ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

suce trebaju birati gradjani

Page 1 of 2 1, 2  Next

Go down

suce trebaju birati gradjani Empty suce trebaju birati gradjani

Post by kic 17/10/2017, 11:19





Suce trebaju birati građani na izravnim izborima


Suce trebaju birati građani na izravnim izborima
17.10.2017.
PIŠE: Mario Nakić FOTO: HRT


Sudbena vlast jedna je od tri grane države u liberalnoj demokraciji, pa tako i u Republici Hrvatskoj. Dok druge dvije grane vlasti izravno bira narod (Sabor i predsjednika/predsjednicu), to nije slučaj kod sudbene vlasti. Možda iz tog razloga sudbena se vlast u javnosti najviše zanemaruje i građani je uglavnom uzimaju "zdravo za gotovo" dok se na njoj ne opeku. Često ćete čuti, vidjeti, pročitati o ne baš logičnim presudama čija obrazloženja ponekad graniče i sa znanstvenom fantastikom.

Naravno, treba uzeti u obzir činjenicu da su sudske parnice često komplicirane, da novinari mogu subjektivno prenijeti ili jednostavno simplificirati slučaj. Međutim, teško je samo tako prijeći preko brojnih nelogičnih objašnjenja.

I suci su ljudi poput svih nas, i oni mogu pogriješiti. Ali oni kad pogriješe, posljedice su obično daleko gore i teže nego kad pogriješi konobar u restoranu koji krivo izračuna iznos na računu ili kad novinar pogriješi u nekoj vijesti. Ako se nelogičnosti u sudstvu događaju često i nisu iznimke nego postaju pravilo, onda cijelo društvo ima velik problem. Ja ne tvrdim da je baš to slučaj u Hrvatskoj, ali javnost je s pravom uznemirena sumnjom i gubi povjerenje u državni aparat.

Kad je sutkinja na suđenju Tomislavu Horvatinčiću ukorila novinare ustvrdivši kako nju "ne bira narod", kao da je poručila kako ona zapravo ne odgovara narodu i javnosti. Dobrim dijelom je u pravu.

Točno je, naime, da suce u Republici Hrvatskoj ne bira narod izravno. Na stranicama Vrhovnog suda RH lijepo je objašnjeno:

Suce u Republici Hrvatskoj imenuje i razrješuje, te o njihovoj stegovnoj odgovornosti odlučuje Državno sudbeno vijeće. Državno sudbeno vijeće ima 11 članova koje iz reda istaknutih sudaca, odvjetnika i sveučilišnih profesora pravnih znanosti bira Hrvatski sabor. Većina, njih sedam, od ukupnog broja članova Državnog sudbenog vijeća, su iz reda sudaca.

Dakle, Sabor bira članove Državnog sudbenog vijeća koje onda bira i razrješuje suce. Iako narod bira članove Sabora, suci su birani tek "iz četvrte ruke" demokratskog procesa, koja je toliko daleko da suci de facto više ne osjećaju odgovornost prema narodu. A i zašto bi? Svatko djeluje prema vlastitom interesu. Ako znaš da te je izabralo i da te može razriješiti vijeće od 11 članova, gledat ćeš samo da se ne zamjeriš većini u tom vijeću i siguran si! Kakav narod, kakvi bakrači?

To je normalno, tako razmišljaju manje-više svi hrvatski državni službenici. Oni se financiraju novcem poreznih obveznika, ali nemaju osjećaj odgovornosti prema svojim financijerima, nego isključivo prema onima koji su im odobrili rad (ili su ih postavili na to radno mjesto). Kod sudaca je to čak i malo bolje, barem u smislu političke neovisnosti, jer se mnogi drugi često osjećaju odgovorni isključivo prema političarima koji su ih postavili.

Oni tako razmišljaju i za njih je velika uvreda ako ih netko podsjeti da su porezni obveznici njihovi klijenti jer ih plaćaju. Podsjetilo me to na Borisa Jokića koji je na nedavnoj tribini Radničke fronte rekao nešto u smislu da se učenici i njihovi roditelji ne smiju gledati od strane obrazovnog sustava kao "klijenti", kaže da je to neusporedivo s uslužnim djelatnostima. Ja mislim da mi u Hrvatskoj imamo baš taj problem. Državne službe ne razumiju niti žele prihvatiti činjenicu da su one samo "službe" u svrhu građana, a ne da su građani tu radi njih.

Školski sistem bi se lako doveo u red, to je objasnio Steve Jobs, a što se sudske vlasti tiče - ona bi trebala biti birana na isti način kao i druge grane državne vlasti - direktnim izborima. Kad je Krešo Beljak nedavno nabrajao ključne točke novih HSS-ovih "liberalnih" smjernica, rekao je puno gluposti, ali u jednoj stvari je u pravu: suce trebaju birati građani.

Većina saveznih država SAD-a (točnije, njih 39) bira suce, državne odvjetnike i načelnike lokalne policije izravnim demokratskim izborima. Slično je i u nekim dijelovima Švicarske. Postoje i pozitivne i negativne strane takvog izbora sudaca, ali mislim da je to jedini način da se uvjeri predstavnike sudbene vlasti da odgovaraju direktno narodu. Ne bi nikome bilo svejedno kakve će odluke donositi ako zna da će za par godina narod odlučivati o nastavku njegove ili njezine sudačke karijere. To bi ubrzalo procese na sudovima jer bi se suci natjecali u efikasnosti.

Pravosuđe je često zanemarivano kao tema u našoj javnosti, ali ono je ključni preduvjet za funkcioniranje uređene države, društva i temelj gospodarskog prosperiteta u liberalnoj demokraciji. Zato bismo trebali razmisliti o ovom prijedlogu.

http://liberal.hr/clanak.php?id=1190
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48016
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

suce trebaju birati gradjani Empty Re: suce trebaju birati gradjani

Post by L'âme 17/10/2017, 11:20

Ne trebaju.
Treba promijeniti ono 'nakon izbora.

_________________
“You will not be good teachers if you focus only on what you do and not upon who you are.”
― Rudolf Steiner
L'âme
L'âme

Posts : 25744
2014-04-12


Back to top Go down

suce trebaju birati gradjani Empty Re: suce trebaju birati gradjani

Post by Guest 17/10/2017, 11:20

Nije nego ih u RH postavlja bosansko-vlaški čardak
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

suce trebaju birati gradjani Empty Re: suce trebaju birati gradjani

Post by kic 17/10/2017, 11:35

Pinochet wrote:Nije nego ih u RH postavlja bosansko-vlaški čardak

gdje su bosanci? Tuđman, Račan, Sanader, Karamarko, Milanović, Plenković?
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48016
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

suce trebaju birati gradjani Empty Re: suce trebaju birati gradjani

Post by kic 17/10/2017, 11:35

maggie13 wrote:Ne trebaju.
Treba promijeniti ono 'nakon izbora.

kojo?
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48016
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

suce trebaju birati gradjani Empty Re: suce trebaju birati gradjani

Post by darth_vader 17/10/2017, 11:40

kic wrote:
maggie13 wrote:Ne trebaju.
Treba promijeniti ono 'nakon izbora.

kojo?

Baš gledam...
darth_vader
darth_vader

Male
Posts : 19665
2014-04-17

Age : 45

Back to top Go down

suce trebaju birati gradjani Empty Re: suce trebaju birati gradjani

Post by michaellcmacha 17/10/2017, 11:52

suce, državne odvjetnike do razine općinskog definitivno treba neposredno birati, i to na način da se natječajno za sudački izbor mogu prijaviti svi koji ispunjavaju osnovne uvjete za taj poziv i to bez naglaska na radno iskustvo... jer nama očito trebaju i suci i tužitelji bez "iskustva", ovi iskusni zajebaše pravo i sjebaše pravicu...
michaellcmacha
michaellcmacha

Posts : 21324
2015-08-08


Back to top Go down

suce trebaju birati gradjani Empty Re: suce trebaju birati gradjani

Post by kic 17/10/2017, 11:57

michaellcmacha wrote:suce, državne odvjetnike do razine općinskog definitivno treba neposredno birati, i to na način da se natječajno za sudački izbor mogu prijaviti svi koji ispunjavaju osnovne uvjete za taj poziv i to bez naglaska na radno iskustvo... jer nama očito trebaju i suci i tužitelji bez "iskustva", ovi iskusni zajebaše pravo i sjebaše pravicu...

sad ćeš doći pod udar "struke" da pravo i pravica nisu na prodaju i za oglašavanje.. :))
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48016
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

suce trebaju birati gradjani Empty Re: suce trebaju birati gradjani

Post by michaellcmacha 17/10/2017, 11:59

boli me kurac, ja dok sam radio imao sam posla samo sa nepoštenim sucima i tužiteljima... naime da sam kao drot mogao utjecati koga strpati u buvaru prije bi njih trpo nego one koje sam hapsio...

_________________
https://i.servimg.com/u/f25/20/30/76/79/flag-k10.jpg

"Snažni su duhom, njihova je vojska ustrajna jer brani svoju DOMOVINU" 
michaellcmacha
michaellcmacha

Posts : 21324
2015-08-08


Back to top Go down

suce trebaju birati gradjani Empty Re: suce trebaju birati gradjani

Post by kic 17/10/2017, 12:00


e znam sve..
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48016
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

suce trebaju birati gradjani Empty Re: suce trebaju birati gradjani

Post by michaellcmacha 17/10/2017, 12:01

ne znam možda je sisak uistinu usran grad do temelja ali bez pretjerivanja te dvije grane pravosuđa u sisku su dno dna

_________________
https://i.servimg.com/u/f25/20/30/76/79/flag-k10.jpg

"Snažni su duhom, njihova je vojska ustrajna jer brani svoju DOMOVINU" 
michaellcmacha
michaellcmacha

Posts : 21324
2015-08-08


Back to top Go down

suce trebaju birati gradjani Empty Re: suce trebaju birati gradjani

Post by michaellcmacha 17/10/2017, 12:04

polovica sudaca su oni ološari iz onijeh vremena, a druga polovica su njihova djeca ili rođaci ista shema i u odvjetništvu... svaki drugi sudac ili sutkinja su notorni alkoholičari od kojih bar trećina sudi i presuđuje u alkoholiziranom stanju a odvjetnici su po tom pitanju još gori oni se maltene ni ne trijezne...

_________________
https://i.servimg.com/u/f25/20/30/76/79/flag-k10.jpg

"Snažni su duhom, njihova je vojska ustrajna jer brani svoju DOMOVINU" 
michaellcmacha
michaellcmacha

Posts : 21324
2015-08-08


Back to top Go down

suce trebaju birati gradjani Empty Re: suce trebaju birati gradjani

Post by michaellcmacha 17/10/2017, 12:07

samo treba pogledati na koliko očevida izlaze ti debili koji bi po defaultu trebali biti izravno upoznati sa inicijalnim činjeničnim stanjem i odmah ti je sve jasno kako to funkcionira i ko su i što su oni u toj priči... ja poznam državne odvjetnike koji nikad nisu izašli na očevid i uopće ga ne znaju voditi... to ti dođe kao da kirurg ne zna izvršiti ni najosnovniji operativni zahvat...

_________________
https://i.servimg.com/u/f25/20/30/76/79/flag-k10.jpg

"Snažni su duhom, njihova je vojska ustrajna jer brani svoju DOMOVINU" 
michaellcmacha
michaellcmacha

Posts : 21324
2015-08-08


Back to top Go down

suce trebaju birati gradjani Empty Re: suce trebaju birati gradjani

Post by kic 17/10/2017, 12:15


drzavni odvjetnici nesposobni, suci pokvareni..
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48016
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

suce trebaju birati gradjani Empty Re: suce trebaju birati gradjani

Post by L'âme 17/10/2017, 12:15

kic wrote:
maggie13 wrote:Ne trebaju.
Treba promijeniti ono 'nakon izbora.

kojo?
pravila, kontrola, evaluacija..i za primjer, sve s najvisim kriterijima.
Vidjeli bismo onda koliko bi ih se bacalo u pravosudne vode.
Najlakse kad nema kontrole, odgovornosti, vrednovanja.
Ili ima bella finta, tj. modusom ' sam sebi odredjujem pravila i sam sebe vrednujem'.
Eventualno kolega, a onda vrijedi stara dobra ' ruka ruku mije, obraz obadvije'.


Last edited by maggie13 on 17/10/2017, 12:15; edited 1 time in total
L'âme
L'âme

Posts : 25744
2014-04-12


Back to top Go down

suce trebaju birati gradjani Empty Re: suce trebaju birati gradjani

Post by epikur37 17/10/2017, 12:15

kic wrote:
Pinochet wrote:Nije nego ih u RH postavlja bosansko-vlaški čardak

gdje su bosanci? Tuđman, Račan, Sanader, Karamarko, Milanović, Plenković?


Mi nismo istaknuti ali mičemo poluge vlasti, ovi svi gore naše su udbo-bosanske marionete :D
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

suce trebaju birati gradjani Empty Re: suce trebaju birati gradjani

Post by epikur37 17/10/2017, 12:17

kic wrote:
drzavni odvjetnici nesposobni, suci pokvareni..

važno da je narod dobar i pošten.
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

suce trebaju birati gradjani Empty Re: suce trebaju birati gradjani

Post by kic 17/10/2017, 12:19

epikur37 wrote:
kic wrote:
drzavni odvjetnici nesposobni, suci pokvareni..

važno da je narod dobar i pošten.

i narod je izabrao Barabu a ne Isusa, ali narod zna kad je pogrijesio i ne busa se u prsa da je struka i da nije nis lose napravio, imamo vlast koja nizasto nije odgovorna, super :))
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48016
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

suce trebaju birati gradjani Empty Re: suce trebaju birati gradjani

Post by michaellcmacha 17/10/2017, 12:31

pa ljudi moji jel vam poznato da mi trenutno u obrazovnom sustavu (srednjoškolski i visokoškolski) imamo predavače koji imaju i po 73-78  godina lik predaje mom sinu a predavao je i meni a već onda je bio na pragu mirovine, međutim radije će njega hodajućeg leša u mirovini zaposliti neg nekog mladog... jebote pa pola defektologa i pedagoga su doslovno defektni u mozak i da se radi istinski natječaj jebo me pas ako bi pol njih moglo raditi posao koji rade... lika koji je u moje vrijeme predavao MISS stave (generalni obrazac u cijeloj rh) da predaje etiku a on sve ovo vrijeme i dalje gusla djeci o marksizmu i takvog mastodonta dva puta potežu iz mirovine da dođe raditi jer eto nema mladih koji su završili jebeni faks i koji bi tu jebenu etiku mogli predavati...

_________________
https://i.servimg.com/u/f25/20/30/76/79/flag-k10.jpg

"Snažni su duhom, njihova je vojska ustrajna jer brani svoju DOMOVINU" 
michaellcmacha
michaellcmacha

Posts : 21324
2015-08-08


Back to top Go down

suce trebaju birati gradjani Empty Re: suce trebaju birati gradjani

Post by michaellcmacha 17/10/2017, 12:32

nije nama sjebano pravosuđe, nama je sjeban cijeli sustav samo se mi svi skupa pravimo da je to tak jer tak mora biti...

_________________
https://i.servimg.com/u/f25/20/30/76/79/flag-k10.jpg

"Snažni su duhom, njihova je vojska ustrajna jer brani svoju DOMOVINU" 
michaellcmacha
michaellcmacha

Posts : 21324
2015-08-08


Back to top Go down

suce trebaju birati gradjani Empty Re: suce trebaju birati gradjani

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum