ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Umrla Lola Novaković

Go down

Umrla Lola Novaković Empty Umrla Lola Novaković

Post by Guest 4/4/2016, 18:25

Lola Novaković rođena je 25. aprila 1935. godine u Beogradu. Izuzetno popularna bila je tokom šezdesetih i sedamdesetih godina 20. veka. 

Kao predstavnica Jugoslavije, 1962. godine je sa kompozicijom "Ne pali svetla u sumrak" osvojila 4. mesto na takmičenju za "Pesmu Evrovizije". 

Lola je zvanično počela svoju karijeru 1957. kada je primljena u Radio Beograd kao stalni vokalni solista i iste godine je sa zapaženim uspehom branila državne boje na sajmu u Lajpcigu. Tada je snimila prvu ploču za diskografsku kuću DEKA sa pesmama „Alisa u zemlji čuda“ i kubanskim hitom „Babalu“ na španskom jeziku. Učestvuje na Opatijskom festivalu 1958. sa pesmom „Kućica u cveću“, a 1959. odlazi na turneju po Bliskom istoku i zadržava se u Bejrutu do leta 1960. Po povratku u Beograd održava prvi solistički koncert u Domu sindikata, za koji su ulaznice bile rasprodate za dva nepuna časa. Lola je bila prvi domaći estradni umetnik koji je goNa Zagrebačkom festivalu odnosi prvu nagradu 1961. sa pesmom „Svitanje“. Iste godine pobeđuje na Opatijskom festivalu sa pesmom „Jednom u gradu ko zna kom“ i dobija nagradu za pesmu „Voljela bih da me voliš“. Krajem 1961. gostuje više meseci po Poljskoj i Mađarskoj gde 1962. izlazi long-plej ploča sa pesmama koje peva na španskom i engleskom jeziku. Na Zagrebačkom festivalu pobeđuje 1962. sa pesmom Alfonsa Vučera „Ti nisi došao“ koju je propratila svojim suzama. Lola je na tom festivalu dobila aplauz zagrebačke publike koji je trajao 10 minuta i ostao presedan u istoriji aplauza na domaćoj sceni. U martu 1962. učestvuje sa Dragoslavom Šekularcem u snimanju filma „Šeki snima, pazi se“, koji nije zabeležio neki poseban uspeh. Na festivalu Beogradsko Proleće 1962. pobeđuje pesmom „Neko ko šapće“ a iste godine odnosi prvu nagradu u Opatiji sa pesmom „Jedno davno leto“ i uspešno peva kasniji hit „Znam da pripadaš drugoj“.stovao u Rusiji 1960.
Na šestomesečnu turneju po Japanu odlazi 1963. godine gde nastupa u pratnji orkestra Mantovanija po svim japanskim gradovima i u mnogobrojnim televizijskim emisijama. Na međunarodnom festivalu u Rimu u leto 1964. osvaja prvu nagradu sa pesmom Dušana Vidaka „Ulica četiri fontane“ i vraća se trijumfalno u Beograd. Tu Lolinu pobedničku pesmu u Rimu i pesmu sa Evrovizijskog festivala 1962. „Ne pali svetlo u sumrak“ domaća produkcija nikada nije izdala na ploču. Od 1963. do 1965. Lola učestvuje u dečjoj televizijskoj seriji „Na slovo, na slovo“ koja je kasnije 1975. bila ponovljena. Na međunarodnom festivalu Balkanijada u Beogradu Lola veoma zapaženo učestvuje 1964. Lolin hit iz 1965. „Kap veselja“ proglašen je pesmom godine.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Umrla Lola Novaković Empty Re: Umrla Lola Novaković

Post by Guest 4/4/2016, 18:26

avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Umrla Lola Novaković Empty Re: Umrla Lola Novaković

Post by Guest 4/4/2016, 18:34

avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Umrla Lola Novaković Empty Re: Umrla Lola Novaković

Post by Guest 4/4/2016, 18:37

Pesmu je na tekst Dragutina Britvića komponovao Jože Privšek.
Lola Novaković je predstavljala Jugolsaviju na pesmiEvrovizije 1962. s pesmom “Ne pali svetla u sumrak”. Osvojila je četvrto mesto, što je bio nedostižan rezultat više od 20 godina za ostale predstavnike nekadašnje zemlje. Tek je 1983. Danijel Popović s kompozicijom “Džuli” dostigao Lolino ostvarenje.
Prisetimo se Lolinog neponovljivog glasa u pesmi “Ne pali svetla u sumrak”.
Zorana Lola Novaković preminula je 3. aprila u Beogradu.
...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Umrla Lola Novaković Empty Re: Umrla Lola Novaković

Post by Guest 4/4/2016, 18:41

laka joj zemlja
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Umrla Lola Novaković Empty Re: Umrla Lola Novaković

Post by Ringo10 4/4/2016, 18:43

Odlaze polako simboli bivše zajedničke nam zemlje, simboli naših mladosti I našeg djetinjstva.

Šesdesetih I ranih sedamdeseth je bila značajna pojava na YU estradi.

Pokoj joj duši.
Ringo10
Ringo10

Posts : 21598
2015-09-24


Back to top Go down

Umrla Lola Novaković Empty Re: Umrla Lola Novaković

Post by Ucka 4/4/2016, 20:02

RIP.Pjesma Kap veselja je super stvar.
Ucka
Ucka

Male
Posts : 588
2016-02-15


Back to top Go down

Umrla Lola Novaković Empty Re: Umrla Lola Novaković

Post by Guest 26/11/2016, 22:22

uffff,kako ne vidjeh ovaj topick..

stara dobra muzika i dobri pjevaci toga doba...R.I.P. istinskoj umjetnici..
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Umrla Lola Novaković Empty Re: Umrla Lola Novaković

Post by Regoč 27/11/2016, 01:26

Spominjali su ju otac mi i mati, ali ne znam ni jednu njezinu pjesmu. U svakom slučaju, počivala u miru Božjem.

_________________
Umrla Lola Novaković Slobodan-praljak-e1512064297742-243x300
Regoč
Regoč

Male
Posts : 35954
2015-08-21

Age : 105
Lokacija: : Doma

Back to top Go down

Umrla Lola Novaković Empty Re: Umrla Lola Novaković

Post by Eroo 27/11/2016, 05:26

...Bilo mi je nepunih 16 godina. Nešto mi se desilo i posjetila me u bolnici. 
Znam da me je nešto pitala, kako sam ili tako, ali nisam baš bio pri punoj svijesti..
Poslije su mi rekle sestre da mi je u sobi bila Lola Novaković. Sjećanja na to su mi maglena.
Pokoj joj duši...

_________________
Fortitude is the marshal of thought, the armor of the will, and the fort of reason.
(Francis Bacon)
Eroo
Eroo

Posts : 75280
2016-07-22


Back to top Go down

Umrla Lola Novaković Empty Re: Umrla Lola Novaković

Post by Guest 27/11/2016, 09:12

lola, zorana,   ne potice  iz  komunjarske porodice, to je bio njen veliki minus.
rodjena beogradjnka, nije bila bas po ukusu novih vlasti.
vise su verovali   " ekipi 6.licke " nego beogradjanima :))

zelela  je da rts bude rai na balkanu, tu je 1 pala.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Umrla Lola Novaković Empty Re: Umrla Lola Novaković

Post by jastreb 27/11/2016, 09:15

pizzon wrote:
vise su verovali   " ekipi 6.licke " nego beogradjanima :))
Jedini šta vam je vrijedio bio je Koča. Ovo ostalo...Kultura i sve drugo,to su vam donijeli Ličani i Crnogorci.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

Umrla Lola Novaković Empty Re: Umrla Lola Novaković

Post by Guest 27/11/2016, 11:09

Regoč wrote:Spominjali su ju otac mi i mati, ali ne znam ni jednu njezinu pjesmu. U svakom slučaju, počivala u miru Božjem.
Kako da ti opisem to doba... sjecam se zvukova,mirisa dobre hrane,okupljanja obitelji za praznike,zajednistva,bliskosti,susjedske zblizenosti i povjerenja...kao klinac sam u tim nekim prigodam na radiju ili teveju cuo ovu damu kako pjeva...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Umrla Lola Novaković Empty Re: Umrla Lola Novaković

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum