ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Isus,kamen temeljac!

Page 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Isus,kamen temeljac! Empty Isus,kamen temeljac!

Post by Patriot_1 27/5/2014, 13:38

Iako čitajući Novi zavjet susrećemo brojne izričaje bogoslužnog rječnika, ipak nekako najzgusnutije to nalazimo u Prvoj Petrovoj poslanici, koja je napisana dok je još kult u Hramu cvao (prije 70. godine). Poslušajmo tekst:

"Pristupite k njemu, Kamenu živomu, što ga, istina, ljudi odbaciše, ali u očima je Božjim izabran, dragocjen, pa se kao živo kamenje ugrađujte u duhovni Dom za sveto svećenstvo, da prinosite žrtve duhovne, ugodne Bogu po Isusu Kristu. Stoga stoji u Pismu: ‘Evo postavljam na Sionu kamen odabrani, dragocjeni kamen ugaoni; kko u nj vjeruje, ne, neće se postidjeti.’ Vama, dakle, koji vjerujete - čast! A onima koji ne vjeruju - kamen koji odbaciše graditelji postade kamen zaglavni i kamen spoticanja, stijena posrtanja; oni se o nj spotiču, neposlušni Riječi, za što su i određeni. A vi ste rod izabrani, kraljevsko svećenstvo, sveti puk, narod stečeni da naviještate silna djela Onoga koji vas iz tame pozva k divnom svjetlu svojemu." (1 Pet 2, 4-9)

Proroštva i Božja obećanja ovdje su zablistali novim svjetlom objave u Isusu Kristu. Da bolje shvatimo ovo važno mjesto i što mora biti kršćanski život, pogledajmo proročke navještaje u njihovom izvornom tekstu:

"Kamen" živi, ugaoni i odabrani jest Mesija. Psalmist pjeva u Duhu dok Pravednik ulazi u svetište, praćen korovima svećenikâ, levitâ i naroda: "Kamen što ga odbaciše graditelji, postade kamen zaglavni." (Ps 118, 22) "Graditelji" ovog svijeta odbacili su Mesiju, ali Graditelj svijeta učini ga kamenom "zaglavnim", koji povezuje dva zida ili svodne zidove.

Izaija naviješta: "Evo, postavljam na Sion kamen odabrani, dragocjeni, kamen ugaoni, temeljac. Onaj koji u nj vjeruje, neće propasti." (Iz 28, 16) To je znamenito proroštvo: kamen na Sionu različit je od zgrade i od vjere. Kamen je slika u Starom zavjetu za ljude na položajima (Suci 20, 2; 1 Sam 2, 19). Ovdje se radi o Mesiji, kojega Izaija na drugom mjestu opisuje žarkim bojama (9, 1-6). Mesija je temeljac kamen, na kojemu se izdiže zdanje koje se izgrađuje na pravdi i pravednosti, od živog kamenja, a to su vjernici. Oni skupa s Mesijom-kamenom stvaraju zajednicu spasenja. To je vječno Božje kraljevstvo ljubavi, pravde i mira. Da budemo živo kamenje, koje je sposobno biti ugrađeno u ono božansko zdanje, traže se živa vjera i posvemašnje predanje Bogu, prepuštajući se njegovoj volji.

Imamo i prisjećanje na drugo proroštvo: "(Jahve) će vam biti zamka, i kamen spoticanja, i stijena posrtaja... znak i mreža svim Jeruzalemcima." (Iz 8, 14) Jahve ostaje tajanstvena opasnost za sve koji mu nedostojno pristupaju. Treba se odlučiti: ili ćemo se opredijeliti za Boga bez pridržaja i postići spasenje, ili ćemo vrludati, tražeći sigurnost i pomoć kod ljudi, i tako propasti.
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Isus,kamen temeljac! Empty Re: Isus,kamen temeljac!

Post by Patriot_1 27/5/2014, 22:57

Vezano uz Isusovo rođenje — Izaija 7,14: „Zato će vam Gospodin dati znak: Evo, začet će djevica i roditi sina, i nadjenut će mu ime Emanuel.“ Izaija 9,5: „Jer, dijete nam se rodilo, sina dobismo; na plećima mu je vlast. Ime mu je: Savjetnik divni, Bog silni, Otac vječni, Knez mironosni.“ Mihej 5,1: „A ti, Betleheme Efrato, najmanji među kneževstvima Judinim, iz tebe će mi izaći onaj koji će vladati Izraelom; njegov je iskon od davnina, od vječnih vremena.“

Vezano uz Isusovu službu i smrt — Zaharija 9,9: „Klikni iz sveg grla, Kćeri sionska! Viči od radosti, Kćeri jeruzalemska. Tvoj kralj se evo tebi vraća: pravičan je i pobjedonosan, ponizan jaše na magarcu, na magaretu, mladetu magaričinu.“ Psalam 22,17-19: „Opkolio me čopor pasa, rulje me zločinačke okružiše. Probodoše mi ruke i noge, sve kosti svoje prebrojiti mogu, a oni me gledaju i zure u me. Haljine moje dijele među sobom i kocku bacaju za odjeću moju.“

Vjerojatno najjasnije proročanstvo o Isusu nalazimo u 53. poglavlju Izaije. Izaija 53,3-7 je posebno jasno proročanstvo: „Prezren bješe, odbačen od ljudi, čovjek boli, vičan patnjama, od kog svatko lice otklanja, prezren bješe, odvrgnut. A on je naše bolesti ponio, naše je boli na se uzeo, dok smo mi držali da ga Bog bije i ponižava. Za naše grijehe probodoše njega, za opačine naše njega satriješe. Na njega pade kazna – radi našeg mira, njegove nas rane iscijeliše. Poput ovaca svi smo lutali, i svaki svojim putem je hodio. A Jahve je svalio na nj bezakonje nas sviju. Zlostavljahu ga, a on puštaše, i nije otvorio usta svojih. Ko jagnje na klanje odvedoše ga; ko ovca, nijema pred onima što je strižu, nije otvorio usta svojih.“

Proročanstvo o „sedamdeset sedmica“ u Danielu 9 proreklo je točan datum kada je Isus, Mesija, bio „odsječen“. Izaija 50,6 točno opisuje šibanje koje je Isus podnio. Zaharija 12,10 proriče „probadanje“ Mesije, koje se dogodilo nakon što je Isus umro na križu. Mogli bismo iznijeti još mnoge druge primjere, ali ovi su dovoljni. Stari zavjet je sigurno prorokovao dolazak Isusa kao Mesije.
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Isus,kamen temeljac! Empty Re: Isus,kamen temeljac!

Post by Mad_Vlad 27/5/2014, 23:54

Nije Isus bio nikakav kamen temeljac, prije kamenčić u sandali koji žulja i kad ga makneš ponovo s užitkom hodaš.
Mad_Vlad
Mad_Vlad

Male
Posts : 1954
2014-05-02

Age : 59
Lokacija: : Calgary, Canada

Back to top Go down

Isus,kamen temeljac! Empty Re: Isus,kamen temeljac!

Post by Patriot_1 28/5/2014, 00:09

Mad_Vlad wrote:Nije Isus bio nikakav kamen temeljac, prije kamenčić u sandali koji žulja i kad ga makneš ponovo s užitkom hodaš.
Ne, umrijeti neću nego živjeti i kazivat ću djela Jahvina.
Psalam 118,18Kaznom teškom kaznio me Jahve, ali me smrti ne preda.
Psalam 118,19Otvorite mi širom vrata pravde: ući ću, Jahvi zahvalit`!
Psalam 118,20"Ovo su vrata Jahvina, na njih ulaze pravedni!
Psalam 118,21Zahvalit ću ti što si me uslišio i moj postao spasitelj.
Psalam 118,22Kamen što ga odbaciše graditelji postade kamen zaglavni.
Psalam 118,23Jahvino je to djelo: kakvo čudo u očima našim!
Psalam 118,24Ovo je dan što ga učini Jahve: kličimo i radujmo se njemu!
Psalam 118,25O Jahve, spasenje nam daj! Jahve, sreću nam daj!
Psalam 118,26Blagoslovljen koji dolazi u imenu Jahvinu! Blagoslivljamo vas iz Doma Jahvina!
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Isus,kamen temeljac! Empty Re: Isus,kamen temeljac!

Post by Patriot_1 28/5/2014, 00:09

Mad_Vlad wrote:Nije Isus bio nikakav kamen temeljac, prije kamenčić u sandali koji žulja i kad ga makneš ponovo s užitkom hodaš.
Ne, umrijeti neću nego živjeti i kazivat ću djela Jahvina.
Psalam 118,18Kaznom teškom kaznio me Jahve, ali me smrti ne preda.
Psalam 118,19Otvorite mi širom vrata pravde: ući ću, Jahvi zahvalit`!
Psalam 118,20"Ovo su vrata Jahvina, na njih ulaze pravedni!
Psalam 118,21Zahvalit ću ti što si me uslišio i moj postao spasitelj.
Psalam 118,22Kamen što ga odbaciše graditelji postade kamen zaglavni.
Psalam 118,23Jahvino je to djelo: kakvo čudo u očima našim!
Psalam 118,24Ovo je dan što ga učini Jahve: kličimo i radujmo se njemu!
Psalam 118,25O Jahve, spasenje nam daj! Jahve, sreću nam daj!
Psalam 118,26Blagoslovljen koji dolazi u imenu Jahvinu! Blagoslivljamo vas iz Doma Jahvina!
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Isus,kamen temeljac! Empty Re: Isus,kamen temeljac!

Post by Guest 28/5/2014, 00:16

Mad_Vlad wrote:Nije Isus bio nikakav kamen temeljac, prije kamenčić u sandali koji žulja i kad ga makneš ponovo s užitkom hodaš.
Eto, ja ne moram ništa dodati, tu vam je mišljenje Židova o Isusu i njegovu djelu...dakle, veze SZ i NZ nema.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Isus,kamen temeljac! Empty Re: Isus,kamen temeljac!

Post by Mad_Vlad 29/5/2014, 05:37

von_Starhemberg wrote:
Mad_Vlad wrote:Nije Isus bio nikakav kamen temeljac, prije kamenčić u sandali koji žulja i kad ga makneš ponovo s užitkom hodaš.
Eto, ja ne moram ništa dodati, tu vam je mišljenje Židova o Isusu i njegovu djelu...dakle, veze SZ i NZ nema.
Mad_Vlad
Nisam Židov nego sretno izliječen od kršćanskog krivog nauka.
Imaju veze jer NZ ne bi mogao ni postati bez Tanah-a.
Mad_Vlad
Mad_Vlad

Male
Posts : 1954
2014-05-02

Age : 59
Lokacija: : Calgary, Canada

Back to top Go down

Isus,kamen temeljac! Empty Re: Isus,kamen temeljac!

Post by Patriot_1 29/5/2014, 11:09

Mad_Vlad wrote:
von_Starhemberg wrote:
Mad_Vlad wrote:Nije Isus bio nikakav kamen temeljac, prije kamenčić u sandali koji žulja i kad ga makneš ponovo s užitkom hodaš.
Eto, ja ne moram ništa dodati, tu vam je mišljenje Židova o Isusu i njegovu djelu...dakle, veze SZ i NZ nema.
Mad_Vlad
Nisam Židov nego sretno izliječen od kršćanskog krivog nauka.
Imaju veze jer NZ ne bi mogao ni postati bez Tanah-a.
A u Jeruzalemu su boravili Židovi, ljudi pobožni iz svakog naroda pod nebom."Djela Apostolska 2 poglavlje!


36 Pouzdano dakle neka znade sav dom Izraelov da je toga Isusa kojega vi razapeste Bog učinio i Gospodinom i Kristom."
37 Kad su to čuli, duboko potreseni rekoše Petru i drugim apostolima: "Što nam je činiti, braćo?"
38 Petar će im: "Obratite se i svatko od vas neka se krsti u ime Isusa Krista da vam se oproste grijesi i primit ćete dar, Duha Svetoga.
39 Ta za vas je ovo obećanje i za djecu vašu i za sve one izdaleka, koje pozove Gospodin Bog naš."
1 I tko god prizove ime Gospodnje bit će spašen."
22 "Izraelci, čujte ove riječi: Isusa Nazarećanina, čovjeka kojega Bog pred vama potvrdi silnim djelima, čudesima i znamenjima koja, kao što znate, po njemu učini među vama -
23 njega, predana po odlučenu naumu i promislu Božjem, po rukama bezakonika razapeste i pogubiste.
24 Ali Bog ga uskrisi oslobodivši ga grozote smrti jer ne bijaše moguće da ona njime ovlada.
25 David doista za nj kaže: Gospodin mi je svagda pred očima jer mi je zdesna da ne posrnem.
26 Stog mi se raduje srce i kliče jezik, pa i tijelo mi spokojno počiva.
27 Jer mi nećeš ostaviti dušu u Podzemlju ni dati da pravednik tvoj truleži ugleda.
28 Pokazat ćeš mi stazu života, ispuniti me radošću lica svoga.

" I oni prigrliše riječ njegovu i krstiše se te im se u onaj dan pridruži oko tri tisuće duša. "-3 tisuće prihvaća kršćanstvo nakon prve Petrove propovjedi!
Oko 500 ih je bilo kad je Isus uskrsnuo i ukazivao im se.
I Stari Zavjet i Novi,objave su Božje ljudima!
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Isus,kamen temeljac! Empty Re: Isus,kamen temeljac!

Post by Guest 29/5/2014, 19:33

Mad_Vlad wrote:
von_Starhemberg wrote:
Mad_Vlad wrote:Nije Isus bio nikakav kamen temeljac, prije kamenčić u sandali koji žulja i kad ga makneš ponovo s užitkom hodaš.
Eto, ja ne moram ništa dodati, tu vam je mišljenje Židova o Isusu i njegovu djelu...dakle, veze SZ i NZ nema.
Mad_Vlad
Nisam Židov nego sretno izliječen od kršćanskog krivog nauka.
Imaju veze jer NZ ne bi mogao ni postati bez Tanah-a.
Izliječen ili ne, nije moja, briga, no što iznosiš neistine, to već jest. Dakle, NZ može samostalno postojati bez plemenskih bogova i običaja Izraelaca, i ne samo da može, već i postoji.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Isus,kamen temeljac! Empty Re: Isus,kamen temeljac!

Post by jastreb 29/5/2014, 20:18

U vjerskoj se literaturi malo ili gotovo nikako ne spominje da se Isus pojavljivao već i u Starom zavjetu. Primjerice on je došao kod Abrahama u onoj veličanstvenoj sceni knjige Postanka,a viđamo ga i kako razgovara sa Šadrakom, Mešakom i Abed Negom u užarenoj peći. Ima i još primjera.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

Isus,kamen temeljac! Empty Re: Isus,kamen temeljac!

Post by Iknar 29/5/2014, 22:11

potdrav mali pate,jel jos lutas religijom?
da li si do sada shvatio da su katolici sljedbenici Krista a ne nikakvi protestanti?
Iknar
Iknar

Male
Posts : 573
2014-05-29


Back to top Go down

Isus,kamen temeljac! Empty Re: Isus,kamen temeljac!

Post by Mad_Vlad 30/5/2014, 02:32

Patriot_1 wrote:
Mad_Vlad wrote:
von_Starhemberg wrote:
Mad_Vlad wrote:Nije Isus bio nikakav kamen temeljac, prije kamenčić u sandali koji žulja i kad ga makneš ponovo s užitkom hodaš.
Eto, ja ne moram ništa dodati, tu vam je mišljenje Židova o Isusu i njegovu djelu...dakle, veze SZ i NZ nema.
Mad_Vlad
Nisam Židov nego sretno izliječen od kršćanskog krivog nauka.
Imaju veze jer NZ ne bi mogao ni postati bez Tanah-a.
" I oni prigrliše riječ njegovu i krstiše se te im se u onaj dan pridruži oko tri tisuće duša. "-3 tisuće prihvaća kršćanstvo nakon prve Petrove propovjedi!
Oko 500 ih je bilo kad je Isus uskrsnuo i ukazivao im se.
I Stari Zavjet i Novi,objave su Božje ljudima!
Ma, mo'š mislit. :K
Mad_Vlad
Mad_Vlad

Male
Posts : 1954
2014-05-02

Age : 59
Lokacija: : Calgary, Canada

Back to top Go down

Isus,kamen temeljac! Empty Re: Isus,kamen temeljac!

Post by Mad_Vlad 30/5/2014, 02:33

von_Starhemberg wrote:
Mad_Vlad wrote:
von_Starhemberg wrote:
Mad_Vlad wrote:Nije Isus bio nikakav kamen temeljac, prije kamenčić u sandali koji žulja i kad ga makneš ponovo s užitkom hodaš.
Eto, ja ne moram ništa dodati, tu vam je mišljenje Židova o Isusu i njegovu djelu...dakle, veze SZ i NZ nema.
Mad_Vlad
Nisam Židov nego sretno izliječen od kršćanskog krivog nauka.
Imaju veze jer NZ ne bi mogao ni postati bez Tanah-a.
Izliječen ili ne, nije moja, briga, no što iznosiš neistine, to već jest. Dakle, NZ može samostalno postojati bez plemenskih bogova i običaja Izraelaca, i ne samo da može, već i postoji.
Drukčije mišljenje od tvog su neistine?
Mad_Vlad
Mad_Vlad

Male
Posts : 1954
2014-05-02

Age : 59
Lokacija: : Calgary, Canada

Back to top Go down

Isus,kamen temeljac! Empty Re: Isus,kamen temeljac!

Post by Mad_Vlad 30/5/2014, 02:35

albatros wrote:U vjerskoj se literaturi malo ili gotovo nikako ne spominje da se Isus pojavljivao već i u Starom zavjetu. Primjerice on je došao kod Abrahama u onoj veličanstvenoj sceni knjige Postanka,a viđamo ga i kako razgovara sa Šadrakom, Mešakom i Abed Negom u užarenoj peći. Ima i još primjera.
Znači, Isus je bio anđeo? Jer u oba ta primjera riječ je o anđelima.
Mad_Vlad
Mad_Vlad

Male
Posts : 1954
2014-05-02

Age : 59
Lokacija: : Calgary, Canada

Back to top Go down

Isus,kamen temeljac! Empty Re: Isus,kamen temeljac!

Post by jastreb 30/5/2014, 09:59

Mad_Vlad wrote:
albatros wrote:U vjerskoj se literaturi malo ili gotovo nikako ne spominje da se Isus pojavljivao već i u Starom zavjetu. Primjerice on je došao kod Abrahama u onoj veličanstvenoj sceni knjige Postanka,a viđamo ga i kako razgovara sa Šadrakom, Mešakom i Abed Negom u užarenoj peći. Ima i još primjera.
Znači, Isus je bio anđeo? Jer u oba ta primjera riječ je o anđelima.
U nekim prijevodima piše "netko kao sin Božji" , ili "Božji sin", ili "sin bogova".
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

Isus,kamen temeljac! Empty Re: Isus,kamen temeljac!

Post by Patriot_1 30/5/2014, 11:36

Mad_Vlad wrote:
albatros wrote:U vjerskoj se literaturi malo ili gotovo nikako ne spominje da se Isus pojavljivao već i u Starom zavjetu. Primjerice on je došao kod Abrahama u onoj veličanstvenoj sceni knjige Postanka,a viđamo ga i kako razgovara sa Šadrakom, Mešakom i Abed Negom u užarenoj peći. Ima i još primjera.
Znači, Isus je bio anđeo? Jer u oba ta primjera riječ je o anđelima.
Bog može sve!Ili po tebi,Bog nije svemoguć?On se može ako ima razloga,,"učovječiti" ali i "uanđeliti!"
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Isus,kamen temeljac! Empty Re: Isus,kamen temeljac!

Post by oldie 30/5/2014, 12:11

Patriot_1 wrote:

Bog može sve!Ili po tebi,Bog nije svemoguć?On se može ako ima razloga,,"učovječiti" ali i "uanđeliti!"
a usotoniti?


morat ću ponoviti svoj  potpis - joj da mi je vjernički mozak itd... lol!

_________________
*****joj da mi je vjernički mozak barem na tjedan dana - da se odmorim i naspavam kao čovjek*****
oldie
oldie

Posts : 438
2014-04-28


Back to top Go down

Isus,kamen temeljac! Empty Re: Isus,kamen temeljac!

Post by oldie 30/5/2014, 12:23

oldie wrote:
Patriot_1 wrote:

Bog može sve!Ili po tebi,Bog nije svemoguć?On se može ako ima razloga,,"učovječiti" ali i "uanđeliti!"
a usotoniti?


morat ću ponoviti svoj  potpis - joj da mi je vjernički mozak itd... lol!
naravno, pitanje može li se bog "usotoniti" je retoričko B-)

_________________
*****joj da mi je vjernički mozak barem na tjedan dana - da se odmorim i naspavam kao čovjek*****
oldie
oldie

Posts : 438
2014-04-28


Back to top Go down

Isus,kamen temeljac! Empty Re: Isus,kamen temeljac!

Post by Sefirot 30/5/2014, 12:24

albatros wrote:
Mad_Vlad wrote:
albatros wrote:U vjerskoj se literaturi malo ili gotovo nikako ne spominje da se Isus pojavljivao već i u Starom zavjetu. Primjerice on je došao kod Abrahama u onoj veličanstvenoj sceni knjige Postanka,a viđamo ga i kako razgovara sa Šadrakom, Mešakom i Abed Negom u užarenoj peći. Ima i još primjera.
Znači, Isus je bio anđeo? Jer u oba ta primjera riječ je o anđelima.
U nekim prijevodima piše "netko kao sin Božji" , ili "Božji sin", ili "sin bogova".

albatros, na kraju, što piše? jer "netko kao sin Božji" , ili "Božji sin", ili "sin bogova" nisu ista stvar. jedno je "netko kao", drugo je "on je", a u trećem djelu se radi o množini "bogovi". Pošto to nisu isti pojmovi ni u hrvatskom, nisu ni u bilo kojem drugom jeziku. No ovdje bi se trebalo tražiti originalni tekst, a ne prevodi kako kome u kojem trenu paše...

Vlad, u judaizmu, koliko je meni poznato, pojam "sin Boga" je vezan za Izrael i tako je pisan na više mjesta. To će ti potvrditi svaki židov.

_________________
Do what thou Wilt shall be the whole of the Law! Love is the Law, Love under Will

https://www.facebook.com/KrvavaPovijestCrkve?fref=ts

Isus,kamen temeljac! No10
Sefirot
Sefirot

Male
Posts : 1898
2014-04-29

Lokacija: : Zagreb

Back to top Go down

Isus,kamen temeljac! Empty Re: Isus,kamen temeljac!

Post by Guest 30/5/2014, 13:23

Mad_Vlad wrote:
von_Starhemberg wrote:
Mad_Vlad wrote:
von_Starhemberg wrote:
Mad_Vlad wrote:Nije Isus bio nikakav kamen temeljac, prije kamenčić u sandali koji žulja i kad ga makneš ponovo s užitkom hodaš.
Eto, ja ne moram ništa dodati, tu vam je mišljenje Židova o Isusu i njegovu djelu...dakle, veze SZ i NZ nema.
Mad_Vlad
Nisam Židov nego sretno izliječen od kršćanskog krivog nauka.
Imaju veze jer NZ ne bi mogao ni postati bez Tanah-a.
Izliječen ili ne, nije moja, briga, no što iznosiš neistine, to već jest. Dakle, NZ može samostalno postojati bez plemenskih bogova i običaja Izraelaca, i ne samo da može, već i postoji.
Drukčije mišljenje od tvog su neistine?
A ti iznosiš mišljenje ili nešto što smatraš jedinom pravom istinom? Kažeš izliječen si od kršćanskog krivog nauka, pa dobro, to je tvoje mišljenje, no da postoje biblijski zapisi iz 14. st. pr. Kr. to je već laž koju je lako oboriti, a nije jedina koju si iznio.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Isus,kamen temeljac! Empty Re: Isus,kamen temeljac!

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum