ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Godišnjica smrti generala Martina Špegelja

Go down

Godišnjica smrti generala Martina Špegelja Empty Godišnjica smrti generala Martina Špegelja

Post by vuksadinare 11/5/2017, 10:40

http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/martin-spegelj-otac-zng-a-zacetnik-hrvatske-vojske-i-vizionar-hrvatske-obrane-u-domovinskom-ratu-1024375/
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99119
2015-09-08


Back to top Go down

Godišnjica smrti generala Martina Špegelja Empty Re: Godišnjica smrti generala Martina Špegelja

Post by Guest 11/5/2017, 10:44

Kada se dogodio tzv. Desetodnevni rat u Sloveniji, u lipnju 1991., Špegelj je zagovarao zajednički obrambeni plan, po kojemu bi Hrvatska napala vojne baze JNA po Hrvatskoj i tako ušla u rat („Špegeljev plan“). Međutim, Tuđman je odbijao konfrontaciju i nije se složio s planom po kojem bi Hrvatska napala višestruko jačeg neprijatelja i dala mu legitimitet za protuudar. Plan je odbačen glasovanjem u kojem su za njegovu provedbu bili samo Špegelj i Stipe Mesić. Treba istaknuti da je vodstvo vodstvo JNA i Srbije priželjkivalo je hrvatski napad.

Lik je bio ili totalni politički idiot ili je radio za drugu stranu. Trećeg nema.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Godišnjica smrti generala Martina Špegelja Empty Re: Godišnjica smrti generala Martina Špegelja

Post by vuksadinare 11/5/2017, 10:44

...ovo sa slovenijom oko zajednicke obrane...i djelovanja bi bilo ok i mozda i provedivo ali sa jednom znatnom razlikom..slovenci su bili naoruzani do zuba oruzjem vlastitog TO-a...a mi smo imali ako ne bas skoro quratz od ovce sto se oruzja tice...pogotovo protivoklopnog i teskog....sve sto smo mogli je postvljati prepreke...sto se i radilo u zagorju,međimurju,gorskom kotaru i karlovackom podrucju...ili bacati molotovljeve koktele na tenkove kao sto ej to bilo u novom zagrebu....
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99119
2015-09-08


Back to top Go down

Godišnjica smrti generala Martina Špegelja Empty Re: Godišnjica smrti generala Martina Špegelja

Post by Regoč 11/5/2017, 10:47

Kakogod, nezaobilazan u podnošenju i odbijanju prvoga vala velikosrbske agresije.
Godišnjica smrti generala Martina Špegelja F1111087fff8cb42be4522e9c5317cdb_XL

_________________
Godišnjica smrti generala Martina Špegelja Slobodan-praljak-e1512064297742-243x300
Regoč
Regoč

Male
Posts : 35954
2015-08-21

Age : 105
Lokacija: : Doma

Back to top Go down

Godišnjica smrti generala Martina Špegelja Empty Re: Godišnjica smrti generala Martina Špegelja

Post by vuksadinare 11/5/2017, 10:48

slidingdoorsoperator wrote:Kada se dogodio tzv. Desetodnevni rat u Sloveniji, u lipnju 1991., Špegelj je zagovarao zajednički obrambeni plan, po kojemu bi Hrvatska napala vojne baze JNA po Hrvatskoj i tako ušla u rat („Špegeljev plan“). Međutim, Tuđman je odbijao konfrontaciju i nije se složio s planom po kojem bi Hrvatska napala višestruko jačeg neprijatelja i dala mu legitimitet za protuudar. Plan je odbačen glasovanjem u kojem su za njegovu provedbu bili samo Špegelj i Stipe Mesić. Treba istaknuti da je vodstvo vodstvo JNA i Srbije priželjkivalo je hrvatski napad.

Lik je bio ili totalni politički idiot ili je radio za drugu stranu. Trećeg nema.
..nije radio....ali je forsirao onu partizansku juris pa sto bude...osbno sam se prijavio tada u NZ prije samog pocetka rata u sloveniji i bio sam raspoređen na nekakvoj blokadi vojarni jna na borongaju i dugom selu...ono kad sam vidio sto imamo rekao sam mozemo ispaliti pokoji metak i bje'z..likovi sa lovackim..oruzjem..pistoljima..i tek nesto gardista i policije sa automatima...imali smo cak JEDNU zolju....i to kod vojarne u dugom selu gdje je bio jedan oklopno mehanizirani bataljun..sa pedesetak tenkova i tridesetak transportera..
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99119
2015-09-08


Back to top Go down

Godišnjica smrti generala Martina Špegelja Empty Re: Godišnjica smrti generala Martina Špegelja

Post by Guest 11/5/2017, 10:52

vuksadinare wrote:
slidingdoorsoperator wrote:Lik je bio ili totalni politički idiot ili je radio za drugu stranu. Trećeg nema.
..nije radio....ali je forsirao onu partizansku juris pa sto bude...osbno sam se prijavio tada u NZ prije samog pocetka rata u sloveniji i bio sam raspoređen na nekakvoj blokadi vojarni jna na borongaju i dugom selu...ono kad sam vidio sto imamo rekao sam mozemo ispaliti pokoji metak i bje'z..likovi sa lovackim..oruzjem..pistoljima..i tek nesto gardista i policije sa automatima...imali smo cak JEDNU zolju....i to kod vojarne u dugom selu gdje je bio jedan oklopno mehanizirani bataljun..sa pedesetak tenkova i tridesetak transportera..

Pa o tome ti i govorim. Vojni neuspjeh je sa takvom opcijom bio zagarantiran. Hrvatska jednostavno nije bila spremna, a Špegelj je zagovarao da u takvom stanju uđemo u otvoreni rat sa JNA i tako im damo izliku za agresiju pred međunarodnom zajednicom.
Dakle, lik je bio ili totalni politički idiot ili je radio za drugu stranu. Trećeg nema.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Godišnjica smrti generala Martina Špegelja Empty Re: Godišnjica smrti generala Martina Špegelja

Post by vuksadinare 11/5/2017, 11:02

slidingdoorsoperator wrote:
vuksadinare wrote:
slidingdoorsoperator wrote:Lik je bio ili totalni politički idiot ili je radio za drugu stranu. Trećeg nema.
..nije radio....ali je forsirao onu partizansku juris pa sto bude...osbno sam se prijavio tada u NZ prije samog pocetka rata u sloveniji i bio sam raspoređen na nekakvoj blokadi vojarni jna na borongaju i dugom selu...ono kad sam vidio sto imamo rekao sam mozemo ispaliti pokoji metak i bje'z..likovi sa lovackim..oruzjem..pistoljima..i tek nesto gardista i policije sa automatima...imali smo cak JEDNU zolju....i to kod vojarne u dugom selu gdje je bio jedan oklopno mehanizirani bataljun..sa pedesetak tenkova i tridesetak transportera..

Pa o tome ti i govorim. Vojni neuspjeh je sa takvom opcijom bio zagarantiran. Hrvatska jednostavno nije bila spremna, a Špegelj je zagovarao da u takvom stanju uđemo u otvoreni rat sa JNA i tako im damo izliku za agresiju pred međunarodnom zajednicom.
Dakle, lik je bio ili totalni politički idiot ili je radio za drugu stranu. Trećeg nema.
gledaj..imali smo mi nesto snaga da se moglo mozda izvesti pokoji kvalitetniji napad na vojne objekte jna te ih mozda i zauzeti...ali i tu je postojao jedan problem...najobucenije i relativno dobro opremljene postrojbe poput recimo dijelova 1 gardijske brigade i specijalne policije..bili su razmjesteni po podrucjima koji su bili ugrozeni od strane srpskih paravojnih formacija i jna...naravno nije ih bilo mnogo ali tu su bili najpotrebniji jer su hrvatska sela i gradovi na kriznim zaristima u hravtskoj bili ugrozeni do napada srpskih paravojnika,terorista i cetnika a jna im je pomagala sto je tada uspostavljala navodno tampon zone ali onda kad su cede zauzeli neko selo ili podrucje..i to se najvise desavalo ili pocelo desavati upravo pred kraj 6 mjeseca 1991 kad je i poceo rat u sloveniji..pa 2/3 pripadnika tigrova je tad bilo razmjesteno na banovini i istocnoj slavoniji...dijelovi specijalnih postrojbi stitili su policijske postaje u glini,hrvatskoj kostajnici,petrinji,pakracu,gospicu,kijevu,vrlici..
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99119
2015-09-08


Back to top Go down

Godišnjica smrti generala Martina Špegelja Empty Re: Godišnjica smrti generala Martina Špegelja

Post by vuksadinare 11/5/2017, 11:09

..vojni objekti jna na ajmo rec tada relativno mirnijim podrucjima hrvatske..prepusteni su da blokadu cine pripadnici NZ zatim policije vecinom rezervni satav i nesto gardista pretezno pripadnika rezervnog sastava garde..90% tih ljudi je bilo slabo naopruzano vecinom lovackim i osobnim naoruzanjem sto se tice NZ i civilnih dragovoljaca...dok je rezervni sastav policje također mahom imao samo pjesacko naoruzanje..a gardisti su tek imali pokoji rucni bacac..eventualno laki minobacac sa deset granata..i to je to..u tijeku slovenskog rata...jedan dan smo prijatelj i ja skoknuli do obliznjih slovenskih brezica...gdje je jos bilo mirno..i kad smo vidjeli slovenske teritorijalce..kako su naoruzani rekli smo 'eh blago njima'...imali su svi automatsko oruzje..u torbici su imali po sest okvira za automatske puske..svaki je imao po pet,sest tromblona,nekoliko rucnih bombi,zolje..a vidjeli smo i kod jednog skladista u brezicama i bateriju teskih minobacaca 120 mm..i desetke sanduka sa minobacackim minama..
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99119
2015-09-08


Back to top Go down

Godišnjica smrti generala Martina Špegelja Empty Re: Godišnjica smrti generala Martina Špegelja

Post by vuksadinare 11/5/2017, 11:15

...samo u ejdnom napadu na jednu karaulu jna u slovenskom prekomurju....janezi su ispalili stotinjak minobacackih granata i ispalisi na desetke granata za beztrzajne topove...a mi o ono vrijeme mogli smo samo sanjatui da u jednom napadu ispalimo stotinjak i vise minobacackih projektila..
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99119
2015-09-08


Back to top Go down

Godišnjica smrti generala Martina Špegelja Empty Re: Godišnjica smrti generala Martina Špegelja

Post by Guest 11/5/2017, 12:36

vuksadinare wrote:a mi o ono vrijeme mogli smo samo sanjatui da u jednom napadu ispalimo stotinjak i vise minobacackih projektila..

Eto vidiš. I jasno je da bi u takvom odnosu snaga otvoreni napad na JNA predstavljao potpuno ne samo vanjskopolitičko nego i vojno ludilo.
Zato i kažem, lik je bio ili potpuni politički diletant ili je radio za drugu stranu.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Godišnjica smrti generala Martina Špegelja Empty Re: Godišnjica smrti generala Martina Špegelja

Post by Guest 11/5/2017, 12:46



zlikovac
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Godišnjica smrti generala Martina Špegelja Empty Re: Godišnjica smrti generala Martina Špegelja

Post by vuksadinare 11/5/2017, 12:49

slidingdoorsoperator wrote:
vuksadinare wrote:a mi o ono vrijeme mogli smo samo sanjatui da u jednom napadu ispalimo stotinjak i vise minobacackih projektila..

Eto vidiš. I jasno je da bi u takvom odnosu snaga otvoreni napad na JNA predstavljao potpuno ne samo vanjskopolitičko nego i vojno ludilo.
Zato i kažem, lik je bio ili potpuni politički diletant ili je radio za drugu stranu.
ne znam koliko si bio svjedok onog vremena..u doba rata u sloveniji i pocetka ratnih zbivanja u hrvatskoj....ja sam tad bio civilni dragovolajc niti pripadnik NZ niti zng-a..jednostavno sam se javio za tada pocetak blokadi vojarni...ne totalnih ali smo imali punktove...nas cetvoro kod vojarne jna na borongaju...u biti drzali smo punkt u dvoristu jedne obiteljske kuce koja je bila nasuprot vojarne kakvih stotinjak ili manje metara...tu je bio punkt jer vlasnik kuce je bio malo zesci hdzovac i nabrijan...a i dvoriste je bilo dobro zasticeno..dosta zelenila,vocki,zivica...tamo smo napravili punkt od vreca pijeska...od nas cetri trojica su imali oruzje...jedna m-48,jedan kalas i pistolj...kalas je duzio vlasnik kuce i on je boravio sa nama na tom punktu...metaka oko stotinjak...i pet konzervi pivi napunjenih trotilom i cavlima..sa fitiljom...i to je sve...a nasuprot imas vojarnu punu oruzja jer je vojarna u borongaju bila mjesovitog sastava oklopno-topnickog-pzo odjeljenja...mogao si sa nasim 'oruzjem' samo vrapce gađat...jedino na jednom punktu pripadncii rezervnog sastava zng-a imali su rpg sa deset mina...a i oni bi sa tim eventualno ih samo okrznuli...ali ako pamtim sto iz tog razdoblja...bila je dobra klopa koju nam je posluzivao nas domacin i suborac...tamo sam bio sedam dana...lik je svako malo rostiljao,odlican grah...domace vino jer je bio prigorac a imao je i grunt kod zeline...nocu smo se mjenjali..dva su cetri sata dezurali...druga dva su cetri sata spavali..
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99119
2015-09-08


Back to top Go down

Godišnjica smrti generala Martina Špegelja Empty Re: Godišnjica smrti generala Martina Špegelja

Post by L'âme 11/5/2017, 17:31

Prele wrote:

zlikovac
treba frlja po ovome rezirat predstavu..:D
L'âme
L'âme

Posts : 25744
2014-04-12


Back to top Go down

Godišnjica smrti generala Martina Špegelja Empty Re: Godišnjica smrti generala Martina Špegelja

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum