ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Crni petak - blagdan koji slavi potrošnju

Go down

Crni petak - blagdan koji slavi potrošnju Empty Crni petak - blagdan koji slavi potrošnju

Post by Trinity Fri 24 Nov - 15:35

Crni petak (Black Friday) je relativno nedavna pojava u Hrvatskoj koja se proširila dosta brzo. Unatoč standardnim pričama dežurnih dušobrižnika „epidemija“ Crnog petka je zahvatila Hrvatsku, svima na korist. Riječ je o svojevrsnom blagdanu kapitalizma koji se održava svake godine četvrtog petka u mjesecu studenom, dan iza američkog Dana zahvalnosti. Iako je razvikan kao dan u kojem se u godini obavi najviše kupnji, to je povijesno relativna novost, jer je npr. od 1993.-2001. bio tek između petog i desetog dana s najviše kupovina, a najčešće bi prvi mjesto zauzimala zadnja subota prije Božića.

Najraniji primjer korištenja fraze „Crni petak“ za označavanje dana nakon Dana zahvalnosti se pojavljuje u časopisu "Factory Management and Maintenence" u studenom 1951. godine i referirao se na pojavu da radnici uzimaju dan bolovanja nakon Thanksgivinga da bi spojili 4 neradna dana. Izgleda da radnici u Jugoslaviji ipak nisu bili prvi koji su spajali vikende s blagdanima da bi dobili duže neprekinute periode neradnih dana. U slično vrijeme se policija počela koristiti istu frazu za velike prometne gužve koje bi nastale na taj dan zbog putovanja radnika iz gradova obiteljima na selo radi proslave Božića ili povratka s proslave Dana zahvalnosti.

Prodaja na Crni petak može biti i indikator općeg gospodarskog stanja u određenoj godini. Podaci o osobnoj potrošnji na taj dan od 2002. do 2016. jasno izdvajaju dvije recesijske godine, 2008. i 2009. Iako su hrvatski mediji bili puni katastrofičnih napisa o zadnjim danima kapitalizma, kriza je u glavnom kapitalističkom gospodarstvu tj. u SAD-u trajala samo dvije godine. Naime, SAD je samo u 2008. i 2009. ostvario pad BDP-a i to relativno blag, od 0,3 posto jedne i 2,8 posto druge godine. Paralelno s tim potrošnja po kupcu je rasla svake godine od 2002. osim te dvije godine, što zbog loših očekivanja i apstinencije od potrošnje, što radi rasta nezaposlenosti koja je s manje od 5 posto narasla na maksimalnih 10 posto. Kriza je u Hrvatskoj trajala 6 godina, a 2009. godine je pad BDP-a iznosio čak 7,4%. Toliko o tome koliko su dobre ekonomske odluke hrvatske vlasti provodile. Ministri financija su se znali samo zaduživati da bi održavali nabujali birokratski aparat i sveobuhvatnu socijalnu državu pa su tako Hrvatsku od javnog duga 39,6 posto BDP-a doveli do 86,6 posto 2014. godine.

Ali kritika blagdanske potrošnje ne polazi od te pozicije, ona primarno polazi od toga da je sama potrošnja u tim razmjerima nemoralna na ovaj ili onaj način, destruktivna i pokazatelj nazadovanja društva. Potrošnja je zadovoljavanje određenih potreba. Naravno da nisu sve te potrebe životne, nisu sve ni samoinicirane u smislu da ih ljudi nisu svjesni dok im trgovci ne ponude nešto što stvara potrebu, ali svaka potrošnja zadovoljava određenu potrebnu, trenutnu ili dugoročnu.


Cijeli članak: http://liberal.hr/clanak.php?id=1343
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Crni petak - blagdan koji slavi potrošnju Empty Re: Crni petak - blagdan koji slavi potrošnju

Post by Trinity Fri 24 Nov - 15:36

Za Totema i dedalosta. :x
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Crni petak - blagdan koji slavi potrošnju Empty Re: Crni petak - blagdan koji slavi potrošnju

Post by T. Fri 24 Nov - 15:40

Triny wrote:Za Totema i dedalosta. :x
Ladyboyu, oladi... :troll1
T.
T.

Posts : 17083
2014-04-14

Age : 83

Back to top Go down

Crni petak - blagdan koji slavi potrošnju Empty Re: Crni petak - blagdan koji slavi potrošnju

Post by marcellus Fri 24 Nov - 16:25

suština rasprodaja je da ljudi kupuju stvari koje im nisu potrebne, novcem kojeg nemaju, da bi impresionirali susjede do čijeg im mišljenja nije stalo.


_________________
Crni petak - blagdan koji slavi potrošnju 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Crni petak - blagdan koji slavi potrošnju Empty Re: Crni petak - blagdan koji slavi potrošnju

Post by Guest Fri 24 Nov - 16:28

evo upravo sam naručio , hardware novčanik za kriptovalute.. 70€ sa poštarinom.. u RH na popustu je 90€

dolazi za par dana iz italije.. tu ću pohraniti ovih par kriptovaluta, i zakopati taj stick u zemlju, i odkopati za 3godine, kada vrijednost stika bude 100 000 €.. hehe
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Crni petak - blagdan koji slavi potrošnju Empty Re: Crni petak - blagdan koji slavi potrošnju

Post by epikur37 Fri 24 Nov - 17:36

američki neoliberalni idiotizam...jedan u nizu koje nekritički prihvatamo...

ali kao i svako pomodarstvo, ima rok trajanja....
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Crni petak - blagdan koji slavi potrošnju Empty Re: Crni petak - blagdan koji slavi potrošnju

Post by Trinity Fri 24 Nov - 18:00

je je...rasprodaje će nestati...
Kupci vole rasprodaje, sniženja...čak i kad to nisu...
Svakodnevno se smišljaju nove metode prodaje.
Jer...da bi zaradio novac, moraš prodavati.
Osim onih koji moralno  kradu od onih koji nemoralno prodaju. :)
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Crni petak - blagdan koji slavi potrošnju Empty Re: Crni petak - blagdan koji slavi potrošnju

Post by jastreb Fri 24 Nov - 18:36

Znači nije im dosta ono Valentinovo,pa Advent kojeg su potpuno izopačili i komarcijalizirali,pa božićno-novogodišnji blagdani...

Što li će još izmisliti?

No ne čudim se ja njima,nego glupoj raji koja sve to puši i troši.
jastreb
jastreb

Posts : 34045
2014-04-22


Back to top Go down

Crni petak - blagdan koji slavi potrošnju Empty Re: Crni petak - blagdan koji slavi potrošnju

Post by Guest Fri 24 Nov - 18:37

Triny wrote:
Jer...da bi zaradio novac, moraš prodavati.

ako ti zarađuješ, prodaješ, netko nužno mora kupovati, tj. torošiti

bez potrošnje novca nema zarade novca


na sljedećoj temi Triny će zagovarati smanjenje potrošnje, štednju :popcorn

http://ex-iskon.forumcroatian.com/t22673-bogat-je-onaj-tko-malo-treba-ne-onaj-tko-puno-ima


za kapitalizam, ali protiv potrošnje, logika cheers
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Crni petak - blagdan koji slavi potrošnju Empty Re: Crni petak - blagdan koji slavi potrošnju

Post by Guest Fri 24 Nov - 18:41

ako država troši novac, tko onda zarađuje?

ako javni sektor troši, koji sektor zarađuje?


zapravo to nisu prava pitanja, pravo pitanje je koliko su ljudi glupi, koliko su sposobni sami sebe uništiti lol!
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Crni petak - blagdan koji slavi potrošnju Empty Re: Crni petak - blagdan koji slavi potrošnju

Post by debotoijusto Fri 24 Nov - 18:44

Pinochet wrote:evo upravo sam naručio , hardware novčanik za kriptovalute.. 70€  sa poštarinom.. u RH na popustu je 90€

dolazi za par dana iz italije.. tu ću pohraniti ovih par kriptovaluta, i zakopati taj stick u zemlju, i odkopati za 3godine, kada vrijednost stika bude 100 000 €.. hehe

mlad si i poduzetan , bravo ti 
i domoljub si ,  ni zrna neprijatelju radis  :D

i ja se bacih u investiciju iako imam 1/16 bracke krvi  ,  kupih si 100g. white widow da se nadja , ceka nas teska zima  ;)
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30575
2014-04-12


Back to top Go down

Crni petak - blagdan koji slavi potrošnju Empty Re: Crni petak - blagdan koji slavi potrošnju

Post by Trinity Fri 24 Nov - 19:42

mamin sin wrote:
Triny wrote:
Jer...da bi zaradio novac, moraš prodavati.

ako ti zarađuješ, prodaješ, netko nužno mora kupovati, tj. torošiti

bez potrošnje novca nema zarade novca


na sljedećoj temi Triny će zagovarati smanjenje potrošnje, štednju :popcorn

http://ex-iskon.forumcroatian.com/t22673-bogat-je-onaj-tko-malo-treba-ne-onaj-tko-puno-ima


za kapitalizam, ali protiv potrošnje, logika cheers
Ti ne znaš zbrojiti 2+2. lolly
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Crni petak - blagdan koji slavi potrošnju Empty Re: Crni petak - blagdan koji slavi potrošnju

Post by orion Fri 24 Nov - 20:22

od mene nula bodova :baloni  ...danas kupila kruh,mlijeko, povrće za juhu i sastojke za pesto od bosiljka
orion
orion

Posts : 2287
2017-06-06


Back to top Go down

Crni petak - blagdan koji slavi potrošnju Empty Re: Crni petak - blagdan koji slavi potrošnju

Post by T. Fri 24 Nov - 20:27

orion wrote:od mene nula bodova :baloni  ...danas kupila kruh,mlijeko, povrće za juhu i sastojke za pesto od bosiljka
Mene isto mogu povuć...
Uzeo standardno, pivu i cigare...
T.
T.

Posts : 17083
2014-04-14

Age : 83

Back to top Go down

Crni petak - blagdan koji slavi potrošnju Empty Re: Crni petak - blagdan koji slavi potrošnju

Post by veber Fri 24 Nov - 20:40

Kada stave 40tku s dva Y 250 na 30% cijene, eto me.

_________________
smrt baterijama sloboda Dizelu.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

Crni petak - blagdan koji slavi potrošnju Empty Re: Crni petak - blagdan koji slavi potrošnju

Post by orion Fri 24 Nov - 20:43

Totenkopf wrote:
orion wrote:od mene nula bodova :baloni  ...danas kupila kruh,mlijeko, povrće za juhu i sastojke za pesto od bosiljka
Mene isto mogu povuć...
Uzeo standardno, pivu i cigare...


mene ne može .... kupujem totalno namjenski - više sam sklona potrošiti na izlete, druženja, putovanja ....
orion
orion

Posts : 2287
2017-06-06


Back to top Go down

Crni petak - blagdan koji slavi potrošnju Empty Re: Crni petak - blagdan koji slavi potrošnju

Post by Leviathan2 Fri 24 Nov - 20:46

po cemu je taj blek fajdej poseban
opet neko americko pomodno smece poput helovena
a kruva ti
ja odem u zadrugu, iskesim se s parama i uzmem ono sto mi treba
nema price nema zajebavanja
a danas nisam nista kupovao, cak ni kru, dobijo u menzi :D

_________________
Crni petak - blagdan koji slavi potrošnju Images?q=tbn:ANd9GcQRqnLHscWsIZTkjqYrSt1h-A1RiF9_dMbyrQ&usqp=CAU
Leviathan2
Leviathan2

Male
Posts : 21431
2015-10-04

Lokacija: : Međurečje

http://www.uzaludnipokusaj.org

Back to top Go down

Crni petak - blagdan koji slavi potrošnju Empty Re: Crni petak - blagdan koji slavi potrošnju

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum