ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Molitva

Page 40 of 54 Previous  1 ... 21 ... 39, 40, 41 ... 47 ... 54  Next

Go down

Molitva - Page 40 Empty Re: Molitva

Post by Guest Thu 28 Jan - 16:56

U izvorniku ima latinski naslov Oracio pulcra et devota ad beatam virginem Mariam (Lijepa i pobožna molitva Blaženoj Djevici Mariji). Pronađena je u franjevačkom konventualnom samostanu u Šibeniku, a zapisao ju je fra Pavao Šibenčanin, što se otkrilo usporedbom rukopisa iz Mađarske, Cantilena pro sabatho gdje je autor potpisan.

Guest
Guest


Back to top Go down

Molitva - Page 40 Empty Re: Molitva

Post by Guest Thu 28 Jan - 16:58



Salve Regina, (latinski "Zdravo Kraljice") jedna je od četiri marijanske antifone (pjesme posvećene Djevici Mariji).

Piscem i skladateljem skladbe Salve regina smatra se Hermanus Contractus (1013.-1054).


Last edited by Le Roi Soleil on Thu 28 Jan - 17:06; edited 1 time in total
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Molitva - Page 40 Empty Re: Molitva

Post by Guest Thu 28 Jan - 17:04

Pod obranu se Tvoju utječemo, sveta Bogorodice.
Ne odbij nam molbe u potrebama našim,
nego nas od svih pogibli uvijek oslobodi
Djevice slavna i blagoslovljena.



Drevni marijanski himan odnosno antifona Sub tuum praesidiumPod obranu se tvoju utječemo - nastala u 3. stoljeću (oko 250. godine).

Očuvana je u cijelosti, a njezin najstariji zapis pronađen je na početku 20. stoljeća na jednom starom egipatskom papirusu.

Obično se navodi kao prva dokumentirana potvrda Marijina štovanja u starini.


Zaziv ističe Marijinu bogomajčinsku ulogu, a pretpostavlja se kako je prvotno zaživio u koptskoj liturgiji, odakle se proširio po čitavoj Crkvi.


Proširila se na Zapadu posebno zaslugom benediktinaca i cistercita.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Molitva - Page 40 Empty Re: Molitva

Post by Samson minival Wed 3 Feb - 18:53

Samson minival
Samson minival

Male
Posts : 203
2014-09-18


Back to top Go down

Molitva - Page 40 Empty Re: Molitva

Post by Guest Thu 4 Feb - 11:46




»Ne zaboravi čovječe da si ovdje na zemlji samo gost. Ne uzdiži se iznad nikog i nikad. Ne pametuj nego slušaj i uči, jer će ti trebati. Ne ostavljaj svoje zdravlje radeći da bi se obogatio jer sve materijalno ostaje gdje je, a tebe čini manjim i nesretnijim. Ugledaj se na ljude koji se ponose svojom obitelji i teškim poslom, a ne one što su preko noći postalo poznati. Budi ponosan na sve dobro što si uradio. Ne zaboravi roditelje, braću, sestre. Budi ponizan u molitvi i ne moli samo onda kad ti je teško. Poštuj svakog, ne osuđuj nikog jer nemaš pravo. Ne rugaj se i ne proklinji. Sanjaj ali ne diraj snove drugih. Voli i budi voljen«
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Molitva - Page 40 Empty Re: Molitva

Post by frakcija Thu 31 Mar - 1:15

Rijetko molim.
Ovko:
Bože, daj mi hrabrosti da promijenim ono što mogu promijeniti, daj mi snage da prihvatim ono što se ne može promijeniti, a najviše od svega, daj mi mudrosti da razlikujem prvo od drugoga.
Duha Svetog da umnoži vjeru, učvrsti ufanje, usavrši ljubav i da budem instrument volje Božje.

Ko dijete sam imala ponekad strahove i noćne more, onda sam otkrila čarobne riječi :Moj je Isus uz mene ... i strahovi su ubrzo svi nestali.
frakcija
frakcija

Posts : 5635
2016-03-09


Back to top Go down

Molitva - Page 40 Empty Re: Molitva

Post by Guest Thu 15 Sep - 14:55

darla wrote: "...pa kako je moje vrijeme predragocjeno za jalove rasprave večeras ću završiti s njima..."

Mogao si staroj kolegici odgovoriti o Luciferu kao djetetu ljudskom i genezi zlog covjeka, stvarno me zanimalo. Nije te prije sprijecavalo da mi objasnis neke stvari, iako moje znanje o krscanstvu nije nikad bilo na razini tvog znanja, to nije bas nesto novo. Zbilja mislis da nisam u stanju to razumijet, nakon svih nasih razgovora? 

U svakom slucaju, drago mi te vidjet, prijatelju, pa makar i ovako. Budi dobro  :)


Ne sjećam se da sam igdje spomenula LUcifera, riječ je bila o tome da je đavao dijete čovjeka, a evo, nakon duge pauze našla sam malo vremena da ti prepišem jedan lijepi citat o genezi dobrog anđela Lucifera u zlog anđela Sotonu. Citat je podugačak, a kad budem imala vremena prepisat ću i citat o genezi zlog čovjeka iz iste knjige. Samo sumnjam da će to biti sve do zime, vrijeme je jesenskih radova u vrtu. :)

Dakle:


Vjerujem u jednoga Boga, Oca svemogućega, stvoritelja neba i zemlja, svega vidljivoga i nevidljivoga. I u jednoga Gospodina Isusa Krista, jedinorođenoga Sina Božjega. Rođenog od Oca prije svih vjekova.
 
„Vjera nas uči (zato sam citirala početak Nicejsko-Carigradskog Vjerovanja – opaska metilda) da je Bog osim vidljivog svijeta stvorio i nevidljivi svijet duhova. O njima sveto Pismo govori na mnogo mjesta. A sveti nam Pavao u Poslanici Kološanima tvrdi, da su i ti duhovi bili stvoreni prema Božjoj praslici, Sinu: „U Sinu je sve stvoreno, što je na nebu i na zemlji, što se vidi i ne vidi: prijestolja, ili gospodstva, ili poglavarstva, ili vlasti: sve je po njemu i za njega stvoreno. I on je prije svega, i sve stoji u njemu.“ (Kol. 1, 16-17)
Sin, dakle, mora biti onaj preko kojega će ti dusi postići svoj cilj radi kojeg su stvoreni tj. da preko njega i u njemu upoznaju svoj izvor, svoj smisao, svoju sreću i priznaju Boga svojim gospodarom.


Budući da nitko ne dolazi k Ocu osim po Sinu, i anđeli su morali proći taj put. Žrtvom priznanja Sinova vrhovnog gospodstva nad sobom imali su zaslužiti vječnu sreću u vječnom posjedovanju Boga.


To je bio velik i sudbonosan čas. Svi su anđeli bili okupljeni u predvorju neba. Na čelu im se nalazi najdivniji, imenom Lucifer. Tu oni promatraju sjaj svoje ljepote. I tada Bog od njih zatraži, prema mišljenju nekih crkvenih otaca, da se poklone njegovu Sinu ne samo kao Bogu, nego i kao čovjeku, i to izranjenu i poniženu, i da ga tako priznaju svojim kraljem i gospodarom.


Anđeli svojom oštroumnošću spoznaju koliko njihova anđeoska narav nadilazi ljudsku, pa makar je na se uzeo i Božji Sin. Svi su uzbuđeni. No dok jedni tu ljudsku narav promatraju kao ruho u koje se je zaodjenuo vječni Bog, drugi su se zaustavili samo na tom ruhu, a smetnuli su ispred očiju samo Božanstvo. I dok prvi iskazuju vjernost utjelovljenom Bogu, drugi na čelu s Luciferom otkazuju vjernost i poslušnost. Lucifer oholo dovikuje: „Neću služiti!“ A za njim to isto ponavljaju njegovi pristaše. I tako se već u predvorju neba u zoru stvaranja ostvaruje ono što je o utjelovljenom Sinu Božjemu izrekao kao proročanstvo starac Šimun, kad je u jeruzalemskom hramu rekao Mariji:“Gle, ovaj je postavljen na propast i uskrsnuće mnogima.. i za znak kome će se protiviti!“ (Lk. 2, 34)


Sveti  nam Ivan Evanđelista pripovijeda u knjizi Otkrivenja, što se dogodilo nakon te podjele među anđelima.
„I posta rat na nebu. Mihael i njegovi anđeli ratovali su sa zmajem. Zmaj ratova i njegovi anđeli. I ne nadvladaše, i više im se ne nađe mjesta na nebu. Izbačen bi zmaj veliki, stara zmija, koja se zove đavao i sotona, koji zavodi sav svijet. I anđeli njegovi bili su s njim zbačeni. I čuo sam jaki glas na nebu koji je govorio: Sad dođe spasenje i sila i kraljevstvo Boga našega i vlast Krista njegova..“ (Otkr.12, 7-10)
A Isus je rekao svojim učenicima, kad su mu pripovijedali, kako im se i đavli pokoravaju u njegovo ime: „Vidio sam sotonu, gdje spade s neba kao munja“. (Lk. 10,18)


Zaustavimo se malo na posljedicama grijeha anđela. Do časa pobune anđeli su bili divne Božje slike. Grijeh u njima posve briše sličnost s Bogom. U njima ne ostaje ni truna dobra, ljepote i plemenitosti, jer su po grijehu posve prekinuli vezu s izvorom te dobrote, ljepote i plemenitosti. Kako su sada prepušteni sami sebi i Božjoj srdžbi, u njih se nastanilo samo zlo. Kao svoje neprijatelje Bog ih zauvijek zatvara u vječnu tamnicu. Tko bi mogao opisati što ih je tamo dočekalo? Jer tko od nas može pravo shvatiti, što znači zauvijek izgubiti Boga i neprestano biti proganjan sviješću da se to nije moralo dogoditi, samo da je bilo više ponizne poslušnosti i vjernosti? Tko može uroniti u anđeosku izopačenu nutrinu, u kojoj se stalno rađa čežnja za izgubljenim Bogom da je odmah pokopa mržnja i prezir prema njemu? Tko može opisati nutarnju vatru savjesti koja pali, grize, uništava... (primjer Jude i njegova samoubojstva nakon spoznaje što je učinio izdajom – opaska metilda)


Ako sada svrnem pogled na sebe i zapitam se, koliko sam puta ja ponovio pobunu protiv Boga i u sebi uništio Božju sliku, što bi od mene bilo danas da je Gospodin Bog makar samo djelomično postupao sa mnom kao što je postupao s buntovnim anđelima.
Samo je jedan odgovor. Utjelovljeni Bog u svome milosrđu želi pokušati popraviti pokvarenu sliku Božju u meni. A da to mogne, žrtvovao je za mene svoj život, prolio je svoju krv. On, kao praslika Očeva, obratio se Ocu molbom: „Ostavi tu nerodnu smokvu još ove godine, dok sve oko nje unaokolo okopam i zagnojim. Možda će ipak uroditi. Ako li ne, nagodinu ćeš je posjeći.“ (Lk. 13, 8-9)
Božje milosrđe ima granice, ako vidi da ga zlorabim. Moja je osuda samo odgođena, da se vidi imam li imalo dobre (sasvim slobodne – opaska metilda) volje da se popravim i ponovo postanem prava Božja slika.“
 
Juraj Gusić: Božji Putevi, str 110-112
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Molitva - Page 40 Empty Re: Molitva

Post by Adriano50 Fri 16 Sep - 10:36

"I tada Bog od njih zatrazi,prema misljenju nekih crkvenih otaca..."
A na osnovu cega se temelji misljenje nekih crkvenih otaca? Sav apsurd i besmisao vjere sadrzan je u toj jednoj recenici:Religijski budalasi svoje mastarije i pretpostavke prezentiraju kao cinjenice,a stado pusi te price kao da su crkveni oci bili prisutni tim dogadjajima i kao da im prodaju znanje,a ne maglu..Princip na koje  m founkcioniraju religije opcenito..  jocolor
Adriano50
Adriano50

Posts : 500
2016-01-12


Back to top Go down

Molitva - Page 40 Empty Re: Molitva

Post by Guest Fri 16 Sep - 10:46

Adriano50 wrote:
 budalasi svoje mastarije i pretpostavke prezentiraju kao cinjenice,a stado pusi te price jocolor

Jednu od najinteresantnijih novina u tom smislu predstavlja nova znanstvena metoda predikcije rezultata izbora tzv. 'BASON anketa' koju razvija skupina hrvatskih znanstvenika - (astro)fizičar Dejan Vinković, računarac Mile Šikić, te politički ekonomist Vuk Vuković. Trojac je pokrenuo start-up firmu Oraclum Intelligence Systems Ltd. sa sjedištem u Cambridgeu, a već je na Bexitu uspješno testirao svoju novu metodu. Sljedeći projekt su im naši parlamentarni izbori, a nakon toga i američki predsjednički.


http://www.index.hr/vijesti/clanak/znanstvenici-vinkovic-sikic-i-vukovic-za-index-zasto-su-nasa-predvidjanja-izbora-tocnija-od-ostalih/917404.aspx





:D :D :D
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Molitva - Page 40 Empty Re: Molitva

Post by Adriano50 Fri 16 Sep - 10:52

metilda wrote:
Adriano50 wrote:
 budalasi svoje mastarije i pretpostavke prezentiraju kao cinjenice,a stado pusi te price jocolor

Jednu od najinteresantnijih novina u tom smislu predstavlja nova znanstvena metoda predikcije rezultata izbora tzv. 'BASON anketa' koju razvija skupina hrvatskih znanstvenika - (astro)fizičar Dejan Vinković, računarac Mile Šikić, te politički ekonomist Vuk Vuković. Trojac je pokrenuo start-up firmu Oraclum Intelligence Systems Ltd. sa sjedištem u Cambridgeu, a već je na Bexitu uspješno testirao svoju novu metodu. Sljedeći projekt su im naši parlamentarni izbori, a nakon toga i američki predsjednički.


http://www.index.hr/vijesti/clanak/znanstvenici-vinkovic-sikic-i-vukovic-za-index-zasto-su-nasa-predvidjanja-izbora-tocnija-od-ostalih/917404.aspx





:D :D :D
Pa jest.nitko ne tvrdi da se takve ludorije ne dogadjau i u znastvenom svijetu. Stvar je samo u tome sto nitko donekle normalan ne prihvca takve ludorije kao apsolutnu istinu dok se ne dokazu kao istinite. Za razliku od tog vaseg duhonog svijeta gdje  je tisduce religijskih budalasa mljelo sto im se prohtjelo jocolor
Adriano50
Adriano50

Posts : 500
2016-01-12


Back to top Go down

Molitva - Page 40 Empty Re: Molitva

Post by Adriano50 Fri 16 Sep - 10:56

metilda wrote:
Adriano50 wrote:
 budalasi svoje mastarije i pretpostavke prezentiraju kao cinjenice,a stado pusi te price jocolor

Jednu od najinteresantnijih novina u tom smislu predstavlja nova znanstvena metoda predikcije rezultata izbora tzv. 'BASON anketa' koju razvija skupina hrvatskih znanstvenika - (astro)fizičar Dejan Vinković, računarac Mile Šikić, te politički ekonomist Vuk Vuković. Trojac je pokrenuo start-up firmu Oraclum Intelligence Systems Ltd. sa sjedištem u Cambridgeu, a već je na Bexitu uspješno testirao svoju novu metodu. Sljedeći projekt su im naši parlamentarni izbori, a nakon toga i američki predsjednički.


http://www.index.hr/vijesti/clanak/znanstvenici-vinkovic-sikic-i-vukovic-za-index-zasto-su-nasa-predvidjanja-izbora-tocnija-od-ostalih/917404.aspx





:D :D :D
 Kad se vec na nebu odvijala tkva teska i neizvjesna bitka izmedju palih andjela i andjela odanih Bogu,za prretpostaviti je da je na obje strane bilo mrtvih i ranjenih.. Vjerojatno je i koji andjeo odan Bogu dobio macem po glavi,zar ne? lol!
Koje bedastoce..isti besmisao kao da religijski budalas opisuje borbu izmedju Boga i Sotone,samo sto ne ratuju njih dvojica direktno,nego njihove vojske.. Kao da je takva konstrukcija ista pametnija i normalnija.. Nije ni cudo sto su iskonstruirali na kraju kako bog svojom zrtvom soasava gresnika od svoje odredbe.To je maksimalni domet religijskih budalasa.
Adriano50
Adriano50

Posts : 500
2016-01-12


Back to top Go down

Molitva - Page 40 Empty Re: Molitva

Post by Guest Fri 16 Sep - 11:03

Adriano50 wrote:

To je maksimalni domet religijskih budalasa.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/znanstvenici-za-index-zasto-je-nasa-prediktivna-anketa-fulala-pobjedu-hdza-i-debakl-sdpa/919617.aspx

sve se svodi na razmišljanje i vjerodostojne zaključke.. vjera nije znanost, da je znanost onda bi imala empirijske dokaze da Bog postoji... vjera se kao i filozofija temelji na razmišljanju i odabiru najvjerodostojnijih zaključaka.. ne prezentira se kao nepogrešiva, mijenja se s vremenom.. tako je Pavao izuzetno tvrd u svojim zaključcima i osudama, a sveta Faistina Kowalska naglašava Božje milosrđe... čovjek s tijekom vremena postaje sve senzibilniji.. židovi onog vremena bili su "narod tvrde šije" pa su im i upućene poruke takve... Isus im je govorio u prispodobama da bi mogli razumjeti, Mojsije kao pisac Petoknjižja također piše u prispodobama.. Isus je čak i svojim učenicima morao tumačiti prispodobe jer ih nisu razumjeli.. danas u obilju ponuđenih znanstvenih, pseudoznanstvenih i znanstvenofantastičnih "činjenica" mišljenja crkvenih otaca i nisu baš tako smiješna.. :P
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Molitva - Page 40 Empty Re: Molitva

Post by Adriano50 Fri 16 Sep - 11:14

metilda wrote:
Adriano50 wrote:

To je maksimalni domet religijskih budalasa.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/znanstvenici-za-index-zasto-je-nasa-prediktivna-anketa-fulala-pobjedu-hdza-i-debakl-sdpa/919617.aspx

sve se svodi na razmišljanje i vjerodostojne zaključke.. vjera nije znanost, da je znanost onda bi imala empirijske dokaze da Bog postoji... vjera se kao i filozofija temelji na razmišljanju i odabiru najvjerodostojnijih zaključaka.. ne prezentira se kao nepogrešiva, mijenja se s vremenom.. tako je Pavao izuzetno tvrd u svojim zaključcima i osudama, a sveta Faistina Kowalska naglašava Božje milosrđe... čovjek s tijekom vremena postaje sve senzibilniji.. židovi onog vremena bili su "narod tvrde šije" pa su im i upućene poruke takve... Isus im je govorio u prispodobama da bi mogli razumjeti, Mojsije kao pisac Petoknjižja također piše u prispodobama.. Isus je čak i svojim učenicima morao tumačiti prispodobe jer ih nisu razumjeli.. danas u obilju ponuđenih znanstvenih, pseudoznanstvenih i znanstvenofantastičnih "činjenica" mišljenja crkvenih otaca i nisu baš tako smiješna.. :P
I religijski oci starih egipcana,grka i rimljana su nesto mislili.. i imami i hodze nesto misle. Dakle sve se svodi na to da su uvijek jedni nesto mislili,a drugi su pusili to sto prvi misle. jocolor
Adriano50
Adriano50

Posts : 500
2016-01-12


Back to top Go down

Molitva - Page 40 Empty Re: Molitva

Post by Guest Fri 16 Sep - 11:18

Adriano50 wrote:

I religijski oci starih egipcana,grka i rimljana su nesto mislili.. i imami i hodze nesto misle. Dakle sve se svodi na to da su uvijek jedni nesto mislili,a drugi su pusili to sto prvi misle. jocolor

vjerodostojnost mislilaca je u tome što nikad ne zanemaruju razmišljanja drugih i uvijek ih u svojim razmišljanjima uzimaju u obzir... svaka religija u sebi ima natruhu Istine... otud unutar KC ekumenski i međureligijski dijalog. :P
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Molitva - Page 40 Empty Re: Molitva

Post by Adriano50 Fri 16 Sep - 11:38

metilda wrote:
Adriano50 wrote:

I religijski oci starih egipcana,grka i rimljana su nesto mislili.. i imami i hodze nesto misle. Dakle sve se svodi na to da su uvijek jedni nesto mislili,a drugi su pusili to sto prvi misle. jocolor

vjerodostojnost mislilaca je u tome što nikad ne zanemaruju razmišljanja drugih i uvijek ih u svojim razmišljanjima uzimaju u obzir... svaka religija u sebi ima natruhu Istine... otud unutar KC ekumenski i međureligijski dijalog. :P
Nemaju crkveno oci problema u takvim okolnostima.. mogu otvarati i zatvarati Limbove do mile volje..Treba samo uvjeriti mase da imaju uvid u duhovni svijet.. Sto se tice medjureligijskog dijaloga,sve je to licemjerje i maksimalni domet takvih "uvazavanja drugih  i drugacijih vjera  je da se  medjusobno ne pokolju.To ti je isto kao sto bi ja i ti mogli u miru jesti,ali cim je u pitanju religija,ne bismo se slozili.mozemo u miru raspravljati samo o onome u cemu se slazemo.
Adriano50
Adriano50

Posts : 500
2016-01-12


Back to top Go down

Molitva - Page 40 Empty Re: Molitva

Post by Guest Fri 16 Sep - 14:01

Adriano50 wrote:

Nemaju crkveno oci problema u takvim okolnostima..


ma vidi, radi se jednostavno o nepoznavanju materije. ..i  ja sam doduše izašla iz tog filma i sada jednostavno svoju vjeru živim na najjednostavnije i glavne dvije Božje zapovijedi (nadam se da su ti poznate).. što se tiče crkvenih otaca i njihovih razmišljanja pogledaj malo kako se o pitanjima vjere odlučivalo na Nicejskom saboru...kao vjerodostojno se uzimalo ono vjerovanje koje je bilo većinsko.. prije par godina je i mene sablaznio Henok sa svojom Cantate domino koja je završavala sa „neka je proklet“ pa sam pitala svog župnika što bi to točno značilo, a on mi je rekao da to nema veze sa prokletstvom nego da su sve papinske poruke u to vrijeme završavale s tom frazom.. dakle, kako senzibilitet ljudi sazrijeva, tako sazrijeva i pravorijek Crkve...
 
što se nepoznavanja materije tiče imam tu jedan zgodan nedavni primjer.. otvori oba linka. :) vidjet ćeš kako su mediji prokomentirali papin položaj prstiju a što on zapravo znači na američkom jeziku gluhih...


https://www.bitno.net/vijesti/kakav-znak-pokazuju-papa-franjo-kardinal-tagle/


https://www.nidcd.nih.gov/health/american-sign-language
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Molitva - Page 40 Empty Re: Molitva

Post by Guest Fri 16 Sep - 16:31

darla wrote:
metilda wrote:
darla wrote:
metilda wrote:


“ Tada ponovno dozove mnoštvo i stane govoriti: „Poslušajte me svi i razumijte! Ništa što izvana ulazi u čovjeka ne može ga onečistiti, nego što iz čovjeka izlazi – to ga onečišćuje. Ta iznutra, iz srca čovječjega, izlaze zle namisli, bludništva, krađe, ubojstva, preljubi, lakomstva, opakosti, prijevara, razuzdanost, zlo oko, psovka, uznositost, bezumlje. Sva ta zla iznutra izlaze i onečišćuju čovjeka. "(Mk 7, 1-8.14-15.21-23)







Nego, kako nastaje taj covjek zle nutrine? Pazi upravo si gore rekla da ga nista izvana ne cini zlim i ne moze onecistiti, pa onda koja je geneza tog zlog covjeka?

Pazi, to je ipak rekao Isus.  B-)

 Kako ti onda vidis genezu zlog covjeka?


Da ne citiram odlomak iz knjige koji je prijepis odlomka iz Knjige Postanka najprije pročitaj opis prvog grijeha Post. 3, 1-7.
 
Citat:


„Kako god Sveto Pismo iznosilo pojedinosti o napasti i padu prvih ljudi, ipak možemo pretpostaviti da se razgovor između Eve i đavla nije vodio riječima, nego da se sve odvijalo u Evinoj duši. Svaki je od nas toliko puta doživio taj nutarnji razgovor i mogli bismo ga isto tako opisati kao što je opisan taj Evin razgovor.


Ovdje nam je Sveto Pismo majstorskom psihologijom opisalo napast. Najprije mora doći sumnja, da li je baš tako i to ti to zapovijeđeno ili zabranjeno. Onda sumnja rađa želju, da se nađe neki izlaz, neka rupa, izgovor, da ne moramo zapovijed obdržavati. Čovjek iza toga počinje osjećati da je zapovijed ili zabrana pretjerana, pa prema tome i besmislena. Iza toga dolazi do znatiželjnog promatranja samog predmeta zapovijedi. U duši sve više raste želja za tim zabranjenim plodom, nakon što je zamagljena jasnoća zapovijedi. Zadnji korak vodi do čina. I tek poslije čina, kad je čovjek okusio zabranjeni plod, počinje se osvješćivati i spoznavati da je prevaren...(sjeti se Judinog govora svećenicima – opaska metilda)


To sve doživjela je prva žena kad je počela popuštati svojoj [...] znatiželji.


No, grješnik gotovo redovito nije zadovoljan da sam uživa u zabranjenom plodu. Želi u tome imati sudionika. Tako je bilo i kod Eve. Nakon što je sama zagrizla u zabranjeni plod, pruža ga i svome mužu. A on je imao tu slabu stranu, da se je previše srcem vezao uz ženu, kojoj za volju uzima plod i zajedno s njom krši zapovijed.


Ovdje je posve sporedno pitanje, treba li opis prvog grijeha uzeti doslovno ili ne. Za nas je važno samo to, da je kušnja bila i da je prvi ljudi nisu izdržali.


Slika Božja je po grijehu uništena u čovjekovoj duši i srcu. Čovjek je postao Božji neprijatelj, buntovnik. Što će Bog učiniti? Sveto pismo nastavlja svoj izvještaj: ( ovdje slijedi izvještaj iz Post.3, 8-13 koji zbog opširnosti neću citirati pod pretpostavkom da vam je poznat – opaska metilda).


Psihologija grijeha nastavlja se dalje odvijati pred našim očima. Čovjek osjeća krivnju, ali nema odmah snage da prizna. Stoga sve prebacuje na drugoga, da tako izađe što neviniji. Ali time se još više kotrlja nizbrdo. I kad bude na dnu bijede, tek onda će početi shvaćati što je učinio...“


... Svaki grijeh u sebi već nosi kaznu – kidanje s Bogom izaziva u duši pustoš, grižnju savjesti, pakao...“
 
Juraj Gusić – Božji putovi, str.113-115
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Molitva - Page 40 Empty Re: Molitva

Post by Trinity Sat 17 Sep - 6:29

Koještarije.
Postoje istraživanja o porijeklu zla u svijetu i dokazano je da je  kod psihopata  taj "poremećaj" povezan s građom mozga.
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Molitva - Page 40 Empty Re: Molitva

Post by Adriano50 Sat 17 Sep - 9:52

na Nicejskom
metilda wrote:
Adriano50 wrote:

Nemaju crkveno oci problema u takvim okolnostima..


ma vidi, radi se jednostavno o nepoznavanju materije. ..i  ja sam doduše izašla iz tog filma i sada jednostavno svoju vjeru živim na najjednostavnije i glavne dvije Božje zapovijedi (nadam se da su ti poznate).. što se tiče crkvenih otaca i njihovih razmišljanja pogledaj malo kako se o pitanjima vjere odlučivalo na Nicejskom saboru...kao vjerodostojno se uzimalo ono vjerovanje koje je bilo većinsko.. prije par godina je i mene sablaznio Henok sa svojom Cantate domino koja je završavala sa „neka je proklet“ pa sam pitala svog župnika što bi to točno značilo, a on mi je rekao da to nema veze sa prokletstvom nego da su sve papinske poruke u to vrijeme završavale s tom frazom.. dakle, kako senzibilitet ljudi sazrijeva, tako sazrijeva i pravorijek Crkve...
 
što se nepoznavanja materije tiče imam tu jedan zgodan nedavni primjer.. otvori oba linka. :) vidjet ćeš kako su mediji prokomentirali papin položaj prstiju a što on zapravo znači na američkom jeziku gluhih...


https://www.bitno.net/vijesti/kakav-znak-pokazuju-papa-franjo-kardinal-tagle/


https://www.nidcd.nih.gov/health/american-sign-language
Zanimljivo objasnjenje tvog zupnika koje si ti prihvatila..Cudi me sto ti nije dao objasnjenje kako" Neka je proklet " zappravo znaci "Dao mu Bog zdravlja" ili "Bog ga blagoslovio" drunken Od svega toga je istina da su sve papinske poruke zavrsavale sa "Neka je poklet" i da su se time proklinjali svi koji su se na bilo koji nacin odupirali  crkvenim odredbama i nisu prihvacali nauk Crkve.Mozda je jedan od najboljih primjera proklinjanje holandskog filozofa Spinoze od strane Crkve.Poznato mi je ne koji su se nacin donoslile odluke na nicejskom saboru,poznato mi je da se i opcenito i to ne samo na Nicejskom saboru unosilo u krscanstvo sto se kome prohtjelo,pocevsi od mnogih poganskih obicaja koji su se do dana danasnjega zadzali u krscanstvu.
Tim me vise cudi sto vjernici koji i sami uvidjaju  kako su budalasi izmislali bedastoce i uvjeravali mase u svoje mastarije,smatraju svojom obavezom vjerovati u ta  isprazna trkeljanja i  kako prihvacaju te nebuloze kao Bogom dani nauk.Limb je takodjer jedan od primjera kako netko moze izmisliti sto mu se prohtje,a mase  vrlo brzo takve idiotarije prihvate kao nezabludiv nauk Crkve. jocolor
Adriano50
Adriano50

Posts : 500
2016-01-12


Back to top Go down

Molitva - Page 40 Empty Re: Molitva

Post by Guest Sat 17 Sep - 20:48

Triny wrote:Koještarije.
Postoje istraživanja o porijeklu zla u svijetu i dokazano je da je  kod psihopata  taj "poremećaj" povezan s građom mozga.

http://www.novilist.hr/novilist_public/Znanost-i-tehnologija/Znanost/Jeste-li-ljevicar-ili-desnicar-O-tome-odlucuje-vas-mozak?articlesrclink=related


:D sve ovisi o tome što ti slobodnom voljom prihvaćaš kao istinu...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Molitva - Page 40 Empty Re: Molitva

Post by Guest Sat 17 Sep - 20:51

Adriano50 wrote:
Tim me vise cudi sto vjernici koji i sami uvidjaju  kako su budalasi izmislali bedastoce i uvjeravali mase u svoje mastarije,smatraju svojom obavezom vjerovati u ta  isprazna trkeljanja i  kako prihvacaju te nebuloze kao Bogom dani nauk.Limb je takodjer jedan od primjera kako netko moze izmisliti sto mu se prohtje,a mase  vrlo brzo takve idiotarije prihvate kao nezabludiv nauk Crkve. jocolor

ti se očigledno boriš sa svojom savješću.. ali nitko, ama baš nitko ni na koga ne može utjecati protiv zdravog razuma pod uvjetom da ta osoba ima zdrav razum.. pitaj triny ona će ti objasniti sve o funkcioniranju mozga  ;)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Molitva - Page 40 Empty Re: Molitva

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 40 of 54 Previous  1 ... 21 ... 39, 40, 41 ... 47 ... 54  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum