ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pogani danas

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Pogani danas Empty Pogani danas

Post by Ragnarok 15/4/2014, 12:43

http://www.burzum.org/eng/library/paganism01.shtml

Varg Vikernes i njegova razmišljanje o poganim i pravoj vjeri, vjeri predaka.
Ragnarok
Ragnarok

Posts : 283
2014-04-15


Back to top Go down

Pogani danas Empty Re: Pogani danas

Post by Guest 15/4/2014, 23:03

Rekla bih da je paganizam u Europi izgubio bitku zato što su ljudi dugoročno počeli težiti jednom bogu, a ne više bogova. Željeli su jednostavna i konkretna pravila, a ne masu glasova i likova. Monoteizam se prihvatio negdje dobrovoljno, u smislu uvjerenja, negdje kao rezultat mogućeg materijalnog prosperiranja, a negdje nasilno. Zbog istih razloga ljudi teže i sudjeluju u monoteizmu i danas. Ako ćemo govoriti o uplivu paganskih vjerovanja pa i običaja koji su postali dio kršćanske tradicije, to je isto istina. Recimo kićenje jelke, farbanje jaja i zečevi su uneseni u Božić i Uskrs putem pagana, kler je prihvatio te opcije kako bi privukao nove sljedbenike iz reda pagana. Monoteizam je svakako i uspješniji i drži jače ljude kao ljepilo u svrhu politike, određenog vida kulture i nacionalnih interesa, zato su svjetovni vladari često išli ruku pod ruku s klerom, a to se događa i danas.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Pogani danas Empty Re: Pogani danas

Post by Avatar 16/4/2014, 04:59

Postoji samo jedan jedini Bog u obliku sile, energije ili moći, nije važno. Prisutan je svugdje u prirodi i u nama samima. Ukazuje se ukoliko smo dovoljno otvoreni umom i srcem, slijepima govori da ne postoji, to su ateisti izgubljeni u neznanju i neosjetljivosti.

Bog je jedan, religije su kao različite, ali u suštini sve religije vode ka jednom jedinom izvoru...

 :) 

Avatar
Avatar

Posts : 321
2014-04-13


Back to top Go down

Pogani danas Empty Re: Pogani danas

Post by Ragnarok 16/4/2014, 11:27

charry wrote:Rekla bih da je paganizam u Europi izgubio bitku zato što su ljudi dugoročno počeli težiti jednom bogu, a ne više bogova. Željeli su jednostavna i konkretna pravila, a ne masu glasova i likova. Monoteizam se prihvatio negdje dobrovoljno, u smislu uvjerenja, negdje kao rezultat mogućeg materijalnog prosperiranja, a negdje nasilno. Zbog istih razloga ljudi teže i sudjeluju u monoteizmu i danas. Ako ćemo govoriti o uplivu paganskih vjerovanja pa i običaja koji su postali dio kršćanske tradicije, to je isto istina. Recimo kićenje jelke, farbanje jaja i zečevi su uneseni u Božić i Uskrs putem pagana, kler je prihvatio te opcije kako bi privukao nove sljedbenike iz reda pagana. Monoteizam je svakako i uspješniji i drži jače ljude kao ljepilo u svrhu politike, određenog vida kulture i nacionalnih interesa, zato su svjetovni vladari često išli ruku pod ruku s klerom, a to se događa i danas.

Da počeli, ali nije ni pomoglo to što u pogani nije bilo spasenja za sve na prvu, samo reci Bože tvoj sam i to je to.

Pa da negdje, u više od pola Europe je bio mač i oganj.

Bome i Božić i Uskrs su uplivali u monoteizam samo pod drugim imenom.

Naravno da ide kad je sve jednostavno...ovdje imaš bijelo i dobro (Bog) , a na drugoj strani ti je crno i zlo (Sotona).

Priroda je sklonjena na stranu i činjenica da ništa nije dobro ili zlo, nego je takvo.


Ragnarok
Ragnarok

Posts : 283
2014-04-15


Back to top Go down

Pogani danas Empty Re: Pogani danas

Post by Ragnarok 16/4/2014, 11:29

Avatar wrote:Postoji samo jedan jedini Bog u obliku sile, energije ili moći, nije važno. Prisutan je svugdje u prirodi i u nama samima. Ukazuje se ukoliko smo dovoljno otvoreni umom i srcem, slijepima govori da ne postoji, to su ateisti izgubljeni u neznanju i neosjetljivosti.

Bog je jedan, religije su kao različite, ali u suštini sve religije vode ka jednom jedinom izvoru...

 :) 


Da vode, ali samo tri židovske...judaizam, kršćanstvo i islam. One jesu jednake i imaju istu filozofiju.
Ragnarok
Ragnarok

Posts : 283
2014-04-15


Back to top Go down

Pogani danas Empty Re: Pogani danas

Post by genitalni_herpes 16/4/2014, 14:06

charry wrote:. Recimo kićenje jelke, farbanje jaja i zečevi su uneseni u Božić i Uskrs putem pagana, kler je prihvatio te opcije kako bi privukao nove sljedbenike iz reda pagana.

da...kao što Pavao radi dok je sa židovima da poštuju zakoe itd. a kad nije više sa židovima ne govolji ljudima da poštuju "židovske" stvari...
Naravno nisu toliko bitni načini ceremonije, sam izgled, bitno je da je čovjekova duša čista...recimo to tako, bar teoretski.
genitalni_herpes
genitalni_herpes

Male
Posts : 539
2014-04-11


Back to top Go down

Pogani danas Empty Re: Pogani danas

Post by genitalni_herpes 16/4/2014, 14:08

evo ga čika vještac...fino zvuči  ;) 
genitalni_herpes
genitalni_herpes

Male
Posts : 539
2014-04-11


Back to top Go down

Pogani danas Empty Re: Pogani danas

Post by Ragnarok 16/4/2014, 15:57

genitalni_herpes wrote:
charry wrote:. Recimo kićenje jelke, farbanje jaja i zečevi su uneseni u Božić i Uskrs putem pagana, kler je prihvatio te opcije kako bi privukao nove sljedbenike iz reda pagana.  

da...kao što Pavao radi dok je sa židovima da poštuju zakoe itd. a kad nije više sa židovima ne govolji ljudima da poštuju "židovske" stvari...
Naravno nisu toliko bitni načini ceremonije, sam izgled, bitno je da je čovjekova duša čista...recimo to tako, bar teoretski.

Pa ako si razuman poštuješ drugo, ali uvik gledaš na svoje kao bolje i iznad ostalog.
Ragnarok
Ragnarok

Posts : 283
2014-04-15


Back to top Go down

Pogani danas Empty Re: Pogani danas

Post by Guest 16/4/2014, 16:00

Ragnarok wrote:
Avatar wrote:Postoji samo jedan jedini Bog u obliku sile, energije ili moći, nije važno. Prisutan je svugdje u prirodi i u nama samima. Ukazuje se ukoliko smo dovoljno otvoreni umom i srcem, slijepima govori da ne postoji, to su ateisti izgubljeni u neznanju i neosjetljivosti.

Bog je jedan, religije su kao različite, ali u suštini sve religije vode ka jednom jedinom izvoru...

 :) 


Da vode, ali samo tri židovske...judaizam, kršćanstvo i islam. One jesu jednake i imaju istu filozofiju.
Ti i dalje u iste diple...kad malo odrasteš, više literature pročitaš i što je najvažnije, o svemu promisliš, shvatit ćeš neke stvari.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Pogani danas Empty Re: Pogani danas

Post by Ragnarok 16/4/2014, 16:03

A za 'vještac' po poganim europskim (nordijskoj i slavenskoj) oni rođeni između 21 12 i 3 1 
imaju najbolje predispozicije za postati svećenici i svećenice, jer su rođeni u borbi svjeta i tame (Yule) godišnjem Ragnaroku ili što vi kažete kršćani Božić
Taman upadam tu
Ragnarok
Ragnarok

Posts : 283
2014-04-15


Back to top Go down

Pogani danas Empty Re: Pogani danas

Post by Ragnarok 16/4/2014, 16:05

von_Starhemberg wrote:
Ragnarok wrote:
Avatar wrote:Postoji samo jedan jedini Bog u obliku sile, energije ili moći, nije važno. Prisutan je svugdje u prirodi i u nama samima. Ukazuje se ukoliko smo dovoljno otvoreni umom i srcem, slijepima govori da ne postoji, to su ateisti izgubljeni u neznanju i neosjetljivosti.

Bog je jedan, religije su kao različite, ali u suštini sve religije vode ka jednom jedinom izvoru...

 :) 


Da vode, ali samo tri židovske...judaizam, kršćanstvo i islam. One jesu jednake i imaju istu filozofiju.
Ti i dalje u iste diple...kad malo odrasteš, više literature pročitaš i što je najvažnije, o svemu promisliš, shvatit ćeš neke stvari.

Taj stav s visoka prodaji onom s kim si ovce čuvo. A to što si ti došo do nekog zaključka...odlično za tebe.

Možda te drma ili ne znam šta, ali takav koncept Boga, svijeta i društva mi nikako ne sjeda i nije mi prihvatljiv
Ragnarok
Ragnarok

Posts : 283
2014-04-15


Back to top Go down

Pogani danas Empty Re: Pogani danas

Post by Guest 16/4/2014, 16:12

Jednostavno nisu jednake. Što je i očito prema razlikama u kulturi i mentalitetu u Europi, Izraelu i Saudijskoj Arabiji. 


S druge strane ako ti monoteizam ne odgovara to je tvoja stvar, na to imaš pravo.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Pogani danas Empty Re: Pogani danas

Post by Guest 16/4/2014, 16:13

Hrvati su prihvatili kršćanstvo bez nekih problema, zašto bi nas ovdje zanimao recimo Odin i skandinavska božanstva?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Pogani danas Empty Re: Pogani danas

Post by Ragnarok 16/4/2014, 16:14

charry wrote:Jednostavno nisu jednake. Što je i očito prema razlikama u kulturi i mentalitetu u Europi, Izraelu i Saudijskoj Arabiji. 


S druge strane ako ti monoteizam ne odgovara to je tvoja stvar, na to imaš pravo.

Ma nije tu bit samo monoteizam, nego filozofija života, od toga da smo svi jednaki, i da s jednom rečenicom bilo kada u životu se možeš spasiti i zaslužiti raj.

Postavljanje svega u dva tabora dobro ili zlo.

Razlika kakva god bila, judaističke vjere su jako jako slične tj. njihova filozofija, ako ne i iste.
Ragnarok
Ragnarok

Posts : 283
2014-04-15


Back to top Go down

Pogani danas Empty Re: Pogani danas

Post by Guest 16/4/2014, 16:15

Ragnarok wrote:
von_Starhemberg wrote:
Ragnarok wrote:
Avatar wrote:Postoji samo jedan jedini Bog u obliku sile, energije ili moći, nije važno. Prisutan je svugdje u prirodi i u nama samima. Ukazuje se ukoliko smo dovoljno otvoreni umom i srcem, slijepima govori da ne postoji, to su ateisti izgubljeni u neznanju i neosjetljivosti.

Bog je jedan, religije su kao različite, ali u suštini sve religije vode ka jednom jedinom izvoru...

 :) 


Da vode, ali samo tri židovske...judaizam, kršćanstvo i islam. One jesu jednake i imaju istu filozofiju.
Ti i dalje u iste diple...kad malo odrasteš, više literature pročitaš i što je najvažnije, o svemu promisliš, shvatit ćeš neke stvari.

Taj stav s visoka prodaji onom s kim si ovce čuvo. A to što si ti došo do nekog zaključka...odlično za tebe.

Možda te drma ili ne znam šta, ali takav koncept Boga, svijeta i društva mi nikako ne sjeda i nije mi prihvatljiv
Ništa mene ne drma, donosiš pogrešne zaključke o stvarima o kojima očito ne znaš baš puno. Dakle, kad ti ne sjedaju i nisu ti prihvatljive, zašto se njima baviš?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Pogani danas Empty Re: Pogani danas

Post by Ragnarok 16/4/2014, 16:17

charry wrote:Hrvati su prihvatili kršćanstvo bez nekih problema, zašto bi nas ovdje zanimao recimo Odin i skandinavska božanstva?

Odin ili Svarog je ista stvar.
Tor ili Perun.

Jesu, ali su biti i razlozi zašto?
I zanimljivo je da u zabačenim i planinskim djelovima Hrvatske poganski običaja i poganski običaja koji su se uklopili u kršćanstvo ima stotine.
Ragnarok
Ragnarok

Posts : 283
2014-04-15


Back to top Go down

Pogani danas Empty Re: Pogani danas

Post by Ragnarok 16/4/2014, 16:19

von_Starhemberg wrote:
Ragnarok wrote:
von_Starhemberg wrote:
Ragnarok wrote:
Avatar wrote:Postoji samo jedan jedini Bog u obliku sile, energije ili moći, nije važno. Prisutan je svugdje u prirodi i u nama samima. Ukazuje se ukoliko smo dovoljno otvoreni umom i srcem, slijepima govori da ne postoji, to su ateisti izgubljeni u neznanju i neosjetljivosti.

Bog je jedan, religije su kao različite, ali u suštini sve religije vode ka jednom jedinom izvoru...

 :) 


Da vode, ali samo tri židovske...judaizam, kršćanstvo i islam. One jesu jednake i imaju istu filozofiju.
Ti i dalje u iste diple...kad malo odrasteš, više literature pročitaš i što je najvažnije, o svemu promisliš, shvatit ćeš neke stvari.

Taj stav s visoka prodaji onom s kim si ovce čuvo. A to što si ti došo do nekog zaključka...odlično za tebe.

Možda te drma ili ne znam šta, ali takav koncept Boga, svijeta i društva mi nikako ne sjeda i nije mi prihvatljiv
Ništa mene ne drma, donosiš pogrešne zaključke o stvarima o kojima očito ne znaš baš puno. Dakle, kad ti ne sjedaju i nisu ti prihvatljive, zašto se njima baviš?

Bla bla, ja sam pametan, ti glup i sve što ti misliš je krivo jer sam ja tako reko bla bla.

Pa milog ti nisam ih ja donio na temu.
Ragnarok
Ragnarok

Posts : 283
2014-04-15


Back to top Go down

Pogani danas Empty Re: Pogani danas

Post by Guest 16/4/2014, 16:20

Kao u biti zao si ako ne vjeruješ u Boga, međutim ako si djelima povrijeđivao druge, a onda se verbalno pokaješ i tražiš oprost od Boga onda je sve ok? No to je onda prijevara ako želja za oprostom nije iskrena, to ide u onu "ne reci lažna svjedočanstva" i dotični nije spoznao u biti neke stvari. 

Islam, judaizam i kršćanstvo jesu monoteističke vjere, no senzibilitet i odnos prema životu im se dosta razlikuje što je vrlo očito po načinu života.


Last edited by charry on 16/4/2014, 16:23; edited 1 time in total
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Pogani danas Empty Re: Pogani danas

Post by Guest 16/4/2014, 16:21

Pa imaš na Kvarneru zvončare, redovito su sklopu maškara u veljači, oni u biti po tradiciji tjeraju zle duhove i dozivaju proljeće, zaštićeni su kao kulturno dobro.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Pogani danas Empty Re: Pogani danas

Post by Ragnarok 16/4/2014, 16:22

charry wrote:Kao u biti zao si ako ne vjeruješ u Boga, međutim ako si djelima povrijeđivao druge, a onda se verbalno pokaješ i tražiš oprost od Boga onda je sve ok? No to je onda prevara ako želja za oprostom nije iskrena, to ide u onu "ne reci lažna svjedočanstva" i dotični nije spoznao u biti neke stvari. 

Islam, judaizam i kršćanstvo jesu monoteističke vjere, no senzibilitet i odnos prema životu im se dosta razlikuje što je vrlo očito po načinu života.


Ne znam jesu li, za vrijeme juge u krajevima gdje je živjelo podjednako muslimana i kršćana nije bilo velike razlike u načinu života.

Naravno veliku ulogu je imala i država koja je tjerala vjeru, tako da se vjera bavila istinski sobom, a ne ekstremima kao danas.
Ragnarok
Ragnarok

Posts : 283
2014-04-15


Back to top Go down

Pogani danas Empty Re: Pogani danas

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum