ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Apostol Pavao!

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Apostol Pavao! - Page 2 Empty Re: Apostol Pavao!

Post by Sefirot Wed 30 Jul - 9:50

Trinity wrote:Iknare, poslušaj abena...

 :^0 pravu osobu si navela da se ugleda  :^0

Sefirot

Posts : 1898
2014-04-29


Back to top Go down

Apostol Pavao! - Page 2 Empty Re: Apostol Pavao!

Post by aben Wed 30 Jul - 10:20

Kako misliš opet?
Ma di sam se ispravio da nemam problema? Jel to neka Voljna smicalica?

Nisan ja reka da si srbin, a i ne bi reka da jesi, mislin da si prije jugosloven, ako baš oćeš da razgovaramo ( pričamo) o tebi..

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Apostol Pavao! - Page 2 Empty Re: Apostol Pavao!

Post by Sefirot Wed 30 Jul - 11:18

aben wrote:Kako misliš opet?
Ma di sam se ispravio da nemam problema? Jel to neka Voljna smicalica?

Nisan ja reka da si srbin, a i ne bi reka da jesi, mislin da si prije jugosloven, ako baš oćeš da razgovaramo ( pričamo) o tebi..

poigravanje, poigravanje.
nisam ni jugoslaven, ali da smatram da je ta tvorevina imala i pozitivnih strana, jest.

_________________
Do what thou Wilt shall be the whole of the Law! Love is the Law, Love under Will

https://www.facebook.com/KrvavaPovijestCrkve?fref=ts

Apostol Pavao! - Page 2 No10
Sefirot
Sefirot

Male
Posts : 1898
2014-04-29

Lokacija: : Zagreb

Back to top Go down

Apostol Pavao! - Page 2 Empty Re: Apostol Pavao!

Post by aben Wed 30 Jul - 12:00

A, poigravanje? Onda ok, dokle god me voljno voliš:)

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Apostol Pavao! - Page 2 Empty Re: Apostol Pavao!

Post by Trinity Wed 30 Jul - 19:48

Sefirot wrote:
Trinity wrote:Iknare, poslušaj abena...

 :^0 pravu osobu si navela da se ugleda  :^0
pa aben mu je samo preporučio da se ugleda na tebe...i nema bana... :^0
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Apostol Pavao! - Page 2 Empty Re: Apostol Pavao!

Post by Sefirot Thu 31 Jul - 10:37

lol

_________________
Do what thou Wilt shall be the whole of the Law! Love is the Law, Love under Will

https://www.facebook.com/KrvavaPovijestCrkve?fref=ts

Apostol Pavao! - Page 2 No10
Sefirot
Sefirot

Male
Posts : 1898
2014-04-29

Lokacija: : Zagreb

Back to top Go down

Apostol Pavao! - Page 2 Empty Re: Apostol Pavao!

Post by Patriot_1 Thu 31 Jul - 15:43

Sefirot wrote:lol
Apostol Pavao je izvanredan čovjek,,svetac,no svaka budala o njemu može imati svoje mišljenje,,,tko mu brani!
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Apostol Pavao! - Page 2 Empty Re: Apostol Pavao!

Post by Sefirot Thu 31 Jul - 15:58

Patriot_1 wrote:
Sefirot wrote:lol
Apostol Pavao je izvanredan čovjek,,svetac,no svaka budala o njemu može imati svoje mišljenje,,,tko mu brani!

Apostol Pavao je kršćanima svetac, ostalima, normalnima je običan lažov, lažovčina takva da mu je lažov srednje ime...  ;)

_________________
Do what thou Wilt shall be the whole of the Law! Love is the Law, Love under Will

https://www.facebook.com/KrvavaPovijestCrkve?fref=ts

Apostol Pavao! - Page 2 No10
Sefirot
Sefirot

Male
Posts : 1898
2014-04-29

Lokacija: : Zagreb

Back to top Go down

Apostol Pavao! - Page 2 Empty Re: Apostol Pavao!

Post by Patriot_1 Thu 31 Jul - 19:21

Sefirot wrote:
Patriot_1 wrote:
Sefirot wrote:lol
Apostol Pavao je izvanredan čovjek,,svetac,no svaka budala o njemu može imati svoje mišljenje,,,tko mu brani!

Apostol Pavao je kršćanima svetac, ostalima, normalnima je običan lažov, lažovčina takva da mu je lažov srednje ime...  ;)
Netočno!Nije ostalima,,ostali uglavnom nemaju ništa protiv  njega.samo vi,,sluge belzebula,,,a to je 0,5%
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Apostol Pavao! - Page 2 Empty Re: Apostol Pavao!

Post by Iknar Thu 31 Jul - 19:35

Patriot_1 wrote:
Sefirot wrote:
Patriot_1 wrote:
Sefirot wrote:lol
Apostol Pavao je izvanredan čovjek,,svetac,no svaka budala o njemu može imati svoje mišljenje,,,tko mu brani!

Apostol Pavao je kršćanima svetac, ostalima, normalnima je običan lažov, lažovčina takva da mu je lažov srednje ime...  ;)
Netočno!Nije ostalima,,ostali uglavnom nemaju ništa protiv  njega.samo vi,,sluge belzebula,,,a to je 0,5%
ajde pate objasni tko ej taj nelzebul tocno,dakle hijerarhiju i slicno,pa mislim zanima me tkos eforota drzi za jajcaa ti istina nisi neki na pravom putu ali dosta toga znas,pa ako zans objasni tko je taj jadnik tocno,joj ne lucifer je jadnik,ovaj je jedniji od njega onda,tako daj objasni
Iknar
Iknar

Male
Posts : 573
2014-05-29


Back to top Go down

Apostol Pavao! - Page 2 Empty Re: Apostol Pavao!

Post by Patriot_1 Fri 1 Aug - 16:25

Iknar wrote:
Patriot_1 wrote:
Sefirot wrote:
Patriot_1 wrote:
Sefirot wrote:lol
Apostol Pavao je izvanredan čovjek,,svetac,no svaka budala o njemu može imati svoje mišljenje,,,tko mu brani!

Apostol Pavao je kršćanima svetac, ostalima, normalnima je običan lažov, lažovčina takva da mu je lažov srednje ime...  ;)
Netočno!Nije ostalima,,ostali uglavnom nemaju ništa protiv  njega.samo vi,,sluge belzebula,,,a to je 0,5%
ajde pate objasni tko ej taj nelzebul tocno,dakle hijerarhiju i slicno,pa mislim zanima me tkos eforota drzi za jajcaa ti istina nisi neki na pravom putu ali dosta toga znas,pa ako zans objasni tko je taj jadnik tocno,joj ne lucifer je jadnik,ovaj je jedniji od njega onda,tako daj objasni
Neću pričati sa seljacima,,nepismenim ljudima koji u dvije rečenice naprave 2-3 pravopisne pogreške!
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Apostol Pavao! - Page 2 Empty Re: Apostol Pavao!

Post by jastreb Fri 1 Aug - 17:42

Pavao ne može biti lažov,jer se njegove riječi ni u čemu ne razilaze sa Evanđeljima.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

Apostol Pavao! - Page 2 Empty Re: Apostol Pavao!

Post by Iknar Fri 1 Aug - 17:43

Patriot_1 wrote:
Iknar wrote:
Patriot_1 wrote:
Sefirot wrote:
Patriot_1 wrote:
Sefirot wrote:lol
Apostol Pavao je izvanredan čovjek,,svetac,no svaka budala o njemu može imati svoje mišljenje,,,tko mu brani!

Apostol Pavao je kršćanima svetac, ostalima, normalnima je običan lažov, lažovčina takva da mu je lažov srednje ime...  ;)
Netočno!Nije ostalima,,ostali uglavnom nemaju ništa protiv  njega.samo vi,,sluge belzebula,,,a to je 0,5%
ajde pate objasni tko ej taj nelzebul tocno,dakle hijerarhiju i slicno,pa mislim zanima me tkos eforota drzi za jajcaa ti istina nisi neki na pravom putu ali dosta toga znas,pa ako zans objasni tko je taj jadnik tocno,joj ne lucifer je jadnik,ovaj je jedniji od njega onda,tako daj objasni
Neću pričati sa seljacima,,nepismenim ljudima koji u dvije rečenice naprave 2-3 pravopisne pogreške!
jos ma uvrijedio si zdravi razum,gledas knjigu po koricama kao uvijek dos ada,mozda da gledas sadrzaj
ja bi onda za tebe mogao reci ovo,necu pricati sa onima koji govore protiv toga belzebuba a sam mu je priopadnik kao ti
a zasto psoto se tako ponasas,ja sam lijepo pitao ti odbrusio,ja napravio kontru
dakle ajde imaj malo razuma
a i pravopisne pogreske su namjerne najcesce,pomazu ljudima da koriste svoj mozak is astavljaju recenice,dakle logika i razum,dakle uci,ja sam pristojno pitao a ti nepristojno odbrusio
imace bolje biti seljak nego seljacina kaze se u narodu,a i mudra je izreka isto
Iknar
Iknar

Male
Posts : 573
2014-05-29


Back to top Go down

Apostol Pavao! - Page 2 Empty Re: Apostol Pavao!

Post by Iknar Fri 1 Aug - 17:45

albatros wrote:Pavao ne može biti lažov,jer se njegove riječi ni u čemu ne razilaze sa Evanđeljima.
ajde ti objasni tko je tocno zaj belzebub,pat,patriot mali je nekako bezobrazan mozda je pod utjecajem navedenoga
pa ako znas daj objasni da svi na forumu mogu znati
i ne zivciraj se radi pravopisa time  tjeram ljude da uce
Iknar
Iknar

Male
Posts : 573
2014-05-29


Back to top Go down

Apostol Pavao! - Page 2 Empty Re: Apostol Pavao!

Post by Patriot_1 Sat 2 Aug - 10:44

albatros wrote:Pavao ne može biti lažov,jer se njegove riječi ni u čemu ne razilaze sa Evanđeljima.
Toćno tako,,uostalom,Petar,Jakov i Ivan mu pružiše ruku u znak slaganja i podrške!
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Apostol Pavao! - Page 2 Empty Re: Apostol Pavao!

Post by piramida4 Sat 6 Sep - 19:44

[url=http://biblija.biblija-govori.hr/glava.php?prijevod=stvarnost&knjiga=2. petrova&glava=3#16]2. Petrova 3,16[/url]Tako u svim poslanicama gdje o tome govori. U njima ima ponešto nerazumljivo, što neupućeni i nepostojani iskrivljuju, kao i ostala Pisma - sebi na propast.
piramida4
piramida4

Posts : 98
2014-09-06


Back to top Go down

Apostol Pavao! - Page 2 Empty Apostol Pavao!

Post by Patriot_1 Thu 25 Sep - 17:01

Osobu i djelovanje apostola Pavla ne možemo ispravno razumjeti ako ne poznajemo sve ono što ga je oblikovalo do njegova obraćenja. S punim pravom Pavla također možemo nazvati kozmopolitom, jer se u njegovoj osobnosti i djelovanju susreću tri svijeta, tri kulture. Po rođenju i vjeri on je Židov, ali pripada i helenskoj tj. starogrčkoj kulturi, što se jasno odražava u njegovom jeziku i korištenju kulturnih formi. On je nadalje jednako tako i rimski građanin, koji se lojalno ponaša prema Rimskom carstvu.

1. "Od roda sam Izraelova, plemena Benjaminova Hebrej od Hebreja"

Apostola naroda u biti određuje to što je židovskog porijekla. Sv. Pavao u Jeruzalemu ovako odgovara rimskom časniku: "Ja sam Židov iz Tarza cilicijskoga, građanin grada znamenitoga" (Dj 21,39). Ovim označava svoju pripadnost židovskoj dijaspori u helenskom svijetu. U Poslanici Filipljanima ovako govori: "Obrezan osmog dana, od roda sam Izraelova, plemena Benjaminova Hebrej od Hebreja; po Zakonu farizej" (Fil 3,5). U Poslanici Rimljanima, kad govori o velikoj ulozi Izraela u Božjem planu spasenja, on dodaje: "Htio bih ja sam proklet biti, odvojen od Krista, za braću svoju, sunarodnjake svoje po tijelu" (Rim 9,3).

Od novozavjetnih autora sv. Pavao je bez sumnje onaj s najvišom izobrazbom: cijenjeni pismoznanac. Poslije djetinjstva više je godina, možda čak i desetak, učio u Jeruzalemu kod, kako on sam kaže, glasovitog Gamaliela. U Pavlovo vrijeme postojale su dvije "teološke visoke škole", obje u Jeruzalemu. Jedna od tih je škola rabina Gamaliela, gdje Pavao stiže u dobi od 15-tak godina. U toj školi on sudjeluje u složenom proučavanju svetih Pisama, čime postaje pravim doktorom Zakona, tj. članom židovske inteligencije.

Pavao je duboko privržen židovstvu, ne samo u mladosti, već do kraja svog života. Ipak, susret s Kristom i od Njega primljeno poslanje izvlači ga iz uskog nacionalnog razmišljanja i sve ono što je do tada smatrao svojom privilegijom Pavao odsada smatra darom što ga mora podijeliti s ostalima: "Dužnik sam Grcima i barbarima, mudracima i neznalicama" (Rim 1,14). Nadalje on kaže: "Štoviše, čak sve gubitkom smatram zbog onoga najizvrsnijeg, zbog spoznanja Isusa Krista, Gospodina mojega, radi kojega sve izgubih i otpadom smatram: da Krista steknem" (Fil 3,8).

2. Građanin "znamenitog grada" Tarza

Cjelokupno djelovanje sv. Pavla događa se na području helenske kulture. Bitno je međutim što on nije zaobišao helensku kulturu, već u naviještanju evanđelja s njom vodi duboki dijalog. Ovaj dijalog i "presađivanje" vjerskih istina u helensku kulturu omogućili su Pavlovo misijsko djelovanje, otvaranje kršćanske zajednice prema svim narodima.

Pavao se rodio u Tarzu i tu je odrastao. Taj grad je bio na teritoriju današnje Turske, a u Pavlovo vrijeme bio je glasovitim centrom helenizma s otprilike 200.000 stanovnika. "Znameniti grad" Tarz - kako se Pavao ponijet patriotskim ponosom predstavlja pred rimskim časnikom - bio je jedan od centara tadašnje stoičke filozofije. Pavao je govorio aramejski i grčki jezik, no ne znamo koji mu je od tih bio materinji. Židovstvo tadašnje dijaspore uglavnom je govorilo grčki, međutim iz Pavlovih poslanica pisanih na grčkom jeziku, možemo zaključiti da on sv. Pismo najčešće prevodi sa hebrejskog na grčki.

Apostol naroda je potjecao iz jedne relativno bogate obitelji, koja je mogla kupiti i rimsko građansko pravo. To zasigurno znači - kako se to vidi na temelju njegovih pisama - da je završio školu u kojoj se upoznao s helenskom književnošću i kulturom. Pored toga, prema tadašnjoj židovskoj praksi, morao je naučiti i jedan zanat. Pavao izabire zanat pravljenja šatora. Za vrijeme svojih misijskih putovanja u više navrata on živi od tog zanata da ne bude na teret crkvama gdje širi radosnu vijest.

Iako je grčki jezik njegovih poslanica relativno siromašan - na jednom mjestu naglašava: "Jer ako sam i nevješt u govoru, nisam u znanju" (2Kor 1,6) - lako se izražava na tom jeziku, štoviše sposoban je kreativno stvarati nove pojmove i riječi. Nadalje, Pavao često koristi retoričke figure grčkog jezika, forme njegovih pisama odgovaraju književnim oblicima itd. Židovstvo tadašnje dijaspore bilo je živo uključeno u njegovanje helenske kulture. Apostol naroda u Djelima apostolskim barem jedanput doslovno citira, a drugim djelima parafrazira iz grčke poezije, više puta aludira na principe stoičke filozofije itd. Sve to ukazuje na činjenicu da je on izbliza upoznat s grčkom književnošću i s učenjem nekih filozofskih pravaca. Sve ovo znanje Pavao će koristiti za vrijeme svog vjerovjesničkog djelovanja.

3. Pavao

U obitelji su ga zvali židovskim imenom Šaul, kojega je dobio po prvom izraelskom kralju, koji je također potjecao iz Benjaminova plemena. Interesantno je napomenuti kako ga je u viđenju na putu prema Damasku ovim imenom oslovio i uskrsli Gospodin. Ipak, u svojim pismima Apostol izričito koristi latinsko ime Pavao. Latinsko ime je možda povezano s rimskim građanskim pravom. Prema Djelima apostolskim Pavao se u više navrata suočava s prokonzulima i prokuratorima rimske vlasti, s kojima razgovara s poštovanjem prema toj vlasti. T
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Apostol Pavao! - Page 2 Empty Re: Apostol Pavao!

Post by Guest Thu 25 Sep - 17:08

Patriote, otvorio se već temu identičnog naziva:

http://ex-iskon.forumcroatian.com/t727-apostol-pavao

O samom Pavlu je već otvoreno previše tema, nema smisla otvarati još jednu. Ovu ću ti spojiti s onom na gornjem linku.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Apostol Pavao! - Page 2 Empty Re: Apostol Pavao!

Post by Patriot_1 Thu 25 Sep - 17:08

Vegvísir wrote:Patriote, otvorio se već temu identičnog naziva:

http://ex-iskon.forumcroatian.com/t727-apostol-pavao

O samom Pavlu je već otvoreno previše tema, nema smisla otvarati još jednu. Ovu ću ti spojiti s onom na gornjem linku.
Ok!
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Apostol Pavao! - Page 2 Empty Re: Apostol Pavao!

Post by Guest Thu 25 Sep - 17:11

Evo, teme spojene.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Apostol Pavao! - Page 2 Empty Re: Apostol Pavao!

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum