ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!

Page 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!  Empty Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!

Post by Ero 17/7/2016, 17:21

ZAJEDNIČKE OBRAMBENE SNAGE
Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!


Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!  69123-89403-2016-07-13T104953Z_10101267
REUTERS

Ursula von der Leyen


Britanija je bila protiv vojske EU smatrajući da euroatlantsku sigurnost čuva NATO, ali je najviše u EU izdvajala za obranu

Izlaskom Velike Britanije iz članstva Europska unija gubi jednu od najsnažnijih država u vojnim i sigurnosnim kapacitetima, jednu od dvije nuklearne sile i jednu od dvije stalne članice Vijeća sigurnosti UN-a, a time se smanjuje i potencijal EU kao zajednice u vanjskopolitičkom, obrambenom i sigurnosnom djelovanju.
No, odlazak Britanaca otvara i nove mogućnosti za jačanje suradnje u obrani, pa i za moguće stvaranje europske vojske, što je još prije spominjao predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker.

Istočna Europa


Britanija je kao članica EU blokirala svaku ideju o stvaranju EU vojske, kao i ukidanje prava veta po pitanjima vanjske politike obrane i sigurnosti u EU ili prebacivanja nekih ovlasti o tim pitanjima na razinu EU. To su oduvijek bile “crvene crte” za Britance koji su inzistirali da je NATO - iako se može surađivati unutar EU oko pitanja obrane i sigurnosti - glavni oslonac euroatlantske sigurnosti.
Njemačka ministrica obrane Ursula von der Leyen pozvala je EU političare da iskoriste odluku o Brexitu za jačanje obrambenih kapaciteta EU i pridobivanje javnosti za to. Predstavljajući “Bijelu knjigu” o njemačkoj obrani, rekla je da je Britanija paralizirala sve inicijative o integraciji u tom smjeru.
- Europljani imaju pravo očekivati da će se EU baviti ovim velikim pitanjima. Sada za to imamo priliku - rekla je Ursula von der Leyen.
U “Bijeloj knjizi” se spominje stvaranje stalnih struktura suradnje u obrani i sigurnosti, što je dopušteno i prema Lisabonskom ugovoru, ali tim su se idejama protivili Britanci. Ovaj izvještaj, koji je odobrila vlada Angele Merkel, poziva i na stvaranje stalnog zapovjedništva za europske civilno-vojne operacije, integraciju vojnih kapaciteta i obrambene industrije. Sve to moglo bi voditi ka stvaranju vojske EU.
Ipak, ove ideje su još uvijek osjetljiva tema jer Britanci nisu bili jedini koji se protive produbljivanju integracija u EU. I neke druge članice, pogotovo iz Istočne Europe, još nisu sklone tim idejama. S druge strane, s NATO-om već postoji dogovor da se izbjegava udvostručavanje kad god se radi o jačanju vojnih kapaciteta. Većina članica EU su i članice NATO-a, a one koje nisu, u programu su Partnerstva za mir. Ni NATO nema svoju formalnu vojsku, nego samo strukture koje može koristiti za operacije u kojima sudjeluju vojne snage država članica.

Manji udio EU

U NATO-u već upozoravaju da članice EU premalo troše za obranu. Odlaskom Britanije, koja ostaje članica NATO-a, udio EU u kapacitetima NATO-a dodatno se smanjuje. Procjenjuje se da je 70 posto vojnih kapaciteta NATO-a američko, a ako se tome dodaju Kanada, Turska i Norveška te ubuduće i Britanija, vidljivo je da se ne može govoriti o velikoj vojno-obrambenoj snazi članica EU.
Čak bi i Njemačka, koja je najavila da će do 2020. povećati izdatke za obranu na 39,2 milijarde eura godišnje, što je pet milijardi više nego sada, i dalje bila daleko ispod cilja od dva posto BDP-a koji postavlja NATO. Sad Njemačka za obranu izdvaja samo 1,2 posto. Amerikanci stalno traže od europskih saveznika u NATO-u da više troše za obranu. Britanija, primjerice, troši 2,1 posto BDP-a za obranu, a Sjedinjene Američke Države čak 3,61 posto. Uz Britance, u EU jedino još Estonija, Grčka i Poljska troše više od dva posto, a Francuska je s 1,78 posto najbliža tom cilju od dva posto.
U realizaciji bilo kakve ideje o jačanju vojne suradnje unutar EU Njemačka računa prije svega na Francusku čiji je predsjednik François Hollande u srijedu navečer potvrdio spremnost za inicijativu. - Na Europljanima je da se pobrinu za vlastitu sigurnost - rekao je Hollande.

_________________
Jedan je Hase...
Ero
Ero

Posts : 13866
2014-04-23


Back to top Go down

Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!  Empty Re: Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!

Post by jastreb 17/7/2016, 17:50

Hahahaha,znači niš od Amera.

Nije takva bila nam namera
Moraćemo ići bez Amera.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!  Empty Re: Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!

Post by Guest 17/7/2016, 17:54

Znaci,qrc plc od vojske..najbolje da malo nabildaju jugoistok,odnosno Balkan i proglase to Krajinom,pa ako Turci krenu... jocolor
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!  Empty Re: Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!

Post by jastreb 17/7/2016, 17:56

bogomdani wrote:Znaci,qrc plc od vojske..najbolje da malo nabildaju jugoistok,odnosno Balkan i proglase to Krajinom,pa ako Turci krenu... jocolor
A šta misliš zašto se ubrzavaju pregovori sa Srbijom?
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!  Empty Re: Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!

Post by RayMabus 17/7/2016, 17:56

Ovi će za 20 godina moc jedino po starackim domovima radit vojne vježbe.

Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!  Germany-population-pyramid-2014
RayMabus
RayMabus

Posts : 175845
2014-04-11


Back to top Go down

Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!  Empty Re: Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!

Post by jastreb 17/7/2016, 17:56

RayMabus wrote:Ovi će za 20 godina moc jedino po starackim domovima radit vojne vježbe.

Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!  Germany-population-pyramid-2014
Mabus...Smiluja nam se i poštedi nas tih dijagrama.

Molim te,kumim i preklinjem! No
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!  Empty Re: Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!

Post by RayMabus 17/7/2016, 17:57

Ma šta ce Švabe ....nacija emanicpiranih kenja.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175845
2014-04-11


Back to top Go down

Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!  Empty Re: Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!

Post by RayMabus 17/7/2016, 18:00

Šta ce nacija staraca ? Već sada a kamo li za dvadeset godina svi živi narodi svijeta će ih šutirat nogom u guzicu u njihovoj vlastitoj državi.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175845
2014-04-11


Back to top Go down

Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!  Empty Re: Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!

Post by Guest 17/7/2016, 18:00

Švabi daju Švabima po glavi,a islamdžijama gledaju kroz prste..
Prosjecni svabo problijedi,stane u stav mirno kad mu na ulici pridje policija...
Turcin...pocne galamiti glasno i jasno gestikulirati,usput mu se pridruzi jos nekoliko njia,podrzavaju ga,a policija ne smije nis..nadglasati Turke ne mogu,a Turci svako malo u zrak provale kako su policajci idjoti,a panduri nis..mogu im se posrati po glavi,svabima naravno i to je to..
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!  Empty Re: Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!

Post by n_razbojnik 17/7/2016, 18:02

RayMabus wrote:Ma šta ce Švabe ....nacija emanicpiranih kenja.
longi tis' Tesla

http://novi.ba/clanak/81423/pitali-su-nikolu-teslu-zasto-se-nije-ozenio-njegov-odgovor-je-porazavajuci-za-sve-zene

_________________
Danas Matko sutra svatko
n_razbojnik
n_razbojnik

Male
Posts : 11431
2014-04-15

Lokacija: : ObiLand

Back to top Go down

Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!  Empty Re: Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!

Post by Guest 17/7/2016, 18:03

to je islamistima jasno,pa drze zene tamo gdje im je u sustini i mjesto..digni glavu u zrak zeno..ima da leti..
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!  Empty Re: Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!

Post by RayMabus 17/7/2016, 18:04

Bilo bolje da su ovu minstricu obrane protjerali iz države ili objesili negdje u nekoj šumi nego šta tu najavljuju nešto a ta i slicne su im još u državi.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175845
2014-04-11


Back to top Go down

Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!  Empty Re: Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!

Post by RayMabus 17/7/2016, 18:06

Šta će se oni naoružavat ? Urušavaju se brže nego .....nemam pojma koji bi primjer dao al ono to je totalno rasulo tamo.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175845
2014-04-11


Back to top Go down

Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!  Empty Re: Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!

Post by RayMabus 17/7/2016, 18:10

Protiv koga cete vi to ratovati ? Pa vi se demografski urušavate samo tako. Ne možete ni teren dje sad živite zadržat a nitko metak nije ispalio da to postigne.

Štaš ti ratovat , za kog i zašto ?

Pa raspadaš se u vlastitoj kuci bez da je itko metak ispalio.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175845
2014-04-11


Back to top Go down

Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!  Empty Re: Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!

Post by Guest 17/7/2016, 18:10

to je opcija o kojoj mozemo da razgovaramo i pregovaramo.
ali, sumnjam da ce ameri i englezi dozvoliti formiranje 
eu armije, pakta, i podrze sebi konkurenciju. mada, kako
stvari stoje, to je zdravija opcija. nemci i franc. imaju obavez
da preuzmu eu u svoje ruke, jer je ocigkedno da englezi zele
distancu. to je njihovo pravo, ali, da li ce svet funcinisati na
za njih ocekivani nacin, sumnjam. buducnost je predvidiva,
jedino i smisu, da vise nista nece biti ko ranije.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!  Empty Re: Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!

Post by RayMabus 17/7/2016, 18:12

Koji Nijemci i koji Francuzi ? Ne slušaš Riblju čorbu ?

RayMabus
RayMabus

Posts : 175845
2014-04-11


Back to top Go down

Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!  Empty Re: Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!

Post by Guest 17/7/2016, 18:12

Kakogod prije bi si Kitonju odsjekao nego odjenuo uniformu vojske kojoj zena zapovijeda..
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!  Empty Re: Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!

Post by RayMabus 17/7/2016, 18:14

Ja sam miroljubiv. Ratovi me ne zanimaju. Šta želim postignem pomocu uma. Um je najveće covjekovo oružje i to ga razlikuje od životinje i zato je opstao i postigao to šta je : kralj.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175845
2014-04-11


Back to top Go down

Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!  Empty Re: Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!

Post by RayMabus 17/7/2016, 18:15

RayMabus wrote:Ja sam miroljubiv. Ratovi me ne zanimaju. Šta želim postignem pomocu uma. Um je najveće covjekovo oružje i to ga razlikuje od životinje i zato je opstao i postigao to šta je : kralj.
A um kaže : Opusti se i uživaj.



I naravno : SAMO TRPAJ.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175845
2014-04-11


Back to top Go down

Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!  Empty Re: Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!

Post by Guest 17/7/2016, 18:16

Kakogod,odoh nest ždernuti
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!  Empty Re: Njemačka: Nakon što je Britanija izašla, mi ćemo formirati vojsku EU!

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum