ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce)

Page 1 of 14 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Next

Go down

Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce) Empty Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce)

Post by Maggie19 Wed 10 Jun - 17:51

https://slobodnadalmacija.hr/kultura/ostalo/govori-u-saboru-na-televizijama-pa-i-kod-kardinala-bozanica-vrve-stakanjem-dalikanjem-dakanjem-pogresnom-upotrebom-vokativa-i-infinitiva-1025772

Cijenjeni profesor je i blag.

:-/

_________________
Learn what is to be taken seriously and laugh at the rest.
Maggie19
Maggie19

Posts : 6791
2019-01-30


Back to top Go down

Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce) Empty Re: Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce)

Post by veber Wed 10 Jun - 18:02

i onda nam svoteje odbosne bulazni kako je njemački težak.
jezik s 4 padeža.
doduše pun članova koi nemaju imenični rod kao u hrvatskom.
kada si koristila aorist ili instrumental?+ja bijah u noći tmurnoj.

_________________
smrt baterijama sloboda Dizelu.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce) Empty Re: Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce)

Post by Eroo Wed 10 Jun - 18:34

Maggie19 wrote:https://slobodnadalmacija.hr/kultura/ostalo/govori-u-saboru-na-televizijama-pa-i-kod-kardinala-bozanica-vrve-stakanjem-dalikanjem-dakanjem-pogresnom-upotrebom-vokativa-i-infinitiva-1025772

Cijenjeni profesor je i blag.

:-/
Nisam uzor po tom pitanju (iz razumljivih razloga), ali se trudim.
Čanak sam pohranio, hvala vama na njemu. :D

_________________
Fortitude is the marshal of thought, the armor of the will, and the fort of reason.
(Francis Bacon)
Eroo
Eroo

Posts : 75359
2016-07-22


Back to top Go down

Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce) Empty Re: Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce)

Post by T. Thu 11 Jun - 0:55

Jezik je živa materija...
Gramatika je teška za neke ljude...
Kao što je matematika za neke druge...
Ne bih cjepidlačio po tom pitanju...
Glavno da se razumijemo...
T.
T.

Posts : 17206
2014-04-14

Age : 83

Back to top Go down

Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce) Empty Re: Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce)

Post by Guest Thu 11 Jun - 9:24

Zanimljiv i koristan članak. I samu sebe uhvatim da se zeznem sa šta umjesto što, da bih htjela dalikati, dakati i krivo upotrebljavati infinitiv. Ah, oh!
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce) Empty Re: Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce)

Post by jastreb Thu 11 Jun - 9:39

Ovaj jezikoslovac traži dlaku u jajetu.

Pa ne mogu svi se držati slijepo njegovih tvrdo ukoričenih standarda.

S time da bi se osobe na najvišim funkcijama zaista trebale znati izražavati ,a ne kao onaj Krstičević kojem je hrvatski jezik stran isto koliko i srpski.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce) Empty Re: Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce)

Post by jastreb Thu 11 Jun - 9:42

venus wrote:Zanimljiv i koristan članak. I samu sebe uhvatim da se zeznem sa šta umjesto što, da bih htjela dalikati, dakati i krivo upotrebljavati infinitiv. Ah, oh!
Pa ja ne znam dal u svakodnevnom govoru itko i govori što.

90% Hrvata umjesto što je kaže šta je. Šta ti je to? Ooooo,mila,šta kuhaš danas? Šta ste kupili u Kauflandu? Štaaaaaaaaa?

Što se zaista jako malo koristi u svakodnevnom govoru,a kod mene ga čak i više koriste vlaški Srbi "Što si napravijaaaa?"
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce) Empty Re: Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce)

Post by Noor Thu 11 Jun - 10:13

Posebna su mi poslastica prijenosi zasjedanja Hrvatskoga sabora, posebice kada u sabornici ostane svega nekoliko zastupnika, što je degutantno i zorno svjedoči o svom jadu i bijedi vrhuške (nositelja) naše dobrano (pret)plaćene zakonodavne vlasti.
preTplaćene?
da nije možda time cijenjeni profesor želio reći da je vrhuška preplaćena, pa se i sam okliznuo?! :D

_________________
It's So Good To Be Bad
Noor
Noor

Posts : 25907
2017-10-06


Back to top Go down

Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce) Empty Re: Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce)

Post by Guest Thu 11 Jun - 10:24

jastreb wrote:
venus wrote:Zanimljiv i koristan članak. I samu sebe uhvatim da se zeznem sa šta umjesto što, da bih htjela dalikati, dakati i krivo upotrebljavati infinitiv. Ah, oh!
Pa ja ne znam dal u svakodnevnom govoru itko i govori što.

90% Hrvata umjesto što je kaže šta je. Šta ti je to? Ooooo,mila,šta kuhaš danas? Šta ste kupili u Kauflandu? Štaaaaaaaaa?

Što se zaista jako malo koristi u svakodnevnom govoru,a kod mene ga čak i više koriste vlaški Srbi "Što si napravijaaaa?"

Pa u pitanju je prije svega izražavanje javnih osoba, pismenost i razina koju time pokazuju. 
Svakodnevno puno pišem i razgovaram na poslu i rado prihvaćam svaku jezičnu kritiku.
Ima ljudi koji kad vide jezičnu pogrešku na reklami pišu firmi čija je reklama i kritiziraju je zbog nepismenosti.
Doduše, neki ponude i svoje lektorske usluge  :D :P..

U javnom prostoru bi se trebalo paziti na izražavanje, a posebno na TV.

Što se tiče šta/što - fasciniralo me u Zadru da sam vrlo često čula upotrebu što. 
Meni se omakne jer koristim više jezika, pa moram biti pažljiva. 

Što se tiče nepismenosti, najgore viđeno mi je bio dopis pedagoga jedne zagrebačke osnovne škole, nažalost je dopis stavio na glavna ulazna vrata.
Znači, to je bilo prestrašno...  :D :_|
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce) Empty Re: Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce)

Post by dijagram Thu 11 Jun - 10:51

Maggie19 wrote:https://slobodnadalmacija.hr/kultura/ostalo/govori-u-saboru-na-televizijama-pa-i-kod-kardinala-bozanica-vrve-stakanjem-dalikanjem-dakanjem-pogresnom-upotrebom-vokativa-i-infinitiva-1025772

Cijenjeni profesor je i blag.

:-/
Ponajgori izraz koji se redovito moze cuti od politicke vrhuske je ono famozno "cesto puta".
Kao papagaji, vecina ih se tako izrazava.
Sjecam se Zeljke Antunovic, bila je na teveju, mozda kod stankovica ili nesto slicno.
U pola sata barem dvadeset puta rekla "cesto puta" , ili bolje njenim stilom, ceto puta rekla bi cesto puta:)
Odvratno.
Sjecam se i kako je u jednoj prigodi legendarni Ladan upozoravao na taj slamperaj od govora u politici.
dijagram
dijagram

Male
Posts : 18709
2015-08-09


Back to top Go down

Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce) Empty Re: Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce)

Post by Eroo Thu 11 Jun - 12:49

Ili ono između ubacivanje "ovogaaa.." , pa naglasci ubijbože, pa "dvaju država"..kuča, če itd. :)
Sam sam vaš nekadašnji gimnazijalac pa mi je nešto osjećaja za jezik još ostalo.
Inače smo kod mene doma višejezični, a standard nam je slovenski. Često, kad pišem ovdje, usput prevodim
sa slovenskog na hrvbatska, čak i ono što ne bi trebalo. I prevedem na srpski, što čistunci često puta komentiraju. :D

_________________
Fortitude is the marshal of thought, the armor of the will, and the fort of reason.
(Francis Bacon)
Eroo
Eroo

Posts : 75359
2016-07-22


Back to top Go down

Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce) Empty Re: Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce)

Post by Guest Thu 11 Jun - 12:59

veber wrote:i onda nam svoteje odbosne bulazni kako je njemački težak.
jezik s 4 padeža.
doduše pun članova koi nemaju imenični rod kao u hrvatskom.
kada si koristila aorist ili instrumental?+ja bijah u noći tmurnoj.
pa ja sam u osnovnoj ima oiz "hrvackog" uvijek od -2 pa do maximalno 4..u srednjoj josh i gore...svapski je laksi,no ne lajkam jezik,ne svidja mi se,pa se ne trudim posebno...ingliš je zakon..
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce) Empty Re: Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce)

Post by Guest Thu 11 Jun - 13:12

Eroo wrote:Ili ono između ubacivanje "ovogaaa.." , pa naglasci ubijbože, pa "dvaju država"..kuča, če itd. :)
Sam sam vaš nekadašnji gimnazijalac pa mi je nešto osjećaja za jezik još ostalo.
Inače smo kod mene doma višejezični, a standard nam je slovenski. Često, kad pišem ovdje, usput prevodim
sa slovenskog na hrvbatska, čak i ono što ne bi trebalo. I prevedem na srpski, što čistunci često puta komentiraju. :D

Slovenski? Ma daaaj... :love

A tko je Slovenac, ti ili ukućani?

Nije lako prevoditi s jezika na jezik, ima tu puno finesa kroz koje se baš može prokljuviti je li netko native speaker.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce) Empty Re: Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce)

Post by Guest Thu 11 Jun - 13:15

Kaj?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce) Empty Re: Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce)

Post by Guest Thu 11 Jun - 13:16

Sovak wrote:Kaj?


Purger ili dojdek... :D
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce) Empty Re: Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce)

Post by Guest Thu 11 Jun - 13:20

venus wrote:
Sovak wrote:Kaj?


Purger ili dojdek... :D

Nisam niti jedno niti drugo. 

Zlegnuti Zagrepčanec.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce) Empty Re: Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce)

Post by Guest Thu 11 Jun - 13:23

Sovak wrote:
venus wrote:
Sovak wrote:Kaj?


Purger ili dojdek... :D

Nisam niti jedno niti drugo. 

Zlegnuti Zagrepčanec.


Ovaj termin prvi put čujem, zlegnuti  :D :D :D
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce) Empty Re: Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce)

Post by Guest Thu 11 Jun - 13:26

venus wrote:
Sovak wrote:
venus wrote:
Sovak wrote:Kaj?


Purger ili dojdek... :D

Nisam niti jedno niti drugo. 

Zlegnuti Zagrepčanec.


Ovaj termin prvi put čujem, zlegnuti  :D :D :D

Kaj da?

Ha tak je kak je.

Tu sam se zlegel, a gde bum klonul to ni vrag ne zna.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce) Empty Re: Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce)

Post by Guest Thu 11 Jun - 13:35

bolje da je bilježio koliko su često prisutni na svom radnom mjestu, jebli ga padeži.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce) Empty Re: Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce)

Post by Guest Thu 11 Jun - 13:38

Zakaj bi on to bilježil..  :^0 ..ima onih koji bi o tome trebali voditi računa.

A kakav narod, takva i vlast. Mi im dopuštamo da ne dolaze na sat, sudjelujemo.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce) Empty Re: Jezik nas svagdasnji (potkradam jezikoslovce)

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 14 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum