ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara"

Page 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara" - Page 2 Empty Re: Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara"

Post by RayMabus 19/2/2023, 00:27

“Svaki dan u svijetu prikupljaju se milijuni podataka: iz svemira iz preko 50 satelita; iz oceana od 400 usidrenih bova, 1250 plovećih plutača i 7300 brodova; 4 000 zrakoplova iz oko 40 komercijalnih zrakoplovnih kompanija, 10 000 automatiziranih i zemaljskih promatračkih stanica te gotovo 1000 meteoroloških balona opremljenih radiosondama”, piše u priopćenju WMO-a.


 “Letovi balonom traju oko 2 sata, vršeći mjerenja tlaka, brzine vjetra, temperature i vlažnosti od tik iznad tla, pa do visine od 35 km”, rečeno je. Mogu prijeći mnogo kilometara prije nego što puknu i padnu natrag na Zemlju uz padobran.


Meteorološki baloni izrađeni su od prirodne gume ili sintetičkog lateksa na bazi polikloroprena, navodi WMO. Baloni od sintetičkog lateksa imaju mnogo sporiju stopu razgradnje od balona od prirodnog gumenog lateksa. Baloni su punjeni ili vodikom ili helijem. Stranice su debele oko 0,051 milimetar prije puštanja i bit će debele samo 0,0025 milimetara na tipičnim visinama pucanja.

Prilikom polijetanja baloni su široki manje od 2 metra, a tlak zraka oko balona se smanjuje što dovodi do toga da se plin u balonu širi što dovodi do toga da baloni znaju biti i 6 metara u promjeru. “Radiosonda pričvršćena na balon često će izdržati niske temperature i do -90C. “Odašiljač na radiosondi šalje podatke natrag opremi za praćenje na zemlji svake sekunde. Prateći položaj radiosonde, također možemo izračunati brzinu i smjer vjetra”, rečeno je. Mala baterija napaja radiosondu.

https://www.geopolitika.news/vijesti/meteoroloski-baloni-su-nuzni-za-globalna-mjerenja-kaze-svjetska-meteoroloska-organizacija/

Mala napomena pošto ovdje nije spomenuto : nema veze šta se on gore proširi tj promjer i volumen mu je veći al je gustoća rijeđa al je to ista masa koja je toliko lakša od zraka koji je gore rijeđi. To je ako ideš puno u vis ti izračuni.

RayMabus

Posts : 175409
2014-04-11


Back to top Go down

Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara" - Page 2 Empty Re: Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara"

Post by RayMabus 19/2/2023, 00:41

Sve ti se svodi na taj arhimedov zakon. Stvar je samo u tome šta je zrak rijeđi kako ideš gore. Dakle manje je gušći taj medij kroz koji plutaš itd.

Ako ćeš kilometar uvis : masa tereta tj ukupna masa pa promjer odnosno volumen i plin lakši od zraka te gustoće i doći će ti točno na kilometar visine i tu plutat. Ako ćeš pet a s tim istim teretom  onda samo veći promjer tj volumen. Ili neki lakši plin.

Ima te tablice za izračunavanje ako koga to zanima detaljno samo to nije previše bitno za ovu temu jer to oni ionako zakače i puste na par kilometara visine a ako i toliko da ometaju PZO i avijaciju i drugo ove sruge strane. To ovo kad pričamo o ometanju vojnom druge strane na samoj bojšnici balonima itd. Najčešće se koriste da ona druga strana aktivira PZO tako da je lociraš. Plus ima i drugih namjena al ova je najčešća.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175409
2014-04-11


Back to top Go down

Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara" - Page 2 Empty Re: Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara"

Post by RayMabus 19/2/2023, 00:58

Ovako, reflektira tj ima ove stranice na sebi pa radar ga hvata i onda misli neprijateljska letjelica il nekakva raketa il nešto al uglavnom kao imitira recimo ko da helikopter stoji tj lebdi tamo u zraku ( tako radar nešto hvata pošto odbija zrake ).

Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara" - Page 2 Photo_2023-02-15_19-33-05

Ostaci oborenog ili srušenog ruskog balona sa ugaonim reflektorom.


Zvaničnici ukrajinske vojske, samim tim i RV i PVO, obavestili su javnost da su u periodu od 12. do 15. februara u vazdušnom prostoru Ukrajine registrovani neprijateljski vazdušni ciljevi sa karakteristikama balona koji nose tzv uglovne reflektore. Smatra se da je ovo učinjeno kako bi se takvim sredstvima, koji imitiraju različite letelice, izazvala reakcija protivvazduhoplovne odbrane, bilo da je reč o otkrivanju položaja PVO zbog dejstva raketnih sistema, ili da bi sistem vazdušnog osmatranja bio zasićen lažnim ciljevima čime bi se ujedno odvratila pažnja od realnih opasnosti. Vlasti Kijeva izvestile su da je 15. februara iznad tog grada oboreno 6 balona.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175409
2014-04-11


Back to top Go down

Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara" - Page 2 Empty Re: Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara"

Post by marcellus 19/2/2023, 01:36

veber wrote:kolega očito ima nalog od partije.

po običaju piše tehničke gluparije.

na 20ak km ne lete balončeki, osim dječjih nakon ročkasa.

veberu nesrićo

piše jutarnji (prenosi iz amerikanskih novina) a ne ja

_________________
Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara" - Page 2 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara" - Page 2 Empty Re: Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara"

Post by marcellus 19/2/2023, 01:40

i po običaju praviš se pametan o stvarima o kojima znaš malo ili ništa

baloni lete do 30 km visine

High-altitude balloons are used as high flying vessels to carry scientific instruments (like weather balloons), or reach near-space altitudes to take footage or photos of the earth. These balloons can fly over 100,000 feet (30.5 km) into the air, and are designed to burst at a set altitude where the parachute will deploy to safely carry the payload back to earth.


_________________
Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara" - Page 2 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara" - Page 2 Empty Re: Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara"

Post by RayMabus 19/2/2023, 01:56

Vidim da je rekord s balonom bio 53 km.

Stvar je u gustoći. Ako nema u čemu plivat ( lebdit ) onda i ne može a šta ideš prema gore zrak odnosno medij u kom to pluta je rijeđi.



Gustoća zraka brzo opada s visinom: prosječna je vrijednost pri tlu 1.295 kg/m³, na 1 km visine 1.112 kg/m³, a na 5 km visine gustoća zraka pada već na 0.736 kg/m³. S tim je u svezi i promjena tlaka zraka ovisno o visini: u prosjeku je pri tlu tlak zraka 101.3 kPa, na 1 km visine oko 90 kPa, na 5.5 km visine 50 kPa. Na oko 16 km visine tlak zraka iznosi 1/100 tlaka pri tlu, a na visini nešto ispod 50 km 1/1000 tlaka zraka pri tlu, dok je gustoća zraka samo 0.001 kg/m³. 


Na visinama od nekoliko stotina km zrak je toliko rijedak da pojedine molekule prijeđu put i od više stotina metara, pa i kilometara, prije negoli se sudare s drugom česticom, pa se zato, s obzirom na gustoću zraka, već i na tim visinama može govoriti o zrakopraznom prostoru; zbog toga se gornja granica atmosfere ne može precizno odrediti.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175409
2014-04-11


Back to top Go down

Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara" - Page 2 Empty Re: Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara"

Post by RayMabus 19/2/2023, 02:04

Dva nevidljiva lovca F-22 Raptor iz zračne baze Langley pratila su balon dok stručnjaci nisu procijenili kako je opasnost od pada njegovih dijelova na naseljeno područje zanemariva. U svojoj su pratnji imali i dva "leteća tankera" KC-135 Stratotanker.

Tankere su pratila dva lovca F-15 iz zračne baze Barnes, a područje su nadgledali i HC-130 Hercules, zrakoplov za potragu na moru Obalne straže SAD-a, te mornarički izviđački zrakoplov P-8A Poseidon.

Radilo se o izuzetno složenoj operaciji iz niza razloga, od kojih su najveći izazovi bili visina na kojoj je letio balon i veličina njegove gondole koja je prema službenim izvorima, bila velika poput tri gradska autobusa.

Kineski balon letio je na visini od oko 60.000 stopa - oko 18 kilometara - što je znatno više od 10-12 kilometara na koliko lete civilni zrakoplovi, ali i od letne omotnice većine lovačkih zrakoplova u arsenalima svjetskih država. Na visini od 18 kilometara bilo bi potpuno nemoguće da bilo tko pogodi balon puškom ili drugim malokalibarskim oružjem. Naime, balon se nalazio čak i izvan dometa većine raketnih sustava protuzračne obrane.

Jedini raketni sustav kojim SAD raspolaže a koji bi teoretski mogao oboriti kineski balon bio bi PAC-3 Patriot, zamišljen za rušenje balističkih projektila, no i tu su postajali problemi - iako je izrazito velik, balon ima vrlo niski radarski i toplinski odjek pa je pitanje bi li ga radarski sustav Patriota uopće mogao razaznati. Rasprava je u svakom slučaju bila bespredmetna jer Washington ne raspolaže sustavima Patriot u kopnenom dijelu SAD-a - svi se nalaze na Pacifiku, u Europi ili na Bliskom istoku. Dok bi se sustav Patriot prebacio u SAD i postavio za obaranje, balon bi odavno napustio teritorij SAD-a.

Jedino oružje koje je moglo oboriti balon bio je upravo lovac F-22, jedan od rijetkih na svijetu koji zbog svojih velikih kontrolnih površina i usmjerivog ispuha može borbeno djelovati na visinama do 20 kilometara. Par lovaca F-22 pratio je balon tijekom cijelog leta iznad SAD-a, no stručnjaci Pentagona savjetovali su Bidenu da ga ne ruši nad kopnom.


Prvi, jedini javno izrečeni razlog bila je briga za ljude i imovinu. Masivna gondola, koja je visjela s još većeg balona, vjerojatno je težila nekoliko tona, a njezini bi dijelovi pri padu s 18 kilometara postigli vrlo opasnu brzinu zbog čega je postojao ozbiljan rizik od smrti, ozljeda ili velike materijalne štete.

Vojni stručnjaci nisu mogli procijeniti na koliko bi se dijelova i koje veličine raspala gondola, a mjesto na koje bi dijelovi padali s tolike visine gotovo je nemoguće predvidjeti izvan širokog kruga od više kilometara. Drugi vjerojatni razlog jest to što su obavještajne službe proučavale putanju balona kako bi zaključile koja postrojenja zanimaju Kineze. Čelnici oružanih snaga tvrde da je "balon onemogućen" u prikupljanju i slanju podataka.

Nakon rasprava vojnih stručnjaka balon je oboren uz pomoć projektila AIM-9X Sidewinder koji je ispalio jedan od dva lovca F-22. Nije poznata točna metoda kojom su se lovci koristili, no jedan od planova bio je da jedan od lovaca ispusti svoje toplinske mamce pokraj balona te da ih drugi iskoristi kako bi naciljao balon.

Dijelovi opreme raspršili su se na desetak kilometara široko područje pokraj obale Južne Karoline, na prosječnoj dubini od samo 16 metara, što će znatno olakšati njihovo prikupljanje. Ta je operacija predana u nadležnost FBI-a koji će analizirati sve pronađene dijelove.

U operaciji rušenja kineskog balona sudjelovalo osam američkih aviona i desetak vojnih brodova
RayMabus
RayMabus

Posts : 175409
2014-04-11


Back to top Go down

Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara" - Page 2 Empty Re: Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara"

Post by RayMabus 19/2/2023, 02:09

Kineski balon letio je na visini od oko 60.000 stopa - oko 18 kilometara - što je znatno više od 10-12 kilometara na koliko lete civilni zrakoplovi, ali i od letne omotnice većine lovačkih zrakoplova u arsenalima svjetskih država.

Jedino oružje koje je moglo oboriti balon bio je upravo lovac F-22, jedan od rijetkih na svijetu koji zbog svojih velikih kontrolnih površina i usmjerivog ispuha može borbeno djelovati na visinama do 20 kilometara.

--

Znači ovi kineski je na toj nekoj visini od 18 km

Gustoća zraka brzo opada s visinom: prosječna je vrijednost pri tlu 1.295 kg/m³, na 1 km visine 1.112 kg/m³, a na 5 km visine gustoća zraka pada već na 0.736 kg/m³. S tim je u svezi i promjena tlaka zraka ovisno o visini: u prosjeku je pri tlu tlak zraka 101.3 kPa, na 1 km visine oko 90 kPa, na 5.5 km visine 50 kPa. 

Na oko 16 km visine tlak zraka iznosi 1/100 tlaka pri tlu, a na visini nešto ispod 50 km 1/1000 tlaka zraka pri tlu, dok je gustoća zraka samo 0.001 kg/m³. 


Prilikom polijetanja baloni su široki manje od 2 metra, a tlak zraka oko balona se smanjuje što dovodi do toga da se plin u balonu širi što dovodi do toga da baloni znaju biti i 6 metara u promjeru.



S tim da ako ćeš ovako na 20 km taj početni promjer mora biti i veći tako da je veći volumen jer gore je mala gustoća medija tj zraka u kojem ovo pluta.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175409
2014-04-11


Back to top Go down

Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara" - Page 2 Empty Re: Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara"

Post by RayMabus 19/2/2023, 02:18

marcellus wrote:i po običaju praviš se pametan o stvarima o kojima znaš malo ili ništa

baloni lete do 30 km visine

High-altitude balloons are used as high flying vessels to carry scientific instruments (like weather balloons), or reach near-space altitudes to take footage or photos of the earth. These balloons can fly over 100,000 feet (30.5 km) into the air, and are designed to burst at a set altitude where the parachute will deploy to safely carry the payload back to earth.

Mogu al taj šta ide dosta u vis a posebno ti iznad 20 km moraju imat veliki promjer i kvaliteta tog materijala od koje je balon mora bit izdržljiva.

Ti šta su za iznad 20 km za tu zonu do 30 km to su neki specijalni. U smislu izrade specijalni. Mora bit kvalitetno napravljen. I veći po promjeru.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175409
2014-04-11


Back to top Go down

Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara" - Page 2 Empty Re: Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara"

Post by RayMabus 19/2/2023, 02:29

Ti baloni šta mogu tako visoko iznad 22 km recimo to je neka posebna priča.

Tu nema gustoće skoro pa uopće i taj balon mora bit veći volumenom dakle promjer veći, i taj materijal mora em bit rastezljiv a istovremeno nepropustan ( da ne pušta taj plin koji je lakši od zraka dakle kisika jel ) i otporan i na te niže temperature i lagan skroz.

To nije onaj kineski sve po 12 kuna. Taj dođe malo više.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175409
2014-04-11


Back to top Go down

Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara" - Page 2 Empty Re: Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara"

Post by veber 19/2/2023, 12:07

marcellus wrote:
veber wrote:kolega očito ima nalog od partije.

po običaju piše tehničke gluparije.

na 20ak km ne lete balončeki, osim dječjih nakon ročkasa.

veberu nesrićo

piše jutarnji (prenosi iz amerikanskih novina) a ne ja
opet pišeš o stvarima o kojima ne znaš.
na topli zrak je plafon 8km
na helij može 20km
vojni mogu više
balon koji leti više od 10km, a punjen je helijem, doći će do širenja istog, balona zbog helija.
zato imaš regulatore pritiska iliti klapne kao i na termo balonima.
ako ti ne treba oprema i balon jednostavno ga pustiš.
ako ti treba onda moraš imati napajanje, spremnike za helij koji će ga vratiti natrag, računalo.

ti si novinar, ja sam ipak strojar sa školom.
(za domaću zadaću, zak podmornice imaju kružni presjek?)

_________________
smrt baterijama sloboda Dizelu.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara" - Page 2 Empty Re: Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara"

Post by RayMabus 19/2/2023, 12:16

NACIONALNA SIGURNOST
Je li F-22 oborio mali radio balon hobi grupe iz Illinoisa?
Ažurirano 18. veljače, 20231:20 PM ET
BILL CHAPPELL

Cvrkut
Becky Sullivan
BECKY SULLIVAN

Cvrkut

F-22 Raptor oborio je objekt u zraku prošle subote, u incidentu koji bi se mogao povezati s balonom koji je u nebo pustio hobi klub. Američki dužnosnici kažu da još uvijek istražuju.
1. poručnik Sam Eckholm/SAD Zračne snage
Je li obračun supersila isprovocirao SAD da upotrijebi borbeni zrakoplov za obaranje istraživačkog balona grupe hobista u Kanadi? To je pitanje na koje javnost - i FBI - žele odgovoriti, nakon što je američka vojska prošlog vikenda oborila nekoliko neidentificiranih objekata u zraku.

Vojni glasnogovornik rekao je za NPR kako oni razumiju da je FBI razgovarao s dotičnom hobističkom grupom - Northern Illinois Bottlecap Balloon Brigade, smještenom sjeverno od Chicaga - u očitom pokušaju da se utvrdi je li njihov mali balon možda nenamjerno izazvao veliku gužvu .

NLO-i? Objekti u zraku? Što znamo o 4 nedavna pucnjave
NACIONALNA SIGURNOST
NLO-i? Objekti u zraku? Što znamo o 4 nedavna pucnjave
No, članovi hobističkog kluba upozoravaju da je njihov balon, čiji je radijski pozivni znak K9YO-15 nestao u akciji, prerano reći je li ga oborio ratni zrakoplov. Također kažu da njihova lansiranja balona slijede sve federalne propise.

Bidenova administracija rekla je u petak da ne može potvrditi nikakva izvješća koja potencijalno identificiraju objekte koji su oboreni, pozivajući se na istrage koje su u tijeku.

Postavljaju se pitanja o objektu oborenom iznad Yukona
Još uvijek neobjašnjeni incident započeo je 10. veljače, kada su američki obrambeni dužnosnici otkrili "objekt u zraku na velikoj visini" iznad američkog zračnog prostora na Aljasci, nekoliko dana nakon što je kineski balon preletio veći dio kontinentalnog SAD-a.

Poruka sponzora

Dva lovca F-22 poslana su da prate misteriozni objekt iznad Aljaske. Kada je prešao međunarodnu granicu s Kanadom, zrakoplovi Kraljevskih kanadskih zračnih snaga pridružili su se formaciji. To je brzo potaknulo razgovore između predsjednika Bidena i kanadskog premijera Justina Trudeaua te između ministra obrane Lloyda Austina i kanadske ministrice obrane Anite Anand.

Uz odobrenu upotrebu sile, američki F-22 upotrijebio je projektil AIM-9X Sidewinder da obori cilindrični objekt iznad kanadskog teritorija Yukon 11. veljače.

Dužnosnici još nisu ponudili objašnjenje o podrijetlu ili namjeni neidentificiranog predmeta. Ali u zajednici zaljubljenika u balone hobiste brzo se pojavila intrigantna teorija: da je "pico" balon na velikoj nadmorskoj visini, sličan balonu za zabave iz Mylara, bačen s neba.

I kako to već biva, subota, 11. veljače, bila je posljednji put da se amaterska grupa u Illinoisu čula iz svog balona.

"98% sigurnosti" da je to isti balon, kaže stručnjak
"Prije nego što je balon Yukon oboren, mi amateri gledali smo [K9YO-15] kako ide prema Aljasci", rekao je za NPR Dan Bowen, konzultant za stratosferske balone.

Američka vojska oborila je neidentificirani objekt iznad kanadskog teritorija Yukon
NACIONALNA SIGURNOST
Američka vojska oborila je neidentificirani objekt iznad kanadskog teritorija Yukon
Bowen, koji je prije 12 godina pomogao u istraživanju i dizajnu malih balona poput onog koji koristi klub iz Illinoisa, kaže da su on i drugi koristili web stranicu za praćenje kako bi pratili K9YO-15. Alat također daje prognozu vjerojatne putanje lutajućeg balona.

Kada je predviđanje pokazalo da K9YO-15 ide s Aljaske iznad Yukona, rekao je Bowen, "stvarno smo se nadali da neće biti presretnut. Ali znali smo u trenutku kada je presretanje prijavljeno, čije je i koje je."

Poruka sponzora

Na pitanje vjeruje li da je balon Bottlecap Balloon Brigade Sjevernog Illinoisa oboren, Bowen nije oklijevao.

"Da. Apsolutno", rekao je. "Znate, rekao bih s 98% sigurnosti."

Glasnogovornik NORAD-a, zajedničke američko-kanadske vojne organizacije, rekao je za NPR u petak da je FBI, prema njihovom razumijevanju, razgovarao s hobi klubom balona.

Predstavnici FBI-a i NORAD-a rekli su za NPR u petak da nemaju novih informacija za dati, a FBI je rekao da je "ukupna operacija oporavka u tijeku". Ali kanadski dužnosnici rekli su u petak da su prekinuli operaciju nakon što su bezuspješno pretražili "područje najveće vjerojatnosti". "S obzirom na snježne padaline koje su padale, sve je manja vjerojatnost da će objekt biti pronađen i trenutačno uvjerenje da objekt nije povezan sa scenarijem koji opravdava izvanredne napore u potrazi", rekla je Kraljevska kanadska konjička policija da prekida potragu.

Balon je već 6 puta obišao Zemlju
K9YO-15 lansirali su prošle jeseni članovi kluba Bottlecap Balloon — grupa je svoje ime dobila po Pixarovom filmu Up, koji ističe i balone i čep za bocu.

Njegovo putovanje započelo je lansiranjem iz Libertyvillea, Ill., 10. listopada 2022. Prije nego što je nestao, bio je jedan od klupskih balona koji su najduže letjeli u svojih 123 dana u zraku, oplovio je Zemlju gotovo sedam puta.

Klub je u utorak objavio posljednje poznate koordinate balona i njegovu predviđenu putanju. "Za sada zovemo Pico Balloon K9YO Missing in Action", napisao je organizator kluba Cary Willis.

U danima nakon toga, rasla su nagađanja o mogućnosti da su američke zračne snage oborile srebrni Mylar balon od 32 inča. U petak je NIBBB objavio priopćenje u kojem se kaže da trenutno nema veze između njegovog balona i neidentificiranog objekta koji je prošlog vikenda oborio F-22.

Poruka sponzora

"Kao što je naširoko objavljeno, niti jedan dio objekta koji je srušio zrakoplov američkih zračnih snaga iznad teritorija Yukona nije pronađen", napisao je klub. "Dok se to ne dogodi i dok se ne potvrdi da je taj objekt piko balon koji se može identificirati, bilo kakve tvrdnje ili tvrdnje da je naš balon bio uključen u taj incident nisu potkrijepljene činjenicama."

Predstavnik kluba nije odgovorio na zahtjev za intervju.

Ne bi vam trebao projektil da srušite balon
Baloni poput K9YO-15 su jeftini - kada su ga pitali za procjenu troškova, Bowen je odgovorio: "Mislim da ne biste probili 100 dolara."

"Neki od njih su isti srebrni baloni koje kupujete u trgovini", rekao je, "i mislim od istog proizvođača istog modela."

Nakon lansiranja, baloni se šire dok se penju, nadimajući se sve dok se ovojnica od mylara ne stisne. Prestaju se dizati na visinama gdje je gustoća zraka jednaka gustoći balona. Pico baloni "samo plutaju na isti način na koji to radi riblji mjehur ili podmornica ispod vode", rekao je Bowen.

Jedna stvar zbog koje bi moglo biti teško srušiti pico balon, rekao je Bowen, je njegova mala veličina. "Cijela stvar koju balon podiže je tiskana ploča veličine posjetnice i dvije male solarne ćelije tanke poput svilenog papira", rekao je.

Te karakteristike pomažu balonima da zadovolje zakonske propise koji zahtijevaju da ne predstavljaju opasnost za zrakoplove. Napravljene su da budu sigurne — i nije potreban projektil da ih uništi.

"Ovi baloni su pod tlakom ispod točke pucanja", rekao je Bowen. "Dakle, ako ih možete pogoditi turbulencijom [zrakoplova], puknut će. Ako budu pogođeni zvučnim udarom iz blizine, apsolutno će puknuti. To su najlakši načini da ih puknete."

Klub Bottlecap kaže da njegovi baloni ponekad utihnu
U svom priopćenju od petka, klub je također istaknuo da je normalno da piko baloni izgube dodir. "Nije neuobičajeno da između primljenih prijenosa prođe značajan vremenski period", objasnili su, dodajući da je K9YO-15 prije otišao u MIA oko Božića prije nego što se ponovno pojavio krajem siječnja.

Poruka sponzora

Jedno od objašnjenja je da GPS pingovi balona zahtijevaju solarnu energiju. Na višim geografskim širinama zimi - poput nedavne putanje K9YO-15 - sićušni solarni paneli mogu se boriti da prime dovoljno sunčeve svjetlosti da napajaju lagane sustave balona.

Balon je bio opremljen GPS modulom, odašiljačem, malenim računalom i malim paketom solarnih panela. Njegova ukupna težina tereta bila je samo 16,4 grama, ili oko pola unce, prema postu na blogu o lansiranju.

Savezni zakon zahtijeva da većina velikih letećih objekata bude registrirana pri Saveznoj upravi za zrakoplovstvo. Ali amaterski piko baloni, poput K9YO-15, toliko su mali i lagani da ne podliježu tim zahtjevima. (Njegov radio odašiljač registriran je kod FCC-a.)

Amateri čekaju moguće promjene politike
Ljubitelji balona kažu da su sretni zbog tolikog interesa za svoj hobi. I nadaju se da će to moći nastaviti, čak i ako SAD i druge zemlje usvoje nova pravila.

"Često ih lansiraju školarci", rekao je Bowen. "Amateri koji su ovo shvatili otišli su u škole kako bi ih oduševili za znanost i inženjerstvo, a djeca jednostavno obožavaju mogućnost da vide svoje malo robotsko stvorenje kako luta planetom."

Učenici prate svoje balone, slično kao u klubu Bottlecap Brigade. Dok SAD i druge zemlje ponovno gledaju na balone i objekte na velikim visinama, Bowen primjećuje da još uvijek ima 10 do 20 balona koji putuju svijetom - "i ne postoji način da ih srušimo na daljinu."
RayMabus
RayMabus

Posts : 175409
2014-04-11


Back to top Go down

Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara" - Page 2 Empty Re: Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara"

Post by Serbinho-3 19/2/2023, 12:20

RayMabus wrote:Kineski balon letio je na visini od oko 60.000 stopa - oko 18 kilometara - što je znatno više od 10-12 kilometara na koliko lete civilni zrakoplovi, ali i od letne omotnice većine lovačkih zrakoplova u arsenalima svjetskih država.

Jedino oružje koje je moglo oboriti balon bio je upravo lovac F-22, jedan od rijetkih na svijetu koji zbog svojih velikih kontrolnih površina i usmjerivog ispuha može borbeno djelovati na visinama do 20 kilometara.

--

Znači ovi kineski je na toj nekoj visini od 18 km

Gustoća zraka[size=33] brzo opada s visinom: prosječna je vrijednost pri tlu 1.295 [/size][size=33]kg/m³[/size][size=33], na 1 km visine 1.112 kg/m³, a na 5 km visine gustoća zraka pada već na 0.736 kg/m³. S tim je u svezi i promjena [/size][size=33]tlaka[/size][size=33] zraka ovisno o visini: u prosjeku je pri tlu tlak zraka 101.3 k[/size][size=33]Pa[/size][size=33], na 1 km visine oko 90 kPa, na 5.5 km visine 50 kPa. [/size]

[size=33]Na oko 16 km visine tlak zraka iznosi 1/100 tlaka pri tlu, a na visini nešto ispod 50 km 1/1000 tlaka zraka pri tlu, dok je gustoća zraka samo 0.001 kg/m³. [/size]


[size=33]Prilikom polijetanja baloni su široki manje od 2 metra, a tlak zraka oko balona se smanjuje što dovodi do toga da se plin u balonu širi što dovodi do toga da baloni znaju biti i 6 metara u promjeru.
[/size]


S tim da ako ćeš ovako na 20 km taj početni promjer mora biti i veći tako da je veći volumen jer gore je mala gustoća medija tj zraka u kojem ovo pluta.



Zamisli balon od 10 dolara ih vozi, industriju od 100-tinu

milijardi dolara.

Da je bio jos neki km vise, mogli bi samo da ga gledaju.

Odlicno sredstvo za ratovanje a ne kosta nista.

Pored Helijuma, postoji i drugi gas, mozda nadjem kasnije.

Hoce i ljude u svemir da salju sa balonima, relativno gde

pocinje svemir, Stratosfera i tako to.

Ne mislim da je sigurno, opet se moze desiti bilo sta

nepredvidjeno, tako da nisam za slanje ljudi, ali ovako za

ostalo, baloni su super.

Cak stavise mislim da bi mogli i teret prenositi, naravno,

treba videti da li je to moguce instalirati na vrhu istog neki

motor i slicno.

To je najveci nedostatak, jer ne mozes ga kontrolisati,  ide

gde ga vetar gura.

Ja sam jednom leteo sa tim na vazduh, on cesto pali taj

plamen da zagreje, zatim prati vozilom drugi i sletis na neku

poljanju.

To je ovde skupo, ide oko 350 eura po osobi.

Kod nas je znatno jeftinije
Serbinho-3
Serbinho-3

Posts : 26384
2014-08-25

Lokacija: : Italy

Back to top Go down

Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara" - Page 2 Empty Re: Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara"

Post by RayMabus 19/2/2023, 12:26

RayMabus wrote:
Još uvijek neobjašnjeni incident započeo je 10. veljače, kada su američki obrambeni dužnosnici otkrili "objekt u zraku na velikoj visini" iznad američkog zračnog prostora na Aljasci, nekoliko dana nakon što je kineski balon preletio veći dio kontinentalnog SAD-a.


Dužnosnici još nisu ponudili objašnjenje o podrijetlu ili namjeni neidentificiranog predmeta. Ali u zajednici zaljubljenika u balone hobiste brzo se pojavila intrigantna teorija: da je "pico" balon na velikoj nadmorskoj visini, sličan balonu za zabave iz Mylara, bačen s neba.

Baloni poput K9YO-15 su jeftini - kada su ga pitali za procjenu troškova, Bowen je odgovorio: "Mislim da ne biste probili 100 dolara."

"Neki od njih su isti srebrni baloni koje kupujete u trgovini", rekao je, "i mislim od istog proizvođača istog modela."

Nakon lansiranja, baloni se šire dok se penju, nadimajući se sve dok se ovojnica od mylara ne stisne. Prestaju se dizati na visinama gdje je gustoća zraka jednaka gustoći balona. Pico baloni "samo plutaju na isti način na koji to radi riblji mjehur ili podmornica ispod vode", rekao je Bowen.

Jedna stvar zbog koje bi moglo biti teško srušiti pico balon, rekao je Bowen, je njegova mala veličina. "Cijela stvar koju balon podiže je tiskana ploča veličine posjetnice i dvije male solarne ćelije tanke poput svilenog papira", rekao je.

Te karakteristike pomažu balonima da zadovolje zakonske propise koji zahtijevaju da ne predstavljaju opasnost za zrakoplove. Napravljene su da budu sigurne — i nije potreban projektil da ih uništi.

"Ovi baloni su pod tlakom ispod točke pucanja", rekao je Bowen. "Dakle, ako ih možete pogoditi turbulencijom [zrakoplova], puknut će. Ako budu pogođeni zvučnim udarom iz blizine, apsolutno će puknuti. To su najlakši načini da ih puknete."



Last edited by RayMabus on 19/2/2023, 12:28; edited 1 time in total
RayMabus
RayMabus

Posts : 175409
2014-04-11


Back to top Go down

Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara" - Page 2 Empty Re: Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara"

Post by veber 19/2/2023, 12:28

RayMabus wrote:Kineski balon letio je na visini od oko 60.000 stopa - oko 18 kilometara - što je znatno više od 10-12 kilometara na koliko lete civilni zrakoplovi, ali i od letne omotnice većine lovačkih zrakoplova u arsenalima svjetskih država.

Jedino oružje koje je moglo oboriti balon bio je upravo lovac F-22, jedan od rijetkih na svijetu koji zbog svojih velikih kontrolnih površina i usmjerivog ispuha može borbeno djelovati na visinama do 20 kilometara.

--

Znači ovi kineski je na toj nekoj visini od 18 km

Gustoća zraka brzo opada s visinom: prosječna je vrijednost pri tlu 1.295 kg/m³, na 1 km visine 1.112 kg/m³, a na 5 km visine gustoća zraka pada već na 0.736 kg/m³. S tim je u svezi i promjena tlaka zraka ovisno o visini: u prosjeku je pri tlu tlak zraka 101.3 kPa, na 1 km visine oko 90 kPa, na 5.5 km visine 50 kPa. 

Na oko 16 km visine tlak zraka iznosi 1/100 tlaka pri tlu, a na visini nešto ispod 50 km 1/1000 tlaka zraka pri tlu, dok je gustoća zraka samo 0.001 kg/m³. 


Prilikom polijetanja baloni su široki manje od 2 metra, a tlak zraka oko balona se smanjuje što dovodi do toga da se plin u balonu širi što dovodi do toga da baloni znaju biti i 6 metara u promjeru.



S tim da ako ćeš ovako na 20 km taj početni promjer mora biti i veći tako da je veći volumen jer gore je mala gustoća medija tj zraka u kojem ovo pluta.
ti si se barem potrudio.
najčešće izbjegavam tvoje upise.
ali za razliku od marca dao si si truda.
pohvalno.

problem helija je da padom pritiska expandira.
gustoća mu je mala 0,16 i samim time ima želju pod niskim pritiskom širiti se.
to se riješava klapnama koje djeluju na pritisak pa ispuste višak helija.
ako ga trebaš natrag onda moraš imati helij u spremnicima, a svaki standarni je nekih 80kg.
moraš imati regulatore pritisaka, servo motore, baterije.
pride moraš računati masu u odnosu na volumen.

ali marc je strojar, a ja žurnalist.

_________________
smrt baterijama sloboda Dizelu.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara" - Page 2 Empty Re: Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara"

Post by RayMabus 19/2/2023, 12:31

"Prije nego što je balon Yukon oboren, mi amateri gledali smo [K9YO-15] kako ide prema Aljasci", rekao je za NPR Dan Bowen, konzultant za stratosferske balone.

--

Stratosfera počima od 10 km pa naviše do nekih 55 km

prije 2 dana — It says pico balloons have a 32in diameter and 100in circumference, and they have a cruising altitude between 32,000 and 50,000ft, a similar ...

32 tisuće stopa = 9750 metara

50 tisuća stopa = 15 250 metara

Ne piše visina na kojoj su ga oborili al ovo je to : stratosferske balon dakle mora biti iznad 10 km čim je stratosfera te su ovdje naveli okvirno da je to između 10 km i 15 km tj ta visina na kojoj je srušen taj iznad Yukona.


Nisu dali točnu visinu tog balona kojeg su srušili iznad Yukona il ja bar nisam našao taj podatak pa ovako tražim koja je to visina onda tj barem okvirno da utvrdim  o čemu je to riječ tj koja razina balona.


Last edited by RayMabus on 19/2/2023, 12:35; edited 3 times in total
RayMabus
RayMabus

Posts : 175409
2014-04-11


Back to top Go down

Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara" - Page 2 Empty Re: Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara"

Post by prckov 19/2/2023, 12:32

aj nek obore ovaj ako smiju


Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara" - Page 2 Fonh9210

_________________
teza = socijalizam
antiteza = kapitalizam
sinteza = odrzivi socijalizam, odnosno =  odrzivi razvoj, odnosno = "degrowth communism"
Ili kako Klaus kaze = "economy of caring and sharing"
prckov
prckov

Posts : 34057
2014-04-19


Back to top Go down

Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara" - Page 2 Empty Re: Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara"

Post by veber 19/2/2023, 12:36

Serbinho-3 wrote:
RayMabus wrote:Kineski balon letio je na visini od oko 60.000 stopa - oko 18 kilometara - što je znatno više od 10-12 kilometara na koliko lete civilni zrakoplovi, ali i od letne omotnice većine lovačkih zrakoplova u arsenalima svjetskih država.

Jedino oružje koje je moglo oboriti balon bio je upravo lovac F-22, jedan od rijetkih na svijetu koji zbog svojih velikih kontrolnih površina i usmjerivog ispuha može borbeno djelovati na visinama do 20 kilometara.

--

Znači ovi kineski je na toj nekoj visini od 18 km

Gustoća zraka[size=33] brzo opada s visinom: prosječna je vrijednost pri tlu 1.295 [/size][size=33]kg/m³[/size][size=33], na 1 km visine 1.112 kg/m³, a na 5 km visine gustoća zraka pada već na 0.736 kg/m³. S tim je u svezi i promjena [/size][size=33]tlaka[/size][size=33] zraka ovisno o visini: u prosjeku je pri tlu tlak zraka 101.3 k[/size][size=33]Pa[/size][size=33], na 1 km visine oko 90 kPa, na 5.5 km visine 50 kPa. [/size]

[size=33]Na oko 16 km visine tlak zraka iznosi 1/100 tlaka pri tlu, a na visini nešto ispod 50 km 1/1000 tlaka zraka pri tlu, dok je gustoća zraka samo 0.001 kg/m³. [/size]


[size=33]Prilikom polijetanja baloni su široki manje od 2 metra, a tlak zraka oko balona se smanjuje što dovodi do toga da se plin u balonu širi što dovodi do toga da baloni znaju biti i 6 metara u promjeru.
[/size]


S tim da ako ćeš ovako na 20 km taj početni promjer mora biti i veći tako da je veći volumen jer gore je mala gustoća medija tj zraka u kojem ovo pluta.



Zamisli balon od 10 dolara ih vozi, industriju od 100-tinu

milijardi dolara.

Da je bio jos neki km vise, mogli bi samo da ga gledaju.

Odlicno sredstvo za ratovanje a ne kosta nista.

Pored Helijuma, postoji i drugi gas, mozda nadjem kasnije.

Hoce i ljude u svemir da salju sa balonima, relativno gde

pocinje svemir, Stratosfera i tako to.

Ne mislim da je sigurno, opet se moze desiti bilo sta

nepredvidjeno, tako da nisam za slanje ljudi, ali ovako za

ostalo, baloni su super.

Cak stavise mislim da bi mogli i teret prenositi, naravno,

treba videti da li je to moguce instalirati na vrhu istog neki

motor i slicno.

To je najveci nedostatak, jer ne mozes ga kontrolisati,  ide

gde ga vetar gura.

Ja sam jednom leteo sa tim na vazduh, on cesto pali taj

plamen da zagreje, zatim prati vozilom drugi i sletis na neku

poljanju.

To je ovde skupo, ide oko 350 eura po osobi.

Kod nas je znatno jeftinije
još jedan stručnjak.

balon na topli zrak s kojim si letio ima 4 plamenika, bolji imaju 6, neki i osam.
letio si na topli zrak koji je plamenik na propan/butan stvorio.
teoretski možeš i kućni štednjak koristiti za to.

kineski lampioni koriste svjećicu i odlete u nebo. nakon toga negdje padnu.

nakon 15km zrak je skroz rijedak.
najviše što borbeni avioni idu je nekih 25km. ali onda imaju kisik da mi motori mogli raditi.

ovaj tip balona je jako skup zbog dvostuke konstrukcije.
u biti balon u balonu.

_________________
smrt baterijama sloboda Dizelu.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara" - Page 2 Empty Re: Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara"

Post by RayMabus 19/2/2023, 12:38

veber wrote:
na topli zrak je plafon 8km
na helij može 20km
vojni mogu više
balon koji leti više od 10km, a punjen je helijem, doći će do širenja istog, balona zbog helija.
zato imaš regulatore pritiska iliti klapne kao i na termo balonima.
ako ti ne treba oprema i balon jednostavno ga pustiš.
ako ti treba onda moraš imati napajanje, spremnike za helij koji će ga vratiti natrag, računalo.
Da, to su neke granice okvirno tj podijele.

Ti iznad 20 km di ni Raptor avion ne može jer je tamo već mala gustoća zraka to su ovi od NASE i vojske itd a ujedno su povezani i s meterološkim organizacijama tako da su to projekti a ne ovi baloni koje kupiš u sve po 12 kineskoj trgovini.

S tim da ovo sve po 12 kuna se odnosi na sam balon a ne i ovu neku opremu koju ćeš mu stavit kao teret ( obično gps, neke male solarne ploče za napajanje, neki mali uređaji za mjerenje itd ).
RayMabus
RayMabus

Posts : 175409
2014-04-11


Back to top Go down

Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara" - Page 2 Empty Re: Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara"

Post by RayMabus 19/2/2023, 12:43

Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara" - Page 2 NewFile-2

Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara" - Page 2 Screenshot_1893
RayMabus
RayMabus

Posts : 175409
2014-04-11


Back to top Go down

Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara" - Page 2 Empty Re: Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara"

Post by RayMabus 19/2/2023, 12:50

veber wrote:

nakon 15km zrak je skroz rijedak.
najviše što borbeni avioni idu je nekih 25km. ali onda imaju kisik da mi motori mogli raditi.

Da, imaju kiski.

Nedavno su Ukri gađali ruske bombardere na tlu a taman kamion za punjenje kisikom bio kraj njega.

Za gorenje su potrebne tri stvari : otvoreni plamen ( visoka temperatura ), kisik i goriva tvar a gore je kisik rijedak pa iz spremnika koje nose u sebi direktno upumpavaju svoj kisik u motor odnosno tamo di triba da bi uopće imao ovo tj da to uopće pali :

Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara" - Page 2 1280px-Tupolev_Tu22M3_bn48_2021

https://en.wikipedia.org/wiki/Tupolev_Tu-22M
RayMabus
RayMabus

Posts : 175409
2014-04-11


Back to top Go down

Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara" - Page 2 Empty Re: Cirkus: "Mislim da su sidewinderom od 400.000 dolara srušili moj balon od 13 dolara"

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum