ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Page 4 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 4 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by £otk@ 11/8/2019, 14:15

jastreb wrote:Niti je hrvatski samo onaj jezik kojeg slušamo u prijenosima misa iz Vatikana,a niti je srpski samo ono što čujemo u seriji Bolji život.

U okolici Brčkog i Srbi i Hrvati pričaju identično. Čak Hrvati koriste one tipične vlaške epsko-guslarske pridjeve drugijeh,našijeh,svakijeh.

Jastrebe, da si ikada odslušao išta iz Vatikana, znao bi da se najčešće prenosio angelus u podne.

A misa se tamo služi na latinskom, uz propovijed na talijanskom.

Pape jedino čestitaju 4 velika kršćanska blagdana + Božić na hrvatskom, uz ostale jezike.

£otk@

Posts : 1907
2019-02-12


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 4 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by £otk@ 11/8/2019, 14:17

Ako hoćeš čuti hrvatski u Vatikanu, moraš u Zavod sv. Jerolima.
£otk@
£otk@

Male
Posts : 1907
2019-02-12

Age : 44

Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 4 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by RayMabus 11/8/2019, 14:20

Rasprava o jezicima je rasprava o ukusima dakle ide ona ; o ukusima se ne raspravlja.

Sve je u oku tj u ovom slučaju bolje rečeno u uhu promatrača.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175343
2014-04-11


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 4 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by epikur37 11/8/2019, 14:24

£otk@ wrote:
epikur37 wrote:
£otk@ wrote:
aben wrote:i riječani govoru ko gejevi

Da, istina.

meni purgeri zvuče kao pederi, zanimljivo ne ostali dio sjeverozapadne hrvatske

ali zagreb i okolica s tim deminutivima i anglizmima je stvarno komedija.

Još jednu stvar sam primijetio, na moru su najglasniji: zegepčanci i bosanci.

Zagrepčanci žele svima dati do znanja da su sada tu, evo došli su iz Zagreba i tako to :D

Bosanci čisto intuitivno glasom pokazuju da im je lijepo pa nek to svi znaju :D

Repkica, pa nakon pivica a navečer i buncek... :) meni zvuči infantilno.

Da, purgeri se na plaži deru kao da ih netko otvara nožem, još ako imaju dete da se imaju sa kim pogovarati :)

Rusi su isto glasni, ali to nije ono “vidite me na moru sam”. Prirodno su srdačni i glasni. I pijani ko letva.

Ako nemaju dete, pas je isto zgodno pomagalo za glasno se naglasiti:

Reks, rekal sam ti ne u more...rex, rexica, dođi mami...

Ali grozan si, nikaj ne buš dobil, reks, reeeks :D
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 4 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by aben 11/8/2019, 14:25

u vodu, epikure, u vodu

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 4 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by RayMabus 11/8/2019, 14:26

Kad pričamo o jezicima onda je to rasprava o ukusima a s druge strane postoji i nešto šta se zove boja glasa pa je meni njemački previše robotski jezik no ako bujna plavuša ima boju glasa koja zvuči seksi to više neče biti tako.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175343
2014-04-11


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 4 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by epikur37 11/8/2019, 14:27

aben wrote:u vodu, epikure, u vodu

ma da, 

ali inače su mi purgeri jedni od boljih gostiju...vrlo korektni, dobronamjerni i opušteni...malo glasniji ali što sad
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 4 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by jastreb 11/8/2019, 14:27

£otk@ wrote:Ako hoćeš čuti hrvatski u Vatikanu, moraš u Zavod sv. Jerolima.
Mislio sam na prijevod prilikom misa i papinih govora.
jastreb
jastreb

Posts : 34045
2014-04-22


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 4 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by jastreb 11/8/2019, 14:28

epikur37 wrote:
jastreb wrote:Niti je hrvatski samo onaj jezik kojeg slušamo u prijenosima misa iz Vatikana,a niti je srpski samo ono što čujemo u seriji Bolji život.

U okolici Brčkog i Srbi i Hrvati pričaju identično. Čak Hrvati koriste one tipične vlaške epsko-guslarske pridjeve drugijeh,našijeh,svakijeh.

pa ne baš, živio sam u brčkom 4 godine.
Da. Ovi iz Skakave,Bijele,Dubrava...


Last edited by jastreb on 11/8/2019, 14:36; edited 1 time in total
jastreb
jastreb

Posts : 34045
2014-04-22


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 4 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by Hektorović 11/8/2019, 14:33

epikur37 wrote:Ako nemaju dete, pas je isto zgodno pomagalo za glasno se naglasiti:

Reks, rekal sam ti ne u more...rex, rexica, dođi mami...

Ali grozan si, nikaj ne buš dobil, reks, reeeks :D

:D :D
Hektorović
Hektorović

Posts : 26371
2018-04-10


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 4 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by epikur37 11/8/2019, 14:33

jastreb wrote:
epikur37 wrote:
jastreb wrote:Niti je hrvatski samo onaj jezik kojeg slušamo u prijenosima misa iz Vatikana,a niti je srpski samo ono što čujemo u seriji Bolji život.

U okolici Brčkog i Srbi i Hrvati pričaju identično. Čak Hrvati koriste one tipične vlaške epsko-guslarske pridjeve drugijeh,našijeh,svakijeh.

pa ne baš, živio sam u brčkom 4 godine.
Da. Ovi iz Skakave,Binele,Dubrava...

Manje bitno oko frazema, ali od tog cijelog dijela posavine toplo preporučam Zovik!

Mjesto je hrvatsko, zračna i klimatološka banja, podno Majevice na obroncima prema Savi. Crkva na brijegu a sa zvonika puca pogled na posavinu i slavoniju.

Isto tako zovičani su vrlo ugodni ljudi, pristojni i odmjereni, moram reći za razliku od Bijele gdje su malo prostiji i grublji.

SWvojedobno sam tamo u Zoviku dočekao jednog akademika koji je oslikao put križa u crkvi.
jasno sve preko HDZ-a.
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 4 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by Hektorović 11/8/2019, 14:35

Za mene u ZG misle da sam iz slavonije, tako im barem zvučim

U Sarajevu kažu da naginjem na Hrvatsku naglaskom

U Mostaru im ništa nije jasno za naglasak haha
Hektorović
Hektorović

Posts : 26371
2018-04-10


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 4 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by RayMabus 11/8/2019, 14:39

Najjača mi je ona ekipa od prije koju godinu

http://jezicinacionalizmi.com/deklaracija/

E tu se skupilo o Titinih partizana do sarajevske raje pa do pisaca i nakladnika koji bi univerzalni jezik. Stvarno svakakvog šljama s raznih strana
RayMabus
RayMabus

Posts : 175343
2014-04-11


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 4 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by kaya 11/8/2019, 14:39

Melodičniji je od hrvatskog, zbog ekavice, nemaju one ije, je, lj...dobro zvuči, hrvatski je bogatiji, ima više izraza. A razumijem naravno sve...sjede tako novinari iz zg, bg i sarajeva bez prevoditelja u studiju i pričaju o tome kako su različiti...to govori sve. Naravno uvijek ima neki izraz koji ne znaš
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 4 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by epikur37 11/8/2019, 14:46

Hektorović wrote:Za mene u ZG misle da sam iz slavonije, tako im barem zvučim

U Sarajevu kažu da naginjem na Hrvatsku naglaskom

U Mostaru im ništa nije jasno za naglasak haha

Mene isto najčešće poistovjete sa slavonskim ali kad malo bolje poslušaju onda  osjete  jednu bosansku prozodiju.

Ponajbliže sam ipak hrvatskom standardu, zadnjih godinal lingvističkom osmozom primam sve više dalmaštine...da i ne primijetim.
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 4 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by Hektorović 11/8/2019, 14:49

epikur37 wrote:
Hektorović wrote:Za mene u ZG misle da sam iz slavonije, tako im barem zvučim

U Sarajevu kažu da naginjem na Hrvatsku naglaskom

U Mostaru im ništa nije jasno za naglasak haha

Mene isto najčešće poistovjete sa slavonskim ali kad malo bolje poslušaju onda  osjete  jednu bosansku prozodiju.

Ponajbliže sam ipak hrvatskom standardu, zadnjih godinal lingvističkom osmozom primam sve više dalmaštine...da i ne primijetim.

Pa ipak sam obrazovan na Hrvatskom standardu, neformalno i u Bosni se znam svjesno upustiti više u Bosanski žargon, u HR se držim čistog književnog jezika.
Hektorović
Hektorović

Posts : 26371
2018-04-10


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 4 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by kaya 11/8/2019, 14:51

Hektorović wrote:
epikur37 wrote:
Hektorović wrote:Za mene u ZG misle da sam iz slavonije, tako im barem zvučim

U Sarajevu kažu da naginjem na Hrvatsku naglaskom

U Mostaru im ništa nije jasno za naglasak haha

Mene isto najčešće poistovjete sa slavonskim ali kad malo bolje poslušaju onda  osjete  jednu bosansku prozodiju.

Ponajbliže sam ipak hrvatskom standardu, zadnjih godinal lingvističkom osmozom primam sve više dalmaštine...da i ne primijetim.

Pa ipak sam obrazovan na Hrvatskom standardu, neformalno i u Bosni se znam svjesno upustiti više u Bosanski žargon, u HR se držim čistog književnog jezika.
Pa na štokavici da, tako su svi obrazovani.
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 4 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by Hektorović 11/8/2019, 14:55

kaya wrote:Pa na štokavici da, tako su svi obrazovani.

Opet, sintaksa mi je ipak drugačija od purgerske, čak i u tom formalnom govoru.
Hektorović
Hektorović

Posts : 26371
2018-04-10


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 4 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by kaya 11/8/2019, 14:59

Hektorović wrote:
kaya wrote:Pa na štokavici da, tako su svi obrazovani.

Opet, sintaksa mi je ipak drugačija od purgerske, čak i u tom formalnom govoru.
A...svaki grad ima posebnosti a kamoli šire, i izričaj, i naglasak, i riječi...ali, ništa tu nije nerazumljivo
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 4 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by Eroo 11/8/2019, 15:49

epikur37 wrote:
Hektorović wrote:Za mene u ZG misle da sam iz slavonije, tako im barem zvučim

U Sarajevu kažu da naginjem na Hrvatsku naglaskom

U Mostaru im ništa nije jasno za naglasak haha

Mene isto najčešće poistovjete sa slavonskim ali kad malo bolje poslušaju onda  osjete  jednu bosansku prozodiju.

Ponajbliže sam ipak hrvatskom standardu, zadnjih godinal lingvističkom osmozom primam sve više dalmaštine...da i ne primijetim.
Za mene su ovdje dugo mislili da sam  Štajer'c (Štajerac). Oni koji me nisu poznavali, naravno. :D
Danas je moja slovenščina besprijekorna. Tu i tamo koristim žabarski dijalekt (ljubljanski), ali više iz zajebancije.
Eroo
Eroo

Posts : 74381
2016-07-22


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 4 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by Guest 11/8/2019, 16:10

£otk@ wrote:“Donekle” epi “donekle”.

Naravno, Hrvati se groze autoironije, ali smo u tom posvemašnjem odustajanju od toga da se zagledamo u zrcalo puno manje licemjerni od Srba i Bošnjaka.

Koji si prigovaraju, ali to sve ipak ispadne na kraju nekako dobro, zdravo, narodski i normalno....

A kao dva, vole se zajebavati na svoj račun, ali ne vole čuti ni suhoparnu činjenicu koja dovodi u pitanje nacionalnu mitomaniju (kao ni Hrvati, ali velim, mi smo u startu se prestali pretvarati). A ako im na zajebanciju vratiš, prorade čakije i utoke.
Ma, neka je tebi objasnio "Dalmatinac" iz Tuzle.
Ja bi mu osobno uručila  Dalmovnicu (ako je prošao svih 7 koraka - kako postati pljunuti Dalamatinac) 
:balloons
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 4 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 4 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum