ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Obilježena 75. obljetnica ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca

Page 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Obilježena 75. obljetnica  ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca Empty Obilježena 75. obljetnica ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca

Post by Eroo 7/2/2020, 22:11

ŠIROKI BRIJEG
Obilježena 75. obljetnica  ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca
7. veljače 2020
Obilježena 75. obljetnica  ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca Obljetnica-pobijenih-franjevaca-20-scaled-1-1068x1600

U povodu 75. obljetnice jugokomunističkog ubojstva 66 hercegovačkih franjevaca, u samostanskoj crkvi na Širokom Brijegu 1. – 7. veljače održali su se »X. dani pobijenih hercegovačkih franjevaca«. Kroz molitvena tri dana dodijeljene su i nagrade te prigodne plakete nagrađenima na »IX. nagradnom natječaju« na temu pobijeni hercegovački franjevci. Zastupljeni su bili uzrasti djeca, mladež i odrasli.
Danas, na dan obljetnice ubojstva franjevaca na Širokom Brijegu, molitveni program započeo je u 16.00 molitvom kraj ratnog skloništa gdje su članovi Frame Široki Brijeg zapalili 12 svijeća u znak sjećanja na 12 fratara koji su ubijeni i spaljeni u ovom skloništu. Nakon molitve procesija se uputila prema grobu u samostanskoj crkvi gdje je molitvu predvodio provincijal, a Trećari čitali imena pobijenih franjevaca.
Obilježena 75. obljetnica  ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca Dan-sje%C4%87anja-na-pobijene-franjevce-i-puk-%C5%A0irokog-Brijega
Dan sjećanja na pobijene franjevce i puk Širokog Brijega / Foto: Fena
Svečanu sv. misu zadušnicu predslavio je dr. fra Miljenko Šteko, provincijal hercegovačkih franjevaca, uz sumisništvo generalnog vikara hercegovačkih biskupija don Željka Majića, vicepostulatora fra Miljenka Stojića i 70-ak drugih hercegovačkih franjevaca. Pjevanje na sv. misi predvodio je veliki župni zbor pod ravnanjem s. Mire Majić. Misno čitanje pročitao je fra Rade Dragićević, posljednji živući hercegovački franjevac koji je pohađao glasovitu Franjevačku klasičnu gimnaziju na Širokom Brijegu. Molitvu vjernika čitali su gvardijani pojedinih samostana.
Provincijal je u propovijedi istakao sljedeće. »Okupili smo se večeras oko svetoga oltara i euharistijskog Krista da pred oltar donesemo svoju sažalnicu za pobijenu redovničku braću i naš stradali puk, a da pritom Kristu preporučimo njihove duše. Nižu se u našim mislima potresna sjećanja na pobijene, ali postrance i na one koji ih pogubiše. Bogu prinosimo i teretnu žrtvu šutnje koja je kroz prošla desetljeća silom okovala istinu o nemilom događaju, a ovu Provinciju smrtno ranjavala brojnim kazamatima. Dugo smo živjeli u tamnoj noći, gledali u zube strahu i ideološkom mraku. Jedino svjetlo nam bijaše Krist, kojem smo prinosili svoje žalosti i svoje nade. Zar nije dostatno pogubne navade da se o svemu smije govoriti, osim o komunističkim zločinima, a još manje ih istraživati i krivce privesti pravdi?! Zaprepašćuje i dan danas količina šutnje onih koji vladaju arhivima i činjenicama o ovim stravičnim zbivanjima, a još više onih koji iz prve ruke ili po sigurnoj predaji znaju što se dogodilo i gdje su stratišta naših pobijenih. Očito ih ne zastrašuju sudovi ove zemlje, ali mi znamo da to nije jedini sud. Naša su braća ovdje posmicana bez svjedoka. Kad to kažem, želim naglasiti ovo: Nitko od njih nije preživio kako bi nam mogao opisati kako je to točno tada bilo i kako su se ubijena braća ponijela u posljednjim trenutcima svoga života. Ne krijem da bih to volio znati, jer sam uvjeren da je zacijelo bilo dirljivih svjedočanstva za Krista. I dok razmišljam kako su mogli izgledati njihovi zadnji pogledi, njihove vezane i sklopljene ruke, pada mi na um ova činjenica: Imamo brojne svjedoke iz drugih zlosilja, pokolja i progona. I s lijeve i s desne strane. I ta su svjedočenja i te kako potresna.« Rekao je i sljedeće. »Ovdašnji Brozovi krvavi zločini oskudijevaju svjedocima. S našeg ratnog skloništa, tu pod crkvom u samostanskom vrtu, mi nemamo ni glasa, ni traga, ni fotografije. S obala hladne Neretve, gdje su mučili, umorili i u rijeku pobacali tijela našeg Provincijala, mostarskog gvardijana i još petorice braće, također nema svjedoka. Nema fotografije. Nema izravnih svjedoka ni s jednog mučilišta naše braće. Preživjeli su samo počinitelji zločinâ, a njih je partijska stega tako stravično natjerala na doživotnu šutnju da se oni ni nakon 75 godina ne usuđuju progovoriti o tome javno. Ovom prigodom pozivam sve eventualno još žive očevidce tih događaja, svakako i partizanske, ili njihove potomke koji nešto posredno znaju, da se probude i zamisle nad vječnošću koja ih čeka. Neka ne nose u grob ono što bi im – ako to otkriju i za to se pokaju – moglo spasiti dušu, a nama pomoći da dođemo do pune istine o tim gorkim događajima i da nađemo barem zemne ostatke onih koje još uvijek tražimo.«
Na kraju sv. mise zadušnice nazočnima je nekoliko riječi uputio i prenio molitvu i blizinu mjesnog biskupa generalni vikar hercegovačkih biskupija don Željko Majić. »Molimo danas svi, u ovoj sv. misi i ovih dana, sjećajući se tolikih stradanja, mučenja, mučkih ubijanja, za duše naših pobijenih da nađu vječni mir u Oca nebeskoga te da njihova krv bude sjeme novoga života u našoj Hercegovini, u našem hrvatskom narodu, ali i sjeme novih duhovnih zvanja, kako redovničkih tako i svećeničkih.«
Fra Miljenko Stojić, vicepostulator postupka mučeništva »Fra Leo Petrović i 65 subraće«, zahvalio se svima koji su na bilo koji način pomogli tijekom ovih dana i tijekom čitave godine. Kratko je predstavio rad Vicepostulature kroz proteklu godinu te istaknuo sljedeće. »Kao što smo lani natuknuli, u jami Golubinka u selu Mratovu pronašli smo još trojicu naše braće: fra Radoslava Vukšića, fra Fabijana Paponju i jednoga čije se ime na papiriću nije moglo odgonetnuti. Ako Bog da, slijedi otkopavanje njihovih posmrtnih ostataka. Pripreme su u tijeku. Nastavili smo i s obnovom i zaštitom ratnog skloništa. Želimo ga dovesti u ono stanje kakvo je bilo kada su pobijena naša braća i kada se taj dio zemljišta marljivo obrađivao te u stanje da hodočasnici tu budu posve sigurni.«
Gvardijan širokobriješkog samostana, fra Ivan Marić, rekao je sljedeće. »Ne smijemo se zadovoljiti samo izgovaranjem imena fratara koja nisu smjela biti glasno i jasno artikulirana, jer je i tisuće imena danas ostalo neizgovoreno. Godine progonstva, zlostavljanja, ubijanja kršćana, svećenika, redovnika, redovnica, vjernika na ovom podneblju učinilo nas je predgrađem vječnog grada Jeruzalema, a mučenički predznak i predgrađem Rima. Zato želim da spomen na ubijene fratre i narod Božji, ostane trajno upisan u srca svih nas okupljenih, posebno našeg franjevačkog podmlatka novaka i postulanata, od kojih su neki prvi put ovdje na današnji dan. Svima nam je ovo podsjetnik na svetu baštinu koje se ne smijemo odreći, koja nas trajno obvezuje da svim snagama prionemo za istinu i dobro svih ljudi. Dio istine je i u crkvenoj kanonizaciji naše ubijene braće gdje ćemo, nadam se, što prije dočekati kada će na današnji dan u cijelom katoličkom svijetu biti slavljene sv. mise na čast širokobrijeških mučenika, fra Lea i 65 subraće, što je i izvor našeg duhovnog dobra.«
Kroz ova četiri dana molitveni program je putem interneta i radiovalova prenosila Radiopostaja Široki Brijeg. Katolički tjednik stradanju hercegovačkih franjevaca posvetio je čitave četiri stranice u najnovijem broju. A i mnogi drugi mediji izvijestili su o svemu, na čemu im se posebno zahvalio vicepostulator fra Miljenko Stojić.
Treba još spomenuti da je iz župe Veljaci, pod vodstvom župnika fra Stipana Klarića, došao autobus vjernika te također autobus iz Splita članova Udruge Domovinske vojske 1941. – 1945 i Udruge Benedikt, kao i članovi Udruge Hrvatski domobran iz Metkovića, priopćeno je iz Vicepostolature Široki Brijeg./HMS/

https://hms.ba/obiljezena-75-obljetnica-jugokomunistickog-ubojstva-66-hercegovackih-franjevaca/

_________________
Fortitude is the marshal of thought, the armor of the will, and the fort of reason.
(Francis Bacon)
Eroo
Eroo

Posts : 74788
2016-07-22


Back to top Go down

Obilježena 75. obljetnica  ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca Empty Re: Obilježena 75. obljetnica ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca

Post by Eroo 7/2/2020, 22:17

Obilježena 75. obljetnica  ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca File

_________________
Fortitude is the marshal of thought, the armor of the will, and the fort of reason.
(Francis Bacon)
Eroo
Eroo

Posts : 74788
2016-07-22


Back to top Go down

Obilježena 75. obljetnica  ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca Empty Re: Obilježena 75. obljetnica ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca

Post by Guest 7/2/2020, 23:33

to pocelo sa neki istrebljivanjem necasnog??Ono,66...fali zadnja sestica.. Suspect
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Obilježena 75. obljetnica  ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca Empty Re: Obilježena 75. obljetnica ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca

Post by Eroo 7/2/2020, 23:48

Legendovich wrote:to pocelo sa neki istrebljivanjem necasnog??Ono,66...fali zadnja sestica.. Suspect
Počelo je sa 6, nule sam dopiši. Dobio si što si tražio. Oš još?

_________________
Fortitude is the marshal of thought, the armor of the will, and the fort of reason.
(Francis Bacon)
Eroo
Eroo

Posts : 74788
2016-07-22


Back to top Go down

Obilježena 75. obljetnica  ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca Empty Re: Obilježena 75. obljetnica ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca

Post by Guest 7/2/2020, 23:52

pa ne se ljutiti..samo mi ono 66 palo u oko..gledam Sema i Dina Winčestera,pa eto..povuklo me.. :redface1
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Obilježena 75. obljetnica  ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca Empty Re: Obilježena 75. obljetnica ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca

Post by Eroo 8/2/2020, 00:00

Legendovich wrote:pa ne se ljutiti..samo mi ono 66 palo u oko..gledam Sema i Dina Winčestera,pa eto..povuklo me.. :redface1
Imaš loš karakter, to je sve što ti imam za reć.

_________________
Fortitude is the marshal of thought, the armor of the will, and the fort of reason.
(Francis Bacon)
Eroo
Eroo

Posts : 74788
2016-07-22


Back to top Go down

Obilježena 75. obljetnica  ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca Empty Re: Obilježena 75. obljetnica ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca

Post by Guest 8/2/2020, 00:03

Eroo wrote:
Legendovich wrote:pa ne se ljutiti..samo mi ono 66 palo u oko..gledam Sema i Dina Winčestera,pa eto..povuklo me.. :redface1
Imaš loš karakter, to je sve što ti imam za reć.
zacudio bi se i iznenadio..bas nasuprot..ebiga,sto ne klanjam i ne stivam "svetinje" i relikvije..no takav sam prema svim religijama.. :starac
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Obilježena 75. obljetnica  ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca Empty Re: Obilježena 75. obljetnica ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca

Post by Eroo 8/2/2020, 01:00

Eroo wrote:Obilježena 75. obljetnica  ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca File

_________________
Fortitude is the marshal of thought, the armor of the will, and the fort of reason.
(Francis Bacon)
Eroo
Eroo

Posts : 74788
2016-07-22


Back to top Go down

Obilježena 75. obljetnica  ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca Empty Re: Obilježena 75. obljetnica ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca

Post by Šandor Winnetou 8/2/2020, 02:01

Pokoj vječni daruj im Gospodine a njihovim krvnicima da barem u zadnjim trenutcima života zamole Gospodina za oprost

_________________
Obilježena 75. obljetnica  ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca Himars10
Šandor Winnetou
Šandor Winnetou

Male
Posts : 19657
2017-12-31


Back to top Go down

Obilježena 75. obljetnica  ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca Empty Re: Obilježena 75. obljetnica ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca

Post by T. 8/2/2020, 02:04

tre wrote:Pokoj vječni daruj im Gospodine a njihovim krvnicima da barem u zadnjim trenutcima života zamole Gospodina za oprost
Davno su pokojni, predmijevam...
Njihovi potomci će platiti cijenu...
Ništa nije gratis...
T.
T.

Posts : 17117
2014-04-14

Age : 83

Back to top Go down

Obilježena 75. obljetnica  ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca Empty Re: Obilježena 75. obljetnica ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca

Post by immortal 8/2/2020, 02:06

T. wrote:
tre wrote:Pokoj vječni daruj im Gospodine a njihovim krvnicima da barem u zadnjim trenutcima života zamole Gospodina za oprost
Davno su pokojni, predmijevam...
Njihovi potomci će platiti cijenu...
Ništa nije gratis...
:tu
immortal
immortal

Female
Posts : 23153
2014-04-16

Lokacija: : CROATIA

Back to top Go down

Obilježena 75. obljetnica  ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca Empty Re: Obilježena 75. obljetnica ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca

Post by Šandor Winnetou 8/2/2020, 02:06

T. wrote:
tre wrote:Pokoj vječni daruj im Gospodine a njihovim krvnicima da barem u zadnjim trenutcima života zamole Gospodina za oprost
Davno su pokojni, predmijevam...
Njihovi potomci će platiti cijenu...
Ništa nije gratis...
uglavnom istina no pogledaj Manolića, taj je hebo kevu svima od 41 na ovamo i uopće ga nevadi

_________________
Obilježena 75. obljetnica  ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca Himars10
Šandor Winnetou
Šandor Winnetou

Male
Posts : 19657
2017-12-31


Back to top Go down

Obilježena 75. obljetnica  ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca Empty Re: Obilježena 75. obljetnica ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca

Post by immortal 8/2/2020, 02:08

tre wrote:
T. wrote:
tre wrote:Pokoj vječni daruj im Gospodine a njihovim krvnicima da barem u zadnjim trenutcima života zamole Gospodina za oprost
Davno su pokojni, predmijevam...
Njihovi potomci će platiti cijenu...
Ništa nije gratis...
uglavnom istina no pogledaj Manolića, taj je hebo kevu svima od 41 na ovamo i uopće ga nevadi
valjda je Bog tako zamislio
tko zna što ćemo sve od njega saznati kada dođe vrijeme
immortal
immortal

Female
Posts : 23153
2014-04-16

Lokacija: : CROATIA

Back to top Go down

Obilježena 75. obljetnica  ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca Empty Re: Obilježena 75. obljetnica ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca

Post by T. 8/2/2020, 02:12

tre wrote:
T. wrote:
tre wrote:Pokoj vječni daruj im Gospodine a njihovim krvnicima da barem u zadnjim trenutcima života zamole Gospodina za oprost
Davno su pokojni, predmijevam...
Njihovi potomci će platiti cijenu...
Ništa nije gratis...
uglavnom istina no pogledaj Manolića, taj je hebo kevu svima od 41 na ovamo i uopće ga nevadi
Navodno će i održati govor na posljednjem ispraćaju kirka douglasa...
T.
T.

Posts : 17117
2014-04-14

Age : 83

Back to top Go down

Obilježena 75. obljetnica  ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca Empty Re: Obilježena 75. obljetnica ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca

Post by Ringo10 8/2/2020, 02:28

Legendovich wrote:pa ne se ljutiti..samo mi ono 66 palo u oko..gledam Sema i Dina Winčestera,pa eto..povuklo me.. :redface1
Care, dok god se svi na Balkanu bave samo stratištima i ko je kad koga i kako ... ovdje sreće nema.

Povijest je puna takvih događanja i ne samo kod nas nego u cijelom svijetu. Zločini, odmazde i kontraodmazde ...

Čitam kako u industriji Singapura na 10 000 radnika radi preko 860 robota. I kako ljudi šalju satelite i prave razne planove o tehnološkim prodorima 
Oni koji ne budu u stanju pratiti taj tempo osuđeni su na izumiranje i to u kratkom periodu. Mlade generacije ne zanimaju stratišta i one odlaze.

JAsenovac i endehazija, Blajburg, Stepinac, franjevci, Srebrenica, četnici i Foča 1942... sve to opterećuje narode bivše SFRJ toliko da nisu u stanju iz toga da izađu i neprestano se vrte u krug. 

A svako malo dolaze nova i nova stratišta i nove i nove traume. 

Pričao sam i sa muslimanima kad sam bio u Sarajevu. Velim - vi mislite da ćete nešto postići sa tom religijskom zaguljenošću i življenjem sa prošlošću i sa nekim likovima koji su živjeli prije 1500 godina.

Nema tu sreće a život i povijest su nemilosrdni suci.Oni koji nisu u stanju pratiti tempo razvitka moraju nestati. To je i Putin shvatio i nastoji svim silama ostvariti tehnološke proboje.

A mi na Balkanu ... da, na Balkanu koliko god se neki upinjali da negiraju nas na Balkanu i Balkan u nama, od nas nema ništa. Budućnosti nemamo, prisiljeni smo da živimo u prošlosti i u starim i novim stratištima koja se stalno iznova događaju.

I nestajemo, i to ne polako nego brzo. I Hrvati i Srbi i Bošnjaci ... svi

A možda tako i treba. Nikakva šteta.
Ringo10
Ringo10

Posts : 21562
2015-09-24


Back to top Go down

Obilježena 75. obljetnica  ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca Empty Re: Obilježena 75. obljetnica ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca

Post by Ringo10 8/2/2020, 02:43

Ringo10 wrote:

Čitam kako u industriji Singapura na 10 000 radnika radi preko 860 robota.
Pardon, pogriješio sam. Nije 860 nego 831 robota na 10 000 zaposlenika

https://twitter.com/IFR_Robots/status/1174151807427207168

Ali šta će to nama. Mi imamo Blajburg, Jasenovac, Foču, ratove i međusobne pokolje
Ringo10
Ringo10

Posts : 21562
2015-09-24


Back to top Go down

Obilježena 75. obljetnica  ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca Empty Re: Obilježena 75. obljetnica ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca

Post by mutava baštarda 8/2/2020, 07:35

T. wrote:
tre wrote:
T. wrote:
tre wrote:Pokoj vječni daruj im Gospodine a njihovim krvnicima da barem u zadnjim trenutcima života zamole Gospodina za oprost
Davno su pokojni, predmijevam...
Njihovi potomci će platiti cijenu...
Ništa nije gratis...
uglavnom istina no pogledaj Manolića, taj je hebo kevu svima od 41 na ovamo i uopće ga nevadi
Navodno će i održati govor na posljednjem ispraćaju kirka douglasa...
Navodno je kirku otkrio tajnu seksualnog života nakon stote pa ovog prikinilo srce...

_________________
Iduća dva tjedna su ključna
mutava baštarda
mutava baštarda

Posts : 21037
2015-09-14


Back to top Go down

Obilježena 75. obljetnica  ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca Empty Re: Obilježena 75. obljetnica ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca

Post by Sora 8/2/2020, 08:18

Navodno ŠIROKI NIJE U HRVATSKOJ 
Navodno 
Nek im ti netko rece nek se probude iz tridesetogodišnjeg sna

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23718
2014-04-29


Back to top Go down

Obilježena 75. obljetnica  ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca Empty Re: Obilježena 75. obljetnica ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca

Post by Sora 8/2/2020, 08:25

Ringo10 wrote:
Legendovich wrote:pa ne se ljutiti..samo mi ono 66 palo u oko..gledam Sema i Dina Winčestera,pa eto..povuklo me.. :redface1
Care, dok god se svi na Balkanu bave samo stratištima i ko je kad koga i kako ... ovdje sreće nema.

Povijest je puna takvih događanja i ne samo kod nas nego u cijelom svijetu. Zločini, odmazde i kontraodmazde ...

Čitam kako u industriji Singapura na 10 000 radnika radi preko 860 robota. I kako ljudi šalju satelite i prave razne planove o tehnološkim prodorima 
Oni koji ne budu u stanju pratiti taj tempo osuđeni su na izumiranje i to u kratkom periodu. Mlade generacije ne zanimaju stratišta i one odlaze.

JAsenovac i endehazija, Blajburg, Stepinac, franjevci, Srebrenica, četnici i Foča 1942... sve to opterećuje narode bivše SFRJ toliko da nisu u stanju iz toga da izađu i neprestano se vrte u krug. 

A svako malo dolaze nova i nova stratišta i nove i nove traume. 

Pričao sam i sa muslimanima kad sam bio u Sarajevu. Velim - vi mislite da ćete nešto postići sa tom religijskom zaguljenošću i življenjem sa prošlošću i sa nekim likovima koji su živjeli prije 1500 godina.

Nema tu sreće a život i povijest su nemilosrdni suci.Oni koji nisu u stanju pratiti tempo razvitka moraju nestati. To je i Putin shvatio i nastoji svim silama ostvariti tehnološke proboje.

A mi na Balkanu ... da, na Balkanu koliko god se neki upinjali da negiraju nas na Balkanu i Balkan u nama, od nas nema ništa. Budućnosti nemamo, prisiljeni smo da živimo u prošlosti i u starim i novim stratištima koja se stalno iznova događaju.

I nestajemo, i to ne polako nego brzo. I Hrvati i Srbi i Bošnjaci ... svi

A možda tako i treba. Nikakva šteta.
Ti Ringo imas dobre stavove 
Ne do kraja 
Nas ne opterećuje proslost nego politizacija proslosti 
Kad bi uspjeli tu proslost konacno rasvijetliti, onda bi bilo veliko za identitet nacije 

Ali , Pogle samo Hrvate 
Daju si srati po proslosti 
Daju da im Hercegovci namecu fratre i majke bozje i lopove kod njih 
Daju da im se oduzme bolja proslost u zamjenu za gori dio 
Itd 

A jos nesto Ringec . O MUSLIMSNIMA i njihovoj religijskoj zatupljenosti. 
Seres. Ukratko. Svima je isti izlaz iz muka i strave poslijeratnih trauma - religija. 
Svima. 
Tak da ne seri.

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23718
2014-04-29


Back to top Go down

Obilježena 75. obljetnica  ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca Empty Re: Obilježena 75. obljetnica ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca

Post by Ringo10 8/2/2020, 12:02

Sora wrote:
Ringo10 wrote:
Legendovich wrote:pa ne se ljutiti..samo mi ono 66 palo u oko..gledam Sema i Dina Winčestera,pa eto..povuklo me.. :redface1
Care, dok god se svi na Balkanu bave samo stratištima i ko je kad koga i kako ... ovdje sreće nema.

Povijest je puna takvih događanja i ne samo kod nas nego u cijelom svijetu. Zločini, odmazde i kontraodmazde ...

Čitam kako u industriji Singapura na 10 000 radnika radi preko 860 robota. I kako ljudi šalju satelite i prave razne planove o tehnološkim prodorima 
Oni koji ne budu u stanju pratiti taj tempo osuđeni su na izumiranje i to u kratkom periodu. Mlade generacije ne zanimaju stratišta i one odlaze.

JAsenovac i endehazija, Blajburg, Stepinac, franjevci, Srebrenica, četnici i Foča 1942... sve to opterećuje narode bivše SFRJ toliko da nisu u stanju iz toga da izađu i neprestano se vrte u krug. 

A svako malo dolaze nova i nova stratišta i nove i nove traume. 

Pričao sam i sa muslimanima kad sam bio u Sarajevu. Velim - vi mislite da ćete nešto postići sa tom religijskom zaguljenošću i življenjem sa prošlošću i sa nekim likovima koji su živjeli prije 1500 godina.

Nema tu sreće a život i povijest su nemilosrdni suci.Oni koji nisu u stanju pratiti tempo razvitka moraju nestati. To je i Putin shvatio i nastoji svim silama ostvariti tehnološke proboje.

A mi na Balkanu ... da, na Balkanu koliko god se neki upinjali da negiraju nas na Balkanu i Balkan u nama, od nas nema ništa. Budućnosti nemamo, prisiljeni smo da živimo u prošlosti i u starim i novim stratištima koja se stalno iznova događaju.

I nestajemo, i to ne polako nego brzo. I Hrvati i Srbi i Bošnjaci ... svi

A možda tako i treba. Nikakva šteta.
Ti Ringo imas dobre stavove 
Ne do kraja 
Nas ne opterećuje proslost nego politizacija proslosti 
Kad bi uspjeli tu proslost konacno rasvijetliti, onda bi bilo veliko za identitet nacije 

Ali , Pogle samo Hrvate 
Daju si srati po proslosti 
Daju da im Hercegovci namecu fratre i majke bozje i lopove kod njih 
Daju da im se oduzme bolja proslost u zamjenu za gori dio 
Itd 

A jos nesto Ringec . O MUSLIMSNIMA i njihovoj religijskoj zatupljenosti. 
Seres. Ukratko. Svima je isti izlaz iz muka i strave poslijeratnih trauma - religija. 
Svima. 
Tak da ne seri.
Ti meni nećeš popovat o BiH muslimanima koje poznajem ko svoj džep među kojima sam se rodio  i sa kojima sam cijeli život  živio dok nisam otišao u Australiju.

Sve do posljednjeg rata oni su bili sekularni i vrlo tolerantni. Ali rat je i njih promijenio kao i sve ostale.

Tamo gdje oni drže vlast drugim narodima život je nepodnošljiv. Oni nalaze uzor u Osmanlijskim tradicijama kad je riječ o druga dva naroda.

Ali dobro, nisu oni ništa ni bolji ni gori od ostalih. Ali za razliku od Hrvata i Srba, oni fantastično  lažu i foliraju međunarodne mamlaze o svojoj tobožnjoj demokratičnosti i merhametluku i tobožnjoj multietičnosti kao svome opredjeljenju a toga nema ni u tragovima.

Dolaze im gomile Arapskih islamista uz podršku SDA i Islamske Zajednice i uče ih ekstremnom Islamskom Fundamentalizmu. SDA ih naseljava po Bosni.
Hodže u BiH su strahovito radikalni i ekstremni.

SDA je ideološki nasljednik fundamentalističkog pokreta Mladih Muslimana a ovi opet vuku većinu svojih ideoloških premisa od ideja 13. SS divizije Handžar. 
Dakle po onoj tadašnjoj paroli "Bosna od Trebinja pa do Brodskih vrata, u  kojoj nema ni Srba ni Hrvata".

NAravno, Kiflari su zatupljeni ko kurac pa pojma o svemu tome nemaju.


A ti si gospoja SORA jako kritična prema hrvatskom a ponekad i srpskom nacionalizmu... eee al kad su muslimani u pitanju onda sva tvoja kritičnost ispari bez traga.
Ringo10
Ringo10

Posts : 21562
2015-09-24


Back to top Go down

Obilježena 75. obljetnica  ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca Empty Re: Obilježena 75. obljetnica ubojstva 66. hercegovačkih franjevaca

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum