ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

IZBOR ČASOPISA JEZIK

Go down

IZBOR ČASOPISA JEZIK Empty IZBOR ČASOPISA JEZIK

Post by debotoijusto 11/3/2023, 15:26

Prestrujnik. Šećerice. Bakroza. Velika je mogućnost da niste razumijeli niti jednu, ali sve su to nove hrvatske riječi, barem po izboru na natječaju koji provodi časopis Jezik, a podupire Zaklada „Dr. Ivan Šreter“. Te riječi su danas nagrađene, izabrane među više od 500 predloženih. Prestrujnik je strujni adapter. Šećerice su biljke od kojih se proizvodi šećer. Bakroza je hepatolentikularna degeneracija ili Wilsonova bolest.

U finalu izbora bio je još i dimodojavnik (detektor dima), izazor (retrovizor), javnozborac/javnozborstvo (PR), krugotok (kružni tok), obrubnik (lajsna), odricajnica (disclaimer, izjava o odricanju od odgovornosti), otpadalište (odlagalište otpada), pridatak (plug in), prijevodnici (titlovi), prikaznik (displej), zaključaj (lockdown) te znojilište (sauna).


Samo ove godine na natječaju je sudjelovalo gotovo 400 ljudi, predloženo je 538 novih hrvatskih riječi.





https://www.jutarnji.hr/kultura/knjizevnost/medu-vise-od-500-predlozenih-odluceno-je-koje-su-najbolje-nove-hrvatske-rijeci-velika-je-mogucnost-da-ne-razumijete-niti-jednu-15314549

debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30575
2014-04-12


Back to top Go down

IZBOR ČASOPISA JEZIK Empty Re: IZBOR ČASOPISA JEZIK

Post by debotoijusto 11/3/2023, 15:29

pogledah u izazor i imase sto vidjeti na prikazniku

debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30575
2014-04-12


Back to top Go down

IZBOR ČASOPISA JEZIK Empty Re: IZBOR ČASOPISA JEZIK

Post by Guest 11/3/2023, 16:37

Ok, skužili smo, sprdaš se sa Hrvatskom....
Aj mi samo onda odgovori kako se zove ovaj debilni jezik koji se danas koristi u Hrvatskoj:

"Bio neki ivent u sitiju, pa sam s frendovima otišo na taj hepening. Koncert je bio kul i spiker ga je dobro najavio sa stejđa. Pjevači poslije otišli u grin rum na drink, a mi na after parti šou. Busevi su drajvali dokasna, ali mi smo smartfonom zvali taxi...."
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

IZBOR ČASOPISA JEZIK Empty Re: IZBOR ČASOPISA JEZIK

Post by debotoijusto 11/3/2023, 18:03

zoro osvetnik wrote:Ok, skužili smo, sprdaš se sa Hrvatskom....
Aj mi samo onda odgovori kako se zove ovaj debilni jezik koji se danas koristi u Hrvatskoj:

"Bio neki ivent u sitiju, pa sam s frendovima otišo na taj hepening. Koncert je bio kul i spiker ga je dobro najavio sa stejđa. Pjevači poslije otišli u grin rum na drink, a mi na after parti šou. Busevi su drajvali dokasna, ali mi smo smartfonom zvali taxi...."

ne znam kako se zove no baca mi na kako netko zamislja da govore danasnji mladi... osim toga zagovaram uporabu HR jezika u komunikaciji sto mozes vidjeti mojim upisima , malo i nista tudjica osim kontekstno srbizma/turcizma/austrijanstine onoliko koliko udomaceno u izgovoru
velika uporaba tudjica obicno krije potrebu za prihvacanjem , kod mladjih , oli malogradjanstinu odraslih tako da se ne sprdam
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30575
2014-04-12


Back to top Go down

IZBOR ČASOPISA JEZIK Empty Re: IZBOR ČASOPISA JEZIK

Post by Guest 11/3/2023, 18:07

debotoijusto wrote:

tako da se ne sprdam
Onda mi se učinilo.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

IZBOR ČASOPISA JEZIK Empty Re: IZBOR ČASOPISA JEZIK

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum