ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Denkverbot

Page 38 of 50 Previous  1 ... 20 ... 37, 38, 39 ... 44 ... 50  Next

Go down

Denkverbot - Page 38 Empty Re: Denkverbot

Post by kic 1/5/2019, 01:09

mativka wrote:Kic, moram ti priznati..puštam večeras tu pjesmu u svim oblicima (Wild Horses) jer me ona scena i dalje proganja iz filma Neprilagođeni....
Konstantno se pitam ...čemu to?

4:03


kic
Admin

Posts : 48018
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Denkverbot - Page 38 Empty Re: Denkverbot

Post by mativka 1/5/2019, 01:27

kic wrote:
mativka wrote:Kic, moram ti priznati..puštam večeras tu pjesmu u svim oblicima (Wild Horses) jer me ona scena i dalje proganja iz filma Neprilagođeni....
Konstantno se pitam ...čemu to?

4:03


Je li iskustvo ipak bitnije?

_________________
On & On
mativka
mativka

Posts : 5952
2018-08-07


Back to top Go down

Denkverbot - Page 38 Empty Re: Denkverbot

Post by aben 1/5/2019, 05:28

mativka wrote:
aben wrote:
mativka wrote:
aben wrote:
mativka wrote:
A, mislila sam da si šireg spektra misaonih procesa :)
(ispričavam se)

Svaka osoba uzima za sebe pojedine djeliće puzle prethodne misli i s obzirom na njih, sastavi sliku koja odgovara utorima.

nemo problijema, ionako ne zun ča to znoči biti šireg spektra misonih procesov.

naosob osobe znoči kad osoba uzimo djeliće tuje prethodne misli i sastavljo ih u svoju postojeću sliku?
ma izdokle ti ote pizdarije? je li moreš nojti itijenu vanjsku referencu na otu definiciju sintagme naosob osobe?
Izdokle tebi ote pizdarije?!

Uskoro ću se prebaciti na komp pa ti pokušati objasniti.

ke pizdarije?
ča su pizdarije?
pizdarija je to ča si rekla da naosob osobe znoči

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Denkverbot - Page 38 Empty Re: Denkverbot

Post by aben 1/5/2019, 05:36

mativka wrote:Pizdarije su ovo što ljudi rade i očekuju na forumu.
Stvaranje klanova, tzv. prijateljstava i izvan tema/foruma na kojima se nalaze. Poput nepisanog pravila stvarati osobe koje će ti podilaziti čak i kada ne dijele mišljenje jer više nije bitno mišljenje osobe već grupe.
Osobno, Gnječ je napravio korak naprijed i što se dogodilo?!
Norka me jednom upitala zašto me nema kada ostali raspravljaju primjer s Abenom i pri tome dala neprimjerene svoje zaključke.
Odgovor je vrlo jednostavan.
U tom trenutku je vaš dijalog i misao bitna.


ali ne moraju svi imati iste razloge zoč su vode

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Denkverbot - Page 38 Empty Re: Denkverbot

Post by aben 1/5/2019, 05:40

kic wrote:
uh htio sam ti odgovorit i odjednom malo 4h zacorio :^^

sretno jutros protiv gswasa, morate jednu u gostima dobit da bude zanimljivo.

nemun očekivanja sve i da rakete budu dobro igrali, ča sa ni tako. green poke harden u oba oka, krvori iz livoga- no call-
scott foster

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Denkverbot - Page 38 Empty Re: Denkverbot

Post by Noor 1/5/2019, 07:03

U »Rječniku razlika između hrvatskoga i srpskoga jezika« Vladimira Brodnjaka (Zagreb, 1992.) jasno stoji da je navedena riječ srbizam te da prilog ponaosob pokriva dva značenja koja se u hrvatskome jeziku izriču prilozima osobito i navlastito u prvom; te posebice, pojedince ili odvojeno u drugom značenju.

I »Jezični savjetnik« Slavka Pavešića iz 1971. godine, kada je nedvojbeno vladala jezična unifikacija, jasno kaže: »ponaosob govori se u istočnim krajevima pored: posebno, posebice, pojedinačno.«

U »Jezikomjeru« – vodiču za izbjegavanje najčešćih pogrešaka u hrvatskome jeziku (Zagreb, 2004.) čiji su autori Jasmina Nikić-Ivanišević, Nives Opačić i Zoran Zlatar pronaći ćemo jasno objašnjenje koje kaže: »Prilog ponaosob brojni hrvatski govornici dovode u vezu s osobom, pa ga pogrešno rabe umjesto ‘sam’, ‘osobno’. No i stariji i noviji jezični savjetnici navode niz dobrih hrvatskih zamjena za taj prilog, koji je ustvari nepotreban.«
Dakle ne ćemo reći:
Svatko se mora ponaosob javiti ravnatelju.
Nego:
Svatko se mora osobno (ili: sam) javiti ravnatelju.
Iz svega napisanoga možemo zaključiti kako prilog pona-osob ne  bismo trebali rabiti, a zamijeniti ga, ovisno o kontekstu, možemo prilozima: posebice, posebno, navlastito, osobito, pojedinačno, pojedince, zasebno, odvojeno, osobno i sličnima.

_________________
It's So Good To Be Bad
Noor
Noor

Posts : 25907
2017-10-06


Back to top Go down

Denkverbot - Page 38 Empty Re: Denkverbot

Post by Noor 1/5/2019, 07:07

Prilozi ponaosob i naosob
Postoji puno riječi koje su nametnute hrvatskim govornicima tijekom sedamdesetogodišnjeg nastojanja izjednačavanja hrvatskoga i srpskoga jezika. Neke riječi nam zvuče jako hrvatski pa ih teško prepoznajemo i odstranjujemo iz jezika. Takve su riječi i prilozi ponaosob i naosob za koje ne možemo pronaći uporište u hrvatskoj jezičnoj tradiciji. Srpski prilozi ponaosob i naosob prvo su ušli u razgovorni jezik, a potom su kao stilsko sredstvo naznačene u nekim rječnicima. Nedovoljno poznavanje jezika utjecalo je na sve veću raširenost ovih priloga i potiskivanje hrvatskih inačica.
U Brodnjakovu »Rječniku razlika između srpskoga i hrvatskoga jezika« obje su riječi označene kao srpske. Naveden je i primjer: Nevesta pere noge naosob. – Nevjesta pere noge jednu po jednu. U hrvatskom jeziku za srpske riječi ponaosob i naosob postoji niz zamjena: posebno, posebice, pojedinačno, pojedince, zasebno, odvojeno, napose...
Među navedenim hrvatskim inačicama prednost treba dati riječima: posebice i posebno. Stoga ćemo pravilno reći:
Volim slušati dalmatinsku glazbu, posebice ili posebno Olivera Dragojevića.
Svaki će natjecatelj nastupiti posebice ili posebno.
Svaki mi kolač zamotajte posebice ili posebno, molim Vas.
Iz hrvatskoga standardnoga jezika trebamo izbaciti srpske priloge pona-osob i naosob i zamjeniti ih odgovarajućim hrvatskim prilozima.

http://www.hrvatskarijec.rs/vijest/A16297/Prilozi--ponaosob-i-naosob/


_________________
It's So Good To Be Bad
Noor
Noor

Posts : 25907
2017-10-06


Back to top Go down

Denkverbot - Page 38 Empty Re: Denkverbot

Post by aben 1/5/2019, 08:04

https://arhiva.nedeljnik.rs/velike-price/portalnews/koliko-nas-kosta-drzavni-kapitalizam/

srbiju socijalizam gusto više nego gradjanski rat i nato bombardovanje

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Denkverbot - Page 38 Empty Re: Denkverbot

Post by aben 1/5/2019, 08:19

Relevantno se veže uz pojam svake naosob osobe kojoj se nešto u tom trenutku "poklopilo"?
dakle, to znoči da se relevantno veže uz pojam svake osobe posebno. ok, geez...

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Denkverbot - Page 38 Empty Re: Denkverbot

Post by mativka 1/5/2019, 09:56

Mislim da je književnost i jezik par topika niže :)

Ali u svakom slučaju zahvaljujem na trudu i izdvojenom vremenu kako bi se ukazalo na određene tuđice.

_________________
On & On
mativka
mativka

Posts : 5952
2018-08-07


Back to top Go down

Denkverbot - Page 38 Empty Re: Denkverbot

Post by mativka 1/5/2019, 10:01

aben wrote:
mativka wrote:Pizdarije su ovo što ljudi rade i očekuju na forumu.
Stvaranje klanova, tzv. prijateljstava i izvan tema/foruma na kojima se nalaze. Poput nepisanog pravila stvarati osobe koje će ti podilaziti čak i kada ne dijele mišljenje jer više nije bitno mišljenje osobe već grupe.
Osobno, Gnječ je napravio korak naprijed i što se dogodilo?!
Norka me jednom upitala zašto me nema kada ostali raspravljaju primjer s Abenom i pri tome dala neprimjerene svoje zaključke.
Odgovor je vrlo jednostavan.
U tom trenutku je vaš dijalog i misao bitna.


ali ne moraju svi imati iste razloge zoč su vode
Ne moraju.

_________________
On & On
mativka
mativka

Posts : 5952
2018-08-07


Back to top Go down

Denkverbot - Page 38 Empty Re: Denkverbot

Post by Guest 1/5/2019, 10:28

Ako ista ikome znaci, meni se svidja "naosob", " posebice" i jos neke spomenute tudjice..


Inace, nisam upratila trenutnu temu.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Denkverbot - Page 38 Empty Re: Denkverbot

Post by Guest 1/5/2019, 10:32

Gledam Ritam ludila. Kakva filmcina. Fletcher je utjelovljenje samog zivota. Na nama je da mu velimo "jebi se!". Mozes me lomiti, zastrasivati, postavljati kajle, ali ja cu opet ustati i napraviti ono sto mi je u samoj srzi. :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Denkverbot - Page 38 Empty Re: Denkverbot

Post by Guest 1/5/2019, 10:52

Noor wrote:U »Rječniku razlika između hrvatskoga i srpskoga jezika« Vladimira Brodnjaka (Zagreb, 1992.) jasno stoji da je navedena riječ srbizam te da prilog ponaosob pokriva dva značenja koja se u hrvatskome jeziku izriču prilozima osobito i navlastito u prvom; te posebice, pojedince ili odvojeno u drugom značenju.

I »Jezični savjetnik« Slavka Pavešića iz 1971. godine, kada je nedvojbeno vladala jezična unifikacija, jasno kaže: »ponaosob govori se u istočnim krajevima pored: posebno, posebice, pojedinačno.«

U »Jezikomjeru« – vodiču za izbjegavanje najčešćih pogrešaka u hrvatskome jeziku (Zagreb, 2004.) čiji su autori Jasmina Nikić-Ivanišević, Nives Opačić i Zoran Zlatar pronaći ćemo jasno objašnjenje koje kaže: »Prilog ponaosob brojni hrvatski govornici dovode u vezu s osobom, pa ga pogrešno rabe umjesto ‘sam’, ‘osobno’. No i stariji i noviji jezični savjetnici navode niz dobrih hrvatskih zamjena za taj prilog, koji je ustvari nepotreban.«
Dakle ne ćemo reći:
Svatko se mora ponaosob javiti ravnatelju.
Nego:
Svatko se mora osobno (ili: sam) javiti ravnatelju.
Iz svega napisanoga možemo zaključiti kako prilog pona-osob ne  bismo trebali rabiti, a zamijeniti ga, ovisno o kontekstu, možemo prilozima: posebice, posebno, navlastito, osobito, pojedinačno, pojedince, zasebno, odvojeno, osobno i sličnima.
affraid
Ovi su fakat poznavatelji hrvatskog pravopisa. Da navlastito.  :D

Počela se koristiti nakon osamostaljenja upravo zato što se povezivala sa pojmom osoba, osobno (srbizam je lično) pokušavajući čim više odvojiti hrvatski od srpskog. 
Isto kao i ho ću i ovo gore nesretno ne ćemo. Odvojiš ho i ne i dobiješ hrvatsku inačicu riječi. Blagonamse. Denkverbot - Page 38 1523192931

U srpskom jeziku se riječ ponaosob koristi uglavnom na ovaj način: Srećno svima, a ponaosob (naročito, posebno, pogotovo, osobito) mom kumu Milutnu.
U hrvatskom jeziku riječ ponaosob uglavnom koristila za označavanje pojedinačnog, ali ne za noge, nego za osobe: Molimo ne ulazite u grupama nego ponaosob (jedna po jedna osoba).
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Denkverbot - Page 38 Empty Re: Denkverbot

Post by Guest 1/5/2019, 10:54

violator wrote:Ako ista ikome znaci, meni se svidja "naosob", " posebice" i jos neke spomenute tudjice..  


Inace, nisam upratila trenutnu temu.
To je zato što si ljevičarka.  :P
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Denkverbot - Page 38 Empty Re: Denkverbot

Post by Guest 1/5/2019, 11:01

Rabarbara wrote:
violator wrote:Ako ista ikome znaci, meni se svidja "naosob", " posebice" i jos neke spomenute tudjice..  


Inace, nisam upratila trenutnu temu.
To je zato što si ljevičarka.  :P

.Da, uvijek zaboravim na taj detalj. :D Ma i da nisam, logicnije mi je osjetiti prisnost prema srbizmima nego preseravati se englestinom poput junaca.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Denkverbot - Page 38 Empty Re: Denkverbot

Post by Noor 1/5/2019, 11:31

nisam kritizirala tu riječ, nego abenu pojasnila njeno znacenje..
da, koristim je i ja ponekad :)

I boli me sto tko misli, meni su srbizmi simpaticni i kad je društvo veselo rado ih koristim :)
na ovom forumu mi je bas gust s nasim forumskim srbljem uvoditi ih u postove :)

_________________
It's So Good To Be Bad
Noor
Noor

Posts : 25907
2017-10-06


Back to top Go down

Denkverbot - Page 38 Empty Re: Denkverbot

Post by Guest 1/5/2019, 11:35

aben wrote:
Rabarbara wrote:
aben wrote:
Rabarbara wrote:
aben wrote:

ok, možda više ne tvrdiš, ali si tvrdila u boldu.
Nisi mi odgovorio na pitanje.
Je li za sve potrebno dvoje?

naravski da nis,
zoč i bi kad izbjegavaš potvrditi da si tvrdila da je za sve potribno dvoje.


Upravo si mi odgovorio svojim ne odgovaranjem na izravno postavljeno pitanje. :)
A mogao si napisati kratko- slažem se. Smori i sebe i mene bez veze.  :P
mogo sun tako ili obrnuto, ali zoč bi, ka ti meni odbijoš potvrditi ili negirati da si tvrdila da je za sve potribno dvoje
Ne izbjegavam ništa. Zamolila sam te da prije no što to navedem kao tvrdnju ti izneseš svoj stav o tome što si mene pitao

Na tvoje pitanje sam odgovorila protu pitanjem, a ne emotivno ili svađalački (kako si ti očekivao) i samim time si izgubio volju dalje pisati. Izbjegao si jedan normalan razgovor u kojem bi svatko od nas iznio svoj stav bez omalovažavanja druge strane. Zašto?  Jer se nisam dala uvući u tvoju igru kad se zakačiš za neku riječ (kao kod Mativke) ili proglasiš nešto tvrdnjom (iako to nitko nije izričito potvrdio kao kod mene) i vrtiš sugovornika u sasvim drugom smjeru od teme o kojoj ste do tada razgovarali. 
Abende, nisi u razredu punom osnovnoškolaca koji još ne vide razliku jajeta i bubrega. :)

Da, za sve treba dvoje. To je sad tvrdnja. :)

Dokaz: Tvoje manipulacije i verbane akrobacije imaju smisla dok na njih netko daje željene povratne reakcije. Uglavnom želiš svojim provokacijama izazvati negativnu emociju i to ti (pre)često i uspijeva. 
Gnječ pošizi i istrese svašta, ispsuje sve uzduž i poprijeko, usput izvrjeđa i one koje nije želio izvrijeđati. 
Najtica te preskače, ali reagira. Nje se češće dotakneš, samo što ona nije često tu.
Mate reagira, bude povrijeđena, neko vrijeme ne piše, ali se svejedno javi, jer računa da slijedeći put neće biti tako. Je, mo'š mislit'. 
Noorka uopće ne reagira i s njom i ne vodiš nikakve "debate", tu i tamo prozborite kakvu riječ. 
Violator također. 
Šejkeru niti ne pokušavaš uvaliti ta kukavičja jaja, jer si svjestan da mu ne možeš parirati znanjem i da će te verbalno tresnuti o pod, bez emotivne reakcije. 
Ostali smo Kic i ja. 
Kic je dobra duša, kuži što radiš, ali mu se ne da uvlačiti u to. Tu i tamo pokaže reakciju, ali nedovoljno da bi ti ustrajao.
A ja?  
Zašto sam ja toliko puta reagirala? Zato što obično ljude vidim boljim nego što jesu i uvijek mislim da sam se za(je)bunila kad osjetim lošu vibru ili namjeru sugovornika. 
Pustim par puta da me se "provoza" kako bih bila sigurna tko stoji na drugoj strani.  Poslije je lako.

Svi spomenuti neka mi oproste što sam ih uključila u ovaj post. Ovo ne mora odgovarati istini, to je tek moj subjektivni dojam promatrača za ovih nekoliko mjeseci koliko sam boravila tu. :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Denkverbot - Page 38 Empty Re: Denkverbot

Post by Guest 1/5/2019, 11:37

Noor wrote:nisam kritizirala tu riječ, nego abenu pojasnila njeno znacenje..
da, koristim je i ja ponekad :)

I boli me sto tko misli, meni su srbizmi simpaticni i kad je društvo veselo rado ih koristim :)
na ovom forumu mi je bas gust s nasim forumskim srbljem uvoditi ih u postove  :)
Joj Noor  :D  
Abend jako dobro zna što ta riječ znači.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Denkverbot - Page 38 Empty Re: Denkverbot

Post by Noor 1/5/2019, 11:43

Rabarbara wrote:
Noor wrote:nisam kritizirala tu riječ, nego abenu pojasnila njeno znacenje..
da, koristim je i ja ponekad :)

I boli me sto tko misli, meni su srbizmi simpaticni i kad je društvo veselo rado ih koristim :)
na ovom forumu mi je bas gust s nasim forumskim srbljem uvoditi ih u postove  :)
Joj Noor  :D  
Abend jako dobro zna što ta riječ znači.
naravno, baš iz tog razloga je trebalo precvikati trakavicu koja bi trajala jos i sad :)

_________________
It's So Good To Be Bad
Noor
Noor

Posts : 25907
2017-10-06


Back to top Go down

Denkverbot - Page 38 Empty Re: Denkverbot

Post by Noor 1/5/2019, 11:46

mativka wrote:Mislim da je književnost i jezik par topika niže :)
nemoj reć' :O

:^0

_________________
It's So Good To Be Bad
Noor
Noor

Posts : 25907
2017-10-06


Back to top Go down

Denkverbot - Page 38 Empty Re: Denkverbot

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 38 of 50 Previous  1 ... 20 ... 37, 38, 39 ... 44 ... 50  Next

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum