ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Marcelova kolumna o lepom Bori

Page 4 of 4 Previous  1, 2, 3, 4

Go down

Marcelova kolumna o lepom Bori - Page 4 Empty Re: Marcelova kolumna o lepom Bori

Post by zganci_i_jetrica 10/11/2021, 13:49

marcellus wrote:
zganci_i_jetrica wrote:
marcellus wrote:upravo to hoću reć...
Ti i Fritz ste disparatni pojmovi, tako da ti na tu temu nemaš  baš bokznakaj za reči  study

pa jesmo, miro je bil skriboman i kaj sam veliš šampanj-socijalist, preteča možemosa, a ja gledam pisat ekonomično, koliko se mora reć, i nisam ni od šampanjca ni od socijalizma. Više za pivo i gemišt, radnička klasa.
Je, bil je skriboman, a nije ni čudno jer je pola opusa napisao na koki koju mu je nabavljao frend dr. Vranešić, kojeg nakon 2. sv. rata nije uspio spasiti od frendova šumskih razbojnika. Pa je ipak bio, i ostao, najveći hrvatski (dapače južno-slavenski) intelektualac svih vremena, drugim riječima: Fritz was the GOAT  :D

zganci_i_jetrica

Posts : 1318
2021-06-05


Back to top Go down

Marcelova kolumna o lepom Bori - Page 4 Empty Re: Marcelova kolumna o lepom Bori

Post by niels 10/11/2021, 16:02

zganci_i_jetrica wrote:
niels wrote:
zganci_i_jetrica wrote:
marcellus wrote:di je to i kad krleža rekel...
U svojim Dnevnicima te u Matvejevićevim "Razgovorima s Krležom" gdje se žalio kako mu djeca pišu da ih u školi dave soc-realističkim interpretacijama Glemayevih.
Matvejevića sam čitao, i slobodno ga otpiši. On misli da je bio u tom kružoku, a naknadno pamćenje koristi političkim motivima autora.

A ako u bilo kojim Krležinim dnevničkim zapisima nađeš išta slično onome što si napisao, evo Noor će primiti sve tri injekcije u šutu. :)

To je kao da kažeš da je Homer volio Agamemnona.
Nisam siguran za Dnevnike (gdje Krle lijepo opisuje kako se jedno jutro još u doba eNDeHazije probudio s vizijom šišmišića kako mu pršu oko glave, a onda je skužio da su to zapravo male vaginice koje mu lepršaju pred snenim očima  :^0 ). 

Za Matvejevića sam sigurn. Traži, traži pa ćeš naći. A to o Agamamnonu bolje pristaje Hodaku; on je tu fintu izveo sa svojom Ifigenijom. Pa Krleža je poslovično bio salonski komunist kojeg su u staroj Jugi drugovi kritizirali da se kod njega na partijskim sastancima buržujski pije šampanjac, jedu jagode i slušaju gramofonske ploče  :^0 Da ni ne spominjem da su još za vrijeme FNRJ Glembayevi bili zabranjeni. Tek kad je nakon rata napisao jedan nepotpisani panegirik tovarišu Kobeu(a moš' mislit koliko je njega volio, dapače ga je Tile 39-e morao izbaciti iz partije zbog žestoke kritike staljinizma) su mu malo oprostili što se nije pridružio šumskim razbojnicima kao Nazor i njegov dečko ;P Napokon, "Sukob na Književnoj ljevici" je bio proskribiran još u 80-ima.

Ako Krleža to nije napisao, ili rekao pred dovoljnim brojem ljudi, onda spada u rekla-kazala.

Nisam sklon čitati svjedočenja iz druge ruke, pa još tako pristrane kao Matvejevićeve.
niels
niels

Male
Posts : 4784
2021-04-26

Age : 84

Back to top Go down

Marcelova kolumna o lepom Bori - Page 4 Empty Re: Marcelova kolumna o lepom Bori

Post by niels 10/11/2021, 16:04

marcellus wrote:
zganci_i_jetrica wrote:
marcellus wrote:upravo to hoću reć...
Ti i Fritz ste disparatni pojmovi, tako da ti na tu temu nemaš  baš bokznakaj za reči  study

pa jesmo, miro je bil skriboman i kaj sam veliš šampanj-socijalist, preteča možemosa, a ja gledam pisat ekonomično, koliko se mora reć, i nisam ni od šampanjca ni od socijalizma. Više za pivo i gemišt, radnička klasa.

A znao sam da je pivo.

Sjedneš u birtiju, dođe konobar, gledaš sekundu-dve u prazno i naručiš Žuju.

Pa kaj bi drugo u birtiji naručil? Ne snima se Bond. :)
niels
niels

Male
Posts : 4784
2021-04-26

Age : 84

Back to top Go down

Marcelova kolumna o lepom Bori - Page 4 Empty Re: Marcelova kolumna o lepom Bori

Post by niels 10/11/2021, 16:07

Možda je po ukupnom opusu Krleža naš najveći književnik 20. st.

Po meni je “Kiklop” Ranka Marinkovića bolje od bilo čega što je Krleža napisal…
niels
niels

Male
Posts : 4784
2021-04-26

Age : 84

Back to top Go down

Marcelova kolumna o lepom Bori - Page 4 Empty Re: Marcelova kolumna o lepom Bori

Post by zganci_i_jetrica 10/11/2021, 16:30

niels wrote:
zganci_i_jetrica wrote:
niels wrote:
zganci_i_jetrica wrote:
marcellus wrote:di je to i kad krleža rekel...
U svojim Dnevnicima te u Matvejevićevim "Razgovorima s Krležom" gdje se žalio kako mu djeca pišu da ih u školi dave soc-realističkim interpretacijama Glemayevih.
Matvejevića sam čitao, i slobodno ga otpiši. On misli da je bio u tom kružoku, a naknadno pamćenje koristi političkim motivima autora.

A ako u bilo kojim Krležinim dnevničkim zapisima nađeš išta slično onome što si napisao, evo Noor će primiti sve tri injekcije u šutu. :)

To je kao da kažeš da je Homer volio Agamemnona.
Nisam siguran za Dnevnike (gdje Krle lijepo opisuje kako se jedno jutro još u doba eNDeHazije probudio s vizijom šišmišića kako mu pršu oko glave, a onda je skužio da su to zapravo male vaginice koje mu lepršaju pred snenim očima  :^0 ). 

Za Matvejevića sam sigurn. Traži, traži pa ćeš naći. A to o Agamamnonu bolje pristaje Hodaku; on je tu fintu izveo sa svojom Ifigenijom. Pa Krleža je poslovično bio salonski komunist kojeg su u staroj Jugi drugovi kritizirali da se kod njega na partijskim sastancima buržujski pije šampanjac, jedu jagode i slušaju gramofonske ploče  :^0 Da ni ne spominjem da su još za vrijeme FNRJ Glembayevi bili zabranjeni. Tek kad je nakon rata napisao jedan nepotpisani panegirik tovarišu Kobeu(a moš' mislit koliko je njega volio, dapače ga je Tile 39-e morao izbaciti iz partije zbog žestoke kritike staljinizma) su mu malo oprostili što se nije pridružio šumskim razbojnicima kao Nazor i njegov dečko ;P Napokon, "Sukob na Književnoj ljevici" je bio proskribiran još u 80-ima.
Ako Krleža to nije napisao, ili rekao pred dovoljnim brojem ljudi, onda spada u rekla-kazala.

Nisam sklon čitati svjedočenja iz druge ruke, pa još tako pristrane kao Matvejevićeve.
Krleža nije volio kamere i mikrofone, tako da nije olako davao interview. Bez obzira što ti i ja mislili o Matvejeviću, Krleža ga je sam izabrao i nema šanse da bi to Predrag mogao bio još 1969-e objaviti bez Kerempuhovog blagoslova. Uostalom, svi interviewi su snimljeni pa čak imaš i ploču za kupiti ;P 

https://www.discogs.com/release/5042269-Predrag-Matvejević-Razgovori-S-Krležom
zganci_i_jetrica
zganci_i_jetrica

Posts : 1318
2021-06-05


Back to top Go down

Marcelova kolumna o lepom Bori - Page 4 Empty Re: Marcelova kolumna o lepom Bori

Post by zganci_i_jetrica 10/11/2021, 16:39

niels wrote:Možda je po ukupnom opusu Krleža naš najveći književnik 20. st.

To mu je i Pavelić osobno rekao i to u prisustvu Mile Budaka koji je zdvojno šarao figure cipelom po podu.

niels wrote:Po meni je “Kiklop” Ranka Marinkovića bolje od bilo čega što je Krleža napisal…
Krleža u svom opusu ima grozne poezije (što se naravno ne odnosi na "Balade..."), likovi u njegovim dramama nepotrebno i nedramatski recitiraju eseje na temu Kantovog kategoričkog imperativa pa je i on sâm priznao da bi pola toga što je napisao trebalo spaliti kao makulaturu (njegov doslovni izraz). I Melkioru Tresiću svaka čast, ali on je ipak 50%-tna otopina "Filipa Latinowitza" study  :D
zganci_i_jetrica
zganci_i_jetrica

Posts : 1318
2021-06-05


Back to top Go down

Marcelova kolumna o lepom Bori - Page 4 Empty Re: Marcelova kolumna o lepom Bori

Post by marcellus 10/11/2021, 16:48

niels wrote:
marcellus wrote:
zganci_i_jetrica wrote:
marcellus wrote:upravo to hoću reć...
Ti i Fritz ste disparatni pojmovi, tako da ti na tu temu nemaš  baš bokznakaj za reči  study

pa jesmo, miro je bil skriboman i kaj sam veliš šampanj-socijalist, preteča možemosa, a ja gledam pisat ekonomično, koliko se mora reć, i nisam ni od šampanjca ni od socijalizma. Više za pivo i gemišt, radnička klasa.

A znao sam da je pivo.

Sjedneš u birtiju, dođe konobar, gledaš sekundu-dve u prazno i naručiš Žuju.

Pa kaj bi drugo u birtiji naručil? Ne snima se Bond. :)

zapravo ovaj moj kvartovski mi donese popodne bez da pita nikšićko a prijepodne kavu s mlijekom isto bez da pita. Gle nisam ti ja jelena veljača da pijem ono votkicu s nekom pizdarijom ili kajjaznam. Jednostavan tip.

_________________
Marcelova kolumna o lepom Bori - Page 4 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


niels likes this post

Back to top Go down

Marcelova kolumna o lepom Bori - Page 4 Empty Re: Marcelova kolumna o lepom Bori

Post by niels 10/11/2021, 17:34

zganci_i_jetrica wrote:
niels wrote:Možda je po ukupnom opusu Krleža naš najveći književnik 20. st.

To mu je i Pavelić osobno rekao i to u prisustvu Mile Budaka koji je zdvojno šarao figure cipelom po podu.

niels wrote:Po meni je “Kiklop” Ranka Marinkovića bolje od bilo čega što je Krleža napisal…
Krleža u svom opusu ima grozne poezije (što se naravno ne odnosi na "Balade..."), likovi u njegovim dramama nepotrebno i nedramatski recitiraju eseje na temu Kantovog kategoričkog imperativa pa je i on sâm priznao da bi pola toga što je napisao trebalo spaliti kao makulaturu (njegov doslovni izraz). I Melkioru Tresiću svaka čast, ali on je ipak 50%-tna otopina "Filipa Latinowitza" study  :D

Čuj, ja nemrem ovdje napisati kaj mislim o Paveliću i Budaku bez psovki, pa ću preskočiti taj dio.

Sam se bum nadovezal da ih ne smatram ni za književne autoritete.
niels
niels

Male
Posts : 4784
2021-04-26

Age : 84

Back to top Go down

Marcelova kolumna o lepom Bori - Page 4 Empty Re: Marcelova kolumna o lepom Bori

Post by zganci_i_jetrica 10/11/2021, 18:11

niels wrote:
zganci_i_jetrica wrote:
niels wrote:Možda je po ukupnom opusu Krleža naš najveći književnik 20. st.

To mu je i Pavelić osobno rekao i to u prisustvu Mile Budaka koji je zdvojno šarao figure cipelom po podu.

niels wrote:Po meni je “Kiklop” Ranka Marinkovića bolje od bilo čega što je Krleža napisal…
Krleža u svom opusu ima grozne poezije (što se naravno ne odnosi na "Balade..."), likovi u njegovim dramama nepotrebno i nedramatski recitiraju eseje na temu Kantovog kategoričkog imperativa pa je i on sâm priznao da bi pola toga što je napisao trebalo spaliti kao makulaturu (njegov doslovni izraz). I Melkioru Tresiću svaka čast, ali on je ipak 50%-tna otopina "Filipa Latinowitza" study  :D

Čuj, ja nemrem ovdje napisati kaj mislim o Paveliću i Budaku bez psovki, pa ću preskočiti taj dio.

Sam se bum nadovezal da ih ne smatram ni za književne autoritete.
To o Paveliću i Budaku je u "Dnevnicima". Došla je policija po njega i on se usro. Po vlastitom priznanju, u ratu su mu od silnog straha poispadali svi zubi. Ja pak mislim da je prije u pitanju bila osvježavajuća kombinacija kokaina i alkohola  :D Uglavnom, doveli su kod poglavnika, a ovaj mu se pokušao prišmajhlati da ga dobije na neku funkciju, bilo intendanta HNK-a (gdje je Leposava i dalje čitav rat glumila), bilo rektora sveučilišta, a što je ironično jer Krle nikad nije završio nekakav fax. Uglavnom, imao je dovoljno zdravog razuma da odbije takvu glupavu ponudu.
zganci_i_jetrica
zganci_i_jetrica

Posts : 1318
2021-06-05


Back to top Go down

Marcelova kolumna o lepom Bori - Page 4 Empty Re: Marcelova kolumna o lepom Bori

Post by niels 10/11/2021, 18:36

zganci_i_jetrica wrote:
niels wrote:
zganci_i_jetrica wrote:
niels wrote:Možda je po ukupnom opusu Krleža naš najveći književnik 20. st.

To mu je i Pavelić osobno rekao i to u prisustvu Mile Budaka koji je zdvojno šarao figure cipelom po podu.

niels wrote:Po meni je “Kiklop” Ranka Marinkovića bolje od bilo čega što je Krleža napisal…
Krleža u svom opusu ima grozne poezije (što se naravno ne odnosi na "Balade..."), likovi u njegovim dramama nepotrebno i nedramatski recitiraju eseje na temu Kantovog kategoričkog imperativa pa je i on sâm priznao da bi pola toga što je napisao trebalo spaliti kao makulaturu (njegov doslovni izraz). I Melkioru Tresiću svaka čast, ali on je ipak 50%-tna otopina "Filipa Latinowitza" study  :D

Čuj, ja nemrem ovdje napisati kaj mislim o Paveliću i Budaku bez psovki, pa ću preskočiti taj dio.

Sam se bum nadovezal da ih ne smatram ni za književne autoritete.
To o Paveliću i Budaku je u "Dnevnicima". Došla je policija po njega i on se usro. Po vlastitom priznanju, u ratu su mu od silnog straha poispadali svi zubi. Ja pak mislim da je prije u pitanju bila osvježavajuća kombinacija kokaina i alkohola  :D Uglavnom, doveli su kod poglavnika, a ovaj mu se pokušao prišmajhlati da ga dobije na neku funkciju, bilo intendanta HNK-a (gdje je Leposava i dalje čitav rat glumila), bilo rektora sveučilišta, a što je ironično jer Krle nikad nije završio nekakav fax. Uglavnom, imao je dovoljno zdravog razuma da odbije takvu glupavu ponudu.

Od kokaina ne ispadaju zubi, pogotovo ne svi. Kokain te tjera na stiskanje zubiju, pa ako su prirodno slabiji, mogu puknuti, to je istina. Od metha ispadaju zubi.

Ali slabo ti se ja sinko u te džointe razumijem... :)
niels
niels

Male
Posts : 4784
2021-04-26

Age : 84

Back to top Go down

Marcelova kolumna o lepom Bori - Page 4 Empty Re: Marcelova kolumna o lepom Bori

Post by jastreb 10/11/2021, 18:39

niels wrote:
zganci_i_jetrica wrote:
niels wrote:Možda je po ukupnom opusu Krleža naš najveći književnik 20. st.

To mu je i Pavelić osobno rekao i to u prisustvu Mile Budaka koji je zdvojno šarao figure cipelom po podu.

niels wrote:Po meni je “Kiklop” Ranka Marinkovića bolje od bilo čega što je Krleža napisal…
Krleža u svom opusu ima grozne poezije (što se naravno ne odnosi na "Balade..."), likovi u njegovim dramama nepotrebno i nedramatski recitiraju eseje na temu Kantovog kategoričkog imperativa pa je i on sâm priznao da bi pola toga što je napisao trebalo spaliti kao makulaturu (njegov doslovni izraz). I Melkioru Tresiću svaka čast, ali on je ipak 50%-tna otopina "Filipa Latinowitza" study  :D

Čuj, ja nemrem ovdje napisati kaj mislim o Paveliću i Budaku bez psovki, pa ću preskočiti taj dio.

Sam se bum nadovezal da ih ne smatram ni za književne autoritete.
Mene od jugosl.književnika najviše očarava Lalić.

Lelejska gora je najjači roman pisan na "našem" jeziku.
jastreb
jastreb

Posts : 34045
2014-04-22


Back to top Go down

Marcelova kolumna o lepom Bori - Page 4 Empty Re: Marcelova kolumna o lepom Bori

Post by marcellus 10/11/2021, 18:40

niels wrote:
Ali slabo ti se ja sinko u te džointe razumijem... :)

a da nisi ti od tih što se bodu s džointima kažeš

_________________
Marcelova kolumna o lepom Bori - Page 4 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Marcelova kolumna o lepom Bori - Page 4 Empty Re: Marcelova kolumna o lepom Bori

Post by niels 10/11/2021, 18:48

jastreb wrote:
niels wrote:
zganci_i_jetrica wrote:
niels wrote:Možda je po ukupnom opusu Krleža naš najveći književnik 20. st.

To mu je i Pavelić osobno rekao i to u prisustvu Mile Budaka koji je zdvojno šarao figure cipelom po podu.

niels wrote:Po meni je “Kiklop” Ranka Marinkovića bolje od bilo čega što je Krleža napisal…
Krleža u svom opusu ima grozne poezije (što se naravno ne odnosi na "Balade..."), likovi u njegovim dramama nepotrebno i nedramatski recitiraju eseje na temu Kantovog kategoričkog imperativa pa je i on sâm priznao da bi pola toga što je napisao trebalo spaliti kao makulaturu (njegov doslovni izraz). I Melkioru Tresiću svaka čast, ali on je ipak 50%-tna otopina "Filipa Latinowitza" study  :D

Čuj, ja nemrem ovdje napisati kaj mislim o Paveliću i Budaku bez psovki, pa ću preskočiti taj dio.

Sam se bum nadovezal da ih ne smatram ni za književne autoritete.
Mene od jugosl.književnika najviše očarava Lalić.

Lelejska gora je najjači roman pisan na "našem" jeziku.

Ne bih znao.

U tom korpusu odskače Andrić i on jest napisao “nobelovski klasik”, ali ne smatram ga najvećim jugoslavenskim književnikom svih vremena. Ali ja ne volim “nobelovske” romane, Akademija ne omane samo kod nagrade za mir...
niels
niels

Male
Posts : 4784
2021-04-26

Age : 84

Back to top Go down

Marcelova kolumna o lepom Bori - Page 4 Empty Re: Marcelova kolumna o lepom Bori

Post by niels 10/11/2021, 18:51

marcellus wrote:
niels wrote:
Ali slabo ti se ja sinko u te džointe razumijem... :)

a da nisi ti od tih što se bodu s džointima kažeš

E, to su ti oni neki šta, đava će ga znati, kako ono...konzerviraju...drogu pa onda budu i ovisni, idu u te komune, pa se liče tamo.
niels
niels

Male
Posts : 4784
2021-04-26

Age : 84

Back to top Go down

Marcelova kolumna o lepom Bori - Page 4 Empty Re: Marcelova kolumna o lepom Bori

Post by zganci_i_jetrica 10/11/2021, 20:31

niels wrote:
Od kokaina ne ispadaju zubi, pogotovo ne svi. Kokain te tjera na stiskanje zubiju, pa ako su prirodno slabiji, mogu puknuti, to je istina. Od metha ispadaju zubi.


Dental Caries: Cocaine users experience an increased rate of tooth decay for a variety of reasons: the drug contributes to xerostomia, the user does not seek regular professional care or perform regular personal oral care, and they may rub the drug directly onto the gingival tissue resulting in tooth erosion.

Marcelova kolumna o lepom Bori - Page 4 Coca10



https://www.dentalcare.com/en-us/professional-education/ce-courses/ce545/oral-implications-of-cocaine-use-abuse


niels wrote:Ali slabo ti se ja sinko u te džointe razumijem... :)
QED :D
zganci_i_jetrica
zganci_i_jetrica

Posts : 1318
2021-06-05


Back to top Go down

Marcelova kolumna o lepom Bori - Page 4 Empty Re: Marcelova kolumna o lepom Bori

Post by niels 10/11/2021, 23:37

zganci_i_jetrica wrote:
niels wrote:
Od kokaina ne ispadaju zubi, pogotovo ne svi. Kokain te tjera na stiskanje zubiju, pa ako su prirodno slabiji, mogu puknuti, to je istina. Od metha ispadaju zubi.


Dental Caries: Cocaine users experience an increased rate of tooth decay for a variety of reasons: the drug contributes to xerostomia, the user does not seek regular professional care or perform regular personal oral care, and they may rub the drug directly onto the gingival tissue resulting in tooth erosion.

Marcelova kolumna o lepom Bori - Page 4 Coca10



https://www.dentalcare.com/en-us/professional-education/ce-courses/ce545/oral-implications-of-cocaine-use-abuse


niels wrote:Ali slabo ti se ja sinko u te džointe razumijem... :)
QED :D

Tooth erosion nije isto što i ispadanje zubiju, već otkidanje komadića zubiju, pogotovo ne svih, kako sam i naznačio i kako čak i stoji u tekstu koji si sam citirao sa Wikipedie.Od kokaina se oštećuju zubi, kako sam i naznačio, a mogu i ispadati, ako su slabije kvalitete. Korisnik :) između ostaloga, stišće zube u rushu.

Ad contrario:

“...Methamphetamine (meth) is a dangerously addictive drug that can have severe health consequences, including stroke and permanent brain damage. It’s also devastating to your dental health, according to a December 2015 study funded by the National Institute on Drug Abuse and published in The Journal of the American Dental Association. 
“Meth mouth” is characterized by severe tooth decay and gum disease, which often causes teeth to break or fall out. An examination of the mouths of 571 methamphetamine users showed:

  • 96% had cavities

  • 58% had untreated tooth decay

  • 31% had six or more missing teeth




https://www.mouthhealthy.org/en/az-topics/m/meth-mouth


Završno, latinske izraze u skraćenice guraju valjda samo polupriučeni Amerikanci. Mi, ponosni europski narod koji je umno raspravljao i u Saboru na latinskom umjesto hrvatskog, nismo valjda retardizirani na McDonald’s latinski :)
niels
niels

Male
Posts : 4784
2021-04-26

Age : 84

Back to top Go down

Marcelova kolumna o lepom Bori - Page 4 Empty Re: Marcelova kolumna o lepom Bori

Post by Noor 10/11/2021, 23:42

kak ste uspeli od Bore dojti na zube? :D

_________________
It's So Good To Be Bad
Noor
Noor

Posts : 25907
2017-10-06


Back to top Go down

Marcelova kolumna o lepom Bori - Page 4 Empty Re: Marcelova kolumna o lepom Bori

Post by Sora 11/11/2021, 09:41

Noor wrote:kak ste uspeli od Bore dojti na zube? :D
tak što ne znaju niš pametno napisati
a da bude poklopac Dežuloviću 
kada se ova forumska bratija sva skupa zbroji , ne bi ispalo dosta teksta za papirnatu vrećicu za kruh, za razliku od književnika i kolumnista Dežulovića


a Šerbeđiju prije nego spomenu nek si operu jezik 
makar sa Žujom

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23713
2014-04-29


Back to top Go down

Marcelova kolumna o lepom Bori - Page 4 Empty Re: Marcelova kolumna o lepom Bori

Post by marcellus 11/11/2021, 09:54

Noor wrote:kak ste uspeli od Bore dojti na zube? :D

Bora -> Rade Drkadžija -> Krleža -> zubi

_________________
Marcelova kolumna o lepom Bori - Page 4 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Marcelova kolumna o lepom Bori - Page 4 Empty Re: Marcelova kolumna o lepom Bori

Post by zganci_i_jetrica 11/11/2021, 10:25

niels wrote:
zganci_i_jetrica wrote:
niels wrote:
Od kokaina ne ispadaju zubi, pogotovo ne svi. Kokain te tjera na stiskanje zubiju, pa ako su prirodno slabiji, mogu puknuti, to je istina. Od metha ispadaju zubi.
Dental Caries: Cocaine users experience an increased rate of tooth decay for a variety of reasons: the drug contributes to xerostomia, the user does not seek regular professional care or perform regular personal oral care, and they may rub the drug directly onto the gingival tissue resulting in tooth erosion.

Marcelova kolumna o lepom Bori - Page 4 Coca10



https://www.dentalcare.com/en-us/professional-education/ce-courses/ce545/oral-implications-of-cocaine-use-abuse


niels wrote:Ali slabo ti se ja sinko u te džointe razumijem... :)
QED :D
Tooth erosion nije isto što i ispadanje zubiju, već otkidanje komadića zubiju, pogotovo ne svih, kako sam i naznačio i kako čak i stoji u tekstu koji si sam citirao sa Wikipedie.Od kokaina se oštećuju zubi, kako sam i naznačio, a mogu i ispadati, ako su slabije kvalitete. Korisnik :) između ostaloga, stišće zube u rushu.

Ad contrario:

“...Methamphetamine (meth) is a dangerously addictive drug that can have severe health consequences, including stroke and permanent brain damage. It’s also devastating to your dental health, according to a December 2015 study funded by the National Institute on Drug Abuse and published in The Journal of the American Dental Association. 
“Meth mouth” is characterized by severe tooth decay and gum disease, which often causes teeth to break or fall out. An examination of the mouths of 571 methamphetamine users showed:

  • 96% had cavities

  • 58% had untreated tooth decay

  • 31% had six or more missing teeth


https://www.mouthhealthy.org/en/az-topics/m/meth-mouth

Završno, latinske izraze u skraćenice guraju valjda samo polupriučeni Amerikanci. Mi, ponosni europski narod koji je umno raspravljao i u Saboru na latinskom umjesto hrvatskog, nismo valjda retardizirani na McDonald’s latinski :)
Da ne duljimo više: Krleža veli da su mu u ratu od straha poispadali svi zubi. To mi se čini malo ekstremno te stoga pretpostavljam da je i njegovo konzumiranje kokaina (pio ga je razmućenog u vodi/alkoholu) tu igralo značajnu ulogu. Pa se sad valjda možemo ostaviti perifernih gebisa i latinskih makarona, i koncentrirati na temu  Marcelova kolumna o lepom Bori - Page 4 1f600
zganci_i_jetrica
zganci_i_jetrica

Posts : 1318
2021-06-05


Back to top Go down

Marcelova kolumna o lepom Bori - Page 4 Empty Re: Marcelova kolumna o lepom Bori

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 4 of 4 Previous  1, 2, 3, 4

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum