ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu Empty Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu

Post by debotoijusto Mon 17 Apr - 10:20

Netom što je 1. svjetski rat završio, jedan mladi Slavonac s diplomom bečke medicine imenovan je šefom higijenskog odjela tek osnovanog ministarstva zdravlja Kraljevine SHS. Ime tog čovjeka bilo je Andrija Štampar.

Štampar će biti šef tog higijenskog odjela narednih 11 godina, a s te će funkcije voditi jedan od najvećih prosvjetiteljskih pothvata u našoj povijesti. Tijekom tih 11 godina, Štampar i njegov tim formirali su 250 ustanova, higijenskih zavoda i škola narodnog zdravlja koje su udarile temelj medicinskoj prevenciji na Balkanu. Kao zagovornik prevencije, Štampar je koristio i medijske novotarije za odgoj nepismenih seljaka, pa je - kao usputnu korist u tom edukativnom radu - zasnovao i prvu javnu kinematografiju u Hrvatskoj. Osim toga, Štampar je zasnovao i principe onog što danas zovemo socijalna medicina.

Danas - 99 godine nakon Štamparova imenovanja - zanimljivo je čitati tih Štamparovih deset principa. Iz današnje perspektive, naime, oni zvuče gotovo kao neki radikalni politički program. Zdravlje je - veli Štampar - tema kojoj se imaju “baviti svi”. U zdravlju je “obavještavanje naroda važnije od zakona”. Socijalna je terapija važnija od individualne, a glavno mjesto liječenja mjesto gdje se živi, a ne ordinacija. Liječnik ne smije biti ekonomski ovisan o bolesniku, a medicina mora biti jednaka bogatom i siromašnom. A među deset točaka Štamparovih načela kao osmo po redu se “sakrilo” i jedno koje naizgled zvuči kao ljupka, prazna fraza. Ono glasi “liječnik treba biti narodni učitelj”.
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30570
2014-04-12


Back to top Go down

Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu Empty Re: Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu

Post by debotoijusto Mon 17 Apr - 10:21

Taj ideal prosvjetiteljske tehnokracije kao “učiteljice naroda” nastavio se i nakon rata. Često su i akteri bili isti - među inim, i Štampar i Radica. Dio te kulture prosvjetiteljske tehnokracije su i socijalistički tehnološki inovatori, od izumiteljice Vegete Zlate Bartl, preko tvorca neretvanske kulture mandarina Živka Gattina, do tvoraca azitromicina iz zagrebačke Plive. Nekoliko generacija “tehnokrata” i “struke” izvelo je naciju musavih, malaričnih seljaka iz nezamislive, primitivne bijede i naučilo ih napraviti TV prijemnik, frižider, PVC prah, ciklotron, naučilo ih operirati srce, planirati grad i izvesti umjetnu oplodnju. Taj trud par generacija danas postoji oko nas. Taj trud mi obitavamo, u tom trudu radimo, u njemu se liječimo, taj je trud danas izlistan na burzi. Sve je to stvorila neka “struka”, neka tehnokratska elita.

Kako bi danas toj tehnokratskoj eliti izgledala Hrvatska 2017.? Što bi danas Andrija Štampar rekao na to da u Hrvatskoj 2017. nanovo vodimo rasprave oko nečeg tako temeljnog kao što je - cijepljenje?
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30570
2014-04-12


Back to top Go down

Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu Empty Re: Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu

Post by debotoijusto Mon 17 Apr - 10:22

Pred koji dan bratova me žena upozorila na nešto što mi je, kao i većini vas, promaklo. Ove godine, naime, u Hrvatskoj ni u jednom mediju nije bilo prvoaprilske šale. A i njeno i moje mišljenje je da je nije bilo zato što se cijelo društvo pretvorilo u cjelogodišnji prvi april. U ovom trenutku, vi u Saboru imate zastupnika Bunjca koji na internetu objavi “recept” cjepiva za djecu u kojem jedino što još fali su šišmiševa krila i mišja žuč. Drugi saborski zastupnik - Pernar - u Sabor je doveo nikoga drugog nego Davida Ickea, britanskog teoretičara zavjere koji poučava da je britanska kraljica gušter koji pije krv male djece. Tek koji dan nakon što je takav osebujni mislilac pohodio hrvatski parlament, u Splitu su se na trgu pred kazalištem u velikom broju sakupili srodni teoretičari zavjere. Nakon što su lokalne vlasti uvjetovale upis u gradski vrtić obaveznim cijepljenjem, stotine su se roditelja okupile na protest na kojem su - manje-više - poručili da “struci” ne vjeruju. Ne vjeruju svojim pedijatrima, ne vjeruju njihovim profesorima na medicini, ne vjeruju bijelim kutama, laboratorijima, menzuri i epruveti.

Točno 99 godina nakon što je Andrija Štampar preuzeo u Beogradu ured ministarstva narodnog zdravlja, svijet koji je on zasnovao u temeljitoj je krizi. Narod - izgleda - “narodnim učiteljima” više ne vjeruje. Hrvatska, ne samo Hrvatska (ali - pogotovo Hrvatska) suočava se s porazom racionalizma. Mi ovdje ne govorimo o porazu ideja trećeg siječnja, porazu ideja 1990. ili 1945. Mi ovdje govorimo o porazu 1776. i 1789., porazu američke i francuske revolucije, porazu prosvjetiteljstva.
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30570
2014-04-12


Back to top Go down

Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu Empty Re: Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu

Post by debotoijusto Mon 17 Apr - 10:23

Bilo bi lako - naravno - identificirati tri očita, prvoloptaška krivca za ovu upalnu infekciju iracionalizma. Prvi od njih je internet, koji je izoliranim idiotima dao oruđe da se lakše povežu, te demokratizirao “istinu” na način da su i pravorijek tehnokrata i “alternative truth” tek artikli na Googleovoj polici. Drugog krivca predvodi upravo prije spomenuti Bozanić. Riječ je o hrvatskoj katoličkoj hijerarhiji, jednoj moralno indiferentnoj, sebičnoj i otupjeloj oligarhiji umjesto koje se mi moramo stidjeti, jer se ona sama očito ne stidi ničega. Treća je - naravno - vladajuća ideologija koja je tu oligarhiju smjestila na položaj duhovnog politbiroa: pri tom - da se razumijemo - ta “vladajuća ideologija” nipošto ne podrazumijeva samo HDZ.

http://www.jutarnji.hr/komentari/jurica-pavicic-poraz-prosvjetiteljstva-u-hrvatskoj-vracamo-se-svijetu-malaricnih-seljaka-koji-ne-vjeruju-doktoru-ali-vjeruju-vracari-i-davidu-ickeu/5911896/
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30570
2014-04-12


Back to top Go down

Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu Empty Re: Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu

Post by debotoijusto Mon 17 Apr - 10:24

dobar
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30570
2014-04-12


Back to top Go down

Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu Empty Re: Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu

Post by RayMabus Mon 17 Apr - 10:28

To je samo znak da je društvo kao grupa pojedinaca ošla u kuac.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175417
2014-04-11


Back to top Go down

Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu Empty Re: Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu

Post by melkior Mon 17 Apr - 10:30

debotoijusto wrote:Taj ideal prosvjetiteljske tehnokracije kao “učiteljice naroda”
Nije li ta tehnokratska elita umjesto "učiteljice naroda" postala izdajnik naroda, korumpirana i pod utjecajem farmaceutskih lobija? Koliko je doista zaživjelo svih drugih Štamarovih načela u praksi? Ili još bolje, koliko se tih načela održalo do danas? Nije li "elita" podbacila, i tko danas više uopće kontrolira cjepiva koja se pojavljuju na tržištu?
avatar
melkior

Posts : 17203
2015-08-09


Back to top Go down

Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu Empty Re: Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu

Post by melkior Mon 17 Apr - 10:31

debotoijusto wrote:Bilo bi lako - naravno - identificirati tri očita, prvoloptaška krivca za ovu upalnu infekciju iracionalizma. Prvi od njih je internet, koji je izoliranim idiotima dao oruđe da se lakše povežu, te demokratizirao “istinu” na način da su i pravorijek tehnokrata i “alternative truth” tek artikli na Googleovoj polici. Drugog krivca predvodi upravo prije spomenuti Bozanić. Riječ je o hrvatskoj katoličkoj hijerarhiji, jednoj moralno indiferentnoj, sebičnoj i otupjeloj oligarhiji umjesto koje se mi moramo stidjeti, jer se ona sama očito ne stidi ničega. Treća je - naravno - vladajuća ideologija koja je tu oligarhiju smjestila na položaj duhovnog politbiroa: pri tom - da se razumijemo - ta “vladajuća ideologija” nipošto ne podrazumijeva samo HDZ.

http://www.jutarnji.hr/komentari/jurica-pavicic-poraz-prosvjetiteljstva-u-hrvatskoj-vracamo-se-svijetu-malaricnih-seljaka-koji-ne-vjeruju-doktoru-ali-vjeruju-vracari-i-davidu-ickeu/5911896/
Promašeno, jer ispada da Bozanić brani ljudima se cijepiti ili da Katolička Crkva vodi kampanju protiv službene medicine. Ok, možda i vodi, u Međugorju, ali to je ipak lokalni fenomen. Nevjera u institucije je ipak globalna pojava.
avatar
melkior

Posts : 17203
2015-08-09


Back to top Go down

Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu Empty Re: Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu

Post by L'âme Mon 17 Apr - 10:32

Cekala i docekala..crkva ;-)

_________________
“You will not be good teachers if you focus only on what you do and not upon who you are.”
― Rudolf Steiner
L'âme
L'âme

Posts : 25744
2014-04-12


Back to top Go down

Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu Empty Re: Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu

Post by RayMabus Mon 17 Apr - 10:39

debotoijusto wrote:Pred koji dan bratova me žena upozorila na nešto što mi je, kao i većini vas, promaklo. Ove godine, naime, u Hrvatskoj ni u jednom mediju nije bilo prvoaprilske šale. A i njeno i moje mišljenje je da je nije bilo zato što se cijelo društvo pretvorilo u cjelogodišnji prvi april.
Kak nije ?

Evo :

Počeo treci svjetski rat
RayMabus
RayMabus

Posts : 175417
2014-04-11


Back to top Go down

Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu Empty Re: Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu

Post by melkior Mon 17 Apr - 10:48

RayMabus wrote:To je samo znak da je društvo kao povezana grupa pojedinaca ošla u kuac.
avatar
melkior

Posts : 17203
2015-08-09


Back to top Go down

Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu Empty Re: Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu

Post by RayMabus Mon 17 Apr - 10:48

Mogao bih komentirati ovaj dio oko Davida Ickea , mada mogao bih ja komentirat i farmaceutsku industriju il te šeme međutim ja sam lovac na negativne vanzemaljce pa me zanima više ono šta lovim nego ono šta me nezanima.


David Icke nije toliko neupravu kad kaže da neka elita vlada il pokušava vladat planetom međutim fizicka preobrazba iz covjeka u reptila je nemoguca jer to znaci i promjenu unutarnjih organa pa bi se rasprsle krvne žile i organizam bi eskplodirao ....tko vjeruje u to taj je zapao u cisto praznovjerje jer nerazmišlja svojom glavom.

S druge strane vi zaista imate vukodlake na ovoj planeti ( na Balkanu poznati i kao Drekavci ) no rijec je o neživotinji sa dosta životinjskim nagonima tj inteligentno bice primitivnih nagona i oni se u biti oblace u ljude tj maskiraju se a ne da se pretvaraju iz vuka u covjeka i obratno.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175417
2014-04-11


Back to top Go down

Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu Empty Re: Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu

Post by debotoijusto Mon 17 Apr - 10:50

melkior wrote:
debotoijusto wrote:Taj ideal prosvjetiteljske tehnokracije kao “učiteljice naroda”
Nije li ta tehnokratska elita umjesto "učiteljice naroda" postala izdajnik naroda, korumpirana i pod utjecajem farmaceutskih lobija? Koliko je doista zaživjelo svih drugih Štamarovih načela u praksi? Ili još bolje, koliko se tih načela održalo do danas? Nije li "elita" podbacila, i tko danas više uopće kontrolira cjepiva koja se pojavljuju na tržištu?

mozes i tako gledat , nema tu pravednih
svejedno dok ne umre par klinaca od davno zaboravljene bolesti nikakav argument nece imati tezinu
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30570
2014-04-12


Back to top Go down

Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu Empty Re: Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu

Post by debotoijusto Mon 17 Apr - 10:51

maggie13 wrote:Cekala i docekala..crkva ;-)

nema labavo :D
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30570
2014-04-12


Back to top Go down

Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu Empty Re: Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu

Post by RayMabus Mon 17 Apr - 10:52

RayMabus wrote:Mogao bih komentirati ovaj dio oko Davida Ickea , mada mogao bih ja komentirat i farmaceutsku industriju il te šeme međutim ja sam lovac na negativne vanzemaljce pa me zanima više ono šta lovim nego ono šta me nezanima.


David Icke nije toliko neupravu kad kaže da neka elita vlada il pokušava vladat planetom međutim fizicka preobrazba iz covjeka u reptila je nemoguca jer to znaci i promjenu unutarnjih organa pa bi se rasprsle krvne žile i organizam bi eskplodirao ....tko vjeruje u to taj je zapao u cisto praznovjerje jer nerazmišlja svojom glavom.

S druge strane vi zaista imate vukodlake na ovoj planeti ( na Balkanu poznati i kao Drekavci ) no rijec je o neživotinji sa dosta životinjskim nagonima tj inteligentno bice primitivnih nagona i oni se u biti oblace u ljude tj maskiraju se a ne da se pretvaraju iz vuka u covjeka i obratno.
Eto , ...svaki lovac mora dobro poznavati svoju lovinu ....jednom cinjenicom razvalio sam Icke religiju.

RayMabus
RayMabus

Posts : 175417
2014-04-11


Back to top Go down

Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu Empty Re: Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu

Post by neva Mon 17 Apr - 10:58

melkior wrote:Nije li ta tehnokratska elita umjesto "učiteljice naroda" postala izdajnik naroda
ali zar to znači da treba odbaciti i sve dobre stvari do kojih se došlo tijekom vremena?
cijepljenje npr., kojim se velika većina stanovništva štiti od teških i smrtonosnih zaraznih bolesti?
neva
neva

Posts : 4367
2014-04-12


Back to top Go down

Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu Empty Re: Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu

Post by melkior Mon 17 Apr - 11:02

Neve wrote:
melkior wrote:Nije li ta tehnokratska elita umjesto "učiteljice naroda" postala izdajnik naroda
ali zar to znači da treba odbaciti i sve dobre stvari do kojih se došlo tijekom vremena?
cijepljenje npr., kojim se velika većina stanovništva štiti od teških i smrtonosnih zaraznih bolesti?
Kada bi država zajamčila da su sva cjepiva koja završe na hrvatskom tržištu višestruko provjerena i sigurna, prvi bih bio za obvezno cijepljenje.
avatar
melkior

Posts : 17203
2015-08-09


Back to top Go down

Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu Empty Re: Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu

Post by RayMabus Mon 17 Apr - 11:03

Neve wrote:
melkior wrote:Nije li ta tehnokratska elita umjesto "učiteljice naroda" postala izdajnik naroda
ali zar to znači da treba odbaciti i sve dobre stvari do kojih se došlo tijekom vremena?
cijepljenje npr., kojim se velika većina stanovništva štiti od teških i smrtonosnih zaraznih bolesti?
Zavisi ...šta ti je cilj.

Moj i tvoj nisu isti ...moj je rušenje matrijahalne imperije ....gomila tupoglavaca koji su polusitinu proglasili religijom novog doba mi se cini koristan materijal.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175417
2014-04-11


Back to top Go down

Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu Empty Re: Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu

Post by melkior Mon 17 Apr - 11:04

melkior wrote:
Neve wrote:
melkior wrote:Nije li ta tehnokratska elita umjesto "učiteljice naroda" postala izdajnik naroda
ali zar to znači da treba odbaciti i sve dobre stvari do kojih se došlo tijekom vremena?
cijepljenje npr., kojim se velika većina stanovništva štiti od teških i smrtonosnih zaraznih bolesti?
Kada bi država zajamčila da su sva cjepiva koja završe na hrvatskom tržištu višestruko provjerena i sigurna, prvi bih bio za obvezno cijepljenje.
U nas cjepiva ko brazilska govedina u Konzumu cheers lol!
avatar
melkior

Posts : 17203
2015-08-09


Back to top Go down

Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu Empty Re: Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu

Post by RayMabus Mon 17 Apr - 11:08

Ako netko može vjerovti ili biti uvjeren jer to je isto da matrijahalna imperija funkcionira a što nebi vjerovao i u ljude reptile i farmaceutsku zavjeru kontroliranja ljudi preko cijepiva ?

U cem je razlika uopce ?

Jedni smiju vjerovati u matrijahalnu imperiju a drugi ne u to da nas lijecnici truju.

E PA NECE ICI.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175417
2014-04-11


Back to top Go down

Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu Empty Re: Vraćamo se svijetu malaričnih seljaka koji ne vjeruju doktoru, ali vjeruju, vračari i Davidu Ickeu

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum