ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja

Page 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Go down

Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja Empty Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja

Post by RayMabus 2/12/2021, 11:03

Možda je istina više pragmatična, navodi beogradski list, tražeći objašnjenje u izjavi Gorana Vesića, zamjenika gradonačelnika Beograda, prema kojoj su Putin i Vučic dogovorili da ruske kompanije grade beogradske gradske i prigradske željeznice.

“Taj posao bit će završen prije završetka prve linije metroa. Istovremeno, s tom prvom linijom imat ćemo potpuno obnovljeni sustav BG vlaka, a također i prvih 50 ruskih tramvaja, kao i nove tramvajske šine u dužini od 42,6 kilometara”, rekao je Vesić.

Ali dogovor je svakako stariji od toga jer se naznaka nalazi u Zakonu o proračunu koji je usvojen prošlog tjedna, tvrdi Danas. Naime, u dijelu s projektnim kreditima pojavljuje se mogućnost kredita od Rusije od čak 2,05 milijardi eura.

Manji dio od 750 milijuna odnosi se na drugu fazu modernizacije željeznice, ali se veći od 1,3 milijarde eura odnosi na razvoj beogradske željeznice – projekt Beogradski dijametri.

Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja Metro_egis_070619_tw630


“Prema dogovoru iz Sočija, beogradske gradske i prigradske željeznice gradit će ruske tvrtke”, izjavio je kasnije Vesić.

No male su šanse da će se država zadužiti 2022. za navedeni iznos budući da se on dosad nije pojavljivao u službenim dokumentima i tek kada budu pripremljeni projekti i studije izvodljivosti država će se za njih moći zadužiti.

Da Srbija nije od Rusije dobila jeftiniji plin bez protuusluge smatra i ekonomist Saša Đogović.


“Sve je to interes, nitko ne daje ništa na lijepe oči. Svi traže neku uslugu, političku ili ekonomsku. Možemo nagađati je li u ovom slučaju to modernizacija gradske željeznice ili nešto drugo. Jedno je sigurno, za ovaj projekt nije objavljen natječaj, nije bilo nikakvog javnog nadmetanja gdje bismo mogli utvrditi pravu cijenu radova i izabrati izvođače.

U društvima kao što je naše, a i rusko, u takvim situacijama uvijek postoji sumnja u koruptivne poslove. Kada se tako radi mogu se dogovarati cijene oči u oči od čega profitiraju grupe ili pojedinci. S druge strane, to može značiti da će se država dodatno zadužiti možda i više nego što bi trebalo da je bilo tržišne utakmice”, objašnjava Đogović.
Posljednjih godina najveći državni projekti u Srbiji gotovo isključivo se realiziraju kroz međudržavne sporazume, gdje najčešće države ili njihove agencije posuđuju novac za projekte, a istovremeno ih njihove kompanije realiziraju.

U takvim uvjetima javne nabave ne postoje. Prema istraživanju portala European Western Balkans, prošle godine zaključeno je takvih sporazuma u vrijednosti četiri milijarde eura.

Proces izgradnje i obnove beogradskih gradskih i prigradskih željeznica trebao bi značiti produženje pruga prema Surčinu i Obrenovcu i proširenje kapaciteta prema Mladenovcu i Lazarevcu, kao i povezivanje vlakom Beograda i Pančeva.

“Imat ćemo i nove linije BG vlaka, odnosno potpuno novu trasu prema Surčinu, koja će obuhvatiti nacionalni stadion, Aerodrom Nikola Tesla, centar Surčina i Obrenovac. Kada sve završimo imat ćemo 223 kilometra BG vlaka s 500 polazaka dnevno”, rekao je Vesić.

https://www.poslovni.hr/regija/srbiji-jeftiniji-plin-da-bi-rusi-gradili-beogradsku-zeljeznicu-4315052
RayMabus
RayMabus

Posts : 175914
2014-04-11


Back to top Go down

Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja Empty Re: Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja

Post by pizzon 2/12/2021, 11:06

da je samo to...
to je nista...

_________________
ne znam ko ce da pobedi
ali znam ko nece da izgubi !
pizzon
pizzon

Posts : 4984
2020-04-21


Back to top Go down

Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja Empty Re: Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja

Post by RayMabus 2/12/2021, 11:08

pizzon wrote:da je samo to...
to je nista...
Lepi shvati, vi nemate energente. Ako oćeš po 270 dolari cijenu kubik plina onda moraš nešto i ponuditi da kompenziraš Rusima gubitak zarade.


Da Srbija nije od Rusije dobila jeftiniji plin bez protuusluge smatra i ekonomist Saša Đogović.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175914
2014-04-11


Back to top Go down

Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja Empty Re: Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja

Post by pizzon 2/12/2021, 11:13

Sto se mene tice
ruski gas je srpskom narodu
najskuplji
najskuplji u evropi
od predaje NIS.a do energ.i  vojno -pol.
zavisnoszti


Last edited by pizzon on 2/12/2021, 11:22; edited 2 times in total

_________________
ne znam ko ce da pobedi
ali znam ko nece da izgubi !
pizzon
pizzon

Posts : 4984
2020-04-21


Back to top Go down

Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja Empty Re: Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja

Post by RayMabus 2/12/2021, 11:19

To šta ste vi dali guzice Rusima na izvolte jer ste rusofilni pa ne uključujete mozak kad sklapate poslove, to je sad druga priča i jedan drugi fenomen koji s ekonomijom nema veze.

Vi plina nemate tj imate nešto u istočnom Banatu al ne zadovoljava ni blizu vaše godišnje potrebe potrošnje istog.

Srbija uvozi 72% svoje potrošnje prirodnog plina (55.798 milijuna mcf u 2015.).

https://www.worldometers.info/gas/serbia-natural-gas/#gas-reserves
RayMabus
RayMabus

Posts : 175914
2014-04-11


Back to top Go down

Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja Empty Re: Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja

Post by Ringo10 2/12/2021, 11:41

Rusi su odlicni u gradnji infrastrukture tako da je to dobra odluka.
Plus jeftin plin.
Dobro su Srbi prosli.

P.S. Tramvaji su im fantasticni
Ringo10
Ringo10

Posts : 21560
2015-09-24


Back to top Go down

Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja Empty Re: Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja

Post by RayMabus 2/12/2021, 12:00

Ringo10 wrote:Rusi su odlicni u gradnji infrastrukture tako da je to dobra odluka.
Plus jeftin plin.
Dobro su Srbi prosli.

P.S. Tramvaji su im fantasticni
Problem je šta je ova cijena od 270 dolara samo za idući šest mjeseci jer su Vučicu izbori a onda opet novi pregovori. 

S druge strane oni svakako idu na izgradnju tog metroa pa onda se to uklopilo ali 2 miljarde eura ruski kredit s tim da Rusi grade sve plus kupnja 50 ruskih tramvaja.

Ali dogovor je svakako stariji od toga jer se naznaka nalazi u Zakonu o proračunu koji je usvojen prošlog tjedna, tvrdi Danas. Naime, u dijelu s projektnim kreditima pojavljuje se mogućnost kredita od Rusije od čak 2,05 milijardi eura.

Manji dio od 750 milijuna odnosi se na drugu fazu modernizacije željeznice, ali se veći od 1,3 milijarde eura odnosi na razvoj beogradske željeznice – projekt Beogradski dijametri.


.


Bio bi to povoljan ugovor za Srbiju da je to malo više od šest mjeseci ugovor za tu cijenu plina po ovoj cijeni a ovako nakon izbora opet trči tamo iduću jesen i ugovaraj neku novu cijenu a ta neće bit 270 $ kubik plina.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175914
2014-04-11


Back to top Go down

Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja Empty Re: Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja

Post by RayMabus 2/12/2021, 12:04

Sve je to kako uzmeš i kakvu će cijenu dobit nakon šest mjeseci kad istekne ovaj ugovor i onda se mora ugovarat novi ugovor za cijenu plina Srbiji s Putinom.

U svakom slučaju oni su metro i to planirali radit pa bi trebali ispljunit 2 miljarde eura nekom pa mogli su to Kinezima ( a mislim da su nešto tako i planirali ) a mogli su i nekom drugom pa eto Putin reka ja bi taj posal i ono evo ti sad pola godine 270$ kubik i ja tu gubim 300 miljona eura koje Srbija dobija al zato taj posao od 2 miljarde eura ide meni tj Rusiji a ne nekom drugom.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175914
2014-04-11


Back to top Go down

Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja Empty Re: Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja

Post by Pirate 2/12/2021, 15:14

Ne pratis na nastavi, Rusi rade na zeljeznici, Kinezi metro, Francuzi opremu za metro.
Pirate
Pirate

Posts : 1512
2019-09-06


Back to top Go down

Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja Empty Re: Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja

Post by RayMabus 2/12/2021, 15:19

Pirate wrote:Ne pratis na nastavi, Rusi rade na zeljeznici, Kinezi metro, Francuzi opremu za metro.
Kinezi izgleda buše tunel i to. Francuzi moderna oprema za upravljanje tog sistema a Rusi tračnice itd plus 50 tramvaja za taj cijeli sistem kao vozni park.

Tako sam ja shvatija a izgleda da je to to.

Bila je neka priča da kako Kina radi infrastrukturu da će oni i polagat tračnice na istu no izgleda da ipak ne nego to rade Rusi.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175914
2014-04-11


Back to top Go down

Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja Empty Re: Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja

Post by Pirate 2/12/2021, 15:28

Rusi rade prugu na koridoru 10 i po Beogradu za Beovoz, to ti je prigradska zeljeznica, odvojeno od metroa. Za metro, busenje i tracnice rade Kinezi.
Pirate
Pirate

Posts : 1512
2019-09-06


Back to top Go down

Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja Empty Re: Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja

Post by RayMabus 2/12/2021, 15:29

Ima tu dosta posla. To je složen sistem. A već su digli neke kredite da Kina može te tunele radit jer to isto posla i to je ispod grada. 

Nema nigdi metroa na prostoru Juge. Ima u Milanu metro. Za ove prostore to će bit nešto novo jel.


Last edited by RayMabus on 2/12/2021, 15:39; edited 1 time in total
RayMabus
RayMabus

Posts : 175914
2014-04-11


Back to top Go down

Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja Empty Re: Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja

Post by Noor 2/12/2021, 15:29

nije to sve :rasta


_________________
It's So Good To Be Bad
Noor
Noor

Posts : 25907
2017-10-06


Back to top Go down

Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja Empty Re: Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja

Post by RayMabus 2/12/2021, 15:31

Pirate wrote:Rusi rade prugu na koridoru 10 i po Beogradu za Beovoz, to ti je prigradska zeljeznica, odvojeno od metroa. Za metro, busenje i tracnice rade Kinezi.
Ja ne znam šta je tvoja definicija metroa al metro nije samo ono šta je ispod grada nego i ono i kad izađe iz tunela.

...

Manji dio od 750 milijuna odnosi se na drugu fazu modernizacije željeznice, ali se veći od 1,3 milijarde eura odnosi na razvoj beogradske željeznice – projekt Beogradski dijametri.


Enlarge this image Click to see fullsize
Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja Metro_egis_070619_tw630
RayMabus
RayMabus

Posts : 175914
2014-04-11


Back to top Go down

Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja Empty Re: Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja

Post by RayMabus 2/12/2021, 15:42

Pirate wrote:Rusi rade prugu na koridoru 10 i po Beogradu za Beovoz, to ti je prigradska zeljeznica, odvojeno od metroa. Za metro, busenje i tracnice rade Kinezi.
Kako je Beograd trenutačno (podatak iz 2013. godine) jedan od najvećih gradova u Europi koji nema podzemnu željeznicu, nastaje velik problem u svakodnevnom gradskom i prigradskom prometu. Počevši od 1950., tijekom godina bilo je više inicijativa za gradnju metro sustava u punom profilu, kao i one za gradnju lakog tračničkog sustava. Međutim, iako su pojedini planovi i usvojeni, nijedan nije krenuo u realizaciju. Ipak, danas, iako nisu dostatni niti moderni, postoje dva željeznička sustava koji obavljaju prijevoz putnika na gradskom i prigradskom području – Beovoz i BG VOZ. Sustavi nisu u potpunosti odvojeni, te zajednički koriste pojedine postaje i dijelove tračnica, poput primjerice postaje Vukov spomenik. Malim dijelom prometuju i pod zemljom.
-
https://hr.wikipedia.org/wiki/Gradska_i_prigradska_%C5%BEeljeznica_u_Beogradu
RayMabus
RayMabus

Posts : 175914
2014-04-11


Back to top Go down

Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja Empty Re: Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja

Post by RayMabus 2/12/2021, 15:49

Ima tu kopanja dosta. Sava, Dunav, rijeke i nije predviđen uopće neki metro tu al eto svi se tu nabili, porast stanovništva i onda vamo kolosjeci za prigradska naselja i sad tu u tom centru triba kopat ispod a to će raskopat će sve jer kako će drukčije.

Tu ima masu posla. To će se radit godinama.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175914
2014-04-11


Back to top Go down

Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja Empty Re: Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja

Post by kaya 2/12/2021, 16:07

mogli su od nas kupiti, mi izvozimo tramvaje u bivše sssr države, doduše one u eu.
Dali bi i skonto.
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja Empty Re: Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja

Post by RayMabus 2/12/2021, 16:09

kaya wrote:mogli su od nas kupiti, mi izvozimo tramvaje u bivše sssr države, doduše one u eu.
Dali bi i skonto.
Zašto bi kupili u nas ?

Pa da se voze u ustaškim tramvajima ? Neće u nas kupit. Pa obisilo bi ga njegovo rusofilno biračko tijelo da u ustaša to kupi. U nas nit iglu ne sme da kupe. Samo Rusija, Kina, Vijetkong itd.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175914
2014-04-11


Back to top Go down

Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja Empty Re: Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja

Post by RayMabus 2/12/2021, 16:18

Ne gledam ih ka tržište toga a niti sam ikad jer sam svjestan da se ljudi u tome moraju vozit a još glavni grad itd i puno biraća i da neki to njihov političar napravi odma bi se našli lokalni dušebrižnici ( čitaj SPC, Šešelj i ekipa ) kako se oni neće vozit u ustaškim tramvajima.

Zato ih ne gledam kao tržište ovoga i nisam nikad jer sam svjestan te i takve političke pozadine priče i onda oš neš jednostavno bilo koji političar u Srbiji bi to odbio.

Ajd da je neka igla pa sa strane negdi al tramvaj u Beogradu da svi vide. :^0
RayMabus
RayMabus

Posts : 175914
2014-04-11


Back to top Go down

Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja Empty Re: Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja

Post by RayMabus 2/12/2021, 16:26

Oni su prije izbili posal nekome drugome nego nama jer mi njih nikad iz očitih razloga nismo ni gledali kao tržište ovoga pa onda niža cijena plina al ono onda Rusija radi tračnice i njihov vozni park na njima tj tih 50 tramvaja.

Nisu oni nama nego nekom drugom uzeli taj posao. Mi na njih nikad nismo ni računali iz očitih razloga.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175914
2014-04-11


Back to top Go down

Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja Empty Re: Beograd kupuje 50 ruskih tramvaja

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum