ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rusi otkrili brzinu zvuka i nazvali je "Penicilin"

Go down

Rusi otkrili brzinu zvuka i nazvali je "Penicilin" Empty Rusi otkrili brzinu zvuka i nazvali je "Penicilin"

Post by Eroo 14/1/2024, 13:41

Rusi otkrili brzinu zvuka i nazvali je "Penicilin" Screenshot-13890

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2024&mm=01&dd=13&nav_category=78&nav_id=2464603


Last edited by Eroo on 14/1/2024, 13:44; edited 1 time in total
Eroo
Eroo

Posts : 74416
2016-07-22


Back to top Go down

Rusi otkrili brzinu zvuka i nazvali je "Penicilin" Empty Re: Rusi otkrili brzinu zvuka i nazvali je "Penicilin"

Post by Eroo 14/1/2024, 13:42

Da to mozak stane...šta ćemo sad? :D
Eroo
Eroo

Posts : 74416
2016-07-22


Back to top Go down

Rusi otkrili brzinu zvuka i nazvali je "Penicilin" Empty Re: Rusi otkrili brzinu zvuka i nazvali je "Penicilin"

Post by Eroo 14/1/2024, 15:00

1.)
"Raspoređen na jednom od najnepovoljnijih delova fronta, kompleks Penicilina je igrao ključnu ulogu u vojnom izviđanju. Uspešno je detektovao aktivnosti ukrajinskih trupa oko 25 km duboko u liniju fronta, čime je poboljšao njihovu koordinaciju naoružanja."

NATO tpovi i haubice imaju standardni domet 30+ km.

2.)
"Ove zvučne talase primaju daljinski detektori zvuka postavljeni daleko od kontrolne sobe. Opremljen visokoosetljivim zvučnim senzorima, ovaj borbeni aparat može da prepozna zvuk artiljerijske granate sa izuzetne udaljenosti do 50 km."

25 ili 50 km?
Sve NATO haubice (PzH 2000, Caesar, M109, Krab itd) su samohodne i nakon pucanja se premještaju. Isto važi i za sva oklopna borbena vozila. Kako možeš znati
koordinate gdje su? Nikako, osim satelitski u realnom vremenu i istaživačkim dronovma. Drugo, projektili M982 Excalibur , koje koriste sve NATO haubice, imaju domet 65+ km.


3.)
"Podaci se brzo i efikasno obrađuju i šalju artiljercima. Ovaj brzi preokret omogućava poboljšanu stručnost u artiljerijskim operacijama.

Ovo je ključno, "brzo i efikasno...šalju" ...za to vrijeme je haubica 2 km dalje.
Slika fronta se totalno promijeni, jer je to dinamički proces. drunken

4.)
"Kompleks penicilina je takođe poznat po svojoj visokoj mobilnosti sa svojom posadam koja svakodnevno strateški menja svoju lokaciju kako bi povećala svoje šanse da ostanu neotkriveni, čime se značajno povećava preživljavanje.

E jebiga sad...Već smo to vidjeli i prije "pencilina". To je posao za ukro-dronove.
Brzo i efikasno. :D

Znam da su ovo vijesti za krezube i ograničene rusofile, ali ipak...
Eroo
Eroo

Posts : 74416
2016-07-22


Back to top Go down

Rusi otkrili brzinu zvuka i nazvali je "Penicilin" Empty Re: Rusi otkrili brzinu zvuka i nazvali je "Penicilin"

Post by Eroo 14/1/2024, 15:26

Sve što trebate znati o brzini zvuka "u vazduhu":

Brzina zvuka u zraku ovisi isključivo o temperaturi i gustini zraka. Ustvari o temperaturi,
jer ako imate taj podatak znate i kolika je gustina zraka.
Pri temperaturi zraka +20°C je brzina zvuka 343 m/s. 
Između -25°C  i +35°C  je 315.8 odnosno 351.9 m/s. 
Ako imate osciloskop koji bilježi transfezalne valove na ordinati i longitudinalne na apcisi,
tada imate kut i udaljenost objekta odakle dolazi zvuk.
Naravno, ja sam ovo pojednostavio, jer tu treba uključiti i temperaturu.
No, bez obzira na to, na ovaj način možete utvrditi samo odakle je projektil  ispaljen,
ali ne i gdje se objekat nalazi, jer je za to vrijeme otišao na drugu lokaciju.
To i je razlog zašto nemamo ruskih snimaka o uništavanju NATO haubica, a da
ne spominjem HIMARS...
Imam samo nekakvo znanje o osnovama iz fizike, ali dopuštam mogućnost
da sam ponešto i pogriješio. Ako je tako-ispravite me.

PS: 
Čim naletim na snimak o uništavanju "pencilina" postavit ću ga.
Vidio sam ih već popriličan broj. Uglavnom to rade ukr.  dronovi-kamikaze. :)
Eroo
Eroo

Posts : 74416
2016-07-22


Back to top Go down

Rusi otkrili brzinu zvuka i nazvali je "Penicilin" Empty Re: Rusi otkrili brzinu zvuka i nazvali je "Penicilin"

Post by dijagram 14/1/2024, 16:54

Uh, opet cu longiju odabrati potrebne formule pa ce nam sve izracunati:)
Cuj penicilin, mi cemo nase proizvode nazvati sumamed.
dijagram
dijagram

Male
Posts : 18696
2015-08-09


Back to top Go down

Rusi otkrili brzinu zvuka i nazvali je "Penicilin" Empty Re: Rusi otkrili brzinu zvuka i nazvali je "Penicilin"

Post by Eroo 14/1/2024, 17:03

dijagram wrote:Uh, opet cu longiju odabrati potrebne formule pa ce nam sve izracunati:)
Cuj penicilin, mi cemo nase proizvode nazvati sumamed.
3 dana i stvar riješena. ;)
Eroo
Eroo

Posts : 74416
2016-07-22


Back to top Go down

Rusi otkrili brzinu zvuka i nazvali je "Penicilin" Empty Re: Rusi otkrili brzinu zvuka i nazvali je "Penicilin"

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum