ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nasljednici splitskog bisera: Za Toplice od 81 milijun kuna država nam nudi - 2,5 milijuna

Go down

Nasljednici splitskog bisera: Za Toplice od 81 milijun kuna država nam nudi - 2,5 milijuna Empty Nasljednici splitskog bisera: Za Toplice od 81 milijun kuna država nam nudi - 2,5 milijuna

Post by debotoijusto 28/4/2016, 19:45

Nakon gotovo 19 godina, naš sugrađanin Vedran Tončić (65) i članovi njegove obitelji dobili su od Ureda državne uprave rješenje u kojem im se nudi 2,46 milijuna kuna u obveznicama, odnosno oko 328.000 eura za njihovu polovinu zgrade Splitskih toplica u Marmontovoj ulici.

- Da nije tužno, bilo bi smiješno. Nude nam tek tri posto vrijednosti građevine koja je procijenjena na 81,16 milijuna kuna (oko 10,8 milijuna eura). Tu procjenu nije napravio neki amater nego stalni sudski vještak za graditeljstvo - potvrđuje nam unuk slavnog inženjera Kamila Tončića, kojem su komunističke vlasti 1948. godine nakon montiranog sudskog procesa konfiscirale imovinu, među ostalim i Toplice, jedan od simbola secesijske gradnje u Splitu.

Osim Tončićevih, nasljednici medicinskog objekta na atraktivnoj lokaciji su članovi obitelji Krpan, koji će od države uskoro dobiti istu ili sličnu ponudu za vrijednu nekretninu.

Prema optužnici komunističkih vlasti, moj djed Kamilo za vrijeme rata u Toplicama liječio je Talijane, pa su ga komunističke vlasti 1948. godine osudile u montiranom procesu koji je bio organiziran samo da bi se domogli zgrade u Marmontovoj. Budući da je zgrada potom konfiscirana, moja obitelj nije dobila nikakvu naknadu, jer im imovina nije bila nacionalizirana. Nepravdu prema mome djedu su ispravili negdje 80-ih godina, kada su ga rehabilitirali, ali nam Toplice nisu vratili - ističe inženjerov unuk.

Prema Tončićevim riječima, o kakvom se montiranom procesu radilo najbolje govori podatak da su zgradu konfiscirali njegovu djedu iako on nikada nije bio vlasnik Toplica, već su to bile sestre Pia Nonveiller-Tončić i Gema Nonveiller-Krpan.

- Mi smo 1997. podnijeli zahtjev za povrat imovine, a rješenje smo, eto, dobili nakon skoro 19 godina. Meni kao vlasniku jedne osmine zgrade po tome pripada 307.618 kuna. Naravno da nismo zadovoljni i već smo se žalili Ministarstvu pravosuđa. Ostavljeno nam je 15 dana da podnesemo žalbu, dok su državne institucije rješavale slučaj gotovo dva desetljeća. Ako nam žalba propadne, ići ćemo na Upravni sud i na sve ostale institucije kako bismo pravdu istjerali do kraja. Spremni smo pokrenuti postupak i na sudu za ljudska prava u Strasbourgu - naglašava Vedran Tončić.

Prema njegovim riječima, ako svakoj pravosudnoj razini bude potrebno 19 godina za donošenje odluke, on presudu i pravdu neće doživjeti, ali ne gubi nadu da će to moći netko od njegovih nasljednika.
- Želim vjerovati da će nam oduzeta zgrada biti vraćena. Kada prolazim pokraj Toplica, ponosan sam što ih je projektirao moj djed, ali sam istovremeno i tužan, jer znam da su nam komunističke vlasti otele nekretninu bez ikakvog povoda - zaključuje naš sugovornik.

Zanimljivo je da se tek prije dvije godine kao vlasnik Splitskih toplica u zemljišnik upisao KBC, na što je odvjetnik Tončićevih uložio prigovor, jer je to napravljeno s velikim odmakom. Naime, vlasnik zgrade u Marmontovoj do tada je bila država.

http://www.slobodnadalmacija.hr/dalmacija/split/clanak/id/310815/nasljednici-splitskog-bisera-za-toplice-od-81-milijun-kuna-drzava-nam-nudi--25-milijuna
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30593
2014-04-12


Back to top Go down

Nasljednici splitskog bisera: Za Toplice od 81 milijun kuna država nam nudi - 2,5 milijuna Empty Re: Nasljednici splitskog bisera: Za Toplice od 81 milijun kuna država nam nudi - 2,5 milijuna

Post by debotoijusto 28/4/2016, 19:48

koji bi to lipi centar za lijecenje bio privatno s dobrom pricom
a opet da vrate ovima oni bi afitali apartmanizaciju
zato drzava ceka ;)
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30593
2014-04-12


Back to top Go down

Nasljednici splitskog bisera: Za Toplice od 81 milijun kuna država nam nudi - 2,5 milijuna Empty Re: Nasljednici splitskog bisera: Za Toplice od 81 milijun kuna država nam nudi - 2,5 milijuna

Post by L'âme 28/4/2016, 19:53

Pozicija vrh..mutni posli..nuzno povezano..;-)

_________________
“You will not be good teachers if you focus only on what you do and not upon who you are.”
― Rudolf Steiner
L'âme
L'âme

Posts : 25744
2014-04-12


Back to top Go down

Nasljednici splitskog bisera: Za Toplice od 81 milijun kuna država nam nudi - 2,5 milijuna Empty Re: Nasljednici splitskog bisera: Za Toplice od 81 milijun kuna država nam nudi - 2,5 milijuna

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum