ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Njemačka na rubu recesije?

Page 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Njemačka na rubu recesije? Empty Njemačka na rubu recesije?

Post by RayMabus 7/8/2022, 05:00

Sve više podataka iz privrede pokazuje da se ekonomija u Njemačkoj nalazi u padu. Taj trend bi se mogao pojačati, ovisno o tome koliko će teška biti iduća zima.

https://www.dw.com/hr/njema%C4%8Dka-na-rubu-recesije/a-62723719

:coffee :cro
RayMabus
RayMabus

Posts : 175343
2014-04-11


Back to top Go down

Njemačka na rubu recesije? Empty Re: Njemačka na rubu recesije?

Post by RayMabus 7/8/2022, 05:01

Peti put zaredom je njemačka industrija primila manje narudžbi nego u prethodnom mjesecu. U lipnju je razlika bila 0,4 posto u odnosu na svibanj. Na prvi pogled to ne izgleda kao veliki pad, ali u drugom tromjesečju se registriralo 5,6 posto manje (naručenih) poslova. Glavni ekonomist velike njemačke bankarske kuće Commerzbanke, Jörg Krämer, kaže da se doduše u vrijeme pandemijskog prekida dobavnih lanaca nakupilo dosta zaostalih narudžbi, ali naglašava i da one neće spriječiti predstojeće probleme u industrijskoj proizvodnji. „Opasnost od recesije raste", kaže on.

S tim računaju i drugi ekonomisti. Formalno, ekonomska recesija se konstatira kada u dva tromjesečja zaredom ekonomija zemlje doživi negativan rast. Krizu očekuje i DekaBank. „Moglo bi se dogoditi da se recesija produži s četvrtog tromjesečja ove godine na drugo tromjesečje sljedeće“, kaže ekonomski stručnjak Andreas Scheuerle. Međutim, pad broja naručenih roba, poslova i usluga samo je jedan od znakova sve teže ekonomske situacije. Ima više razloga za slabljenje ekonomije.

Inflacija proždire kupovnu moć

Visoka stopa inflacije slabi kupovnu moć potrošača: „Građani sebi više ne mogu priuštiti tako puno toga i možda i ne žele više trošiti", kaže Scheuerle. Oni ne znaju koji ih troškovi još možda očekuju zbog rasta cijena energenata u ratu, naročito plina. Indeks potrošačke klime pokazuje da raspoloženje za potrošnju u Nemačkoj krajem srpnja i dalje opada.

S druge strane i svjetska privreda je oslabila. To se odnosi prije svega na Sjedinjene Američke Države kao jedno od najvažnijih tržišta za njemačku industriju. Pošto je američka stopa inflacije porasla, tamošnja središnja banka (FED) brže uvodi protumjere, u svakom slučaju brže od Europske središnje banke (ESB).

Osim toga, nesigurnost u opskrbi plinom tišti i privrednike. „Vjerojatno neće biti velikih restrikcija iduće zime“, smatra Scheuerle. Ali dodaje da će poduzeća najvjerojatnije štedjeti energiju, pa će manje proizvoditi nego što bi to inače bio slučaj.

Osim toga, nitko ne zna koliko snažan će biti učinak pandemije iduće zime. Privreda je pogođena manjkom radne snage zbog bolovanja. Zatvaranja se vjerojatno u Nemačkoj više neće događati, smatra Scheuerle, ali dodaje da se mora s tim računati da će Kina privremeno zatvarati neke gradove ili luke. Ovog proljeća se moglo vidjeti kakve posljedice takva zatvaranja imaju za lance isporuke, dodaje.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175343
2014-04-11


Back to top Go down

Njemačka na rubu recesije? Empty Re: Njemačka na rubu recesije?

Post by RayMabus 7/8/2022, 05:03

Strah od nestašice plina

Ukupno gledajući, opada optimizam poduzetnika. Indeks poslovnog raspoloženja pokazuje da se situacija u srpnju pogoršala u odnosu na lipanj. A ispitivači mnijenja u ekonomskoj sferi uvijek propituju i ekonomska očekivanja poduzetnika. Ona su za idućih šest mjeseci znatno opala. Jörg Krämer iz Commerzbanke kaže da se ta smanjena razina očekivanja pojavljuje u ekonomskoj krizi i odražava „vrlo realne rizike“. On dodaje: „Na koncu, Putin se igra ventilom za plin, i tako potiče strah od krize“. Krämer smatra da ruski predsjednik tako želi izmrcvariti njemačku javnost: „Taj rat živaca u vezi s plinom utječe na nesigurnost poduzeća koja onda postaju oprezna prilikom naručivanja.“

Čuje se i argument da bi mušterije mogle stornirati narudžbe ili ih odgoditi. Time bi se postupno mogla odraditi velika „rezerva" nagomilanih narudžbi iz pandemijskih vremena.

Recesija je dakle skoro neminovna. Ali ona ne bi trebala biti tako velika i duboka kao za vrijeme svjetske financijske krize ili tijekom prvih mjeseci korone. „Njemačka privreda bi mogla opasti najviše za oko 0,4 posto", procjenjuje Scheuerle. Ali ni oporavak nakon toga neće biti tako snažan. Jer problem nedovoljne opskrbe plinom ostaje. I u zimu iduće godine može se računati s većim opterećenjem. A to bi moglo dijelove njemačke industrije ponukati da neke svoje pogone premjeste u inozemstvo, tamo gdje je energija jeftinija i stoji na raspolaganju. Trenutne poteškoće mogu dakle dovesti i do dugoročnih strukturnih promjena u njemačkoj privredi.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175343
2014-04-11


Back to top Go down

Njemačka na rubu recesije? Empty Re: Njemačka na rubu recesije?

Post by RayMabus 7/8/2022, 05:39

Zbog poskupljenja goriva, pre svega gasa, industrija u Nemačkoj je u velikoj meri izgubila svoje konkurentske prednosti, što je pogodilo i druge oblasti nemačke privrede, najmoćnije u Evropskoj uniji.

Stanovnike Nemačke čekaju nerešive finansijske poteškoće, piše nemački časopis Compact.

Činjenica je da RheinEnergie želi da poveća cene gasa za više od 100%. Do sada se gas isporučivao po ceni od 7,87 centi po kilovat-satu. Sada RheinEnergie namerava da poveća ovaj iznos na 18,3 centa. U tom slučaju, cena gasa će se više nego udvostručiti.

Za prosečno domaćinstvo sa godišnjom potrošnjom od 10.000 kVh, to znači da će troškovi, koji sada iznose 960 evra, porasti na 2002 evra.

To će izazvati nerešive finansijske poteškoće ne samo za građane sa niskim primanjima, već i za ljude koji normalno zarađuju.

Prethodno je napomenuto da će kao podrška uvoznicima gasa od oktobra ove do 2024.godine potrošačima gasa širom Nemačke početi da se naplaćuje doplata,koja za četvoročlano domaćinstvo može iznositi trocifreni broj dodatnih troškova po godini.

Mehanizam ima za cilj da obezbedi da kompanije za snabdevanje gasom mogu da nastave sa radom bez straha od bankrota zbog visokih nabavnih cena.

Nemačka poslanica, bivša liderka parlamentarne frakcije Levice Sara Vagenkneht je povodom delikatne situacije rekla da Berlin mora da zaustavi ekonomski rat protiv Moskve, jer ne može da preživi bez ruske energije.

NEMAČKA PRED FINANSIJSKOM KATASTROFOM: Berlin mora da zaustavi ekonomski rat protiv Moskve, jer ne može da preživi bez ruske energije
RayMabus
RayMabus

Posts : 175343
2014-04-11


Back to top Go down

Njemačka na rubu recesije? Empty Re: Njemačka na rubu recesije?

Post by RayMabus 7/8/2022, 06:06

Tešku energetsku situaciju u Njemačkoj koja je na dotoku svega 20 posto plina koji je inače uvozila iz Rusije dodatno pogoršava suša koja je pogodila Europu. Vodostaj rijeke Rajne kojom se odvija značajan dio teretnog prometa toliko je pao da bi se, kako piše britanski The Guardian, za nekoliko dana ovaj glavni plovni put u Njemačkoj mogao zatvoriti za komercijalni promet.

Zbog niskog vodostaja brodovi su već morali smanjiti, a veći i prepoloviti, količinu tereta koju prevoze što stvara ozbiljne probleme poduzećima uz tok rijeke koja ovim putem otpremaju svoje proizvode na tržište i dobivaju sirovinu.

- Poduzeća smještena uz Rajnu ili ovisna o njoj za prijevoz ili primanje robe upozoravaju da su već prisiljena smanjiti svoje aktivnosti, a ako teretni brodovi više neće moći ploviti Rajnom to znači da su došli na rub zatvaranja nekih proizvodnih djelatnosti - piše list.

Zatvaranje prijevoza roba rijekom Rajnom dodatno bi se odrazilo na ionako tešku energetsku situaciju s obzirom na to da se neke elektrane na ugljen koje su već bile prestale s proizvodnjom, a sada su ponovo aktivirane, sada suočavaju s problemom dostave ugljena.

U Kölnu, najvećem gradu na Rajni, dijelovi rijeke su svedeni na slabi mlaz. U četvrtak je vodostaj iznosio 1,03 metra, a stručnjaci kažu da su male šanse za poboljšanje u nadolazećim tjednima i da bi zbog manjka oborina razina vode mogla pasti još više.

Čelnici njemačke industrije, piše The Guardian, zabrinuto promatraju popunjenost njemačkih skladišta plina koja je na razini tek nešto većoj od 70 posto, a sada i vodostaj rijeke Rajne. Zatvaranje drugog po veličini plovnog puta u Europi dodatno će se negativno odraziti na rast cijena i inflaciju.

Suša i u drugim dijelovima Europe stvara ozbiljne probleme. U Francuskoj su nuklearne elektrane morale smanjiti proizvodnju također zbog niskog vodostaja rijeka koji onemogućuje hlađenje reaktora nuklearnih postrojenja.

Ekolozi su također zabrinuti jer rastuće temperature dovode do visoke koncentracije zagađivača koji mogu biti štetni za floru, faunu i ribe.

Već ispijena Njemačka strepi od novog problema: ‘Ako se to dogodi, neka će se poduzeća zatvoriti‘

A štaš ?

RayMabus
RayMabus

Posts : 175343
2014-04-11


Back to top Go down

Njemačka na rubu recesije? Empty Re: Njemačka na rubu recesije?

Post by mentalitet 25/9/2022, 04:13

Kazu srpski izvori da se u Srbiju vratilo vec 250 000 tisuca srba zbog krize.Zanima me koliko se vratilo hrvata i muslimana ako netko zna.

_________________
Mentalno bolesni srbi su najveci hrvati.
mentalitet
mentalitet

Posts : 5014
2020-07-05


Back to top Go down

Njemačka na rubu recesije? Empty Re: Njemačka na rubu recesije?

Post by Ringo10 25/9/2022, 05:20

Baš sam se nasekirao radi Švaba
Ringo10
Ringo10

Posts : 21549
2015-09-24


Back to top Go down

Njemačka na rubu recesije? Empty Re: Njemačka na rubu recesije?

Post by vili40 25/9/2022, 07:17

mentalitet wrote:Kazu srpski izvori da se u Srbiju vratilo vec 250 000 tisuca srba zbog krize.Zanima me koliko se vratilo hrvata i muslimana ako netko zna.
lol!
vili40
vili40

Male
Posts : 10706
2015-08-02


Back to top Go down

Njemačka na rubu recesije? Empty Re: Njemačka na rubu recesije?

Post by debotoijusto 25/9/2022, 07:28

mentalitet wrote:Kazu srpski izvori da se u Srbiju vratilo vec 250 000 tisuca srba zbog krize.Zanima me koliko se vratilo hrvata i muslimana ako netko zna.
vracaju se umirovljenici potrosit ustedjevinu/mirovinu u hr a drzava izdaje 100 000 radnih dozvola , od srba do pakistanaca
tako stvari trenutno stoje
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30561
2014-04-12


Back to top Go down

Njemačka na rubu recesije? Empty Re: Njemačka na rubu recesije?

Post by vili40 25/9/2022, 07:40

i ja sam se neki dan vratio ali na kratko.Najbolje su mi te priče oko Njemačke a ljudi nemaju nikakve veze sa njom pa tu pišu same gluposti.Nije prošao ni jedan dan a da nisam vidio utisnut neki oglas na autu da se traže radnici raznih profila ali eto svi srbi pobjegli glavom bez obzira.
vili40
vili40

Male
Posts : 10706
2015-08-02


Back to top Go down

Njemačka na rubu recesije? Empty Re: Njemačka na rubu recesije?

Post by vili40 25/9/2022, 07:43

i da zaboravio sam,putinovi propagandisti vele da će se Njemačka ove zime smrznuti bez ruskog plina.
vili40
vili40

Male
Posts : 10706
2015-08-02


Back to top Go down

Njemačka na rubu recesije? Empty Re: Njemačka na rubu recesije?

Post by Serbinho-3 25/9/2022, 09:59

vili40 wrote:i ja sam se neki dan vratio ali na kratko.Najbolje su mi te priče oko Njemačke a ljudi nemaju nikakve veze sa njom pa tu pišu same gluposti.Nije prošao ni jedan dan a da nisam vidio utisnut neki oglas na autu da se traže radnici raznih profila ali eto svi srbi pobjegli glavom bez obzira.


Traze se raznih profila, jer ne placaju.

Gde si video Nemca da placa?

Placa, ali malo.

Platis troskove, ono sto ti ostane, to je zarada.

Nemci osete da ih ja ne bendam 3%, pokusaju da proguraju

tu svoju poziciju u startu da su Nemci i oni kao nesto, pa

vide da to kod mene ne prolazi, podviju repic i odu.

Radis preko 100 sati u Cikagu nedeljno, minus 30 do minus

50, trepavice ako provire, dobijes kaznu, suspenzije, bad

Credit Social Security number, iskljuce te iz zivota ako

ne postujes, ne nadjes vise stan, posao, zatvore ti svi vrata.

Onda cujem to Nemac.

Dodji u Cikago, pa da vidis sta je zivot.

To je prolazilo kod Balkanaca, koji nose glavu a u njoj nista

i kod Turaka, Kurda, Italijana sa Juga Italije i slicnih.

To je sve realno polusvet sa kojima oni mogu da manipulisu.

Ako vide da je neko iznad njih, uglavnom se sklone, nece da

budu u poziciji kao ovi kod njih.

Serbinho-3
Serbinho-3

Posts : 26371
2014-08-25

Lokacija: : Italy

Back to top Go down

Njemačka na rubu recesije? Empty Re: Njemačka na rubu recesije?

Post by Serbinho-3 25/9/2022, 10:02


Kamion, 140 sati nedeljno, spavanje 4 x 20 minuta, budis se

sam u minut tacno bez budilnika.

Telo max isprogramirano.

Predjes dnevno 1200-1400 milja.

Nisam video jednog Nemca da moze da bude deo price.

Serbinho-3
Serbinho-3

Posts : 26371
2014-08-25

Lokacija: : Italy

Back to top Go down

Njemačka na rubu recesije? Empty Re: Njemačka na rubu recesije?

Post by debotoijusto 25/9/2022, 10:14

Serbinho-3 wrote:
vili40 wrote:i ja sam se neki dan vratio ali na kratko.Najbolje su mi te priče oko Njemačke a ljudi nemaju nikakve veze sa njom pa tu pišu same gluposti.Nije prošao ni jedan dan a da nisam vidio utisnut neki oglas na autu da se traže radnici raznih profila ali eto svi srbi pobjegli glavom bez obzira.


Traze se raznih profila, jer ne placaju.

Gde si video Nemca da placa?



srbi su skuzili da nijemci ne placaju pa se 250 000 vratilo u srbiju a ovi nasi jos nisu primjetili 1 u mjesecu da love nema i rade jos u zemlji kobasa
dobro je vama dobro rekao bi kolega
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30561
2014-04-12


Back to top Go down

Njemačka na rubu recesije? Empty Re: Njemačka na rubu recesije?

Post by Serbinho-3 25/9/2022, 10:28

debotoijusto wrote:
Serbinho-3 wrote:
vili40 wrote:i ja sam se neki dan vratio ali na kratko.Najbolje su mi te priče oko Njemačke a ljudi nemaju nikakve veze sa njom pa tu pišu same gluposti.Nije prošao ni jedan dan a da nisam vidio utisnut neki oglas na autu da se traže radnici raznih profila ali eto svi srbi pobjegli glavom bez obzira.


Traze se raznih profila, jer ne placaju.

Gde si video Nemca da placa?



srbi su skuzili da nijemci ne placaju pa se 250 000 vratilo u srbiju a ovi nasi jos nisu primjetili 1 u mjesecu da love nema i rade jos u zemlji kobasa
dobro je vama dobro rekao bi kolega



Mentalitet je pogresio a ti na pogresno pravis pricu.

Radi se o povratnicima, koji nisu hteli da se vakcinisu po

Kanadi i Australiji.

Ti u Nemackoj su nesposobni, nece oni nigde odande kao ni

iz Cikaga, jer su nasi realno nesposobni negde da odu i da se

snadju a 90% je otislo na pricu i varijantu drugih, tipa

Cikago kamioni ili vidis u Srbiji, cetiri lokala i sve apoteke.

Ne znam ja njih, zato se od nasih krije, jer tako samo

mogu povuci potez neki, kreativnost 0 i da sam nesto

smisli.

Srbi&Hrvati, Nemacka, rinta, ostane mu neka stoja mesecno

i za to radi i zrtvuje zivot.

Serbinho-3
Serbinho-3

Posts : 26371
2014-08-25

Lokacija: : Italy

Back to top Go down

Njemačka na rubu recesije? Empty Re: Njemačka na rubu recesije?

Post by vili40 25/9/2022, 11:16

Serbinho-3 wrote:
vili40 wrote:i ja sam se neki dan vratio ali na kratko.Najbolje su mi te priče oko Njemačke a ljudi nemaju nikakve veze sa njom pa tu pišu same gluposti.Nije prošao ni jedan dan a da nisam vidio utisnut neki oglas na autu da se traže radnici raznih profila ali eto svi srbi pobjegli glavom bez obzira.


Traze se raznih profila, jer ne placaju.

Gde si video Nemca da placa?

Placa, ali malo.

Platis troskove, ono sto ti ostane, to je zarada.

Nemci osete da ih ja ne bendam 3%, pokusaju da proguraju

tu svoju poziciju u startu da su Nemci i oni kao nesto, pa

vide da to kod mene ne prolazi, podviju repic i odu.

Radis preko 100 sati u Cikagu nedeljno, minus 30 do minus

50, trepavice ako provire, dobijes kaznu, suspenzije, bad

Credit Social Security number, iskljuce te iz zivota ako

ne postujes, ne nadjes vise stan, posao, zatvore ti svi vrata.

Onda cujem to Nemac.

Dodji u Cikago, pa da vidis sta je zivot.

To je prolazilo kod Balkanaca,  koji nose glavu a u njoj nista

i kod Turaka, Kurda, Italijana sa Juga Italije i slicnih.

To je sve realno polusvet sa kojima oni mogu da manipulisu.

Ako vide da je neko iznad njih, uglavnom se sklone, nece da

budu u poziciji kao ovi kod njih.

ma ko ne plaća???U Italiji se može svašta doživjeti ali u Njemačkoj...i jebla te više ta amerika
vili40
vili40

Male
Posts : 10706
2015-08-02


Back to top Go down

Njemačka na rubu recesije? Empty Re: Njemačka na rubu recesije?

Post by Serbinho-3 25/9/2022, 13:07

Italija me ne zanima, niti Amerika.

Kazem da slabo placaju u Nemackoj i fale im ljudi.

Zasto mene nikad nije zainteresovala?

Vi ste ono, prezivljavanje ekipa i to vam je ok.

Mozes biti i na selu, prezivljavati.

Platis racune i ponavljas isto.

Nemci pobegnu u toplije krajeve, Fuerteventura iznajmljuje

Flyboard, jetski, sandoline i razno.

Neki avio skole, prodju bolje.

To je za sirotinju, sto ne zna za vise.

Nemci su isto sirotinja, zato su skrti.
Serbinho-3
Serbinho-3

Posts : 26371
2014-08-25

Lokacija: : Italy

Back to top Go down

Njemačka na rubu recesije? Empty Re: Njemačka na rubu recesije?

Post by Serbinho-3 25/9/2022, 13:08

Slabo se u Evropi placa i sve je to Socijala ekipa.
Serbinho-3
Serbinho-3

Posts : 26371
2014-08-25

Lokacija: : Italy

Back to top Go down

Njemačka na rubu recesije? Empty Re: Njemačka na rubu recesije?

Post by Satan Nizozemski 26/9/2022, 12:39

Hrvatska se treba okrenuti Poljskoj
Ne zbog Njemacke ekonomije vec znog toga sto je Angela Merkel instalirala Vucica na vlast i sve mu presutkivala jer se nadala da ce ovaj pustiti Kosovo
Angela Merkel je srpski ultranacionalizam ponovo ozivila
Satan Nizozemski
Satan Nizozemski

Posts : 73
2022-05-06


Back to top Go down

Njemačka na rubu recesije? Empty Re: Njemačka na rubu recesije?

Post by veber 26/9/2022, 20:46

Serbinho-3 wrote:
Kamion, 140 sati nedeljno, spavanje 4 x 20 minuta, budis se

sam u minut tacno bez budilnika.

Telo max isprogramirano.

Predjes dnevno 1200-1400 milja.

Nisam video jednog Nemca da moze da bude deo price.

ej četnik, jel ti pročitaš komentar prije nego li ga objaviš?

radiš 140h tjedno, kaj je nemoguće. tjedan ima 168h

u us postoje isto pravila i zakoni o vožnji.

ali ok.

lupetaš da si znao 30 000USD mj zaradit. vukući prixu..

naravno nisi rekao da moraš platiti porez, gorivo, najam kamiona i slične "sitnice".

opet lažeš.

idemo dalje.

u njemačkoj nemreš biti neisplaćen za rad, nema šanse.
zakonom je propisano da je zadnja uplata za plaću 15og u mjesecu.
(postoje izuzeci, kada radnik traži isplatu prije ili poslije-ali sve se evidentira u poreznoj)

s prvim u slijedećem mjesecu kreće algoritam koji je povezan s poslodavcem, tvojom bankom, Mirovinskim i zdravstvenim.
u slučaju da si primio lovu u kešu poslodavac ispunjava posebni obrazac.

a o čemu ti tipkaš kao i tvoji šabani ti je slijedeće;

vaš zemo, čisti cccc, nema da omane ima firmu u njemačkoj.
onda da bi još više para maznuo, osnuje firmu u srbiji pod istim nazivom.

obećava vam brda i doline.
ipak mora poštivati zakon pa isplaćuje minimalnu satnicu koja je sada u de 12,85€

onda se tvoji zemljaci kruha gladni napiknu na to. 2200€ u jebote viđe para.

samo cigojner srpski im nije rekao da je to bruto, pa da moraju platiti kontejner i kuhinju i kupaonicu.
pa im to onda ispadne manje od soma ojra mjesečno.
a to mogu u hr zaraditi.

zato prestani lagati i lupetati. tko ti je kriv kaj si popušio foru.


(tko je prijavljen u njemačkoj firmi nema nikakvih problema)
((slijedeći ponedjeljak u 7:44 nemačka će da propadne))

_________________
smrt baterijama sloboda Dizelu.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

Njemačka na rubu recesije? Empty Re: Njemačka na rubu recesije?

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum