ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

par crtica iz turizna HR

Go down

par crtica iz turizna HR Empty par crtica iz turizna HR

Post by debotoijusto 16/7/2023, 13:54

iako službene brojke govore o turističkoj sezoni koja i do 20- ak posto nadmašuje prošlogodišnju i "samo što nije dosegla i premašila rekordnu 2019. godinu", prizori jutros u Splitu govore drugačije.

U osam sati ujutro, vremenu kad je u splitskoj Trajektnoj luci uobičajeno najveća gužva, kao da je lipanj. Nema gužve, karte se na šalterima Jadrolinije kupuju u roku pola minute. Trajekt Faros za Stari Grad na Hvaru, kojim se koriste turisti za cijeli otok, mogao je primiti još toliko putnika koliko ih je na trajektu bilo.


Djelatnik u garderobi za čuvanje stvari potvrđuje da nikad nije bilo manje korisnika. Cijena? Pet eura po torbi, bio to veliki kofer ili torba s laptopom. Prema jutrošnjem prizoru u splitskoj luci matematika nam baš i ne ide.

par crtica iz turizna HR 29772965

par crtica iz turizna HR 29772967

par crtica iz turizna HR 29772971

par crtica iz turizna HR 29772955




https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/bili-smo-jutros-u-8-sati-u-trajektnoj-luci-split-kartu-smo-kupili-za-pola-minute-15355970


debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30575
2014-04-12


Back to top Go down

par crtica iz turizna HR Empty Re: par crtica iz turizna HR

Post by debotoijusto 16/7/2023, 13:55

POTJERALI NAŠU NOVINARKU
Na ulazu javne plaže - zaštitar: ‘Gdje vam je ključ sobe? Nemate?! Onda 50 eura ili odlazite‘
Naša novinarka bezuspješno se pokušala okupati na plaži Alberi u Savudriji. Riječ je hotelskoj plaži koja nije zatvorenog tipa


par crtica iz turizna HR O_29773429_1280
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30575
2014-04-12


Back to top Go down

par crtica iz turizna HR Empty Re: par crtica iz turizna HR

Post by debotoijusto 16/7/2023, 13:59

Nakon poskupljenja u Hrvatskoj od uvođenja eura, češki turisti napuštaju svoju "prvu morsku ljubav".

Češko izdanje časopisa Forbes nazvalo je Poljsku “novom Hrvatskom za Čehe”, ukazujući na neočekivanu promjenu preferencija, a o tom trendu piše i poljski dnevnik Gazeta Wyborcza. Sve skuplju Hrvatsku, koja je ranije bila popularna ljetna destinacija Čeha, sada je zasjenila atraktivnost Poljske.

Popularnost te zemlje među Česima naglo je skočila: prodaja smještaja u Poljskoj u odnosu na lani narasla je za 50 posto, kaže Ladislav Veselý, direktor portala za grupnu kupovinu Slevomat, prognozirajući da će interes za Baltik i dalje rasti. Poljska nudi bogatu lepezu atrakcija, uključujući vjerske spomenike, povijesne gradove, netaknutu prirodu, kao i čisto more s pješčanim plažama, planine i jezera, prenosi tportal.

Jiřina Ekrt Jirušková, glasnogovornica turističke agencije Invia, rekla je za Forbes da je Poljska popularna i zbog pristupačnosti. Ove sezone, jednotjedni boravak u Poljskoj za jednu osobu u skromnoj izvedbi košta do 224 eura, putovanje srednje klase oko 341 eura, a luksuzan boravak 736 eura. Noćenje u hotelu ili apartmanu iznosi otprilike 35 do 40 eura.




https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/svijet/i-cesima-je-dosta-skupog-jadrana-napustaju-svoju-prvu-morsku-ljubav-nasli-su-novu-hrvatsku-1306878
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30575
2014-04-12


Back to top Go down

par crtica iz turizna HR Empty Re: par crtica iz turizna HR

Post by AssadNaPodmornici 16/7/2023, 14:02

Odlično što manje toga to bolje.

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20874
2018-06-14


Back to top Go down

par crtica iz turizna HR Empty Re: par crtica iz turizna HR

Post by debotoijusto 16/7/2023, 14:02

osovina jutarnji-slobodna udrila prekomjerno granatiranje hrvatskog turizma
najebali su kad dodje drug plenkosenko i postroji novinare


par crtica iz turizna HR 2022599
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30575
2014-04-12


Back to top Go down

par crtica iz turizna HR Empty Re: par crtica iz turizna HR

Post by debotoijusto 16/7/2023, 14:04

AssadNaPodmornici wrote:Odlično što manje toga to bolje.

ae sad kad nisi na trzistu turizma :D
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30575
2014-04-12


Back to top Go down

par crtica iz turizna HR Empty Re: par crtica iz turizna HR

Post by AssadNaPodmornici 16/7/2023, 14:09

debotoijusto wrote:
AssadNaPodmornici wrote:Odlično što manje toga to bolje.

ae sad kad nisi na trzistu turizma :D
Pa evo sada sam na moru iman stare goste pa sam uzeo godišnji. Sinoć smo bacili sidro u jednoj uvali skupili nas iz restorana uvala puna ko šipak ali kaže vlasnik restorana da je to tek sada 15.7 kada bi inače to bilo puno prošlih godina već 1.6

Posla ima tko hoće raditi, bolje da nam uspori ekonomija manje će uvoza biti inžinjera i doktora domaća radna snaga će se bolje rasporediti

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20874
2018-06-14


Back to top Go down

par crtica iz turizna HR Empty Re: par crtica iz turizna HR

Post by debotoijusto 16/7/2023, 14:17

AssadNaPodmornici wrote:
debotoijusto wrote:
AssadNaPodmornici wrote:Odlično što manje toga to bolje.

ae sad kad nisi na trzistu turizma :D
Pa evo sada sam na moru iman stare goste pa sam uzeo godišnji. Sinoć smo bacili sidro u jednoj uvali skupili nas iz restorana uvala puna ko šipak ali kaže vlasnik restorana da je to tek sada 15.7 kada bi inače to bilo puno prošlih godina već 1.6

Posla ima tko hoće raditi, bolje da nam uspori ekonomija manje će uvoza biti inžinjera i doktora domaća radna snaga će se bolje rasporediti

nema usporavanja , rekao je kutle jednom o teoriji pedaliranja ,cijene nece nazad isto tako i rada a poduzetnici ne mogu placat dnevnice od 100€+ za priucene radnike... dakle uvoz patinanih ide dalje ... no nebitno znaci cuti se izostanak celjadi ? mislio sam da zutarnji iz tko zna kojih interesa preuvelicava jer kod mojih sve puno od polovine 5 miseca borba za plazu i prikljucak strujni za vozila na vrhuncu skoro padaju glave...
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30575
2014-04-12


Back to top Go down

par crtica iz turizna HR Empty Re: par crtica iz turizna HR

Post by debotoijusto 16/7/2023, 14:36

- Javlja se na oglas za kuhara, moli novac za put te za ulazak u Schengen i onda se ne pojavi. Više ljudi s Brača, uključujući i mene, nasjelo je na njegovu priču.


Brojni ugostitelji na Jadranu prisiljeni su zbog nedostatka radne snage, djelatnike tražiti gdje stignu, najčešće u susjedstvu, pa je i I. Ž. zatekla ista nevolja. Mislio je kako je potragu za kuharom, koji će mu dati ruke u špici sezone, završio u trenutku kada se na njegov oglas za posao javio taj Sarajlija.

Priča je držala vodu, radio je već na Braču (naknadno je i to provjerio), rekao mu da duže čeka odgovor za posao, da su ga zavlačili i da mu hitno treba novac jer uzdržava obitelj i nema za putne troškove. Odmah mu je uplatio prvih 200 eura, da ima za put iz glavnoga grada BiH do našeg otoka.

A onda mu je, tijekom putovanja, rekavši da je na granici, zatražio još...

- Svakome se dogodi kriza, pogotovo kad radite sezonske poslove. Za mene je normalno da, kad mi netko kaže "dugo sam čekao odgovor za radno mjesto i jednostavno se istopilo jer imam dvoje djece i ženu", da mu vjerujem da nema 400-500 eura za put.

Dakle, trošak puta iz Sarajeva do Brača je oko 100 eura plus na granici moraš imati minimalno 250 eura gotovine, a uz to nešto trebaš ostaviti ženi i djeci doma. Nazvao me s granice rekavši kako ga je "skinulo" s busa jer nije imao dovoljno gotovine za ulazak u Hrvatsku.

Znate kako je kad vas nazove čovjek u panici?! Odete i uplatite, jer svima se u životu dogodi da nemaju. Nije sramota ne imati, ali je sramota krasti. Tako sam mu uplatio još 200 eura.


Potom me zvao s najbliže mu pošte u Čapljini, pa onda javio da mu je nešto zapelo s podizanjem novca, te će otići u Mostar, tamo dići novac i odmoriti se od zavrzlame na putu. Kasnije mi je još poslao poruku da nije stigao na prvi sljedeći autobus, a onda još jednom javio:"Krenuli smo maloprije". Prema Hrvatskoj.

Poželio sam mu sretan put, a on mi je uzvratio srcem. Nema ga zemlja, živa legenda. Evo, još ga čekam - kiselo se smije nasamareni vlasnik bračke konobe.





Da stvar bude gora, nakon neugodnog iskustva sa Sarajlijom, ovih dana doživio je još jedno. Ovaj put s radnom snagom iz Vojvodine.

U nedostatku pomoćnog osoblja pristao je angažirati dvoje mladih ljudi iz Kikinde, koji su mu se drugi dan pokupili iz objekta.

- Bili su tu dva dana i otišli uz ispriku, rekavši kako idu kući, jer nije to za njih. A još smo im prvog dana rekli da se odmore od putovanja, otišli su na plažu. Drugog dana slagali smo stolove, pospremali objekt, čistili...

Sutra ujutro su otišli kući. Još smo šokirani. Znam da ima i nas ugostitelja svakakvih, ovakvih i onakvih. Nismo ni mi svi isti...


Da je naš sugovornik prije negoli je uplatio novac kuharu iz Sarajeva samo malo pretražio grupe crnih lista poslodavaca i djelatnika na Facebooku uočio bi u jednoj od njih lanjsku objavu riječkog ugostitelja Roberta Negovetića, vlasnika restorana u Malinskoj na Krku.

I sigurno ne bi H. E. uplaćivao novac.

- Isto je lani napravio meni, a i jednoj gospođi u Makarskoj, čak joj je i prijetio. Ma, stopostotni prevarant. Nema nikakve sumnje - kazao nam je Negovetić.

Nakon što se javio na njegov oglas za posao kuharu H. E. poslao je 200 eura. I njega je pokušao "dignut"‘ za još eura na istu foru sa "skidanjem" s granice zbog nedostatka novca. Isto mu je slao navodna videa s granice, ali ga je Negovetić, posumnjavši, presjekao u njegovu daljnjem naumu.

- Nije taj ni vidio granice. A i što bi radio na njoj? Ne mora ga biti ni briga što vjerojatno ni ne može ući u Hrvatsku, kad mu ovdašnji izvarani poslodavci uplaćuju novac samo da dođe. Taj je već, tko zna gdje sve po moru, morao hrpu ljudi prevariti.

On je odradio sezonu, a da se nije makao iz Sarajeva.



https://slobodnadalmacija.hr/dalmacija/otoci/kuhar-iz-sarajeva-izvarao-cijeli-jadran-zadnja-zrtva-je-poznati-bracki-ugostitelj-od-gazde-dobije-novac-a-onda-1304089


debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30575
2014-04-12


Back to top Go down

par crtica iz turizna HR Empty Re: par crtica iz turizna HR

Post by Guest 16/7/2023, 14:38

Ajme ti državi koja je zanemarila industrijsku proizvodnju i sve bacila na turizam.

Evo čitam ovo kao su nas Česi odjebali i izabrali Poljsku. To je dobro. Bit će manje gužve.

I zašto ne biti realan pa reći da se turizam kod nas sveo na dolazak pijanih i drogiranih partijanera koji ne daju živit svojim divljaštvom našim domorocima. 
Smjernice takvog razvoja turizma kod nas su odavno postavljene propagiranjem Zrča i dovođenjem Ultre u Split.
Izabrali smo da nam dolaze mase divljaka, umjesto da nam dolazi optimalan broj kulturnih gostiju. Zato nam pored noćnog mira u središtima gradova i infrastruktura naposlijetku pati.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

par crtica iz turizna HR Empty Re: par crtica iz turizna HR

Post by AssadNaPodmornici 16/7/2023, 23:13

Neka malo krepa turizam a baš mi suza ide za te prevarante koji su mene i druge prije 6-70godina plaćali 400-500 eura mjesečno sa pričama "ako nećeš ti ima tko hoće raditi". Sada kme kme nema radnika varaju nas. Bogami ovdje gdje sam ja u čarteru a to je malo elitniji turizam još nisam vidio niti jednog obojanog. Dakle radnici su naši domaći te nešto srbi i Bosanci.
Malo je pao čarter ali ne toliko koliko sam se nada i dalje neke lokacije top gužva moraš par dana unaprijed rezervirati i podmićivati. 
Sada smo lipo večerali u još jednom restoranu sutra nastavljam sa programom, pa preksutra je Hvar

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20874
2018-06-14


Back to top Go down

par crtica iz turizna HR Empty Re: par crtica iz turizna HR

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum