ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MUP Sarajevo Zelene Beretke

Go down

MUP Sarajevo Zelene Beretke Empty MUP Sarajevo Zelene Beretke

Post by Serbinho-3 30/10/2023, 08:22

Pre građanskog rata u Jugoslaviji i početka sukoba u BiH, Mandić je bio drugi čovek tadašnjeg bosanskog ministarstva unutrašnjih poslova.


- Radeći na operativi i svim uviđajima, znao sam svaku ulicu i svaku kuću. Iako je bio veliki grad bio je dovoljno mali da se upozna. Uoči rata i raspada Jugoslavije došlo je do raslojavanja ljudi po nacionalnoj osnovi. Već tada sam iz pravosuđa prešao u policiju jer su me vođe SDS kooptirali u pomoćnika u Upravi za suzbijanje kriminaliteta. Bio sam upoznat sa kretanjima u Sarajevu. Tada je došlo do naglog povećanja broja policajaca i osnivanja Zelenih beretki u Sarajevu i manjim centrima. Mi smo znali da se oni naoružavaju, nije se to moglo sakriti. Bio sam tada u vrhu MUP-a i mi smo tražili da se tada preko MUP-a ne primaju bezbroj osoba muslimanske nacionalnosti koji su dolazili iz raznih delova Jugoslavije. Neki od njih nisu znali doći do sedišta MUP-a, a trebali su biti budući branitelji BIH-a.

Šta se tačno dogodilo? Na mesto pomoćnika za kadrove došao je čovek iz bešihata velike džamije iz Zagreba koji je po 300-400 ljudi preko noći dovodio u razne policijske stanice. Na taj način je stvarana vojska BIH.
Mandić kao drugi čovek multietničkog MUP-a i predvodi grupu srpskih policaja u sukobu sa bivšim kolegama musilimanima


- Mi smo osnovali srpske kolege. Imali smo sastanke gde smo izmenjivali informacije i podatke. Tražili smo od tadašnjeg ministra Delimustafića da se ne naoružava policija, da se ne diže rezervni sastav i da se ne zadužuju dugačke cevi. Međutim, on nije mogao da upravlja i da vlada težnjom Alije Izetbegovića i vrha muslimana koji će stvoriti posle svoju vojsku i vladati BiH - istakao je.
MUP Sarajevo Zelene Beretke 3673250_sequence-02.00-43-56-09.still001_ffFOTO: KURIR TELEVIZIJA
- U Lisabonu je 1992. godine usvojen Kotiljerev plan. Prepodne je Alija prihvatio i potpisao taj plan, dok je posle podne povrgao. Mi smo Kotiljerev plan iskoristili i ja sam poslao jednu depešu u kojoj sam naveo da ne postoji više zajednički MUP i da Srbi osnivaju 5 centara u BIH-u, a to su Banja Luka, Doboj, Bijeljina, Sarajevo i Trebinje. Rekli smo, muslimani idu svojim putem i mi idemo svojim. U dogovoru sa Delmustafićem da Hrvati i muslimani odu u Dom policije na Bjeljave, a sprska policija ode na Vraca u školu za Unutrašnje poslove. Međutim, tamo su nas dočekali naoružani ljudi koji su opkolili tu specijalu i došlo je prvi put do oružanog sukoba u policiji između Srba i ne Srba. Tada su poginula dva specijalca, trojica su ranjena. Mi smo savladali te ljude i ušli u školski centar za policiju na Vraca. Od tada je postojao srpski MUP i srpska policija i počeli smo da radimo ono što smo naumili - rekao je Mandić.
Ubrzo nakon toga Mandić postaje prvi ministar tada još uvek ne formirane Republike Srpske, ali u vladi Radovana Karadžića. Šta se onda desilo pogledajte u videu ispod:

Nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma, Mandić dobija ponovo poziv da se vrati u Republiku Srpsku i da uđe u posle ratnu vladu Radovana Karadžića.
- Predsednik Karadžić je 1994. godine potpisao Vensonov plan u Atini kod Micotakisa. U jednom momentu su Micotakis i Karadžić došli u vilu Bosanka kada je Momo Krajišnik pretio da će se spaliti pred skupštinom ukoliko se usvoji Vensonov plan. Srbija je bila pod jako velikim pritiskom međunarodne zajednice i preko nje se pritiskala Republika Srpska da prihvati Vensonov plan. On je predviđao da ne postoji Republika Srpska, da ima pet regija. Sva naša borba bi otišla niz vodu. Sećam se sastanka na Jahorini kada je sva srpska elita došla da ubedi predstavnike RS da prihvati Vensonov plan. U 4 sata u pola noći je Momčilo Krajišnik digao ruke i rekao: "ko nije za Vensonov plan?" Tu je Dobrica Ćosić, predsednik tadašnje Jugoslavije, izlazio i molio jer je i Srbija bila ekonomski na kolenima zbog blokada i ucena - rekao je Mandić i dodao:
MUP Sarajevo Zelene Beretke 3673260_sequence-02.00-32-43-02.still005_ffFOTO: KURIR TELEVIZIJA
- Sada možete da zamislite kako je bilo nama koji smo gledali na Beograd kao na nešto sveto. Morali mimo volje Beograda nešto da uradimo da bi zadržali nešto što smo stvorili prethodnih godina. Tada je Momo Krajišnik, predsednik skupštine, naveo poslanike da se odbije Vensonov plan i mi smo dobili blokadu na Drini od strane Srbije i uvedene su nam sankcije. A mi bez Srbije, nit bi nastali, nit bi opstali.Tada se pojavljuje Milo Đukanović da nam pomogne.


Mandić se potom dotakao Mila Đukanovića, tadašnjeg predsednika Crne Gore.
Milo Đukanović je bio dobar Srbin i veliki Srbin. Njega je Karadžić predlagao za predsednika vlade Jugoslavije. Međutim, Slobodan Milošević je izabrao Momira Bulatovića što je bilo uredu. Milo je nama zaista pomagao, dao nam je gorivo i dve poljske bolnice. Da nije njegovog goriva i nafte bilo preko Crne Gore mi ne bi zadržali niti osvojili Goražde, Srebrnicu, Višegrad ili bilo koji grad koji se graničio sa Crnom Gorom i Srbijom. Međutim posle se čovek okrenuo i postao je najveći srbomrzac koga sam ja upoznao u svom životu. 
Ostatak gostovanja Momčila Mandića možete pogledati u videu ispod:

https://www.kurir.rs/vesti/politika/4278380/velika-ispovest-momcila-mandica
Serbinho-3
Serbinho-3

Posts : 26389
2014-08-25

Lokacija: : Italy

Back to top Go down

MUP Sarajevo Zelene Beretke Empty Re: MUP Sarajevo Zelene Beretke

Post by Serbinho-3 30/10/2023, 19:59






https://www.kurir.rs/vesti/drustvo/4278918/mudzahedini-su-me-terali-da-ljubim-tek-odsecenu-glavu-mladog-srbina
Serbinho-3
Serbinho-3

Posts : 26389
2014-08-25

Lokacija: : Italy

Back to top Go down

MUP Sarajevo Zelene Beretke Empty Re: MUP Sarajevo Zelene Beretke

Post by Serbinho-3 30/10/2023, 20:25


Ima i neki Hrvat ubijen iz Bosne, mozda ga neko zna,

Mortalka ili...
Serbinho-3
Serbinho-3

Posts : 26389
2014-08-25

Lokacija: : Italy

Back to top Go down

MUP Sarajevo Zelene Beretke Empty Re: MUP Sarajevo Zelene Beretke

Post by Serbinho-3 30/10/2023, 20:33



Od njih 27 sa spiska nestalih, iz 14. srpske brigade pritekle u pomoć vozućkim borcima, što su branili Mašinski vis, kotu iznad Vozuće, jedino je on ostao živ. Ostalih 26 su surovo pogubljeni, mahom odsecanjem glava.

- Granata je pogodila naš rov, a da sam prvi put ranjen u slepoočnicu osetio sam tek slivanjem krvi niz lice - priseća se Novica:

- Potom sam osetio i strahovit bol u butini desne noge.


Borio se i pucao sve dok mu neprijateljski metak nije prostrelio lakat leve ruke. Teškom mukom uspeo je da otpuže i zakloni se u obližnje šipražje. Puščanu cev je držao pod grlom, u slučaju da bude otkriven, da sam sebi prekrati muke.

- Ubrzo su naše pucnje nadjačali halakanje i poklici "Tegbiiir", "Alah uekber", "Kolji, voda vri"! Bespomoćan, gotovo ne verujući svojim očima, gledao sam kako kolju ljude - svedoči za "Novosti" Banović:


Bilo je to sumanuto smrtno orgijanje domaćih i stranih džihadlija, nad živim ali i mrtvim Srbima. Gledao sam kako mojim teško ranjenim saborcima uz jezive krike, jednih od bola, a drugih od bodrenja i zadovoljstva, odsecaju glave, uši, ruke, prste. Sevali su noževi, sekire i sablje, a krv je šikljala na sve strane.


Imali su "sreće" oni koji su poginuli od gelera granate ili metka.

OTKRIVENA GROBNICA, 17 OBEZGLAVLJENIH

Komisija za razmenu ratnih zarobljenika i nestalih RS, u novembru 1997. godine, nadomak Vozuće, u opštini Zavidovići, u prisustvu OHR ekshumirala je 21 telo svirepo poubijanih Srba. Od 21 ekshumiranog, u dve grobnice, među kojima je i jedna žena, 17 tela je bilo bez glave.

Svi identifikovani nestali su 10. septembra 1995, sa leve strane reke Krivaje, na pravcu gde je izvršen napad "El mudžahida", mudžahedinske brigade u sastavu Trećeg (zeničkog) korpusa Armije BiH, pod komandom Sakiba Mahmuljina, piše u zvaničnom nalazu Komisija za razmenu ratnih zarobljenika i nestalih lica RS.

Među identifikovanim su gore navedeni i drugi groznom smrću umoreni saborci Novice Banovića.

- "Tvrda glava, tvrda glava!", razabrao sam reči omanjeg bradatog mudžahedina, koji se sumanuto iživljavao nad mojim mrtvim ratnim drugom. Udarao ga, mrtvog, po glavi nečim što ponajpre podseća na tomahavk, indijansku sekiru. Odmah po mom ranjavanju, Željko Radonjić (43), iz Bočca kod Banjaluke, otišao je po pomoć. Tada sam ga poslednji put video živog - ispričao je sagovornik "Novosti":

MUDŽAHEDIN KRISTOFER KAZE, DRŽAVLJANIN FRANCUSKE, POZIRAO JE U LETO 1992. SA ODSEČENOM GLAVOM BLAGOJA BLAGOJEVIĆAFOTO: ARHIVA


MUP Sarajevo Zelene Beretke 3674030_mudzahedin-sa-glavom-srpskog-vojnika_ff


Ekshumiran je iz masovne grobnice u vozućkom naselju Stog - bez glave! Takođe bez delova tela ekshumirani su i saborci iz rova Milan Mikić (57) iz Laktaša i Slavko Janković (45) iz Bistrice, kod Banjaluke. Baš kao i naš svirepo pogubljeni komandir, Zlatibor Zečević (58), rodom Crnogorac, i mnogih drugi od njih 26 - bolnim glasom završava Novica ispovest, dodajući da ga posebno mori činjenica da, ni posle 20 godina od najmonstruoznijih zločina na vozućkom ratištu, još mnoge lobanje i kosti srpskih stradalnika nisu sakupljene ni pronađene.

Kurir/Novosti

Serbinho-3
Serbinho-3

Posts : 26389
2014-08-25

Lokacija: : Italy

Back to top Go down

MUP Sarajevo Zelene Beretke Empty Re: MUP Sarajevo Zelene Beretke

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum