ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Katolicizam...

Page 30 of 31 Previous  1 ... 16 ... 29, 30, 31  Next

Go down

Katolicizam... - Page 30 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Fri 3 Jul - 8:15

"..čini mi se bitnim da svaki kršćanin otkrije da čak i u najnepovoljnijim izvanjskim okolnostima svatko raspolaže unutarnjim prostorom slobode koju mu nitko ne može oduzeti, jer joj je izvor i jamac sam Bog. Ako to ne otkrijemo, život će nam uvijek biti skučen i nikada nećemo okusiti pravu sreću. Ako, naprotiv, u sebi budemo znali razviti taj unutarnji prostor slobode, nema sumnje da ćemo zbog mnogih stvari trpjeti, ali nas ništa neće moći uistinu ni tlačiti ni gušiti."

Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 30 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Fri 3 Jul - 18:30

Papa Ivan Pavao II svaki plemenit čin davanja organa smatra hvalevrijednim i evanđeoskim poticajem, definiran kao nova zapovijed (Iv 13, 34). Razumnim davanjem organa, spašavanjem života drugome, to je najviše ispunjenje poziva. Čovjek se može ostvariti samo u smjeru svoje naravi, koja je duhovna i tjelesna. “Poradi svog supstancijalnog sjedinjenja s duhovnom dušom, ljudsko tijelo se ne smije promatrati isključivo kao nakupina tkiva, organa i funkcija, niti se može vrednovati na isti način kao životinjsko tijelo, budući da je sastavni dio osobe koja se kroz nj očituje i izražava.”
 
Stoga se razumno davanje dvojnoga organa, kada se time drugome spašava život, čak smatra ispunjenjem najuzvišenijeg čovjekovog poziva. Što ne znači da porast vlastite vrijednosti koja se stječe plemenitošću darivanja organa predstavlja jedinu normu moralnosti, niti može biti jedini motiv darivanju. Bilo bi to na liniji jedne etike samoispunjenja koja nije dovoljna za cjelovito moralno vrednovanje problematike u kršćanskom svjetlu.5 Sama težnja za vlastitom savršenošću ne opravdava takvu uporabu principa totaliteta.
 
Katolička Crkva odobrava homotransplantaciju pod određenim uvjetima i za to se navode uglavnom tri razloga:

  1. Solidarnost s bolesnima, što pogotovo naglašavaju Papinska komisija za pastoral medicinskog osoblja (1995.),6 ali i francuski biskupi koji opominju da ne smijemo darivanje organa jednostavno izjednačiti s dužnošću.
  2. Finalitet: transplantacija kao oblik služenja ljudskoj obitelji i sredstvo promicanja jednog od temeljnih dobara čovjeka, njegovog zdravlja i života. Taj razlog naglašava posebno papa Ivan Pavao II, iza čega se krije uvjerenje da je život čovjeku darovan kao poziv da sudjeluje u stvaralačkom djelu Božjem. Ljudsko se stvaralaštvo tako razvija u služenju cjelokupnoj ljudskoj obitelji.
  3. Treći argument je altruizam, kako ga teologija interpretira u svjetlu poimanja žrtve. Aktualni papa dovodi darivanje organa u direktnu vezu s Kristovom žrtvom koja bi kršćaninu trebala služiti kao orjentir i inspiracija.


https://www.hdm.hr/2010/01/08/eticki-i-religijski-aspekti-doniranja-organa/
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 30 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Sat 4 Jul - 7:15

Neka tvoj život ne bude besplodan. 
-Budi koristan.
-Ostavi za sobom trag.
-Rasvjetljuj bakljom svoje vjere i ljubavi.
Izbriši svojim apostolskim životom sluzav i blatan trag što ga ostaviše nečisti sijači mržnje.
-I zapali sve zemaljske putove Kristovim ognjem koji nosiš u srcu.

Josemaria Escriva
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 30 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Sat 4 Jul - 10:21

Gospodin spašava, Krist kraljuje!  Regnare Christum volumus!
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 30 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Sat 4 Jul - 10:43

Naprežeš se da budeš monden, lakouman i nepromišljen, jer si kukavica. Nije li kukavičluk ne htjeti se suočiti sa samim sobom? (Josemaria Escriva)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 30 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Sun 5 Jul - 9:57

Jednom je jedan nesretni mladić došao do starog učitelja i rekao mu da ima jako puno problema u životu i pitao ga za savjet.
Stari učitelj mu reče da stavi šaku soli u čašu vode i da to popije.
“Kako ti se sviđa?” upita učitelj.
“Grozno je”, kaže mladić i ispljune vodu.
Učitelj se nasmije i zatim upita mladića da uzme još jednu šaku soli te je stavi u jezero. Hodali su u tišini do obližnjeg jezera i učenik ubaci šaku soli u jezero.
Starac reče: “Sada popij malo vode iz jezera.”
Dok je voda curila niz mladićevu bradu, učitelj upita: “Kako ti se sviđa?”
“Dobro je”, kaže mladić.
“Ima li okus soli?” upita učitelj.
“Ne”, kaže mladić.
Učitelj sjedne pored ovog napaćenog mladića, uzme mu ruku i reče: “Bol života je ova sol, ni više ni manje. Količina boli u životu ostaje ista, potpuno ista. No, osjećaj boli koju doživljavamo ovisi o posudi u koju je stavljamo. Stoga, kada te boli, jedino što možeš učiniti je da proširiš svoj osjećaj za stvari. Prestani biti čaša. Postani jezero.”
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 30 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Sun 5 Jul - 16:10

“Savjesna osoba je ona osoba koja nikada ne bira udobnost, blagostanje, uspjeh, javni prestiž ili suglasnost mišljenja većine ako je cijena toga odricanje od istine.” - Ratzinger
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 30 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Tue 7 Jul - 7:11

Dobrodošla Zvjezdana!
Teško je pronaći sve riječi zahvale koje stanuju u srcu i napisati ih u jednom statusu. Zato dajem svu hvalu i slavu Isusu mom Spasitelju i Otkupitelju.
‘Cijelim bićem svojim blagoslivljam Vječnoga ! Neka slavljeno bude sveto ime tvoje, Gospodine, jer si nam udijelio dragocjeni dar novoga života. Neka tvoj blagoslov bdije nad Zvjezdanom. Ispuni njen duh mudrošću ljubavlju i milosrđem, neka ti služi u sve dane svojega života i nauči prepoznavati Tvoju veliku ljubav prema njoj. Hvaljen budi zbog povjerenja i prepuštanja Zvjezdane u naše ruke, neka te slave čete anđela i svi narodi. Ljubljeni Isuse, Spasitelju, Otkupitelju, Sine Boga Živoga Ti činiš tako velika čudesa, hvala Ti i sva slava.’

Danas u zoru stigli smo u bolnicu: u 5.45 h krenuli, pripremili me i ujutro rodila sam novo čudo Božje Ljubavi, došla je Zvjezdana u moje naručje.
Ljubljena moja kćeri Zvjezdana; čekali smo te u tišini srca, skrovitosti našeg doma, molitvi zahvale i radosnog osmjeha svih ovih devet mjeseci. Devet mjeseci milosne i uredne trudnoće!
Hvala svim dušama koje mi je Gospodin u ovih devet mjeseci tišine darovao, a posebno i svećenicima i časnim sestrama koji su nas pratili molitvom i svima koji su prikazivali brojne mise za Zvjezdanu i mene. Stostruko primili. U mom ste srcu i molitvi zahvale čuvani vječno.
A tu je i moj najdraži pater Zvjezdan, svojim zagovorom nas čuvao.
Patere Zvjezdane, a sada osim sto živiš u mom srcu vječno, i molitvi zahvale svaki dan i tvoje ime nosi moje četvrto dijete. I dok god dišem svjedočit ću koliko si mi pomogao i doveo me k Izvoru života – Isusu mom Spasitelju i Otkupitelju.
A posebno ću i mojoj Zvjezdani pričati o tebi kako je dobila ime po velikom i predivnom svećeniku koji je njenu mamu doveo do Isusa.
Isuse hvala Ti!”

https://www.bitno.net/vijesti/simona-mijokovic-rodila-cetvrto-dijete-pricat-cu-joj-kako-je-dobila-ime-po-velikom-i-predivnom-sveceniku-koji-je-njenu-mamu-doveo-do-isusa/
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 30 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Wed 8 Jul - 16:52

avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 30 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Thu 9 Jul - 6:56

Katolicizam... - Page 30 107529083_3047291918700925_2684757778308606600_n.jpg?_nc_cat=108&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=SBsi4DOtN9cAX_q23Ja&_nc_ht=scontent.fzag4-1
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 30 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Thu 9 Jul - 6:57

Katolicizam... - Page 30 93189140_1321029674773589_7999980512741425152_n.jpg?_nc_cat=102&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=n9hTnEx7cv4AX8zOA8b&_nc_ht=scontent.fzag4-1
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 30 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Thu 9 Jul - 7:04

Katolicizam... - Page 30 106562114_961599887632067_1379282705145751401_o.jpg?_nc_cat=109&_nc_sid=a26aad&_nc_ohc=mG_k85EejrcAX9zxHRt&_nc_ht=scontent.fzag4-1
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 30 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Fri 10 Jul - 9:43

Katolicizam... - Page 30 8120921

Gospodine, prikazujem ti sav svoj dan, svoje misli, riječi, djela i trpljenja, posebno ono što neću stići uraditi..
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 30 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Fri 10 Jul - 16:11

danas sam kuhala puru kao prilog brudetu i kako pura kad se počne zgušnjavati na jakoj vatri prska na sve strane meni je doletjela ravno na oko ali je trepavica zadržala ulazak vrelog komadića u oko ..

Katolicizam... - Page 30 Dijelovi-oka-3

Bože hvala ti što sam stvorena tako čudesno!
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 30 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Sat 11 Jul - 7:33

Katolicizam... - Page 30 105581870_925602437906439_2205492253240193475_n.jpg?_nc_cat=109&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=cDvh4EKfoqEAX_lg60r&_nc_ht=scontent.fzag4-1
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 30 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Sat 11 Jul - 9:51

SrebrenicaKatolicizam... - Page 30 2764
dvanaest godina sam zajedno sa svojim timom katoličkih skauta organizirao ljetovanje djece Srebrenice na Kvarneru. ove godine, radi epidemiološke situcije i odgovornog ponašanja - sve odgađamo do daljnjega. tijekom proteklih dvanaest godina znao sam susresti mnoštvo pozitivnih reakcija, ali i onih koji nisu mogli razumjeti zašto katolici troše resurse, znanje i vrijeme za neke male muslimane i pravoslavce iz druge države, iz Srebrenice. takvi su pokazali da im je ustvari vrlo daleko Isus od srca iako je mnogima vrlo blizu jeziku
kao što mi je čast bila vrlo slični projekt godinama raditi za naše Hrvate Vukovara i klince Ljubije, Prijedora, Dubice koji su dolazili kod nas na ljetovanje s katoličkim svećenikom. isto tako mi je ponos bilo organizirati punih dvanaest godina projekt "Srebrenica u Rijeci".
mi vjernici dišemo isti zrak kao i oni koji ne prepoznaju Isusa. hodamo istim ulicama naših života, često uživamo u istoj kavi ili nekoj dobroj pšeničnoj pivi. muče nas isti problemi. trajno smo usmjereni jedni na druge. i bilo bi dobro da nikada ne zaboravimo kako ispred sebe imamo - čovjeka.
čovjeka koji je prije puno godina u Srebrenici baš jako pretrpio. čovjeka koji je bio pregažen, uništen. čovjeka, na tisuće - čovjeka - kojega je neki drugi čovjek poželio uništiti. koje li tragedije. kada se stvorenje toliko izobliči da postane sličnije vremenu izlaska iz pećina, nego li slici Onoga koji htjede tog istog čovjeka iz ljubavi.
neka svatko, tamo gdje je, u onome u čemu je, daje sve od sebe kako nikada čovjek ne bi zaboravio u onom drugome čovjeku gledati - brata. a onda jednog dana, kako Isus reče, će se i nas mjeriti mjerom kojom smo mi mjerili sve te ljude koje smo susreli na ovim kratkim životnim stazama. valjalo bi pogledati u dubinu svoje duše i vidjeti kolika je ta naša mjera... da se ne bismo iznenadili u onaj dan.
Katolicizam... - Page 30 2764Katolicizam... - Page 30 1f64f

Marin Miletić
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 30 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Sun 12 Jul - 8:01

Katolicizam... - Page 30 107581126_3052450924851691_3203338986031887853_n.jpg?_nc_cat=110&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=heHRPkaaidIAX86f3sj&_nc_ht=scontent.fzag4-1
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 30 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Sun 12 Jul - 18:05

Katolicizam... - Page 30 107569351_10157148725236389_4812726887640875045_n.jpg?_nc_cat=102&_nc_sid=9267fe&_nc_ohc=mg2q8O3KnZ0AX_bgQi8&_nc_ht=scontent.fzag4-1
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 30 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Mon 13 Jul - 22:57

Katolicizam... - Page 30 107819588_1347647815625968_4498877600938606768_o.jpg?_nc_cat=105&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=vrX30GEDRh4AX_xe0Ia&_nc_ht=scontent.fzag4-1
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 30 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Tue 14 Jul - 7:25

Katolicizam... - Page 30 KOmunikacija1

Hvaljen budi, Gospodine moj,
sa svim stvorenjima svojim,
napose s bratom, gospodinom Suncem:
od njega nam dolazi dan
i svojim nas zrakama grije.
Ono je lijepo i sjajne je svjetlosti puno,
slika je, Svevišnji, tvoga božanskoga sjaja.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 30 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Wed 15 Jul - 7:43

Katolicizam... - Page 30 Zemlja-tlo-poljoprivreda-696x392

Hvaljen budi, Gospodine moj,
po sestri i majci nam Zemlji.
Ona nas hrani i nosi, slatke nam plodove,
cvijeće šareno i bilje donosi.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 30 Empty Re: Katolicizam...

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 30 of 31 Previous  1 ... 16 ... 29, 30, 31  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum