ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pogani danas

Page 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Pogani danas - Page 2 Empty Re: Pogani danas

Post by Ragnarok Wed 16 Apr - 16:22

charry wrote:Kao u biti zao si ako ne vjeruješ u Boga, međutim ako si djelima povrijeđivao druge, a onda se verbalno pokaješ i tražiš oprost od Boga onda je sve ok? No to je onda prevara ako želja za oprostom nije iskrena, to ide u onu "ne reci lažna svjedočanstva" i dotični nije spoznao u biti neke stvari. 

Islam, judaizam i kršćanstvo jesu monoteističke vjere, no senzibilitet i odnos prema životu im se dosta razlikuje što je vrlo očito po načinu života.


Ne znam jesu li, za vrijeme juge u krajevima gdje je živjelo podjednako muslimana i kršćana nije bilo velike razlike u načinu života.

Naravno veliku ulogu je imala i država koja je tjerala vjeru, tako da se vjera bavila istinski sobom, a ne ekstremima kao danas.

Ragnarok

Posts : 283
2014-04-15


Back to top Go down

Pogani danas - Page 2 Empty Re: Pogani danas

Post by Guest Wed 16 Apr - 16:23

Ragnarok wrote:
Bla bla, ja sam pametan, ti glup i sve što ti misliš je krivo jer sam ja tako reko bla bla.

Pa milog ti nisam ih ja donio na temu.
Kakve to veze ima? Nisam ti rekao da si glup, već neupućen kad izjednačavaš kršćanstvo, judaizam i islam. Mozda imaju bliske korijene, ali su potpuno različite po dogmatskoj, obrednoj, pa na kraju krajeva i filozofskoj prirodi, da ne spominjem povijesne, zemljopisne i političke Sve njihove sličnosti idu najkasnije do kraja 1. stojeća, dakle skoro 20 stoljeća samostalnog razvoja svake od njih (s tim da je islam još dosta mladji, pa je njegov razvoj i kraći).
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Pogani danas - Page 2 Empty Re: Pogani danas

Post by Ragnarok Wed 16 Apr - 16:27

von_Starhemberg wrote:
Ragnarok wrote:
Bla bla, ja sam pametan, ti glup i sve što ti misliš je krivo jer sam ja tako reko bla bla.

Pa milog ti nisam ih ja donio na temu.
Kakve to veze ima? Nisam ti rekao da si glup, već neupućen kad izjednačavaš kršćanstvo, judaizam i islam. Mozda imaju bliske korijene, ali su potpuno različite po dogmatskoj, obrednoj, pa na kraju krajeva i filozofskoj prirodi, da ne spominjem povijesne, zemljopisne i političke Sve njihove sličnosti idu najkasnije do kraja 1. stojeća, dakle skoro 20 stoljeća samostalnog razvoja svake od njih (s tim da je islam još dosta mladji, pa je njegov razvoj i kraći).

Poletio sam po rudo, jesam. 

A pošto si očito učeniji u tom dijelu, daj ukratko razlike između filozofije života po tim vjerama.
Ragnarok
Ragnarok

Posts : 283
2014-04-15


Back to top Go down

Pogani danas - Page 2 Empty Re: Pogani danas

Post by Guest Wed 16 Apr - 16:35

Ne mogu točno reći kako je što funkcioniralno u određenim dijelovima Juge, neka područja su bila više religiozna, a neka manje. Recimo Ličani su sigurno bili više religiozni od Kvarnerana, no sigurno više i dogmatični. Ako je svećenik nešto rekao to mora da je tako, on je autoritet. Na Kvarneru baš svećenici i nisu imali neki autoritet, uglavnom su ih domaći ljudi zvali popovima i nisu ih baš preferirali jer su se iskaljivali na djeci kad su morali ići na vjeronauk u školi, recimo moja nona mi je pričala kako su morali klečati na soli ili bi ih zatvarali u neku prostoriju škole, nešto kao podrum. Dolaskom socijalističke Jugoslavije su svećenici definitivno izgubili taj utjecaj i religije su se povukle iz škola. Po njihovom ponovnom dolasku u školu moguće je da stvaraju jaču dogmatiku, međutim na Kvarneru i u Istri ateizam raste, naročito u Rijeci i Puli. Dok mi izgleda da u nekim drugim dijelovima Hrvatske dogmatičnost raste u sklopu s nerješenim političkim pitanjima. Ne bih rekla međutim da se unatoč socijalizmu Srbi, Hrvati i Bosanci nisu razlikovali, nego su razlike bile ublažene, a samo na nekim područjima je došlo do toga da religijske stvari nisu baš bitne. Recimo Tito je zabranio muslimankama feredže, Bošnjakinje i Albanke su često bile pokrivene kao danas Arapkinje. Ti možda kao muško ne vidiš razliku između religija danas i njihove primjene, međutim ja ih vidim i ipak bih radije živjela u EU, nego u Saudijskoj Arabiji.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Pogani danas - Page 2 Empty Re: Pogani danas

Post by Ragnarok Wed 16 Apr - 16:40

charry wrote:Ne mogu točno reći kako je što funkcioniralno u određenim dijelovima Juge, neka područja su bila više religiozna, a neka manje. Recimo Ličani su sigurno bili više religiozni od Kvarnerana, no sigurno više i dogmatični. Ako je svećenik nešto rekao to mora da je tako, on je autoritet. Na Kvarneru baš svećenici i nisu imali neki autoritet, uglavnom su ih domaći ljudi zvali popovima i nisu ih baš preferirali jer su se iskaljivali na djeci kad su morali ići na vjeronauk u školi, recimo moja nona mi je pričala kako su morali klečati na soli ili bi ih zatvarali u neku prostoriju škole, nešto kao podrum. Dolaskom socijalističke Jugoslavije su svećenici definitivno izgubili taj utjecaj i religije su se povukle iz škola. Po njihovom ponovnom dolasku u školu moguće je da stvaraju jaču dogmatiku, međutim na Kvarneru i u Istri ateizam raste, naročito u Rijeci i Puli. Dok mi izgleda da u nekim drugim dijelovima Hrvatske dogmatičnost raste u sklopu s nerješenim političkim pitanjima. Ne bih rekla međutim da se unatoč socijalizmu Srbi, Hrvati i Bosanci nisu razlikovali, nego su razlike bile ublažene, a samo na nekim područjima je došlo do toga da religijske stvari nisu baš bitne. Recimo Tito je zabranio muslimankama feredže, Bošnjakinje i Albanke su često bile pokrivene kao danas Arapkinje. Ti možda kao muško ne vidiš razliku između religija danas i njihove primjene, međutim ja ih vidim i ipak bih radije živjela u EU, nego u Saudijskoj Arabiji.

Ma normalno da ima ogromnih razlika u životu ljudi i to nije moja poanta.

Nego da srž judaistički religija je isti, vrti se oko svemogućeg Boga u čije ruke se predajemo i relativno dobrim životom zaslužujemo raj.
Ragnarok
Ragnarok

Posts : 283
2014-04-15


Back to top Go down

Pogani danas - Page 2 Empty Re: Pogani danas

Post by Guest Wed 16 Apr - 16:44

Pa ako je čovjek dobar u postupcima zašto ne bi recimo otišao u raj?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Pogani danas - Page 2 Empty Re: Pogani danas

Post by Ragnarok Wed 16 Apr - 16:49

charry wrote:Pa ako je čovjek dobar u postupcima zašto ne bi recimo otišao u raj?

U kršćanstvu? Ne znam, kako propovijedaju možeš biti bilo što, samo se preobrati i imaš prolaz
Ragnarok
Ragnarok

Posts : 283
2014-04-15


Back to top Go down

Pogani danas - Page 2 Empty Re: Pogani danas

Post by Guest Wed 16 Apr - 19:52

Ragnarok wrote:daj ukratko razlike između filozofije života po tim vjerama.
Filozofije života? Misliš učenje o eshatologiji, spasenju, moralne smjernice, obredne? To da Židovi imaju vrlo krutu dogmu, ideja o spasenju predstavlja im samo materijalno spasenje, obnovu Hrama i države, ne ionu za života i nakon života? Muslimani imaju samo ideji o vjeri kao krajnjem cilju, svrsi, umiranje za vjeru radi praktički materijalnih uzitaka nakon smrti. Kršćanstvo je usmjereno na zajednicu, kao crkvu, skup ljudi, bliznjih, koji jedni kroz druge postižu i očekuju spasenje. Ima tu još dosta toga, nešto tek u teoriji, dosta i u praksi, no razlike su očite.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Pogani danas - Page 2 Empty Re: Pogani danas

Post by Guest Thu 17 Apr - 10:02

Pagani??..To oni što plešu oko gigantskog tothema u obliku penajsa i za vuho si stavljaju grančice hrasta.. Loču i žderu i onda prave Orgije??
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Pogani danas - Page 2 Empty Re: Pogani danas

Post by Bran_Do Thu 17 Apr - 10:04

Ragnarok wrote:Postavljanje svega u dva tabora dobro ili zlo.

Problem s postavljanjem u jedan od dva tabora jest u tome što nitko nije u potpunosti dobar, niti u potpunosti zao.
Bran_Do
Bran_Do

Posts : 807
2014-04-17


Back to top Go down

Pogani danas - Page 2 Empty Re: Pogani danas

Post by Bran_Do Thu 17 Apr - 10:06

Ragnarok wrote:

U kršćanstvu? Ne znam, kako propovijedaju možeš biti bilo što, samo se preobrati i imaš prolaz

To je jedna od stvari koje mi ne drže vodu. Ispada da bi takav Bog bio prilično nepravedan jer bi ljude sudio prema "pravovjerju", neovisno o njihovoj životnoj pozadini (u kojoj kulturi su rođeni), odgoju, događajima tijekom života, itd.
Bran_Do
Bran_Do

Posts : 807
2014-04-17


Back to top Go down

Pogani danas - Page 2 Empty Re: Pogani danas

Post by Ragnarok Thu 17 Apr - 10:44

Bran_Do wrote:
Ragnarok wrote:

U kršćanstvu? Ne znam, kako propovijedaju možeš biti bilo što, samo se preobrati i imaš prolaz

To je jedna od stvari koje mi ne drže vodu. Ispada da bi takav Bog bio prilično nepravedan jer bi ljude sudio prema "pravovjerju", neovisno o njihovoj životnoj pozadini (u kojoj kulturi su rođeni), odgoju, događajima tijekom života, itd.

Ne znam, ne propovijedam ja to.
Ragnarok
Ragnarok

Posts : 283
2014-04-15


Back to top Go down

Pogani danas - Page 2 Empty Re: Pogani danas

Post by Ragnarok Thu 17 Apr - 10:45

bogomdani wrote:Pagani??..To oni što plešu oko gigantskog tothema u obliku penajsa i za vuho si stavljaju grančice hrasta.. Loču i žderu i onda prave Orgije??

Ne.
Ragnarok
Ragnarok

Posts : 283
2014-04-15


Back to top Go down

Pogani danas - Page 2 Empty Re: Pogani danas

Post by Ragnarok Thu 17 Apr - 10:46

von_Starhemberg wrote:
Ragnarok wrote:daj ukratko razlike između filozofije života po tim vjerama.
Filozofije života? Misliš učenje o eshatologiji, spasenju, moralne smjernice, obredne? To da Židovi imaju vrlo krutu dogmu, ideja o spasenju predstavlja im samo materijalno spasenje, obnovu Hrama i države, ne ionu za života i nakon života? Muslimani imaju samo ideji o vjeri kao krajnjem cilju, svrsi, umiranje za vjeru radi praktički materijalnih uzitaka nakon smrti. Kršćanstvo je usmjereno na zajednicu, kao crkvu, skup ljudi, bliznjih, koji jedni kroz druge postižu i očekuju spasenje. Ima tu još dosta toga, nešto tek u teoriji, dosta i u praksi, no razlike su očite.


Hvala, ali u realnom svijetu mi je dosta toga u teoriji, bar koliko mogu vidjeti u našem društvu gdj je većina ljudi deklarirano kao katolici.
Ragnarok
Ragnarok

Posts : 283
2014-04-15


Back to top Go down

Pogani danas - Page 2 Empty Re: Pogani danas

Post by Ragnarok Thu 17 Apr - 10:48

Bran_Do wrote:
Ragnarok wrote:Postavljanje svega u dva tabora dobro ili zlo.

Problem s postavljanjem u jedan od dva tabora jest u tome što nitko nije u potpunosti dobar, niti u potpunosti zao.

Pa to je jedan od razloga zašto mi takav pogled na život i svijet neprikladan.

Još bi dodao da većina 'stvari' nisu ni dobre ni zle, nego jednostavno jesu.
Ragnarok
Ragnarok

Posts : 283
2014-04-15


Back to top Go down

Pogani danas - Page 2 Empty Re: Pogani danas

Post by Guest Thu 17 Apr - 17:16

bogomdani wrote:Pagani??..To oni što plešu oko gigantskog tothema u obliku penajsa i za vuho si stavljaju grančice hrasta.. Loču i žderu i onda prave Orgije??
Ne, zapravo ovaj totem zamijeniš zlatnim teletom i dobiješ hebrejski politeizam.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Pogani danas - Page 2 Empty Re: Pogani danas

Post by Ragnarok Fri 18 Apr - 12:31

von_Starhemberg wrote:
bogomdani wrote:Pagani??..To oni što plešu oko gigantskog tothema u obliku penajsa i za vuho si stavljaju grančice hrasta.. Loču i žderu i onda prave Orgije??
Ne, zapravo ovaj totem zamijeniš zlatnim teletom i dobiješ hebrejski politeizam.

lol, meni sereš o izjednačavanju 3 židovske sekte, pa prosereš nešto ovakvo

jad bijeda...
Ragnarok
Ragnarok

Posts : 283
2014-04-15


Back to top Go down

Pogani danas - Page 2 Empty Re: Pogani danas

Post by Baron Fri 18 Apr - 14:28


21.06. idem u Dansku na proslavu ljetnog solsticija..te poganske tradicije su i dan danas očuvane.
naročito u manjim selima koja imaju još snažnu vezu sa starim tradicijama.

_________________
Heil! Le Pen!

Pogani danas - Page 2 Marine-le-pen-fond-bleu
Baron
Baron

Posts : 295
2014-04-15


Back to top Go down

Pogani danas - Page 2 Empty Re: Pogani danas

Post by Guest Fri 18 Apr - 17:56

Ragnarok wrote:
lol, meni sereš o izjednačavanju 3 židovske sekte, pa prosereš nešto ovakvo

jad bijeda...
To ja svecu sarkastično...ako nisi primijetio, on ima podcjenjivački odnos prema paganskim religijama, ne ja.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Pogani danas - Page 2 Empty Re: Pogani danas

Post by Kermit Sat 19 Apr - 20:24

von_Starhemberg wrote:
bogomdani wrote:Pagani??..To oni što plešu oko gigantskog tothema u obliku penajsa i za vuho si stavljaju grančice hrasta.. Loču i žderu i onda prave Orgije??
Ne, zapravo ovaj totem zamijeniš zlatnim teletom i dobiješ hebrejski politeizam.
Pa u biti n jihova vjera nije monoteistička, odnosno je i ni9je, jer oni govore da postoji drugi Bogovi, a da je jedna onaj pravi namijenjen isključivo njima kojemu se jedino mogu klanjati a po imenu JHVH koji je vjerojatno bio njihovo božanstvo u religijskom sistemu od jako puno bogova da bi pod utjecajem Šumera, a još više Zoroastraizma ostalo jedino
Kermit
Kermit

Female
Posts : 26479
2014-04-17


Back to top Go down

Pogani danas - Page 2 Empty Re: Pogani danas

Post by Guest Fri 13 Feb - 17:29

Već sam spominjala na chatu gore, al' onda se sjetih da postoji i ova tema.

http://www.theguardian.com/world/2015/feb/06/back-for-thor-iceland-reconnectinbg-pagan-past

Na Islandu dolazi do revitalizacije paganštine. :)


Zanimljivo je spomenuti da je trenutni glavni svećenik (allsherjargoði) zajednice Ásatrúarfélagið, Hilmar Örn Hilmarsson, glazbenik koji je često surađivao s Psychic TV, Current 93, Sigur Rós, Björk...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Pogani danas - Page 2 Empty Re: Pogani danas

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum