ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Donald Trump je prijevara?

Go down

Donald Trump je prijevara? Empty Donald Trump je prijevara?

Post by melkior 3/4/2016, 15:34

Demistifikacija demagogije: Tko je tko u Trumpovom unutarnjem krugu i kakvu bi politiku zaista vodio kada bi postao predsjednikom SAD-a

Kako se kandidature unutar Republikanske stranke za kandidata te stranke na predstojećim predsjedničkim izborima u SAD-u koji se održavaju ove godine zahuktavaju i idu sve dalje, gurajući u prvi red Donalda Trumpa kao kandidata Republikanske stranke ( s čime se velik broj ljudi unutar Republikanske stanke ne slaže te bi bili najsretniji kad bi se Trump povukao iz kandidature), malo se govori o ljudima koji bi trebali činiti najuži 'unutarnji krug' Trumpove vanjske politike.

Vrlo teško je protumačiti kojim smjerom bi išla Trumpova vanjska politika jer dok na jednoj strani govori da 'Rusija radi dobar posao u borbi protiv ISIL-a' te da bi se dobro slagao s Rusijom i Putinom, na drugoj strani oštro govori protiv Kine te tvrdi kako bi je trebalo kazniti zbog manipulacije s jenom i 'agresije' u Južnom Kineskom moru. Što se tiče Bliskog istoka tu je kod Trumpa neupitno da je Izrael 'jedina demokracija' na Bliskom Istoku te da je Iran najveći problem, što je otvoreno i rekao na zadnjem sastanku AIPAC-a (American Israel Public Affaisr Committiee). Ovo je jedna od najjačih organizacija za lobiranje interesa Izraela kod političara i dužnosnika u SAD-u te se svi trude dodvoriti AIPAC-u.

VIDEO: Kompletan Trumpov govor na AIPAC-u

Premda su neki smatrali da bi Trump mogao biti izolacionist te se više koncentrirati na domaće probleme, pretežito ekonomiju, Washington Times otkriva što zapravo planira Trump: malo manje provođenja politike SAD-a nego do sada, tj. 'malo manje pokretanja ratova, imperijalizma i kriminala'.

Prema staroj izreci 'onakav si s kakvim društvom se družiš', možemo otprilike vidjeti u kojem smjeru bi se kretalo Trumpovo predsjednikovanje, pod uvjetom da postane 45. Predsjednik SAD-a. Premda nemamo cijeli uvid u listu Trumpovih potencijalnih savjetnika, na malom uzorku, koju je Trump predočio WT možemo vidjeti kako bi izgledala vanjska politika SAD-a.

Donald Trump je prijevara? Demistifikacija-demagogije-tko-je-tko-u-trumpovom-unutarnjem-krugu-i-kako-bi-zaista-izgledala-americka-politika-u-slucaju-da-on-postane-predsjednikom_1505_8181_eWalid PharesPrvi na popisu je Walid Phares, možda i najpoznatije ime u Trumpovom timu. Phares je redovni komentator na Fox News-u, poznatom bastionu neokonzervativaca; čak i prema njegovom političkom 'backgroundu' možemo vidjeti da je tipični agresivni neokonzervativac (ovaj pojam u kontekstu politike SAD označava pojedince, pokrete i organizacije kojima je zajedničko inzistiranje na američkoj vanjskoj politici koja bi za cilj imala pretvaranje svih država svijeta u liberalne demokracije, a u tu svrhu koristila sva sredstva, uključujući nasilno svrgavanje režima i vojnu okupaciju država koje tom cilju stoje na putu). Bio je jedan od glavnih savjetnika Mitta Romneya u predsjedničkoj kampanji 2012.godine, uz Roberta Kagana ( autor projekta 'Novo Američko Stoljeće NPAC', (suprug pomoćnice državnog tajnika Johna Kerryja, Victorije Nuland koja je postala poznata po svojoj izjavi „J…Europsku Uniju“). Desetljeće je bio stariji savjetnik u Fondaciji za obranu demokracije (Foundation for the Defense of Democracies, FDD), poznatom thin-thanku neokonzervativaca koji su nastrojeni pro-izraelski te su dio jakog izraelskog lobija.

Utemeljitelj i predsjednik FDD-a, Clifford May je opisao misiju ovoga think-tanka kao 'cilj osiguranja pozitivne slike Izraela u Sjevernoj Americi te shvaćanja javnosti izraelsko-arapskih odnosa. Izuzev ovoga Phares ima profesionalne i ideološke veze s Izraelom i tvorcima politike u Tel Avivu. Profesor As'ad AbuKhalil, iz Centra za Bliskoistočne studije sa Sveučilišta Berkleya, iz Kalifornije je još 2011.godine napisao da je prvu značajniju ulogu imao u libanonskom građanskom ratu od 1975.g pa sve do 1990.g., kad je ušao u savez s desničarskim milicijama, koje su naoružavane i financirane od strane Izraela. Nakon što je General Michel Auon preuzeo funkciju predsjednika Libanona 1988.g., Phares se priključuje desnoj koaliciji poznatoj kao Libanonski Front, koja se sastoji od raznih sektaških grupa i milicija. Front je podržavao Michel Auona u borbi protiv tadašnjeg sirijskog predsjednika Hafeza al- Asada i muslimana u Libanonu.

Phares je u to vrijeme bio potpredsjednik jedne druge političke organizacije, vođene od strane Etienna Saqra, čiji su pripadnici milicije imali slogan 'Ubij Palestinca i ići ćeš u Raj'. Front je također bio potpomognut od strane bivšeg iračkog predsjednika Sadama Husseina. Prema napisima uvaženog stranog novinara za vanjsku politiku Jima Lobea, Phares je kontroverzan zbog svojih prijašnjih veza sa Falangama, militantnim pokretom u Libanonu, koji su odgovorni za brutalnu represiju nad Palestincima te su povezani s Izraelom još od njegovog nastanka 1948.godine. New York Times je pisao još 1983.godine, u predzorje izraelske invazije na Libanon.'Maronitski kršćani u Libanonu i njihova Falangistička stranka su postali glavni saveznik Izraela tijekom rata u Libanonu koji je počeo nakon ulaska izraelskih trupa u lipnju 1982.godine. Falangisti su pokazali neviđena zvjerstva i brutalnost u masakru stotina Palestinaca u izbjegličkim kampovima u Sabri i Sahtili u Libanonu'.

Donald Trump je prijevara? Tko-je-tko-u-trumpovom-unutarnjem-krugu_4712_2711_eJeff SessionsNa čelu Trumpova tima za vanjsku politiku je republikanski senator Jeff Sessions, desni konzervativac čija stajališta u ključnim pitanjima rata i mira jasno pokazuju njegove imperijalističke i osvajačke poglede. Glasovao je za povećanje snaga NATO-a u istočnoj Europi, zajedno sa svojom kolegicom iz Demokratske stranke, Hillary Clinton, što jasno pokazuje nedostatak bilo kakve ozbiljne namjere odvajanja SAD-a od NATO-a.

Također je glasovao i za pokretanje invazije na Irak, uz obrazloženje 'da je motiv SAD-a dobar, da su ciljevi pozitivni i realni, a vođe pošteni, oprezni, principijelni te imaju hrabrosti djelovati u ime svojih uvjerenja. Američki narod se nije žrtvovao da bi stvorio najveću vojsku u povijesti te dozvolio Kini, Rusiji, pa čak i Francuskoj da stavljaju veto na njeno korištenje. Stoga nije čudno da bi ove države, preko mehanizama Ujedinjenih naroda, htjele zadobiti kontrolu naše vojske te da je koriste kako oni žele'.

Pored katastrofalne odluke za Irak, također je glasao za označavanje Iranske Revolucionarne Garde (IRG) kao terorističke organizacije, što je bio dio Zakona o Nacionalnoj Sigurnosti 2007.godine. Zdušno je podržavao nastavak okupacije Iraka 2008.godine, kad su mnogi uvidjeli sve posljedice katastrofalne odluke o invaziji te su se spremali napustiti Irak. Također je glasao za bombardiranje Kosova za vrijeme mandata Billa Clintona, kao i Hillary Clinton, što govori u prilog da nije podržao Bushevu odluku o invaziji Iraka samo kako bi napredovao u njegovoj administraciji.

Donald Trump je prijevara? Tko-je-tko-u-trumpovom-unutarnjem-krugu_4493_9520_eGen. Keith KelloggU Trumpovom timu se također nalazi i Keith Kellog, bivši američki general-pukovnik, kao jedan od ključnih savjetnika. Nakon odlaska iz vojske Kellog, kao i mnogi drugi, je našao mjesto u izvršnim odborima brojnih vojnih firmi koje imaju ugovore s Vladom SAD-a, uključujući GACI International, čiji su zaposlenici u to vrijeme sudjelovali u programima mučenja u zatvoru Abu Ghraib u Iraku. Ne treba stoga čuditi Trumpova izjava da će, pod njegovom 'smjenom', 'SAD koristiti mnogo gore stvari od waterboardinga' te imenovanje Kelloga kao jednoga od ključnih savjetnika Trumpovog tima, čovjeka koji je nadgledao kompaniju koja je bila izravno umiješana u mučenje zatvorenika od strane Vojske SAD-a. Kellog ima brojne veze s raznim granama vojno-industrijskog kompleksa (izraz koji je upotrijebio D.Eisenhower u oproštajnom govoru pred američkom javnosti 1961.g.), što iz vremena kad je bio glavni savjetnik u Združenom stožeru oružanih snaga SAD-a tijekom Busheve ere predsjednikovanja, što sa svoje pozicije mnogobrojnih veza s privatnim ugovarateljima i firmama u vojnom sektoru.

Donald Trump je prijevara? Tko-je-tko-u-trumpovom-unutarnjem-krugu_2491_3109_eJoe SchmitzJoe Schmitz, ili kako ga Trump zove 'časni Joe Schmitz' - je bio glavni inspektor za nadzor Ministarstva obrane za vrijeme Busha. Za vrijeme njegova mandata SAD su počinile brojne ratne zločine za koje nitko nije bio kazneno gonjen; njegovo odbijanje da kazneno goni ratne vojne zločine, te laganje Kongresu da zaštiti zločince visoko rangirane u vojnoj birokraciji su doveli do kongresne istrage njega samoga. Umjesto suočavanja s kongresnim odborima, Schmitz je jednostavno dao ostavku na svoje mjesto i odmah preuzeo izvršnu funkciju u Blackwateru (plaćenička kompanija koja je počinila zločine diljem svijeta), gdje je bio savjetnik i direktor za djelovanje Blackwatera.

Na kraju imamo Cartera Pagea i Georga Papadopoulosa, obojicu povezanih s energetsko-industrijskim kompleksom, tj. Big Oil ( izraz koji se koristi za opis najvećih privatnih korporacija za proizvodnju nafte i plina u svijetu) te ostale brojne firme posvećene tomu. Page je partner i osnivač Global Energy Capital, privatnog fonda koji ulaže u velike energetske projekte te se nalazi na 'raskrižju' Wall Streeta i Big Oil-a. Page je veteran Wall Streeta, gdje je radio u Merill Lynch-u kao šef Odjela za operacije za Energetsku Grupu. Merill Lynch je korporacijska i investicijska banka, koja potpada pod grupacija Bank of America, jedne od najvećih financijskih institucija u svijetu.

Donald Trump je prijevara? Tko-je-tko-u-trumpovom-unutarnjem-krugu_2531_9365_eCarter PageCarter Page je bio među glavnim izvršnim šefovima kod ulaganja za Bank of America. Pageovo iskustvo u vanjskoj politici dolazi u obzir s obzirom da je bio jedan od izvršnih direktora zadužen za trgovinu i energiju s ruskim investicijskim firmama i onima u Kaspijskoj regiji, u ime interesa Wall Streeta. Također je bio član Vijeća za vanjske poslove (Council for Foreign Relations, CFR), još jednog utjecajnog think- tanka i jednog od glavnih faktora u političkim analizama u SAD-u, koji je u sferi djelovanja i sprege političkog i financijskog establišmenta.

Donald Trump je prijevara? Tko-je-tko-u-trumpovom-unutarnjem-krugu_9191_3398_eGeorge PapadopoulosGeorge Papadopolous je direktor Centra za Međunarodnu Energiju i Prirodne Izvore Pravo& Sigurnost u londonskom Centru za međunarodnu pravnu praksu. Bivši savjetnik jednog od republikanskih kandidata koji je odustao od kandidature za predstojeće izbore u SAD-u Bena Carsona, Papadopolous je većinom nepoznat energetskim krugovima i analitičkim krugovima, gdje je objavio par radova koji su se fokusirali na izraelska otkrića prirodnog plina na plinskom polju Levijatan. Papadopolous zagovara pro-izraelske interese, gdje bi postojala kooperacija između EU i Izraela, tako što bi Izrael prodavao prirodni plin EU preko Cipra; također je zagovornik NATO-ovog širenja na Cipar, kao i osnivanja stalne pomorske baze američke ratne mornarice na Kreti.

Kako je Washington Post prenio, Papadopolus je pisao 2014.g. 'da bi regionalna ekonomska suradnja između Izraela i Cipra trebala biti vodilja koja vezuje Izrael s Europom te dodaje (2015.g.) da izraelski energetski potencijal može služiti kao baza za jačanje strateškog odnosa između Izraela i Egipta. Također bi moglo poslužiti kao temelj za političku i sigurnosnu suradnju s Grčkom i Ciprom'.

Ove pro-izraelske analize, prožete činjenicom da su njegove analize objavljivanje pretežno u desno, proizraelski orijentiranom institutima i think-thankovima kao Jamestown Foundation i Hudson Institute, ukazuju na njegov ideološki pogled; čak je bilo i rasprava je li on glasnogovornik interesa Izraela, što su istaknuli čak i pro-izraelski think thankovi kao što su Centar za Novu Američku Sigurnost (Centar for New American Security).

Analizirajući popis najbližih suradnika u slučaju Trumpova izbora za Predsjednika SAD-a ne stječe se dojam da će voditi politiku neinterveniranja, kao što mnogi misle. Ostaje otvoreno pitanje da li Trump zbilja vjeruje u svoju politiku neinterveniranja, te je retorika o 'američkoj posebnosti' samo dodvoravanje ekstremno desnim krugovima i neokonzervativcima. Misli li Trump ono što govori ili je to sve samo puka demagogija?

Bude li sjedio u Ovalnom Uredu Trump će pažljivo slušati savjete Walida Pharesa koji će nesumnjivo biti zagovornik politike promjene 'nepoćudnih' režima i agresivne politike na Bliskom Istoku, kao što govori i njegova politička pozadina iz zadnja tri desetljeća. Trumpu će također vjerojatno biti rečeno da dodijeli veoma unosne ugovore za privatne firme koje proizvode vojnu opremu s kojima njegovi budući savjetnici K.Kellog i J.Schmitz imaju povijest dugih odnosa. Također će mu biti sugerirano da poduzima akcije od kojih će profitirati Big Oil i Wall Street, prijatelji jednoga od Trumpovih savjetnika, Cartera Pagea. Također će raditi u korist Izraela, koji neće nužno biti i interesi SAD, slušajući ljude koji će zagovarati interese Izraela, poput G.Papadopolousa.

Po pitanju borbe protiv ISIL-a Trump će vjerojatno pojačati tenzije, uvodeći SAD u još jedan rat u slučaju slanja kopnenih trupa u Siriju i Irak. Također neće previše zauzdavati širenje NATO-a, eventualno će zagovarati da veći teret obveza padne na 'leđa' europskih NATO partnera; pošto znamo da EU nije previše sretna oko većih izdataka i troškova za NATO, to će vjerojatno nastaviti i dalje raditi SAD.

Po pitanju odnosa s Rusijom oko ISIL-a Trump će nastupati agresivno, busajući se o prsa te djelujući kao borac protiv ISIL-a, u suradnji s Putinom za potrebe javnog imidža. Vjerojatan ishod je dodatno pogoršanje odnosa između SAD-a i Rusije, s bezobzirnom retorikom i politikom radije nego pomicanje prema naprijed ka međusobnom razumijevanju i pomirenju. Bit će zanimljivo promatrati bučnog i prevrtljivog Trumpa spram uvijek mirnog i sabranog Putina čiji je svaki potez i izgovorena riječ proračunata kako bi postigla što veći učinak.

U slučaju pobjede Trumpa neće doći do velikih promjena u vanjskoj politici SAD-a. Samo gledajući popis njegovih savjetnika jasno je da će i dalje raditi politika okretnih vrata, i dalje će se slijevati veliki novci u vojno-industrijski kompleks za razvoj oružja koje će se koristiti na zemlje i režime koji su 'nepoćudni, nedemokratski' i sl., u firme koje će dobivati poslove obnove razrušenih i uništenih zemalja koje je prethodno uništila ista politika. I dalje će SAD biti glavni saveznik i borac za interese Izraela koji neće uvijek biti istovjetni s interesima SAD-a; čak bi mogli biti i na štetu SAD-a.

Iako njegov govor djeluje osvježavajući u političkoj areni Amerikancima i ostatku svijeta, kojima je više dosta lažnih priča i obmana, njegova politika i djela vjerojatno će malo učiniti da zaustave 'Carstvo'. Nadajmo se samo da se geopolitička situacija u svijetu u slučaju izbora Trumpa za predsjednika neće pogoršati na gore nego što je trenutno.
izvor(i): www.globalresearch.ca | www.nytimes.com | www.washingtontimes.com


avatar
melkior

Posts : 17203
2015-08-09


Back to top Go down

Donald Trump je prijevara? Empty Re: Donald Trump je prijevara?

Post by melkior 3/4/2016, 15:45

melkior wrote:Demistifikacija demagogije: Tko je tko u Trumpovom unutarnjem krugu i kakvu bi politiku zaista vodio kada bi postao predsjednikom SAD-a

Kako se kandidature unutar Republikanske stranke za kandidata te stranke na predstojećim predsjedničkim izborima u SAD-u koji se održavaju ove godine zahuktavaju i idu sve dalje, gurajući u prvi red Donalda Trumpa kao kandidata Republikanske stranke ( s čime se velik broj ljudi unutar Republikanske stanke ne slaže te bi bili najsretniji kad bi se Trump povukao iz kandidature), malo se govori o ljudima koji bi trebali činiti najuži 'unutarnji krug' Trumpove vanjske politike.

Vrlo teško je protumačiti kojim smjerom bi išla Trumpova vanjska politika jer dok na jednoj strani govori da 'Rusija radi dobar posao u borbi protiv ISIL-a' te da bi se dobro slagao s Rusijom i Putinom, na drugoj strani oštro govori protiv Kine te tvrdi kako bi je trebalo kazniti zbog manipulacije s jenom i 'agresije' u Južnom Kineskom moru. Što se tiče Bliskog istoka tu je kod Trumpa neupitno da je Izrael 'jedina demokracija' na Bliskom Istoku te da je Iran najveći problem, što je otvoreno i rekao na zadnjem sastanku AIPAC-a (American Israel Public Affaisr Committiee). Ovo je jedna od najjačih organizacija za lobiranje interesa Izraela kod političara i dužnosnika u SAD-u te se svi trude dodvoriti AIPAC-u.

VIDEO: Kompletan Trumpov govor na AIPAC-u

Premda su neki smatrali da bi Trump mogao biti izolacionist te se više koncentrirati na domaće probleme, pretežito ekonomiju, Washington Times otkriva što zapravo planira Trump: malo manje provođenja politike SAD-a nego do sada, tj. 'malo manje pokretanja ratova, imperijalizma i kriminala'.

Prema staroj izreci 'onakav si s kakvim društvom se družiš', možemo otprilike vidjeti u kojem smjeru bi se kretalo Trumpovo predsjednikovanje, pod uvjetom da postane 45. Predsjednik SAD-a. Premda nemamo cijeli uvid u listu Trumpovih potencijalnih savjetnika, na malom uzorku, koju je Trump predočio WT možemo vidjeti kako bi izgledala vanjska politika SAD-a.

Donald Trump je prijevara? Demistifikacija-demagogije-tko-je-tko-u-trumpovom-unutarnjem-krugu-i-kako-bi-zaista-izgledala-americka-politika-u-slucaju-da-on-postane-predsjednikom_1505_8181_eWalid PharesPrvi na popisu je Walid Phares, možda i najpoznatije ime u Trumpovom timu. Phares je redovni komentator na Fox News-u, poznatom bastionu neokonzervativaca; čak i prema njegovom političkom 'backgroundu' možemo vidjeti da je tipični agresivni neokonzervativac (ovaj pojam u kontekstu politike SAD označava pojedince, pokrete i organizacije kojima je zajedničko inzistiranje na američkoj vanjskoj politici koja bi za cilj imala pretvaranje svih država svijeta u liberalne demokracije, a u tu svrhu koristila sva sredstva, uključujući nasilno svrgavanje režima i vojnu okupaciju država koje tom cilju stoje na putu). Bio je jedan od glavnih savjetnika Mitta Romneya u predsjedničkoj kampanji 2012.godine, uz Roberta Kagana ( autor projekta 'Novo Američko Stoljeće NPAC', (suprug pomoćnice državnog tajnika Johna Kerryja, Victorije Nuland koja je postala poznata po svojoj izjavi „J…Europsku Uniju“). Desetljeće je bio stariji savjetnik u Fondaciji za obranu demokracije (Foundation for the Defense of Democracies, FDD), poznatom thin-thanku neokonzervativaca koji su nastrojeni pro-izraelski te su dio jakog izraelskog lobija.

Utemeljitelj i predsjednik FDD-a, Clifford May je opisao misiju ovoga think-tanka kao 'cilj osiguranja pozitivne slike Izraela u Sjevernoj Americi te shvaćanja javnosti izraelsko-arapskih odnosa. Izuzev ovoga Phares ima profesionalne i ideološke veze s Izraelom i tvorcima politike u Tel Avivu. Profesor As'ad AbuKhalil, iz Centra za Bliskoistočne studije sa Sveučilišta Berkleya, iz Kalifornije je još 2011.godine napisao da je prvu značajniju ulogu imao u libanonskom građanskom ratu od 1975.g pa sve do 1990.g., kad je ušao u savez s desničarskim milicijama, koje su naoružavane i financirane od strane Izraela. Nakon što je General Michel Auon preuzeo funkciju predsjednika Libanona 1988.g., Phares se priključuje desnoj koaliciji poznatoj kao Libanonski Front, koja se sastoji od raznih sektaških grupa i milicija. Front je podržavao Michel Auona u borbi protiv tadašnjeg sirijskog predsjednika Hafeza al- Asada i muslimana u Libanonu.

Phares je u to vrijeme bio potpredsjednik jedne druge političke organizacije, vođene od strane Etienna Saqra, čiji su pripadnici milicije imali slogan 'Ubij Palestinca i ići ćeš u Raj'. Front je također bio potpomognut od strane bivšeg iračkog predsjednika Sadama Husseina. Prema napisima uvaženog stranog novinara za vanjsku politiku Jima Lobea, Phares je kontroverzan zbog svojih prijašnjih veza sa Falangama, militantnim pokretom u Libanonu, koji su odgovorni za brutalnu represiju nad Palestincima te su povezani s Izraelom još od njegovog nastanka 1948.godine. New York Times je pisao još 1983.godine, u predzorje izraelske invazije na Libanon.'Maronitski kršćani u Libanonu i njihova Falangistička stranka su postali glavni saveznik Izraela tijekom rata u Libanonu koji je počeo nakon ulaska izraelskih trupa u lipnju 1982.godine. Falangisti su pokazali neviđena zvjerstva i brutalnost u masakru stotina Palestinaca u izbjegličkim kampovima u Sabri i Sahtili u Libanonu'.

Donald Trump je prijevara? Tko-je-tko-u-trumpovom-unutarnjem-krugu_4712_2711_eJeff SessionsNa čelu Trumpova tima za vanjsku politiku je republikanski senator Jeff Sessions, desni konzervativac čija stajališta u ključnim pitanjima rata i mira jasno pokazuju njegove imperijalističke i osvajačke poglede. Glasovao je za povećanje snaga NATO-a u istočnoj Europi, zajedno sa svojom kolegicom iz Demokratske stranke, Hillary Clinton, što jasno pokazuje nedostatak bilo kakve ozbiljne namjere odvajanja SAD-a od NATO-a.

Također je glasovao i za pokretanje invazije na Irak, uz obrazloženje 'da je motiv SAD-a dobar, da su ciljevi pozitivni i realni, a vođe pošteni, oprezni, principijelni te imaju hrabrosti djelovati u ime svojih uvjerenja. Američki narod se nije žrtvovao da bi stvorio najveću vojsku u povijesti te dozvolio Kini, Rusiji, pa čak i Francuskoj da stavljaju veto na njeno korištenje. Stoga nije čudno da bi ove države, preko mehanizama Ujedinjenih naroda, htjele zadobiti kontrolu naše vojske te da je koriste kako oni žele'.

Pored katastrofalne odluke za Irak, također je glasao za označavanje Iranske Revolucionarne Garde (IRG) kao terorističke organizacije, što je bio dio Zakona o Nacionalnoj Sigurnosti 2007.godine. Zdušno je podržavao nastavak okupacije Iraka 2008.godine, kad su mnogi uvidjeli sve posljedice katastrofalne odluke o invaziji te su se spremali napustiti Irak. Također je glasao za bombardiranje Kosova za vrijeme mandata Billa Clintona, kao i Hillary Clinton, što govori u prilog da nije podržao Bushevu odluku o invaziji Iraka samo kako bi napredovao u njegovoj administraciji.

Donald Trump je prijevara? Tko-je-tko-u-trumpovom-unutarnjem-krugu_4493_9520_eGen. Keith KelloggU Trumpovom timu se također nalazi i Keith Kellog, bivši američki general-pukovnik, kao jedan od ključnih savjetnika. Nakon odlaska iz vojske Kellog, kao i mnogi drugi, je našao mjesto u izvršnim odborima brojnih vojnih firmi koje imaju ugovore s Vladom SAD-a, uključujući GACI International, čiji su zaposlenici u to vrijeme sudjelovali u programima mučenja u zatvoru Abu Ghraib u Iraku. Ne treba stoga čuditi Trumpova izjava da će, pod njegovom 'smjenom', 'SAD koristiti mnogo gore stvari od waterboardinga' te imenovanje Kelloga kao jednoga od ključnih savjetnika Trumpovog tima, čovjeka koji je nadgledao kompaniju koja je bila izravno umiješana u mučenje zatvorenika od strane Vojske SAD-a. Kellog ima brojne veze s raznim granama vojno-industrijskog kompleksa (izraz koji je upotrijebio D.Eisenhower u oproštajnom govoru pred američkom javnosti 1961.g.), što iz vremena kad je bio glavni savjetnik u Združenom stožeru oružanih snaga SAD-a tijekom Busheve ere predsjednikovanja, što sa svoje pozicije mnogobrojnih veza s privatnim ugovarateljima i firmama u vojnom sektoru.

Donald Trump je prijevara? Tko-je-tko-u-trumpovom-unutarnjem-krugu_2491_3109_eJoe SchmitzJoe Schmitz, ili kako ga Trump zove 'časni Joe Schmitz' - je bio glavni inspektor za nadzor Ministarstva obrane za vrijeme Busha. Za vrijeme njegova mandata SAD su počinile brojne ratne zločine za koje nitko nije bio kazneno gonjen; njegovo odbijanje da kazneno goni ratne vojne zločine, te laganje Kongresu da zaštiti zločince visoko rangirane u vojnoj birokraciji su doveli do kongresne istrage njega samoga. Umjesto suočavanja s kongresnim odborima, Schmitz je jednostavno dao ostavku na svoje mjesto i odmah preuzeo izvršnu funkciju u Blackwateru (plaćenička kompanija koja je počinila zločine diljem svijeta), gdje je bio savjetnik i direktor za djelovanje Blackwatera.

Na kraju imamo Cartera Pagea i Georga Papadopoulosa, obojicu povezanih s energetsko-industrijskim kompleksom, tj. Big Oil ( izraz koji se koristi za opis najvećih privatnih korporacija za proizvodnju nafte i plina u svijetu) te ostale brojne firme posvećene tomu. Page je partner i osnivač Global Energy Capital, privatnog fonda koji ulaže u velike energetske projekte te se nalazi na 'raskrižju' Wall Streeta i Big Oil-a. Page je veteran Wall Streeta, gdje je radio u Merill Lynch-u kao šef Odjela za operacije za Energetsku Grupu. Merill Lynch je korporacijska i investicijska banka, koja potpada pod grupacija Bank of America, jedne od najvećih financijskih institucija u svijetu.

Donald Trump je prijevara? Tko-je-tko-u-trumpovom-unutarnjem-krugu_2531_9365_eCarter PageCarter Page je bio među glavnim izvršnim šefovima kod ulaganja za Bank of America. Pageovo iskustvo u vanjskoj politici dolazi u obzir s obzirom da je bio jedan od izvršnih direktora zadužen za trgovinu i energiju s ruskim investicijskim firmama i onima u Kaspijskoj regiji, u ime interesa Wall Streeta. Također je bio član Vijeća za vanjske poslove (Council for Foreign Relations, CFR), još jednog utjecajnog think- tanka i jednog od glavnih faktora u političkim analizama u SAD-u, koji je u sferi djelovanja i sprege političkog i financijskog establišmenta.

Donald Trump je prijevara? Tko-je-tko-u-trumpovom-unutarnjem-krugu_9191_3398_eGeorge PapadopoulosGeorge Papadopolous je direktor Centra za Međunarodnu Energiju i Prirodne Izvore Pravo& Sigurnost u londonskom Centru za međunarodnu pravnu praksu. Bivši savjetnik jednog od republikanskih kandidata koji je odustao od kandidature za predstojeće izbore u SAD-u Bena Carsona, Papadopolous je većinom nepoznat energetskim krugovima i analitičkim krugovima, gdje je objavio par radova koji su se fokusirali na izraelska otkrića prirodnog plina na plinskom polju Levijatan. Papadopolous zagovara pro-izraelske interese, gdje bi postojala kooperacija između EU i Izraela, tako što bi Izrael prodavao prirodni plin EU preko Cipra; također je zagovornik NATO-ovog širenja na Cipar, kao i osnivanja stalne pomorske baze američke ratne mornarice na Kreti.

Kako je Washington Post prenio, Papadopolus je pisao 2014.g. 'da bi regionalna ekonomska suradnja između Izraela i Cipra trebala biti vodilja koja vezuje Izrael s Europom te dodaje (2015.g.) da izraelski energetski potencijal može služiti kao baza za jačanje strateškog odnosa između Izraela i Egipta. Također bi moglo poslužiti kao temelj za političku i sigurnosnu suradnju s Grčkom i Ciprom'.

Ove pro-izraelske analize, prožete činjenicom da su njegove analize objavljivanje pretežno u desno, proizraelski orijentiranom institutima i think-thankovima kao Jamestown Foundation i Hudson Institute, ukazuju na njegov ideološki pogled; čak je bilo i rasprava je li on glasnogovornik interesa Izraela, što su istaknuli čak i pro-izraelski think thankovi kao što su Centar za Novu Američku Sigurnost (Centar for New American Security).

Analizirajući popis najbližih suradnika u slučaju Trumpova izbora za Predsjednika SAD-a ne stječe se dojam da će voditi politiku neinterveniranja, kao što mnogi misle. Ostaje otvoreno pitanje da li Trump zbilja vjeruje u svoju politiku neinterveniranja, te je retorika o 'američkoj posebnosti' samo dodvoravanje ekstremno desnim krugovima i neokonzervativcima. Misli li Trump ono što govori ili je to sve samo puka demagogija?

Bude li sjedio u Ovalnom Uredu Trump će pažljivo slušati savjete Walida Pharesa koji će nesumnjivo biti zagovornik politike promjene 'nepoćudnih' režima i agresivne politike na Bliskom Istoku, kao što govori i njegova politička pozadina iz zadnja tri desetljeća. Trumpu će također vjerojatno biti rečeno da dodijeli veoma unosne ugovore za privatne firme koje proizvode vojnu opremu s kojima njegovi budući savjetnici K.Kellog i J.Schmitz imaju povijest dugih odnosa. Također će mu biti sugerirano da poduzima akcije od kojih će profitirati Big Oil i Wall Street, prijatelji jednoga od Trumpovih savjetnika, Cartera Pagea. Također će raditi u korist Izraela, koji neće nužno biti i interesi SAD, slušajući ljude koji će zagovarati interese Izraela, poput G.Papadopolousa.

Po pitanju borbe protiv ISIL-a Trump će vjerojatno pojačati tenzije, uvodeći SAD u još jedan rat u slučaju slanja kopnenih trupa u Siriju i Irak. Također neće previše zauzdavati širenje NATO-a, eventualno će zagovarati da veći teret obveza padne na 'leđa' europskih NATO partnera; pošto znamo da EU nije previše sretna oko većih izdataka i troškova za NATO, to će vjerojatno nastaviti i dalje raditi SAD.

Po pitanju odnosa s Rusijom oko ISIL-a Trump će nastupati agresivno, busajući se o prsa te djelujući kao borac protiv ISIL-a, u suradnji s Putinom za potrebe javnog imidža. Vjerojatan ishod je dodatno pogoršanje odnosa između SAD-a i Rusije, s bezobzirnom retorikom i politikom radije nego pomicanje prema naprijed ka međusobnom razumijevanju i pomirenju. Bit će zanimljivo promatrati bučnog i prevrtljivog Trumpa spram uvijek mirnog i sabranog Putina čiji je svaki potez i izgovorena riječ proračunata kako bi postigla što veći učinak.

U slučaju pobjede Trumpa neće doći do velikih promjena u vanjskoj politici SAD-a. Samo gledajući popis njegovih savjetnika jasno je da će i dalje raditi politika okretnih vrata, i dalje će se slijevati veliki novci u vojno-industrijski kompleks za razvoj oružja koje će se koristiti na zemlje i režime koji su 'nepoćudni, nedemokratski' i sl., u firme koje će dobivati poslove obnove razrušenih i uništenih zemalja koje je prethodno uništila ista politika. I dalje će SAD biti glavni saveznik i borac za interese Izraela koji neće uvijek biti istovjetni s interesima SAD-a; čak bi mogli biti i na štetu SAD-a.

Iako njegov govor djeluje osvježavajući u političkoj areni Amerikancima i ostatku svijeta, kojima je više dosta lažnih priča i obmana, njegova politika i djela vjerojatno će malo učiniti da zaustave 'Carstvo'. Nadajmo se samo da se geopolitička situacija u svijetu u slučaju izbora Trumpa za predsjednika neće pogoršati na gore nego što je trenutno.
izvor(i): www.globalresearch.ca | www.nytimes.com | www.washingtontimes.com


Jedina vrijednost Obame je bila ta što nije napao Iran. U svemu ostalom što je mogao je zasrao. I onda dođe Donald Trump.
avatar
melkior

Posts : 17203
2015-08-09


Back to top Go down

Donald Trump je prijevara? Empty Re: Donald Trump je prijevara?

Post by aben 3/4/2016, 15:49

ma trump je socijalist.


_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Donald Trump je prijevara? Empty Re: Donald Trump je prijevara?

Post by melkior 3/4/2016, 15:51

Donald Trump je prijevara? Map


Aktualni geopolitički odnosi i nova polarizacija svijeta po načelu „Istok-Zapad“, sa sobom donose nove ali na svjetlo dana iznose i stare – nikada ne realizirane projekte geostrateškog značaja. Kada je riječ o novim, prije svega se misli na kineske infrastrukturne projekte kroz azijski kopneni masiv, poznate još i kao „Put svile“ (sa svojom kopnenom i pomorskom komunikacijskom rutom); pomorski put kroz Sjeverni ledeni ocean – kao najkraću poveznicu Europe i Sjevernog Atlantika s Dalekim istokom; moguću izgradnju Nikaragvanskog kanala – kao alternative i konkurenta Panamskom kanalu koji povezuje dva najveća svjetska oceana, Tihi i Atlantski, i td.

Međutim, jedan od reanimiranih projekata izuzetnog geostrateškog, geopolitičkog i geoekonomskog značaja svakako je izgradnja kanala „Kaspijsko jezero (more) – Perzijski zaljev“ (vidi naslovnu foto) koji bi omogućio direktnu vezu Rusije, srednjeazijskih zemalja, kao i europskih država s Indijskim oceanom, pričemu je taj put dvostruko kraći od morskog puta kroz turske tjesnace Bospor i Dardanele.
A upravo je Iran najavio kako projekt izgradnje tog kanala smatra svojim prvim sljedećim velikim projektom te je u tom smislu Teheran već spreman za pregovore s investitorima. U razradi projekta sada sudjeluju i inozemni stručnjaci, a Iran planira puštanje kanala u promet 20-ih godina ovog stoljeća.
Projekt ima golem geostrateški značaj te ga Zapad i Turska svim sredstvima nastoje spriječiti, a SAD su ga čak uključile i u spisak protuiranskih sankcija. On u potpunosti pomiče komunikacijsko težište sa srednjoeuropskog prostora i Turske dalje prema istoku, a što onda izlazi iz okvira političko-sigurnosnog nadzora Zapada, a nadzor prelazi u ruke Rusije i Irana.
Donald Trump je prijevara? Karta00
Karta 1. Dosadašnji najkraći trgovački put iz Europe do Indijskog oceana, koji odgovara Zapadnim strateškim interesima
Međutim, novi geopolitički odnosi na Bliskom istoku i velika sigurnosna nestabilnost, prije svih Turske, Sirije i Iraka, ne ostavljaju previše nade u mogućnost političke blokade iranskog projekta (nazivam ga tako jer cjelokupna trasa budućeg kanala prolazi iranskim teritorijem, iako bi sam projekt primarno bio financiran od strane Teherana i Moskve, a onda i drugih stranih investitora). Poglavito u ovom trenutku, kada arapske monarhije predvođene Rijadom i u suradnji s anglo-američkim stratezima, nastoje izolirati šijtski Iran na energetskoj i komunikacijskoj karti Bliskog istoka, paralelno s nastojanjima za izoliranjem Rusije kao najvećeg globalnog energetskog suparnika.
Kanalom „Kaspijsko jezero – Perzijski zaljev“ bila bi omogućena plovidba teretnih brodova, čime bi on postao najkraći izlaz u bazen Indijskog oceana iz sjevernog Atlantika, Baltičkog bazena, Dunavskog bazena, Crnomorskog bazena, kao i bazena rijeke Volge i Kaspijskog jezera. Sam kanal Iranu je nužan, osim u smislu snaženja svoje geostrateške važnosti, i kao izvor osiguranja pitke vode za svoje središnje sušne regije.
Razmatrajući ovaj projekt, neizostavno mu treba pridodati i prošle godine započetu izgradnju projekta mosta preko Kerčskih vrata (ulaz iz Crnog u Azovsko more), koji će spajati poluotok Krim s ruskim kopnom, a osim profila četverotračne autoceste samog mosta i pristupnih komunikacija, paralelno se gradi i željeznička pruga. Iako ta dva projekta nemaju zajedničko ishodište, u perspektivi su izuzetno komplementarni jer nedvojbeno predstavljaju najkraću prometnu rutu iz Srednje Europe do Indijskog oceana. A o važnosti budućeg kanala za srednjeazijske države nije potrebno trošiti riječi, s obzirom na njihovu prometnu izoliranost u odnosu na susjedne južne zemlje Afganistan i Pakistan, uključno i političku i sigurnosnu nestabilnost tih država (vidi Kartu 2).
Donald Trump je prijevara? Karta0
Karta 2. Srednjeazijska prometna izoliranost prema jugu
Karakteristike projekta
Iransko Ministarstvo prometa još je 1996. godine uputilo svoju delegaciju u Moskvu, u namjeri privlačenja investitora ili tehnologije za izgradnju kanala. Rusija je odobrila iranski prijedlog ali i predložila proučiti njegovu ekološku komponentu u smislu zaštite jedinstvene bioraznolikosti Kaspijskog jezera. U tom smislu države su se dogovorile o mogućnosti korištenja ruskih iskustava u izgradnji hidro-tehnoloških projekata. Ruski, odnosno sovjetski inžinjeri, izgradili su niz grandioznih projekata međusobnog povezivanja kanalima velikih vodenih bazena, poput kanala Volga – Baltik i Volga – Don, kao i kanala Bijelo more – Baltičko more. Dvije države tada su čak osnovale i zajedničku komisiju vezanu uz ovaj projekt.
Dužina iranskog kanala iznosila bi svega oko 700 kilometara, a uključivala bi i pojedine riječne dionice sjevero-zapadnog (prikaspijskog) i jugo-zapadnog Irana (vidi Kartu 3), uključno i pogranični iransko-irački međunarodni dio rijeke Šat al-Arab (oko 450 kilometara). Cijena projekta procjenjuje se na oko 10 milijardi dolara, uz rok izgradnje od pet godina. Tranzitni prihod koji bi ostvarivao Iran na godišnjoj razini iznosio bi od 1,4-1,7 milijardi dolara, a Rusija bi prihodovala između 1,2-1,4 milijarde dolara.
Početkom 2000.-ih godina iranska strana predložila je Moskvi mogućnosti financiranja gradnje kanala, kao i varijantu izgradnje u Rusiji teretnih brodova (rijeka-more) i pomoćnih brodova za taj plovni put.
Donald Trump je prijevara? Karta1
Karta 3. Kanal bi dužinom od 450 km išao i koritom rijeke Šat al-arab, do njezinog ušća u Perzijski zaljev

Povijest projekta
Prema riječima ruskog ekonomskog stručnjaka Alekseja Chichkina za Euroazija Daily, kanal „Kaspijsko jezero-Perzijski zaljev“ u mnogome je određivao odnose carske Rusije i Irana. Kanal je prvotno planiran za izgradnju od strane ruskih inžinjera između 1889. i 1892. godine, kako turski tjesnaci na izlazu iz Crnog mora više ne bi imali toliku važnost. Do tada se gotovo polovica ruske vanjske trgovine odvijala upravo kroz Bospor i Dardanele.
Pojavi projekta izgradnje kanala pogodovalo je protivljenje Engleske, Francuske, Austro-Ugarske i Njemačke ruskom prijedlogu iz 1878. g. za uspostavu svog nadzora nad Bosporom i Dardanelom i na čijim bi obalama Rusi izgradili svoje vojne baze i tako prekinuli višestoljetnu otomansku kontrolu tih važnih plovnih putova. Ali koristeći se vlašću slabog Otomanskog carstva nad tjesnacima, Zapadne pomorske sile mogle su neometano uplovljavati u Crno more i prijetiti ruskom obalnom području, a što se najbolje ocrtavalo u Krimskim ratovima.
Od tog vremena Zapad je uvjek na sve moguće načine blokirao izgradnju ovog plovnog kanala, a posljednji put to je bilo od strane SAD-a 1997. godine, kada su taj projekt stavili na spisak protuiranskih sankcija. Financijskim i drugim gospodarskim mjerama podvrgnule bi se one tvrtke i zemlje koje bi pružale potporu Teheranu za njegovu realizaciju. Još uvjek nije jasno hoće li se nedavno ukidanje američkih sankcija prema Iranu odnositi i na taj projekt.
Zajednička rusko-iranska komisija za izgradnju kanala počela je s radom 1904. g. ali se dvije države nisu mogle dogovoriti o statusu kanala. Rusi su inzistirali na načelu njegove eksteritotijalnosti, sukladno statusu Sueskog i Panamskog kanala, tada pripadajućih Velikoj Britaniji odnosno SAD-u. S druge strane, Iran je predlagao status kondominija (zajedničkog upravljanja na ravnopravnim osnovama), a što nije zadovoljilo Rusiju jer takav status nije davao jamstvo istovremene proruske orjentacije Irana. Osim toga, eksteritorijalnost bi osigurala vojno-političku sigurnost te plovne rute.
Kasnije je došao Prvi svjetski rat, sovjetska revolucija i Drugi svjetski rat te je pitanje kanala stajalo dugo vremena po strani.
U posljeratno vrijeme čelništvo SSSR-a je u više navrata vodilo intenzivne pregovore s iranskim šahom Rezom Pahlavijem ali, kada bi se već činilo kako je sve dogovoreno, odnekud bi se redovito pojavile SAD i sve bi ubrzo ostajalo samo u okvirima lijepih želja. Naime, Iran je 60-ih godina (kada su i vođeni najdinamičniji pregovori s SSSR-om i koji je tada snažno investirao u iransku energetsku infrastrukturu) ipak izvozio čak 70 posto svoje ukupno proizvedene nafte na američko tržište, a isto tako, Amerikanci su činili 40 posto od ukupnih inozemnih investicija u Iran. Washington je, osim toga, u intenzivnim pregovorima s iranskim državnim vrhom otvoreno izjavljivao kako se SAD i NATO protive izgradnji iranskog kanala jer je to suprotno njihovim strateškim interesima.
Turbulentni rusko-turski odnosi davali su vjetar u leđa izgradnji kanala. Naime, nakon smrti Kemala Ataturka 1938. g. ojačao je panturski naionalistički pokret, poglavito usmjeren protiv tadašnjeg SSSR-a koji je objedinjavao i turkofonske srednjeazijske zemlje. To je bilo do te mjere izraženo, da je Turska čak sudjelovala i u englesko-francuskom projektu „Gorivo“ kojim se 1940. g. (već u formalno započetom ratu Britanaca i Francuza s Hitlerovom Njemačkom) omogućio ulazak savezničkoj pomorskoj floti u Crno more glede ostvarivanja njihovih interesa protiv SSSR-a, pretpostavljajući neminovnost Hitlerova udara na tu zemlju i prognozirajući njezin brzi poraz.
Turska je u drugoj polovici 60-ih godina počela snižavati tranzitne tarife za prolaz sovjetskih teretnih brodova kroz Bospor i Dardanele, a što je za Moskvu bilo vrlo važno jer je tada najmanje polovica godišnjeg obujma sovjetske izvozne nafte prolazila upravo tim plovnim putom. 70-ih godina započela je i destabilizacija Irana kojom je smjenjen dotadašnji režim i uspostavljena teokratska islamska država, izrazito neprijateljske vanjske politike i prema SSSR-u i prema Zapadu. Odmah potom započinje i osmogodišnji iransko-irački rat, te je izgradnja iranskog kanala iznova pala u zaborav sve do pred kraj XX. stoljeća.
Projekt ponovno izvučen iz prašine
Današnji geopolitički čimbenici, a poglavito zaoštreni rusko-turski odnosi nakon turskog rušenja ruskog vojnog zrakpolova nad Sirijom u studenom prošle godine, nenadano su stvorili nikad realnije preduvjete za realizaciju ovog plovnog projekta. Naime, Rusija, iako prisvajanjem Krima nadzire najveći dio crnomorskog akvatorija, izlaz iz njega ipak ima jedino kroz gore spomenute turske pomorske tjesnace. Osim tog sigurnosnog elementa, puno veći je onaj geoekonomski, koji omogućuje brzi i najkraći transport ruskih proizvoda, u prvom redu energetskih, u Indijski ocean, bez bilo kakvih sigurnosnih rizika.
Rusi su već odavno odbacili snove svojih predaka o svom geografskom izlasku na topli Indijski ocean i svjesni su kako svoje nacionalne interese moraju osiguravati jedino političkim putem prepunim kompromisa, uvažavajući pritom interese i drugih igrača, u ovom primjeru Irana. Slično će se Rusi postaviti i po pitanju Sirije gdje neće svoje interese podrediti isključivo svojoj vojnoj nazočnosti na tom prostoru, već će nastojati zadovoljiti interese i ostalih igrača i na taj način osigurati trajniju političku stabilnost i na vlastitu korist.
Pritom je nedvojbeno kako će se američki pritisak na Rusiju nastaviti kroz produljenje gospodarskih sankcija i pokušaj političke izolacije (od ovog zadnjeg neće biti ništa, a što je onemogućila ponajprije sirijska kriza), a najbolji katalizator nastavka ili olabljivanja proturuske politike Washingtona uvjek će biti rasprava o produženju ili ukidanju sankcija koja se održava svakih šest mjeseci, kao i u slučaju EU sankcije prema Moskvi.
I Iran ima sličan geopolitički status kao i Rusija. Njegov nedavni izlazak iz američkih sankcijskih okova (koji su se onda odnosili na čitavu međunarodnu zajednicu po pitanju odnosa s Teheranom) ne znači i njegovo prihvaćanje od strane Zapada kao ravnopravnog partnera. Upravo suprotno: Iran će još dugo biti pod više-manje diskretnom prismotrom glede svojih vojnih i gospodarskih ambicija od strane SAD-a i Izraela, kao i pod stalnim političkim i vojnim pritiskom od strane njihove saveznice Saudijske Arabije.
U veljači javno izrečeni stavovi predsjednika Rohania, o tome, kako Iran ne namjerava postati dio ni američkog, ni ruskog, ni bilo čijeg drugog vojnog saveza, ukazuju na nastavak smjera pragmatične iranske vanjske politike koja mu možda sada usporava dinamiku željenog razvoja ali mu dugoročno osigurava status snažnog i nezaobilaznog čimbenika međunarodne politike, a time i opstojnost unutar novog globalnog ustroja svijeta.
Orjentiranost Irana prema samom sebi, uz stvaranje mogućnosti za ulazak u zemlju stranim investitorima, potvrđuju i riječi predsjednika Rohania (izrečene istom prigodom kao i gornje), o tome, kako Iran ne namjerava koristiti svoja odmrznuta financijska sredstva iz Zapadnih banaka za investiranja u inozemstvo, već isključivo za vlastiti razvoj. Podsjetimo, radi se o gotovo 400 milijardi dolara blokiranih u stranim bankama zbog sankcija uvedenih u svezi razvoja iranskog nuklearnog programa, a koja se sada postupno „odmrzavaju“ i vraćaju njihovom vlasniku – iranskoj državi.
Ali Iran, iako nikada neće biti u pokorničkom odnosu prema bilo kome, pa tako i Rusiji, navedeni projekt izgradnje kanala ipak ne može realizirati bez ruskog učešća jer bez Rusije on niti ima smisla, niti bi bio isplativ. Zato ne treba sumnjati kako će se dvije države oko njega uspjeti dogovoriti. Njegovu izgradnju eventualno može spriječiti jedino iznenadni američki geopolitički zaokret u odnosu na Rusiju (do kojeg sigurno neće doći u kratkoročnom razdoblju), iako ni tada potpuno sigurno jer je projekt jednostavno financijski previše isplativ, a geopolitički preznačajan da bi se od njega odustalo. Oko tri milijarde dolara godišnjeg prihoda dviju država od plovidbe tim kanalom, jamči isplatu uloženog kapitala već kroz svega tri do četiri godine eksploatacije.
Geopolitičke posljedice puštanja u promet iranskog kanala bile bi goleme, a nedvojbeno najveći gubitnik postala bi Turska – kao danas glavni tranzitni koridor.
Izgradnjom iranskog kanala i monarhije Perzijskog zaljeva imale bi brži i kraći pristup euro-azijskom geoekonomskom prostoru i više ne bi ovisile o sigurnosnim uvjetima (sada već očigledno dugoročno nestabilnim) unutar Iraka, Sirije i Turske. Možemo samo zamisliti o kolikim uštedama bi se radilo samo iz perspektive moguće plovidbe brodova iz Perzijskog zaljeva iranskim kanalom, preko Kaspijskog jezera, do ušća rijeke Volge i dalje prema Crnom, Baltičkom ili Bijelom moru (vidi Kartu 4). Na taj način brodovi de facto presjecaju euroazijski masiv u smjeru sjever-jug. To bi urušilo sve postojeće projekcije Saudijske Arabije orjentirane na kopnenu komunikaciju s Europom preko Turske, iako bi i Rijad imao nedvojbene koristi od samog kanala u slučaju normalizacije svojih odnosa s Teheranom. Za to sada ne postoji ni minimum nužnih preduvjeta ali to ne znači da se na njihovom stvaranju ne radi.
Donald Trump je prijevara? Karta
Karta 4. Veliki plovni put koji spaja Kaspijsko i Azovsko (dio Crnog mora) more rijekom Volgom, s Baltićkim i Bijelim morem
Jer ukoliko se američko geostrateško težište uistinu prebacuje na Daleki istok i Azijsko-tihooceansku regiju (imajući u vidu sve snažniju američku energetsku neovisnost i, sukladno tome, izostanak potrebe pružanja skupe sigurnosne zaštite energentima bogatim bliskoistočnim državama), Bliski istok ostat će primarno oslonjen sam na sebe, a njegov prosperitet ovisiti o međusobnim odnosima tamošnjih zemalja.
Hoće li i kada one politički sazrijeti i prestati biti sredstvo ostvarivanja tuđih geostrateških interesa, kao i uspjeti ostaviti po strani vlastita nesuglasja i antagonizme po pitanju ostvarivanja geopolitičke dominacije jednih nad drugima (pri čemu su vjerski sukobi samo paravan), to još nitko ne zna. Ali dokle god to ne učine, prosperiteta i hvatanja vlaka budućnosti za tu regiju nema, neovisno o njezinim golemim energetskim bogatstvima ili idealnim položajima za ove ili one tranzitne smjerove.
http://geopolitika.news/analize/iran-ce-graditi-kanal-kaspijsko-jezero-perzijski-zaljev/
avatar
melkior

Posts : 17203
2015-08-09


Back to top Go down

Donald Trump je prijevara? Empty Re: Donald Trump je prijevara?

Post by Regoč 3/4/2016, 16:21

Projekt kanala Kaspijsko jezero - Indijski ocean štetan je za Hrvatsku jer umanjuje važnost naših lukah i željeznicah.

_________________
Donald Trump je prijevara? Slobodan-praljak-e1512064297742-243x300
Regoč
Regoč

Male
Posts : 35954
2015-08-21

Age : 105
Lokacija: : Doma

Back to top Go down

Donald Trump je prijevara? Empty Re: Donald Trump je prijevara?

Post by melkior 3/4/2016, 16:22

Da rezimiramo: Donald Trump bi napao Iran, a Hillary Clinton bi ratovala s Rusijom. U  prvom slučaju će iranske rakete padati po Europi, a u drugom slučaju će Rusija pregazit Europu. Dobro je :D
avatar
melkior

Posts : 17203
2015-08-09


Back to top Go down

Donald Trump je prijevara? Empty Re: Donald Trump je prijevara?

Post by melkior 3/4/2016, 16:23

Regoč wrote:Projekt kanala Kaspijsko jezero - Indijski ocean štetan je za Hrvatsku jer umanjuje važnost naših lukah i željeznicah.
Ionako od njih nikakve koristi. Vidim da smo strašno iskoristili naš geografski položaj za ekonomski i svaki drugi razvoj Basketball
avatar
melkior

Posts : 17203
2015-08-09


Back to top Go down

Donald Trump je prijevara? Empty Re: Donald Trump je prijevara?

Post by Regoč 3/4/2016, 16:25

melkior wrote:
Regoč wrote:Projekt kanala Kaspijsko jezero - Indijski ocean štetan je za Hrvatsku jer umanjuje važnost naših lukah i željeznicah.
Ionako od njih nikakve koristi. Vidim da smo strašno iskoristili naš geografski položaj za ekonomski i svaki drugi razvoj Basketball
Nebitno, moramo pomoći Amerima da ga sabotiraju, ionako neiskorišten položaj mogu nam dodatno otežati.

_________________
Donald Trump je prijevara? Slobodan-praljak-e1512064297742-243x300
Regoč
Regoč

Male
Posts : 35954
2015-08-21

Age : 105
Lokacija: : Doma

Back to top Go down

Donald Trump je prijevara? Empty Re: Donald Trump je prijevara?

Post by melkior 3/4/2016, 16:36

Regoč wrote:
melkior wrote:
Regoč wrote:Projekt kanala Kaspijsko jezero - Indijski ocean štetan je za Hrvatsku jer umanjuje važnost naših lukah i željeznicah.
Ionako od njih nikakve koristi. Vidim da smo strašno iskoristili naš geografski položaj za ekonomski i svaki drugi razvoj Basketball
Nebitno, moramo pomoći Amerima da ga sabotiraju, ionako neiskorišten položaj mogu nam dodatno otežati.
Donald Trump je prijevara? Karta00

Pravac ide preko Mađarske i Srbije a Hrvatsku dotiče tek rubno, i to ako.
avatar
melkior

Posts : 17203
2015-08-09


Back to top Go down

Donald Trump je prijevara? Empty Re: Donald Trump je prijevara?

Post by Regoč 3/4/2016, 16:45

melkior wrote:
Regoč wrote:
melkior wrote:
Regoč wrote:Projekt kanala Kaspijsko jezero - Indijski ocean štetan je za Hrvatsku jer umanjuje važnost naših lukah i željeznicah.
Ionako od njih nikakve koristi. Vidim da smo strašno iskoristili naš geografski položaj za ekonomski i svaki drugi razvoj Basketball
Nebitno, moramo pomoći Amerima da ga sabotiraju, ionako neiskorišten položaj mogu nam dodatno otežati.
Donald Trump je prijevara? Karta00

Pravac ide preko Mađarske i Srbije a Hrvatsku dotiče tek rubno, i to ako.
Ima i pravac od Španjolske i južne Francuske preko Italije i Slovenije do nas. Uz to, Mađarska, Austrija i Bavarska te djelomično Češka i Slovačka vezane su za naše luke.

_________________
Donald Trump je prijevara? Slobodan-praljak-e1512064297742-243x300
Regoč
Regoč

Male
Posts : 35954
2015-08-21

Age : 105
Lokacija: : Doma

Back to top Go down

Donald Trump je prijevara? Empty Re: Donald Trump je prijevara?

Post by Yehudi 3/4/2016, 19:19

Podrška Trampu
Yehudi
Yehudi

Posts : 14715
2014-04-20


Back to top Go down

Donald Trump je prijevara? Empty Re: Donald Trump je prijevara?

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum