ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova na tipkovnici?

Go down

Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova na tipkovnici? Empty Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova na tipkovnici?

Post by catabbath 3/1/2023, 14:13

Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova na tipkovnici?

Stigao nam euro, a s njim i potreba za pisanjem njegove službene oznake € pa, ako ne znate kako otipkati taj znak, a i neke druge znakove, evo nekoliko načina



Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova na tipkovnici? Kako-do-znaka-za-euro-i-do-drugih-posebnih-znakova-na-tipkovnici_QrhRdN
S dolarom vjerojatno većina nema problema - na tipkovnicama ucrtan je na tipku na alfanumeričkom dijelu s oznakom 4, dakle do znaka za dolar ($) dolazi se kombinacijom tipki
Code:
Shift
+
Code:
4
. S eurom stvar je dosta kompliciranija, jer se ta valuta, sada ujedno i naša valuta, pojavila mnogo kasnije, a tipkovničke kombinacije s tipkom Shift već su bile zauzete.

1. Utipkavanje znaka za euro

Tako je kod većine tipkovničkih rasporeda odlučeno da se do oznake za euro (€) dolazi tipkovničkom kombinacijom
Code:
AltGr
+
Code:
E
. Dakle, pritisnite tipku
Code:
AltGr
i držite je pritisnutom, pritisnite i otpustite tipku
Code:
E
pa potom otpustite i
Code:
AltGr
.
Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova na tipkovnici? Kako-do-znaka-za-euro-i-do-drugih-posebnih-znakova-na-tipkovnici_BP5j5XOtprilike ovako to izgleda kad utipkavate znak €
AltGr je tipka obično smještena tik do razmaknice, s njezine desne strane i kolokvijalno je poznata kao "desni Alt", pogotovo ako imate tipkovnicu s američkim rasporedom slova pa na toj tipki piše samo Alt. Preduvjet da AltGr ili "desni Alt" doista i funkcionira kao tipka AltGr je da u Windowsima imate odabran hrvatski raspored slova (ili neki drugi koji "prepoznaje" tu tipku). Primjerice, u američkom engleskom rasporedu tipka AltGr ne postoji, nego je ta tipka ekvivalentna tipki Alt.
Kod hrvatskog rasporeda (a i kod većine drugih), umjesto tipke AltGr možete koristiti kombinaciju tipki Ctrl+Alt, dakle za utipkavanje znaka € pritisnete i zadržite
Code:
lijevi Ctrl
i
Code:
lijevi Alt
, pritisnete tipku
Code:
E
pa otpustite
Code:
lijevi Ctrl
i
Code:
lijevi Alt
.
Svakako provjerite oznake na tipkovnici. Postoji i barem teoretska mogućnost da se kod neke tipkovnice do znaka € dolazi u kombinaciji s tipkom
Code:
Fn
, ako je tipkovnica ima.

2. Drugi znakovi pomoću AltGr

Znak € samo je jedan od znakova do kojeg možete doći preko AltGr-a. Ako imate tipkovnicu s otisnutim svim relevantnim znakovima za naše područje, s tipkovnice možete iščitati raspoložive znakove. To su sekundarne oznake na tipkama sa slovima i tercijarne oznake na tipkama s brojevima (na tipkama s brojevima sekundarne oznake su znakovi koji se dobiju uz kombinaciju s tipkom
Code:
Shift
).
Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova na tipkovnici? Kako-do-znaka-za-euro-i-do-drugih-posebnih-znakova-na-tipkovnici_pRJJWPOn-Screen Keyboard (Zaslonska tipkovnica) - korisno za tipkanje mišem ili stylusom, ali i za bolje snalaženje s tipkovnicom kad se koriste modifikatori (primarno Shift i AltGr)
Ako nemate takvu tipkovnicu s hrvatskim rasporedom, primjerice imate li tipkovnicu za njemačko ili američko tržište, ili vam se ne da pogledavati na tipkovnicu, možete se poslužiti Windowsovom ekranskom tipkovnicom. Kod Windowsa s engleskim sučeljem to je On-Screen Keyboard, a kod Windowsa s hrvatskim Zaslonska tipkovnica (OSK). Kad se učita, jednostavno mišem kliknite na tipku AltGr na njoj i ostat će vam prikazane tipke sa znakovima koje možete dobiti u kombinaciji s tipkom AltGr.
Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova na tipkovnici? Kako-do-znaka-za-euro-i-do-drugih-posebnih-znakova-na-tipkovnici_lkoeOgOvako to izgleda kad se drži pritisnuta tipka AltGr - vidite koje sve znakove možete utipkati u kombinaciji s tom tipkom
Tako možete vidjeti da do tilde (~) dolazite kombinacijom
Code:
AltGr
+
Code:
1
, do kose crte ulijevo (backslash, \) kombinacijom
Code:
AltGr
+
Code:
Q
, do pipea (|) kombinacijom
Code:
AltGr
+
Code:
W
, do znaka @ kombinacijom tipki
Code:
AltGr
+
Code:
V
, do vitičastih zagrada kombinacijom tipke
Code:
AltGr
i
Code:
B
(za otvorenu) ili
Code:
N
(za zatvorenu vitičastu zagradu)...
Neki znakovi ipak će se malo drugačije ponašati – tipično znakovi za prijeglase. Oni će pričekati da iza njih pritisnete neko slovo u kombinaciji s kojim bi mogli stvoriti slovo s prijeglasom, a ako utipkano slovo ne može imati prijeglas, onda ćete dobiti i prijeglas i to slovo jedno iza drugog. Na isti se način ponaša i znak za stupanj (°).

3. Znakovi pomoću Alt + broj

Prije nego li je uvedena tipka
Code:
AltGr
, do dodatnih znakova moglo se doći držanjem tipke
Code:
Alt
i utipkavanjem specifičnog broja željenog znaka (obično je to ASCII ili Unicode broj konkretnog znaka, ali ne mora nužno biti te može ovisiti o odabranom tipkovničkom rasporedu u Windowsima) na numeričkom dijelu tipkovnice. Znači, potrebno ga je utipkati baš na onom desnom, "kalkulatorskom" dijelu tipkovnice, desno od kursorskih tipki, gdje se nalazi drugi Enter.
Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova na tipkovnici? Kako-do-znaka-za-euro-i-do-drugih-posebnih-znakova-na-tipkovnici_Pbycm2
Za utipkavanje znaka za euro, potrebno je držati tipku
Code:
Alt
i na numeričkom dijelu utipkati broj 
Code:
0

Code:
1

Code:
2

Code:
8
. Kako ćete do ostalih znakova? Možete pogledati ASCII tablicu pa pokušati utipkati ASCII broj željenog znaka. Ako ne znate ASCII broj konkretnog znaka ili ta metoda "ne pali", možete potražiti željeni znak na Wikipediji preko njegovog naziva, ili možda opisno, ili ga pronađete u popisu Unicode znakova na Wikipediji. Možda ćete tako doći do broja, ili možda konkretni znak ima svoju podstranicu na kojoj piše kojom ga metodom možete utipkati. A ako nikako drugačije, možete ga copy&pasteati.

4. Character Map

Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova na tipkovnici? Kako-do-znaka-za-euro-i-do-drugih-posebnih-znakova-na-tipkovnici_kEZBw8
Umjesto metode Alt + broj, možete se poslužiti i Windowsovim Character Mapom (Karta znakova u hrvatskom sučelju Windowsa, barem ako je vjerovati Microsoftovoj online podršci za korisnike). Kad pokretene Character Map iz izbornika Start, možete odabrati znak koji biste htjeli koristiti.
Ako samo jednom kliknete na njega, vidite ga uvećanog te, ako se do njega može doći kombinacijom Alt + broj na numeričkom dijelu tipkovnice, to će pisati u donjem-desnom kutu prozora, kao Keystroke: Alt+broj.
Klikom na gumb Select, ili dvoklikom na željeni znak, taj znak dodajete u polje za unos teksta Characters to copy. Kad ste dodali sve željene znakove, kliknete na gumb Copy i nakon toga taj niz znakova možete zalijepiti (paste,
Code:
Ctrl
+
Code:
V
) u nekoj drugoj aplikaciji.
Za lakše snalaženje u Character Mapu zgodno je uključiti Advanced view, nakon čega možete za Group by odabrati Unicode Subrange pa potom dobijete prozorčić s popisom kategorija znakova. Ako vas zanimaju valute, tu ćete odabrati Currency pa u glavnom prozoru Character Mapa dobiti samo oznake valuta. Na isti način možete profiltrirati hrpu drugih kategorija znakova.

5. "Baza" posebnih znakova

Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova na tipkovnici? Kako-do-znaka-za-euro-i-do-drugih-posebnih-znakova-na-tipkovnici_HFcsAVTekstualne datoteke mogu poslužiti za spremanje češće korištenih znakova, koje je teško ili nemoguće utipkati tipkovnicom. Uočite u statusnoj traci Notepada da piše UTF-8 - nužno je korištenje nekog od UTF (Unicode) načina kodiranja znakova, jer ANSI ne pokriva sve potencijalne znakove
Copy&pasteanje može vam biti spas ako često koristite jedne te iste posebne znakove. Umjesto da ih tražite po bespućima Interneta ili po Character Mapu kad vam zatrebaju, možete si sve imalo češće korištene posebne znakove spremiti u tekstualnu datoteku pa ih onda iz nje samo kopirate (
Code:
Ctrl
+
Code:
C
) te potom zalijepite tamo gdje vam trebaju (
Code:
Ctrl
+
Code:
V
).
Ako ćete za to koristiti Notepad, što je svakako najpraktičnije, datoteku obavezno morate spremiti s nekim UTF načinom kodiranja, umjesto ANSI-jem. Znači, kad idete na File > Save As, uočite lijevo od gumba Save opciju Encoding - odaberite UTF-8 ili neki drugi UTF način kodiranja (bilo što, samo ne ANSI).
Kad ste datoteku spremili, u Exploreru dvoklinite na nju kako bi se otvorila u novoj instanci Notepada, kako biste provjerili da su se svi znakovi ispravno spremili. Ako nisu, odaberite neki drugi Encoding.

6. Emoji tipkovnica

Character Map i On-Screen Keyboard su old-school metode unosa posebnih znakova pa je Microsoft, inspiriran smartfonima i aplikacijama za te uređaje, odlučio u Windowse 10 i 11 ugraditi Emoji tipkovnicu. Do nje se dolazi kombinacijom tipki
Code:
Win
+
Code:
.
(točka), dakle pritisnete i zadržite tipku Windows te potom pritisnete tipku s točkom.
Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova na tipkovnici? Kako-do-znaka-za-euro-i-do-drugih-posebnih-znakova-na-tipkovnici_amUb3W
U Emoji tipkovnici pronaći ćete puno više od samih emotikona. Emotikoni su grupirani u kategorije, tu su i emotikoni u japanskom stilu (Kaomoji), a svoje mjesto u toj tipkovnici pronašli su i posebni znakovi (Symbols). Oni su također grupirani u kategorije, konkretno u sedam predefiniranih kategorija (među njima tu je i kategorija s valutama, Currency, u kojoj ćete pronaći i znak za euro).
Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova na tipkovnici? Kako-do-znaka-za-euro-i-do-drugih-posebnih-znakova-na-tipkovnici_M6aU7w
  • Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova na tipkovnici? Kako-do-znaka-za-euro-i-do-drugih-posebnih-znakova-na-tipkovnici_vXVJ-9
  • Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova na tipkovnici? Kako-do-znaka-za-euro-i-do-drugih-posebnih-znakova-na-tipkovnici_HXqDvk

No, prva kategorija je tu posebno vrijedna - posljednje korišteni simboli (Most recently used). Znači, korištenjem Emoji tipkovnice za ubacivanje posebnih znakova, ne morate si ručno stvarati listu češće korištenih znakova, kad ova tipkovnica to čini umjesto vas.

_________________
Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova na tipkovnici? Fb_img10
catabbath
catabbath

Male
Posts : 12400
2015-08-22


Back to top Go down

Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova na tipkovnici? Empty Re: Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova na tipkovnici?

Post by RayMabus 3/1/2023, 14:16



Alt Gr + E

Hvala na podatku. Zahvaljujem. € :tu
RayMabus
RayMabus

Posts : 175869
2014-04-11


Back to top Go down

Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova na tipkovnici? Empty Re: Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova na tipkovnici?

Post by marcellus 3/1/2023, 14:24



je, radi

_________________
Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova na tipkovnici? 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova na tipkovnici? Empty Re: Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova na tipkovnici?

Post by RayMabus 3/1/2023, 14:58

Ima li šta za konvertibilnu marku ?

 Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova na tipkovnici? 1f602  

Glupi Bosančerosi ni valutu nemaju na tipkovnici.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175869
2014-04-11


Back to top Go down

Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova na tipkovnici? Empty Re: Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova na tipkovnici?

Post by T. 4/1/2023, 09:54


_________________
Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova na tipkovnici? Unname11
T.
T.

Posts : 17110
2014-04-14

Age : 83

Back to top Go down

Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova na tipkovnici? Empty Re: Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova na tipkovnici?

Post by veber 5/1/2023, 13:59

ovo je kao ozbiljna tema ili ekipa ne zna raditi s tipkovnicom?

_________________
smrt baterijama sloboda Dizelu.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova na tipkovnici? Empty Re: Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova na tipkovnici?

Post by RayMabus 5/1/2023, 14:06

veber wrote:ovo je kao ozbiljna tema ili ekipa ne zna raditi s tipkovnicom?
Novo nam je. Evo ja sam prvi put vidio da uz tipku slova E ima i znak za euro. Ne koristimo to tj do sad nismo pa nam je to novo.

Za dolar znam al ovo sam sad prvi put vidio. Nisan uopće ni primjetija da ima na tipki za slovo E i znak euro. A koga je to uopće zanimalo ? Jedino ove šta su u financijskoj branši pa su onda zbog prirode svog posla tako nešto morali znat.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175869
2014-04-11


Back to top Go down

Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova na tipkovnici? Empty Re: Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova na tipkovnici?

Post by veber 5/1/2023, 15:19

RayMabus wrote:
veber wrote:ovo je kao ozbiljna tema ili ekipa ne zna raditi s tipkovnicom?
Novo nam je. Evo ja sam prvi put vidio da uz tipku slova E ima i znak za euro. Ne koristimo to tj do sad nismo pa nam je to novo.

Za dolar znam al ovo sam sad prvi put vidio. Nisan uopće ni primjetija da ima na tipki za slovo E i znak euro. A koga je to uopće zanimalo ? Jedino ove šta su u financijskoj branši pa su onda zbog prirode svog posla tako nešto morali znat.
ajmo malo o povjesti.
euro je uveden 01.01.1999.

kuna je tog dana postala euro.

nepoznavanje rada na tipkovnici je strašno. pogotovo ako jedan marc ne zna di je €

ili÷
ili ×
ili¤
iliß

o nekim drugim znakovima ili promjenama boja da ne pišem.

_________________
smrt baterijama sloboda Dizelu.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova na tipkovnici? Empty Re: Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova na tipkovnici?

Post by RayMabus 5/1/2023, 15:28

veber wrote:
RayMabus wrote:
veber wrote:ovo je kao ozbiljna tema ili ekipa ne zna raditi s tipkovnicom?
Novo nam je. Evo ja sam prvi put vidio da uz tipku slova E ima i znak za euro. Ne koristimo to tj do sad nismo pa nam je to novo.

Za dolar znam al ovo sam sad prvi put vidio. Nisan uopće ni primjetija da ima na tipki za slovo E i znak euro. A koga je to uopće zanimalo ? Jedino ove šta su u financijskoj branši pa su onda zbog prirode svog posla tako nešto morali znat.
ajmo malo o povjesti.
euro je uveden 01.01.1999.

kuna je tog dana postala euro.
Nije. Možda misliš na to da je tečaj kune tada fiksno vezan uz euro ( ne znam jer nisam pratio tu monetarnu poliitku kako su se tada dogovorili eu centralna banka i HNB ). Nije to isto. Bar nije isto u kontekstu ove priče pošto ako nemaš nekog razloga onda te nema šta zanimat taj podatak o € na tipkovnici. Uostalnom meni je crna tipkovnica ( crna tipkovnica a bijela slova, da je obrnuto onda bi se to možda i primjetilo ) pa se taj € na tipki slova E skoro pa i ne vidi a posebno u mraku ili polumraku. Nemam ni neki posebni razlog pogledat pobliže u tu tipku E kao i uostalom i u hrpu drugih tipaka, ako ćemo baš ić to analizirat.

Svijetlo mi je iza leđa tako da opet mi je mrak na površini tikovnice jer sjena od moje glave pada onda točno na nju većinom vremena a posebno kad idem nešto utipkat.


Last edited by RayMabus on 5/1/2023, 15:34; edited 1 time in total
RayMabus
RayMabus

Posts : 175869
2014-04-11


Back to top Go down

Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova na tipkovnici? Empty Re: Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova na tipkovnici?

Post by veber 5/1/2023, 15:34

RayMabus wrote:
veber wrote:
RayMabus wrote:
veber wrote:ovo je kao ozbiljna tema ili ekipa ne zna raditi s tipkovnicom?
Novo nam je. Evo ja sam prvi put vidio da uz tipku slova E ima i znak za euro. Ne koristimo to tj do sad nismo pa nam je to novo.

Za dolar znam al ovo sam sad prvi put vidio. Nisan uopće ni primjetija da ima na tipki za slovo E i znak euro. A koga je to uopće zanimalo ? Jedino ove šta su u financijskoj branši pa su onda zbog prirode svog posla tako nešto morali znat.
ajmo malo o povjesti.
euro je uveden 01.01.1999.

kuna je tog dana postala euro.
Nije. Možda misliš na to da je tečaj kune tada fiksno vezan uz euro ( ne znam jer nisam pratio tu monetarnu poliitku kako su se tada dogovorili eu centralna banka i HNB ). Nije to isto. Bar nije isto u kontekstu ove priče pošto ako nemaš nekog razloga onda te nema šta zanimat taj podatak o € na tipkovnici. Uostalnom meni je crna tipkovnica ( crna tipkovnica a bijela slova, da je obrnuto onda bi se to možda i primjetilo ) pa se taj € na tipki slova E skoro pa i ne vidi a posebno u mraku ili polumraku. Nemam ni neki posebni razlog pogledat pobliže u tu tipku E ako ćemo baš ić to analizirat.
uvođenjem eura kao zajedničke valute sve vrijednosti ostalih su određene.
iluzija je zoltana da ima forintu.

stisni lijevi Crtl i s mišem skrolaj. Iliti okreći kotačić.

_________________
smrt baterijama sloboda Dizelu.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova na tipkovnici? Empty Re: Kako do znaka za euro i do drugih posebnih znakova na tipkovnici?

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum