ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba

Page 1 of 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba Empty Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba

Post by Serbinho-3 12/9/2020, 22:05

https://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2020&mm=12&dd=09&nav_id=1777782
Serbinho-3
Serbinho-3

Posts : 26475
2014-08-25

Lokacija: : Italy

Back to top Go down

Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba Empty Re: Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba

Post by vuksadinare 12/9/2020, 22:10

lik je rekao nesto zbrlj mrlj..a najjace mi je ovo srbi 'amerikanizirani'..bice nabasao na pizzona..pa mu ovaj pricao pricu..kako srbima su najveci frendovi ameri lol!
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99144
2015-09-08


Back to top Go down

Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba Empty Re: Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba

Post by vuksadinare 12/9/2020, 22:13

ovo su vec toliko istrosene teme jer ih je bilo x od raspada juge...da svaka takva tema nadalje ispada sve smjesnija
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99144
2015-09-08


Back to top Go down

Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba Empty Re: Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba

Post by Serbinho-3 12/9/2020, 22:16

vuksadinare wrote:ovo su vec toliko istrosene teme jer ih je bilo x od raspada juge...da svaka takva tema nadalje ispada sve smjesnija


Zato sto nabraja smesne razlike...

Da je malo ozbiljnije, imalo bi smisla.
Serbinho-3
Serbinho-3

Posts : 26475
2014-08-25

Lokacija: : Italy

Back to top Go down

Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba Empty Re: Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba

Post by vuksadinare 12/9/2020, 22:16

jedno prije deset,petnaest godina jedan je austrijanac bio najblize da pogodi razlike između hrvata i srba..al i sad se ne mogu sjetiti sto je objavio...uglavnom lik se pretezno zadrzao na razlikama u kulinarstvu,sportu,radu,povijesti...
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99144
2015-09-08


Back to top Go down

Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba Empty Re: Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba

Post by vuksadinare 12/9/2020, 22:22

ja bi zapravo rekao da razlike treba gledati od podrucja do podrucja...pa i unutr hrvatskog i srpskog korpusa postoje velike razlike..to je nezahvalna tema..ko bi se zadrzali na razlikama hrvata i srba...u globalu..one su najmanje izrazene u bosni i hercegovini...tamo je razlika samo u vjeroispovjesti i nacionalnosti...sve drugo skoro pa jednako...ni bosnajci nisu nesto razlicitiji od hrvata i srba u bh-a...ja bi se cak usudio reci da su mozda vece razlike između hrvata i srba bile u jugi narocito na kulturnom,glazbenom i politickom planu...
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99144
2015-09-08


Back to top Go down

Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba Empty Re: Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba

Post by jastreb 12/9/2020, 22:46

Kojih Hrvata i kojih Srba?

Pa dalmatinski Srbi i Hrvati su potpuno isti i veca je razlika između Srbina Dalmatinca i Srbina iz Niša nego između navedena dva zemljaka iz okolice Knina.

Isto tako su Hrvat iz Srbin sa Majevice ili iz Zenice ko rođena braća i onaj Pejo iz okolice Tuzle puno vise sliči komšiji Mitru nego nekom Štefu iz Klanjca.

Ljudi iz Hrvatske o tom pojma nemaju,a kamo li nekakav Danac.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba Empty Re: Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba

Post by AlfaOmega 12/9/2020, 23:05

Ae bar smo iz ovog skužili da je Hrvatska u EU i da je bogatija.

_________________
I ask not for a lighter burden, but for broader shoulders.
AlfaOmega
AlfaOmega

Posts : 10266
2015-09-11


Back to top Go down

Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba Empty Re: Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba

Post by crvenkasti 12/9/2020, 23:05

A.G. Matoš je još 1906. napisao pjesmu štp se intrigantno zove "Stara pjesma"


STARA PJESMA
O, ta uska varoš, o ti uski ljudi,
O, taj puk što dnevno veći slijepac biva,
O, te šuplje glave, o, te šuplje grudi,
Pa ta svakidašnja glupa perspektiva!

Čemu iskren razum koji zdravo sudi,
Čemu polet duše i srce koje sniva,
Čemu žar, slobodu i pravdu kada žudi,
Usred kukavica čemu krepost diva?

Među narodima mi Hrvati sada
Jesmo zadnji, robovi bez vlasti,
Osuđeni pasti i propasti bez časti.

Domovino moja, tvoje sunce pada,
Ni umrijeti za te Hrvat snage nema,
Dok nam stranac, majko, tihu propast sprema.

ANTUN GUSTAV MATOŠ

-----------------

Sve što je napisao vrijedi i danas, a 1906, to je bila stara pjesma.

Godine prolaze, stoljeća. I ništa se ne mijenja.
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 28780
2014-04-18


Back to top Go down

Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba Empty Re: Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba

Post by crvenkasti 12/9/2020, 23:17

Matoš je živio i u Hrvatskoj i u Srbiji i dobro pronikao u prirodu i duh oba naroda.

Opisao je razlike između Hrvata i Srba kako je to jedan genijalni pjesnik vidio.
Gotovo sve što je napisao prije više od 100 godina vrijedi i dan danas.

Usporedimo ovo s onim što je napisao Danac idiot.

Hrvatska i Srbija

„Ali koja razlika između srpskog i hrvatskog ladanja! Tamo turovi, tu gaće; tamo previše, tu premalo slobode. Tamo hajduci, tu žandari. Tamo crkve prazne, tu – pune kao košnice. Tamo plemstvu ni traga ni glasa, tu plemstvo još uvijek gospoduje. Tamo nitko ne razumije glasa propalih viteških urvina i ruševina, Čeda Mijatović bezuspješno pokušavaše biti srpski Šenoa (u Rajku od Rasine), dok mi imamo pravih potomaka savremenika kneza Lazara i osobnih znanaca Stevana Visokog ili Đurđa Brankovića. (Da nisam A. G. Matoš, htio bih biti Drašković). U Srbiji su seljaci gospoda, kod nas su još uvijek raja. Naša je umjetnost – naročito pripovijetka – moderna i građanska (ili aristokratska), njegova je demokratska i tradicionalna. Nitko ne opisa kod nas jednoličnosti seljačke kao Janko Veselinović u Seljaci; nitko u nas ne proslavi poljskog rada i ne shvati patrijarhalne veličajnosti oranja kao pokojno Milovan Glišić, u Prvoj brazdi. Nas još uvijek tišti spahiluk, latifundij; u Srbiji ga nema, i agrarno pitanje je tamo najrješenije u Evropi. Šumadija je raj seljački kao Radićeve – samo njemu korisne – utopije; Zagorje je odvajkada seljački pakao. Ali ceste su tu kao stolovi, a u Srbiji – da polomite vratove. Narod je uglavnom tu zdrav i uljudan, tamo surov i sifilitičan na prostoru od tri naše županije. Ovdašnji ljudi su bogomoljci, ali su čestiti i pošteni, dok je Srbija lani dobila svjetsko prvenstvo u ubijanju i teškim zločinima. Tamošnji domaćin i dobar gazda ne zna za govedsku juhu, bijelu kafu i krevet, spava na ‘minderluku’ i ne umije ljudski živjeti, dok imućniji Zagorac živi i nosi se kao građanin. Tamo Cincari, tu Židovi. Ovdje činovnici, svećenici i plemići, tamo orgije stranačkih administrativnih anarhija. Tamo sloboda apsolutne demagogije, tu sloboda apsolutistične uprave. Tamo ekscesi neinteligentne slobode, tu ekscesi učene servilnosti. Tamo tiranija lažnih patriota, ovdje tiranija laži i tuđinskih izmećara. Tamo militaristički zavjerenici i krvavi 29. maj, tu civilni nagodbenjaci i suhe odgode Sabora. Tamo aktivna, tu pasivna opozicija. Tamo odviše političkog nereda, tu odviše reda. Tamo revolucije, kod nas demonstracije. Tamo više blagostanja, proze i novaca, kod nas više komfora, poezije i stare kulture. Oni su bogati seljaci, mi smo siromašni plemenitaši. Oni – bizantinci, mi – jezuite. Oni nas obično podcjenjuju, mi njih obično precjenjujemo. Oni su izvrsni, mi smo vrlo slabi trgovci. Oni imaju slobodu, ali nemaju pravog društva; mi nemamo slobode, ali imamo socijalnih lijepih središta, imamo društvo. Oni su parvenui, mi smo gentlemani. Oni su socijaliste, mi smo socijalni. Njihove su žene obično žene od dužnosti; naše žene su žene od ljubavi, i zato naš privatni život ima više poezije. Oni su realiste, mi – idealiste: najveći onda, kad mislimo da to nijesmo. Oni imaju vještije narodne političare, naši političari imaju više značaja, i moderna Srbija nema jednog Starčevića i jednog Strossmayera. Oni su bolji novinari i kritičari; mi smo vrsniji umjetnici. Oni su narodski, mi smo narodni. Oni smatraju često i Hrvatsku srpskom zemljom, dok mi Srbije ne smatramo zemljom hrvatskom. Ako su oni prama nama Amerika, mi smo spram njih Engleska. Srbija je skorojević, čeznući za svim aristokracijama – naročito za Parizom i Dubrovnikom; Hrvatska je propali plemić, toliko demokrat da mu katkada imponuje i Srbija. A da završim to naglo uspoređivanje zaključkom Taineove paralele između Francuske i Engleske: oni su slobodniji, mi – srećniji” (str. 192.-193).

izvor: Akademia-Art.hr/croative.net
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 28780
2014-04-18


melkior and Ra like this post

Back to top Go down

Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba Empty Re: Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba

Post by Ringo10 12/10/2020, 00:06

Još jedna razlika - jedni ustaše drugi četnici

I još jedna razlika, Srbi drže do svog ega i svoga JA, a Hrvati su pizde koji su se odrekli suvereniteta i dragovoljno pristali da im drugi zapovijedaju.
Valjda navika ...


Last edited by Ringo10 on 12/10/2020, 00:10; edited 1 time in total
Ringo10
Ringo10

Posts : 21565
2015-09-24


Back to top Go down

Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba Empty Re: Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba

Post by Ringo10 12/10/2020, 00:09

AlfaOmega wrote:Ae bar smo iz ovog skužili da je Hrvatska u EU i da je bogatija.
PA kako stvari idu, to ti neće još dugo biti tako

I da - jebala vas EU
Ringo10
Ringo10

Posts : 21565
2015-09-24


Back to top Go down

Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba Empty Re: Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba

Post by vuksadinare 12/10/2020, 00:14

dobro..ja prevec ne drzim do misljenja stranaca kao sto je ovaj danac..on dođe tu pojebe kakvu kruvu,nazdere se janjetine,cevapa,bureka,povuce na kosovu koju lajnu..i onda donosi zakljucke koje su uglavno smijesne..nejmu svi super valjda naduvan bio ka je ovo pricao...mi sami sebe najbolje poznajemo i eventualno nas od stranaca najbolje poznaju švabe i turci jer su bili najduze gospodari na ovim prostorima..ovi druge ni ne slusam jer bubnu bezveze i dobiju neki dojam na prvu ruku
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99144
2015-09-08


Back to top Go down

Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba Empty Re: Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba

Post by Sora 12/10/2020, 00:36

A odlično crvenkasti
Dobio je forum konačno ozbiljnu notu 
To sa, MATOŠEM ne bi se sjetila a on je očito znao te razlike 
Bravo crveni i preporučam pročitati MATOŠA gore

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23724
2014-04-30


Back to top Go down

Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba Empty Re: Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba

Post by Sora 12/10/2020, 00:41

Baš sam i ja nešto razmišljala o usporedbama 
Počnimp od sličnosti 
Takve divljake i zvijeri u ljudskom liku nećete sresti nigdje nego na balkanu 
Još u 20.st 
S takvom primitivnom filozofijom života gdje se vrijednosti izvode iz religija a onda preobrću u suprotno 
No. Dobro. 
Iamju i zajedničkih pozitivnih osobina alo to je za kuac kad uzmeš taj primitivizam i divljaštvo u ravnotežu

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23724
2014-04-30


Back to top Go down

Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba Empty Re: Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba

Post by vuksadinare 12/10/2020, 00:48

Sora wrote:Baš sam i ja nešto razmišljala o usporedbama 
Počnimp od sličnosti 
Takve divljake i zvijeri u ljudskom liku nećete sresti nigdje nego na balkanu 
Još u 20.st 
S takvom primitivnom filozofijom života gdje se vrijednosti izvode iz religija a onda preobrću u suprotno 
No. Dobro. 
Iamju i zajedničkih pozitivnih osobina alo to je za kuac kad uzmeš taj primitivizam i divljaštvo u ravnotežu
a ti si kao iz skandinavije..daj mojme...nitko se nikad do kraja ne promjeni...korijeni uvijek ostaju isti...samo od vremena do vemena i ovisno o prilikama malo se ispeglas...nemoj misliti npr.da švabe dobiju opet priliku i zato ih ovi drze za jaja ne bi streljali za jednog svabu sto drugih..ili nizozemci da malo prorijede domoroce u juznoj africi..da sad druge ne nabrajam...no sad je svijet novca pa je novac prioritet...inace ima jedna stara poslovica kad je covjek sit krvi je zedan
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99144
2015-09-08


Back to top Go down

Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba Empty Re: Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba

Post by Sora 12/10/2020, 00:49

Sad nešto o povijesnim razlikama. 
Srbi su imali kralja i državu prije puno prije hrvata
Izginuli su u mnogim bitka a ali bar su znalo zašto.
I bilo su složni u obrani srpskih grobova i tamo gdje ih nije bilo. U ovom ratu u Bosni napravili vrhunac svojeg junaštva u Srebrenici kao najvećem zločinu posle 2 ww 
Dok hrvati žive od mitova i totalno izgube kompas te guskr u magli su mila majka prema njihovoj povijesnoj i političkoj orijentaciji.
Uvijrk sluge drugima i konjušari drče se s nekakvim nigdje priznatim plemstvom osim ako su izdali svoj narod. Recimo ban Jebačič. 
U kad se konačno pojavi veliki i najveći sin hrvata. Oni ga se srame. 
Itd

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23724
2014-04-30


Back to top Go down

Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba Empty Re: Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba

Post by Sora 12/10/2020, 00:52

vuksadinare wrote:
Sora wrote:Baš sam i ja nešto razmišljala o usporedbama 
Počnimp od sličnosti 
Takve divljake i zvijeri u ljudskom liku nećete sresti nigdje nego na balkanu 
Još u 20.st 
S takvom primitivnom filozofijom života gdje se vrijednosti izvode iz religija a onda preobrću u suprotno 
No. Dobro. 
Iamju i zajedničkih pozitivnih osobina alo to je za kuac kad uzmeš taj primitivizam i divljaštvo u ravnotežu
a ti si kao iz skandinavije..daj mojme...nitko se nikad do kraja ne promjeni...korijeni uvijek ostaju isti...samo od vremena do vemena i ovisno o prilikama malo se ispeglas...nemoj misliti npr.da švabe dobiju opet priliku i zato ih ovi drze za jaja ne bi streljali za jednog svabu sto drugih..ili nizozemci da malo prorijede domoroce u juznoj africi..da sad druge ne nabrajam...no sad je svijet novca pa je novac prioritet...inace ima jedna stara poslovica kad je covjek sit krvi je zedan
Slažem se 
Samo što se mene tiče je evropa nakon 2. Rata

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23724
2014-04-30


Back to top Go down

Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba Empty Re: Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba

Post by vuksadinare 12/10/2020, 00:53

Sora wrote:Sad nešto o povijesnim razlikama. 
Srbi su imali kralja i državu prije puno prije hrvata
Izginuli su u mnogim bitka a ali bar su znalo zašto.
I bilo su složni u obrani srpskih grobova i tamo gdje ih nije bilo. U ovom ratu u Bosni napravili vrhunac svojeg junaštva u Srebrenici kao najvećem zločinu posle 2 ww 
Dok hrvati žive od mitova i totalno izgube kompas te guskr u magli su mila majka prema njihovoj povijesnoj i političkoj orijentaciji.
Uvijrk sluge drugima i konjušari drče se s nekakvim nigdje priznatim plemstvom osim ako su izdali svoj narod. Recimo ban Jebačič. 
U kad se konačno pojavi veliki i najveći sin hrvata. Oni ga se srame. 
Itd
majko bozja..ti nisi cula onu krlezinu..cuvaj se srpskog junastva i hrvatske kulture...nemas ti stara pojma o povijesti..nemoj nemoj...istina puni smo juda..ali da se slusalo matosa na kojeg se ti pozivas jude bi davno davno visile..srbima priznam sto su svoje jude odmah skracivali za glavu kad je bilo vrijeme a mi smo svoje jude uzdizali..zato kod srba je bilo strah biti juda jer ode glava
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99144
2015-09-08


Back to top Go down

Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba Empty Re: Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba

Post by vuksadinare 12/10/2020, 00:58

crni karađorđe je samo u jednoj noci posjekao stotinjak srba turskih uhoda...nije bilo suđenja...a kod nas peta kolona navuce na ljepak naivce kako ih oni drugi cekaju sa pecenim odojkom i svi ce biti braca ali netko mora biti ipak vazniji ali vazan je onaj peceni odojak i spremna kurva za drugo lako cemo...kad dođe vrijeme..onda naivko kad se prezdere odojka i pojebe kurvu i nakon para dana trijezni shvati da su ga ovi prejebali i da su oni sad vlast u njegovoj kuci a on od vlasnika postao sluga ili klošar
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99144
2015-09-08


Back to top Go down

Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba Empty Re: Danac nabrojao 10 najvećih razlika između Hrvata i Srba

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum