ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj

Page 10 of 17 Previous  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 13 ... 17  Next

Go down

Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj - Page 10 Empty Re: Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj

Post by Guest 23/9/2020, 16:52

vuksadinare wrote:jedno pitanje za mobiusa i marcelusa...koliko dajete postataka da cemo kupiti zrakoplov ili necemo...te ako ne kupimo zrakoplov hoce li to biti zbog agenture,cicijaštva marica ili ako ne kupimo od amera hoce li nam opet oni uvalit kakvu spacku tipom bčlokade prodaje i slicno...da komentiraju molim lijepo

Marić nije škrtica, čovjek radi svoj posao, i to prokleto dobro.

A čuj, poprilično sam siguran, koliko uopće se može biti, da se u nabavu ide. Novac nije prepreka, kriza je skinula cijenu.

Što se tiče formalnosti, ovaj puta ne vidim probleme. Izraelsku varijantu nude sada zapravo zajednički Amerikanci i Izraelci (ali ja sam zagovarao Barake zbog softvera, koji je sad uklonjen), F-16 nude Amerikanci, Grippen Šveđani a Rafale Francuzi.

Bilo je pritisaka i prošli put (“Zašto kupujete skupe zrakoplove?” “Zašto niste nabavili te skupe zrakoplove?!”), ali navikli smo.

Lobiranja već naveliko ima, pa i na ovoj temi.

Ono što su Ameri izveli je krajnje neuobičajeno. Okej mi smo mala zemlja razumijem. Ali onako osramotiti Izraelce, skupa s nama, taj dio nikome do danas nije jasan. Najjače mi je da su i Lockheed Martin, Pentagon i Buzin rekli da su “zabrinuti jer ne mogu jamčiti za hrvatske pilote”. To je posao hrvatske Vlade, a MORH, HRZ u konačnici su bili nedvosmisleni.

No dobro, bilo pa prošlo i ne ponovilo se.

Postotke ti ne mogu dati, nisam ja kladara. :)

Guest
Guest


Back to top Go down

Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj - Page 10 Empty Re: Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj

Post by marcellus 23/9/2020, 17:01

mislim realno da su ameri najbliži realizaciji, politički su najjači, nude avion za vrlo povoljnu cijenu i to novi, i to je avion kakav nam realno treba, kakav nije preskup po satu leta i za održavanje (neusporedivo jeftiniji od Rafalea - nije samo cijena nego korištenje kroz 30 godina!), provjeren u ratu, učinkovit, s odličnim combat recordom, proizveden u velikom broju primjeraka što je velika prednost.

_________________
Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj - Page 10 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj - Page 10 Empty Re: Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj

Post by marcellus 23/9/2020, 17:03

rafale je, po meni, jednostavno za hrvatsku puno preskup, francuzi nisu pouzdani saveznici, a broj proizvedenih primjeraka je malen i ima ga jako malo država.

da, to je praktički air superiority fighter - ali nama zapravo treba višenamjenski laki lovac.

_________________
Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj - Page 10 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


michaellcmacha likes this post

Back to top Go down

Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj - Page 10 Empty Re: Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj

Post by Guest 23/9/2020, 17:16

Francuzi nude daleko najbolji zrakoplov na tenderu, u pitanju nisu nijanse nego generacije. Mogli smo tako pitati i Britance da nam izrade 100-ak Spitfirea, nema veze što ne mogu dominirati, novi su.

Politički, Hrvatskoj treba Francuska u daljnjem vremenu, napose oko manevriranja u regiji i EU. 

Francuzi nude suradnju na području vojne tehnologiju koja će poboljšati naše platforme i sigurnosnu autonomiju. 

Što se combat recorda tiče, još se nije našao nitko toliko lud da poleti protiv Rafale. Istina jest da je Rafale pobijedio Raptora u simulaciji (to su ozbiljne simulacije, to nisu videoigrice), nakon koje su i američki generali otvoreno hvalili Rafale. Raptor je navodno najbolji borbeni zrakoplov koji postoji, F-16 je njegov retardirani stariji brat.

Uglavnom, kupiti ćemo Dassault Rafale.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj - Page 10 Empty Re: Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj

Post by Guest 23/9/2020, 17:32

marcellus wrote:rafale je, po meni, jednostavno za hrvatsku puno preskup, francuzi nisu pouzdani saveznici, a broj proizvedenih primjeraka je malen i ima ga jako malo država.

da, to je praktički air superiority fighter - ali nama zapravo treba višenamjenski laki lovac.

Nisi objasnio namjenu ni dvomotorac kao problem.

Koliko su SAD pouzdani saveznik?

Ja sam proveo dio svojeg života u Washingtonu. Tamo sam se školovao, i od toga danas živim. S Francuskom sam imao marginalne dodirne točke, Francuska ko Francuska.

SAD nisu ništa više ili manje pouzdaniji saveznik od Francuza, što je lijepo demonstrirala prethodna nabava. Posebno nisu pouzdani ako imaju posla sa stranom koja nema svoje ja, ne zna što želi, nije spremna izdržati pritisak, ne poznaje američku administraciju od Bijele kuće do Buzina. Takvu zemlju nitko ne respektira, pa tako ni Amerikanci.

Kad je Mattis stavio blokadu na prodaju Baraka Hrvatskoj, američki zrakoplovi i SAD su izgubili svaki budući tender za nabavku borbenih zrakoplova.

I ima tu još puno toga, i Izraela, i Francuske, i SAD-a, i regiona i EU problematike o čemu ne smijem i neću, samo ću staviti da sve vodi u pravcu kako sam napisao gore.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj - Page 10 Empty Re: Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj

Post by Guest 23/9/2020, 17:42

I što se cijene tiče, Trump je apsolutno u pravu.

Ne izdvajamo za obranu koliko smo se obvezali da hoćemo svake godine, kad smo pristupali NATO savezu. I dalje nećemo izdvajati toliko, jer ne možemo, ali ćemo izdvajati više, jer postoje ozbiljne naznake zbog kojih moramo konačno dovesti OS RH u red.

Biti će još takvih nabava, a neke su već odrađene. Ne stavljamo sve što kupujemo na talambase, ali kupujemo i nastaviti ćemo kupovati, tako da kmečanje oko razlike u cijeni me se ne doima, a i svi bi se trebali naviknuti da ćemo, zamisli perverzije, potrošiti više da bi dobili superiornu tehnologiju.

To je ono što nam treba Marcel, superiorna tehnologija. Jednako si pisao pred neki dan o Rimcu, a sada odjedanput za nas je F-16 super.

Kmetu ne treba traktor, za njega je plug i motika.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj - Page 10 Empty Re: Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj

Post by marcellus 23/9/2020, 17:43

mobiu$ wrote:Francuzi nude daleko najbolji zrakoplov na tenderu, u pitanju nisu nijanse nego generacije. Mogli smo tako pitati i Britance da nam izrade 100-ak Spitfirea, nema veze što ne mogu dominirati, novi su.

us army i dalje kupuje nove f-16, obnavlja resurse postojećima i oni ostaju u sastavu usaf do barem 2040...

ako su dobri za amere i ćifute židove, dobri su i za nas.

_________________
Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj - Page 10 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj - Page 10 Empty Re: Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj

Post by marcellus 23/9/2020, 17:45

rimac je naša superiorna tehnologija koju matan skupo prodaje, a rafale je francuska i nama skupa.

jebote pa nećemo protiv amera ratovat. Ako ćemo ratovat ratovat ćemo protiv srbadije i mujaga. eventualno nekih kozojeba, u najgorem slučaju rusa ali onda uz amere.

a za srbe je f-16 više nego dosta što god im rusi dali.

_________________
Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj - Page 10 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj - Page 10 Empty Re: Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj

Post by marcellus 23/9/2020, 17:46

mobiu$ wrote:
Nisi objasnio namjenu ni dvomotorac kao problem.

Koliko su SAD pouzdani saveznik?

dvomotorac je problem jer održavanje dva motora košta duplo više nego održavanje jednog. i sat leta je cca duplo skuplji na rafaleu.

koliko su sad pouzdan saveznik? Pa, spram francuza... solidan

_________________
Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj - Page 10 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj - Page 10 Empty Re: Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj

Post by Guest 23/9/2020, 17:47

marcellus wrote:
mobiu$ wrote:Francuzi nude daleko najbolji zrakoplov na tenderu, u pitanju nisu nijanse nego generacije. Mogli smo tako pitati i Britance da nam izrade 100-ak Spitfirea, nema veze što ne mogu dominirati, novi su.

us army i dalje kupuje nove f-16, obnavlja resurse postojećima i oni ostaju u sastavu usaf do barem 2040...

ako su dobri za amere i ćifute židove, dobri su i za nas.

Nisam rekao da su loši, naročito kad imaš još bolje zrakoplove u arsenalu.

Mi nemamo. Ako ti netko upada u kuću, hoćeš li zgrabiti automatsku pušku ili pištolj jer su meci od pištolja jebiga ipak jeftiniji? :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj - Page 10 Empty Re: Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj

Post by Guest 23/9/2020, 18:14

marcellus wrote:
venus wrote:
marcellus wrote:ukratko, najskuplje oružje je ono koje nisi nabavio na vrijeme, i ono koje nisi nabavio uopće. Onako usput, Srbija se naoružava.

Onda kupuj, ne štedi! Moramo imat, zlu ne trebalo!!!

sve drugo je neodgovorno i ignorantski. Ne ideš po lijekove kad te sred noći zaboli zub, ne? Ili po flastere kad se porežeš? Valjda to imaš doma?

Zapravo ne jer sam fokusirana na zdravlje, a ne na bolest i ozljede.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj - Page 10 Empty Re: Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj

Post by T. 23/9/2020, 18:33

Ko je pustio ovu da se meće u mušku temu?

_________________
Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj - Page 10 Unname11
T.
T.

Posts : 17149
2014-04-14

Age : 83

Back to top Go down

Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj - Page 10 Empty Re: Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj

Post by marcellus 23/9/2020, 18:36

venus wrote:
marcellus wrote:
venus wrote:

Onda kupuj, ne štedi! Moramo imat, zlu ne trebalo!!!

sve drugo je neodgovorno i ignorantski. Ne ideš po lijekove kad te sred noći zaboli zub, ne? Ili po flastere kad se porežeš? Valjda to imaš doma?

Zapravo ne jer sam fokusirana na zdravlje, a ne na bolest i ozljede.

problem je što ozljede ne zanima na što si fokusirana, bolest još manje.

_________________
Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj - Page 10 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj - Page 10 Empty Re: Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj

Post by Guest 23/9/2020, 18:39

T. wrote:Ko je pustio ovu da se meće u mušku temu?

Ajebiga toten ne smije tu, ne smije na Nogomet...pa gdje smije, ko da smo u Maoči Gornjoj jbt. :)

Da joj kic napravi pdf Kujna i da nam kuva dok mi veleumni muževi razmatramo pitanja obrane i sigurnosti?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj - Page 10 Empty Re: Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj

Post by marcellus 23/9/2020, 18:49

ono, ak se fokusiramo na mir neće bit rata? Pa imali smo 45 godina bratstva i jedinstva, a lijepo je rahmetli drug tito reko, "živimo ko da će uvijek biti mir, a spremajmo se ko da će sutra biti rat". Doduše, nije mislio taj rat, pa se mi u hrvatskoj nismo spremili. Jebiga, srbi jesu.

_________________
Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj - Page 10 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj - Page 10 Empty Re: Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj

Post by Eroo 23/9/2020, 18:58

marcellus wrote:
mobiu$ wrote:
Nisi objasnio namjenu ni dvomotorac kao problem.

Koliko su SAD pouzdani saveznik?

dvomotorac je problem jer održavanje dva motora košta duplo više nego održavanje jednog. i sat leta je cca duplo skuplji na rafaleu.

koliko su sad pouzdan saveznik? Pa, spram francuza... solidan
Rafale, pošto je rabljen, zna imati prihvatljivu cijenu.
Ja ipak mislim da cijena u ovom slučaju ipak neće odlučiti.
Takva su vremena.

Pada mi na pamet pošto se kalašnjikov prodavao svojevremeno u Hrvatskoj.
Prodavala se krava samo da se može nabaviti. :D

_________________
Fortitude is the marshal of thought, the armor of the will, and the fort of reason.
(Francis Bacon)
Eroo
Eroo

Posts : 75060
2016-07-22


Back to top Go down

Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj - Page 10 Empty Re: Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj

Post by dijagram 23/9/2020, 19:11

Vazno je zadrzati zrakoplovstvo kao komponentu HV-a, makar kupili par starih migova 21 , ako ih se jos da naci u letnom stanju nesto boljem nego nasi sadasnji.

Glede partnerstva s USA ili Francuzima, ne treba ni obrazlagati koje je pozeljnije.

Glede samih zrakoplova, redom su  neusporedivi sa ovima koje imamo.

Navijanje za jedne ili druge je kao izbor izmedju dva odlicna automobila.

Nema zajeba u kvaliteti, mozda tek u politici.
dijagram
dijagram

Male
Posts : 18704
2015-08-09


marcellus and michaellcmacha like this post

Back to top Go down

Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj - Page 10 Empty Re: Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj

Post by Eroo 23/9/2020, 20:01

Mislim da su već kupljeni, ali budimo strpljivi. :)

_________________
Fortitude is the marshal of thought, the armor of the will, and the fort of reason.
(Francis Bacon)
Eroo
Eroo

Posts : 75060
2016-07-22


Back to top Go down

Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj - Page 10 Empty Re: Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj

Post by michaellcmacha 23/9/2020, 20:26

ako ćemo sagledavati širu sliku u zadnjih 30 godina, francuzi baš i nisu išli hrvatskoj na ruku iako su imali prilike... nekakvo usputno očijukanje dvojice slučajnih prolaznika na političkoj sceni, ni pod razno ne treba uzimati za ozbiljno kad su u pitanju strateška dugoročna partnerstva... hrvatska ako ćemo objektivno na strateškoj razini a gledano dugoročno niti nema nekog europskog saveznika... to vrijedi za sve koje inače cijenimo i smatramo saveznicima uključivo i SS... s druge strane američko savezništvo je pragmatično, i do sada je uvijek pružalo nekadveće nekad manje pozitivne pomake u korist hrvatske i to treba i nadalje graditi, jer amerikanci će i nadalje imati svoje interese na ovim prostorima i logično je da im ne okrećemo leđa... neovisno tko vodio USA
michaellcmacha
michaellcmacha

Posts : 21324
2015-08-08


Back to top Go down

Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj - Page 10 Empty Re: Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj

Post by Guest 23/9/2020, 20:36

mobiu$ wrote:
T. wrote:Ko je pustio ovu da se meće u mušku temu?

Ajebiga toten ne smije tu, ne smije na Nogomet...pa gdje smije, ko da smo u Maoči Gornjoj jbt. :)

Da joj kic napravi pdf Kujna i da nam kuva dok mi veleumni muževi razmatramo pitanja obrane i sigurnosti?

Ne se sekirati.

Matan T. Miseogyn je zaboravio da smo imali veleposlanicu RH u SAD-u koja je bila na visokoj funkciji u NATO-u i predsjednica RH.

Mogao je njoj, kao 5-godišnjoj vrhovnoj zapovjednici oružanih snaga, napisati da zaveže pregaču i da kuva puru.  drunken
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj - Page 10 Empty Re: Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj

Post by vuksadinare 23/9/2020, 21:04

marcellus wrote:ono, ak se fokusiramo na mir neće bit rata? Pa imali smo 45 godina bratstva i jedinstva, a lijepo je rahmetli drug tito reko, "živimo ko da će uvijek biti mir, a spremajmo se ko da će sutra biti rat". Doduše, nije mislio taj rat, pa se mi u hrvatskoj nismo spremili. Jebiga, srbi jesu.
znao je on dobro kad prdne ide koljaza....pa nije to bzv rekao
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99214
2015-09-08


Back to top Go down

Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj - Page 10 Empty Re: Ameri nude 12 F-16 za 1,4 milijarde dolara Hrvatskoj

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 10 of 17 Previous  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 13 ... 17  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum