su i pokazali gore izneseni podaci, a kako je ministar Marić osoba o kojoj primarno ovisi razina izdvajanja, njegova neupućenost ne ulijeva optimizam.

Smjernice za izradu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2016. i projekcije za 2017. i 2018. daju naznaku kako bi novu Vladu bolje mogla definirati sintagma "Vlada kontinuiteta" nego sintagma "reformska Vlada" koju su sami nametnuli. Iako je teško reći u odnosu na što, činjenica je da se limit proračuna MZOS-a smanjuje za 2 posto. Dakle, u Smjernicama nema povećanja, upravo suprotno, dolazi do smanjenja.

Kako to može biti u korelaciji sa svim gore navedenim dokumentima u kojima se ističe potreba povećanja ulaganja u znanost i visoko obrazovanje? Vjerojatno nikako jer na temelju svega što Vlada posljednjih mjeseci komunicira dalo bi se zaključiti da su Smjernice u skladu s primarnim fokusom Vlade, a to je smanjenje deficita i zaustavljanje rasta javnog duga te da su svi ostali ciljevi i potrebe, pa tako i poboljšanje položaja znanosti i visokog obrazovanja ostavljeni po strani.

Što će se točno dogoditi trebali bi mnogo bolje znati 10. ožujka za kada se najavljuje predstavljanje proračuna za ovu i iduće dvije godine. Naznake ne ulijevaju optimizam da se stvari mogu bitno promijeniti, a s obzirom na podatke u domaćoj znanosti jedino bitna promjena u financiranju može donijeti neku promjenu. Kontinuitet ne donosi apsolutno nikakav pozitivan pomak. Naime, situacija u kojoj bi MZOS prošao neokrznut i dalje znači samo daljnje međunarodno zaostajanje po apsolutnim i relativnim iznosima.

Prostora za odgađanje djelovanja više nema

Prema mišljenju dijela znanstvenika proteklih je godina došlo do osiromašenja znanstvene zajednice te nedostatka sredstava za operativni rad većeg broja znanstvenika (preporučujem preslušati radijsku emisiju Na kraju tjedna (gošće prof. Jasminka Lažnjak te dr. sc. Jadranka Švarc)). Problem je i što je zbog novaca cijeli sustav zakočen. Oni kvalitetniji i uspješniji ne mogu brže napredovati, najveće sveučilište nije integrirano i ne upravlja svojim sastavnicama jer bi integracija dovela do prelijevanja određenih financijskih sredstava s bogatijih sastavnica, postoje neprestana prepucavanja oko vlastitih prihoda i djelovanja ustanova na tržištu, ne zna se koja je točno društvena uloga znanstvenih instituta ni na koji način upravljati mladim kadrovima i zadržati ih u zemlji. Već duže od godinu i pola nema kolektivnog ugovora za znanost i visoko obrazovanje.

Neke od nelogičnosti poput situacije da se na pretplatu časopisa u fizičkoj formi naplaćuje 5 posto PDV-a, a na elektronsku pretplatu 25 posto te činjenicu da su donacije humanitarnim udrugama ili u sport neoporezive, a u znanosti nisu, istaknuo je na nedavnom okruglom stolu Sindikata znanosti i Sveučilišta u Zagrebu i prorektor za znanost, međuinstitucijsku i međunarodnu suradnju, prof. Miloš Judaš. Prorektor je upozorio i na činjenicu da je posljednjih godina ustanovama u znanosti i visokom obrazovanju, kao i samim studentima dijelom uskraćeno njihovo temeljno pravo na informacije, odnosno čitanje jer su se sredstva za pristup domaćim i inozemnim bazama podataka bitno smanjila. Proračun MZOS-a pokazuje da su sredstva za ugovorno financiranje znanstvene djelatnosti u rebalansu državnog proračuna za 2015. iznosila tek 36,5 posto pretkrizne razine iz 2008. Sredstva za nabavu inozemnih časopisa iznosila su 68 posto, a sredstva za organiziranje i održavanje znanstvenih skupova ili izdavanje znanstvenih knjiga i udžbenika tek oko 29 posto pretkrizne razine.

Dakle, u znanosti i visokom obrazovanju postoji mnogo nelogičnosti, neuređenosti i organizacijskih deficita, a velik dio ih je uzrokovan niskom razinom financiranja. Ova dva sektora nemaju vremena čekati bolje dane jer, nažalost, već godinama gube i u odnosu na usporedive zemlje zaostaju po svom najvrednijem resursu, ljudima. Oni moraju postati prioriteti politike i u realitetu, ne samo u prigodnim situacijama, oni trebaju više novca i paralelno s povećanjem novca bolje upravljanje kako bi novac bio što pametnije iskorišten. Dugoročno gledano, znanost i obrazovanje, uz primjerenu razinu financiranja i pametno upravljanje imaju zasigurno najveći potencijal doprinijeti stvaranju boljeg društva i ekonomije.
Sleep
prckov
prckov

Posts : 34057
2014-04-19


Back to top Go down

Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004 Empty Re: Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004

Post by crvenkasti 9/3/2016, 14:15

Demokracija, to je kad neobrazovana većina postavi na vlast one koji vole da ima što više neobrazovanih koji glasuju za njih.
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 28715
2014-04-17


Back to top Go down

Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004 Empty Re: Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004

Post by Guest 9/3/2016, 14:22

deda na aparatima wrote:Smanjuju se plaće za doktore i profesore, a povećavaju za policiju.
treba smanjiti plaće ako ne i zatvoriti/ukinuti većinu društvenih i marksističkih predmeta, znanstvenika , profesora, a isto vremeno povećati izdavanja za prirodno-matematičke smjerove.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004 Empty Re: Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004

Post by L'âme 9/3/2016, 14:23

Doslo vrijeme da se sve krese..Ionako se prije 90% ulozenog ulagalo u necije privatne
dzepove,a ne namjenski,bez ikakve kontrole i evaluacije.

_________________
“You will not be good teachers if you focus only on what you do and not upon who you are.”
― Rudolf Steiner
L'âme
L'âme

Posts : 25744
2014-04-12


Back to top Go down

Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004 Empty Re: Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004

Post by Guest 9/3/2016, 14:24

maggie13 wrote:Doslo vrijeme da se sve krese..Ionako se prije 90% ulozenog ulagalo u necije privatne
dzepove,a ne namjenski,bez ikakve kontrole i evaluacije.

i to stoji
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004 Empty Re: Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004

Post by Guest 9/3/2016, 14:28

preko_vode_do_slobode wrote:
deda na aparatima wrote:Smanjuju se plaće za doktore i profesore, a povećavaju za policiju.
treba smanjiti plaće ako ne i zatvoriti/ukinuti većinu društvenih i marksističkih predmeta, znanstvenika , profesora, a isto vremeno povećati izdavanja za prirodno-matematičke smjerove.
čekam da uploadaju 40 minutno izlaganje guvernera Vujčića

vidio sam samo par isječaka gdje luđacima iz sabora pokušava objasniti da to što oni traže nije zadaća HNBa nego oni kao sabor trebaju donjeti zakone, i da su zakonima mogli sprječiti određene probleme sa kreditima u švicarcima ili euru koji danas postoje, što im je HNB i predlagao

no ovi ništa ne čuju, samo im ide pjena na ustada su banke i kapitalizam krivi za krizu, mislim da je Ingrid opet spominjala Masone lol!

http://www.sabor.hr/polugodisnja-informacija-o-financijskom-stanju0002

http://www.sabor.hr/kronologija-rasprava0001

avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004 Empty Re: Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004

Post by aben 9/3/2016, 14:29

preko_vode_do_slobode wrote:
deda na aparatima wrote:Smanjuju se plaće za doktore i profesore, a povećavaju za policiju.
treba smanjiti plaće ako ne i zatvoriti/ukinuti većinu društvenih i marksističkih predmeta, znanstvenika , profesora, a isto vremeno povećati izdavanja za prirodno-matematičke smjerove.

da strane zemlje opskrbimo s ljudima s elementarnim znanstvenim znanjima?

nemo rozlike između ulaganja u brodogradilišta i ulaganja u doktore, sve je to subvencioniranje potriba stranih zemalja.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004 Empty Re: Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004

Post by Guest 9/3/2016, 14:30

maggie13 wrote:Doslo vrijeme da se sve krese..Ionako se prije 90% ulozenog ulagalo u necije privatne
dzepove,a ne namjenski,bez ikakve kontrole i evaluacije.

pazi što želiš, možda i tebi skrešu radno mjesto
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004 Empty Re: Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004

Post by Guest 9/3/2016, 14:35

aben wrote:
preko_vode_do_slobode wrote:
deda na aparatima wrote:Smanjuju se plaće za doktore i profesore, a povećavaju za policiju.
treba smanjiti plaće ako ne i zatvoriti/ukinuti većinu društvenih i marksističkih predmeta, znanstvenika , profesora, a isto vremeno povećati izdavanja za prirodno-matematičke smjerove.

da strane zemlje opskrbimo s ljudima s elementarnim znanstvenim znanjima?

nemo rozlike između ulaganja u brodogradilišta i ulaganja u doktore, sve je to subvencioniranje potriba stranih zemalja.

treba isto tako zaustaviti transfere novca iz onih županija koje pune proračun u one županije koje su u minusu

najbolje bi bilo izbaciti Slavoniju iz sastava države, već 25 godina imaju negativne prihode

pa onda vlada uzme dobit koju ima Zagreb i socijalistički to preraspodjeljuje u Slavoniju, da periferija ne propadne

umjesto da puste da bankrotira, jer kad skroz propane Slavonija tek onda će se moći gospodarski oporaviti
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004 Empty Re: Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004

Post by aben 9/3/2016, 14:40

deda na aparatima wrote:
aben wrote:
preko_vode_do_slobode wrote:
deda na aparatima wrote:Smanjuju se plaće za doktore i profesore, a povećavaju za policiju.
treba smanjiti plaće ako ne i zatvoriti/ukinuti većinu društvenih i marksističkih predmeta, znanstvenika , profesora, a isto vremeno povećati izdavanja za prirodno-matematičke smjerove.

da strane zemlje opskrbimo s ljudima s elementarnim znanstvenim znanjima?

nemo rozlike između ulaganja u brodogradilišta i ulaganja u doktore, sve je to subvencioniranje potriba stranih zemalja.

treba isto tako zaustaviti transfere novca iz onih županija koje pune proračun u one županije koje su u minusu

najbolje bi bilo izbaciti Slavoniju iz sastava države, već 25 godina imaju negativne prihode

pa onda vlada uzme dobit koju ima Zagreb i socijalistički to preraspodjeljuje u Slavoniju, da periferija ne propadne

umjesto da puste da bankrotira, jer kad skroz propane Slavonija tek onda će se moći gospodarski oporaviti
močvaru bi definitivno tribalo ostaviti da bude močvara. sve socijalističke transfere triba zaustaviti omoh. ka nogu uvati gangrena, nogu triba okinuti.


di ti je nestala sječa glava umirovljenika, dedalose?

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004 Empty Re: Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004

Post by L'âme 9/3/2016, 14:49

deda na aparatima wrote:
maggie13 wrote:Doslo vrijeme da se sve krese..Ionako se prije 90% ulozenog ulagalo u necije privatne
dzepove,a ne namjenski,bez ikakve kontrole i evaluacije.

pazi što želiš, možda i tebi skrešu radno mjesto
nece..sila necista uvijek zeli biti lijepa..tako vazda bilo..;-)

_________________
“You will not be good teachers if you focus only on what you do and not upon who you are.”
― Rudolf Steiner
L'âme
L'âme

Posts : 25744
2014-04-12


Back to top Go down

Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004 Empty Re: Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004

Post by Guest 9/3/2016, 15:18

deda na aparatima wrote:
preko_vode_do_slobode wrote:
deda na aparatima wrote:Smanjuju se plaće za doktore i profesore, a povećavaju za policiju.
treba smanjiti plaće ako ne i zatvoriti/ukinuti većinu društvenih i marksističkih predmeta, znanstvenika , profesora, a isto vremeno povećati izdavanja za prirodno-matematičke smjerove.
čekam da uploadaju 40 minutno izlaganje guvernera Vujčića

vidio sam samo par isječaka gdje luđacima iz sabora pokušava objasniti da to što oni traže nije zadaća HNBa nego oni kao sabor trebaju donjeti zakone, i da su zakonima mogli sprječiti određene probleme sa kreditima u švicarcima ili euru koji danas postoje, što im je HNB i predlagao

no ovi ništa ne čuju, samo im ide pjena na ustada su banke i kapitalizam krivi za krizu, mislim da je Ingrid opet spominjala Masone lol!

http://www.sabor.hr/polugodisnja-informacija-o-financijskom-stanju0002

http://www.sabor.hr/kronologija-rasprava0001

vujčić dobro govori, sluša sam ga kada je bila ona konferencija što je organizira velimir šonje prije koji tjedan-dva uoči novog proračuna.. odoh sada zubar/teretana a onda ću poslušati njega
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004 Empty Re: Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004

Post by Guest 9/3/2016, 15:23

deda na aparatima wrote:
aben wrote:
preko_vode_do_slobode wrote:
deda na aparatima wrote:Smanjuju se plaće za doktore i profesore, a povećavaju za policiju.
treba smanjiti plaće ako ne i zatvoriti/ukinuti većinu društvenih i marksističkih predmeta, znanstvenika , profesora, a isto vremeno povećati izdavanja za prirodno-matematičke smjerove.

da strane zemlje opskrbimo s ljudima s elementarnim znanstvenim znanjima?

nemo rozlike između ulaganja u brodogradilišta i ulaganja u doktore, sve je to subvencioniranje potriba stranih zemalja.

treba isto tako zaustaviti transfere novca iz onih županija koje pune proračun u one županije koje su u minusu

najbolje bi bilo izbaciti Slavoniju iz sastava države, već 25 godina imaju negativne prihode

pa onda vlada uzme dobit koju ima Zagreb i socijalistički to preraspodjeljuje u Slavoniju, da periferija ne propadne

umjesto da puste da bankrotira, jer kad skroz propane Slavonija tek onda će se moći gospodarski oporaviti

doduše ovdje se slažem sa tebom, osim glede županija.

recimo neke županije su u minusu, neke u plusu, to je radi centralizirane države. recimo ZG županija je u plusu, ne zbog izvoza ZG županije(koji je sa gradom ZGom u deficitu 50ak miljardi kuna) nego radi poreza na auta i glupost koje financiraju uhljebi itd..

tako da recimo imaš paradox da je županija dubrovnik u minusu, jer malo je stanovnika, svega u toj županiji nema možda 100-150 000ljudi, dok u isto vrijeme na području te županije se stvaraju doslovno milijarde i milijarde kuna poreznih prihoda koji uglavnom završe u Zagrebu. a županija u minusu , iako vjerojatno po glavi stanovnika Dubrovnik možda ostvari daleko najveći izvoz u RH lol!


to samo govori koliko je retardiran teritorijalni ustroj hrvatske.. ironija, ovi ovdje yugonostalgičari marksisti poput provocatora, yastreba, sveca, hvale "yugoslavensku nepostojeću industriju", a nitko od njih ne spominje da je yuga i hrvatska unutar nje , imali puno bolji teritorijalni ustroj nego sada... malo offtopik
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004 Empty Re: Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004

Post by Guest 9/3/2016, 15:56

to je bio sarkazam, mislio sam da se vidi koliko su te ideje apsurdne :^0

u Jugoslaviji je Beograd osiromašivao periferiju

što se tiče "recikliranja" suficita, na taj način se potiče potrošnja i zarada, tako se npr. oporavila Europa nakon 2. svijetskog rata u kojem su joj u potpunosti uništeni proizvodni kapaciteti, dok je amerika imala ogromne proizvodne kapacitete, no nije imala komu izvoziti jer je svijet oko nje bio uništen, zato je amerika svoju dobit onda trošila u Europi, a Europljani su sa tom zaradom uvozili američku robu, to je trajalo do 70ih kad se ciklus obrnuo

slično Zagreb i Istra moraju svoju dobit trošiti u onim županijama koje imaju deficit proračuna, a Njemačka na EU periferiji, jer ako periferija ne može ostvariti zaradu, neće moći više ni kupovati njemačku robu, pa ni Njemačka više neće imati suficit

posude su spojene, u ekonomiji nitko nije izoliran i zaštićen

http://www.theguardian.com/commentisfree/2010/mar/13/recycling-trade-surpluses-keynes

https://en.wikipedia.org/wiki/Tit_for_tat
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004 Empty Re: Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004

Post by Ringo10 9/3/2016, 16:08

Ma koji će nam kurac mozgovi kad tajkunimi takozvanoj eliti treba samo oslušno robje koje je bolje što je gluplje. 

PA lijepo je svojevremeno rekao Ivan Milas koliko mozgovi vriejde.
Ringo10
Ringo10

Posts : 21555
2015-09-24


Back to top Go down

Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004 Empty Re: Hrvatska odustala od istraživanja i razvoja, danas ulaže manje nego 2004

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum