ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DERVENTA:Obilježeno 25 godina HVO-a

Go down

DERVENTA:Obilježeno 25 godina HVO-a Empty DERVENTA:Obilježeno 25 godina HVO-a

Post by vuksadinare 28/3/2017, 07:55

http://www.braniteljski-portal.hr/Novosti/OBLJETNICE/DERVENTA-Obiljezeno-25-godina-HVO
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 98987
2015-09-08


Back to top Go down

DERVENTA:Obilježeno 25 godina HVO-a Empty Re: DERVENTA:Obilježeno 25 godina HVO-a

Post by Guest 28/3/2017, 07:57

ne znam kako dodik dopusta to...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

DERVENTA:Obilježeno 25 godina HVO-a Empty Re: DERVENTA:Obilježeno 25 godina HVO-a

Post by vuksadinare 28/3/2017, 07:58

DERVENSTKA BRIGADA hvo-A OD SVIH BRIGADA HVO-A imala je najveci broj poginulih preko 500 i oko 1000 ranjenih..cak i sveukupno od hrvatskih postrojbi iz rh-a i bh-a...od 4500 ljudi koji su prosli kroz brigadi...velik broj stradalih na ukupnu brojku..spomen palim
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 98987
2015-09-08


Back to top Go down

DERVENTA:Obilježeno 25 godina HVO-a Empty Re: DERVENTA:Obilježeno 25 godina HVO-a

Post by vuksadinare 28/3/2017, 08:03

Beli wrote:ne znam kako dodik dopusta to...
korijeni su korijeni... :)
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 98987
2015-09-08


Back to top Go down

DERVENTA:Obilježeno 25 godina HVO-a Empty Re: DERVENTA:Obilježeno 25 godina HVO-a

Post by jastreb 28/3/2017, 08:09

vuksadinare wrote:
Beli wrote:ne znam kako dodik dopusta to...
korijeni su korijeni... :)
To je s toga što su se i Hrvati i Srbi u BIH opametili i vidjeli da im nema opstanka ni sreće,ako ne surađuju i nepoštivaju se.

Znači samo ne dopustiti spodobama poput Glasnovića i Pavkovića da im kreiraju politiku.
jastreb
jastreb

Posts : 34045
2014-04-22


Back to top Go down

DERVENTA:Obilježeno 25 godina HVO-a Empty Re: DERVENTA:Obilježeno 25 godina HVO-a

Post by vuksadinare 28/3/2017, 08:11

jastreb wrote:
vuksadinare wrote:
Beli wrote:ne znam kako dodik dopusta to...
korijeni su korijeni... :)
To je s toga što su se i Hrvati i Srbi u BIH opametili i vidjeli da im nema opstanka ni sreće,ako ne surađuju i nepoštivaju se.

Znači samo ne dopustiti spodobama poput Glasnovića i Pavkovića da im kreiraju politiku.
pajdo...ta 'spodoba' pavkovic je ratovao 4 mjeseca u bos.posavini kao dragovoljac..skinuo se iz koprivnicke brigade hv-a..da bi pocetkom 4 mjeseca 1992 stavio se na raspolaganje kao dragovoljac u 101.bosanskobrodsku brigadu hvo-a
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 98987
2015-09-08


Back to top Go down

DERVENTA:Obilježeno 25 godina HVO-a Empty Re: DERVENTA:Obilježeno 25 godina HVO-a

Post by vuksadinare 28/3/2017, 08:13

bas me zanima jesi se ti 1992 stavio na raspolaganje dragovoljno da branis hrvatske prostore u bh-a kad toliko brines za bosanske hrvate..imao si tad 20 godina....a i grupa rijecana je dragovoljno tad dosla braniti derventu i posavinu
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 98987
2015-09-08


Back to top Go down

DERVENTA:Obilježeno 25 godina HVO-a Empty Re: DERVENTA:Obilježeno 25 godina HVO-a

Post by jastreb 28/3/2017, 08:18

vuksadinare wrote:bas me zanima jesi se ti 1992 stavio na raspolaganje dragovoljno da branis hrvatske prostore u bh-a kad toliko brines za bosanske hrvate..imao si tad 20 godina....a i grupa rijecana je dragovoljno tad dosla braniti derventu i posavinu
Ne,ja sam tada bio na odsluženju vojnog roka. Dio vojnog roka proveo sam na ratištima oko Gospića,a poslije vojske sam se aktivirao i bio u Hrvatskoj na ratištima Like i Sj.Dalmacije.

No to nema veze sa BH Hrvatima koji danas imaju sasvim drugu situaciju i kojima je dobar odnos sa Srbima od presudnog značaja.
jastreb
jastreb

Posts : 34045
2014-04-22


Back to top Go down

DERVENTA:Obilježeno 25 godina HVO-a Empty Re: DERVENTA:Obilježeno 25 godina HVO-a

Post by vuksadinare 28/3/2017, 08:32

jastreb wrote:
vuksadinare wrote:bas me zanima jesi se ti 1992 stavio na raspolaganje dragovoljno da branis hrvatske prostore u bh-a kad toliko brines za bosanske hrvate..imao si tad 20 godina....a i grupa rijecana je dragovoljno tad dosla braniti derventu i posavinu
Ne,ja sam tada bio na odsluženju vojnog roka. Dio vojnog roka proveo sam na ratištima oko Gospića,a poslije vojske sam se aktivirao i bio u Hrvatskoj na ratištima Like i Sj.Dalmacije.

No to nema veze sa BH Hrvatima koji danas imaju sasvim drugu situaciju i kojima je dobar odnos sa Srbima od presudnog značaja.
..usput svake godine na katolickom groblju rabic u derventi se obiljezava osnutak hvo brigade derventa...bio sam prisutan tri puta..jer sam kao pripadnik hos-a bio pod zapovjednistvom 103 derventske brigade a i od zene mi ej brat poginuo kao pripadnik 103.derventske brigade..inace na podrucju bos.posavine najprije su se osnovale hvo- brigade..sto je bilo i logicno jer su se i prvi nasli na srpskom udaru i agresiji..vec u trecem mjesecu..prva se osnovala 101.bosanskobrodska brigada hvo-a pocetkom treceg mjeseca odmah nakon prvog napada na grad 2 i 3.3.1992...te derventska brigada hvo-a krajem treceg mjeseca 1992...ođađka,modricka i samacka brigada hvo-a osnovale su se u prvoj polovici 4 mjeseca 1992 godine...jer su i te opcine malo kasnije napadnute za razliku od bosanskog broda i dervente...rat u derventi ej poceo koncem 3 mjeseca 1992..blokadom vojarne jna...iz koje je 27.3.1992 ispaljeno dvadesetak minobacackih projektila...prvi veci srpski napad uz pomoc jna izveden je 4.4.1992 kad su na grad pale granate sa srpskih polozaja zapadno od ukrine i iz vojarne...a prve ulicne borbe su pocele 7.4.1992 u ranim jutarnjim satima gdje ej uspjelo nekim srpskim snagama prijeci most na ukrini i zauzeti jedan dio grada uz ukrinu...sljedecih dana vodile su se grcevite ulicne borbe u derventi..da bi polovicom 4 mjeseca 1992 godine...cetnici bili izbaceni iz dijelova dervente pdo njihovom kontrolom...vojarna jna je zauzeta 20.4.1992...u tim borbama poginulo ej 72 pripadnika derventske brigade a deseci su ih bili ranjeni..no teske borbe su se istovremeno vodile gotovo na citavom podrucju derventske opcine...tih dana 4 mjeseca 1992 koje su spadale pod zapovjednistvo 103.derventske brigade..a najkriticnije je bilo na podrucju johovca,kotorskog,podnovlja i u zapadnim dijelovima opcine..mrtvi su se brojili na desetke...ali 103.derventska brigada hvo-a je uspjela obraniti najveci dio prostora derventske opcine u krvavim borbama..i cak u nekim trenucima imati i ofantivno djelovanje...i pomaknuti linije prema modrici i doboju
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 98987
2015-09-08


Back to top Go down

DERVENTA:Obilježeno 25 godina HVO-a Empty Re: DERVENTA:Obilježeno 25 godina HVO-a

Post by vuksadinare 28/3/2017, 08:50

inace da pohvalima jasterbove rijecane tj skupinu rijeckih dragovoljaca koji su sitina najvecim dijelom porijeklom bili iz bos.posavine...i ta grupa jos nije izasla iz vozila a vec je usla u borbu na najtezem polozaju tada u derventi i taj kvart se zvao 'kinestka cetrvrt' jer je tamo bio jedan ducan koji je prodavao tada kinesku robu..pa je tako i taj dio grada dobio naziv...rijecani su sa sobom dovezli i dosta naoruzanja narocito zolja i dva rpg-a koji su u onim trenucima bili najdragoceniji..unistivsi jedan tenk i dva transportera kod ukrinskog mosta...sprijecili su dalji prodor jna i cetnika u grad...a sljedeca tri dana od 8.4.1992 do 11.4.1992...vodili su ogorcene borbe u dvije ulice sa cetnicima koji su se tu uklinuli sa tri transportera...i vecim brojem ljudi..rijecana je bilo 60-tak..naravno imali su pomoc i domacih dragovoljaca...prakticno to ej bila borba kao i vukovaru..na nekim mjestima takorec je zid djelio protivnike....ipak 11.4.1992...su uspjeli potisnuti cetnike preko mosta na ukrini...ali poginulo je troje rijecana i 9 ih je bilo ranjeno...jos je ostao za osloboditi jedan dio dervente tj naselje cardak koji se nalazilo na jugozapadnim rubovima dervente..i rijecani su tu isto uskocili..to naselje je oslobođeno 13.4.1992...i samim tim datumom cetnici su izbaceni iz svih diejlova dervente..osim vojarne jna blizu rabića...ali ona ej bila opkoljena..jer je cardak pao uu nase ruke a vojarna je bila povezana jednim koridorom sa tim naseljem i od tud su dobijali pomoc u ljudstvu i logistici..
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 98987
2015-09-08


Back to top Go down

DERVENTA:Obilježeno 25 godina HVO-a Empty Re: DERVENTA:Obilježeno 25 godina HVO-a

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum