ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD

Page 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD Empty Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD

Post by crvenkasti 29/11/2022, 13:29

Rusija pobijedila


Glavni razlog zašto se Ukrajina još uvijek drži  u sukobu s Rusijom do danas je stalna pomoć NATO-a. Međutim, dužnosnici NATO-a posljednjih su dana priznali da europske članice bloka prolaze kroz poteškoće u pružanju pomoći Ukrajini. Može li takva okolnost pomoći ukrajinskoj krizi da uvede početak mirovnih pregovora?

Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg u intervjuu njemačkom listu Welt am Sonntag priznao je da vojna i financijska potpora zapadnih zemalja Kijevu skupo košta njihova društva. "Sve veći računi za hranu i energiju znače teška vremena za mnoga kućanstva u Europi", rekao je. Međutim, europske zemlje trebale bi nastaviti opskrbljivati ​​Kijev vojnom opskrbom unatoč cijeni, jer "najbolji način za održavanje mira je potpora Ukrajini", nastavio je.

Slično, članak u New York Timesu u subotu pod naslovom "SAD i NATO pokušavaju naoružati Ukrajinu i napuniti vlastite arsenale", citirao je dužnosnika NATO-a koji je rekao da su manje zemlje iscrpile svoj potencijal u pogledu isporuke oružja Ukrajini, s 20 od 30 članova "prilično iscrpljenih". Ali preostalih 10 još uvijek može pružiti više, rekao je, osobito veći saveznici.

Unatoč retorici da NATO ide u korak sa SAD-om u pružanju pomoći Ukrajini, zemlje članice NATO-a, posebno one u Europi, pokazuju znakove iscrpljenosti. Europske zemlje doista su najviše pogođene rusko-ukrajinskom krizom, a platile su ogromnu cijenu za pružanje pomoći Ukrajini, ne samo trošeći svoje postojeće naoružanje, već pate i od vrtoglavih računa za energiju i desetljećima visoke inflacije. U mnogim europskim zemljama javna potpora za nastavak pomoći Ukrajini je krhka. Sudeći prema današnjoj teškoj situaciji u Europi, europskim članicama NATO-a teško je podnijeti pomoć Ukrajini.

Što se tiče SAD-a, koji predvodi blok, nakon izbora u sredini mandata, s republikancima koji preuzimaju kontrolu nad Zastupničkim domom, poticaj Washingtona da ponudi pomoć Ukrajini bit će značajno smanjen.

"Vjeruje se da će se dužnosnici NATO-a, posebice Stoltenberg, uskoro susresti s gomilom pritiska. Iako je on pozvao europske zemlje da nastave opskrbljivati ​​Ukrajinu, sudeći prema stvarnom stanju europskih zemalja, ako nastave, bit će nepodnošljiv teret za njih same. Takva pomoć sigurno nije održiva", rekao je za Global Times Lü Xiang, stručnjak za američke studije i znanstveni novak na Kineskoj akademiji društvenih znanosti.

Ne samo Ukrajina, već i Europa čeka vrlo tešku i izazovnu zimu. Čelnici europskih zemalja ne žele da se ti problemi nastave jer će ih to spriječiti u dobivanju veće potpore na izborima.

Kao rezultat toga, nagli pad pomoći Ukrajini od strane NATO-a vjerojatan je scenarij, uz zadržavanje opskrbe samo na simboličnoj razini. Naknadno, NATO ili europske zemlje mogu započeti pregovore s Rusijom, u pokušaju smirivanja krize i vraćanja građana Ukrajine i Europe relativno normalnom životu, istaknuo je Lü.

Vjerojatnost mirovnih pregovora s Rusijom ovisi o tome kako zemlje članice NATO-a pregovaraju sa SAD-om. Francuski predsjednik Emmanuel Macron također bi mogao razgovarati o tom pitanju sa svojim američkim kolegom Joeom Bidenom tijekom njegovog posjeta SAD-u ovog tjedna.

Kako je NATO vojna skupina kojom dominira Washington, retorika dužnosnika NATO-a zapravo predstavlja više interesa Washingtona. Riječi dužnosnika NATO-a u kojima pozivaju europske države da nastave pružati pomoć Ukrajini unatoč poteškoćama koje imaju, mogle bi dodatno povećati jaz između SAD-a i Europe.

Proturječje između SAD-a i Europe postalo je zapanjujće. Europske zemlje razočarane su SAD-om koji im prodaje energiju po vrtoglavim cijenama u kontekstu energetske krize. A Washingtonov Zakon o smanjenju inflacije ozbiljno je naštetio interesima Europe.

Političari u Europi već su jasno vide da se SAD nada povući Rusiju dolje, oslabiti Europu i ojačati ovisnost Europe o SAD-u, kako bi održali svoju hegemoniju u Europi iskorištavanjem ukrajinske krize, koja zapravo žrtvuje interese saveznika. To će potaknuti europske zemlje da bolje razumiju da su SAD nepouzdane i smanjit će koheziju unutar NATO-a.

https://www.globaltimes.cn/page/202211/1280678.shtml
--------------------

Znači, gotovo je.

Što će biti s nama Šiptarima i Hrvatima?
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 28719
2014-04-17


Back to top Go down

Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD Empty Re: Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD

Post by catabbath 29/11/2022, 13:36

Mi ćemo kako Bruxelles naredi.

_________________
Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD Fb_img10
catabbath
catabbath

Male
Posts : 12393
2015-08-22


Back to top Go down

Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD Empty Re: Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD

Post by Ringo10 29/11/2022, 13:58

Meni se cini da Rusi razvlace sa tim ratom da bi Zapad sto vise uvalili u govna
Ringo10
Ringo10

Posts : 21555
2015-09-24


Back to top Go down

Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD Empty Re: Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD

Post by sitting_bull 29/11/2022, 15:24

crvenkasti wrote:

Rusija pobijedila


... rekao je za Global Times Lü Xiang, stručnjak za američke studije i znanstveni novak na Kineskoj akademiji društvenih znanosti.

...

u kasnu jesen samo u rusiji i kini cveta cveće.

svima ostalima dolazi zima.
sitting_bull
sitting_bull

Male
Posts : 11143
2015-09-28

Lokacija: : zagreb

Šandor Winnetou and Charles III like this post

Back to top Go down

Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD Empty Re: Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD

Post by vili40 29/11/2022, 15:49

Ringo10 wrote:Meni se cini da Rusi razvlace sa tim ratom da bi Zapad sto vise uvalili u govna
to ti se samo čini,rusi da su mogli već bi odavno pregazili Ukrajinu i već bi bili u Moldaviji,to je najmanje u njihovim planovima.Problem njihov je upravo to razvlačenje jer ih svaki dan rata košta jako puno na više načina.Košta i zapad ali zapad ima novca a zasad nema naznaka da će posustati u pomoći Ukrajini.Tako da je Putin zapravo uvalio u govna Rusiju i sad ne može izaći iz toga.
vili40
vili40

Male
Posts : 10718
2015-08-02


Šandor Winnetou and Charles III like this post

Back to top Go down

Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD Empty Re: Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD

Post by Hartmann 29/11/2022, 16:13

Ringo10 wrote:Meni se cini da Rusi razvlace sa tim ratom da bi Zapad sto vise uvalili u govna

Dobro ti se cini,jos im sada dopremaju plin i naftu,onako,,malo mi to sadisticki... lol! lol! lol!

_________________
Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD 2cc4e01132374b4662c3b46684b86272
avatar
Hartmann

Posts : 1999
2021-01-04


Back to top Go down

Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD Empty Re: Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD

Post by Hartmann 29/11/2022, 16:18

vili40 wrote:
Ringo10 wrote:Meni se cini da Rusi razvlace sa tim ratom da bi Zapad sto vise uvalili u govna
to ti se samo čini,rusi da su mogli već bi odavno pregazili Ukrajinu i već bi bili u Moldaviji,to je najmanje u njihovim planovima.Problem njihov je upravo to razvlačenje jer ih svaki dan rata košta jako puno na više načina.Košta i zapad ali zapad ima novca a zasad nema naznaka da će posustati u pomoći Ukrajini.Tako da je Putin zapravo uvalio u govna Rusiju i sad ne može izaći iz toga.

Prvotna namjera je mozda i bila to,i vidimo da su bil ina ulazu Kieva,no..zasto Rusima treba da izigravaju macehu desetinama milijuna budala,koje su opterecene nacionalnim identitetom i isfrustrirani jer ih nitko ne zarezuje..
Rusiju ovaj lagani tempo ne smeta,jer recimo da rat kosta mjesecno karikiram 30 milijardi eura,Rusi u 3 mjeseca od SADASNJE prodaje plina i nafte Europi..e daaaaa...zarade 150 milijardi.. matematika je jasna..Rusi jos zarade 120 milijardi..Europa financira Rusiju da pokrije cijenu rata...
Neciu poceti o 100%tnim izvoznim kvotama plina i nafre u Indiju,Pakistan,Kinu..kao i ogljen i naftu..


damojte samo molim vas ono..Da je mogao...Da je HTIO,pregazio bi i pateticnu Europu..Rusija nije unijela u sukob niti 1 posto svojih resursa..

_________________
Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD 2cc4e01132374b4662c3b46684b86272
avatar
Hartmann

Posts : 1999
2021-01-04


Back to top Go down

Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD Empty Re: Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD

Post by RayMabus 29/11/2022, 17:48

Triba dignit plinovdo Libija Italija u zrak.


Zaštita europske energetske infrastrukture golema je zadaća. Otprilike 10.000 kilometara plinovoda prolazi dnom norveških voda i Sredozemnog mora, a više je od 1000 naftnih i plinskih instalacija u europskim vodama. Energetski i sigurnosni analitičari kažu da bi bilo kakvi napadi na ove objekte, poput eksplozija na Sjevernom toku, značili mjesece, ako ne i godine popravaka, zbog toga što je vrlo teško doći do cijevi i štete koju morska voda može prouzročiti.

Podmorski rat bjesni Europom, Putinovi saboteri imaju samo jednu uputu: ‘I u Jadranu se dogodio bliski susret...
RayMabus
RayMabus

Posts : 175484
2014-04-11


Back to top Go down

Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD Empty Re: Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD

Post by Eroo 29/11/2022, 18:20

crvenkasti wrote:

Znači, gotovo je.

Što će biti s nama Šiptarima i Hrvatima?
Without You je ono šta je najbitnije !

Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD Screenshot-7547
Eroo
Eroo

Posts : 74416
2016-07-22


Back to top Go down

Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD Empty Re: Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD

Post by vuksadinare 29/11/2022, 18:32

Hartmann wrote:
Ringo10 wrote:Meni se cini da Rusi razvlace sa tim ratom da bi Zapad sto vise uvalili u govna

Dobro ti se cini,jos im sada dopremaju plin i naftu,onako,,malo mi to sadisticki... lol! lol! lol!
ziher si na toplom u rusiji okruzen blagodatima raja..i sad se cinicno smijes smrznutim i jadnim zapadnjacima koji uskoro nece imati sto jesti.. :)
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99030
2015-09-08


Back to top Go down

Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD Empty Re: Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD

Post by vuksadinare 29/11/2022, 18:33

svetoje,ringo i crvenko su pobjedili...ali ih zalosti sto moraju zivjeti bar ova prva dvojica na osiromasenom i hladnom zapadu
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99030
2015-09-08


Back to top Go down

Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD Empty Re: Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD

Post by mentalitet 29/11/2022, 19:39

Eroo wrote:
crvenkasti wrote:

Znači, gotovo je.

Što će biti s nama Šiptarima i Hrvatima?
Without You je ono šta je najbitnije !

Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD Screenshot-7547


Without You je ono šta je najbitnije !E tu se slazemo,pogodi i ti neshto ali nesvjesno.Bez njega i bez zadnjeg ukrajinca nece biti nikakvih problema::)).
Nego ,jebo te irud,zashto si sklon tim parolama,pa nisi vishe Titin pionir!??

_________________
Mentalno bolesni srbi su najveci hrvati.
mentalitet
mentalitet

Posts : 5025
2020-07-05


Back to top Go down

Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD Empty Re: Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD

Post by mentalitet 29/11/2022, 19:55

vuksadinare wrote:svetoje,ringo i crvenko su pobjedili...ali ih zalosti sto moraju zivjeti bar ova prva dvojica na osiromasenom i hladnom zapadu


A chuj u svakoj drzavi imash najmanje 20% budala pa ih je lako izbjegavati.Dok sam ja zivio u Hrvatskoj bilo ih je mozda 5%,barem po gradovima .Nisam rachunao one po vukojebinama i kamenjaru ,ali kada su se prekomjerno naselili u ZG bilo je logichno da se maknem.Ameriku nisam poznavao dok nisam nauchio jezik pa kao onaj moj frend iz Kanade tako i ja,skuzio da kao i u svakoj drzavi ima kretena koje treba izbjegavati.Ovdje mi pomaze to da kad naidjem na takvoga ispricham se i kazem kako ne razumijem dobro engleski pa nisam u stanju da ravnopravno polemiziramo o nechemu.Ali ima divnih ljudi,evo izdvojio bih Majka,neki dan razgovaramo o izborima i pitam ga kako je moguce da ljudi koji svaki dan idu na benzinsku i u ducan da glasaju za takozvane demokrate?I shto?Chovjek mi kaze sve ono shto i ja znam ili sam znao.To je lijepo chuti iz usta amerikanca kojih ima najmanje 40 miliona.Kod mene na Floridi sve je vishe takvih jer bjeze od budala iz NY,LA, i ostalih vecih gradova u USA.Jebeno je to shto svaka medalja ima dvije strane pa i ova sa doseljavanjem.Svugdje u USA nekretninama cijena pada a kod nas raste.Dodushe ,meni to ide u korist ,ali sve drugo postaje skuplje,Najgore mi je sada doci do centra ili do plaze ,prije za 5 minuta a sada kolone za poizdit pa trena najmanje pola sata a nekada i sat vremena.Mrzim guzve bilo koje vrste i vishe od 10 ljudi na jednom mjestu.Stariji sin planira preseliti u Italiju pa cu i ja za njima.Jebe mi se promijenit cu ime u Djuzepe:::)Ali samo na selo negdje u okolinu Toskane.

_________________
Mentalno bolesni srbi su najveci hrvati.
mentalitet
mentalitet

Posts : 5025
2020-07-05


Back to top Go down

Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD Empty Re: Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD

Post by RayMabus 29/11/2022, 20:01

Europljane triba ogulit do koske sve dok ne postanu teška sirotinja.

Ona Zlovenka nije ni sila na mjesto predsjednice a odma je podržala Komšića. Kupuju plin od Italije. Triba dignit plinovod Libija Italija u zrak. Nek mu skače cijena.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175484
2014-04-11


Back to top Go down

Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD Empty Re: Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD

Post by RayMabus 29/11/2022, 20:37

Sam Macron više puta je rekao da neće stajati po strani i gledati kako Amerikanci i Kinezi provode agresivnu politiku državnih subvencija.

S druge strane, Washington, izgleda, nema ništa protiv toga da se Bruxelles protiv vatre bori vatrom. Naprotiv, američki trgovinski predstavnik Tai potaknuo je Bruxelles da učini isto što i Bidenova administracija i pojača financijsku potporu kako bi Europa postala manje ovisna o stranim dobavljačima.

Ako Macronova kampanja propadne, Europljani će se suočiti s teškim izborom: krenuti putem protekcionizma i riskirati u trci za subvencije koje si teško mogu priuštiti ili stajati po strani i gledati kako se protekcionistički zidovi uzdižu diljem svijeta.

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/dva-kljucna-dana-za-europu-ako-biden-ne-popusti-ceka-nas-trgovinski-rat-bez-presedana-15281124

Vadite pare. Demokracija nema cijenu.

Prerezat ću vam svima grkljane radi Komšića.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175484
2014-04-11


Back to top Go down

Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD Empty Re: Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD

Post by RayMabus 29/11/2022, 21:44

Izašli iz pizdinog jajašca pa misle da su popili svu pamet svita i da im nitko ništa nemože.

Kako su neki primjetili prosvjedi u Kini su za osudu a kad oni mlate prosvjednike u svojim država onda nikom ništa.

Puna su im usta demokracije i ljudskih prava a u pozadini je samo interes i želja za vlašću.

SAD ĆETE UMRIJETI.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175484
2014-04-11


Back to top Go down

Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD Empty Re: Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD

Post by RayMabus 29/11/2022, 22:02

Znate šta je reka taj Biden kad je Meloni pobijedila u Italiji ?

Loš dan za američku demokraciju.

Znači američku demokraciju. Oni su demokracija i samo njihova demokracija je jedina demokracija tj šta oni oće.

Dobro.

--

Stvaramo novi svijet.

Moja ime je i kao inkarnirani i kao duša Nova duša a to znači dolazi promjena i anđeo sam Znanja a to su Prijestolnici a njihova je zadaća pomagati inkarniranim dušama na njihovom duhovnom putu.

Tri puta me preglasaš i onda me praviš budalom i misliš da ja tako truli nakaradni sistem neću uništit tj da ću to ostavit tako na ovoj planeti tj njenoj površini.

AJTE BOG.

---


Ja san van lipo reka prije godinu dana davno prije nego šta je ovo počelo da ako vidim još jednom Komšića na toj poziciji da će cijela Europa plivati u moru krvi i onda postavio uvjet ili izborni zakon ili ograničenje mandata na dva ko u Americi i onda se Komšić ne bi mogao kandidirati.

Amerikancima puna usta borba protiv korupcije a šta je vijećni mandat nego upravo to al eto njima ne odgovara jer neće doć onda njihov pa onda ništa i tko te jebe.

Lipo san vam se potpisa dole ispod tog posta od prije godinu dana i rekao ne bio ja to ako to ne bude tako.

General GF s pet zvjezdica, pripadnik Aštar komande i pripadnik anđeoske hijerarhije Znanja.

EU sastanak i svi osim Orbana za održavanje izbora u BiH dakle podrška Komšiću i odma dva dana nakon toga napad na Ukrajinu i sad kad su izbori u BiH idući tjedan Rusija službeno anketira dijelove Ukrajine.

Mislite da je ovo slučajno kako se datumi poklapaju.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175484
2014-04-11


Back to top Go down

Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD Empty Re: Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD

Post by RayMabus 29/11/2022, 22:08

Sad će vas se gazit u Europi sve dok ne puknete ko kokice i okrenete se protiv anglsaske imperije jer vam se interesi neće poklopit.

Anatomija problema je interes protiv interesa.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175484
2014-04-11


Back to top Go down

Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD Empty Re: Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD

Post by Hartmann 30/11/2022, 14:38

vuksadinare wrote:
Hartmann wrote:
Ringo10 wrote:Meni se cini da Rusi razvlace sa tim ratom da bi Zapad sto vise uvalili u govna

Dobro ti se cini,jos im sada dopremaju plin i naftu,onako,,malo mi to sadisticki... lol! lol! lol!
ziher si na toplom u rusiji okruzen blagodatima raja..i sad se cinicno smijes smrznutim i jadnim zapadnjacima koji uskoro nece imati sto jesti.. :)
Se sjecas Vucino kako sam nekad pricao da je Euroazija buducnost ljudskog roda...E pa polako postaje..Oni koji imaju resurse,ce rulati,ne oni koji unistavaju drzave i iscrpljuju ih za svoje sebicne potrebe..

DA,pripremio sam se financijski i materijalno,kupio kucu na odredistu,i sad se slatko smijem,kako europski hypokriti,moljakaju ispod tezge plin i naftu..vise niti ispod tezge..Priznaju da bez Rusije ne mogu...

_________________
Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD 2cc4e01132374b4662c3b46684b86272
avatar
Hartmann

Posts : 1999
2021-01-04


Back to top Go down

Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD Empty Re: Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD

Post by RayMabus 1/12/2022, 01:30

Od kolonijalnih carstava do koloniziranih država! SAD će regulirati cijene el. energije u EU

O tome koliko je „siromašna“ francuska (i EU) pregovaračka pozicija, dovoljno je podsjetiti na slijedeću kronologiju: Le Maire je problem s visokom cijenom američkog plina i kontroverznim protu-inflatornim zakonom detektirao u francuskom parlamentu još u kolovozu, da bi svoje nezadovoljstvo izrazio formiranjem radne komisije u listopadu(!) kada je SAD-u zaprijetio tužbom unutar WTO-a, a da bi danas konačno stigao „pod noge“ Bidenu i molio ga za „mrvice“ koje bi samo djelomično zaštitile francuske interese
Energetska kriza trese Europu. Zima je sve bliže i klimatološki (počinje sutra) i astronomski (21. prosinca) gledano, a neodrživo skupa električna energija se mora štedjeti s obzirom na ograničene izvore plina kao glavnog energenta – neovisno o tome što su njegove zalihe u podzemnim skladištima uglavnom već svugdje dosegle maksimalne razine.

To je, međutim, u slučaju oštre zime dovoljno samo do veljače, pa su uvedene dodatne mjere štednje na svim razinama – od industrije do širokih potrošača tj. kućanstava. To pak, uz visoku, nerijetko i rekordnu inflaciju, iritira građane s obzirom da moraju (i to u uvjetima štednje energije tj. slabijeg grijanja) plaćati enormno povećane račune za režije, pa se naraslo nezadovoljstvo sve češće kanalizira kroz masovne prosvjede na ulicama i trgovima velikih europskih gradova.

Ljudi se bore za egzistenciju, žive u strahu za očuvanje radnih mjesta u uvjetima pokrenute masovne deindustrijalizacije unutar EU, prije svega njenih ključnih zemalja. Industrija je najviše pogođena energetskom krizom te je zbog visoke cijene električne energije sve veći broj tvrtki primorano bilo potpuno zatvoriti proizvodnju, bilo je smanjivati na minimum, a sve veći broj njih kao opciju bira i mogućnost prebacivanja proizvodnje u SAD gdje je cijena el. energije puno niža.

Pri tom Bidenova administracija svojim protu-inflatornim zakonom koji stupa na snagu od Nove godine planira subvencije i porezne olakšice visokotehnološkim tvrtkama koje proizvodnju prebace na teritorij SAD-a.

Taj, s pozicije EU krajnje kontroverzni zakon, koji uz to preferira devizu „kupujmo američko“, izaziva sve veći prijepor između prekoatlantskih saveznika i partnera, a što će biti i glavna tema danas započetog Macronovog posjeta SAD-u koji će trajati do 2. prosinca.

Međutim, pragmatičnim Amerikancima redovito sve polazi od ruke. Prostora za ublažavanje spomenutog zakona oni imaju dovoljno ali će i takav eventualni kompromis s Europskom unijom itekako znati naplatiti. I to upravo u onom segmentu koji sada najviše potresa samu Uniju – u sferi energetike. To će pak dodatno povećati ionako već veliki američki politički i obrambeni utjecaj na EU, odnosno njenu potpunu ovisnost o velikom prekooceanskom bratu koja će sada to biti u svim ključnim segmentima.

Naime, nije nikakva tajna kako je električna energija u SAD-u puno jeftinija nego sada u EU (do izbijanja energetske krize, kada su jeftini energenti redovito pristizali iz Rusije, ona je bila podjednaka). Zasluge za to najviše ima američki jeftini ukapljeni plin – LNG, koji se, međutim, u EU isporučuje po znatno većim cijenama – čak između 4 do 7 puta, u odnosu na američko tržište! Upravo je to frustrirajuće za Francuze čiji ministar energetike Bruno Le Maire o tome često govori kao o posve neprihvatljivom i zbog čega je upravo on glavna politička figura koja se s predsjednikom Emmanuelom Macronom danas otisnula preko nemirnog Atlantika u sigurne američke luke.

A da bi Amerikanci itekako mogli profitirati – ne samo po pitanju biznisa, već i pitanju dodatne političke kontrole nad Europskom unijom – svjedoči i tekst utjecajnog američkog medija Forbes.

U njemu se pravilno detektira sadašnje, kako se navodi, neodrživo energetsko stanje u Europi zbog visokih cijena električne energije (uzrokovanih visokim cijenama plina i nestabilnim isporukama tog energenta u kontekstu poremećenih odnosa s Rusijom). Pri tom se kaže kako mnogi Europljani traže rješenje problema od Norveške, a da je, zapravo, „proizvodnja ukapljenog prirodnog plina (LNG) u SAD-u ono što će najvjerojatnije diktirati buduće cijene energije u Europi“.

https://www.geopolitika.news/razgovori/toptema/je-dobio-priliku-regulirati-cijene-elektricne-energije-u-europi/


JEDITE GOVNA.

Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD 2Q==
RayMabus
RayMabus

Posts : 175484
2014-04-11


Back to top Go down

Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD Empty Re: Užas: Europske članice NATO-a sjebane ratom u Ukrajini izgubile povjerenje u SAD

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum