ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja

Page 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Go down

Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja Empty Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja

Post by kic 11/4/2023, 08:49


Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja 20230414
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48019
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Šandor Winnetou likes this post

Back to top Go down

Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja Empty Re: Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja

Post by marcellus 11/4/2023, 08:55

Xexe...

Inače, da, istina je koliko god Srbi srali da smo im "ukrali jezik", da je dubrovački govor stoljećima star o čemu svjedoče uostalom i renesansi pisci dubrovački, dok su Srbi do mislim 18. stoljeća (Zaharova pretjeruje) govorili starosrpskim koji s današnjim srpskim veze nema.

"Primjer oblika toga Slavenosrpskog jezika se može vidjeti iz «Slavenoserbskog magazina» koji je uređivao Zaharija Orfelin. Budući da u latinici ne možemo potpuno presloviti ćirilski tekst zbog nepostojanja istoznačnica tankom i debelom jeru, te joru i još nekim ćirilskim grafemima, približan prikaz jedne rečenice iz Orfelinova magazina bi bio: «Ves'ma by meni priskorbno bylo, ako bi ja kadgod čuo, čto ty, moj syne, upao u pyanstvo, roskoš', bezčinie, i nepotrebnoe žitie». Čak je i iz jedne rečenice vidljivo da je tekst natopljen ruskim riječima (čto), ruskim tvorbenim oblicima (roskoš', a ne raskoš), a druge značajke slavenosrpskog su i pojava dočetnoga –t u 3. osobi množine (npr. «oni mogut'» mjesto «oni mogu»)."


_________________
Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Šandor Winnetou likes this post

Back to top Go down

Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja Empty Re: Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja

Post by Šandor Winnetou 11/4/2023, 09:18

Tko s rusima tikve sadi o glavu mu se obiju.
U svakom slučaju zanima me što na to ima reći rusofilska srpska ekipa što na forumu što u srbiji

_________________
Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja Himars10
Šandor Winnetou
Šandor Winnetou

Male
Posts : 19659
2017-12-31


michaellcmacha likes this post

Back to top Go down

Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja Empty Re: Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja

Post by crvenkasti 11/4/2023, 09:36

Ako su Srbi Rusi, a ne Srbi, a ja Hrvat, a ne Srbin, što sam ja onda ustvari, a što nisam?
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 28806
2014-04-17


Back to top Go down

Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja Empty Re: Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja

Post by Sora 11/4/2023, 09:45

marcellus wrote:Xexe...

Inače, da, istina je koliko god Srbi srali da smo im "ukrali jezik", da je dubrovački govor stoljećima star o čemu svjedoče uostalom i renesansi pisci dubrovački, dok su Srbi do mislim 18. stoljeća (Zaharova pretjeruje) govorili starosrpskim koji s današnjim srpskim vezama nema.

"Primjer oblika toga Slavenosrpskog jezika može se vidjeti iz «Slavenoserbskog magazina» koji je uređivao Zaharija Orfelin. Budući da u latinici ne možemo potpuno presloviti ćirilski tekst zbog nepostojanja istoznačnice tankom i debelom jeru, te joru i još nekim ćirilskim grafemima, približan prikaz jedne rečenice iz Orfelinova magazina bi bio: «Ves'ma by meni priskorbno bylo, ako bi ja kadgod čuo, čto ty, moj syne, upao u pyanstvo, roskoš', bezčinie, i nepotrebnoe žitie».Čak je i iz jedne rečenice vidljivo da je tekst natopljen ruskim riječima (čto), ruskim tvorbenim oblicima (roskoš', a ne raskoš), a druge značajke slavenosrpskog su i pojava dočetnoga –tu 3. osobine množine (npr. «oni mogut'» mjesto «oni mogu»)."

rečenica na starosrpskom je razumljiva vjerujem najviše hercegovcima

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23727
2014-04-29


Back to top Go down

Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja Empty Re: Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja

Post by Serbinho-3 11/4/2023, 11:45


Rusi realno Skandinavci, rekao to i Zelenovski.

Hrvati Iranci, rekao Tudjman.

winksmile
Serbinho-3
Serbinho-3

Posts : 26516
2014-08-25

Lokacija: : Italy

Back to top Go down

Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja Empty Re: Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja

Post by Serbinho-3 11/4/2023, 11:46


Staroslovenski, kako se negde moze cuti.
Serbinho-3
Serbinho-3

Posts : 26516
2014-08-25

Lokacija: : Italy

Back to top Go down

Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja Empty Re: Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja

Post by michaellcmacha 11/4/2023, 12:45

crvenkasti wrote:Ako su Srbi Rusi, a ne Srbi, a ja Hrvat, a ne Srbin, što sam ja onda ustvari, a što nisam?
Ako se pitaš što si, u kontinuitetu kao i tboji preci si šupak, smeće od čovjeka, talog u ljudskom obličju... Ako se pitaš tko si, sory ali na to pitanje ti je odgovor možda znao vuk karadžić i ostale parajlije tog vremena...

_________________
https://i.servimg.com/u/f25/20/30/76/79/flag-k10.jpg

"Snažni su duhom, njihova je vojska ustrajna jer brani svoju DOMOVINU" 
michaellcmacha
michaellcmacha

Posts : 21324
2015-08-08


Šandor Winnetou likes this post

Back to top Go down

Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja Empty Re: Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja

Post by michaellcmacha 11/4/2023, 12:47

Serbinho-3 wrote:
Rusi realno Skandinavci, rekao to i Zelenovski.

Hrvati Iranci, rekao Tudjman.

winksmile
Pusti ti zelnskog, važnije je što kaž profukljača Zaharova

_________________
https://i.servimg.com/u/f25/20/30/76/79/flag-k10.jpg

"Snažni su duhom, njihova je vojska ustrajna jer brani svoju DOMOVINU" 
michaellcmacha
michaellcmacha

Posts : 21324
2015-08-08


Šandor Winnetou likes this post

Back to top Go down

Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja Empty Re: Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja

Post by pizzon 11/4/2023, 14:02

poljaci govore "bolje " 
ruski od nas !?
pa ukrajinci, itd !
da se mi granicimo sa rusijom
jednostavno ne bismo
postojali.
sto se tice hrvata
meni je ovaj nas jezik ok
ako ne mogu da podnesu
ogromnu slicnost
neka izmene vokabular i sta znam.
meni ne smeta ta slicnost
bilo bi super da i mak.i slo.
govire nesto ko mi

_________________
ne znam ko ce da pobedi
ali znam ko nece da izgubi !
pizzon
pizzon

Posts : 4989
2020-04-21


Back to top Go down

Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja Empty Re: Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja

Post by crvenkasti 11/4/2023, 14:04

michaellcmacha wrote:
crvenkasti wrote:Ako su Srbi Rusi, a ne Srbi, a ja Hrvat, a ne Srbin, što sam ja onda ustvari, a što nisam?
Ako se pitaš što si, u kontinuitetu kao i tboji preci si šupak, smeće od čovjeka, talog u ljudskom obličju...

Ja tebe volim, a ti meni tako ...
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 28806
2014-04-17


Back to top Go down

Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja Empty Re: Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja

Post by marcellus 11/4/2023, 14:18

Serbinho-3 wrote:
Staroslovenski, kako se negde moze cuti.


"Slavenosrpski jezik (slavenoserpski, slavjanoserbski, slovenski) je oblik srpskoga jezika koji bijaše u dominantnoj uporabi koncem 18. i početkom 19. stoljeća u obrazovanim slojevima srpske građanske klase u Vojvodini i srpskoj dijaspori u ostalim krajevima Habsburške monarhije."

Kao otpor tim nastojanjima koja su protumačena kao napadaj na vjerskonarodnosno biće Srba, srpska je crkvena hijerarhija pozvala u pomoć Rusiju Petra Velikoga, koji je poslao određen broj knjiga, udžbenika i učitelja. Taj, tzv. ruskocrkveni jezik (esencijalno, ruski jezik na stupnju razvitka kakav je imao početkom i sredinom 18. stoljeća) postao je službenim liturgijskim jezikom Srpske pravoslavne crkve. Budući da je po svojim jezikoslovnim značajkama (fonetika, morfologija, sintaksa) previše odudarao kako od mjestimice zabilježenih narodnih srpskih govora, tako i od stare srpske književne tradicije na staroslavenskome jeziku srpske suvrsti/redakcije (12. – 13. st. do sredine 18. stoljeća), ubrzo se javio otpor u građanskim slojevima koji su tražili razumljiviji jezik. Tako je nastao hibridni slavenosrpski, mješavina ruskocrkvenoga i govora srpskih građanskih slojeva u Vojvodini


_________________
Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja Empty Re: Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja

Post by jastreb 11/4/2023, 19:35

Kao kakav takav poznavatelj ruskog jezika,tvrdim da taj jezik od svih slavenskih jezika najmanje sliči ovom "našem" (nazovimo ga hrvatskim,srpskim,bosanskim,pa i crnogorskim).

Čak je ruski bliži i kajkavskom i čakavskom,nego štokavštini.


Dok kod svih slavenskih naroda glagoli završavaju na "il" "al" ol""...bil,znal,bol,čul...

Jedino kod nas na io,uo,ao,bio,čuo,znao...

Kod nas na Primorju,kod čakavaca ima puno riječi koje znam iz ruskog:

muka-brašno
prišel-došao
drago-skupo
krmit-hraniti
črez-kroz
hud-zao
želud-žir

itd,itd

Slovenac će puno lakše razumjeti Rusa,nego li Hrvat ili Srbin,kao i Makedonac. O Česima i Slovacima da i ne govorimo,a pogotovo ne o Poljacima.

Tako da ja mislim da je ovaj naš jezik,kojeg bih ja nazvao slaveno-vlaškim,ima najmanje dodira sa zapadno i istočno slavenskim jezicima.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja Empty Re: Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja

Post by jastreb 11/4/2023, 19:36

Ukrajinski je opet još bliži kajkavskom i čakavskom,no na žalost još nisam naučio ukrajinski.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja Empty Re: Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja

Post by aben 11/4/2023, 21:16

jastreb wrote:Kao kakav takav poznavatelj ruskog jezika,tvrdim da taj jezik od svih slavenskih jezika najmanje sliči ovom "našem" (nazovimo ga hrvatskim,srpskim,bosanskim,pa i crnogorskim).

Čak je ruski bliži i kajkavskom i čakavskom,nego štokavštini.


Dok kod svih slavenskih naroda glagoli završavaju na "il" "al" ol""...bil,znal,bol,čul...

Jedino kod nas na io,uo,ao,bio,čuo,znao...

Kod nas na Primorju,kod čakavaca ima puno riječi koje znam iz ruskog:

muka-brašno
prišel-došao
drago-skupo
krmit-hraniti
črez-kroz
hud-zao
želud-žir

itd,itd

Slovenac će puno lakše razumjeti Rusa,nego li Hrvat ili Srbin,kao i Makedonac. O Česima i Slovacima da i ne govorimo,a pogotovo ne o Poljacima.

Tako da ja mislim da je ovaj naš jezik,kojeg bih ja nazvao slaveno-vlaškim,ima najmanje dodira sa zapadno i istočno slavenskim jezicima.
Možda, ali kakove to veze imo is posezanjen za tuji jezik?

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja Empty Re: Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja

Post by jastreb 11/4/2023, 21:29

aben wrote:
Možda, ali kakove to veze imo is posezanjen za tuji jezik?
Samo konstatiram da je ovo sto mi pricamo jezik koji najmanje sliči na druge slavenske jezike,uključujući i čakaksko i kajkavsko narječje,koji se isto razlikuju od standarda hrvatsko-srpskog.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja Empty Re: Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja

Post by Serbinho-3 11/4/2023, 22:14

Srpski je Internacionalizovan jezik. Imas masu Nemackih, Turskih, Francuskih, Madjarskih, Italijanskih i slicno reci. Cizme i macka su valjda Madjarske reci. Jezik ne znam koliko procenata ima slicnosti sa Slovenskim jezicima, daleko malo. Kada cuju kako pricam Italijanski, opustim se uz dozu Srpskog akcenta, Brazilac srecan, samo sto me nije zagrlio i izljubio. Ti Brazilac? Ma, kakvi, nisam. Glexa Brazilac, ne veruje i dalje. Nisam, pokusavam da ga ubedim. Ti Portugalac, znao sam. Nisam ni Portugalac. Kazem ja njemu i da mu kazem, nema sanse da zna. Kaze on ajde da proba. Srbija. Serviaaa, kako ne znam, Petkovic Flamengo. Srecan ko malo dete. Kopega Rimljanin isto kada je cuo Srpski, kaze Portugalski, zena Kubanka, pravi razliku sa Spanskim i Italijanskim. Otprilike malo Slovenskog i modifikovan jezik. Slovenski su previse mekani, mi ko Poljaci i Ukrajinci, Cesi, tesko da mozemo pricati.
Serbinho-3
Serbinho-3

Posts : 26516
2014-08-25

Lokacija: : Italy

Back to top Go down

Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja Empty Re: Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja

Post by aben 11/4/2023, 22:14

jastreb wrote:
aben wrote:
Možda, ali kakove to veze imo is posezanjen za tuji jezik?
Samo konstatiram da je ovo sto mi pricamo jezik koji najmanje sliči na druge slavenske jezike,uključujući i čakaksko i kajkavsko narječje,koji se isto razlikuju od standarda hrvatsko-srpskog.
Standard hrvatsko-srbski?
Valjda standard hrvatsko- ruski?

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


darth_vader likes this post

Back to top Go down

Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja Empty Re: Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja

Post by jastreb 11/4/2023, 22:36

aben wrote:
jastreb wrote:
aben wrote:
Možda, ali kakove to veze imo is posezanjen za tuji jezik?
Samo konstatiram da je ovo sto mi pricamo jezik koji najmanje sliči na druge slavenske jezike,uključujući i čakaksko i kajkavsko narječje,koji se isto razlikuju od standarda hrvatsko-srpskog.
Standard hrvatsko-srbski?
Valjda standard hrvatsko- ruski?
Da ne nabrajam i ne dužim.

Praktički isti jezik. 

Objasnio gore. Ne ponavlja mi se.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja Empty Re: Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja

Post by Eroo 11/4/2023, 23:35

:)


_________________
Fortitude is the marshal of thought, the armor of the will, and the fort of reason.
(Francis Bacon)
Eroo
Eroo

Posts : 75033
2016-07-22


Back to top Go down

Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja Empty Re: Ono kad Srbi osjete kako je kad te netko prisvaja

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum