ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Katolicizam...

Page 29 of 31 Previous  1 ... 16 ... 28, 29, 30, 31  Next

Go down

Katolicizam... - Page 29 Empty Re: Katolicizam...

Post by Egy Mon 2 Sep - 20:48

Ako je crkva toliko zainteresirana da se ocuva svaki zivot i sprijeci abortus, zasto ne radi intenzivno na kontracepciji? Bilo bi zgodno da se u crkvi mogu dobiti besplatni kondomi. Treba rjesavati uzrok a ne posljedicu, ne? 
Ustvari pitam vjernike jer nisam sigurna u odgovor...crkva ne odobrava kondome?

Egy

Posts : 191
2015-12-21


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 29 Empty Re: Katolicizam...

Post by immortal Mon 2 Sep - 21:58

Ra wrote:
metilda wrote: an estimated 56 million induced abortions occurred each year worldwide


kad sam navela ovaj podatak na denkverbotu nitko od ljubaznih, nenametljivih, tolerantnih, ljubaznih, strpljivih, bogoprisutnih, "openminded", nije reagirao..




to je sumrak ljudske savjesti i svijesti, sumrak civilizacije




ukazati na sumrak čovječanstva vrijedno je podnošenja svake uvrede

Blagi Bože. 
Mogla sam i pretpostaviti da je čitav ovaj cirkus bio zbog banalnog razloga: ljudi ne reaagiraju onako kako ti očekuješ i ti pucaš kao kokica. 

Mativku si proganjala mjesecima jer te nije branila kad si ti to očekivala. 
Odjavila si se s foruma kad su te "izdali desničari", tj. kad te nisu podržali. 
I sad si mene našla jahati jer ne reagiram na tvoje križarske ratove. 

E pa svašta. 

Nije ni tebi lako. Treba živjeti sa svim tim sranjima u tvojoj glavi.
 
....  (Čma) Ra -  ...bla, bla, bla........
immortal
immortal

Female
Posts : 23113
2014-04-16

Lokacija: : CROATIA

Back to top Go down

Katolicizam... - Page 29 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Mon 2 Sep - 23:04

Egy wrote:Ako je crkva toliko zainteresirana da se ocuva svaki zivot i sprijeci abortus, zasto ne radi intenzivno na kontracepciji? Bilo bi zgodno da se u crkvi mogu dobiti besplatni kondomi. Treba rjesavati uzrok a ne posljedicu, ne? 
Ustvari pitam vjernike jer nisam sigurna u odgovor...crkva ne odobrava kondome?

pa radi se na tome i na tržištu već ima dosta testova za određivanje plodnih i neplodnih dana testiranjem mokraće i praćenjem povećanja LH hormona..
to je puno jednostavnije nego pobaciti

http://www.roditelji.hr/zelim-bebu/627-utvrdivanje-plodnih-dana/


Digitalni ovulacijski testovi

Digitalni test funkcionira na istom principu kao i običan test. Prednost je digitalni zaslon na kojem se putem znaka jajeta pokazuje je li vrijednost hormona LH porasla. Više se ne morate mučiti tumačenjem crta. Clearblue test možete nabaviti u ljekarnama za otprilike 180 kuna.
Uređaj Persona obrađuje trakice za urin kojima se utvrđuju plodni dani. Stoga se taj mali uređaj često koristi i kao kontracepcijsko sredstvo – što je relativno pouzdana metoda. Cijena takvih uređaja kreće se oko 750 kuna, a uz njih treba nabaviti još i testne trakice koje koštaju oko 200 kuna. Slično funkcioniraju i uređaji "Mini Sophia" ili "Sophia Ray".
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 29 Empty Re: Katolicizam...

Post by Egy Tue 3 Sep - 19:39

To je mladima skupo i slabo dostupno.
Egy
Egy

Female
Posts : 191
2015-12-21


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 29 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Tue 3 Sep - 20:00

ja se ovdje i ne obraćam mladima koje prije svega treba educirati ..
treba probuditi svijest da se pri abortusu radi o jednom ljuskom životu..
da se radi o ubojstvu..
i da je cijena jednog ljudskog života određena cijenom abortusa..
ovdje se prije svega obraćam sugovornicima na forumu koji imaju i stalni posao i redovna primanja tako da je cijena digitalnog testa niža od cijene novog mobitela, parfema ili torbice koje si svaka žena ovdje rado kupi..
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 29 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Wed 4 Sep - 11:47

nedavno sam doživjela nešto lijepo što želim ispričati vezano uz temu veber na aparatima koju je kic srećom zaključao..
bila sam u crkvi, čekala da počne misa kad je ušla obitelj s troje djece.. nemam običaj zagledavati ljude koji prolaze, ali nisam mogla ne primijetiti gospođinu decentnu ali s istančanim ukusom izabranu haljinu koja ništa nije otkrivala ali je bojama i stilom isticala gospođinu figuru.. pogledala sam je i ugledala lice neobične i smirene ljepote..
pažljivo je brinula o svojoj živahnoj djeci i pokušavala ih umiriti blagim opomenama..
sutra je obitelj opet došla na misu i opet stala ispred mene.. bili su mi sasvim nepoznati..
nakon mise imam običaj sjesti s prijateljima ispred crkve i popričati o novostima, posebno o vrućinama koje su tih dana bile neizdržive..
uto nam je gospođa prišla i svakom pojedinačno zaželjela Božji blagoslov..
jedan od prijatelja je priupitao: ma je li ovo .. Simona Gotovac?
drugi je potvrdio..
kako nikada nisam pratila žuti tisak nisam mogla ni naslutiti da se radi o njoj..
ali poanta je da se žena koja je u medijima bila toliko eksponirana kao praznoglava seks bomba obratila, potpuno promijenila i sada svjedoči svoju vjeru..
dakle, u svakom grešniku ili osobi o kojoj možebit govorimo s gađenjem čuči potencijalni svetac..

eto, toliko
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 29 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Wed 4 Mar - 0:00

Metka, nadam se da si dobro. :) Proljece je blizu, zemlja se priprema.. Jos jedna godina za koju se nadam da ce ti biti lijepa i plodna.


Nesto za tebe:




avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 29 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Wed 4 Mar - 8:47

Draga Saudade, hvala ti za pjesmu, zapamtila si da volim Jeffovu glazbu  :x
Iako ne pišem, imam običaj poviriti na forum ali me ništa ne privuče za komentiranje.. ali na ovaj tvoj pozdrav nisam mogla ostati u šutnji :x
Svi proši mjeseci bili su mi prekrasni, proputovali smo svetišta južne Italije, spremamo se za put u Lourdes i svetišta sjeverne Italije, zemlja nam rađa, sad smo u orezivanju maslina ne samo kod nas nego i kod prijatelja na Dugom otoku gdje uživam u morskom zraku i rascvjetalim bajamima.. često sam kod djece u Zagrebu, uživam gledajući unučicu kako raste.. presretna sam...
Nadam se da si se ti oporavila, da si i u tugovanju pronašla smisao koji nam život uvijek nudi.. :x
Još jednom hvala na sjećanju i lijep pozdrav :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 29 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Fri 6 Mar - 12:10

Pa znas da sam te tako i zamisljala! Radosnu, konstantno na proputovanjima, u igri s unucicom. :)


Samo bih te zamolila da si odgodite ova predvidjena putovanja dok ne zatopli, a panika zbog novog virusa ne izblijedi... :)


Ostajte dobro i radosno!
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 29 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Fri 6 Mar - 20:59

Naravno da ćemo pričekati, no ja pretpostavljam da će histerija prestati do ljeta. Tako je prestajala i sa kravljim ludilom i sa svinjskom i ptičjom gripom. Mene to ne dira i ne zabrinjava baš nimalo. Svatko jednom mora umrijeti, a bitno je umrijeti pomiren sa sobom i svijetom...pa je svejedno od čega i kada..
Inače se spremamo za hodočašće svih hodočašća - Camino de Santiago.. dok smo još mladi :D
Pozdrav Saudade! :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 29 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Sat 7 Mar - 10:35

metilda wrote:Naravno da ćemo pričekati, no ja pretpostavljam da će histerija prestati do ljeta. Tako je prestajala i sa kravljim ludilom i sa svinjskom i ptičjom gripom. Mene to ne dira i ne zabrinjava baš nimalo. Svatko jednom mora umrijeti, a bitno je umrijeti pomiren sa sobom i svijetom...pa je svejedno od čega i kada..
Inače se spremamo za hodočašće svih hodočašća - Camino de Santiago.. dok smo još mladi :D
Pozdrav Saudade! :)


Ovo je odlicno! :)


Pozdrav, Metka!
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 29 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Fri 20 Mar - 10:03

metilda wrote:Naravno da ćemo pričekati, no ja pretpostavljam da će histerija prestati do ljeta. Tako je prestajala i sa kravljim ludilom i sa svinjskom i ptičjom gripom. Mene to ne dira i ne zabrinjava baš nimalo. Svatko jednom mora umrijeti, a bitno je umrijeti pomiren sa sobom i svijetom...pa je svejedno od čega i kada..
Inače se spremamo za hodočašće svih hodočašća - Camino de Santiago.. dok smo još mladi :D
Pozdrav Saudade! :)


Izgleda kako ipak nije bas sve tako bezazleno.


Pazite na se. Hajde. :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 29 Empty Re: Katolicizam...

Post by kic Sat 28 Mar - 23:34


https://www.thevintagenews.com/2019/03/18/chartres-cathedral-labyrinth/
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48013
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Katolicizam... - Page 29 Empty Re: Katolicizam...

Post by kic Thu 16 Apr - 11:42


Katolicizam... - Page 29 Matos10
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48013
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Katolicizam... - Page 29 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Fri 19 Jun - 9:30

Kozmički Krist





Katolicizam... - Page 29 Spasovo

Uzašašće Gospodinovo
 
(Lk 24,46 -53)
 
Što nam govori Isusovo uzašašće? U svakom slučaju i svakome je jasno da je govor simbolički i da nas upućuje da je smisao našeg života iznad ove svakodnevice. Isusovo uzašašće je izrečeno slikovito a ima mističko značenje.
 
O kozmičkom Kristu možemo čitati u poslanici Kološanima (11, 15 – 17). Isus je nad svim stvarima i prožima cijeli svemir. On je taj koji spaja cijeli svemir (Fil 2, 9 -11).
 
U Isusu se spaja nebo i zemlja, svijet i Bog, početak i svršetak. Uskrsli i uzašli Krist sada je prisutan u cijelom svemiru, a posebno u ljudskim bićima, u ljudskim srcima. Više ga ne treba tražiti po nekoj Palestini ili Jeruzalemu. On je od uzašašća u svima nama. Poziv Uzašašća je da pripravimo u sebi raspoloženje da se u nama Isus nastani.
 
On više nije ograničen ni tijelom ni mjestom. On je posvuda. 'Bolje je za vas da ja odem'. Osobito nam Isusa tumači u ovome smislu Učitelj Eckhart. S Uzašašćem Isus postaje univerzalan u ovom kozmosu. Kako bi rekao Pierre Teilhard de Chardin, postaje Alfa i Omega cijelog svemira.
 
Bog u svemiru i u nama. Ovaj 'kozmički Krist' pokriva sve one imaginarne težnje new agea. To je Krist Božja ljubav koja je prisutna u cijelom svemiru, a posebno u čovjeku. Ovo bi bilo ivanovsko shvaćanje Isusovog uzašašća.
 
Isus je otkupitelj cijelog kozmosa, svega svemira. Tako se u njemu nalazi sve stvoreno i sve u čemu mi živimo.

Isus uskrsli pokriva sva zbivanja. Isus je uskrsnućem nadišao sva ograničenja vremenska i prostorna. Isus Galilejac postaje Kozmički Krist koji nadilazi granice i jezike, kulture. On je spasitelj čovječanstva jučer i sutra. Isusovo uzašašće je također nama ljudima put, put koji nadilazi vrijeme i prostor.
 
Ovime se sve to ostvaruje i našim radom i nastojanjem, našom ljubavlju i angažiranošću. Ljubav je uvijek dinamika… Isus je uznesen 'na nebo' i time dijeli život s Ocem koji je ljubav. Mi se kao ljudi svojim življenjem i djelovanjem 'dižemo' iznad zemlje.
 
Mi nadilazimo prirodu i materijalnost. To je očito iz ljudske strukture i života. Već sadašnje naše življenje je uzdizanje. Isusa je uzdigla vječna ljubav, a nas će uzdići njegova i naša ljubav. Isusovo uzašašće indicira nam konac našeg života. Isto tako nam pokazuje da u našem biću postoji klica vječnosti koja nadilazi ovaj svijet.
 
Marijan Jurčević, OP
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 29 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Fri 19 Jun - 9:37

kic wrote:
Katolicizam... - Page 29 Matos10

stavila sam ti jedan tekst koji objašnjava čestu zabludu da je katolicizam pokupio i nasljedovao paganizam .. prije svega bih preporučila augistinovu de civitate dei u kojoj detaljno objašnjava "vezu" između rimskog panteona i Krista.
jasno mi je da su pjesnici pomalo izgubljeni između slobode koju nudi Krist i slobode koju nudi paganizam..
utjelovljujući se u ljudskom tijelu Krist poništava mojsijevu zapovijed da se ne smije štovati nikakvog lika jer židovi nisu imali nikakav jahvin lik.. luther je bio inteligentan ali previše razapet svojim vlastitim demonima.. njegovo učenje da je čovjek ispao iz božjeg anusa kako to slikovito objašnjava žižek samo je dokaz da je za svoja vlastita ograničenja kažnjavao boga stvorivši nauk o predestinaciji
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 29 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Wed 24 Jun - 10:41

Katolicizam... - Page 29 Sveti%C5%A1te-sv.-Ive-u-Podmila%C4%8Dju-Davor-Krajinovi%C4%87

Od 1959. do 1973. godine zabilježena su 42 slučaja ozdravljenja. Posebnu skupinu bolesnika koji dolaze u Podmilačje čine duševni bolesnici. Krajem dvadesetoga stoljeća neki pisci pridaju svetištu i epitet ‘bosanski Lourdes’.” I s tog mjesta mnogi će rado ponijeti vodu. Naime, uz svetište se nalazi i Izvor sv. Ive s ljekovitom i čudotvornom vodom.


Imamo i to čudesno vrelo kod kojega je sada postavljena jedna lijepa freska i ljudi nose vodu s tog izvora. Po zagovoru sv. Ive mnogi su, napojeni i oprani tom vodom, doživjeli tjelesno i duhovno zdravlje.



Naravno, mi franjevci uvijek pročišćavamo duhovno poimanje tih događaja i čuvamo ljude da se izbjegne bilo kakav magijski element. Bog je uvijek prisutan u svojim čudesima, ali čuda nisu najvažnija i nisu svrha samima sebi, nego su uvijek dokaz da je Bog blizu, da ide sa svojim narodom i mi uvijek nastojimo pružiti tu notu.



Ali ne može se isključiti nijedan narodni element, primjerice, običaje vezane uz paljenje Ivanjskih krijesova, umivanja na ivanjsko jutro… Tu ima puno i tradicionalnoga i mitskoga što je, naravno, kroz kršćanstvo i jednu evangelizaciju dobilo sasvim novu notu, pokrštenu i produhovljenu tradiciju koja svakako u našem narodu igra vrlo važnu ulogu.

https://hkm.hr/vjera/zasto-se-svetiste-sv-ive-u-podmilacju-naziva-bosanskim-lourdesom/
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 29 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Fri 26 Jun - 7:30

Katolicizam... - Page 29 Rosary-3857774_1920

Na poticaj patra Ivana Ike Mandurića 4. travnja započela je online krunica Hrvata svega svijeta koja je naišla na potporu nekoliko desetaka tisuća Hrvata diljem svijeta. Krunica će se moliti s početkom u 14 sati, po hrvatskom vremenu, za suzbijanje pandemije koronavirusa, za obnovu Zagreba, za svoj raseljeni narod te za obnovu naše vjere, u subotu, 27. lipnja. Tada će se više moći doznati kako se priključiti Molitvenoj mreži Hrvata svega svijeta.

https://hkm.hr/duhovnost/pater-ike-osnivamo-molitvenu-mrezu-hrvata-svega-svijeta/
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 29 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Fri 26 Jun - 15:25

Guest wrote:
metilda wrote:Naravno da ćemo pričekati, no ja pretpostavljam da će histerija prestati do ljeta. Tako je prestajala i sa kravljim ludilom i sa svinjskom i ptičjom gripom. Mene to ne dira i ne zabrinjava baš nimalo. Svatko jednom mora umrijeti, a bitno je umrijeti pomiren sa sobom i svijetom...pa je svejedno od čega i kada..
Inače se spremamo za hodočašće svih hodočašća - Camino de Santiago.. dok smo još mladi :D
Pozdrav Saudade! :)


Izgleda kako ipak nije bas sve tako bezazleno.


Pazite na se. Hajde. :)


Saudade, vrati se! :x
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 29 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Wed 1 Jul - 7:16

Što brak čini sakramentom? Odgovor je jednostavan – krštenje. Kao što Ivan Pavao II. kaže: “Naime, krštenjem su muž i žena konačno ucijepljeni u novi i vječni savez, u zaručnički savez Krista s Crkvom. Upravo zbog toga nerazorivog ucjepljenja, prisna zajednica bračnoga života je uzdignuta i uznesena u zaručničku ljubav Krista, podržavana i obogaćivana njegovom otkupiteljskom silom.”1



Pa ipak, među svih sedam sakramenata (krštenje, potvrda, euharistija, pomirenje, bolesničko pomazanje, sveti red i ženidba), ženidba na prvi pogled najmanje nalikuje sakramentu.

Naposljetku, ženidba nije svojstvena samo kršćanima, nego je zajednička svim kulturama i svim religijama. Što onda takvu “zemaljsku” stvarnost kao što je ženidba čini sakramentom? Da bismo iznijeli temeljitiji odgovor na to pitanje, prvo moramo bolje razumjeti što su sakramenti.

Ako ste u djetinjstvu pohađali vjeronauk, možda ćete se prisjetiti da su vas učili kako je sakrament “vanjski znak ustanovljen od Krista po kojem nam daje svoju milost”.2  Za većinu ljudi ova definicija iz knjige ne uspijeva uhvatiti istinsku čudesnost i dubinu sakramenata. Mi se preko tih “vanjskih znakova koje je Krist ustanovio” zapravo susrećemo s vječnim Bogom u prolaznomu svijetu i postajemo dionici u njegovu božanskomu životu.

Beskrajni ponor razdvaja Stvoritelja i stvorenje. Čudo sakramenata je u tomu što oni premošćuju taj ponor. Sakramenti su ondje gdje se nebo i zemlja “ljube”, gdje Bog i čovještvo postaju jedno u tijelu.

Bog je nevidljiv. Sakramenti nam dopuštaju da ga vidimo pod velom vidljivih stvari. Bog je nedodirljiv. Sakramenti nam dopuštaju da ga dodirnemo. Bog je nepriopćiv. Preko sakramenata bivamo u zajedništvu s njime.

To zajedništvo Boga i čovještva živa je stvarnost u osobi Isusa Krista. Tako sakramentalni život Crkve izravno teče iz dinamizma utjelovljenja, iz otajstva Riječi koja je tijelom postala, Boga koji je postao Čovjekom. U Kristu se Bog zauvijek zaručio s našim tijelom i prožeo materijalni svijet svojom spasiteljskom silom. Uistinu, kao što je Tertulijan, rani crkveni otac kazao: “Tijelo je postalo najbitnija točka spasenja.”3



Nasuprot autentičnoj sakramentalnoj duhovnosti, postoji također široko rasprostranjena, no teško promašena koncepcija duhovnosti koja je sklona obezvrjeđivati tijelo, sa sumnjom gledati na nj, a kadšto čak i odnositi se s prezirom prema njemu.

Katoličanstvo, daleko od umanjivanja vrijednosti tijela, duboko je osjetilna vjera. To će reći da u tijelu i preko tijela (osjetilno) susrećemo ono božansko.

Bog nam se ne priopćuje pomoću nekakve duhovne osmoze. Bolje je reći da nas susreće u onome što jesmo kao zemaljska, tjelesna bića. Radije nas susreće kao zemaljska, tjelesna stvorenja. U tomu je veliki dar sakramenata.

Mi uistinu postajemo dionici u božanskome životu po kupelji tijela vodom (krštenje); po pomazanju tijela uljem i polaganju ruku (potvrda, zaređenje, bolesničko pomazanje); ispovijedajući se našim ustima i primajući izgovorene riječi odrješenja (pomirenje); po blagovanju i pijenju Tijela i Krvi Kristove (euharistija); i naravno, po susretu koji muškarca i ženu čini “jednim tijelom” (ženidba).

Jesam li upravo dao naslutiti da je bračni zagrljaj susret s Kristom i dioništvo u božanskomu životu? Da, jesam. Spolnim činom supružnici ozakonjuju svoj sakrament. Upravo u spolnomu činu riječi ženidbene privole tijelom postaju i spolni je čin kao takav vidljivi znak sakramenta ženidbe. Kao što papa Ivan Pavao II. kaže: “Sakrament, kao vidljivi znak, ustanovljen je s čovjekom, kao tijelom, preko njegove vidljive muževnosti i ženstvenosti. Tijelo je, zapravo, samo sposobno nevidljivo učiniti vidljivim, duhovnim i božanskim. Ono je stvoreno da u vidljivu stvarnost prenese svijet otajstva skrivenoga u Bogu od pamtivijeka i tako bude njegov znak.”4



Jednostavnim jezikom, molim. Papa ovdje kaže da je Bog stvorio naša tijela kao muško i žensko kako bi u svijetu bila znak kojim se objavljuje njegovo vlastito vječno otajstvo, a to se naročito događa kada muž i žena sjedine svoja tijela u “jedno tijelo”.5  Koje je to otajstvo skriveno u Bogu od vječnosti? Ukratko (kad bi bilo moguće Boga ukratko objasniti), preko Krista kao članovi Crkve u ovomu životu postajemo udionici u Božjemu trojstvenomu životu i njegovomu veličanstvenomu planu za nas. To je ono što brak simbolizira i objavljuje.

Sakramenti su djelotvorni znakovi, što znači da oni doista prenose ono što simboliziraju. Tako ljubav muža i žene nije tek puki simbol ljubavi Krista i Crkve. Za krštenike je riječ o stvarnomu dioništvu u njoj. To je “otajstvo veliko”, kako kaže sveti Pavao (ili kako neki prijevodi kazuju, to je “veliki sakrament” – usp. Ef 5,32).
Budući da su svi sakramenti namijenjeni dubljemu uranjanju u ženidbu Krista i Crkve, Ivan Pavao II. brak naziva “prototipom” svih sakramenata.6  Kao što kaže Katekizam: “Sav kršćanski život označen je svadbenom ljubavlju Krista i Crkve. Krštenje… već je svadbeno otajstvo. Može se reći da je svadbena kupelj koja prethodi svadbenoj gozbi, Euharistiji.”7 
Budući da sjedinjenje supružnika otvara prozor za razumijevanje čitavog kršćanskog života, Ivan Pavao II. kaže da brak, ukoliko nam ukazuje na sjedinjenje Krista i Crkve, omogućje utemeljenje braka kao sakramenta. To je ono što ženidbu čini sakramentom. To je autentična objava vječnog Božjeg otajstva u stvorenom svijetu.

https://www.bitno.net/obitelj/brak-i-partnerstvo/sto-zenidbu-cini-sakramentom-odgovor-na-to-pitanje-vazan-je-za-citav-nas-duhovni-zivot/
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 29 Empty Re: Katolicizam...

Post by Guest Fri 3 Jul - 8:15

"..čini mi se bitnim da svaki kršćanin otkrije da čak i u najnepovoljnijim izvanjskim okolnostima svatko raspolaže unutarnjim prostorom slobode koju mu nitko ne može oduzeti, jer joj je izvor i jamac sam Bog. Ako to ne otkrijemo, život će nam uvijek biti skučen i nikada nećemo okusiti pravu sreću. Ako, naprotiv, u sebi budemo znali razviti taj unutarnji prostor slobode, nema sumnje da ćemo zbog mnogih stvari trpjeti, ali nas ništa neće moći uistinu ni tlačiti ni gušiti."
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Katolicizam... - Page 29 Empty Re: Katolicizam...

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 29 of 31 Previous  1 ... 16 ... 28, 29, 30, 31  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum