ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Blinken-Borrell: Zapadni Balkan je energetski ugrožen

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Blinken-Borrell: Zapadni Balkan je energetski ugrožen - Page 2 Empty Re: Blinken-Borrell: Zapadni Balkan je energetski ugrožen

Post by vuksadinare 8/2/2022, 06:23

Gnječ wrote:Cekaj da vam mi u Istri zavrnemo spinu plina pa da vidite belaja.
tko ce zavrnuti? :)

vuksadinare

Posts : 99140
2015-09-08


Back to top Go down

Blinken-Borrell: Zapadni Balkan je energetski ugrožen - Page 2 Empty Re: Blinken-Borrell: Zapadni Balkan je energetski ugrožen

Post by RayMabus 8/2/2022, 06:38

Zapadni Balkan je više država. Uostalom ako ćemo tako pričat o energetici onda bi pravilnije bilo pričat samo o Balkanu kao cjelini. Energetske mreže su povezane tako da struja putuje tj s njom se trguje. Nekad ovi ima viška a oni manjka i onda se šalje i to se zaračuna i onda sutra ovi ovome poašlje kad ima pad napona i tako to.

Ako ćemo struku gledat onda bolje pričat o Balkanu kao cjelini tj eks Juga + Bugarska, Grčka i Albanija.

Blinken-Borrell: Zapadni Balkan je energetski ugrožen - Page 2 300px-Balkan_topo_hr.svg

Najveći problem imaju Srbija i BiH jer 70% energije u mreži dobivaju iz ugljena a TE na ugljen od 1990 godine dakle tamo računajući od raspada Juge samo je RS naparavila jednu ( TE Stanari ) i Srbija nedavno tamo onu kraj željezare.

Ta peć unutra radi 24 sata dnevno. Sad zamisli doma kućnu peč i da ti 40 godina to gori. Ajd remontiraj to eto nekih pola stoljeća najviše i onda jednostavno moraš novo a ugljen više nije u modi.

I još su te neke peči u tim TE na ugljen od ranije i to je za gašenje i oni će ostat bez svoje struje.

Al to su sami krivi šta nisu o tome vodili računa.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176123
2014-04-11


Back to top Go down

Blinken-Borrell: Zapadni Balkan je energetski ugrožen - Page 2 Empty Re: Blinken-Borrell: Zapadni Balkan je energetski ugrožen

Post by RayMabus 8/2/2022, 06:54

Nije baš dobro da ovi oko tebe nemaju struje il je kritično nemaju cijelu godinu.

Jednom kad je proizvedeš ona ide u mrežu i negdje se mora potrošit i sad zamisli situaciju npr evo BiH i tamo je neka tvornica i sad padne napon jer nema dovoljne proizvodnje i onda ideš uvozit struju a uviziš priko kabela dakle uvoziš od nekog s kim graničiš i zamisli nema nitko oko tebe isto struje.

Znači moraš isključit tvornicu. Zato to nije dobro da nema struje na području di si ti. U širem smislu. Države oko tebe i ti sam.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176123
2014-04-11


Back to top Go down

Blinken-Borrell: Zapadni Balkan je energetski ugrožen - Page 2 Empty Re: Blinken-Borrell: Zapadni Balkan je energetski ugrožen

Post by RayMabus 8/2/2022, 07:03

To je stručna tematika a sad očekuje da sad netko npr iz Senegala to rješi priko noći a ti sam nisi u zadnjih trideset godina napravio skoro ništa a znaš da te peči imaju rok trajanja i da će se tad i tad pogasit.

Jebi ga. Sam nećeš a očekuješ od drugog da dođe i sve riješi u jedan dan. Ma da ne bi.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176123
2014-04-11


Back to top Go down

Blinken-Borrell: Zapadni Balkan je energetski ugrožen - Page 2 Empty Re: Blinken-Borrell: Zapadni Balkan je energetski ugrožen

Post by RayMabus 8/2/2022, 07:10

Moraš to unaprid planirat. Ne možeš to zadnji sekund. Čekaju da peči dosegnu rok uporabe pa onda ćemo.

Sad se radi jedan plinovod između Grčke i Makedonije. Početak gradnje je početak ove godine a kraj je predviđen za kraj one iduće. Dakle ravno dvi godine taj plinovod a ide kroz nizinu dakle nije ni teren zahtjevan.

Ako za to triba dvi godine a onda normalno da ne možeš čekat zadnji čas pa kad utoneš u mrak e onda ćemo to rješavat. Je ti moj kuac.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176123
2014-04-11


Back to top Go down

Blinken-Borrell: Zapadni Balkan je energetski ugrožen - Page 2 Empty Re: Blinken-Borrell: Zapadni Balkan je energetski ugrožen

Post by vili40 8/2/2022, 09:06

onaj tko može se mora plina riješiti jer na kućanstvima koja koriste plin sva bagra ovoga svijeta bruse jaja čak i "naša" vlada koja lupa na ionako već od prije preskupi plin pdv 25% dok je pdv na struju 13%.Jel to normalno i pošteno da oni koji se griju na plin dvostruko više pune proračun od onih na struju?
vili40
vili40

Male
Posts : 10752
2015-08-02


Back to top Go down

Blinken-Borrell: Zapadni Balkan je energetski ugrožen - Page 2 Empty Re: Blinken-Borrell: Zapadni Balkan je energetski ugrožen

Post by RayMabus 8/2/2022, 09:34

Ma koji plin ? To meni ćaća i mater jednom davno prije nego šta san staru izmlatija i izbacija iz kuće, da će oni kupit bocu plina itd a stari tu i tamo senilan s godinama. Taman posla da ostavi plin otvoreni a ja uđen s cigarom u kužinu. Još san in reka da to ne uzimaju i opet došli s kupljenom bocon. Dobro ih nisan prebija i jedno i drugo taj put.

Ja popizdija kad san vidija tu bocu pa je maka i ovi je morali dat nekom drugome.  

Ja iman svoja drva i struja i to je to.

RayMabus
RayMabus

Posts : 176123
2014-04-11


Back to top Go down

Blinken-Borrell: Zapadni Balkan je energetski ugrožen - Page 2 Empty Re: Blinken-Borrell: Zapadni Balkan je energetski ugrožen

Post by vili40 8/2/2022, 09:54

longi,koja boca jebla te ona?Kućanstva na sjeveru su spojena na plin pa se griju,kuhaju i griju vodu.E ta kućanstva plaćaju 25% pdv a ostali 13.I to je tek početak problema koji je naravno napravio HDZ pod izlikom da je samo dio hrvatske plinificiran pa nek taj dio plaća porez dvostruko od onih koji koriste struju.Stoka...
vili40
vili40

Male
Posts : 10752
2015-08-02


Back to top Go down

Blinken-Borrell: Zapadni Balkan je energetski ugrožen - Page 2 Empty Re: Blinken-Borrell: Zapadni Balkan je energetski ugrožen

Post by RayMabus 8/2/2022, 09:57

vili40 wrote:longi,koja boca jebla te ona?Kućanstva na sjeveru su spojena na plin pa se griju,kuhaju i griju vodu.E ta kućanstva plaćaju 25% pdv a ostali 13.I to je tek početak problema koji je naravno napravio HDZ pod izlikom da je samo dio hrvatske plinificiran pa nek taj dio plaća porez dvostruko od onih koji koriste struju.Stoka...
Pa ja neću niti bocu na plin. Znan ja da je to gore plinifikacija i priključak na kuće itd al ti kažen da ja nit bocu na plin u kući neću a kamo li još da in plaćan priključak i onda još i taj plin koristin.

Ne hvala.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176123
2014-04-11


Back to top Go down

Blinken-Borrell: Zapadni Balkan je energetski ugrožen - Page 2 Empty Re: Blinken-Borrell: Zapadni Balkan je energetski ugrožen

Post by RayMabus 8/2/2022, 22:23

Solarna energija :

https://www.poslovni.hr/hrvatska/gradovi-i-opcine-moraju-instruirati-gradane-o-prednostima-solara-i-ugradnje-na-krovove-4324016
RayMabus
RayMabus

Posts : 176123
2014-04-11


Back to top Go down

Blinken-Borrell: Zapadni Balkan je energetski ugrožen - Page 2 Empty Re: Blinken-Borrell: Zapadni Balkan je energetski ugrožen

Post by RayMabus 8/2/2022, 22:48

Ja iman nekoliko solarni lampi za vrt i jednu veliku na senzor.

Blinken-Borrell: Zapadni Balkan je energetski ugrožen - Page 2 31154335_994443617389634_8899432778618109952_n

Po danu se puni a po noći kako prođeš tako se upali.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176123
2014-04-11


Back to top Go down

Blinken-Borrell: Zapadni Balkan je energetski ugrožen - Page 2 Empty Re: Blinken-Borrell: Zapadni Balkan je energetski ugrožen

Post by RayMabus 8/2/2022, 22:52

Dođe između 100 i 200 kuna zavisno o modelu a odlična stvar.

Blinken-Borrell: Zapadni Balkan je energetski ugrožen - Page 2 1-35966_wp-upload
RayMabus
RayMabus

Posts : 176123
2014-04-11


Back to top Go down

Blinken-Borrell: Zapadni Balkan je energetski ugrožen - Page 2 Empty Re: Blinken-Borrell: Zapadni Balkan je energetski ugrožen

Post by RayMabus 8/2/2022, 23:15

Ima mekih tu stvari koje su možda manje u medijima a ovako su postavljenje : prije 30 godina više je država imalo plin i naftu i izvozilo a sad su se ti neki rezervoari potošili i sad i te države uvoze plin i naftu.

Drugim riječima sve manje država ima te resurse i ako si ti ovisan o uvozu istih to znači da te one drže u šaci.

To je vojno opasno i zato se mora šta više ić na te obnovljive vlastite izvore koliko je to god moguće.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176123
2014-04-11


Back to top Go down

Blinken-Borrell: Zapadni Balkan je energetski ugrožen - Page 2 Empty Re: Blinken-Borrell: Zapadni Balkan je energetski ugrožen

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum