ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Orban kao spasitelj republike srpske

Go down

Orban kao spasitelj republike srpske Empty Orban kao spasitelj republike srpske

Post by RayMabus Tue 20 Dec - 16:26

Nakon što je odbio prihvatiti uslove MMF-a za dobivanje novog kredita, aktuelni predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik odlučio se na rizičan potez zbog kojeg mu sada prijeti veliki ekonomski problem. Prema nekim procjenama defecit u budžetu RS-a 2023. će biti 1,2 milijarde KM.

Na Bečkoj, a kasnije i Londonskoj berzi, bez ikakve najave prodate su obveznice Vlade RS. Sada ta dugovanja dolaze na naplatu, ali Dodik nema novca da isplati tekuće obaveze, te na svaki mogući način pokušava pronaći rješenje, tj. novo zaduženje. Tako će novi kredit za stare dugove, tačnije 110 miliona eura za koji se zadužuje kod Mađarske, bh. entitet Republika Srpska biti namijenjen za otplatu starih dugova. Novac se uzima od Izvozno-uvozne banke Mađarske (EXIM).

Ovu problematiku za Klix.ba komentirala je Svetlana Cenić, doktorica ekonomskih nauka i nekadašnja ministrica finansija u Vladi Republike Srpske.

"Obećanja su data, pa nek vide kako će ih ispuniti. Sada Miloradu Dodiku država Bosna i Hercegovina mnogo treba, jer samo se preko nje može sigurno zadužiti. Čak i kada je Mađarska dala taj kredit, a smatram da Mađarska prvenstveno uzme od Evropske unije taj kredit, pa ga daje Republici Srpskoj, ko zna šta će još stajati iza toga", smatra Cenić.

Zbog velikog zaduženja RS nije uspjela prodati svoje obveznice, kako bi mogla izmiriti trenutna dugovanja. Zašto je to tako objašnjava nam doktorica Cenić.

"Svi smo vidjeli kako smo rangirani kao država, što se tiče rizika, a zamislite onda kako je entitet rangiran. Zamislite kako neko izvana gleda na to da mu entitet garantuje otplatu. Banke imaju onaj stepen izloženosti, pa naravno moraju poštovati i princip ročnosti i ne mogu baš svaki put kupovati obveznice", prokomentarisala je Svetlana Cenić.

Uloga Mađarske

Kada je u pitanju zaduženje kod Mađarske, pozadina toga ostaje nerazjašnjena. Postavlja se pitanje zašto Mađarska pristaje da da novo zaduženje Miloradu Dodiku i Republici Srpskoj.

"Nešto će stajati iza toga. Nešto je tražio, nešto mu je obećano. Kada smo mi to zadnji put dizali kredit od Mađarske? Nikad. Na kraju krajeva i Mađarska je sama tražila kredit od EU, ali ga nisu mogli dobili dok se ne ispune određeni uslovi. Lako je uzimati pare, pa onda pljuvati po toj Evropskoj uniji. Ako ništa, treba se poštovati da su to pare nečijih poreznih obveznika. To što Dodik uzima pare od Mađarske mora imati neku pozadinu i svoju cijenu, a mi ćemo je, nažalost, vrlo brzo osjetitit", zabrinuta je Cenić.

RS u živom blatu: 2023. stižu ogromni krediti na naplatu, a Dodik spas traži kod evropskih desničara
RayMabus
RayMabus

Posts : 175384
2014-04-11


Back to top Go down

Orban kao spasitelj republike srpske Empty Re: Orban kao spasitelj republike srpske

Post by RayMabus Tue 20 Dec - 16:40

Čisto ekonomski gledano ne vidim da sam entitet RS ima nešto šta bi Mađarsku zanimalo tako da je ovo neki nazovi prijateljski kreditić s jedne strane a s druge strane ovo je vezano uz neke protuusluge koje će opet dobit kod Putina i neke poslove sa Srbijom tako da to sad neko tamo njihovo Žikino kolo, ja tebi ti meni šema pa onda na kraju prebiju račun.

No ovo nije dugoročno riješenje nego kratkoročno pa ovaj onda uskočio.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175384
2014-04-11


Back to top Go down

Orban kao spasitelj republike srpske Empty Re: Orban kao spasitelj republike srpske

Post by RayMabus Tue 20 Dec - 17:09

Gorući problem je zaduženost. Upravo se na primjeru zaduženosti može vidjeti da je RS ekonomski neodrživa bez zajednice s FBIH i Distriktom Brčko. U dokumentu Ministarstva financija i trezora BiH pod nazivom „Informacija o stanju javne zaduženosti BIH na dan 30.06.2022. godine“, navedeno je da javni dug RS-a iznosi 6 milijardi i 60 milijuna konvertibilnih maraka. Podatak da FBIH ima javni dug 6,6 milijardi KM može zavarati jer premda je dug Federacije veći kad se uzme u obzir njeno dvostruko veće tržište, dvostruko veći broj stanovnika i BDP, on je ustvari manji. Vanjski dug RS-a iznosi 4,1 milijardu KM. Ukupnijavni dug čini otprilike oko 50% BDP-a. Po glavi stanovnika iznosi više od 5.000 KM, dok je u Federaciji BIH skoro upola manji i iznosi 2.800 KM po stanovniku.

RS čeka financijski vrlo neizvjesna 2023. jer sljedeće godine dospijevaju na naplatu rate kredita teške oko 1,1 milijardu maraka, što čini gotovo petinu entitetskog proračuna od 5,3 milijarde KM. Pitanje je kako će se naći novac za naplatu javnog duga, ali nesumnjivo je kako će vlasti na čelu s Miloradom Dodiku posegnuti za novim kreditima na međunarodnom financijskom tržištu. To je već učinjeno prodajom obveznica RS-a na Londonskoj burzi u proljeće 2021. misterioznim kupcima. Međutim, novo zaduživanje nije rješenje i pokazatelj je neodrživosti financijskog sustava kao takvog.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175384
2014-04-11


Back to top Go down

Orban kao spasitelj republike srpske Empty Re: Orban kao spasitelj republike srpske

Post by RayMabus Tue 20 Dec - 17:17

Žitat će pare od EU. :^0

Bilo bi interesantno da im ispostavimo zahtjev da nam dadnu 20 milijardi u naredne tri, četiri godine i da onda kažemo da možemo da se pridružimo. To nije uopšte smiješno, pa Hrvatska dobija 27 milijardi iz evropskih fondova, sve zemlje EU dobijaju. Ako BiH ne dobije novac u ovom statusu, zašto će joj status”, riječi su Dodika.

https://www.rtvbn.com/4036436/dodiku-potreban-novac-pa-bi-da-mu-eu-pokloni-20-milijardi-a-vlast-nije-uradila-nista
RayMabus
RayMabus

Posts : 175384
2014-04-11


Back to top Go down

Orban kao spasitelj republike srpske Empty Re: Orban kao spasitelj republike srpske

Post by Hektorović Wed 21 Dec - 0:30

RayMabus wrote:Nakon što je odbio prihvatiti uslove MMF-a za dobivanje novog kredita, aktuelni predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik odlučio se na rizičan potez zbog kojeg mu sada prijeti veliki ekonomski problem. Prema nekim procjenama defecit u budžetu RS-a 2023. će biti 1,2 milijarde KM.

Na Bečkoj, a kasnije i Londonskoj berzi, bez ikakve najave prodate su obveznice Vlade RS. Sada ta dugovanja dolaze na naplatu, ali Dodik nema novca da isplati tekuće obaveze, te na svaki mogući način pokušava pronaći rješenje, tj. novo zaduženje. Tako će novi kredit za stare dugove, tačnije 110 miliona eura za koji se zadužuje kod Mađarske, bh. entitet Republika Srpska biti namijenjen za otplatu starih dugova. Novac se uzima od Izvozno-uvozne banke Mađarske (EXIM).

Ovu problematiku za Klix.ba komentirala je Svetlana Cenić, doktorica ekonomskih nauka i nekadašnja ministrica finansija u Vladi Republike Srpske.

"Obećanja su data, pa nek vide kako će ih ispuniti. Sada Miloradu Dodiku država Bosna i Hercegovina mnogo treba, jer samo se preko nje može sigurno zadužiti. Čak i kada je Mađarska dala taj kredit, a smatram da Mađarska prvenstveno uzme od Evropske unije taj kredit, pa ga daje Republici Srpskoj, ko zna šta će još stajati iza toga", smatra Cenić.

Zbog velikog zaduženja RS nije uspjela prodati svoje obveznice, kako bi mogla izmiriti trenutna dugovanja. Zašto je to tako objašnjava nam doktorica Cenić.

"Svi smo vidjeli kako smo rangirani kao država, što se tiče rizika, a zamislite onda kako je entitet rangiran. Zamislite kako neko izvana gleda na to da mu entitet garantuje otplatu. Banke imaju onaj stepen izloženosti, pa naravno moraju poštovati i princip ročnosti i ne mogu baš svaki put kupovati obveznice", prokomentarisala je Svetlana Cenić.

Uloga Mađarske

Kada je u pitanju zaduženje kod Mađarske, pozadina toga ostaje nerazjašnjena. Postavlja se pitanje zašto Mađarska pristaje da da novo zaduženje Miloradu Dodiku i Republici Srpskoj.

"Nešto će stajati iza toga. Nešto je tražio, nešto mu je obećano. Kada smo mi to zadnji put dizali kredit od Mađarske? Nikad. Na kraju krajeva i Mađarska je sama tražila kredit od EU, ali ga nisu mogli dobili dok se ne ispune određeni uslovi. Lako je uzimati pare, pa onda pljuvati po toj Evropskoj uniji. Ako ništa, treba se poštovati da su to pare nečijih poreznih obveznika. To što Dodik uzima pare od Mađarske mora imati neku pozadinu i svoju cijenu, a mi ćemo je, nažalost, vrlo brzo osjetitit", zabrinuta je Cenić.

RS u živom blatu: 2023. stižu ogromni krediti na naplatu, a Dodik spas traži kod evropskih desničara

Djelio "šakom i kapom" pred izbore pa sad to treba otplatiti ove godine. MMF je tražio određeno rezanje i zavođenje reda.
Hektorović
Hektorović

Posts : 26371
2018-04-10


Back to top Go down

Orban kao spasitelj republike srpske Empty Re: Orban kao spasitelj republike srpske

Post by mentalitet Wed 21 Dec - 5:58

RayMabus wrote:Čisto ekonomski gledano ne vidim da sam entitet RS ima nešto šta bi Mađarsku zanimalo tako da je ovo neki nazovi prijateljski kreditić s jedne strane a s druge strane ovo je vezano uz neke protuusluge koje će opet dobit kod Putina i neke poslove sa Srbijom tako da to sad neko tamo njihovo Žikino kolo, ja tebi ti meni šema pa onda na kraju prebiju račun.

No ovo nije dugoročno riješenje nego kratkoročno pa ovaj onda uskočio.


Propadoshe,1KW struje 80 maraka a koliko je u Hrvatskoj ?

_________________
Mentalno bolesni srbi su najveci hrvati.
mentalitet
mentalitet

Posts : 5018
2020-07-05


Back to top Go down

Orban kao spasitelj republike srpske Empty Re: Orban kao spasitelj republike srpske

Post by debotoijusto Wed 21 Dec - 8:42

mentalitet wrote:
RayMabus wrote:Čisto ekonomski gledano ne vidim da sam entitet RS ima nešto šta bi Mađarsku zanimalo tako da je ovo neki nazovi prijateljski kreditić s jedne strane a s druge strane ovo je vezano uz neke protuusluge koje će opet dobit kod Putina i neke poslove sa Srbijom tako da to sad neko tamo njihovo Žikino kolo, ja tebi ti meni šema pa onda na kraju prebiju račun.

No ovo nije dugoročno riješenje nego kratkoročno pa ovaj onda uskočio.


Propadoshe,1KW struje 80 maraka a koliko je u Hrvatskoj ?
bolje bi bilo da 40 marci i veci dug udje u EU i onda placamo njegovo peceno jos 20g. i piva s putkom nemoze nam nitko nista
nekako ipak mislim da se usere u pelene uskoro
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30567
2014-04-12


Back to top Go down

Orban kao spasitelj republike srpske Empty Re: Orban kao spasitelj republike srpske

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum