ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Koštao je 33.815 kuna po kvadratu

Go down

Koštao je 33.815 kuna po kvadratu Empty Koštao je 33.815 kuna po kvadratu

Post by debotoijusto 25/4/2021, 09:54

Javni toaleti, čini se, najzahtjevnije su, najsloženije, najsofisticiranije, pa onda naravno i iznimno skupe građevine. Dosad se uglavnom znalo zbog čega se javni WC-i grade i kakva im je namjena, ali sada, na primjeru izgradnje (jedinog) javnog WC-u u Đakovu, saznali smo da oni mogu služiti i u druge svrhe.

Kada je prije godinu dana izgradnja javnog đakovačkog WC-a bila pri kraju, tamošnja pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu i turizam Sanja Rogoz-Šola rekla je kako će sada, kada javni WC bude u funkciji, imati preciznije podatke o broju turista koji posjećuju taj slavonski grad.

Spomenuta pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu i turizam, prošle godine, kada se završavala gradnja javnog toaleta, za internetski radio Tranzistor doslovno je rekla: ”Kao što vidite imamo naplatne automate tako da ćemo na neki naći moći izmjeriti koliko turista, hajdemo tako reći, prođe kroz središte grada. Kada se prijavljujemo na nekakav projekt obično napišemo da ćemo povećati broj turista. Onda uvijek slijedi upit: a od kojeg ćete broja povećati na koliko.
To do sada nismo mogli mjeriti ničime jer se ne naplaćuju ulaznice u Katedralu, nešto nam je pomogla Državna ergela koja ipak vodi nekakvu evidenciju, iako svi turisti ne idu u Državnu ergelu, neki samo prođu centar grada. Ali eto i ovo će biti jedan način da izbrojimo nekakav broj turista u našem gradu.”




”Što se tiče broja korisnika, podatke ima komunalno poduzeće Univerzal d.o.o. Đakovo, voditeljica tržnice gđa. Ivanka Vargić kojoj je Grad Đakovo objekt dao na upravljanje”, stoji također u odgovoru Grada Đakova. Iz Univerzala, međutim, nismo dobili odgovor, mada je više nego jednostavan. Upotreba WC-a je dvije kune, pa kada bi ukupni prihod podijeli s dva, lako bismo došlo do broja korisnika.

Đakovački javni toalet osim što uz poznatu svrhu ima i dodanu vrijednost, brojanje turista, zanimljiv je još po nečem: cijeni. Nije doduše nadmašio cijene ”zlatnih” zagrebačkih WC-a iz ere Milana Bandića, ali kako cijena četvornog metra stambenog prostora nije ista u Zagrebu i Đakovu, pa tako nije ista ni cijena kvadratnog metra WC-a.

”Projekt izgradnje javnog toaleta Urban WC (koji je jedini javni toalet na području Grada Đakova i šire) financiran je iz dva izvora”, odgovoreno nam je iz gradske uprave Đakova. Grad je potrošio 167.788,35 kuna, a Ministarstvo turizma putem Javnog poziva dodalo još 242.000 kuna. Na đakovačkom javnom WC-u zato ponosno stoji tabla, ukrašena državnim grbom i grbom Grada Đakova na kojoj piše da je toalet sufinanciran sredstvima Ministarstva turizma i Fonda za razvoj turizma Grada Đakova.




Ukupno dakle, javni đakovački WC stoji 405.788,35 kuna ili gotovo 55.000 eura. Kako iz Grada Đakova nismo dobili odgovor kolika je neto površina WC-a, pokušali smo je izračunati sami. Širina je nekih dva metra, a dužina oko šest. Radi se dakle o nekih 12m², što znači da je cijena metara četvornog fantastičnih 4.500 eura! Javni WC građen je od tzv. sendvič-panela, čiji metar četvorni, propitali smo se, zajedno s gradnjom ne prelazi 200 kuna.

S obzirom na to da smo u Đakovo došli iz Osijeka, smatrali smo se, na neki način turistom, pa smo u naplatni automat ubacili dvije kune i ušli u javni toalet. Očekivali smo da postoji nekakav obrazac u kojeg se turisti upisuju, no ništa slično nije nas dočekalo. Ostali smo razočarani vidjevši da se WC školjka ne ispire automatski kako je to u javnim WC-ima mnogih gradova na Zapadu, već da vodu morate povući sami.

Zanimljivo je što je na obrascu o evidenciji čišćenja, pranja i dezinfekcije uređaja sanitarnog čvora, koji se nalazi s unutarnje strane WC-a gdje osobe zadužene za higijenu upisuju kada je čišćenje obavljeno, vidljivo da se WC ne čisti subotom i nedjeljom. A kako su to obično dana kada turisti najviše dolaze, moguće je da baš i neće ponijeti najljepšu sliku o gradu u kojeg su došli.
Inače, keramika je prosječne kvalitete, pa jedino opravdanje zašto je izgradnja đakovačkog WC-a stajala 4.500 eura po metru četvornom može biti: broji turiste.


https://www.telegram.hr/politika-kriminal/telegram-otkriva-ovo-je-skromni-javni-wc-u-dakovu-kostao-je-33-815-kuna-po-kvadratu/
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30611
2014-04-12


Back to top Go down

Koštao je 33.815 kuna po kvadratu Empty Re: Koštao je 33.815 kuna po kvadratu

Post by debotoijusto 25/4/2021, 09:55

mala nuzda jedan a velika dva
HDZ zna
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30611
2014-04-12


Back to top Go down

Koštao je 33.815 kuna po kvadratu Empty Re: Koštao je 33.815 kuna po kvadratu

Post by dijagram 25/4/2021, 14:14

vuco ce splitu pristedjeti 55000 eura

pokazao je ziteljima kako
dijagram
dijagram

Male
Posts : 18704
2015-08-09


Back to top Go down

Koštao je 33.815 kuna po kvadratu Empty Re: Koštao je 33.815 kuna po kvadratu

Post by veber 25/4/2021, 16:24

ja sam mislio da jebote opet o crkvi.

_________________
smrt baterijama sloboda Dizelu.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

Koštao je 33.815 kuna po kvadratu Empty Re: Koštao je 33.815 kuna po kvadratu

Post by T. 25/4/2021, 19:50

U makarskoj ima i skupljih zahoda, 1. red do mora...
T.
T.

Posts : 17113
2014-04-14

Age : 83

Back to top Go down

Koštao je 33.815 kuna po kvadratu Empty Re: Koštao je 33.815 kuna po kvadratu

Post by dijagram 25/4/2021, 19:53

T. wrote:U makarskoj ima i skupljih zahoda, 1. red do mora...
glupani misle da je lako izgraditi to cudo

samo te instalacije, cijevi ovakve, onakve, ...a tek cetke ,...mrak
dijagram
dijagram

Male
Posts : 18704
2015-08-09


Back to top Go down

Koštao je 33.815 kuna po kvadratu Empty Re: Koštao je 33.815 kuna po kvadratu

Post by T. 25/4/2021, 20:01

Bespredmetno je uopće govoriti o cijeni...
Nema tih para koje mogu platiti pravovremeno vršenje male i velike nužde...
Ja sam jednom trpio u busu iz splita cca sat vremena...
Jedva sam izišao od bolova i doteturao do wc-a na kolodvoru...
Dao bih onda lijevu ruku da se imam di popišat...

_________________
Koštao je 33.815 kuna po kvadratu Unname11
T.
T.

Posts : 17113
2014-04-14

Age : 83

Back to top Go down

Koštao je 33.815 kuna po kvadratu Empty Re: Koštao je 33.815 kuna po kvadratu

Post by veber 25/4/2021, 20:05

ja sam kada sam jedno išao za split s busom rekao vozaču da mi se piša.
onda je pol autobusa izašlo van kao da su s menom bili na pivi

_________________
smrt baterijama sloboda Dizelu.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

Koštao je 33.815 kuna po kvadratu Empty Re: Koštao je 33.815 kuna po kvadratu

Post by veber 25/4/2021, 20:05

jebemti gramatiku.

_________________
smrt baterijama sloboda Dizelu.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

Koštao je 33.815 kuna po kvadratu Empty Re: Koštao je 33.815 kuna po kvadratu

Post by T. 25/4/2021, 20:11

Ja sam se tada vraća s nekog ispita i salio 2 zidarske na kolodvoru...
Kaltenberg je onda bio u điru...
Valjda sam bio položio pa proslavio, ne sjećam se...

_________________
Koštao je 33.815 kuna po kvadratu Unname11
T.
T.

Posts : 17113
2014-04-14

Age : 83

Back to top Go down

Koštao je 33.815 kuna po kvadratu Empty Re: Koštao je 33.815 kuna po kvadratu

Post by veber 25/4/2021, 20:15

mi smo kod macole stali. a pišali par km dalje
bilo je to doba bez korone.
a i muški su zajedno pišali. neka druga vremena.

_________________
smrt baterijama sloboda Dizelu.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

Koštao je 33.815 kuna po kvadratu Empty Re: Koštao je 33.815 kuna po kvadratu

Post by mutava baštarda 25/4/2021, 20:22

T. wrote:Bespredmetno je uopće govoriti o cijeni...
Nema tih para koje mogu platiti pravovremeno vršenje male i velike nužde...
Ja sam jednom trpio u busu iz splita cca sat vremena...
Jedva sam izišao od bolova i doteturao do wc-a na kolodvoru...
Dao bih onda lijevu ruku da se imam di popišat...

prijetelj u takvoj situaciji uletio u kolodvorski WC, a zaustavlja ga čistačica i govori mu koliko košta velika, a koliko mala nužda. veli on njoj onako u priši; daj dvi velike :)

_________________
Iduća dva tjedna su ključna
mutava baštarda
mutava baštarda

Posts : 21037
2015-09-14


Back to top Go down

Koštao je 33.815 kuna po kvadratu Empty Re: Koštao je 33.815 kuna po kvadratu

Post by veber 25/4/2021, 20:28

mutava baštarda wrote:
T. wrote:Bespredmetno je uopće govoriti o cijeni...
Nema tih para koje mogu platiti pravovremeno vršenje male i velike nužde...
Ja sam jednom trpio u busu iz splita cca sat vremena...
Jedva sam izišao od bolova i doteturao do wc-a na kolodvoru...
Dao bih onda lijevu ruku da se imam di popišat...

prijetelj u takvoj situaciji uletio u kolodvorski WC, a zaustavlja ga čistačica i govori mu koliko košta velika, a koliko mala nužda. veli on njoj onako u priši; daj dvi velike :)
znam kako je to.
hitil sam ključeve na šank i objansio da mogu tu ili tamo.
gospodična je zaključila da mogu tamo i da imam nagradno.
na pumpi.
navodno je svako deseto gratis.

_________________
smrt baterijama sloboda Dizelu.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

Koštao je 33.815 kuna po kvadratu Empty Re: Koštao je 33.815 kuna po kvadratu

Post by debotoijusto 26/4/2021, 19:45

Telegramov tekst o javnom đakovačkom WC-u čija je gradnja koštala oko 4.500 eura po metru četvornom i za kojeg je rečeno da osim osnovne funkcije, ima i dodatnu svrhu, brojanje turista, danas je bila tema tiskovne konferencije bivšeg saborskog zastupnika i đakovačkog gradonačelnika Zorana Vinkovića, koji je na čelu tog grada bio 16 godina, a donedavno je, do raspuštanja Gradskog vijeću, bio i gradski vijećnik.

Vinković je rekao kako brojanje turista nije moguće raditi na temelju broja obavljenih nuždi, već za to postoje drugi načini, te da u Đakovu djeluje Turistička zajednica koja na osnovu broja noćenja ili dolazaka turističkih autobusa može izračunati broj turista.
“Prije nekoliko godina u Gradu Zagrebu imali smo zlatne WC-e, a ovdje imamo spomenik, kažem spomenik, jer smo mi grad skulptura, nazvat ću ga spomenikom ove gradske vlasti, koji je koštao više od 400.000 kuna, odnosno oko 5.000 eura po metru četvornom. Spomenik je to bahaćenja ove gradske vlasti, spomenik kulture, brojač turista”, rekao je Vinković i dodao kako nigdje u Đakovu nije vidio smeđu tablu kakvima se označavaju lokalne znamenitosti, a koja bi turiste upućivala na javni WC.



“Umjesto Grba grada Đakova i grba Republike Hrvatske na javnom WC-u trebala bi stajati i nova turistička parola umjesto one Đakovo je srce Slavonije, koja bi glasila: Đakovo, mali grad za veliku nuždu’’, rekao je ironično Zoran Vinković. Na Vinkovićevoj konferenciji za novinare o javnom WC koji, pored osnovne funkcije, kako je tvrdila pročelnica za gospodarstvo, poljoprivredu i turizam Sanja Rogoz-Šola, broji i turiste, pojavio se nepozvan i HDZ-ov dogradonačelnik Đakova Antun Galić.
On je inače vrlo aktivan na društvenim mrežama pa je u Đakovu javni pogovor kako najveći dio radnog vremena provodi na Facebooku i s nekoliko profila komentira aktualna politička zbivanja, a sve to na račun proračuna u iznosu od 22.000 kuna mjesečno bruto, kolika je njegova plaća. Galić je tijekom Vinkovićeve tiskovne konferencije stajao u njegovoj neposrednoj blizini.



Bivši đakovački gradonačelnik Vinković, pozdravio je Galića kao nepozvanog gosta, a na kraju, kada je dao mogućnost postavljanja pitanja novinarima, prvi se javio dogradonačelnik Galić. No, Vinković mu nije htio odgovoriti. Umjesto toga ponudio mu je dvije kune i pozvao ga da zajedno odu do ulaza u javni WC i provjere radi li brojač.
Galić je odgovorio kako od pravomoćno presuđenih osoba ne prima poklone, a Vinković je uzvratio: ”Mislio sam da je gradonačelnik [Marin Mandarić] zdrav, da može obnašati svoj posao i da ne mora slati svog zamjenika kako bi na ovako prljav način koristio tuđu press konferenciju”
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30611
2014-04-12


Back to top Go down

Koštao je 33.815 kuna po kvadratu Empty Re: Koštao je 33.815 kuna po kvadratu

Post by debotoijusto 26/4/2021, 19:48

catfight u klasi od 22.000 kuna + zapisavanje zdrava razuma 


Koštao je 33.815 kuna po kvadratu Screenshot-20210426-140010-samsung-internet-2048x922
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30611
2014-04-12


Back to top Go down

Koštao je 33.815 kuna po kvadratu Empty Re: Koštao je 33.815 kuna po kvadratu

Post by T. 26/4/2021, 23:25

debotoijusto wrote:
Koštao je 33.815 kuna po kvadratu Screenshot-20210426-140010-samsung-internet-2048x922
Ovaj wc vrijedi svake lipe...
Estetski je uklopljen u okoliš, eco je friendly, prilagođen osobama s invaliditetom a vrlo vjerojatno je da ima bežični pristup internetu te  pored wc šolje ugrađen i usb ulaz za punjače...
Da se građani koje nužda natjera u objekt mogu pravovremeno informirati o bitnim događajima kod nas i u svijetu te o najnovijim mjerama i preporukama stručnjaka bez opasnosti da će ih baterija izdati...
T.
T.

Posts : 17113
2014-04-14

Age : 83

Back to top Go down

Koštao je 33.815 kuna po kvadratu Empty Re: Koštao je 33.815 kuna po kvadratu

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum