ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Umro Igor Mandić

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Umro Igor Mandić Empty Umro Igor Mandić

Post by debotoijusto 14/3/2022, 06:55

U 83. godini života preminuo je poznati hrvatski književni kritičar, esejist, kolumnist i polemičar Igor Mandić.
Vijest o smrti Mandića objavio je na Facebooku esejist i leksikograf Velimir Visković. Kako je napisao, Mandić je godinama imao probleme sa srcem.

"Popodne mu je pozlilo, završio je u bolnici Sveti Duh Gasio se, ali bio je priseban; Slavica kaže kako ju je sestra pitala koliko Igor ima godina, na što je ona rekla osamdeset i dvije, a Igor je iz druge sobe dobacio: - Osamdeset i tri! (Iako mu je rođendan tek u studenom...).
Dragi moj prijatelju, živio si i otišao sa stilom, pisao kritike za Jutarnji praktično do zadnjeg dana; otišao gosparski, bez mrcvarenja, uz birano jelo i dobru kapljicu. Ne razdvajajući se do zadnjeg trena od svoje Slavice.
Opraštajući se od tebe ovom na brzinu sročenom nekrološkom glosom, donosim fotku tebe i žene s kojom si proveo više od pola stoljeća. Snimio sam to za vrijeme jednog zajedničkog putovanja u Beograd na Sajam knjiga, zastali smo na ručku, bila je to riba, fiš, s tobom se uvijek dobro jelo.
Adio, dragi moj :heart:", napisao je.

https://www.index.hr/vijesti/clanak/umro-pisac-polemicar-i-knjizevni-kriticar-igor-mandic/2347135.aspx
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30614
2014-04-12


Back to top Go down

Umro Igor Mandić Empty Re: Umro Igor Mandić

Post by debotoijusto 14/3/2022, 06:55

najjaci & nenadjebiv , rip
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30614
2014-04-12


Back to top Go down

Umro Igor Mandić Empty Re: Umro Igor Mandić

Post by marcellus 14/3/2022, 07:12

Egomanijak koji je uvijek gledao skretati pažnju na sebe i izvaliti nešto kao skandalozno ali ne i stvarno heretički. Četnik i jugokomunjara, fan slobe miloševića i ljubitelj putina, govno od čovjeka i narcisoidni, antihumani i hejterski smrad.

Neka mu je teška hrvatska zemlja koju je toliko mrzio

https://express.24sata.hr/life/srbi-su-rekli-nikad-vise-sa-hrvatima-i-nemojte-18111

_________________
Umro Igor Mandić 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


immortal likes this post

Back to top Go down

Umro Igor Mandić Empty Re: Umro Igor Mandić

Post by marcellus 14/3/2022, 07:19

debotoijusto wrote:najjaci & nenadjebiv , rip

ne kužim, tip piša i sere po tvojoj zemlji a tebi je nenadjebiv?





Vama su prijatelji bili i Momo Kapor i Dobrica Ćosić. Kako je izgledala ta repriza devedesetih, taj susret?

Tužan i srdačan, ako može biti i jedno i drugo. Sa Momom je bio mnogo sentimentalniji, a sa Dobricom racionalan i uvijek politički ozbiljan. Nisam radio bilješke tada, mi smo se družili po nekom osjećaju međusobne privlačnosti, intelektualne i ljudske, a ne zato da bismo jedan drugom služili ili pravili usluge. Doduše, jesam u NIN-u pisao pohvalno o tri njegove knjige. Imali smo neke prirodne međusobne simpatije koje su se izražavale u drugarstvu.

Da li još imate simpatije za Putina?

Imam više za njega nego za Trumpa, jasna stvar. Simpatije se ne mogu objasniti kao što ni zašto više voliš plavuše od crnki. Imam simpatije za njega u svim njegovim oblicima djelovanja. Ali o kojima malo znam, ja sam samo čitaoc novina i gledatelj televizije. Nisam političko lice ni neki faktor.

.....

To je sve preduhitrio Tuđman sa idejom o secesiji, samostalnosti, suverenosti jedne prc-knedle od državice koja je propala po svemu. Ona je propali projekt šovinističko-korumpiranih političkih elita. Tuđman je bio vrlo kratkovidan kao povjesničar, ne shvaćajući da prekidom veza i zabranom druženja sa bilo kim iz bivše Jugoslavije prekida krvotok sebi samome, otkida nekoliko udova na svom vlastitom tijelu, ostaje torzo koji se jedva kreće i krvari svuda, jer su prekinute sve ekonomske i industrijske veze sa preostalim dijelom tijela.

....



_________________
Umro Igor Mandić 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


immortal likes this post

Back to top Go down

Umro Igor Mandić Empty Re: Umro Igor Mandić

Post by vuksadinare 14/3/2022, 09:11

marcellus wrote:
debotoijusto wrote:najjaci & nenadjebiv , rip

ne kužim, tip piša i sere po tvojoj zemlji a tebi je nenadjebiv?





Vama su prijatelji bili i Momo Kapor i Dobrica Ćosić. Kako je izgledala ta repriza devedesetih, taj susret?

Tužan i srdačan, ako može biti i jedno i drugo. Sa Momom je bio mnogo sentimentalniji, a sa Dobricom racionalan i uvijek politički ozbiljan. Nisam radio bilješke tada, mi smo se družili po nekom osjećaju međusobne privlačnosti, intelektualne i ljudske, a ne zato da bismo jedan drugom služili ili pravili usluge. Doduše, jesam u NIN-u pisao pohvalno o tri njegove knjige. Imali smo neke prirodne međusobne simpatije koje su se izražavale u drugarstvu.

Da li još imate simpatije za Putina?

Imam više za njega nego za Trumpa, jasna stvar. Simpatije se ne mogu objasniti kao što ni zašto više voliš plavuše od crnki. Imam simpatije za njega u svim njegovim oblicima djelovanja. Ali o kojima malo znam, ja sam samo čitaoc novina i gledatelj televizije. Nisam političko lice ni neki faktor.

.....

To je sve preduhitrio Tuđman sa idejom o secesiji, samostalnosti, suverenosti jedne prc-knedle od državice koja je propala po svemu. Ona je propali projekt šovinističko-korumpiranih političkih elita. Tuđman je bio vrlo kratkovidan kao povjesničar, ne shvaćajući da prekidom veza i zabranom druženja sa bilo kim iz bivše Jugoslavije prekida krvotok sebi samome, otkida nekoliko udova na svom vlastitom tijelu, ostaje torzo koji se jedva kreće i krvari svuda, jer su prekinute sve ekonomske i industrijske veze sa preostalim dijelom tijela.

....


pa u tom je poanta...lik mrzi svoju zemlju a neki mu pljescu..jer su isti..ili im je to cool...nadam se da je imao posljednju zelju da ga pokopaju u beogradu
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99103
2015-09-08


Back to top Go down

Umro Igor Mandić Empty Re: Umro Igor Mandić

Post by vuksadinare 14/3/2022, 09:15

....perverznjak
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99103
2015-09-08


Back to top Go down

Umro Igor Mandić Empty Re: Umro Igor Mandić

Post by Šandor Winnetou 14/3/2022, 09:40

jedan jugosmrdo manje

_________________
Umro Igor Mandić Himars10
Šandor Winnetou
Šandor Winnetou

Male
Posts : 19656
2017-12-31


Back to top Go down

Umro Igor Mandić Empty Re: Umro Igor Mandić

Post by niels 14/3/2022, 10:52

Ok, ja se nisam slagao ni sa jednom njegovom tezom, u stvarima puno sitnijima od politike, ali imao je polemičarski eros i sjajno je pisao.

Ne bih rekao da je mrzio Hrvatsku, nije ju volio jer se grozio nacionalizma i mase općenito.

Bio je elitist, smatrao se boljim od prosječnog sugrađanina. Bio je erudit, i, kad je htio, napisao bi kolumnu za pet zvjezdica.

Da, nažalost, bio je talentiran.

Uglavnom, neka mu je laka zemlja, znam da je neće gledati kao hrvatsku, nego kao zemlju.
niels
niels

Male
Posts : 4791
2021-04-26

Age : 84

Back to top Go down

Umro Igor Mandić Empty Re: Umro Igor Mandić

Post by marcellus 14/3/2022, 11:20

niels wrote:Ok, ja se nisam slagao ni sa jednom njegovom tezom, u stvarima puno sitnijima od politike, ali imao je polemičarski eros i sjajno je pisao.

Ne bih rekao da je mrzio Hrvatsku, nije ju volio jer se grozio nacionalizma i mase općenito.

Bio je elitist, smatrao se boljim od prosječnog sugrađanina. Bio je erudit, i, kad je htio, napisao bi kolumnu za pet zvjezdica.

Da, nažalost, bio je talentiran.

Uglavnom, neka mu je laka zemlja, znam da je neće gledati kao hrvatsku, nego kao zemlju.


seruckao je po kmetovima svisoka biranim riječima a oni su mu se divili... ukratko kaže gamad iz lupige "Takvog hrvatska kultura više neće imati". Nadam se da ne.

_________________
Umro Igor Mandić 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Umro Igor Mandić Empty Re: Umro Igor Mandić

Post by niels 14/3/2022, 11:44

marcellus wrote:
niels wrote:Ok, ja se nisam slagao ni sa jednom njegovom tezom, u stvarima puno sitnijima od politike, ali imao je polemičarski eros i sjajno je pisao.

Ne bih rekao da je mrzio Hrvatsku, nije ju volio jer se grozio nacionalizma i mase općenito.

Bio je elitist, smatrao se boljim od prosječnog sugrađanina. Bio je erudit, i, kad je htio, napisao bi kolumnu za pet zvjezdica.

Da, nažalost, bio je talentiran.

Uglavnom, neka mu je laka zemlja, znam da je neće gledati kao hrvatsku, nego kao zemlju.


seruckao je po kmetovima svisoka biranim riječima a oni su mu se divili... ukratko kaže gamad iz lupige "Takvog hrvatska kultura više neće imati". Nadam se da ne.

Pa ne znam po kojem kriteriju su ga svrstali u hrvatsku kulturu, on bi prvi rekao da tamo ne pripada.

Ali volio bih čitati jednog dana polemičara kakav je on, koji bi pripadao korpusu hrvatske kulture, i s kojim bi se mogao složiti oko nečega.

Momentalno smo na Butkoviću i Babiću, koji su nepismeni i netalentirani krimosi koji reketare restorane i “poznate”.

I fali mi Vjesnik.
niels
niels

Male
Posts : 4791
2021-04-26

Age : 84

Back to top Go down

Umro Igor Mandić Empty Re: Umro Igor Mandić

Post by marcellus 14/3/2022, 11:57

Vjesnik se samoubio kad je postao bilten HDZ-a.

Šteta, do tada je bio jedina ozbiljna dnevna novina.

_________________
Umro Igor Mandić 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Umro Igor Mandić Empty Re: Umro Igor Mandić

Post by marcellus 14/3/2022, 11:57

Malo Mandića:

"Jeste. Hladni rat se ponovo otvara globalno na tragu repozicioniranja Rusije zahvaljujući Putinu. Putin je moja simpatija. Otvara se, dakle, nešto dobro. Novi hladni rat je dobra stvar, po meni. To je jedini način na koji normalan svijet može parirati idiotskom fašizmu Amerike. Prema tome, potrebna nam je Rusija da se izvučemo iz tih planetarnih govana."


_________________
Umro Igor Mandić 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Umro Igor Mandić Empty Re: Umro Igor Mandić

Post by Ringo10 14/3/2022, 12:30

Lijepo je ovo rekao...
Ringo10
Ringo10

Posts : 21560
2015-09-24


Back to top Go down

Umro Igor Mandić Empty Re: Umro Igor Mandić

Post by marcellus 14/3/2022, 12:30

Bio je zao, narcis, attention whore, kontroverzan samo kontroverze radi. Vrijeđao je ljude samo s namjerom da ih povrijedi, i da se progura u centar pažnje, a ne zato što je želio iskazati nekakav svoj stav pa, ono, 'baš me briga što ljudi misle'. Uvijek je bila prisutna ta neka malicioznost u njemu, i potreba za isticanjem. Kad bi se svi složili da je nešto crno, njemu je bilo bijelo, a hrvateki su onda mislili da je to zato jer je on intelektualac pa vidi nešto što oni ne vide. Ono ko i Lošo, izađeš s nečim suludim pa što luđe to više sljedbenika. Jer oni "nisu kao drugi". A većinom sami ne vjeruju u to.

_________________
Umro Igor Mandić 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Umro Igor Mandić Empty Re: Umro Igor Mandić

Post by Ringo10 14/3/2022, 12:30

A za Vjesnik jete steta. Nekad sam ga volio citati
Ringo10
Ringo10

Posts : 21560
2015-09-24


Back to top Go down

Umro Igor Mandić Empty Re: Umro Igor Mandić

Post by marcellus 14/3/2022, 12:32

"Ustaški koljački mentalitet još stoluje u hrvatskom narodu i to mogu vikati s nebodera na zagrebačkom Trgu Republike."


Da "Ustaški koljački mentalitet još stoluje u hrvatskom narodu" on to ne bi mogao ni vikati s nebodera, ni javno govoriti, ni pisati za i jedne novine u Hrvatskoj. Mogao bi eventualno to vikati iz pećice u jasenovcu. Samo ga nitko ne bi čuo.

_________________
Umro Igor Mandić 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Umro Igor Mandić Empty Re: Umro Igor Mandić

Post by Ringo10 14/3/2022, 12:34

Cuj to izjavio...hahaha
A budaletine... da je ustaski mentalitet ziv njega ne ni bilo da prica takve gluposti
Ringo10
Ringo10

Posts : 21560
2015-09-24


Back to top Go down

Umro Igor Mandić Empty Re: Umro Igor Mandić

Post by marcellus 14/3/2022, 12:35

Ringo10 wrote:Cuj to izjavio...hahaha
A budaletine... da je ustaski mentalitet  ziv njega ne ni bilo da prica takve gluposti

upravo to, činjenica da je umro prirodnom smrću i to sred zagreba ga najbolje opovrgava...

_________________
Umro Igor Mandić 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Umro Igor Mandić Empty Re: Umro Igor Mandić

Post by vuksadinare 14/3/2022, 12:36

mandic je shvatio sve komoditete socijalizma...ako si uz i pri vlasti imas sve...ne trebas se muciti za trziste...za razliku od tenzere koji je imao oduvijek oporbenu crtu pa za razliku od mandica nije bio miljenik vlasti i ne bas dobro prolazio
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99103
2015-09-08


Back to top Go down

Umro Igor Mandić Empty Re: Umro Igor Mandić

Post by vuksadinare 14/3/2022, 12:39

ili njegova recenica koja opisuje zasto mu je pasao socijalizam...'nikad nisam volio pomisao na motiku'...
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99103
2015-09-08


Back to top Go down

Umro Igor Mandić Empty Re: Umro Igor Mandić

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum