ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sve češći napadi vukova

Page 1 of 11 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Next

Go down

Sve češći napadi vukova Empty Sve češći napadi vukova

Post by niels 2/4/2022, 01:49

https://m.vecernji.hr/vijesti/sve-cesci-napadi-zvijeri-vukovi-se-uopce-vise-ne-boje-ljudi-krizali-su-se-s-psima-pa-odudaraju-velicinom-1574865
niels
niels

Male
Posts : 4793
2021-04-26

Age : 84

Back to top Go down

Sve češći napadi vukova Empty Re: Sve češći napadi vukova

Post by catabbath 2/4/2022, 02:04

Ne zovu se to bez razloga vukojebine

_________________
Sve češći napadi vukova Fb_img10
catabbath
catabbath

Male
Posts : 12407
2015-08-22


Back to top Go down

Sve češći napadi vukova Empty Re: Sve češći napadi vukova

Post by niels 2/4/2022, 02:15

catabbath wrote:Ne zovu se to bez razloga vukojebine

Zbilja.

U vukojebinama nema lovačkih društava, to je mafija za sebe. I ne možeš promijeniti zakon, statut ili njih.

Pa nismo mi šuma iz 12. st. pr. Kr., netko mora braniti to par starčadi tamo.

Ne odstrjeljuju veprove, vukove ni medvjede, ali vode Talijane da ostrjele srndaće.
niels
niels

Male
Posts : 4793
2021-04-26

Age : 84

darth_vader likes this post

Back to top Go down

Sve češći napadi vukova Empty Re: Sve češći napadi vukova

Post by kaya 2/4/2022, 08:39

Moja omiljena životinja. On je zaštičen, osim u vukojebini srbiji. 
Vuka se ne smije dirati, a stoku dira..pa gladan je. Moraju paziti na stoku. Nećemo baš na vuka jer neki seljo ne može prodati ovcu koju bi i tako ubio.
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

Sve češći napadi vukova Empty Re: Sve češći napadi vukova

Post by Noor 2/4/2022, 10:12

kaya wrote:Moja omiljena životinja. On je zaštičen, osim u vukojebini srbiji. 
Vuka se ne smije dirati, a stoku dira..pa gladan je. Moraju paziti na stoku. Nećemo baš na vuka jer neki seljo ne može prodati ovcu koju bi i tako ubio.
predivni :)




_________________
It's So Good To Be Bad
Noor
Noor

Posts : 25907
2017-10-06


Šandor Winnetou likes this post

Back to top Go down

Sve češći napadi vukova Empty Re: Sve češći napadi vukova

Post by epikur37 2/4/2022, 10:32

niels wrote:
catabbath wrote:Ne zovu se to bez razloga vukojebine

Zbilja.

U vukojebinama nema lovačkih društava, to je mafija za sebe. I ne možeš promijeniti zakon, statut ili njih.

Pa nismo mi šuma iz 12. st. pr. Kr., netko mora braniti to par starčadi tamo.

Ne odstrjeljuju veprove, vukove ni medvjede, ali vode Talijane da ostrjele srndaće.

Ovi lovci su za kurac, ne odstjeljuju zvijeri i krupnu divljač.

Samo se natječu tko ima boljeg psa i da to s Talijanima.

Na otocima veprovi rade veliki nered i štetu a vukovi su se neku godinu spustili do Murvice kod Zadra.
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Sve češći napadi vukova Empty Re: Sve češći napadi vukova

Post by kaya 2/4/2022, 10:39

ja ih obožavam, predivna životinja. 
njima ti ovi krivolovci a i neki lovci pobiju svu hranu , zećeve, srne, ne obnavljaju  divljač, ne dohranjuju ih i oni idu na stoku. 
a ti seljoberi drže stoku nezaštičenu, čuvaju ih u torovima koje malo dijete potrga a kamoli ne vuk jer su ološ. i onda još zavežu psa ispred koji je isto lak pljen   na lancu. i ovi dođu gladni, ubiju psa koji brani jer je protiv njih i stoku. a ti šupci se ne usude izaći pred kuću, spava ološ. jer oni da dođu i pucaju u zrak , ne u vuka u zrak ,  vukovi bi pobjegli.
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

Sve češći napadi vukova Empty Re: Sve češći napadi vukova

Post by kaya 2/4/2022, 10:40

niels wrote:
catabbath wrote:Ne zovu se to bez razloga vukojebine

Zbilja.

U vukojebinama nema lovačkih društava, to je mafija za sebe. I ne možeš promijeniti zakon, statut ili njih.

Pa nismo mi šuma iz 12. st. pr. Kr., netko mora braniti to par starčadi tamo.

Ne odstrjeljuju veprove, vukove ni medvjede, ali vode Talijane da ostrjele srndaće.
Ma ima. Ubili su mu hranu, ubiju i njih a ne smiju. A ta starčad, neka pazi na stoku.
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

Sve češći napadi vukova Empty Re: Sve češći napadi vukova

Post by kaya 2/4/2022, 10:42

epikur37 wrote:
niels wrote:
catabbath wrote:Ne zovu se to bez razloga vukojebine

Zbilja.

U vukojebinama nema lovačkih društava, to je mafija za sebe. I ne možeš promijeniti zakon, statut ili njih.

Pa nismo mi šuma iz 12. st. pr. Kr., netko mora braniti to par starčadi tamo.

Ne odstrjeljuju veprove, vukove ni medvjede, ali vode Talijane da ostrjele srndaće.

Ovi lovci su za kurac, ne odstjeljuju zvijeri i krupnu divljač.

Samo se natječu tko ima boljeg psa i da to s Talijanima.

Na otocima veprovi rade veliki nered i štetu a vukovi su se neku godinu spustili do Murvice kod Zadra.
nemaš pojma, kakve zvijeri, ne smiju vuka ubiti on je zaštičen.
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

Sve češći napadi vukova Empty Re: Sve češći napadi vukova

Post by kaya 2/4/2022, 10:52

Čovjek je narušio prirodno staništne vuka i njegov pljen. izgradnjom naselja, autocesta, krivolovom, sječom šuma, zamkama. I naravno da on dođe nekada i do te Murvice u potrazi za hranom jer je navikao na svoju trasu. Čovjeka se boji tako da te epikur neće pojesti. Kada se približi naselju čekaju ga krivolovci ili stočari krivolovci kojima je on samo štetočina, jebale ih ovce koje hoće prodati . Prema tome iz tih razloga vuk je danas zaštičen , ima ih jedva 200 injak ovdje i važniji su od svake ovce ili svakog selje ili svakog krivolovca.
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

Sve češći napadi vukova Empty Re: Sve češći napadi vukova

Post by kaya 2/4/2022, 11:00

a što  je još posebno iritantno kod tih seljaka što nariču po novinama da su im noću ubili stoku u toru i psa  jer hoće odštetu je to što ta kukavelj zaveže psa na lanac koji ne može ništa, ubiju ga odmah, ne može ni pobjeći a jadan brani a kukavelj je u kući i sluša. oni na selu ili selendri moraju ćuti i lavež i zavijanje i nemir a nemaju hrabrosti ni da izađu van da pucaju u zrak . fuj. točno bi ih pobila umjesto odštete.
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

Sve češći napadi vukova Empty Re: Sve češći napadi vukova

Post by ljubo1212 2/4/2022, 11:26

netočno, problem je što određena ekipa ima dobro plaćene eu projekte i prikazuje da stalno imamo ne više od 135 vukova koliko smo imali ulaskom u eu
prema broju čopora i raširenosti imamo preko 400 jedinki, neki kažu i 500 (sa sličnom brojnošću gospodarimo medvjedom tako da imamo 120 odstrela mislim).

ni jedan pas čuvar kojeg sam vidio nije na lancu, sad vidim da većina ima ogrlicu sa šiljcima, radi se o psima koji vrijede par tisuća eura, oni koji koriste hrv ovčare imaju mala stada koja navečer dovode kući u staje i zaštićene obore, gdje su i psići zaštićeni

koliko vukova ima vidi se po tome da ih se viđa po danu, bez problema i iz auta, po lici

seljaci nemaju nikakvu odštetu ako nemaju visoke ograde, a kad se dogodi klanje zaštitari se brane da nije sve od vuka, da ima i bastarda-križanaca vuka i psa (pa ako ima, to se pogotovo mora odstrijeliti).
 
vuk pokolje nešto ovaca, ostavi nedirnuto, dio stada ostane u strahu, ukočen, ne hrani se i samo padne nakon dva dana, u francuskoj daju odštetu full cijenu ovce za sva ta grla, a kod nas samo za ono što je dokazano zaklano od vuka...i tu počinju problemi, onda nije čudno što seljaci vuka s ogrlicom zakvače na vagon, pa nek ga prate po pruzi

da, vuk nije divljač, kazna je 40 ili 50 tisuća kn za odstrel, a neki glasi govore da ih se barem 100 odstreli ilegalno, što je lijepi novac, ne za kaznu, nego da se daju dozvole za odstrel
ljubo1212
ljubo1212

Posts : 2046
2015-08-02


darth_vader likes this post

Back to top Go down

Sve češći napadi vukova Empty Re: Sve češći napadi vukova

Post by kaya 2/4/2022, 16:31

ljubo1212 wrote:netočno, problem je što određena ekipa ima dobro plaćene eu projekte i prikazuje da stalno imamo ne više od 135 vukova koliko smo imali ulaskom u eu
prema broju čopora i raširenosti imamo preko 400 jedinki, neki kažu i 500 (sa sličnom brojnošću gospodarimo medvjedom tako da imamo 120 odstrela mislim).

ni jedan pas čuvar kojeg sam vidio nije na lancu, sad vidim da većina ima ogrlicu sa šiljcima, radi se o psima koji vrijede par tisuća eura, oni koji koriste hrv ovčare imaju mala stada koja navečer dovode kući u staje i zaštićene obore, gdje su i psići zaštićeni

koliko vukova ima vidi se po tome da ih se viđa po danu, bez problema i iz auta, po lici

seljaci nemaju nikakvu odštetu ako nemaju visoke ograde, a kad se dogodi klanje zaštitari se brane da nije sve od vuka, da ima i bastarda-križanaca vuka i psa (pa ako ima, to se pogotovo mora odstrijeliti).
 
vuk pokolje nešto ovaca, ostavi nedirnuto, dio stada ostane u strahu, ukočen, ne hrani se i samo padne nakon dva dana, u francuskoj daju odštetu full cijenu ovce za sva ta grla, a kod nas samo za ono što je dokazano zaklano od vuka...i tu počinju problemi, onda nije čudno što seljaci vuka s ogrlicom zakvače na vagon, pa nek ga prate po pruzi

da, vuk nije divljač, kazna je 40 ili 50 tisuća kn za odstrel, a neki glasi govore da ih se barem 100 odstreli ilegalno, što je lijepi novac, ne za kaznu, nego da se daju dozvole za odstrel
ovo su lovačke priče a istina je ovo.

u hr su vukovi i medvjedi skoro izumrli, bili su na minimumu postojanja. jakom zaštitom države, kaznama, zabranom otrova, lovostajom ili potpunom zabranom lova su ih očuvali. ta zaštita se proteže na više europskih država jer oni migriraju, hodaju, idu od rumunjske do francuske, zaštita samo u hrvatskoj bila bi uzaludna. jedino moraju paziti da izbjegnu aziju u stvari srbiju i bosnu mislim, tamo nema zaštite. 
broj jedinki vuka je oko 200, 250, ne možeš točno to znati, medvjeda oko 1000, možda manje 800. 
od toliko jedinki koliko sam ti rekla krivolovci, seljaci i lažni lovci (to su mesari  s puškom, oni pucaju u meso i žderu i piju a netko im je sredio lovački ispit) ubiju trećinu. ubijaju čak medvjedice s mladima, zato puno kutjerevo isus vam jebo mater pohlepnu, željnu mesine i hvaljenja da ste ubili medvjeda. 
ubijaju prekomjerno srne, zečeve , svu hranu vuka zapravo a ne dohranjuju ih.  
ima nešto lovaca koji vole šumu, odstrele tu i tamo nešto, nema šanse da gađaju ženku s mladima a možda si ti u toj grupi a možda si u ovoj prvoj, ne znam, bacaši mi na tu ovim lažima. 
da se vama da 100 dozvola za vuka vi bi ubili 300. znači ne može ni jedna. krivolovite a kazna je oduzimanje puške to znaš. 
pas pušten od 4000 eura kod steve u udbini koji nema za kikiriki? ha ha ha, s tim si me stvarno nasmijao..
seljačine imaju postaviti ogradu, zaštiti stoku i u tom slučaju ide odšteta.
i živjeti s vukom. 
mada bi ih ja pobila pola, seljaka jel...zbog ovog što si napisao da ga vežu za vlak. oni ne bi živjeli a vukovi bi da se mene pita. barem su korisniji od njih, love i bolesne životinje pa rade ravnotežu.
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Noor likes this post

Back to top Go down

Sve češći napadi vukova Empty Re: Sve češći napadi vukova

Post by kaya 2/4/2022, 16:35

a takvi lovci mesari su dušu dali za seljake koji ih zovu da ubiju i  pse lutalice. jer ta bagra ima ispit, pušku i hoće pucati po nekom. briga njih u koga, u koga  smiju. i ne smiju, kada ih ne vidiš. postavljaju zabranjene zamke, otrove i to nisu lovci nego živine. e takvi bi pucali na vuka.
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

Sve češći napadi vukova Empty Re: Sve češći napadi vukova

Post by ljubo1212 2/4/2022, 19:29

vidim gledala si dokumentarac gdje jedna označena jedinka prođe od rumunjske i skrasi se negdje u francuskoj, dogodio se jedan slučaj, ali da je to pravilo to su tek lovačke priče, snimljene s pripitomljenim mađarskim čoporom, ali ajd

lovca mesara na medvjeda gotovo da nema, baš zato što je menadžment dosta dobro reguliran, isto bi vrijedilo i za vuka, da se tako postavi menadžment vuka

https://wilderness-society.org/can-european-countries-continue-to-kill-the-wolf/

priča o 200 jedinki i da ih nema više ili ne može se točno utvrditi u hr je tek lovačka priča, naravno da se može, kako se to radi s medvjedom ili s vukom u sloveniji, francuskoj, španjolskoj,ima ih stvarno preko 500, ako ne i više, ove godine se to pogotovo vidi

nemam ništa protiv odgovornog menadžmenta vukom, želiš vuka do baranje kao u 18.st, ok, ali onda plati kao francuzi, pa i slovenci (koji ipak reguliraju populaciju odstrelom), ili naplati odstrel, za razliku od stanja danas kad imaš ilegalni lov, odnosno krivolov bez kazni i rješenja,

lovni turizam je 300 milijuna kuna u rh, danas, može biti komotno dvostruko veći, između ostalog i pravilnom menadžmentom vuka, jer kako se izvan mjere ne odstreli više od 10-ak % medvjeda neće ni vuka,

ima steva u udbini koji se lošije odnosi prema ovcama i psima nego lovci prema divljači i vukovima, ali ok, ako prolaziš onuda, možeš iz prve vidjeti velika stada s po nekoliko pasa čuvara, a i priča je o zadarskom i šibenskom zaleđu, gdje je situacija zaštite stada još bolja, ali da se seljake ne obeštećuje, ne obeštećuje se

ne znam lovce koji postavljaju zamke i otrov, ne znam čak ni seljake, iako se čuju glasi, a seljaci to ne bi radili da ih nužda ne tjera, plati im pošteno obeštećenje i štiti vuka dokle hoćeš

i vuk nije lovina, lako za oduzimanje oružja, imaš 40 ili 50 tisuća kn kazne i zatvor, a u praksi imaš to što imaš

kad spominješ lovce mesare i pse lutalice, što se vuka tiče, dobro za seljake je da će vuk radije pojesti ili barem ubiti psa lutalicu nego ovcu, i to nije lovačka priča

imati psa na lancu u lici ili zaleđu zadra, knina pa i konavlima, a da nije noću u kavezu je zločin s predumišljajem
ljubo1212
ljubo1212

Posts : 2046
2015-08-02


darth_vader likes this post

Back to top Go down

Sve češći napadi vukova Empty Re: Sve češći napadi vukova

Post by niels 2/4/2022, 19:42

Kajo meni ima smisla što čovjek piše.

Znam da si jako osjetljiva na životinje, ali sve ima svoje granice...
niels
niels

Male
Posts : 4793
2021-04-26

Age : 84

Back to top Go down

Sve češći napadi vukova Empty Re: Sve češći napadi vukova

Post by kaya 2/4/2022, 19:55

Ajde, ti bi lovnim turizmom navukao strance da ubijaju vukove kod nas   jer u svojoj zemlji ne smiju. Neće da može ipak. Nismo mi azija.
Lako za mjere za medvjede, mjere nisu stvarno stanje  jer postoji krivolov , postoji stradanje na autocesti a to ne možeš izračunati ni uračunati. Tome govori puno utočište malih medvjeda, od kuda oni svi tamo ako se lovci drže mjera i lovostaja? 
Da psa voli dohvatiti znam , nisam za taj dio niti rekla da je lovačka.
A da ih drže na seljaci na lancu idi pa vidi. Ništa njima ne znači pas. 
Znači stvar je u tome da bi lovačkom društvu stavili euriće u džep i dođite po vuka.
E pa  od te želje dobiti će ovo🖕. Prejako su oni zaštičeni na razini eu da bi tu par šerifa ishodilo dozvole za ubijanje hansu i luigiju za 1000 eura.
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

Sve češći napadi vukova Empty Re: Sve češći napadi vukova

Post by ljubo1212 2/4/2022, 19:57

niels wrote:
catabbath wrote:Ne zovu se to bez razloga vukojebine

Zbilja.

U vukojebinama nema lovačkih društava, to je mafija za sebe. I ne možeš promijeniti zakon, statut ili njih.

Pa nismo mi šuma iz 12. st. pr. Kr., netko mora braniti to par starčadi tamo.

Ne odstrjeljuju veprove, vukove ni medvjede, ali vode Talijane da ostrjele srndaće.
država godišnje ubire do 50 milijuna kn lovozakupnina, uključujući i vukojebine, ako nema društava ima privatnih koncesionara koji žive od lovnog turizma, 

ima svega u društvima, ali postoje planovi gospodarenja, lovne kvote, prebrojavanje divljači, pa i oduzimanja koncesije

talijani inače love ptice i divlje svinje, srnjake ne toliko, jer pravi trofeji su u mađarskoj i srbiji

priča da vukovi nemaju što jesti pa se spuštaju u sela su bajke, da ih ima zaista 135 ne bi ni bilo toliko kontakata s ljudima, odnosno domaćim životinjama
ljubo1212
ljubo1212

Posts : 2046
2015-08-02


Back to top Go down

Sve češći napadi vukova Empty Re: Sve češći napadi vukova

Post by veber 2/4/2022, 20:05

vuk se nakotio, kao i medvjed.

stvar je u tome da čoporu treba nekih 500km2.

čovjek se proširio svugdje i kao predator br 1 ostale invazivne vrste je zatukao.

to radi od svog početka. što zbog hrane, što zbog zabave.

isto tako vukovi ne poznaju granice i širi pojas like, gorskog kotara kao i zaleđa dalmacije odnosno zagore imamo fluktuaciju čopora.

hrana im je dostupnija nego ikada. 
kolju stada iz zabave, ne iz potrebe za hranom.

prije par godina sam bio kod frenda u lovincu i čopor je uredno došao do kuće, nimalo zabrinut što su ljudi unutra.

a kada ga čuješ kako "štekeće" čeljustima, nije ti svejedno.

isto tako sam ga vidio na prijevoju kod senja, šetkao se cestom bez imalo straha.
(mislio sam si kaj da mi guma rikne?)

divlje svinje su nekaj potpuno drugo.

zbog rata su se križale divlje i pitome.
danas krmača ima po dva legla s po 10-12 praščića koji konstantno rade štetu.

i ljubo dobro veli, moramo se odlučiti što ćemo.
iseljavanje iz like, g. kotara ima svojih draži jer vraćamo prirodi što smo joj oduzeli.

isto tako kao što kolega navodi za francusku, njemačku, austriju, češka isto-seljaci mole boga da im zvijeri požderu ili zakolju živinu jer su tržišno obeštećeni, a ne mora se zajebavati s prodajom.

a imamo i creskog lešinara koji je spašen i onda zbog poticaja razmnožen preko mjere pa uz korist, stvara i štetu.

i dabrovi se šeću po zagrebu, a bili su "nestali"

sve ima svoje prednosti i mane.
ima se potencijal napraviti dio hrvatske kao čista priroda sa životinjama koje su tu obitavale prije.
suživot ljudi i njih može se jednostavno riješiti plaćanjem odštete u realnom iznosu, a s druge strane to nadoknaditi kroz turizam.

_________________
smrt baterijama sloboda Dizelu.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


darth_vader likes this post

Back to top Go down

Sve češći napadi vukova Empty Re: Sve češći napadi vukova

Post by ljubo1212 2/4/2022, 20:08

kaya wrote:Ajde, ti bi lovnim turizmom navukao strance da ubijaju vukove kod nas   jer u svojoj zemlji ne smiju. Neće da može ipak. Nismo mi azija.
Lako za mjere za medvjede, mjere nisu stvarno stanje  jer postoji krivolov , postoji stradanje na autocesti a to ne možeš izračunati ni uračunati. Tome govori puno utočište malih medvjeda, od kuda oni svi tamo ako se lovci drže mjera i lovostaja? 
Da psa voli dohvatiti znam , nisam za taj dio niti rekla da je lovačka.
A da ih drže na seljaci na lancu idi pa vidi. Ništa njima ne znači pas. 
Znači stvar je u tome da bi lovačkom društvu stavili euriće u džep i dođite po vuka.
E pa  od te želje dobiti će ovo🖕. Prejako su oni zaštičeni na razini eu da bi tu par šerifa ishodilo dozvole za ubijanje hansu i luigiju za 1000 eura.
ne, populacija vukova se održava odstrelom, kao i medvjeda, zašto to ne pretvoriti u eure, vukove se lovi u skandinavskim državama, francuskoj, sloveniji, španjolskoj..i rumunjska će opet kad ne bude mogla dobivati eu sredstva i kad stočari budu imali veće štete

medvjed strada od prometa (vlak najčešće, rijetko na autocesti), strada i vuk, teško da će lovci odstrijeliti medvjedicu u lovostaju, kad ima mlade, od vlaka stradaju

mjere prave ravnotežu, danas imaš nelegalno ubijanje, ne odstrel, što je nerazumno i neodrživo

za medvjeda postoje vrlo stroge mjere i kontrole kvota, i malo tko se igra s time, jer zna da gubi dugoročno, tako bi bilo i s vukom, sigurno, a nije to hrpa eura koja pada s neba u lovačko društvo, pa kvote su do prije 10 godine bile takve da je to 1-3 jedinke po županiji, 


danas hans i luigi uredno love vuka po skandinavji, španjolskoj, da, i ukrajini, rusiji i bjelorusiji, ne misliš valjda da je bolje da ih se kod nas riješava zamkama i otrovom, hansu u inat
ljubo1212
ljubo1212

Posts : 2046
2015-08-02


Back to top Go down

Sve češći napadi vukova Empty Re: Sve češći napadi vukova

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 11 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum