ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Šta ako Erdogan izgubi turske izbore?

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Šta ako Erdogan izgubi turske izbore? - Page 2 Empty Re: Šta ako Erdogan izgubi turske izbore?

Post by RayMabus 11/5/2023, 14:32

Muharrem Ince, jedan od četiri kandidata s liste za predsjedničke izbore u Turskoj predstojećeg vikenda, povukao se iz utrke, što bi moglo ići u korist aktuelnom lideru Recepu Tayyipu ErdoganuPrije povlačenja u četvrtak Ince je bio jedan od četiri kandidata za predsjednika, uz Erdogana, njegovog najvećeg protivnika Kemala Kilicdaroglua i Sinana Ogana.

Ince je obećavao oštriji stav prema izbjeglicama i njihovo slanje u matične zemlje, kao i „obnovu sekularizma u Turskoj“.

Napustio CHP nakon poraza

Bivši je zastupnik Republikanske narodne stranke (CHP) i stranački kandidat na izborima 2018. na kojima nije pobijedio te je kasnije napustio tu stranku. Danas objavljena anketa pokazala je da Kilicdaroglu ima prednost nad Erdoganom.

RayMabus

Posts : 179467
2014-04-11


Back to top Go down

Šta ako Erdogan izgubi turske izbore? - Page 2 Empty Re: Šta ako Erdogan izgubi turske izbore?

Post by mentalitet 11/5/2023, 20:55

Ako Erdogen izgubi izbore (ako ga zajebu) evo rata u bivshoj YU.

_________________
Mentalno bolesni srbi su najveci hrvati.
mentalitet
mentalitet

Posts : 5152
2020-07-05


Back to top Go down

Šta ako Erdogan izgubi turske izbore? - Page 2 Empty Re: Šta ako Erdogan izgubi turske izbore?

Post by RayMabus 12/5/2023, 08:52

Kilicdaroglu, koji nema iskustva u vanjskoj politici, bio je fokusiran na domaća pitanja i posrnulu ekponomiju. Ako bude izabran, vjerovatno će ublažiti ton Turske prema zapadnim i partnerima iz NATO-a i ukloniti njen veto na članstvo Švedske u vojnoj alijansi.


No, teško da bi žrtvovao unosan ekonomski i energetski odnos Ankare s Moskvom – pogotovo jer je bilateralna trgovina prošle godine dostigla 70 milijardi dolara – kako bi zadovoljio Zapad. S bivšim Erdoganovim saveznikom i strategom Ahmetom Davutogluom koji je sada na njegovoj strani, Kilicdaroglu će vjerovatno zadržati aktivni regionalni i međunarodni položaj Turske, koji je, uprkos nekim neuspjesima, služio ekonomskim i geopolitičkim interesima zemlje. Kad je riječ o nacionalizmu, sekularizmu i kurdskom pitanju, možda će doći do nekih promjena, ali će ipak biti kontinuiteta.

Stoga nemojte očekivati da će Turska napraviti zaokret i vratiti se na stanje prije 2002. godine, a kamoli odustati od svog poboljšanog geopolitičkog položaja regionalne sile s kojom treba računati.

Zaista, nade Zapada za resetovanje s Ankarom mogle bi pasti u vodu, ali to možda i nije toliki problem u Washingtonu i Briselu.

Obje su strane bile realisti kada je riječ o vanjskoj politici uprkos mnogo retorike o načelima i ljudskim pravima. A sudeći po njihovom popuštanju autokratskim bliskoistočnim režimima, njihovi interesi općenito su važniji od vrijednosti. Zapad će stoga prihvatiti da Turska ima regionalne aspiracije, bez obzira na ishod izbora.

Turski izbori i zapadne iluzije
RayMabus
RayMabus

Posts : 179467
2014-04-11


Back to top Go down

Šta ako Erdogan izgubi turske izbore? - Page 2 Empty Re: Šta ako Erdogan izgubi turske izbore?

Post by RayMabus 13/5/2023, 17:09

Gradonačelnik Istanbula Ekrem Imamoglu sastao se sa građanima u istanbulskoj općini Gaziosmanpaši uoči općih izbora koji će se u Turskoj održati u nedjelju te je tom prilikom uputio oštre poruke aktuelnom predsjedniku Recepu Tayyipu Erdoganu.


Imamoglu je imao poruku i za aktuelnog predsjednika Turske.


"Predsjednik jedne zemlje mene, ali i našeg predsjedničkog kandidata naziva teroristom. Tako tužno, tako bolno. Podsjetit ću vas na nekoliko stvari. Od djetinjstva smo učili nekoliko pravila. Ne treba lagati, ne treba klevetati. To su ujedno i najveći grijesi u našoj vjeri. Nećete lagati narodu. Ništa dobro ovoj zemlji neće donijeti oni koji ljude iz svoje nacije nazivaju teroristima. Tužna je stvar što ima ljudi koji su prevareni time. To zasljepljuje njihova srca i suprotstavlja nas jedne protiv drugih", poručio je.

Pored osvrta na terminologiju koju koristi Erdogan, Imamoglu je uputio kritike predsjedniku i zbog cjelokupnog političkog ponašanja.

"Ko si ti da mi mjeriš nacionalnu svijest i moj patriotizam? Ko si ti da mjeriš moju strast prema naciji? Ko si ti da mjeriš moju ljubav prema zemlji, zastavi, naciji i Ataturku. Gubi se odatle. Neću da imam posla sa onima koji imaju problem sa prošlošću ovog naroda i sa Ataturkom. Gubi se odatle, klevetniče. Narod nećete prevariti sa klevetama. Ljudi će dati lekciju vama i onima koji razmišljaju kao vi", zaključio je Imamoglu.

Gradonačelnik Istanbula odgovorio Erdoganu: Ko si ti da mjeriš moj patriotizam? Gubi se odatle
RayMabus
RayMabus

Posts : 179467
2014-04-11


Back to top Go down

Šta ako Erdogan izgubi turske izbore? - Page 2 Empty Re: Šta ako Erdogan izgubi turske izbore?

Post by RayMabus 13/5/2023, 18:48

Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan održao je poslednji predizborni skup u Istanbulu u subotu, i optužio opoziciju da "radi sa američkim predsednikom Džoom Bajdenom na njegovom svrgavanju".

Na mitingu u istanbulskom okrugu Umranije, Erdogan je podsetio na komentare koje je dao predsednik SAD Džo Bajden i objavio Njujork tajms u januaru 2020. godine, kada je vodio kampanju za Belu kuću. Tada je Bajden rekao da Vašington treba da ohrabri Erdoganove protivnike da ga pobede na izborima, naglašavajući da on ne bi trebalo da bude svrgnut državnim udarom.

Komentari, koji su se ponovo pojavili kasnije te godine u videu koji je Bajdena učinio najpopularnijom temom na Tviteru u Turskoj, Ankara je tada osudila kao "intervencionističke".

- Bajden je dao naređenje da se Erdogan svrgne, ja to znam. Svi moji ljudi to znaju - rekao je Erdogan.

- Ako je to slučaj, sutra će glasački listići dati odgovor i Bajdenu - dodao je on.

Erdogan je takođe kritikovao Kiličdaroglua zbog njegovih komentara o Rusiji, nazvavši Moskvu važnim partnerom Turske.

- Rusija je bila jedan od naših najvažnijih saveznika u pogledu poljoprivrednih proizvoda - rekao je on.

"BAJDEN JE DAO NAREĐENJE DA ME SVRGNU": Erdogan dan pred izbore izneo ozbiljne optužbe na račun opozicije
RayMabus
RayMabus

Posts : 179467
2014-04-11


Back to top Go down

Šta ako Erdogan izgubi turske izbore? - Page 2 Empty Re: Šta ako Erdogan izgubi turske izbore?

Post by RayMabus 13/5/2023, 19:08

Sutra je dan D. :^0

Osim bitke za funkciju predsjednika, Turci će sutra odlučivati i o sazivu Velike narodne skupštine tj. parlamenta gdje će se birati 600 zastupnika. Biračka mjesta otvaraju se u 7 sati ujutro i bit će otvorena sve do 16 sati. Prema pisanju turskih medija, prvi preliminarni rezultati trebali bi biti objavljeni već u 20 sati po centralnoevropskom vremenu.


"Gospodin Kemal prima naređenja od terorista. Mi primamo naređenja od Allaha i naše nacije. To je razlika između nas", rekao je Erdogan te je naglasio kako opozicija podršku traži od kurdske partije HDP koja je povezana sa PKK pokretom koji je u Turskoj proglašen terorističkim.

Također, Erdogan se osvrnuo i na tvrdne opozicije da Rusija stoji iza objavljivanja lažnog materijala o djelovanja Kemala Kilicdaroglua.

"Šta je rekao glasnogovornik Kremlja? Dmitris Peskov je rekao: 'Kilicdaroglu laže, treba da objasni, treba da dokaže'. Ima li dokaze? Nema. Kakva je to politika? Moj narod vam neće predati ovu zemlju. Kemal isto tako kaže da ćemo uvesti sankcije Rusiji. Kakvo je ovo razmišljanje? Kakvo je to razumijevanje? Iz Rusije nam dolazi 5,5 miliona turista. Šta ćete učiniti povodom toga?", rekao je Erdogan.

Poruka Erdogana sa završnog skupa: Opozicija prima naređenja od terorista, a mi od Allaha
RayMabus
RayMabus

Posts : 179467
2014-04-11


Back to top Go down

Šta ako Erdogan izgubi turske izbore? - Page 2 Empty Re: Šta ako Erdogan izgubi turske izbore?

Post by mentalitet 14/5/2023, 19:53

Izbori u Turskoj zatvoreni,Erdogan po prvim rezultatima vodi,a evo zashto je stekao moje simpatije i zashto sam pocheo turke gledati drugachijim ochima.Treba imati muda i sasuti u Davosu zidovima i ostalom bolesnom zapadu sve u ochi na javnoj sceni da ljudi vide koja je to gamad.Samo zbog ovoga bi ga Turska trebala izabrati ponovo.

Recep Tayyip Erdogan DAVOS bewegende Worte (deutsch untertitel)

https://www.youtube.com/watch?v=nYVEzTRJnT4

_________________
Mentalno bolesni srbi su najveci hrvati.
mentalitet
mentalitet

Posts : 5152
2020-07-05


immortal likes this post

Back to top Go down

Šta ako Erdogan izgubi turske izbore? - Page 2 Empty Re: Šta ako Erdogan izgubi turske izbore?

Post by crvenkasti 14/5/2023, 20:36

Kurac.

crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 29095
2014-04-17


Back to top Go down

Šta ako Erdogan izgubi turske izbore? - Page 2 Empty Re: Šta ako Erdogan izgubi turske izbore?

Post by RayMabus 14/5/2023, 20:41

Ja san reka prije pola godine koji je meni najpoželjniji scenarijo: izgubi parlamentarne a dobije predsjedničke knap ili nešto tu knap izgubi pa neće da da vlast jer ono ukralo i uglavnom on diktator i haos.

Haos bre.
RayMabus
RayMabus

Posts : 179467
2014-04-11


Back to top Go down

Šta ako Erdogan izgubi turske izbore? - Page 2 Empty Re: Šta ako Erdogan izgubi turske izbore?

Post by RayMabus 14/5/2023, 21:33

Nakon 82,54 otvorenih glasačkih kutija, Erdogan ima oko 2,85 miliona glasova više od Kilicdaroglua, no, njegov postotak dodatno je pao na 50,30. Kilicdaroglu ima 43,91.
Šta ako Erdogan izgubi turske izbore? - Page 2 Aj-tur-1684092053

Miriše na drugi krug u kojem će valjda Erdogan pobjedit po ovome.
RayMabus
RayMabus

Posts : 179467
2014-04-11


Back to top Go down

Šta ako Erdogan izgubi turske izbore? - Page 2 Empty Re: Šta ako Erdogan izgubi turske izbore?

Post by michaellcmacha 14/5/2023, 21:58

i tako srbi navijaju za sultana koji jebe židovima mrtvu majku... geni su to

_________________
https://i.servimg.com/u/f25/20/30/76/79/flag-k10.jpg

"Snažni su duhom, njihova je vojska ustrajna jer brani svoju DOMOVINU" 
michaellcmacha
michaellcmacha

Posts : 21324
2015-08-08


Back to top Go down

Šta ako Erdogan izgubi turske izbore? - Page 2 Empty Re: Šta ako Erdogan izgubi turske izbore?

Post by RayMabus 14/5/2023, 21:59

Recep Tayyip Erdogan ima samo jedan procenat proste većine na predsjedničkim izborima, nakon 87,63 posto otvorenih biračkih kutija. Erdogan ima 50,01 posto glasova, a Kemal Kilicdaroglu 44,22. Sve su veće šanse da će o turskom predsjedniku odlučiti drugi krug izbora.

Haos bre.
RayMabus
RayMabus

Posts : 179467
2014-04-11


Back to top Go down

Šta ako Erdogan izgubi turske izbore? - Page 2 Empty Re: Šta ako Erdogan izgubi turske izbore?

Post by immortal 14/5/2023, 22:02

crvenkasti wrote:Kurac.

možda je Kemal naš  Basketball
možda bolje da on pobjedi
recep(t) mi već pomalo ide na nerve

_________________
Bože čuvaj svoj narod u cijelom svijetu. 

Daj da na vrijeme razotkriveni i pokošeni budu mučitelji naši i krvnici.
immortal
immortal

Female
Posts : 23220
2014-04-16

Lokacija: : CROATIA

Back to top Go down

Šta ako Erdogan izgubi turske izbore? - Page 2 Empty Re: Šta ako Erdogan izgubi turske izbore?

Post by RayMabus 14/5/2023, 22:14

Nitko nije pobedio a šta znači da su svi izgubili. Osim mene. Ja nikad ne gubim ratove. Sad će još dva tjedna jebavanje majke jednim drugima a Bajdenove komunjare na aparatima jer su veće matematičke šanse da u drugom krugu pobjedi Erdogan.


Erdogan nakon 89 posto izbrojanih glasova ima manje od 50 posto glasova, što je prvi put od zatvaranja birališta. Time je nastavljen trend smanjivanja njegove prednosti i ako se ovaj trend nastavi, Turska će predsjednika birati u drugom krugu. Erdogan trenutno ima 49,94 posto.

Kilicdaroglu sada ima 44,30 posto glasova te je nastavljen rast broja njegovih glasova. Trećeplasirani je Ogan sa 5,30 posto glasova i, podsjećamo, pojedini smatraju da bi od njega moglo zavisiti ko će biti izabran za predsjednika. Mišljenja su da to zavisi od toga koga će podržati u drugom krugu.
RayMabus
RayMabus

Posts : 179467
2014-04-11


Back to top Go down

Šta ako Erdogan izgubi turske izbore? - Page 2 Empty Re: Šta ako Erdogan izgubi turske izbore?

Post by RayMabus 14/5/2023, 22:43

Nakon 90,61 otvorenih glasačkih kutija, predsjednik ima 49,86, a njegov glavni protukandidat Kemal Kilicdaroglu 44,38 posto glasova.


Eto to je to pa vi za dva tjedna fino u drugi krug pa si jebite još malo mater jedni drugima. :D
RayMabus
RayMabus

Posts : 179467
2014-04-11


Back to top Go down

Šta ako Erdogan izgubi turske izbore? - Page 2 Empty Re: Šta ako Erdogan izgubi turske izbore?

Post by RayMabus 14/5/2023, 22:52

Trećeplasirani Ogan je saopćio da će nakon internog vijećanja donijeti odluku o tome koga će podržati u drugom krugu. Za napomenuti je da je njegova stranka dio vladajuće koalicije te da je ideološki bliskiji AKP-u.
Šta ako Erdogan izgubi turske izbore? - Page 2 Sinan-Ogan-1683883702


Nakon 92 posto otvorenih glasačkih kutija, Recep Tayyip Erdogan ima 25.090.336 glasova (49,76 posto), a Kemal Kilicdaroglu 22.431.406 (44,48 posto).


Last edited by RayMabus on 14/5/2023, 22:53; edited 1 time in total
RayMabus
RayMabus

Posts : 179467
2014-04-11


Back to top Go down

Šta ako Erdogan izgubi turske izbore? - Page 2 Empty Re: Šta ako Erdogan izgubi turske izbore?

Post by Serbinho-3 14/5/2023, 22:52

Turska, realno ako se otvore prema Zapadu, ima da brisu pod sa istima. Erdogan vaga, sto ga kosta opet sa druge strane, jer mu realno niko ne veruje. Kineza neces videti sa Turcima, nepouzdan partner. Tako da su oni realno talac samih sebe. Niti sa Zapadom, niti sa Istokom, niti sa Islamskim Svetom, lutaju okolo. Kina ih moze ekonomski dignuti, ali im ne veruju. Kako ga zavuku Zapadu, tako i svima ostalima.
Serbinho-3
Serbinho-3

Posts : 26936
2014-08-25

Lokacija: : Italy

Back to top Go down

Šta ako Erdogan izgubi turske izbore? - Page 2 Empty Re: Šta ako Erdogan izgubi turske izbore?

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum