ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA

Page 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA Empty Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA

Post by debotoijusto Sat 19 Nov - 8:50

Pitao me jučer prijatelj što sam okačio sliku Vukovara od prije 20 godina. Svatko tko je tada imao dovoljno godina, ne treba postavljati to pitanje. Ali evo zašto.

6. svibnja 1991. sam se oko 7-8 ujutro vratio iz provoda i na vratima našao zakačen poziv da se javim u JNA kasarnu '4. juli' da razdužim opremu. Pokupio sam se i otišao. Tamo je već stajalo na stotine rezervista. Da, razdužio sam staru opremu, ali su mi dali i novu, ratnu, uključujući i AK-47 s nekoliko okvira bojeve municije i mjesto u elitnoj 1. gardijskoj motoriziranoj brigadi JNA. Iduća tri tjedna sam proveo tamo.

Sredinom mjeseca, kada je Stipe Mesić preuzimao ulogu predsjednika Predsjedništva SFRJ, odjednom su se začuli zvuci sirene koja je neprestano zavijala. U sobu su ušli oficiri koji su povikali - ratna uzbuna, svi na borbene pozicije. Cijela kasarna koja se prostirala na nekoliko kvadratnih kilometara je u trenu bila pretvorena u košnicu, tisuće vojnika je trčalo da zauzme mjesta u tenkovima, transporterima i džipovima. Major Manojlo Mitev je na moje oči repetirao pištolj uperen u glavu taksista rezervista koji nije ukapirao što se događa. Scena dostojna Coppoline 'Apokalipse'.



U toj zaglušujućoj buci tenkovskih motora i histeričnih sirena za ratnu uzbunu, pod vibracijama od kojih je podrhtavao cijeli Voždovac, u paranoji i strahu koji sve blokira, ja sam sjedio u pincgaueru, s kalašnjikovom među nogama, gledajući u zamišljenu točku ispred sebe. Dečko pored mene, tada asistent na PMF-u koji je tih dana postao otac, glasno je govorio da je čuo da krećemo u Slavoniju i da idemo u Ernestinovo. Kroz glavu su mi prolazile slike u slow motionu kako se probijamo kroz slavonsku ravnicu, kroz ceradu pincgauera lete meci dok mi tražimo zaklon na podu vozila boreći se za mjesto koje će nam spasiti život. Što se događa ako protutenkovska raketa pogodi pinc, hoće li proletjeti kroz ceradu, ili će se aktivirati i sve nas spaliti? Strah je bio paralizirajući; razmišljao sam da li će proći onda kada stvarno počnemo pucati, vjerovao sam da hoće.Pola sata kasnije, sirena je zašutjela i odahnuli smo. Ispostavilo se da je uzbuna bila generalna proba evakuacije kasarne za odlazak u pravi rat koji će tek uslijediti. Par dana kasnije, pustili su nas kući. Rekli su nam da se ne smijemo udaljavati iz Beograda i da se vidimo uskoro. Nisam otišao u Bari, ali sam jedno znao - nećemo se više vidjeti.
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30630
2014-04-12


Back to top Go down

Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA Empty Re: Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA

Post by debotoijusto Sat 19 Nov - 8:51

Dva mjeseca kasnije, zatekao sam isti poziv na vratima. Zgužvao sam papir i isto popodne se preselio na drugu adresu u gradu na kojoj ću ostati sljedeće četiri godine. 1. gardijska brigada, ovjekovječena legendarnom fotografijom iz 'Vremena' na kojoj major Manojlo Mitev s tenka na gazeli salutira u kameru fotografa, zasuta cvijećem novobeogradskih idiota otišla je autoputem Beograd - Zagreb u Slavoniju. Dobila je elitni zadatak: da predvodi 'oslobađanje' Vukovara. Umjesto časne vojne akcije - ako je i to moralo, a nije - napravili su rusvaj, uništili do temelja grad, pobili na stotine civila, žena, djece, i na kraju - sebe.

Na Trpinjskoj cesti, oko silosa, vodotornja i drugih 'važnih' točaka u Vukovaru, 162. nesretnika iz moje nesuđene jedinice je ostavilo svoje živote, a tko zna koliko njih su ostali trajni invalidi, bez ruku, nogu, uništenih psiha. Major Manojlo Mitev je preživio, ostao je težak invalid. Uništili su svoje i tuđe živote, sravnili sa zemljom jedan nedužan grad, uradili nešto što nitko normalan nikada neće moći opravdati i razumjeti.

Ne mogu procijeniti sve odluke koje sam donio u životu, ali ako postoji jedna na koju sam ponosan, to je ova.'



http://www.tportal.hr/vijesti/svijet/359715/Kako-sam-izbjegao-osloboditi-Vukovar-u-redovima-JNA.html?utm_source=clanci&utm_medium=manual2&utm_campaign=clanci_manual
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30630
2014-04-12


Back to top Go down

Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA Empty Re: Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA

Post by vuksadinare Sat 19 Nov - 9:18

.....jednom prilikom neki rezervist iz vlasotinca u srbiji razjareno je vikao na svoje da nisu normalni sto toliko razaraju vukovar i da mu je zlo zbog toga...tu u blizini nasla su se cetri 'domaca' srbina tri marticevca i jedan dobrovoljac u cetnickoj jedinici mirka jovica...dohvatili su tog rezervistu toliko su ubili boga u njemu da se culo u pucanje kostiju...tukli su ga nogama,vojnickim remenima,a jedan ga je par puta lemnuo kunadakom...pljuvali su ga izubijanog i govorili mu da je izdajica i gori od ustasa i da nije intervenirao neki kapetan jna ovi bi ga jos ubili na kraju
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99144
2015-09-08


Back to top Go down

Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA Empty Re: Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA

Post by dzango Sat 19 Nov - 9:27

U rat idu budale i sirotinja. Ovaj je mogao da stane iya B92 i sa;uva svoje dupe. Zato sada može da sere i pljuje one koji nisu imali nikoga da stene iza njih. Amožda bi bilo bolje za sve da je ipak otišao u rat.

_________________
Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA Istock10
dzango
dzango

Posts : 28140
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA Empty Re: Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA

Post by debotoijusto Sat 19 Nov - 9:37

dzango wrote:U rat idu budale i sirotinja. Ovaj je mogao da stane iya B92 i sa;uva svoje dupe. Zato sada može da sere i pljuje one koji nisu imali nikoga da stene iza njih. Amožda bi bilo bolje za sve da je ipak otišao u rat.

odi oslobodit kosovo , nesrico   ;)
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30630
2014-04-12


Back to top Go down

Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA Empty Re: Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA

Post by Guest Sat 19 Nov - 9:47

debotoijusto wrote:Dva mjeseca kasnije, zatekao sam isti poziv na vratima. Zgužvao sam papir i isto popodne se preselio na drugu adresu u gradu na kojoj ću ostati sljedeće četiri godine. 1. gardijska brigada, ovjekovječena legendarnom fotografijom iz 'Vremena' na kojoj major Manojlo Mitev s tenka na gazeli salutira u kameru fotografa, zasuta cvijećem novobeogradskih idiota otišla je autoputem Beograd - Zagreb u Slavoniju. Dobila je elitni zadatak: da predvodi 'oslobađanje' Vukovara. Umjesto časne vojne akcije - ako je i to moralo, a nije - napravili su rusvaj, uništili do temelja grad, pobili na stotine civila, žena, djece, i na kraju - sebe.

Na Trpinjskoj cesti, oko silosa, vodotornja i drugih 'važnih' točaka u Vukovaru, 162. nesretnika iz moje nesuđene jedinice je ostavilo svoje živote, a tko zna koliko njih su ostali trajni invalidi, bez ruku, nogu, uništenih psiha. Major Manojlo Mitev je preživio, ostao je težak invalid. Uništili su svoje i tuđe živote, sravnili sa zemljom jedan nedužan grad, uradili nešto što nitko normalan nikada neće moći opravdati i razumjeti.

Ne mogu procijeniti sve odluke koje sam donio u životu, ali ako postoji jedna na koju sam ponosan, to je ova.'



http://www.tportal.hr/vijesti/svijet/359715/Kako-sam-izbjegao-osloboditi-Vukovar-u-redovima-JNA.html?utm_source=clanci&utm_medium=manual2&utm_campaign=clanci_manual
Da je takvih barem bilo vise...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA Empty Re: Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA

Post by dzango Sat 19 Nov - 9:55

debotoijusto wrote:
dzango wrote:U rat idu budale i sirotinja. Ovaj je mogao da stane iya B92 i sa;uva svoje dupe. Zato sada može da sere i pljuje one koji nisu imali nikoga da stene iza njih. Amožda bi bilo bolje za sve da je ipak otišao u rat.

odi oslobodit kosovo , nesrico   ;)
Nekako mi bolje i to nego da čekam da me drugi hrane i da serem u pelene.

_________________
Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA Istock10
dzango
dzango

Posts : 28140
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA Empty Re: Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA

Post by dzango Sat 19 Nov - 9:55

dudette wrote:
debotoijusto wrote:Dva mjeseca kasnije, zatekao sam isti poziv na vratima. Zgužvao sam papir i isto popodne se preselio na drugu adresu u gradu na kojoj ću ostati sljedeće četiri godine. 1. gardijska brigada, ovjekovječena legendarnom fotografijom iz 'Vremena' na kojoj major Manojlo Mitev s tenka na gazeli salutira u kameru fotografa, zasuta cvijećem novobeogradskih idiota otišla je autoputem Beograd - Zagreb u Slavoniju. Dobila je elitni zadatak: da predvodi 'oslobađanje' Vukovara. Umjesto časne vojne akcije - ako je i to moralo, a nije - napravili su rusvaj, uništili do temelja grad, pobili na stotine civila, žena, djece, i na kraju - sebe.

Na Trpinjskoj cesti, oko silosa, vodotornja i drugih 'važnih' točaka u Vukovaru, 162. nesretnika iz moje nesuđene jedinice je ostavilo svoje živote, a tko zna koliko njih su ostali trajni invalidi, bez ruku, nogu, uništenih psiha. Major Manojlo Mitev je preživio, ostao je težak invalid. Uništili su svoje i tuđe živote, sravnili sa zemljom jedan nedužan grad, uradili nešto što nitko normalan nikada neće moći opravdati i razumjeti.

Ne mogu procijeniti sve odluke koje sam donio u životu, ali ako postoji jedna na koju sam ponosan, to je ova.'



http://www.tportal.hr/vijesti/svijet/359715/Kako-sam-izbjegao-osloboditi-Vukovar-u-redovima-JNA.html?utm_source=clanci&utm_medium=manual2&utm_campaign=clanci_manual
Da je takvih barem bilo vise...
Bilo ih je dosta. Sad seru po onima što su poginuli.

_________________
Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA Istock10
dzango
dzango

Posts : 28140
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA Empty Re: Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA

Post by Guest Sat 19 Nov - 10:01

Dobrovoljaca mi nije zao.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA Empty Re: Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA

Post by dzango Sat 19 Nov - 10:03

dudette wrote:Dobrovoljaca mi nije zao.
Ni sa jedne strane?

_________________
Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA Istock10
dzango
dzango

Posts : 28140
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA Empty Re: Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA

Post by Guest Sat 19 Nov - 10:04

dzango wrote:
dudette wrote:Dobrovoljaca mi nije zao.
Ni sa jedne strane?
Pa nije isto napadati nekoga ili braniti se.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA Empty Re: Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA

Post by dzango Sat 19 Nov - 10:07

dudette wrote:
dzango wrote:
dudette wrote:Dobrovoljaca mi nije zao.
Ni sa jedne strane?
Pa nije isto napadati nekoga ili braniti se.
Onaj koji se od nekoga brani, u istp vreme nekoga napada. I za njih važi isto pravilo. U rat su išli sirotinja i budale. Dovoljno je samo da pogledaš po forumu ko je bio gde i sve će ti biti jasno.

_________________
Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA Istock10
dzango
dzango

Posts : 28140
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA Empty Re: Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA

Post by Guest Sat 19 Nov - 10:10

Ej, i znas sta. Zluradima kao sto si ti nije mi bad reci da mi nije zao sto vas je bombardovalo. Ovo s forumskim likovima se slazem. Alles klar.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA Empty Re: Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA

Post by govinda Sat 19 Nov - 10:10

dzango wrote:
debotoijusto wrote:
dzango wrote:U rat idu budale i sirotinja. Ovaj je mogao da stane iya B92 i sa;uva svoje dupe. Zato sada može da sere i pljuje one koji nisu imali nikoga da stene iza njih. Amožda bi bilo bolje za sve da je ipak otišao u rat.

odi oslobodit kosovo , nesrico   ;)
Nekako mi bolje i to nego da čekam da me drugi hrane i da serem u pelene.
Hihihihim evo ga, heroj sa Kosara, hiihi
govinda
govinda

Posts : 8930
2016-11-17


Back to top Go down

Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA Empty Re: Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA

Post by dzango Sat 19 Nov - 10:12

dudette wrote:Ej, i znas sta. Zluradima kao sto si ti nije mi bad reci da mi nije zao sto vas je bombardovalo. Ovo s forumskim likovima se slazem. Alles klar.
Nisam ja zlurad ako pišem ono što jeste. Od tvog žaljenja ionako niko nema ništa. Ono je suvišno i nepotrebno.

_________________
Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA Istock10
dzango
dzango

Posts : 28140
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA Empty Re: Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA

Post by Guest Sat 19 Nov - 10:16

Samo takvi kakve si opisao u prijasnjem postu mogu se napaliti na wannabe raspravu s tobom.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA Empty Re: Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA

Post by dzango Sat 19 Nov - 10:19

govinda wrote:
dzango wrote:
debotoijusto wrote:
dzango wrote:U rat idu budale i sirotinja. Ovaj je mogao da stane iya B92 i sa;uva svoje dupe. Zato sada može da sere i pljuje one koji nisu imali nikoga da stene iza njih. Amožda bi bilo bolje za sve da je ipak otišao u rat.

odi oslobodit kosovo , nesrico   ;)
Nekako mi bolje i to nego da čekam da me drugi hrane i da serem u pelene.
Hihihihim evo ga, heroj sa Kosara, hiihi
Ajde i ti samnom. Jebeš pelenje i baljenje.

_________________
Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA Istock10
dzango
dzango

Posts : 28140
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA Empty Re: Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA

Post by govinda Sat 19 Nov - 10:25

dzango wrote:
govinda wrote:
dzango wrote:
debotoijusto wrote:
dzango wrote:U rat idu budale i sirotinja. Ovaj je mogao da stane iya B92 i sa;uva svoje dupe. Zato sada može da sere i pljuje one koji nisu imali nikoga da stene iza njih. Amožda bi bilo bolje za sve da je ipak otišao u rat.

odi oslobodit kosovo , nesrico   ;)
Nekako mi bolje i to nego da čekam da me drugi hrane i da serem u pelene.
Hihihihim evo ga, heroj sa Kosara, hiihi
Ajde i ti samnom. Jebeš pelenje i baljenje.
Ja bio na Kosovu, rekao sam ti. A ti, ne ides jos tamo?
govinda
govinda

Posts : 8930
2016-11-17


Back to top Go down

Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA Empty Re: Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA

Post by govinda Sat 19 Nov - 10:25

Sta ima u Srbiji? Jebe Vucic, ne vadi, a?

_________________
Kog' se bojis vise, Boga, sultana il' vezira?
Boga malo, sultana nimalo a vezira ko dorata moga.
govinda
govinda

Posts : 8930
2016-11-17


Back to top Go down

Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA Empty Re: Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA

Post by dzango Sat 19 Nov - 10:27

dudette wrote:Samo takvi kakve si opisao u prijasnjem postu mogu se napaliti na wannabe raspravu s tobom.
Ja bi više voleo neke guzate, sisate, lomne u struku.

_________________
Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA Istock10
dzango
dzango

Posts : 28140
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA Empty Re: Kako sam izbjegao 'osloboditi' Vukovar u redovima JNA

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum