ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Obraćenje-metanoja!

Go down

Obraćenje-metanoja! Empty Obraćenje-metanoja!

Post by Patriot_1 8/9/2014, 17:31

Metanoja je Grčka riječ a označava obraćenje što bi ga bilo ,,,potpun preokret u mislima,riječima i djelima!
Isus ne kaže "Budi dobar pa ću te voljeti!"
Nego "Ja te volim,i sad , molim te budi dobar!"
Neki od nas su išli nekim svojim putevima,,,kao djeca možda vjerovali ali onda se na našem putu izgubila vjere,izgubili smo Boga a onda -nužno i vjeru!U koga vjerovat ako misliš da Bog ne postoji?
Sjetih se knjige koja mi je dosta pomogla u mom traženju istine:"Postoji li Bog!" od Hansa Kunga!
Super je za one koji vole filozofirati ali koji znaju misliti i ne vjeruju -slijepo!Dakle,,,kao mladić potražih Boga(opet,virova san ka dite) i rekoh Mu"Ako postojiš,molim te objavi mi se,daj mi znak,da te vidim,čujem ili osjetim!"I to se dogodilo.Bog mi se objavio i odtad sam vjernik.To je moja metanoja,moje obraćenje!
A poslije toga,s godinama ,dogodilo se puno susreta sa Bogom.
On JEST!I dobro je da je.Nismo sami,,,nije sve gotovo kad ovaj život FINI!(završi)!
Kakvo jhe vaše iskustvo sa Bogom.
Kako ste postali vjernici?Od malih nogu odgojeni da Bog jest pa povjerovali ili doživjeli neki dramatičan zaokret,neki susret sa Bogom,,,sa uskrslim Isusom?
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Obraćenje-metanoja! Empty Re: Obraćenje-metanoja!

Post by Patriot_1 8/9/2014, 17:31

Šta je to obraćenje? Riječ obraćenje prevod je grčke riječi metanoia, ali i riječi epistrofe. Riječ metanoia doslovno znači promjena misli. Glagol metanoeoznači misliti drugačije ili misliti poslije, odnosno promijeniti mišljenje. Počinjem da mislim drugačije jer sam došao do neke nove spoznaje. To je metanoia ili obraćenje. Neki naši teolozi umjesto riječi obraćenje koriste riječ pokajanje. Drugi pak koriste riječ preumljenje. Čini se da kod nas ne postoji riječ koja bi u potpunosti prenijela biblijsko značenje pojma. Čak i biblijski pisci ne koriste samo jednu, nego više riječi, ali i slika i opisa da bi što jasnije komunicirali ideju obraćenja. Grčka riječ epistrofe znači okret, a glagol epistrefo znači okrenuti se.
 
Dakle, promjena uma i okretanje, ili predomišljanje i okretanje. Iz samih riječi ne možemo znati na šta Biblija misli kada kaže "obrati se!", tj. "promijeni misli!" ili "okreni se!".  Kuda da se okrenem? Kako da promijenim mišljenje? O čemu se ovdje radi?
 
Da bismo odgovorili na ovo pitanje moramo čitati biblijske tekstove u kojima se koristi riječ obraćenje i tako možemo dobiti ispravnu sliku o tome šta je obraćenje. Prvo želim da vidimo da je obraćenje odgovor na poruku Evanđelja. Kada je Isus počeo svoje propovijedanje govorio je:
 
"Ispunilo se vrijeme, približilo se kraljevstvo Božje! Obratite se i vjerujte evanđelju!" (Mk 1:14-15). 
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Obraćenje-metanoja! Empty Re: Obraćenje-metanoja!

Post by Patriot_1 8/9/2014, 17:32

Ukratko rečeno to je obraćenje. Obraćenje je čovjekov odgovor na poruku Evanđelja koji se sastoji od okretanja od grijeha k Bogu, od Sotonine vlasti k Božijoj vlasti da bi primio oproštenje i spasenje po vjeri u Isusa Krista. Takvo obraćenje rezultira promjenom smjera i načina života.
 
To jasno vidimo u slijedećim tekstovima. U Djelima 26:17 i 18 Isus u viđenju govori Pavlu:
 
"Izbavit ću te od naroda i od pogana kojima te šaljem da im otvoriš oči pa se obrate od tame k svjetlosti, od vlasti Sotonine k Bogu te po vjeri u mene prime oproštenje grijeha i baštinu među posvećenima." (Dj 26:17-18). 
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Obraćenje-metanoja! Empty Re: Obraćenje-metanoja!

Post by piramida4 8/9/2014, 19:05

Meni se je objavio Bog Otac Jahve
i ja sam postao vjernik.
piramida4
piramida4

Posts : 98
2014-09-06


Back to top Go down

Obraćenje-metanoja! Empty Re: Obraćenje-metanoja!

Post by piramida4 8/9/2014, 19:22

svakome

kome Biblijski Bog
kome Isusov Bog
kome Židovski Bog
nije Bog Imena Svetoga
JAHVE
tome je bog – bog ovoga svijeta
a taj bog je
Sotona
piramida4
piramida4

Posts : 98
2014-09-06


Back to top Go down

Obraćenje-metanoja! Empty Re: Obraćenje-metanoja!

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum