ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Treba li zabraniti popuste?

Go down

Treba li zabraniti popuste? Empty Treba li zabraniti popuste?

Post by Trinity 25/8/2018, 11:38

Udruga za zaštitu potrošača traži od države da zabrani popuste



Slobodna Dalmacija danas piše o odnosu trgovaca prema kupcima prilikom oglašavanja popusta koje novinarka smatra premalim. Novinarka podrugljivo piše o oglašenoj akciji na žitne pahuljice koje su snižene sa 6,99 kuna na 6,29 kuna i sniženju kefira s 3,59 kuna na 2,99 kuna te 1,89 kuna na 1,59 kuna. Pritom ističe iznos sniženja po pojedinoj cijeni proizvoda koje iznose 70, 60 i 30 lipa. Gledano u postotku, popusti iznose 10%, 17% i 16% cijene artikla.

Savjetnica za financije u splitskom Savjetovalištu za zaštitu potrošača želi zabraniti takve popuste. "Smatram da bi zakonodavac morao propisati donju granicu za određenu akcijsku prodaju, primjerice, da proizvod mora biti snižen inimalno 20 posto, kako se trgovci ovim cijenama više ne bi sprdali s nama potrošačima", kaže Iskra Maras Jelavić.

Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Treba li zabraniti popuste? Empty Re: Treba li zabraniti popuste?

Post by Trinity 25/8/2018, 11:38

Dragan Munjiza, član upravnog odbora trgovačkog društva Lonia i nekadašnji direktor Konzuma, smatra da bi popust artikla reklamirana na akciji morao iznositi barem 21%, u cilju zadržavanja fer odnosa prema kupcima. Međutim, ističe da su navedeni primjeri legitimna praksa u trgovini te da kupci imaju pravo o njoj izraziti svoj stav, odnosno kazniti trgovca tako što će ubuduće zaobilaziti onaj lanac koji im ne nudi konkretne akcije, te za razliku od pravnice iz Savjetovališta ne spominje zakonsku zabranu takve akcije.

Dakle, ukoliko smatrate da je odnos trgovaca s kupcima u ovim primjerima loš, kritizirajte ga do mile volje i slobodno ga prekinite tako da odete u drugi lanac, međutim nemojte "štititi" potrošače tako što ćete zabraniti akcije do proizvoljnog postotka jer ćete tako štetiti potrošačima, primjerice meni koji sam neki dan u Konzumu kupio 8 litara Pepsi bez šećera jer je bilo na popustu od 18% čime sam uštedio 8 kuna i još besplatno dobio plastične vrećice jer sam na express blagajni sam skenirao i platio proizvod.

https://liberal.hr/clanak.php?id=2051
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Treba li zabraniti popuste? Empty Re: Treba li zabraniti popuste?

Post by Trinity 25/8/2018, 11:39

Ne samo zabraniti, odrediti koliki oni moraju biti. :clown
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Treba li zabraniti popuste? Empty Re: Treba li zabraniti popuste?

Post by Regoč 26/8/2018, 13:14

Ciena proizvoda je stvar prodavača, isto kao i postotak popusta. Ako mu je volja sniziti 0,1 promil, njegova stvar. Moja je stvar hoću li kupiti.

_________________
Treba li zabraniti popuste? Slobodan-praljak-e1512064297742-243x300
Regoč
Regoč

Male
Posts : 35954
2015-08-21

Age : 105
Lokacija: : Doma

Back to top Go down

Treba li zabraniti popuste? Empty Re: Treba li zabraniti popuste?

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum